Tijdelijk contract VVV'ers Opnamestop in ziekenhuis Goes wegens MRSA Loonbedrijven kampen met tekort aan vaklieden GGD zoekt bron veteranenziekte na dood patiënt Nooit meer bang 10% Rondjes rennen voor rampgebied Tolheffing op nieuwe snelweg Dinteloord - Bergen op Zoom 15 Eerste jaar geen ontslagen Vierdaagse met blaren op de knie andee dat het koud wordt! zeeuwse almanak Schoonschrift PZC zeeland zaterdag 20 mei 2000 door Joost Bosman TERNEUZEN - De contracten van de huidige medewerkers van de VW's in Zeeuws-Vlaan- deren worden na de officiële fu sie van de toeristische bureaus omgezet in een jaarcontract. De Federatie VVV's Zeeuws- Vlaanderen biedt het personeel, indien nodig, via cursussen de mogelijkheid zich op een func tie in te werken. Op die manier krijgt ieder de kans zijn bahn binnen een jaar veilig te stellen. Ontslagen zijn het eerste jaar na de fusie niet aan de orde. Dat ligt vast in het sociaal plan voor de medewerkers van de Zeeuws-Vlaamse VW's, dat vrijdag werd ondertekend door onder meer de besturen van de afzonderlijke VW's, federatie directie en -bestuur en de Abva- kabo. Het plan biedt volgens de partijen een passende vertrek- regeling als de toekomstige fe deratie er uiteindelijk toch niet uitkomt met individuele werk nemers. Wel moeten zij er reke ning mee houden dat ze een andere standplaats krijgen. Di recteur N. van der Ploeg spreekt over een 'arbeidspool' die offici eel na de fusie moet ontstaan, maar die feitelijk al functio neert. „Wanneer in vakantiepe rioden meer mensen nodig zijn in bijvoorbeeld Cadzand, kan het zijn dat er personeel elders uit de regio naar West-Zeeuws- Vlaanderen wordt overge plaatst. Op die manier kun je veel flexibeler op de actuele si tuatie inspelen." Abvakabo-bestuurder H. van der Veeke verwacht geen con flicten met medewerkers die niet overgeplaatst willen wor den. „We hebben het sociaal plan uitgebreid met hen bespro ken. Ze zijn zich terdege van hun situatie bewust." Van Loon benadrukte dat met de ondertekening van het soci aal plan een van de belangrijk ste hindernissen is genomen op weg naar de fusie. „Vanaf het begin van de besprekingen heb ben we naar de positie van het personeel gekeken. Dat moet ook wel, wil je de motivatie van de medewerkers op peil hou den", aldus Van Loon. In augustus moet volgens hem het 'fusieboek' klaar zijn. Daar in wordt per VW een juridisch stappenplan beschreven. Dat is nodig omdat de VW's heel ver schillende organisatievormen hebben: sommige zijn een stich ting, andere een vereniging. Een datum waarop de fusie (juri disch) rond moet zijn, durfde Van Loon vrijdag niet te noe men. „De bedoeling was aanvanke lijk 1 januari 2000, maar we hebben de duur van het traject onderschat. Het is daarom niet goed om alles nu snel door te drukken, want daarmee verlies je draagvlak voor de fusie." Wel schetste de directeur al de taakstelling van de toekomstige federatie. „De ondernemersver enigingen gaan weer hun eigen feesten organiseren, wij verzor gen als vanouds de informatie voorziening en het gastheer schap." VLISSINGEN - Nog geen half jaar geleden verloor Niels van Willigen (31) uit Vlissingen zijn onderbeen. Deze week deed hij mee aan de avondvierdaagse en liep hem ook uit. Voor het eerst had hij geen blaren aan zijn voet, maar aan zijn knie. Hij was altijd heel beweeglijk, had de bijnaam roadrunner. Hij was van plan om mee te doen aan de Nijmeegse vierdaagse. Tot hij in december vorig jaar op het werk een stalen plaat tegen zijn been kreeg. Hij belandde in het Dijkzigtziekenhuis in Rot terdam, waar hij na een operatie van zes uur wakker werd met één been. Zijn rechterbeen was afgezet onder de knie. Hij is niet onvoorbereid aan de vierdaagse begonnen. „De afge lopen drie maanden liep ik elke dag een rondje over de Boule vard." Tijdens de vierdaagse heeft hij voor de zekerheid krukken meegenomen want zijn prothese is zeer geavanceerd, maar kwetsbaar. „Als er één schroefje los schiet, is het beke ken." De