Stad mag tolpoorten weigeren PZC Een op drie Nederlanders krijgt kanker Voor een partner naar de super Bolkestein geeft Kok carrière-advies Dwars door hek naar de binnenste ring Wereldbevolking zou na top in het jaar 2055 krimpen binnenland VVD-fractie op de bres Onderzoek declaraties Limburg Goede-doelenloterij op Internet Politie houdt vrouw met XTC aan Jongerendag trekt 36.000 mensen Vermeend corrigeert Amsterdam K. Michel wint met Waterstudies poëzieprijs Verkenning grootschalige herindeling Zuid-Holland 22 mei 1950 3 van onze redactie binnenland ASSEN - Europees Commissaris en oud-WD-leider Bolkestein adviseert premier Kok zich aan het eind van deze kabinetsperiode uit de Nederlandse politiek terug te trekken. „Je moet het feest altijd op het hoogte punt verlaten, zoals ik dat in 1998 ook zelf heb gedaan", aldus Bolkestein za terdag op het VVD-congres in Assen. „Dertien jaar als vice-premier en pre mier: dat is een hele lange tijd geweest. Laat anderen het nu maar overnemen." Bolkestein haalde op het WD-congres verder fel uit naar Nederlandse Euro parlementariërs die het vertrek van de Nederlandse EU-topambtenaar Carlo Trojan hadden toegejuicht. Met name CDA D66 en GroenLinks noemden het vertrek van Trojan een paar weken geleden onvermijdelijk, vanwege zijn betrokkenheid bij de cri sis in de Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EU, van vorig jaar. „Zij maakten zich daarmee schul dig aan de Nederlandse gewoonte landgenoten in het buitenland af te breken. Een typisch Nederlands min derwaardigheidscomplex." Volgens Bolkestein is het 'barre onzin' dat die crisis aan Trojan te wijten zou zijn. De oud-VVD-leider zei dat Neder land 'zonder enige twijfel' op korte ter mijn een hoge topambtenaar in Brussel terug zal krijgen. ANP Als Frits Pril wat in de kop heeft, dan is hij niet te stoppen. foto Robert Hoetink/GPD van onze redactie binnenland ENSCHEDE - Frits Pril (42) houdt het niet meer. Zijn aan geslagen en gewonde vriendin Grietje (39) mag al dagen niet naar haar huis aan de Tollens straat. Of beter gezegd: wat daar nog van over is. Zaterdag onderneemt de Enschedeër ac tie: hij start de Escort en rijdt door de hekken. „Wat wordt hier verzwegen? Alles is plat." Als Pril wat in de kop heeft, dan ontvlamt hij nogal vlot. Zijh vriendin en omgeving we ten dat, de sterke arm kent hem. Als de man voor de zo veelste keer te horen krijgt dat zijn vriendin niet naar het di recte rampgebied mag, rond de vuurwerkopslagplaats van S.E. Fireworks en als ze al een paar keer een 'krot' als vervan gende woning krijgt aangebo den, wordt-ie boos. Heel boos. Klaar voor actie Pril zoekt contact met een freelance-fotograaf. Samen staan ze te kijken, klaar voor actie, voor het hek aan de Las- ondersingel. Frits Pril vraagt een ME'er nogmaals of hij en zijn partner naar de binnenste ring mogen. Het wordt vrien delijk doch beslist geweigerd. Bewoners van dit gedeelte van de wijk worden nog steeds niet toegelaten tot de geblakerde plek waar eens hun woning stond en waar leden van het Rampen Identificatie Team (RIT) naar - minieme - stoffe lijke resten van de laatste vijf vermisten zoeken. Pril heeft er geen begrip voor, zoals veel bewoners van de Roombeek. Hij legt zijn ge wonde vriendin op de achter bank, onder een jas. Frits start de wagen, zet 'm in de achter uit en rijdt met ronkende mo tor recht op het Heras-hek af. Het buigt soepeitjes voor de lichtgroene Ford en opent de weg naar het gehavende Talm- aplein. Maar de bestuurder ziet over het hoofd dat pal ach ter het hek een boom staat en knalt er vol op. Opnieuw gaat de versnelling bruusk in de achteruit en dan kunnen Frits en Grietje