Staatsgreep Paraguay mislukt mm Chirac wil kortere presidentstermijn maar nog niet nu Zakenman grijpt de macht in Fiji Meeste Russen sterven in een alcoholroes s I Italianen op achterste benen door dreigend rookverbod Belgen kiezen in 2006 burgemeester buitenland M gezochte ex-generaal Oviedo ontkent betrokkenheid bij coup Ethiopië rukt op in Eritrea (UF dreigt en wil onderhandelen Israël beschermt zichzelf Indonesië stuurt 2000 militairen haar Molukken Giuliani stapt uit senaatsrace Nieuwe virusvariant duikt op Arrestatiebevel voor Stanculescu Blunders bij brand Los Alamos Veroordeling na moord Duitsers zaterdag 20 mei 2000 MOSKOU - Russische mannen tussen de 20 en 55 jaar sterven jn 75 procent van de gevallen in een roes van alcohol. Ongeacht de doodsoorzaak blijken de mannen hun laatste uren drin kend door te brengen. Overlijden zonder alcohol is in Rusland een zeldzaamheid, zo blijkt uit een rapport van het Moskouse Instituut voorinter- nationaal Familieonderzoek. Het instituut bestudeerde drie jaar lang uitvoerig sterfgeval len. Niet alleen onderzochten wetenschappers de lichamen, ze spraken ook met de nabe staanden. Armoede blijkt niet de belangrijkste oorzaak te zijn van het extreem hoge sterftecijfer. Russen lijden meer onder een echtscheiding en ook blijkt werkloosheid het risico op vroegtijdig overlijden te vergroten Beter onderwijs zal volgens de onderzoekers meer effect sor teren dan verhoging van de welvaart. Hoe hoger het onder wijsniveau, hoe lager het sterf - tecijfer. Russische vrouwen met een goede opleiding heb ben als enige bevolkingsgroep een sterftecijfer dat overeen komt met de rest van Europa. De levensomstandigheden spelen daarbij een onderge schikte rol. Het hoge sterftecijfer onder jonge mannen brengt de toe komst van Rusland in gevaar, concludeerde de zakenkrant Kommersant gisteren»Het ver lies aan arbeid kan nauwelijks opgevangen worden, temeer het geboortecijfer in Rusland al jaren daalt. GPD ASUNCION - De Paraguayaan se ex-generaal Lino César Ovie do heeft ontkend betrokken te zijn bij een couppoging van mi- ilairen gisterochtend. De auto riteiten van Paraguay beschul digen hem ervan de militairen te hebben aangezet tot de coup. nnze redactie buitenland ADDIS ABEBA - Het leger van ithiopië heeft in de oorlog met murland Eritrea gisteren zijn iffensief voortgezet. Steeds meer inwoners van Eritrea laan op de vlucht. De situatie in Ie Eritrese hoofdstad Asmara vordt door buitenlandse waar- temers als dramatisch om- clireven. Op de luchthaven laan lange rijen mensen die het and willen verlaten. )e Ethiopische strijdkrachten lebben gisteren vooral hun stel ingen in het westen van Eritrea ■ersterkt. De luchtmacht voer- |e bombardementen uit op de lavenstad Massawa aan de Ro le Zee, op zo'n zestig kilometer an Asmara. Het Eritrese leger zich vooral verschansen in [eren, ten westen van Asmara, nternationale hulpverleners, oals het Wereldvoedselpro- [ramma van de VN (WFP), po en de ontheemden bij te staan, let WFP werkt in Kenia aan het ipzetten van een reeks hulp- uchten voor 330.000 vluchte- ingen in Eritrea. feel vluchtelingen wijken uit laar Soedan. Daar kunnen ze erecht in twaalf tentenkam- ien,waaral 160.000 landgeno- en verblijven, velen al meer dan 5 jaar. AFP/DPA/RTR FREETOWN - In Sierra Leone eeft de rebellenbeweging Re- olutionair Verenigd Front RUF) de vrijlating geëist van laar leider Foday Sankoh. Het iUF dreigt met meer geweld als lij/wordt vervolgd, iankoh werd in de nacht van ag op woensdag in Free- ovyn opgepakt. tegelijkertijd