Opnieuw MRSA in Goes Vlissingen krijgt kennisboulevard GGD zoekt bron legionella na overlijden van patiënt Geld tellen voor Enschede Nooit meer bang Personeelstekort bij loonbedrijven houdt machines aan de kant Opnamestop ziekenhuis 10% andee Vierdaagse met blaren op de knie zeeuwse almanak Schoonschrift dat het koud wordt! PZC zeeland zaterdag 20 mei 2000 door Mieke van der Jagt GOES - In het Oosterschelde- ziekenhuis in Goes zijn opnieuw twee mensen besmet met de jlRSA-bacterie, de multiresis- tente staphylococcus aureus. Het gaat om een patient op de chirurgische afdeling en een op deafdeling intensive care. Beide patiënten zijn onmiddellijk ge ïsoleerd. Öp de chirurgische afdeling geldt voorlopig een opname stop, totdat is aangetoond dat geen verdere verspreiding van de bacterie heeft plaatsgevon den. Het onderzoek naar de ver spreiding duurt een week. Voor de Intensive Care geldt een opnamebeperking. Spoedge vallen worden alleen opgeno men op de kamers die gedesin fecteerd zijn. Advertentie VANDAAG ALLE BESTRATINGEN KORTING TUINCENTRUM Jlk NIEUWEWEG 6 KAMPERLAND 0113-372738 Geldig zaterdag 20 mei Alle patiënten, medewerkex-s, verpleegkundigen en artsen die met de twee besmette patiënten in aanraking zijn geweest, zijn inmiddels nagekeken. De uit slag van dat onderzoek is even eens binnen een week bekend. Neurologie Enkele weken geleden werd het Oosterscheldeziekenhuis al ge- confi'onteerd met twee gevallen van MRSA-besmetting. Toen ging het om een patiënt op de af deling neui'ologie die de bacte rie waarschijnlijk had meeg- bracht van een opname in een Oosterijks ziekenhuis. Een ver pleegkundige moest toen ook wegens besmetting worden ge ïsoleerd. MRSA is ontstaan door het veel vuldig gebruik van verschillen de antibiotica, waartegen de staphilococcus een brede resis tentie heeft ontwikkeld. Slechts één antibioticum heeft het Oos terscheldeziekenhuis beschik baar dat de gevolgen van de MRSA besmetting kan bestrij den. Bij gezonde mensen doet een be smetting met de ziekenhuisbac terie niet veel kwaad. Bij ernstig verzwakte en zieke mensen veroozaakt MRSA in fecties aan huid, ingewanden en luchtwegen. Buiten het zieken huis verdwijnt de MRS A-bacte rie snel. Ziekenhuizen proberen met de inzet van afgewogen protocol len voor antibiotica, de ontwik keling van resistente bacteriën te voorkomen. MSHHHHÜti VLISSINGEN - Nog geen half jaar geleden verloor Niels van Willigen (31) uit Vlissingen zijn onderbeen. Deze week deed hij mee aan de avondvierdaagse en liep hem ook uit. Voor het eerst had hij geen blaren aan zijn voet, maar aan zijn knie. Hij was altijd heel beweeglijk, had de bijnaam roadrunner. Hij was van plan om mee te doen aan de Nijmeegse vierdaagse. Tot hij in december vorig jaar op het werk een stalen plaat tegen zijn been kreeg. Hij belandde in het Dijkzigtziekenhuis in Rot terdam, waar hij na een operatie van zes uur wakker werd met één been. Zijn rechterbeen was afgezet onder de knie. Zijn hele leven is veranderd: hij moest revalideren, nadenken over ander werk, een nieuwe woning zoeken en aanpassingen regelen. De eerste drie maanden woonde hij bij zijn ouders. „Ik heb veel aan ze te danken, het waren drie maanden zonder zorgen; ik werd als een koninkje behandeld, maar op een gege ven moment moet je weer weg." Hij heeft zijn herstel voortva rend aangepakt. „De wond was nog niet dicht, of ik stond al bij het revalidatiecentrum in Goes. Voor iedere maand dat je stil zit, heb je er twee nodig om terug te komen. In februari kreeg ik mijn kunstbeen, ik kon er meteen op lopen want ik had in het revali datiecentrum geoefend met een