B en W noemen kritiek onterecht PZC PZC Barmhartige Samaritaan terug Werkgroep zoekt oplossing voor lange wachttijden nazorg Afsluiten van delen buitendijks fietspad roept protest op Historisch en toch modern zeeland 17 Ambtsketens na jaren terecht Geen varkensinvasie Hengstdijk Snelheidscontroles Zeelandbrug Krediet voor uitbreiding zuivering Kaarten Anywave uit de handel Leden ZMF bijeen in Goes Kaartkampioen College Terneuzen juist voortvarend bezig Hoofdofficier Bouman naar parket Den Haag Concert Trippin' en Jay Walk in Sluiskil zaterdag 20 mei 2000 OOSTBURG - De gemeente Oostburg beschikt na dertig jaar over de ambtsketens van de voormalige gemeenten Breskens en Hoofdplaat. Burgemeester G. Noordewier kreeg de zilve ren kettingen deze week overhandigd. Bij die gelegenheid be loofde hij voorzitter P. van de Vijver van het Streekmuseum in IJzendijke dat de ambtsketens na restauratie een mooi plekje in het museum krijgen, mits Van de Vijver voor een kussentje zorgt. De ambtsketens zijn na de fusie van de gemeenten Bres kens en Hoofdplaat met Oostburg in 1970 in de vergetelheid geraakt. Waar ze al die tijd hebben gelegen, wilde Noordewier nog niet kwijt. „Dat vertel ik nog wel een keer", verzekerde hijEnkele oogjes van de kettingen zijn beschadigd en het zil ver moet nodig worden gepoetst. HENGSTDIJK - De inwoners van Hengstdij k hoeven nog niet bang te zijn dat er stallen worden gebouwd voor elfduizend varkens. De bezwaren van een omwonende en de Stichting Regionale Bestrijding Varkensinvasie tegen milieuvergun ningen zijn weliswaar onlangs door de Raad van State afge wezen. Maar met die uitspraak kan de Brabantse aanvrager nog niet beginnen met de bouw van de benodigde stallen, ver klaarde een gemeentewoordvoerster vrijdag. Burgemeester en wethouders van Hontenisse, die altijd hebben gezegd ves tiging van intensieve veehouderijen met alle middelen te wil len bestrijden, denken voldoende argumenten te hebben om geen bouwvergunningen te verlenen. Ook al gezien een eerde re uitspraak van de Raad van State tegen de illegale aanleg van een mestkelder in Ossenisse. ZIERIKZEE - Nu de werkzaamheden op de Zeelandbrug in volle gang zijn, controleert de politie de snelheid van de auto 's op de brug veelvuldig. Deze week werden op woensdag en donderdag snelheidscontroles uitgevoerd. Op woensdag re denvan de 3500 gecontroleerde auto's 170 te hard. Een dag la ter kwamen 3600 auto's voorbij de controlecamera; hiervan overschreden 260 automobilisten de maximumsnelheid van 50 kilometer per uur. GOES - Het waterschap Zeeuwse Eilanden wil 2,8 miljoen gulden uittrekken als voorbereidingskosten voor de uitbrei ding van de rioolwaterzuiveringsinstallatie Walcheren. Dat geld is onder meer nodig voor het maken van een ontwerp, aanbesteding en gunning en toezicht op de uiteindelijke werkzaamheden. In 2003 moet het schap driekwart van de in het afvalwater aangevoerde stikstof eruit halen. Om dat per centage te halen, wordt eerst de rioolwaterzuiveringsinstal latie bij Ritthem uitgebreid. De werkzaamheden duren een jaar en beginnen volgens planning september volgend jaar. ZIERIKZEE - Het bestuur van de Stichting Brogum heeft honderd kaarten voor het Anywavef estival in Zierikzee uit de handel genomen. De toegangsbewijzen waren in de voorver koop gegeven bij café De Vlinder. Het hele pakket werd echter in de nacht van 14 op 15 mei bij een inbraak in het etablisse ment gestolen. De dader ging er vandoor met de complete kluis, waarin ook de kaarten lagen. Volgens stichtingssecretaris A van den Nou weiand was de voorverkoop nog niet begonnen. De organisatie van het Any- wavefestival adviseert belangstellenden hun toegangsbewij zen alleen te kopen bij de erkende adressen. Als tussen 1 en 3 juni aan de kassa kaarten worden aangeboden met één van de nummers 101 tot en met 