Grote Vijf wil af van kernwapens AnneM^ReL Dodental Enschede naar zeventien Veertig procent landbouwgrond in slechte staat Terneuzense predikant D. Stap wint preekprijs 2 halen, 1 betalen A t!r Voor het eerst sinds vijftien jaar overeenstemming over ontwapening Zwitserland kiest voor Europa Prins Bernhard houdt geen last van complicatie Tot op de bodem Referendum kiesstelsel Italië mislukt Slecht beeld van PvdA-Zeeland Louis van Gaal neemt ontslag OPBII GROTE MARKT It GOES 4 WEKEN VOOR PZC 15° ZW 4 Af en toe zon en een bui wisselend bewolkt. In de middag ook enkele buien. Wind zwak tot matig krimpend van Noordwest naar Zuidwest. fw 243e jaargang no. 121 maandag 22 mei 2000 losse nummers 1,85 PZC Etos Suncare Kies 2 producten uit ons Etos Suncare- assortiment en je li krijgt het goedkoopste product GRATIS. I OP OP! (Advertentie) WAARSCHUWING/OPROEP aan alle waterbedbezitters die son HALCYON GOLD LABEL SOFTSIDE WATERBED V. SBE- gekocht hebben bij DE WATERBEDDENCONCURRENT in Amsterdam, Utrecht. Rotterdam, Arnhem of Eindhoven. Zij mogen zich melden bij een van de filialen met hun aankoopbon, om op vertoon hiervan geheel gratis (zonder welke verplichting dan ook*) een ori gineel jersey hoeslaken (ter waarde van 79.95) in ontvangst te nemen. Dit GEHEEL GRATIS om te vieren dat wij dankzij u meer dan 100.000 waterbedden hebben verkocht. Ook nieuwe klanten komen in aanmer king voor deze actie. Zie ook: www.waterbed.nu Advertentie van onze redactie buitenland NEW YORK - De vijf grote kernmachten, China, Frankrijk, Groot-Brittan- nië, Rusland en de Ver enigde Staten, hebben zaterdag voor het eerst ge zamenlijk en duidelijk ge zegd dat ze van hun kern wapens af moeten. UTRECHT - De neurologische complicatie die zich kort na de darmoperatie heeft voorgedaan bij prins Bernhard (88), lijkt geen nadelige gevolgen bij hem te hebben veroorzaakt. Dat heeft de Rijksvoorlichting- dienst gisteravond meegedeeld. De RVD liet gisterochtend al weten dat het herstel van prins Bernhard zich leek voort te zet ten. De prins had gisteren een rustige dag in het Universitair Medisch Centrum in Utrecht. „Als de toestand van de prins niet verandert, is het niet on denkbaar dat hij in de loop van de komende week de intensive care mag verlaten", aldus E. Brouwers van de RVD gisteren. De prins moet nog veel rust hou den. Daarom is het bezoek be perkt tot de allemaasten. De toestand van de prins ver slechterde donderdag ernstig. Een week daarvoor onderging hij een darmoperatie en hij kreeg kort daarna een neurolo gische complicatie. ANP De overeenkomst is bereikt op een conferentie over het inter- nationele Verdrag voor Non- Proliferatie van kernwapens waar 187 landen aan deel heb ben genomen. In New York kwamen ze overeen dat ze hun arsenaal van zo'n 35.000 kern wapens moeten elimineren. Er is geen tijdschema voor dit voornemen opgesteld, maar toch spraken diplomaten bij de VN over een doorbraak. Het is voor eerst sinds vijftien jaar dat de 187 landen overeenstemming wisten te bereiken over ontwa pening. Ook nieuw is dat de vijf permanente leden van de Veilig heidsraad zich nu expliciet heb ben uitgesproken voor elimina tie van alle atoomwapens. De conferentie was ter vernieu wing van het dertig jaar oude verdrag tegen de verspreiding van kernwapens. In de nieuwe, door 187 landen onderschreven tekst staat onder meer ondub belzinnig dat de nucleaire sta ten hun totale arsenaal aan kernwapens zullen elimineren. Het oude verdrag uit 1970 was vrijblijvender voor de kern machten. De nieuwe tekst schrijft ook een moratorium op proeven met nu cleaire wapensystemen voor, eist een verdere vermindering van het aantal tactische kern wapens en een grotere doorzich tigheid bij de mogendheden ten aanzien van hun arsenalen. Plu tonium en uranium worden vol gens de overeenkomst uit de kernkoppen gehaald. Voorts moeten de ondertekenaars binnen vijf jaar een verdrag op stellen en tekenen over een ver bod op alle wapens met splijt stof. De tekst haalt uit naar de kern machten die net doen of dit hen niet aangaat. Israël wordt met name bekritiseerd omdat het het verdrag nooit heeft gete kend en geen controle toestaat op zijn nucleaire arsenaal. India en Pakistan worden opge roepen dan ten minste maar als niet-nucleaire