soort opblaasprothese." Hij is niet onvoorbereid aan de vierdaagse begonnen. „De afge lopen drie maanden liep ik elke dag een rondje over de Boule vard." Tijdens de vierdaagse heeft hij voor de zekerheid krukken meegenomen want zijn prothese is zeer geavanceerd, maar kwetsbaar. „Als er één schroefje los schiet, is het beke ken." De vier wandeltochten van vijf kilometer hebben veel energie gekost. „Het was een enorme belasting, ik had blaren van het lopen onder mijn knie, omdat de prothese nog een beet je schuurt." foto Ruben Oreel door Mieke van der Jagt GOES - De Gemeenschappelij ke Gezondheidsdienst (GGD) onderzoekt de oorzaken van een besmetting met de legionella- bacterie, die begin mei heeft ge leid tot de dood van een patiënt in het ziekenhuis in Goes. De man van middelbare leeftijd bleek te zijn overleden aan de veteranenziekte. Volgens L. van den Berge, van de GGD, wordt in alle gevallen van veteranen- ziekte gezocht naar de bron van de besmetting om die te kunnen aanpakken. Veteranenziekte is ruim een jaar geleden wettelijk aangewezen als een infectieziekte die niet met naam en toenaam voor on derzoek bij de inspectie volks gezondheid moet worden ver meld. Net na de wetswijziging brak de epidemie in Bovenkarspel uit, waarna de meldingsplicht werd aangescherpt. Van den Berge: „Patiënten met veteranenziekte zijn welliswaar niet direct be smettelijk voor hun omgeving, maar door het uitschakelen van de bron kunnen we voorkomen dat er een epidemie ontstaat. Dat is ook wat we met dit geval willen doen." Vakantie Van de overledene in Goes is be kend dat hij kort tevoren in Tur kije op vakantie was geweest, maar volgens Van den Berge is het veel te vroeg om daaraan ook maar enige conclusie te ver binden. „Er zijn vragenlijsten die we met de naaste familie willen doornemen. Daaruit moet blijken of er voor het ver trek naar de vakantiebestem ming of na thuiskomst risico volle dingen zijn gedaan. In die lijsten staan de meest uiteenlo pende vragen. Pas als een be smettingsbron in de eigen om geving nagenoeg uitgesloten is, kijken we verder." 'Sinds koxd werken gezond heidsdiensten in Europa en in sommige landen daarbuiten met een gekoppeld systeem. Als het vermoeden bestaat dat ie mand ergens, in welk laixd dan ook, besmet is geraakt door de legionellabacterie, gaan de lo kale gezondheidsdiensten op zoek naardebron. De resultaten worden in het systeem gebracht en de GGD's hebben toegang tot die informatie. „Mocht blijken dat de betrok ken patiënt in een hotel, een zwembad of een badinrichting is geweest, waar eerder meldin gen van legionella zijn gedaan, gaan alle bellen rinkelen. Maar zo ver zijn we nog niet. Pas vol gende week kunnen we met het onderzoek beginnen. Daarvoor is alles speculatie", aldus Van den Berge. door Miriam van der Schot VLISSINGEN -Vlissingen moet een kennisboulevard krijgen. Daarvoor pleiten de technische scholen boven de Westerschelde in een vrijdag gepresenteerd Masterplan. De scholen willen zich samen vestigen op de Edisonweg/Veerhavenweg. Daardoor kunnen docenten en studenten beter gebruik maken van eikaars voorzieningen. Ook een campus voor (buitenlandse) studenten maakt deel uit van het plan. De scholen willen sa men 32,5 miljoen gulden inves teren. De kennisboulevard moet ko men tussen de Edisonweg, Veer haven weg en de Prins Hendrik- weg. Zowel het middelbaar technisch beroepsonderwijs als het hoger beroepsondex-wijs moet er geconcentreerd worden. Behalve het delen van lesruim ten heeft dat als voordeel dat de doorstroming naar hogere ni veaus makkelijker wordt. In het Masterplan zijn de Hoge school