200, wordt onmiddelijk de politie in geschakeld. door Wout Bareman TERNEUZEN - Ontslagen pati ënten uit het ziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen moeten veel te lang wachten voor hun aanvraag voor thuiszorg, opna me in een verzorgingshuis of in een verpleeghuis wordt behan deld. Het gaat jaarlijks om meer dan duizend patiënten, die wel iswaar het ziekenhuis mogen verlaten maar nog wel vervolg- zorg nodig hebben. Dat is twintig procent van het klantenbestand dat jaarlijks aanklopt bij het Regionaal Indi catieorgaan Zeeuws-Vlaande- ren (RIO) met het verzoek om vervolghulp, hetzij thuis, hetzij in een verzogings- of verpleeg huis. Het RIO en de zorgaanbieders, verenigd in het Zeeuws-Vlaams Zorgoverleg (ZVZO), slaan de handen nu ineen teneinde die lange wachttijden te bekorten. Vrijdag besloten de twee orga nisaties een werkgroep te for meren, die de opdracht heeft meegekregen direct na de zo mervakantie met concrete voor stellen te komen. Daarbij wordt gedacht aan de vorming van een zogenaamd transferteam, sa mengesteld uit vertegenwoordi gers van het indicatieorgaan en transferverpleegkundigen van (Advertentie) Verbrugge bv Industrieweg 37 4538 AG lerneuzen Telefoon (0115) 68 12 00 BMW maakt rijden geweldig het ziekenhuis. Dat team zou nog tijdens het verblijf van de patiënt in het ziekenhuis de aanvragen voor vervolgzorg in behandeling moeten nemen. En dat levert tijdwinst op. GOES - De Zeeuwse Milieufe deratie houdt dinsdag 23 mei een ledenvergadering in hotel Terminus in Goes. Na het huis houdelijk gedeelte staat een dis cussie over kansen en bedrei gingen van de Westerschelde op het programma. Het huishoudelijk gedeelte be gint om 19.30 uur. Onderdeel van de agenda is onder meer de wijziging van het ZMF-bestuur. Oud-burgemeester J. van der Doef van Vlissingen staat kan didaat voor het voorzitter schap. Een tweede nieuw gezicht in het bestuur is oud-Statenlid voor de PvdA D. Eveleens. Na de be- stuursperikelen gaat het over de relatie tussen de ZMF en de na tuur- en milieuorganisaties die bij de federatie zijn aangeslo ten. Om 20.30 uur gaan Neder landse en Vlaamse politici in de bat over de Westerschelde. Vol gens de ZMF dreigt er een groot conflict rond het estuarium. De Belgische en Vlaamse overhe den dringen aan op een nieuwe verdieping van de vaargeul. Ne derland, inclusief de natuur- en milieuorganisaties, is tegen. De oplossing van het dreigende conflict ligt volgens de ZMF in de handen van de politiek. De politici die komen debatteren in Goes zijn nog niet bekend. GRAAUW - Piet van Gassen is voor de vierde achtereenvolgen de keer kaartkampioen gewor den van de katholieke ouderen bond Graauw. Het afgelopen seizoen schoven de deelnemers 26 keer aan tafel voor een wedstrijd bieden. De 7 7 -j arige Van Gassen kreeg voor deze prestatie in het dorpshuis twee bekers uitgereikt. Hij werd algemeen kampioen en generaal in het bieden; op de tweede plaats eindigde J. van Campen en derde werd T. Vet. Gemiddeld namen aan elke kaarting 32 ou deren deel. door Pascalle Cappetti HOOFDPLAAT - Inwoonster M. van der Wekken van Hoofd plaat en de Dorpsraad Biervliet verzetten zich tegen het afslui ten van stroken buitendijks fietspad voor fietsers. Zij vin den dat het waterschap Zeeuws-Vlaanderen met deze maatregel te ver gaat. Volgens hen brengt de fietser echt geen schade toe aan de natuur. Het waterschap vindt het jam mer dat bij veel inwoners in de streek het idee bestaat dat het schap de fietsers iets 'afpakt'. Volgens woordvoerster M. van de Pas zijn er het afgelopen jaar juist vele kilometers fietspad bijgekomen. Van der Wekken schrijft in een brief aan het waterschap dat zij dagelijks langs de dijk van Hoofdplaat naar Breskens fietst. Sinds het voorjaar vorig jaar werd het fietspad tot haar REDACTIE