verklaarde een raordvoerder van het RUF dat le beweging bereid is om weer an de onderhandelingstafel te [aan zitten. AFP/A NP ,,Ik heb niets met de militairen te maken die in opstand zijn ge komen", zo zei Oviedo op de ra diozender Radio Carapa. De ex- generaal is ondergedokenin het Zuid-Amerikaanseland. De au toriteiten zoeken hem wegens een couppoging in 1996. Daar voor moet hij nog tien jaar ach ter de tralies zitten. Honderd militairen probeerden gisterochtend vergeefs de macht te grijpen. Volgens me diaberichten waren het kolo nels buiten dienst en lage offi cieren, die in opstand kwamen ter ondersteuning van Oviedo. Zij bezetten de belangrijkste militaire kazerne met het wa penarsenaal in de hoofdstad As- unción en schoten met een tank een gat in het parlementsge bouw. Ook rukten tanks op naar het stadscentrum. Na enkele uren kwam er een eind aan de actie. Er vielen zeker drie ge wonden. De Paraguayaanse luchtmacht (FAP) zette de tegenaanval in, zo meldde FAP-woordvoerder kolonel Ocampos. Hij waar schuwde de bevolking niet te dicht in de buurt van de tanks en pantservoertuigen van de op standelingen te komen. Kolonel Carlos Socrates Rami rez maakte later bekend dat de opstandige militairen met de re gering tot een akkoord waren gekomen. Volgens het ministe rie van Binnenlandse Zaken zijn vijftien opstandelingen ge arresteerd. Het hoofd van de po litie zou zijn ontslagen. Presi dent Luis Gonzalez Macchi zei dat diegenen die de wet hebben overtreden meedogenloos zul len worden gestraft. Ex-generaal Oviedo's staats greep mislukte in 1996, maar hij aast naar verluidt nog steeds op de macht. De in diskrediet ge raakte ex-generaal wordt door de Paraguayaanse justitie ook gezocht wegens mogelijke be trokkenheid bij de moord op vi ce-president Luis Maria Argana in maart vorig jaar. Spoorloos Hij is nog steeds spoorloos, of schoon hij bijvoorbeeld in janu ari een keer voor genodigde journalisten met een vliegtuigje in de jungle van Paraguay is ge land. Toen zei hij met vreedza me middelen het president schap van Macchi te willen beëindigen. Vorige week nog riep Oviedo in een Braziliaans kranteninterview zijn landge noten op het bewind omver te werpen. Het interview vond 'er gens in Paraguay' plaats, aldus het blad Folha. Oviedo en Macchi zijn beiden verbonden aan de Colorado- partij, die in Paraguay al een halve eeuw aan de macht is. AFP/EFE/RTR 4'V riiif-i' V- F/a» JAKARTA - Indonesië stuurt tweeduizend militairen naar de foor religieus geweld ver- Icheurde Molukken. De strijd krachten melden gisteren dat laar weer vijftien mensen bij jevechten tussen christenen en ndslims om zijn gekomen. Jakarta had donderdag al aan- Hondigd zevenduizend poli- Sejnensen naar de Molukken te lenden. De laatste tijd zijn de Autoriteiten vooral bezorgd |ver de komst van gewapende "ien van de radicale moslim- Ahlus-Sunnah Wal Ja naar de Molukken. Zij dien een jihad (heilige oorlog) hgen de christenen uitvechten, kt geweld tussen leden van eide religieuze gemeenschap en heeft de afgelopen zestien laanden zeker tweeduizend nensen het leven gekost. Een Mvoud daarvan raakte ge- kond of sloeg op de vlucht. ANP MISGAV AM - Een Israëlische militair loopt mee met een bulldozer die grond verzet voor de aanleg van een versperring langs de grens met Libanon. Bij de noordelijke kibboets Misgav Am wordt gewerkt aan de bouw van een hek rond een mijnenveld. Het Israëlische leger kwam gisteren ook in actie op de Westelijke Jordaanoever. Daar vielen 155 gewonden bij botsingen met Palestijnse