eindelijk kijken. Zijn zus beziet de doldrieste actie van Frits. Ze begrijpt dat ze het zat zijn. „Deze mensen zijn psychisch aan hun einde. Zij wilden alleen even hun ei gen huis zien of wat er nog van over is. Dat mocht niet. Waar om wel Kok en Beatrix?" Alles plat D an verschijnt de Ford weer in het - verwoeste - straatbeeld. Pril stapt woest uit. „Wat wordt hier verzwegen?", brult hijAlles plat, alles plat.En kele ME'ers voeren hem weg, later die dag komt hij weer vrij. De afzetting wordt snel gerepareerd. GPD HEERLEN - Accountantsbureau Deloitte Touche gaat on derzoeken of de acht Limburgse gedeputeerden en de com missaris van de koningin 'rechtmatig' declareren. Voorzitter Jos van Rey (WD) van de speciale Commissie voor Onderzoek in Provinciale Staten heeft hiertoe opdracht gege ven. Deloitte Touche kijkt niet alleen de bonnetjes van de GS-leden over 1999 na, ook de regels voor dienstreizen en an dere vergoedingen worden tegen het licht gehouden. De handel en wandel van de 64 Statenleden wordt eveneens ge controleerd, plus de declaraties van alle gebruikers van een provinciale creditcard. Saillant detail: Deloitte Touche is de huisaccountant van de provincie en moet dus het eigen werk controleren. GPD AMSTERDAM - Het Amsterdamse marketingbedrijf Nova media wil na de zomer beginnen met een wereldwijde loterij op Internet ten bate van goede doelen. Met de loterij Goodlot hoopt B. Poelmann, directeur van Novamedia en de Nationa le Postcode Loterij, binnen vijf jaar een omzet van ruim een miljard gulden te halen. De eerste begunstigden van Goodlot zijn de 'multinationale' goede doelen Amnesty International, Artsen zonder Grenzen Unicef, Foster Parents Plan, Greenpeace, Wereld Natuur Fonds en het Rode Kruis. In elk land kan bovendien een natio naal doel worden toegevoegd, zei Poelmann gisteren. Goodlot wil bekende politici, sportmensen en artiesten als 'ambassadeurs' inschakelen. Genoemd zijn Johan Cruijff en Nelson Mandela. ANP VUGHT - De politie heeft zaterdagmiddag in Vught een 32- jarige vrouw uit Rotterdam aangehouden, die twintig kilo gram XTC-poeder bij zich had. De politie was getipt*. De drugs lagen in de auto van de Rotterdamse. Van het poeder konden 130.000 pillen worden gemaakt met een straatwaarde van drie miljoen gulden. ANP AMSTERDAM - De 26e EO-Jongerendag in de Amsterdam ArenA heeft zaterdag 36.000 bezoekers getrokkenDat aantal ligt beduidend lager dan de opkomst van ruim vijftigduizend jonge christenen bij de jubileumeditie vorig jaar, maar over treft wel het bezoekersaantal van 1998 (35.000). De Jonge Socialisten in de PvdA (JS) hebben een klacht tegen de Evangelische Omroep ingediend bij de Commissie Gelijke Behandeling. Ze voelen zich ten om-echte geweigerd bij de EO-Jongerendag. Volgens een woordvoerder van de EO heb ben de JS geen plaats gekregenomdat hun standpunten sterk afwijken van die van de EO-achterban. ANP AMSTERDAM - Minister Vermeend (Sociale Zaken) is het niet eens met het besluit van de Amsterdamse gemeenteraad mensen met een uitkering de mogelijkheid te geven een bij baantje te nemen, waarbij ze een deel van het loon mogen houden. De minister schrijft in een brief aan burgemeester en wethouders dat hij dit besluit wil voordragen voor vernieti ging door de Kroon. Amsterdam vindt dat alle cliënten van de sociale dienst een bijbaantje mogen hebben, waarbij ze tien procent van het loon mogen houden tot maximaal 125 gulden per maand. Voorheen werd altijd het hele bijverdiende bedrag van hun uitkering afgetrokken. De regeling is bedoeld om werklozen werkervaring te laten opdoen. Volgens de minister is het gemeentebesluit niet in overeen- stemming met de