ZEEUWS-VLAAIMDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115) 686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl grote vreugde doorgetrokken, zodat zij het hele traject 'bui tenom' kon fietsen. „Tot drie weken geleden was ik een blije fietser." Toen stond er opeens een bord met 'vogelrustgebied', waarna zeshonderd meter ontoeganke lijk werd voor fietsers. De fiets- ster vraagt zich af waarom juist dit gebied tot vogelrustgebied is verklaard. Volgens haar is er langs dit stuk nauwelijks strand of schor te bespeuren, is er in te genstelling tot het natuurgebied Voorland van Nummer Een geen sprake van een waardevol gras land dat met water wordt door kruist en mogen mensen er nog altij d wandelen en palingfuiken zetten. „Maakt een fiets nu echt zoveel meer leven? Zolang er geen uitspanningen worden ge bouwd en mensen de honden aan de lijn houden, kunnen re creatie en natuur prima samen gaan", oordeelt Van der Wek ken. Ook de dorpsraad Biervliet is verbaasd over de maatregel. „Met z'n allen proberen we onze bewoners uit de auto en op de fiets te krijgen. Juist de mooiste, interessantste en voor de toerist misschien spectaculairste delen zou u willen afsluiten." Niet de fietstoerist brengt volgens de dorpsraad het milieu schade toe. „Men gaat fietsen om van de natuur te genieten." Woordvoerster Van de Pas van het waterschap beseft dat een individuele fietser nauwelijks schade aanricht, maar de zorg van het waterschap gaat juist uit naar groepen. „Waar leg je dan de scheidslijn?" Zeewering Volgens haar zijn de fietsstro ken die nu de tongen losmaken, nooit fietspaden geweest, maar onderhoudspaden, die zijn blij ven liggen na de versterking van de zeewering. Na de afronding van dat project is er veertig kilometer kust strook bijgekomen, waarvan nog altijd twintig kilometer vrij toegankelijk is. Het bestempelen van zo'n tien kilometer als vogelrustgebied houdt verband met de keuze voor 'kwaliteit en verscheiden heid'. „We kijken niet eenzijdig naar één doelgroep, maar heb ben ook andere belangen te die nen, bijvoorbeeld van de vogels, die recht hebben op een eigen verblijfplaats." door Joost Bosman TERNEUZEN - HetTerneuzen- se college van burgemeester en wethouders kan zich maar zeel ten dele vinden in de kritiek die de raadsfracties onlangs uitten in hun algemene beschouwin gen. Het college constateert een 'enigszins negatieve toonzet ting' in de beschouwingen. Vol gens B en W is die veroorzaakt door de achterstanden in het so ciaal-maatschappelijk beleid en door de berichtgeving in de pers. „Door de hierdoor ontsta ne beeldvorming dreigt ons in ziens de objectiviteit teloor te gaan", schrijft het coHege in het beleidsplan 2000-2004. Het geeft toe dat er op sociaal-maat- door Jacques Cats MIDDELBURG - Het parket in Middelburg is hoofdofficier G. L. (Gerard) Bouman in snel treinvaart kwijtgeraakt aan Den Haag, waar hij het Open baar Ministerie gaat leiden. Bouman (47) trad twee jaar ge leden in Middelburg aan. Daar voor was hij in Breda plaatsver vangend hoofdofficier van justitie. Bouman werd in Middelburg bijna met gejuich ingehaald. Voorzitter J. Buyze van de on dernemingsraad omschreef hem als een persoon 'die met een jeugdig elan de zaken aanpakt en een moderne kij k heeft op het personeelsmanagement'. Naar later zou blijken had hij daarmee geen woord teveel ge zegd: Bouman haalde de bezem door de organisatie, bemoeide zich zowel met personeelskwes ties als met automatiserings processen en zat er achteraan om achterstanden in de produc- schappelijk gebeid nog het een en ander is in te halen, en dat er bij enkele instellingen (onder meer de stichting Welzijn Ter- neuzen en het Algemeen Maat schappelijk Werk) problemen zijn ontstaan die om een oplos sing vragen. „Hieraan wordt echter met grote voortvarend heid gewerkt." De harde conclusies als 'selec tieve