betogers. Maandag kwamen bij ongeregeldheden vijf Palestijnen om het leven en raakten vier honderd mensen gewond. De Palestijnen hebben 'dagen van woede' uitgeroepen. Ze eisen de vrijlating van en kele honderden Palestijnen die nog in verschillende Israëlische gevangenissen zitten. foto Lefteris Pitarakis/AP door Hans Geleijnse ROME - Italiaanse restaurant houders en rokers zijn ontzet: de nieuwe minister van Ge zondheidszorg, Veronesi, is net als zijn Nederlandse collega Borst een kruistocht tegen het roken begonnen. Zijn voorne men om per nieuwe wet het ro ken in alle openbare gelegen heden, inclusief restaurants en bars, te verbieden, wordt door horeca-ondernemers en nico- tineverslaafden weggehoond. De 73-jarige Veronesi is een kankerspecialist. Hij noemt het zijn 'morele plicht' rokers te dwingen tot het opgeven van hun ongezonde gewoonte. Maar Bianucci van de belan gengroep Vereniging van Ro kers spreekt van betutteling door de staat. Roken behoort tot de individuele vrijheden, is de redenering. Tot nog toe was Italië een paradijs voor rokers. Anti-wetgeving bestond al sinds 1975. Maar zoals te doen gebruikelijk werd die in de praktijk niet nageleefd. Op luchthavens, in postkantoren, overheidsgebouwen, tot in het parlementsgebouw toe, prij ken prachtige verbodsborden, maar staat het vaak blauw van de rook. Boetes stellen niets voor: nog geen vier gulden. Volgens gegevens van het Itali aanse CBS rookt een kwart van de Italiaanse bevolking. Vijf tien procent van de jongeren onder de achttien is aan de si- garet. De tabaksindustrie zet jaarlijks bijna 26 miljard gul den om, de fiscus wordt daar ruim zestien miljard gulden wijzer vanAan de andere kant van de balans staan de negen tigduizend doden die aan ta baksconsumptie woi'den toe geschreven. Bij Codacom, de nationale an ti-tabaksorganisatie, wordt duchtig getwijfeld aan de rxieuwe wet. Volgens wooi'd- voerder en erkend kruisvaar der tegen het roken, Raffaele Luise, illustreert de onwil van de politie om oveiireders van de bestaande wetgeving aan te pakken de 'Januskop' van de staat. Behalve de belastingin komsten is Italië ook Europa's grootste producent en expor teur van ruwe tabak. De indu strie biedt aan320.000 mensen werk. Wantrouwen De anti-rokers kijken ook met wantrouwen naar de verslaaf den in de regexdng. Premier Amato en een flink aantal mi nisters zijn verstokte rokers. In het parlement is het niet an ders. Luise hex'innext zich wal gend de ervaring van een Cod- acom-delegatie die de Senaat mocht vertellen wat er alle maal mis was met naleving van de bestaande wetgeving. De voorzitter van de Senaats commissie en een flink aantal leden hoorden onze bezwaren al rokende aan, vertelt hij. „Als de Senaat al niet wordt be schouwd als een openbare ge legenheid, wat dan wel?" In het dagblad Corriere della Sera van gisteren doet minister Del Turco -van Begroting een zwakke poging het wantrou wen bij de niet-rokers weg te nemen. „Ik ben bereid de in komsten uit de tabaksbelas ting op te geven, maar ik vrees dat de begroting zoiets niet toelaat. Belastingheffing en volksgezondheid zijn nu een maal twee gescheiden zaken", zegt Del Turcoeen ex-ketting roker die tot 1986 iedere dag zeventig sigaretten veraste. GPD jgor Cees van Zweeden 'ARIJS - Behalve hun liefde voorvrou- 'ci hadden Giscard d'Estaing, Mitter- M en Chirac in het prille begin van iun politieke loopbanen nog twee din- fögemeen. Het eerste was dat zij allen mening waren dat de macht en de tabtstermijn van de president inge- pktmoest worden. En