staten voor het verdrag te tekenen. Deze rivali serende buurlanden doen kem proeven en werken aan nucleai re wapens. GPD/AFP/RTR pagina 4: erfenis van kernwapenwedloop ROME - Italië houdt zijn kies stelsel. Het referendum waarin onder meer een nieuw stelsel werd voorgesteld, is mislukt. Met een meerderheid van 67,2 procent hebben de Zwitserse kiezers zich gisteren bij referendum uitgesproken voor een economische verbintenis met de Europese Unie. Inzet waren zeven bilaterale verdragen met Brussel. De meerder heid voor economische lótsverbondenheid geeft Bern nu de nodige armslag om de politieke weg naar Brussel in te slaan. VLISSINGEN - De PvdA-Zeeland heeft niet genoeg contact met de achterban en potentiële kiezers, moet waken voor kliekvorming en toleranter zijn ten opzichte van dis sidenten. Dat blijkt uit een onderzoek van de soci aal-democraten onder leden en niet-leden. Louis van Gaal is opge stapt als trainer van Bar celona. De Nederlandse oefenmeester was drie seizoenen in dienst van de Catalaanse club. Het ver trek van de trainer, die nog een contract tot de zomer van 2002 had, is een ge volg van de tegenvallende resultaten en de onvrede bij de supporters. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19 en 20. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het dodental van de vuurwerkramp in de Ensche- dese wijk Mekkelholt is geste gen naar zeventien. Gisteroch tend overleed een 79-jarige vrouw in een ziekenhuis in Hen- kunnen voeden. IFPRI zegt dat dat wel mogelijk is. Maar de kwaliteitsdaling on dermijnt volgens het internatio nale instituut de capaciteit in veel gebieden op de lange ter mijn. Maar mogelijk is de situa tie ten dele te keren. RTR pagina 3: wereldbevolking gaat krimpen De volksraadpleging zou geldig zijn geweest als van de kiesge rechtigden de helft plus één was gaan stemmen. Kort na sluiting van de stemlokalen bleek dat dat cijfer bij lange na niet wordt gehaald. Volgens het Italiaanse onder zoeksbureau Abacus heeft 32,8 procent van de kiezers de moeite genomen een stem uit te bren gen. In het referendum konden de Italianen hun mening geven over zeven voorstellen. Naast het nieuwe kiesstelsel ging het onder meer over de teruggave door de staat van geld dat par tijen bij de verkiezingen hadden uitgegeven. RTR/ANP gelo aan de verwondingen die ze bij de explosie van S.E. Fire works had opgelopen. Het aan tal vermisten liep dit weekeinde terug naar vijf personen. Alle omgekomen slachtoffers vén de ramp zijn geïdentifi ceerd. Onder de zeventien do den zijn drie kinderen van res pectievelijk vier, zes en tien j aal oud. Vier van de doden waren brandweerman en één was ca meraman. Het aantal gewonden is vastgesteld op 946. Van hen lagen er gisteren nog 23 in het ziekenhuis. Vier patiënten zijn er ernstig aan toe. Het Rampen Identificatie Team, dat het rampgebied doorzoekt op menselijke resten, denkt woensdag zijn werkzaamheden af te kunnen ronden. Justitie kondigde dit weekeinde aan de komende tijd terughou dend te zijn met mededelingen over het strafrechtelijk onder zoek naar de ramp. Beide direc teuren van S.E. Fireworks heb ben zich bij de politie gemeld en zijn direct aangehouden. Huurders Volgens de Enschedese woning corporaties zijn vijfhonderd woningen zodanig beschadigd dat de huurders er niet meer kunnen wonen. Bovendien zijn ook negentig koopwoningen (Advertentie) (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) door Joost Bosman TERNEUZEN - De zieken huispredikant D. Stap uit Ter- neuzen heeft zaterdag in de Grote Kerk in Naarden de door dagblad Trouw uitge schreven verkiezing Preek van het jaar gewonnen. Dat bepaalde de jury; bij de zeven honderd toehoorders deed Stap het aanzienlijk minder. Zij bedeelden de 41-jarige do minee met een vijfde en laat ste plaats. De jury vond echter dat Staps verkondiging over het bijbel boek Job 31 (waarop alle vijf finalisten him preek moesten baseren) het duidelijkst recht deed aan de tekst. In het boek bepleit de door ziekte en rampspoed gekwelde Job zijn onschuld voor God. Stap, die zelf lijdt aan de ziekte van Crohn (voortdurend ontste kingen aan darmen en ge wrichten), maakte volgens de jury indruk met zijn persoon lijk getinte preek over ziekte en de manier waarop mensen