vier wandeltochten van vijf kilometer hebben veel energie gekost. „Het was een enorme belasting, ik had blaren van het lopen onder mijn knie, omdat de prothese nog een beet je schuurt." foto Ruben Oreel (Advertentie) VANDAAG ALLE BESTRATINGEN KORTING TUINCENTRUM NIEUWEWEG 6 KAMPERLAND 0113-372738 Geldig zaterdag 20 mei doorMaurits Sep GOES - Loonbedrijven moeten door gebrek aan personeel steeds vaker hun landbouwma chines aan de kant houden. Vol gens Wim van Groningen van AB Service Uitzendbureau is het einde van dit probleem nog niet in zicht. „Integendeel, het dreigt groter te worden." Van Groningen was namens het uitzendbureau van de Agrari sche Bedrijfsvereniging (AB) deze week present op de werk- markt voor de groene sector in Goes. Hij zocht mensen met er varing in het besturen van land bouwmachines. „Het probleem is dat ervaren krachten de landbouwsector verlaten. Ze vertrekken naar de bouw, de metaal, worden truck chauffeur of hovenier.", ver klaarde Van Groningen. G. Goudzwaard van Goud zwaard Landbouwservices in Zonnemaire bevestigt dat er een personeelstekort is. „We probe ren wel eens iemand via een uit zendbureau te vinden, maar dat is moeilijk. De mensen die we krijgen voldoen niet altijd."De werkmarkt vond plaats in het kader van de Groene Week die de arbeidsbureaus houden om arbeidskrachten te vinden voor de landbouw, (glas)tuinbouw en de loonbedrijven. Door het slechte imago - vies, zwaai-, een tonig en slecht betaald - accep teren maar weinig mensen een baan in de groene sector. Onbemind Krijnie Hoek, coördinator van de agrarische sector bij Ar beidsvoorziening Zeeland, stuit vaak op misvattingen over de landbouw. „Je merkt dat dit werk echt onbekend is en dat maakt het onbemind. Dat geldt vooral voor de glastuinbouw." Die sector stond daarom cen traal op cle werkmarkt. Omdat in Kapelle nog dit jaar het glas tuinbouwbedrijf van de gebroe ders Gresnigt wordt geopend, presenteerde dit bedrijf zich. Ook AB Service Uitzendbureau zocht naar mensen voor deze sector. „In de tuinbouw zijn jaarlijks enkele tientallen vaca tures voor vaste banen en enkele honderden voor tijdelijke", re kende Van Groningen voor. Bij Arbeidsvoorziening Zee land worden jaarlijks zeventig vacatures gemeld voor de land bouw als geheel. Het aantal be middelingen is bijna tien keer zo hoog: 650. Dat heeft te maken met de pieken in de fruitteelt. Deze sector heeft daardoor jaarlijks te kampen met hetzelf de personeelstekort. Van Gro ningen: denkt dat dat ook niet op te lossen valt. „Mensen wil len best in de fruitteelt werken, maar niet twee keer zes weken schede. Advertentie Geachte consument, Onze brouwerij in Enschede heeFt aanzienlijke schade opgelopen als gevolg van de explosie vorige week zater dag. Daarom is de komende tijd de levering niet voor alle verpakkingen 100% te garanderen. In onze brouwerij in Groenlo, waar onder andere Grolsch-blikbier en de vertrouwde beugelflessen worden afgevuld, wordt alles in het werk gesteld om het on gemak voor u zo klein mogelijk te houden. Mocht uw favoriete verpakking niet voorradig zijn, dan bevelen wij u een van onze andere verpakkingen van harte aan. Wij vragen uw begrip voor de ontstane situatie. Grolsche Bierbrouwerij Nederland B.V. door Joost Bosman TERNEUZEN - De solidariteit vanuit Zeeuws-Vlaanderen met de slachtoffers van de ramp in Enschede is groot. Leerlingen van scholengemeenschap De Schans hebben zich vrijdag in het zweet gewerkt tijdens een sponsorloop op de atletiekbaan van Terneuzen. Hoewel het geld nog geteld moet worden, schat een trotse school directeur W. Aper de opbrengst voorzichtig op vijfduizend gul den of meer. Honderdelf leerlin gen deden mee. Volgens Aper hebben sommigen meer dan 25 rondjes gelopen, wat neerkomt op tien kilometer. „Het leuke is dat de leerlingen zelf met het initiatief zijn gekomen. Ze heb ben het in heel korte tijd weten te organiseren", aldus Aper. De kinderen van de Zuidland- school in Terneuzen zamelden afgelopen