het tweede was zij die mening herzagen toen ze in ,et Elysée Paleis hun intrek namen. (■aar voor het eerst sinds de cx-eatie van p Vijfde Republiek in 1958 is er nu een r"ede kans dat de volgende president jaar voor vxjf jaar gekozen wordt. De Vijfde Republiek was een schepping van Charles de Gaulle, die een einde wilde maken aan de politieke instabili teit die tot 1958 heerste. Frankrijk moest een president krijgen die 'de bron en bezitter van alle macht' was. De socialist Mitterrand walgde van dit systeem, dat hij in een schotschrift duidde als 'de permanente staats greep'. Maar zodra hij eenmaal de kle ren van de keizer aanhad, zwolg Mit terrand in de macht. Na de eerste ambtsperiode van zeven jaar loog hij over zijn kanker om nog een keer voor zeven jaar gekozen te worden. Hervormer Chirac won in 1995 de verkiezingen door zich als de grote heivormer op te werpen, maar ook hij was niet van zins vi'oegtijdig' afstand te doen van de troon. Op 14 juli vorig jaar sprak hij nog: „Een vijfjarige ambtsperiode zou een vergissing zijn, en ik zou er mijn toestemming aan onthouden." Deze week groef Valérie Giscard d'Es taing een kuil voor Chirac, waar de zit tende president moeilijk omheen kan. Als president peinsde Giscard er niet over om vroegtijdig op te krassen, hoe wel hij zich door een mensenetende dictator met diamanten had laten om hangen. Maar als hoogmogend lid van het parlement, de Nationale Assem blee, diende hij deze week een wets voorstel in voor een heivorming van de grondwet. Doel: de ambtstennijn van de president met twee jaar bekorten. Als Chirac zich echt inspant, zou hij het plan waarschijnlijk wel kunnen dwarsbomen. Maar een kamerbrede meerderheid van het parlement is voor het wetsvoorstel, wat Chirac weinig manoeuvreerruimte laat. Als hij het project afschiet, dan zou hij bij de ver kiezingen in 2002 een modderfiguur slaan. Zijn opponent, de socialist Jospin (nu premier-), zou zich als grote heivormer kunnen opwerpen. En hij, Chirac, zou het volk moeten zien wij s te maken dat hij ook op zijn 77ste nog een begenadigd leider zou zijn. Overpeinzing Vandaar dat Chix-ac nu 'nadenkt' over het snode plan van zijn gezworen vij and Giscard. Dat pieces van overpein zing zal enige tijd gaan vergen, zo woi'dt in Pai'ijs gevreesd, want het is niet Chiracs bedoeling volgende maand al een referendum over de grondwetswijziging uit te schrijven. D aai-mee zou hij een roep ontketenen om voor 2002 af te treden. Het komende half jaar kan er geen sprake zijn van een referendum, zo gaat de redenering, omdat president en re gering te druk zijn met Europa (waar van ze dan het voox-zittex-schap bekle den). En begin 2001 gaat evenmin van wege de plaatselijke verkiezingen. Dat betekent dat de Vijfde Republiek waar schijnlijk in het najaar van 2001 ten grave wordt gedragen, slechts een half jaar voor de presidentsverkiezingen. Grootste voordeel van de kortere ambtsperiode zou zijn dat die samen valt met de zittingsduur van het parle ment. En omdat president en parle ment tegelijk gekozen zullen worden, daalt de kans dat zij van een verschil lende kleur zijn. Maar de ironie wil dat de macht van een president veel groter is als hij regeert met een gelijkgezind parlement. Chi rac zelf weet daarover mee te vertellen. Toen hij in 1974 premier werd, wees de president (ene Giscard d'Estaing) ge woon de ministers aan, hoewel dat vol gens de grondwet nu juist een van de weinige voorrechten van de premier is. GPD WASHINGTON - De burgemeester van New York, Rudolph Giuliani, geeft