Zeeland, het ROC Zee land en het Centrum Vakoplei ding van het Regionaal Bux-eau Arbeidsvoorziening vertegen woordigd. Ook de bedrijf s- school van de Schelde en het Samenwerkingsvei'band Prak tijkopleidingen grond-, weg- en waterbouw hebben aan het plan meegewerkt. Zij zijn samen goed voor zo'n zesduizend stu denten. Door alle opleidingen - inclusief de nautische afdeling aan de Boulevard Bankeid - naar de Edisonweg te verhuizen, kan op het aantal vierkante meters en op exploitatiekosten worden bezuinigd. De investeringskos ten voor de kennisboulevard zijn geraamd op ongeveer 32,5 miljoen gulden. Samenwerking bespaart de scholen volgens het Masterplan 13,5 miljoen gul den. Die opbrengst willen de partijen ten goede laten komen aan het onderwijs. Het terrein moet ook buiten- landse studenten en studenten aan het middelbaar beroepson derwijs huisvesten, zodat er een echte campus ontstaat. Momen teel tellen de verschillende scholen samen drie- tot vier honderd buitenlandse studen ten en studenten op het inter naat van het ROC Zeeland. De woontoren staat gepland aan de Prins Hendrikweg. Als de Ko ninklijke Schelde Groep uit het centx-um van Vlissingen ver- trekt, zitten de studenten dan op tien minuten loopafstand van de binnenstad. De huisvesting op de campus wordt nog nader onderzocht. Ook wordt gekeken naar sport en ontspanningsvoorzieningen op het terrein. Het Goese architectenbureau Rothuizen van Doom 't Hooft heeft het plan uitgetekend. In het midden van het gebied ko men de werkplaatsen. Tussen het huidige ROC-gebouw en het Kanaal door Walcheren komen meerdere schoolgebouwen. Aan de kanaalzijde wordt het simu latiecentrum van de nautische opleidingen geplaatst. Het nau tisch onderwijs moet bovendien een duidelijk herkenbare uit straling krijgen door het ont werp van de gebouwen. Daarbij wordt gedacht aan verdiepin gen die lijken op radartorens en die uitkijken over de Wester schelde. Grond kopen Voordat de kennisboulevard ge realiseerd kan worden, moeten de deelnemende paxdijen de grond aankopen waar nu be drijven en de gemeentelxjke rei nigingsdienst gevestigd zijn. Tijdens de presentatie van het Masterplan zeiden de partners goede hoop te hebben dat de aarxkoop lukt. De buren zijn al van het voorstel op de hoogte gesteld. In september 2001 zou de aanleg van de kennisboulevard moeten beginnen en drie jaar later kan het project af zijn, zo is de ver wachting. In de Schakel in Nieuwerkerk tellen vrijwilligers de opbrengst van de actie. foto Janne Wolterbeek Advertentie Geachte consument, Onze brouwerij in Enschede heeft aanzienlijke schade opgelopen als gevolg van de explosie vorige week zater dag. Daarom is de komende tijd de levering niet voor alle verpakkingen 100% te garanderen. In onze brouwerij in Groenlo, waar onder andere Grolsch-blikbier en de vertrouwde beugelflessen worden afgevuld, wordt alles in het werk gesteld om het on gemak voor u zo klein mogelijk te houden. Mocht uw favoriete verpakking niet voorradig zijn, dan bevelen wij u een van onze andere verpakkingen van harte aan. Wij vragen uw begrip voor de ontstane situatie. Grolsche Bierbrouwerij Nederland B.V. door Margreet van den Broek ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland onder steunt de actie voor Enschede vanuit Ouwerkerk en Nieuwer kerk met één gulden per inwo ner, 33.600 gulden in totaal. „Ik hoop dat dit gebaar ook elders in de gemeente acties stimu leert", zei burgemeester J. J. P. M Asselbergs vrijdag. Hij heeft inmiddels zelf zitting ge nomen in het Schouwse Comité Hulp Enschede. Onder het motto 'Niet door wa ter -maar door vuur, Ouwerkerk en