wet. ANP van onze redactie binnenland ASSEN - Grote steden moeten tolpoorten op hun toegangswe gen kunnen weigeren zonder dat daar financiële sancties op volgen. De steden mogen niet bestraft worden door hen extra geld te onthouden uit het antifi leplan. De VVD-fractie in de Tweede Kamer maakt zich hier voor hard. Dat heeft zij in het weekeinde toegezegd tijdens de jaarvergadering van de partij in Assen. Minister Netelenbos van Ver keer en Waterstaat wil met de vier grote steden Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht afspraken maken over tolpoorten. In ruil voor plaat sing van de poortjes krijgt elke stad 250 miljoen gulden. Ook krijgen ze de opbrengst van het rekeningrijden. Proef Het rekeningrijden - betalen voor rijden in de spits - is een proef voor twee jaar en gaat per 2002 in. Verder stelt het kabinet inhet kader van het antifileplan tien miljard gulden beschikbaar om in de Randstad onder meer spitsstroken, betaalstroken en extra spoorwegen aan te leggen. Het moet niet zo zijn, aldus WD-verkeerswoordvoerder Hofstra, dat er in een regio geen geld meer wordt gestopt om files tegen te gaan, als die de proef met de tolpoorten weigert. Dat van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Halfje wit én een partner nodig? Pak een geel mandje in supermarkt Linde man in Amsterdam en struin de winkel af. Lonk niet naar klan ten met een doorsnee rood en blauw mandje, maar houd je ogen gericht op de gelen. Supermarkt Lindeman in hartj e Jordaan is bijna een maand lang het toneel van de tentoonstel ling The Dating Market. De Amerikaanse kunstenaar Otto Berchem koos de buurtsuper van Mary Lindeman uit vanwe ge haar gevarieerde clientèle: grachtengordel, studenten en gezinnen. Ook levert de zaak aan kantoren en bedrijven. Mary Lindeman is enthousiast. „Onze klanten vinden het enorm leuk." Hoe later op de dag het wordt hoe vaker de be zoekers de gele mandjes met AMSTERDAM - De dichter K. Michel heeft voor zijn bundel Waterstudies de VSB Poëzie prijs gewonnen. De jury onder voorzitterschap van dichter Jozef Deleu maakte de winnaar gisteren in het VPRO-televisieprogramma De Plantage bekend. Aan de prijs is een bedrag van vijftigduizend gulden verbonden. De andere genomineerden wa ren Piet Gerbrandy, Stefan Hertmans, C.O. Jellema, Frank Koenegracht en Leonard No- lens. De eensgezinde jury noemde Michel een 'uiterst zorgvuldig dichter met een eigen uniek ge luid'. De twintig gedichten in de bundel Waterstudies zijn 'licht voetig en tegelijkertijd be heerst', aldus het rapport. „Mi chel laat de lezer verbaasd verdwalen in een wereld die al ledaags is en vertrouwd, maar ook heel raadselachtig." De prijs werd in 1993 op initia tief van Huub Oosterhuis inge steld door de Stichting VSB Fonds. Eerdere winnaars waren Esther Jansma, Rutger Kop land, Gerrit Kouwenaar, Leo Vroman, Huub Beurskens en Hugo Claus. Michel krijgt de prijs op 8 juni uitgereikt. ANP zij de 250 miljoen voor de tol poorten niet meer krijgen noch de opbrengst van het rekening rijden zelf, is volgens hem wel logisch. Zij werken er immers niet aan mee. Maar daar moet het dan ook bij blijven. In de provincie Utrecht ziet in elk geval de WD-fractie geen heil in tolpoorten. Zij wil de plaatsing ervan voorkomen. De liberale Statenleden willen ech ter wel geld voor andere zaken uit het antifileplan zoals voor de spitsstrook bij de A12 en de ver breding van de A2 (Amsterdam- Utrecht). Eindhoven Eindhoven wil meedoen met het rekeningrijden. Volgens burge meester Welschen komt de stad binnen twee tot vier weken met een plan naar minister Netelen bos. Na de Randstad staan bij Eindhoven de langste files, zei Welschen gisteren