zijn race om een Senaatszetel op. Hij zou het in november opnemen tegen Hillary Rodham Clinton, die na mens de Democraten kandideert. Een directe reden voor het besluit van de Republikein is niet gegeven. Giuliani kampte met zijn gezondheid en scheidde onlangs van zijn vrouw. De 55-jarige Giuliani kondigde begin deze maand aan nazes- tien jaar van zijn vrouw Donna Hanover, een actrice, te schei den. De streng katholieke bux-gemeester ging vxeemd met een verpleegkundige. Eind apiil maakte hij bekend aan prostaat kanker te lijden. Toen zei hij al dat politiek nu voor hem op de 'tweede en misschien wel dei-de of vierde plaats komt'. Door het opstappen van Giuliani maakt Clinton een goede kans senator voor de staat New York te worden. ANP WASHINGTON - Verscheidene software-instellingen meld den gisteren dat er opnieuw een nieuwe variant van het com putervirus 'I love you' is opgedoken. De variant is nog schade lijker. De nieuwe variant heet VBS.NewLove.A en bestaat uit een e-mailbericht met uitsluitend als naam FWHet heeft een zogenoemde attachment met de letters .vbs aan het einde. Het virus is veel destructiever dan de I love you-vaxiant doordat het onherkenbaar is. Het neemt een min of meer bekende naam aan en vernietigt het besturingssysteem Windows. ANP BOEKAREST - Interpol heeft een internationaal arrestatie bevel uitgevaardigd tegen Victor Stanculescu, oud-handlan ger van de Roemeense ex-dictator Ceausescu. Stanculescu is bij verstek veroordeeld voor zijn aandeel in het neerslaan van de opstand in Timisoai'a, in december 19 8 9De Roemeense ra dio meldde gisteren dat de oud-generaal zich ophoudt in En geland, waar hij voor een wapenfircna zou werken. Stanculescu kreeg onlangs vijftien jaar celstraf voor zijn aan deel in het bloedbad. Bij de straatgevechten tussen de bevol king en militairen en eenheden van de geheime dienst Securi- tate vielen 72 doden en 296 gewonden. DPA/ANP SANTA FE - De grote bosbrand die het nucleaire onderzoeks- centi'um Los Alamos in de Verenigde Staten in de as dxeigde te leggen, is een gevolg geweest van een reeks menselijke fouten. Volgens het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Zaken hebben de brandweer en bosarbeiders verkeerd gehandeld. Het vuur ontstond twee weken geleden toen de autoriteiten in een nationaal park in de staat New Mexico stukken grond wilden platbranden. Ze wilden op die manier de dreiging van een bosbrand juist tegengaan. Maar door een sterke wind en grote di'oogte ging het mis en greep het vuur snel om zich heen. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken is onvoldoen de stilgestaan bij de risico's die het droge weer met zich mee bracht. ANP NANKING - Vier Chinese boeren zijn gisteren vei-oordeeld voor moord op een Duits gezin in de stad Nanking. Wat de straf precies zal zijn, is nog niet duidelijk. De boeren moeten rekening houden met de doodstraf s De boeien staken vorige maand de vijftigjarige Duitser Jür- gen Pfrang,zijn vrouw (39) en hun twee kinderen van veertien en twaalf in hun huis dood. De boeren wilden inbieken bij de familie, maar ze werden betrapt door de Duitse man. Daarop volgde de steekpartij. Het Duitse gezin woonde vanaf 1997 in een rijke buurt in Nanking. De man was plaatsvervangend bedrijfsleider bij een Chinees-Duits busbedrijf. ANP/DPA/RTR van onze redactie buitenland BRUSSEL - De burgemeesters in België worden vanaf 2006 rechtstreeks gekozen. De rege ring-Verhofstadt is het daar gis teren over eens geworden. Een andere afspraak is de invoering van een