week speelgoed in voor de getroffen leeftijdge nootjes in Twente. „De PTT had beloofd de eerste dertig kilo gratis te verzenden. Maar we hebben het tienvoudige daar van opgehaald", vertelt direc teur J. Notebaart enthousiast. Daarom zullen we het zaterdag zelf maar met een busje gaan brengen." De dertien Oost-Zeeuws- Vlaamse parochies dragen dit weekend de missen op aan de door Harmen van der Werf DEN HAAG - Zeeland profiteert mee van het be reikbaarheidsoffensief voor de Randstad dat mi nister T. Netelenbos van Verkeer vrijdag heeft gepresenteerd. De aanleg van de A4 tussen Din teloord en Bergen op Zoom, de Zoomweg-Noord, is erin opgenomen. Het nog ontbrekende stuk autosnelweg in West- Brabant moet door het Rijk, het bedrijfsleven en andere overheden worden betaald, volgens het voorstel van Netelenbos. Het wordt een tolweg om uit de kosten te komen. De bouw is voorzien in de jaren 2003-2006. De provincie Noord-Brabant komt op korte ter mijn met een notitie waaruit blijkt dat de Zoom weg-Noord met privé- en overheidsgeld kan wor den aangelegd. Minister Netelenbos stelt als door Mieke van der Jagt GOES - De Gemeenschappelij ke Gezondheidsdienst (GGD) onderzoekt de oorzaken van een besmetting met de legionella- bacterie, die begin mei heeft ge leid tot de dood van een patiënt in het ziekenhuis in Goes. De man van middelbare leeftijd bleek te zijn overleden aan de veteranenziekte. Volgens L. van den Berge, van de GGD, wordt in alle gevallen van veteranen ziekte gezocht naar de bron van de besmetting om die te kunnen aanpakken. Veteranenziekte is ruim een jaar geleden wettelijk aangewezen als een infectieziekte die niet met naam en toenaam voor on derzoek bij de inspectie volks gezondheid moet worden ver meld. Net na de wetswijziging brak de epidemie in Bovenkar- spel uit, waarna de meldings plicht werd aangescherpt. Van den Berge: „Patiënten met vete ranenziekte zijn wellis waar niet direct besmettelijk voor hun omgeving, maar door het uit schakelen van de bron kunnen we voorkomen dat er een epide mie ontstaat. Dat is ook wat we met dit geval willen doen." Vakantie Van de overledene in Goes is be kend dat hij kort tevoren in Tur kije op vakantie was geweest, maar volgens Van den Berge is het veel te vroeg om daaraan ook maar enige conclusie te ver binden. „Er zijn vragenlijsten die we met de naaste familie willen doornemen. Daaruit moet blijken of er voor het ver trek naar de vakantiebestem ming of na thuiskomst risico volle dingen zijn gedaan. In die lijsten staan de meest uiteenlo pende vragen. Pas als een be smettingsbron in de eigen om geving nagenoeg uitgesloten is, kijken we verder. Systeem Sinds kort werken gezond heidsdiensten in Europa en in sommige landen daarbuiten met een gekoppeld systeem. Als het vermoeden bestaat dat ie mand ergens, in welk land dan ook, besmet is geraakt door de legionellabacterie, gaan de lo kale gezondheidsdiensten op zoek naar de bron. De resultaten worden in het systeem gebracht en de GGD's hebben toegang tot die informatie. „Mocht blijken dat de betrok ken patiënt in een hotel, een zwembad of een badinrichting is geweest, waar eerder meldin gen van legionella zijn gedaan, gaan alle bellen rinkelen. Maar zo ver zijh we nog niet. Pas vol gende week kunnen we met het onderzoek beginnen. Daarvoor is alles speculatie", aldus Van den Berge. Leerlingen van scholengemeenschap De Schans liepen gisteren duizenden guldens bijelkaar voor En- foto Charles Strijd door Mieke van der Jagt GOES - In het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes zijn opnieuw twee mensen besmet met de MRSA-bacterie, de multiresis- tente staphylococcus aureus. Het gaat om een patient op de chirurgische afdeling en een op de afdeling intensive care. Beide patiënten zijn onmiddellijk ge ïsoleerd. Op de chirurgische afdeling geldt voorlopig een opname stop, totdat is aangetoond dat geen verdere verspreiding van de bacterie heeft plaatsgevon den. Het onderzoek naar de ver