daarmee omgaan. Ook wist hij het bijbelboek door verwij- D. Stap zingen naar schrijvers als Susan Sontag, Franz Kafka en Albert Camus op een spre kende manier te vertalen naar hedendaagse beelden. Stap zelf toonde zich na zijn overwinning bescheiden: „Ik had het niet verwacht en meer rekening gehouden met een reactie zoals die van het pu bliek." Dat er een brede kloof gaapte tussen de mening van de jury en die van de aanwezi gen, schrijft de predikant toe aan het feit dat zijn preek nog al 'rationeel' was. „Dat schept een zekere afstandelijkheid, maar ik heb daar bewust voor gekozen. Als je over ziekte preekt, loop je het gevaar dat je een tranentrekker krijgt. Dan doe ik het liever zo. Criteria De laatste plaats bij het pu bliek maakt de preek voor Stap in ieder geval niet min der waard. Ondanks dat hij wel elke zondag met publiek te maken heeft en niet met een vakjury. „De jury had van te voren bepaalde criteria opge steld, waaraan ik mij heb ge houden. Ik kreeg te verstaan dat ik op een spoor zat dat ik moest blijven volgen. Boven dien heb ik de preek speciaal voor deze gelegenheid, ge richt op de jury geschreven. Voor de normale kerkgangers zou ik het niet zo doen", ver klaart Stap. Vooraf had Stap aangegeven het moeilijk te vinden over Job te preken, juist omdat hij vanwege zijn ziekte zoveel van zichzelf her kende in het bijbelboek. van onze redactie buitenland WASHINGTON - Bijna veertig procent van de landbouwgrond op aarde is sterk in kwaliteit ge daald door problemen als erosie en verzilting en omdat de voe dingsstoffen opraken. Het is de vraag of die grond in de toe komst nog geschikt is voor voedselproductie. Dit schrijven wetenschappers van het International Food Po licy Research Institute (IFPRI) in Washington. Zij hebben bere kend dat de verminderde kwali teit van de grond al een produc- tiviteitsdaling van zestien procent heeft veroorzaakt. De onderzoekers hebben satel lietfoto's, kaarten en andere ge gevens gebruikt om de uitge breidste kaart te maken van landbouwgronden in de hele wereld. In combinatie met taxaties van deskundigen komen zij tot de conclusie dat de achteruitgang van de bodemkwaliteit het ergst is in Midden-Amerika (75 pro cent). In Afrika is twintig procent van de grond, hoofdza kelijk weidegebied, sterk ver slechterd en in Azië elf procent. Hieruit moet kunnen worden afgeleid in welke mate de bevol king kan worden gevoed. Graan De graanproductie moet de ko mende twee decennia met veer tig procent omhoog om de groei ende bevolking van de wereld te Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:....,...nr Postcode: Woonplaats:...., Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naai-: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. HAMELMALD - Een jongen schraapt over de bodem van een vuil vat voor het laatste beetje water. De jongen uit Barentu heeft onderdak gevonden in het noodkamp in Hamelmald, tachtig kilometer ten westen van de Eri- trese hoofdstad Asmara. Tienduizenden Eritrese bur gers zijn de strategisch gelegen stad Barentu ontvlucht vlak voor de inname door het Ethiopische leger. De grensoorlog tussen Eritrea and Ethiopië is vorige week opgelaaid. foto Steve Forrest/EPA onbewoonbaar verklaard. De bewoners van de binnenste ring, het ergst getroffen gebied, krij gen in de loop van de week gele genheid hun huizen te bekijken. De gemeente werkt aan een plan om deze groep de wijk per bus te laten bezoeken. Rond dit ge<- bied, dat voor langere tijd geslo ten zal blijven, worden schut tingen van 2,5 meter neergezet die zijn bedoeld als beveiliging. Het werk moet halverwege de week klaar zijn. Rechtbank Eigenaar J. Bergsma van het textielveredelingsbedrij f Cord- Finish BV wil ook toegang tot zijn beschadigde pand, maar krijgt daarvoor geen toestem ming van de gemeente Ensche de. Via de rechtbank hoopt hij vandaag permissie te krijgen. Volgens hem mogen medewer kers van bierbrouwerij Grolsch wel het eigen terrein betreden terwijl Grolsch dichter bij de kern van het rampgebied ligt dan hijHet zal nog geruime tij d duren voordat de zwaar bescha digde bierbrouwerij weer in be drijf komt. GPD/ANP pagina 3: dwars door het hek Waar haal je de energie vandaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 75