daadkracht' en 'traagheid en achterstand vieren hoogtij' deelt het college dan ook geens zins. Integendeel, het dagelijks stadsbestuur vindt dat er 'voortvarend' wordt gewerkt aan de realisatie van de doel stellingen in het beleidspro gramma van de raadsperiode 1998-2002. Juist op het gebied van de sociale infrastructuur wordt er noeste arbeid verricht tie weg te werken. Ook bleek hij een groot ij veraar om zaken sneller op zitting te krijgen. Werken bij het OM in Middel burg was in zijn ogen geen vrij blijvende bezigheid: „De men sen moeten hier niet een baantje hebben, maar staan voor een be drijf dat parket Middelburg heet', luidde zijn adagium. In samenspraak met andere dis ciplines riep Bouman een speci ale politie-eenheid in het leven om kwalijke ontwikkelingen op térreinen van drugsoverlast en de recreatie-criminaliteit te be teugelen. Van recente datum is zijn initiatief tot de inzet van een mobiel OM-kantoor bij gro te acties, zoals bij de aanstaande E K-kampioenschappen In de korte tijd van zijn verblijf in Middelburg viel Bouman op om zijn onconventionele wijze van optreden. Opportuun, het personeelsblad van het open baar ministerie, omschreef de magistraat als 'een calculerende belhamel'. in de vorm van het project Ter- neuzen Optimaal. Daarnaast signaleert het college de nodige vorderingen in het wijkgericht en integraal werken. Als posi tieve voorbeelden halen B en W aan dat de professionalisering van het peuterspeelzaalwerk in gang is gezet en dat het overleg met de stichting Welzijn Ter- neuzen op 'constructieve wijze' is gevoerd. subsidie Het college wijst erop dat de subsidie aan de stichting is ver hoogd, hetzelfde geldt voor de openbare bibliotheek. Boven dien wordt er in Hoek een bi bliotheekfiliaal opgezet. Het doortastende vermogen blijkt volgens het college voorts uit het nog lopende onderzoek naar de herstructurering van de Ter- neuzense sportaccomodaties. Blij zijn B en W met het feit dat het voorzichtige financiële be leid door de fracties breed wordt gesteund. Burgemeester en wet houders beloven met voorstel len te komen voor de besteding van het geld, dat mogelijk over blijft als de korting uit het ge meentefonds (negen ton in plaats van ruim een miljoen) blijkt mee te vallen. Verscheide ne fracties namen in hun be schouwingen hier al een voor schot op, en het college zegt hun suggesties te zuHen betrekken in de voorstellen. Herschikking van de college- portefeuilles (zoals verlangd door de Christenunie, D66 en SGP) is volgens B en W alleen dan mogelijk, als er voldoende politieke steun voor bestaat in de gemeenteraad. Mocht dat het geval blijken, dan is het college bereid het punt aan de orde te stellen. Wat betreft de ziekte vervanging van collegeleden, verwijzen B en W naar de alge mene vervangingsregeling. De voornoemde fracties hadden dit punt aangestipt in verband met de langdurige ziekte van wet houder A Stahl-Hemelsoet. Het college heeft echter niet de in druk dat er structureel proble men zijn ontstaan. door René Hoonhorst AXEL - Net als alle andere Nederlandse gemeenten liet Axel vrijdag haar medeleven met getroffenen van de ramp in Enschede blijken door de Nederlandse vlag halfstok te hangen. Om tegelijkertijd uit te dragen dat het feest was, omdat het geheel vernieuwde stadhuis officieel door gede puteerde L. Coppoolse werd geopend, wapperde de vlag met het gemeentewapen in top. In het stadhuis werd de lof trompet gestoken. Waarne mend burgemeester J. Lo- nink, wethouder J. van Schaik en gemeentesecretaris M. Luijendijk-Bergwerf roem den om beurten het prachtige extei'ieur en het ruime, ge- bruiks- en klantvriendelijke interieur van het stadhuis. Ook de talrijke genodigden waren het er over eens dat het stadhuis er tegelijkertijd his torisch en modern uitziet. Voor Lonink symboliseert het vernieuwde