in het televi sieprogramma Buitenhof. Eindhoven wil heel graag dat de fileoverlast minder wordt. De stad valt echter buiten het anti fileplan dat het kabinet vrijdag heeft vastgesteld. „Wij wiHen meedoen aan varianten van re keningrijden", aldus Welschen. Volgens de burgemeester is Eindhoven tijdelijk gepasseerd in de plannen van het kafoinet. De politieke partijen in de Eind- hovense gemeenteraad wachten de plannen van het gemeentebe stuur af alvorens een reactie te geven. GPD/ANP bloemen pakken. Lindeman heeft geen idee of de eerste week al een spetterend liefdespaar heeft opgeleverd. „Wel is het eerste afspraakje gemaakt." Wordt de zoektocht naar én eten én een relatie te vermoeiend, dan kan de behoeftige alleen staande even uitrusten bij het centrale ontmoetingspunt mid den in de zaak. Daar liggen ook de 'single-aanbiedingen'. Deze week: pijnboompitten, zwarte olijven zonder pit en luxe Zwit serse koekjes. Lindeman ziet de levende 'con tactadvertentie' als een nieuwe vorm van funshoppen. „We la ten zien dat er heel veel mogelijk is in een winkel." ANP Lonk niet naar klanten met een rood of blauw mandje, maar richt je op de gelen (1). foto Toussaint Kluiters/ANP door Gea Meulema GRONINGEN - Het is aan de koelkast te danken dat steeds minder mensen maagkanker krijgen. Sinds de introductie van de koelkast in de jaren zes tig hoeven mensen hun voedsel niet meer in te maken met zout en eten ze meer verse groenten en fruit. Door deze veranderde eetgewoonte is het aantal geval len van maagkanker in de jaren tachtig en negentig gedaald. Dat is een van de conclusies van de nieuwste rapportage van de Nederlandse Kankerregistra tie. Het risico op het krijgen van maagkanker daalde in Neder land tussen 1989 en 1996 met liefst 25 procent. Het aantal nieuwe gevallen van maagkan ker daalde in die periode met veertien procent. De daling is volgens het Integraal Kanker centrum Noord-Nederland te danken aan de veranderde voe dingsgewoonten. Daardoor lo pen mensen minder kans om de bacterie die maagkanker ver oorzaakt op te lopen. Nu krijgen per jaar ongeveer tweeduizend Nederlanders maagkanker, dertienhonderd mannen en 750 vrouwen. Een op de zestig mannen krijgt ooit maagkanker en een op de 110 vrouwen. Per jaar sterven 1700 mensen aan maagkanker. In absolute zin blijft het aantal Nederlanders dat een vorm van kanker krijgt stijgen. Kanker van de slokdarm, huid en zaad bal komen meer voor. Dik- kedarmkanker stijgt vooral bij mannen. Ook borst-, long- en prostaatkanker komen steeds meer voor. Door betere opspo ringsmethoden worden deze kankersoorten eerder onder kend. Het Integraal Kankercen trum Noord-Nederland heeft berekend dat ongeveer een op de drie Nederlanders in de loop van zijn of haar leven een vorm van kanker krijgt. Boven de 60 Verreweg de meeste mannen en wouwen krijgen kanker als ze ouder zijn dan zestig jaar. Van de nieuwe patiënten is eenderde zelfs ouder dan 75 jaar. De topvijf van nieuwe kanker gevallen per jaar is: 1. borstkan ker (tienduizend per jaar); 2. longkanker (8800 per jaar); 3. darmkanker (8350 per jaar); 4. prostaatkanker (6500 per jaar); en 5. huidkanker (5200 per jaar, inclusief kwaadaardige moe dervlekken). De kans dat patiënten binnen vij f j aar aan de ziekte overlij den is het grootst bij longkanker (negentig procent), lymfklier- kanker (85 procent), baarmoe derhalskanker (zestig procent), darmkanker (vijftig procent) en kanker van hoofd/hals (vijftig procent). GPD DEN HAAG - De provincie en de 95 Zuid-Hollandse gemeen ten beginnen na de zomer een discussie over de toekomst van de gemeentegrenzen. De bedoe ling is dat het aantal gemeenten in de provincie drastisch