spreiding duurt een week. Voor de Intensive Care geldt een opnamebeperking. Spoedge vallen worden alleen opgeno men op de kamers die gedesin fecteerd zijn. Alle patiënten, medewei'kers, verpleegkundigen en artsen die met de twee besmette patiënten in aanraking zijn geweest, zijn inmiddels nagekeken. De uit slag van dat onderzoek is even eens binnen een week bekend. Neurologie Enkele weken geleden werd het Oosterscheldeziekenhuis al ge confronteerd met twee gevallen van MRSA-besmetting. Toen ging het om een patiënt op de af deling neurologie die de bacte rie waarschijnlijk had meeg- bracht van een opname in een Oosterijks ziekenhuis. Een ver pleegkundige moest toen ook wegens besmetting worden ge ïsoleerd MRSA is ontstaan door het veel vuldig gebruik van verschillen de antibiotica, waartegen de staphilococcus een brede resis tentie heeft ontwikkeld. Slechts één antibioticum heeft het Oos terscheldeziekenhuis beschik baar dat de gevolgen van de MRSA besmetting kan bestrij den. Bij gezonde mensen doet een be smetting met de ziekenhuisbac terie niet veel kwaad. Verzwakt Bij ernstig verzwakte en zieke mensen veroozaakt MRSA in fecties aan huid, ingewanden en luchtwegen. Buiten het zieken huis verdwijnt de MRSA-bacte rie snel. Ziekenhuizen proberen met de inzet van afgewogen protocol len voor antibiotica, de ontwik keling van resistente bacteriën te voorkomen. getroffenen in Enschede. Zo wordt er gebeden en geld inge zameld voor de nabestaanden van de ramp. Graafmachine De Biervlietse firma De Feijter is sinds donderdag met één graafmachine actief in het rampgebied. Volgens directeur M. de Feijter is zijn bedrijf door de Brabantse collega Den Har- tog gevraagd bijstand te verle nen. „Het was even improvise ren, maar we zijn toch op het verzoek ingegaan", aldus De Feijter. Volgens hem zal de graafmachi ne nog een week of twee in En schede werkzaamheden blijven verrichten. (Advertentie) Toe aan een Hoog'Rendement-ketel?Vraag naar het NeSt Warmte Garantie Plan. Nu met kans op één jaar gratis stoken! Bel 0570 - 67 85 00 voor de actievoerende Nefit dealer bij u in de buurt. NEFI1 voorwaarde voor deelname van de rijksoverheid dat de privé-sector zeker 40 procent bijdraagt. De A4 Dinteloord-Bergen op Zoom is in het anti fileplan voor de Randstad opgenomen, omdat die snelweg onderdeel uitmaakt van de dooi'gaande verkeersroute Amsterdam-Antwerpen. En de provincies Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland hebben met het bedrijfsleven actie ge voerd voor voltooiing en verbreding van deze 'economische slagader'. Die druk heeft blijkbaar gewerkt. De provincie Zeeland heeft altijd gepleit voor een snelle voltooiing van de Zoomweg-Noord, omdat het doorgaande verkeer anders de al drukke twee- baansweg over de 'eilanden' (vanaf het Hellegats plein over Bruinisse en Zierikzee naar Goes) nog meer gaat belasten. De A4 is een goed alternatief, omdat die bij Bergen op Zoom direct aansluit op de A58 naar Zeeland. Henk uit Terneuzen heeft wat last met het Algemeen Beschaafd Schoonschrift, zoals dat in het basisonder wijs tot het curriculum be hoort. Dat hem als linkshan dige de pen in de rechterhand wordt gedrukt, helpt daar niet echt bij. Maar hij doet zijn best, tong tussen de lip pen, om de haaltjes en de lus jes naar voorbeeld van mees ter uit te voeren. Dat weten zijn ouders, dus zij tillen niet zo zwaar aan de hanenpoten van Henk. Per slot lijden vele hoogop geleiden hardnekkig aan die kwaal - vele jaren studie ten spijt - ja, lijken die zelfs te cultiveren als kenmerk van hun professie. Neem nou dokters. Toen Henk wat sip thuis kwam met een taalwerkje, zag zijn vader dat daar een aanmerking op gekrabbeld was. Ontcijferen kon hij die met de beste wil van de we reld niet. Hij stapte dra naar zijn zoon's onderwijzer, duwde hem het werkje onder de neus en vroeg: Wat staat daar?" De leerkracht bracht be dremmeld verheldering: 'Kan wel wat netter'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 67