ambtenarenbol- werk van Axel bestuurs kracht. Het stadhuis past bij 'een college en een gemeen- traad die staan als een huis', stelde hij. Luijendijk ziet het gebouw als ideale werkplek voor bedrijfsmatige, doelma tige en klantgerichte ambte naren. Dat het Axelse gemeentepersoneel die toe komstdroom kan realiseren, staat voor haar vast. Zelfs in de allesbehalve ideale omge ving van het voormalige He- mapand hebben de ambtena ren het afgelopen jaar goed werk geleverd, memoreerde ze. Voor wethouder Van Schaik is het stadhuis het ideale onder komen van waaruit 'het be drijf Axel' geleid moet wor den. Axel bewijst volgens hem al sinds jaar en dag dat ook op kleine schaal kwaliteit kan worden geleverd. Mochten hogere overheden toch beslis sen dat herindeling gewenst is, dan kan het bedrijf Axel zijn imago, zijn manier van besturen en zijn aanpak als voorbeeld stellen, orakelde de wethouder. Van Schaik bleef overigens nuchter genoeg om te erken nen dat nog niet alle doelen van klantvriendelijkheid en efficiency zijn bereikt. Maar de weg die is ingezet, 'geeft vertrouwen voor de toe komst'. Zelfvertrouwen Gedeputeerde Coppoolse showde dat Axelse zelfver trouwen door een lichte druk op de computermuis. Hij to verde daarmee de up to date gemaakte gemeentelijke web site op het nieuwe presenta- tiescherm in de raadzaal. Na de officiële openingshande ling van de gedeputeerde kon den alle genodigden zelf een inspectieronde door het stad huis maken. De inwoners van Axel en alle andere belang stellenden kunnen donderdag 25 en vrijdag 26 meihun nieu we gemeentehuis van kelder tot toren bekijken. Op beide dagen is het tussen 18.30 en 21.30 urn- open huis. doorEdy de Witte HULST - De pas gerestaureerde H. Willi- brordusbasiliek is sinds enkele dagen ver fraaid met twee schilderijen. De Barm hartige Samaritaan van schilder J. Maes hangt weer in volle glorie op de vertrouw de plaats in het noordtransept van de kerk. Ook het schilderij Christus aan het kruis van P. Luina is in de basiliek te be wonderen. De Barmhartige Samaritaan heeft al zo'n 42 jaar tegenover de ingang van de sacris tie gehangen, voordat het in september 1997 werd weggehaald. Het werk was in bruikleen van de dienst voor 's Rijks Ver spreide Kunstvoorwerpen. Op het mo ment dat het noordtransept aan de beurt was voor restauratie, is het schilderij overgebracht naar het Instituut Collectie Nederland in Rijswijk. De restauratie commissie van de basiliek legde daarbij uitdrukkelijk de wens neer om het schil derij weer in bruikleen te krijgen als de basiliek was opgeknapt. Na inspectie van het schilderij bleek een grondige, dure restauratie noodzakelijk. Het heeft er even naar uitgezien dat de te rugkeer van De Barmhartige Samaritaan naar Hulst om financiële redenen niet haalbaar was. Vooral door de inspanning en bemiddeling van Evert Rodrigo van het Instituut Collectie Nederland is het pronkstuk op voortreffelijke wijze geres taureerd en terug naar Hulst gebracht. Rodrigo, die gefascineerd werd door de schoonheid van de basiliek, bood de kerk nog een tweede schilderij in bruikleen aan. Deze Christus aan het kruis van R Luina stamt uit de zeventiende eeuw. Het schilderij van 178 bij 132 cm hangt in een van de zijkapellen aan de noordgevel. De Barmhartige Samaritaan van schilder J. Maes is gerestaureerd en hangt weer in het noordtransept. foto Charles Strijd Met veel lovende woorden is het herziene stadhuis van Axel gisteren officieel geopend. foto Charles Strijd SLUISKIL - De rockband Jay Walk uit Hoek en de Terneuzen- se formatie Trippin' (winnaars Zeeuwse popprijs 1999) geven vanavond (zaterdag) een dub- beloptreden in 't Meulengat in Sluiskil. Het optreden wordt ge organiseerd door de Bonte Avondclub in samenwerking met JD-Facilities, en begint om 20.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 69