wordt teruggebracht. De inzet is een wijwillige reor ganisatie van gemeenten, aldus gedeputeerde D. Dekker. De fu sie wordt daarom niet van ho gerhand opgelegd. Dekker nodigt de gemeenten zelf uit om samenwerkingsver banden te zoeken. Hij wil ook geen minimaal inwoneraantal per gemeente noemen. Het Rijk vindt dat de grens bij achttien duizend ligt. ANP maandag 22 mei 2000 Mijnramp Bij een mijnramp in het Duit se Gelsenkirchen zijn 63 mijnwerkers om het leven gekomen. Ook raakten 37 kompels gewond. Oorzaak is een ontploffing op 930 meter, vermoedelijk veroorzaakt door mijngas. Gebrek aan zuurstof belemmerde red dingsploegen. In Kamen, in Westfalen, kostte een mijn- ramp in 1946 aan vierhon derd mijnwerkers het leven. Ook daar was een ontplof fing. Kleuteronderwijs De Zeeuwse kleuterscholen doen het niet best. Slechts vijf scholen voldoen aan de eisen van de Stichting Zee- Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VliSsingen Tel (0118)484000 Redactiefax (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA KN Goes Tel (0113) 273000 Fax (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst; van 8.30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur. land voor maatschappelijk en cultureel werk. Die onder zocht het kleuteronderwijs op sociaal-hygiënisch en pe dagogisch gebied en kwam tot de conclusie dat er veel verbetering nodig is. Zee land telt 111 kleuterscholen. Kunstmuseum Het gemoderniseex'de kunst museum in het Schuttershof straatje in Middelburg is her opend. Bij de plechtigheid overhandigde de voorzitter van de beheersvereniging, H. de Lussanet de la Sablonière, de gemeente Middelburg een schilderij aan van de Middel burgs schilder H. Pouwelsen. Het doek toont de Markt om streeks het midden van de 19e eeuw. Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc.nl exploitatie: internet@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso- bussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 36,70 (n.v.t.) per kwartaal, 100,00 101,65) per jaar: 380,00 (ƒ381,65) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers: maandag t/m vrijdag- 1,85 per stuk zaterdag: 2,75 per stuk Alle bedragèn zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABNAMRO 47 70 65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321 van onze redactie binnenland GRONINGEN - De wereldbe volking zal tot 2055 groeien, maar daarna in aantal afne men. De Verenigde Naties zitten ernaast met hun voor spelling dat het huidige bevolkingsaantal van zes mil jard mensen in 2100 verdub beld zal zijn. Dat stelt de wiskundige H. Hilderink, die donderdagpro- moveert aan de Rijksuniversi teit Groningen. Volgens de promovendus groeit de wereldbevolking weliswaar tot 8,8 miljard in 2055, maar neemt die vervol gens weer af tot 7,6 miljard in het jaar 2100. De VN voor spellen dat in 2100 ongeveer twaalf miljard mensen op aar de rondlopen. Die voorspelling is volgens Hilderink onjuist, omdat ze alleen is gebaseerd op absolu te geboorte- en sterftecijfers. De wiskundige is van mening dat ook dynamische factoren als het milieu en de sociaal- economische situatie grote in vloed hebben op groei of afna me van de wereldbevolking. Volgens de wetenschapper worden zowel vruchtbaar heid als sterfte beïnvloed door bijvoorbeeld infecties, onder voeding, hoge bloeddruk en huwelijksleeftijd. Hij ontwik kelde daarom een model voor de toekomstige demografi sche ontwikkelingen waarbij hij ook rekening hield met factoren als schoon drinkwa ter, voeding, opleiding en in komen. Dit computersimula tiemodel Phoenix paste hij toe op alle regio's in de wereld. ANP Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 77