Raadhuis Bru bijna verkocht Met muziek kun je laten voelen dat het oorlog is PZC Tentoonstelling vertelt het verhaal van de Salvatorklok in Ouwerkerk PZC Schouwen vangt het vertrek van manager intern op zeeland loper wil woningen bouwen Schouwenaren gordelbewust Snelheidscontroles Zeelandbrug Auto Duitse toeriste gestolen Kaarten Anywave uit de handel Brandje Konmar lijkt aangestoken Tuinstoelen gestolen van bejaarde Wethouder ziet kans voor extra nieuwbouw in Ouwerkerk Workshops over planten en tuin Relirockfestival op Goese school Leden ZMF bijeen in Goes zaterdag 20 mei 2000 s17 door Margreet van den Broek BRUINISSE - Na een langsle pend conflict hebben makelaar Geense en de gemeente Schou- nen-Duiveland eindelijk over eenstemming bereikt over de verkoop van het voormalige ge meentehuis in Bruinisse. Beide partijen hebben het voorlopig koopcontract ondertekend. De inkt is echter nog maar nauwe lijks droog, of er hangt alweer eenmeningsverschil in de lucht. De plannen van makelaar M. Geense liggen al meer dan drie jaar klaar. Hij wil luxe senioren- woningen bouwen op de plaats waar het voormalige gemeente huis momenteel staat te verpau peren. De gemeente Schouwen-Duive- |nd liet aanvankelijk blijken liever met verzorgingshuis in 't Opper in zee te gaan. De instel ling kampte met ruimtegebrek en wilde op de bewuste plaats zorgwoningen neerzetten. Geense beriep zich echter op ou- deafspraken met de voormalige gemeente Bruinisse. Die had de makelaar de eerste optie op het rechter stelde Geense eind 1998 in het gelijk en oordeelde dat de gemeente Schouwen- Duiveland inderdaad met de makelaar in onderhandeling moest. Inmiddels ligt er een voorlopig contract bij de nota- ns. Over ongeveer een maand moet de akte officieel 'passeren' enwordt de koop beklonken. Volgende strijd Ondertussen maakt Geense zich op voor de volgende strijd. „Het is een grote stap dat we het op liaam hebben gekregen, maar nu begint pas het echte werk. Het is duidelijk dat we senioren- koningen willen bouwen. De ijaagis alleen: hoeveel?" Geense zegt al dertig aanvragen te hebben liggen voor de senio renwoningen „Het liefste zou ik er veertig willen bouwen." Vol gens het contingent dat de pro vincie heeft vastgesteld, mogen er echter maar negentien wo ningen bijkomen in Bruinisse. Persoonlijk lijkt het Geense geen probleem. „Vanuit het Rijk wordt er constant gehamerd op inbreiding, woningbouw op plekken waar al is gebouwd. Dat kan uitstekend op de locatie van het voormalige gemeente huis." Volgens Geense heeft de gemeente daarmee een ijzer- sterk argument in handen om te gaan lobbyen bij de provincie voor uitbreiding van het wo ningcontingent voor Bruinisse. „In het koopcontract staat bo vendien dat de gemeente mede werking zal verlenen om tot cle bouw van veertig woningen te komen." Wethouder G. J. van de Velde- de Wilde piekert er niet over bij de provincie te gaan lobbyen. „Het is allang gebleken dat de provincie niet van zins is extra woningbouw toe te staan." Vol gens Van de Velde staat er in het contract dat er alleen veertig woningen gebouwd kunnen worden, als er ergens anders op Schouwen-Duiveland negen tien woningen worden ingele verd. „Meneer Geense weet heel goed wat wel en wat niet kan." Geense heeft geen begrip voor cle houding van de gemeente; „Ze zouden blij moeten zijn met dit initiatief. De gemeente is er alleen maar bij gebaat als er snel woningen worden gebouwd. Als er woningen komen, hebben ze tenminste weer wat inkom sten via de belasting." Voor het voormalig gemeente huis in Burgh-Haamstede heeft aannemer Sagro inmiddels een bouwaanvraag bij de gemeente ingediend. De aannemer wil geen commentaar geven op de voortgang van het project. L. Veltman-Hack geeft uitleg bij de maquette van de oude kerk van Ouwerkerk. foto Janne Wolterbeek door Famke van Loon OUWERKERK - Op het altaar in de hervormde kerk in Ou werkerk staat een maquette van de kerk en de oude klok