kiesdrempel, van moge lijk vijf procent, bij de gemeen teraadsverkiezingen om ver snippering van het politieke krachtenveld te vermijden. De burgemeesters zullen, naar Frans en Italiaans voorbeeld, in twee rondes worden gekozen. In de eerste ronde kunnen alle par tijen een kandidaat naar voren schuiven. In de tweede ronde treden de sterkste kandidaten tegen elkaar in het strijdperk. De paars-groene regering die in juli één jaar in het zadel zit, heeft politieke vernieuwing hoog in het vaandel staan. Vanaf volgend jaar moeten bij alle ver kiezingen evenveel vrouwen als mannen op de lijsten staan. Vrouwelijke kandidaten moe ten echter een reële kans krij gen. Tot 2005 moet er ten minste eenvrouw onder de eerste drie kandidaten zijn. Daarna moe ten de eerste twee kandidaten van verschillend geslacht zijn. Verhofstadt is niet bang dat Fi- lip Dewinter, boegbeeld van het extreemrechtse Vlaams Blok, via veikiezingen in Antwerpen burgemeester kan worden. De stad is het bolwerk van Dewin ter en zijn partij. „Ik heb niet de indruk dat hij vijftig procent van de Antwerpenaren gelukkig maakt", stelde de premier De gemeenteraadsverkiezingen zijn in oktober. Volgens recente peilingen zou het Blok uitko men op 28 procent. ANP van onze redactie buitenland SUVA - Zeven gewapende man nen hebben gisteren in Fiji een staatsgreep gepleegd door pre mier Mahendra Chaudhry en diens kabinet in het parlement te gijzelen. In het parlementsge bouw zijn zeker twee schoten gelost, maar niemand raakte ge wond. De staatsgreep werd geleid door de zakenman George Speight, de zoon van een parlementslid van de oppositie. Hij verklaarde de macht te hebben gegrepen namens de inheemse bevolking. „We hebben de grondwet inge trokken", zei hij. Speight be noemde het parlementslid Ratu Timoci Silatolu als interimpre mier. Chaudhiy was de eerste premier van Fiji van Indiase afkomst. Ook zijn kabinet bestond tot on genoegen van een deel van de i nheemse bevolking in meerder heid uit mensen die oorspronke lijk uit India komen. De bevol king van Fiji bestaat voor 44 procent uit Indiërs en voor 51 procent uit Fijiërs. De rest is van Europese of Chinese afkomst. Gisteren aan het eind van de dag zei Speight de steun te hebben van alle partijen van inheemse Fijiërs en van het leger. Groepen j ongeren trokken na de staatsgreep plunderend door het centrum van de hoofdstad Suva. Tientallen winkels wer- denin brand gestoken, vooral van Indiase Fijiërs. Voor het parlement verzamelde zich in de loop van de dag vijfduizend mensen, die Speight luidkeels hun steun betuigden. De politie stelde aan het eind van de dag een uitgaansverbod in en zo'n driehonderd militai ren verspreidden zich over de stad om eigendommen van bur gers te beschermen. Niets wees erop dat de militairen zouden proberen de gijzeling in het par lement te beëindigen. Speight zei dat Chaudhry en de rest van de gegijzelden niets zou worden aangedaan.. De president van Fiji, Ratu Sir Kamisese Mara, heeft de nood toestand uitgeroepen, op grond waarvan hij het bevel over het leger op zich kan nemen. Hij riep de gijzelnemers op het ka binet vrij te laten en vroeg leger en politie het wettige gezag te herstellen. Het was gisteren precies een jaar geleden dat Chaudhiy tot premier werd gekozen. De span ningen tussen de inheemse en Indiase Fijiërs is de laatste maanden opgelopen. Chaudhry is ervan beschuldigd de Indiase Fijiërs te bevoordelen. Fiji is een eilandengroep in de Grote Oceaan met 813.000 in woners. AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 7