kentoren, vanwaar de Salva- tor bijna vierenhalve eeuw lang over de polders rond het dorp uitkeek. L. Veltman- Hack pakt een deel van de kerk er tussenuit: „Kijk, dat is het eerste deel van de oude kerk dat door brand verwoest werd." Vandaag de dag hangt de grote klok in een andere klokkento ren: oorlog en de watersnood ramp hebben de oude kerk verwoest. De maquette is ge maakt door M. Romeyn in het kader van een tentoonstelling over de geschiedenis van de Salvatorklok. Dit jaar hangt de klok precies vijfhonderd jaar in de toren, hetgeen de Ouwerkerkers niet ongemerkt voorbij wilden laten gaan. De inwoners van het dorp heb ben allemaal hun steentje bij gedragen aan de tentoonstel ling. Leerlingen van openbare basisschool 't Stoofje vertellen in werkstukken de geschiede nis van de klok en kunstenaars hebben schilderijen over het verleden van het dorp ge maakt. De kleinere kinderen hebben voor de gelegenheid op school kerktorentjes gemaakt en te keningen van de Salvator in gekleurd. Die hangennu in een boom bij het altaar. Hoewel de aanleiding het jubi leum van de Salvator was, laat de tentoonstelling meer zien dan alleen het verhaal van de klok. „Wat heeft de klok in al die jaren gezien", legt J. Nij- boer van de hervormde ge meente Ouwerkerk het thema van de tentoonstelling uit. Ou de kaarten van de Zeeuwse ei landen en Schouwen en Dui- veland, documenten, kranten artikelen en foto's tonen de ge schiedenis van Ouwerkerk. Cycloon Zo heeft de Salvator in 1933 een heuse cycloon door de pol ders bij Ouwerkerk 'zien' trek ken. „Ja, in de krant stond cy cloon, maar voor ons was het een nikkelstaort. Zo noemen wij dat hier tenminste", vertelt Veltman. Zij is één van de initi atiefneemsters van het pro ject. De tentoonstelling geeft een overzicht van vijf eeuwen Ou werkerk. Nijboer is in het ka der van dit project de archie ven ingedoken om gebeurte nissen uit het verleden te ach terhalen. Eerder al publiceer de hij hierover artikelen in het dorpskrantje 't Aollegaartje. Deze zijn nu gebundeld in een boekje, dat vanaf zondag te verkrijgen zal zijn. In de hervormde kerk in Ou werkerk werd vrijdag de hele dag hard gewerkt om de ten toonstelling ter ere van het 500-jarig bestaan van de Sal vatorklok in te richten. Burgemeester J. Asselbergs verricht zondag de officiële opening. Tevens zal de burgemeester die middag de klokkenluiders van de Salva tor een onderscheiding uitrei ken. ZIERIKZEE - De automobilist op Schouwen-Duiveland is zich goed bewust van de noodzaak van de autogordel. Een vierdaagse meetactie van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ) heeft uitgewezen dat 87 procent van de passanten op het traject Zierikzee-Zeelandbrug de riem om heeft. Dat is ruim drie procent meer dan het gemiddelde cijfer in Zeeland en maar liefst zeven procent hoger dan het landelijk resultaat. Het ROVZ had ingezet op een Schouwse tussenstand van negentig procent. Hoewel dat niet is gehaald, kan volgens campagnecoördinator R. Meester toch worden gesproken van een 'zeer bemoedigend resultaat'. De actie ging vergezeld van een thermometerbord langs de kant van de weg, waarop de percentages dagelijks werden bijgesteld en weergegeven. ZIERIKZEE - Nu de werkzaamheden op de Zeelandbrug in volle gang zijn, controleert de politie de snelheid van de auto's op de brug veelvuldig. Deze week werden op woensdag en donderdag snelheidscontroles uitgevoerd. Op woensdag re denvan de 3500 gecontroleerde auto's 170 te hard. Een dag lan ter overschreden 260 van de 3600 gecontroleerde auto's de maximumsnelheid van 50 kilometer per uur. Eén van hen werd geflitst met een snelhei d van 9 0 kilometer per uur en kan rekenen op een fikse boete. NIEUW-HAAMSTEDE - Dieven hebben tussen 18 en 19 mei de auto van een Duitse toeriste meegenomen. De 31-jarige ei genares had de auto in Nieuw-Haamstede geparkeerd. Toen zij weer weg wilde gaan, bleek de auto te zijn verdwenen. De waarde van de gestolen auto bedraagt enkele tienduizenden guldens. ZIERIKZEE - Het bestuur van de Stichting Brogum heeft honderd kaarten voor het Any wavefestival in Zierikzee uit de handel genomen. De toegangsbewijzen waren in de voorver koop gegeven bij café De Vlinder. Het hele pakket werd echter in de nacht van 14 op 15 mei bij een inbraak in het etablisse ment gestolen. De dader ging er vandoor met de complete kluis, waarin ook de kaarten lagen. Volgens stichtingssecretaris A van den Nouweland was cle voorverkoop nog niet begonnen. De organisatie van het Any- wavefestival adviseert belangstellenden hun toegangsbewij zen alleen te kopen bij de erkende adressen. Als tussen 1 en 3 juni aan de kassa kaarten worden aangeboden met één van de nummers 101 tot en met 200, wordt onmiddelijk de politie in geschakeld. MIDDELBURG - Door een oplettende klant gealarmeerde medewerkers van de Konmar in Middelburg, hebben vrijdag middag rond half twee in de garage een brandje gedoofd. De brand was ontstaan aan de buitenkant van een pvc-buis bij een van de twee nooduitgangen. Deze plek staat bekend als een plaats waar dagelijks veel hangjongeren vertoeven. De brandweer vermoedt dat de brand is aangestoken. De schade bedraagt enkele honderden guldens. HEINKENSZAND - De eigenaar van een bejaarden woning in Heinkenszand ontdekte vrijdagochtend dat er in zijn huis was ingebroken. De dader bleek te zijn vertrokken met twee tuinstoelen ter waarde van enkele honderden guldens. door Marcel Modde OUWERKERK - De kansen roor beperkte uitbreiding van de woningbouw in Ouwerkerk lijken ten gunste van het ring- dorp te keren. Wethouder C. Veerhoek (ruimtelijke ordening l.ziet alsnog een mogelijkheid om op korte termijn over te gaan lot het verlenen van een bouw vergunning voor zes woningen aan de Haneweg. Daarmee zou een eind komen aan een al bijna twee jaar durende wachttijd. Het terrein achter de basis school aan de Haneweg is in handen van het Zierikzeese iso latiebedrijf Thermecon. De on derneming heeft een plan inge diend voor de bouw van in totaal zes koopwoningen. De gemeente Schouwen-Duive land mag van cle provincie tus sen 1999 en 2006 maximaal tien nieuwe huizen laten bouwen in Ouwerkerk. Maar volgens de re gels van dat zogeheten contin- REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111) 454647 Fax:(0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISS1NGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl gent is er de eerstkomende drie j aar slechts ruimte voor vij f wo ningen, één minder dus dan Thermecon zou willen. „Dat is een probleem", erkent Veerhoek. „De ontwikkelaar wil zijn projeet in één keer reali seren en daar heb ik meer dan alle begrip voor. Maar de ge meente mag daar volgens het bestemmingsplan voorlopig niet verder gaan dan vij f wonin gen.De wethouder denkt even wel dat hij de oplossing heeft gevonden in de vorm van een ontheffingsclausule in datzelf de bestemmingsplan. Op basis daarvan zou het college vrijstel ling van de geldende regels kun nen geven, zodat de weg vrij komt voor de bouw van de gewenste extra woning. Ontsnappingstruc Veerhoek moet de ontsnap pingstruc nog wel eerst voor ak koord voorleggen aan zijn colle gabestuurders, benadrukt hij. De wethouder verwacht van die kant geen probleem en hoopt dan ook dat de reeds aange vraagde bouwvergunning rond de zomervakantie in procedure kan worden gebracht. Indien de bouwplannen niet op bezwaren stuiten, komt kort nadien de weg vrij om met de bouw van het uitbreidingsblok te beginnen. Zowel vanuit de dorpsraad als de gemeenteraad wordt al ge ruime tijd aangehikt tegen de stokkende uitbreiding van Ou werkerk. Volgens dorpsraadse cretaris W. Hage is er binnen het dorp 'aardig wat belangstelling' voor nieuwbouw en frustreert het woningbeleid van de pro vincie 'een gezonde doorstro ming vanuit de natuurlijke aan was'. „Als dorpsraad probeer je de druk iets op te voeren, maar onze invloed op dit gebied is vrij beperkt. Dus kun je weinig an ders dan afwachten totdat de verschillende partijen het met elkaar eens worden." GOES - Groei en Bloei Goes en omstreken verzorgt donderdag avond 25 mei vanaf 19.30 uur diverse workshops, zoals bloemschikken en een rotstuin tje aanleggen, in het Groen Col lege in Goes. Bezoekers krijgen bovendien een pompoenplantje mee. Wie de grootste pompoen kweekt, krijgt een prijs. door Famke van Loon ZIERIKZEE - Uit de boxen in zijn huiskamer schalt harde muziek. Mar van der Veer laat de openingsklanken van het openluchtspektakel De Rid derslag van Zierikzee horen; het snerpende, harde geluid van elektrische gitaren. „Ik wilde op een eigentijdse ma nier het publiek de schrik la ten voelen dat er iets gaat ge beuren." Van der Veer schreef voor De Ridderslag alle vijftien liedjes en de scenische muziek. Elk lied heeft zijn eigen karakter: zo is er voor de scene dat een Spaanse koopman in Zierik zee arriveert een echt Spaans dansnummer geschreven, dat volks aandoet. Aan het hof bij de ridders klinkt troubadour- muziek, die het publiek direct in middeleeuwse, adellijke sferen brengt. „De muziek is niets zonder de Ridderslag, maar andersom is dat ook zo." Volgens Van dei- Veer vullen de muziek en het toneelspel elkaar aan. Hij illu streert dit met een voorbeeld van een scene waarin strijd wordt gevoerd. „Pijlen vliegen dan door de lucht; pijl en boog waren in die tijd de wapens. Dat spreekt de mensen nu niet aan. Maar met muziek kun je laten voelen dat het echt oor log is; ze moeten het gevoel van angst hebben." De hele muziekproductie heeft alles bij elkaar bijna een jaar in beslag genomen. Van der Veer legt uit dat hij eerst de teksten van de liederen maakt. In een later stadium, wanneer het draaiboek van het hele stuk klaar is, schrijft hij pas de muziek. Hij stelt dat het op zich niet moeilijk is een melo dietje te bedenken, maar de juiste toonzetting voor een si tuatie vinden is een stuk lasti ger. „Je wil muziek vinden die zo dicht mogelijk bij de tekst en de scene ligt." Zo heeft hij om de armoede on der de bevolking van Zierikzee in oorlogstijd weer te geven, bewust voor elektronische muziekbegeleiding gekozen. ,PIet doel is de honger en ellen de van toen aan het publiek op de banken te laten voelen. Met muziek uit die tijd kun je hier weinig doen. Daarom heb ik Op het plein voor de Nieuwe Kerk in Zierikzee gaat over twee weken onder begeleiding van muziek van Mar van der Veer De Ridderslag in première. foto Janne Wolterbeek hiervoor nieuwe, moderne klanken gekozen om het de mensen van nu te laten voelen. Hij laat het lied horen. De muziek doet kil aan en de steeds terugkerende klaag zang 'wat moeten we doen' schept een onheilspellende, séance-achtige sfeer. Met de teksten en melodieën is Van der Veer de studio ingedo ken. In anderhalve week heeft hij daar de muziek met key boards opgenomen. Toen alles klaar was, ging hij met muzi kanten en zangers aan de gang. „Dan ga ik met muzi kanten de dwarsfluit van het keyboard vervangen door een echte dwarsfluit." De opna men met de muzikanten wer den per instrument gedaan en is daardoor een tijdrovende klus. Toch vindt hij die fase van het proces het leukst. Gelach Eén moment tijdens de opna men herinnert hij zich goed. Voor de scene met een Spaanse koopman moest zeven minu ten gelach van vrouwen opge nomen worden. Lang hebben ze toen nagedacht over hoe ze dat aan zouden pakken, zon der dat het nep zou klinken. „De acteur die de Spaanse koopman speelt, is toen Chip- pendales-achtige bewegingen gaan maken tussen die vrou wen door, die vervolgens maar bleven gillen en lachen." Hij moet weer lachen als hij aan dat moment terugdenkt. Nu de muziek op cd staat, zit het werk erop voor Van der Veer. Mooi op tijd, want over twee weken gaat De Ridder slag in première. Om de 'Vrien den' van de Stichting Histori sche Spelen Zierikzee een kijkje achter de schermen te geven, houdt Van der Veer dinsdag 23 mei een lezing over de muziek bij het spektakel stuk. Om 19.30 uur zal hij in de Havenzaal van theater Mond- ragon in Zierikzee, zoals hij zelf zegt 'echt muziekles ge ven'. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Burgemeester en wethouders van Schouwen- Duiveland hebben de eerste voorzichtige schreden gezet op het reorganisatiepad van de ambtelijke structuur van de ge meente. Besloten is tot een zo danige herschikking van func ties aan de top, dat het vertrek van ad-interim sectormanager externe contacten P. Cassé, in tern kan worden opgevangen. De maatregel levert niet alleen kortere lijnen op, er wordt te vens een serieus begin gemaakt met de uitvoering van de beoog de tien procent bezuiniging op het personeelsbudget. Die doel stelling staat geformuleerd in het KPMG-rapport. Dit onder zoeksbureau lichtte de afgelo pen maanden de gemeentelijke organisatie door en concludeer de dat er op tal van gebieden verbeteringen noodzakelijk zijn. Het advies om de perso neelsuitgaven te verminderen, kwam tot stand na een vergelij king met het budget van soort gelijke gemeenten elders in Ne derland. Het bestuur van Schouwen-Duiveland heeft dat advies ter harte genomen en tot een bezuinigingsopdracht ge maakt. Het contract van Cassé loopt op 31 juni af. Na die datum worden de taken van de sectormanager externe contacten onder de ver antwoordelijkheid gebracht van de drie andere sectorhoof- den en de interim-secretaris. Zo vallen de afdelingen burgerza ken en sociale zaken straks on- GOES - In het Sint Willibrord- college in Goes wordt op zater dag 27 mei voor de derde keer 't Goese Doel festival gehóuden. Ook dit jaar treden bands op met een religieuze boodschap. Met de optredens wordt geld in gezameld voor het opzetten van zomerkampen voor kinderen uit het Roemeense dorp Baraolt. Tussen de optredens door wor den tal van podiumactiviteiten gehouden als een dramastuk en ludieke sketches. Het festival begint om 18.30 uur en eindigt om24.00uur.Eenkaartjekostin de voorverkoop tien en aan de kassa vijftien gulden. der de sector maatschappelijke aangelegenheden, met C. Cankrien als eerstverantwoor delijke. Haar collega T. van Oosten- brugge van algemene en interne Zaken krijgt de supervisie over bouw- en milieuzaken. Sec tormanager grondgebiedzaken A Reinbergen gaat zich voort aan bezighouden met het ge meentelijk ontwikkelingsbe drijf. Interim-secretaris G. van Hofwegen zal met name de af delingen personeel en organisa tie, communicatie, control en financiën gaan aansturen. Met de wijziging wordt volgens B en W een belangrijke eerste stap gezet naar de verbetering van de organisatie en efficiën tie. Voor de burgers van Schou wen-Duiveland verandert er niets, stelt het college nadruk kelijk. GOES - De Zeeuwse Milieufe deratie houdt dinsdag 23 mei een ledenvergadering in hotel Terminus in Goes. Na het huis houdelijk gedeelte staat een dis cussie over kansen en bedrei gingen van de Westerschelde op het programma. Het huishoudelijk gedeelte be gint om 19.30 uur. Onderdeel van de agenda is onder meer de wijziging van het ZMF-bestuur. Oud-burgemeester J. van der Doef van Vlissingen staat kan didaat voor het voorzitter schap. Een tweede nieuw gezicht in het bestuur is oud- Statenlid voor de PvdA D. Eve- leens. Na de bestuursperikelen gaat het over de relatie tussen de ZMF en de natuur- en milieuor ganisaties die bij de federatie zijn aangesloten. Om 20.30 uur gaan Nederlandse en Vlaamse politici in debat over de Westerschelde. Volgens de ZMF dreigt er een groot con flict rond het estuarium. De Belgische en Vlaamse over heden dringen aan op een nieu we verdieping van de vaargeul Nederland, inclusief de natuur- en milieuorganisaties, is tegen. De oplossing van het dreigende conflict ligt volgens de ZMF in de handen van de politiek. De politici die komen debatteren in Goes zijn nog niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 61