Nieuwerkerk helpen Ensche de in het eerste uur', zamelen de dorpen geld in voor de getroffe nen van de vuurwerkramp. De dorpsraden hebben in samen werking met Asselbergs het Co mité Hulp Enschede opgericht en een speciaal bankrekening nummer geopend: 35.78.78.140. Het initiatief is daags na de ramp in Ouwerkerk ontstaan en overgenomen door Nieuwer kerk. Beide dorpen werden in 1953 zwaar getroffen door de watersnoodramp. Enschede adopteerde de dorpen, zorgde voor kleding en in een later sta dium voor bomen en groenvoor ziening. Ook droeg de gemeente Enschede er zorg voor dat de bijna vierhonderd slachtoffers een laatste rustplaats kregen met een herin nexdngsmonu- ment. „De hulp die de inwoners toen hebben ontvangen, is niet vergeten. De betrokkenheid bxj het leed in Enschede is groot", aldus Asselbergs. In Ouwerkerk wordt de inzame lingsactie grotendeels gekop peld aan de activiteiten rondom de Salvatorweek. Zo kan wor den ingeschreven op schilderij en van Ouwerkerkers, die te zien zijn op de speciale tentoon stelling in de hervormde kerk. In deze kerk wordt aanstaande zondag ook een collecte gehou den voor de slachtoffers van de vuurwerkramp. In de loop van de week wordt huis- aan-huis gecollecteerd. In Nieuwerkerk gingen vrijdag avond zo'n 25 mensen de straat op om geld in te zamelen, 's Mid dags x-eed er een geluidswagen door de straten om de mensen er op te attenderen dat er gecollec teerd zou wordenIn totaal werd er huis-aan-huis 9.800,-opge haald. Ook in winkels stonden collectebussen. De opbrengst daarvan is nog niet bekend. Het geld dat tijdens de actie door Ouwerkerk en Nieuwer kerk wordt ingezameld, wordt waarschijnlijk niet op het giro nummer van het Nationaal Rampenfonds gestort. De dorpsraden zien het liever be steed aan een concreet project, waarin de betrokkenheid van de inwoners van Schouwen-Dui veland tot uiting komt. „Na- tuuxiijk zal dat in overleg met het gemeentebestuur van En schede en eventueel het buuit- comité van de getroffen wijk ge- fa eui'en", aldus Asselbergs. Sponsorloop Ook op andere plaatsen op Schouwen-Duiveland zijn ac ties op touw gezet voor Ensche de. De kinderen van groep 3 tot en met 8 van de basisschool in Scharendijke liepexx een spon sorloop op het voetbalveld van ZSC. Dat bracht bij elkaar tien duizend gulden op voor giro 777. „Onvoorstelbaar", vindt onderwijzer H. J. Zielstra, die vooraf voorzichtig op de helft had gex-ekend. „De kinderen hebben echt heel hard gelopen." Het bestuur van jongerencen trum De Pul uit Bruinisse heeft besloten om de omzet van dit weekend over te maken naar het Rampenfonds. Op alle gemeentelijke gebou wen op Schouwen-Duiveland hing gisteren de vlag halfstok. door Maurits Sep GOES - Loonbedrijven moeten door gebrek aan personeel steeds vaker hun landbouwma chines aan de kant houden. Vol gens Wim van Groningen van AB Service Uitzendbureau is het einde van dit probleem nog niet in zicht. „Integendeel, het dreigt groter te worden." Van Groningen was namens het uitzendbureau van de Agrari sche Bedrijfsvereniging (AB) deze week present op de werk- markt voor de groene sector in Goes. Hij zocht mensen met er varing in het besturen van land bouwmachines. „Het probleem is dat exwaren krachten de landbouwsector verlaten. Ze vertrekken naar de bouw, de metaal, worden tnick- chauffeur of hovenier.", ver klaarde Van Groningen. G. Goudzwaard van Goud zwaard Landbouwservices in Zonnemaire bevestigt dat er een personeelstekort is. „We probe ren wel eens iemand via een uit zendbureau te vinden, maar dat is moeilijk. De mensen die we krijgen voldoen niet altijd." Imago De werkmarkt vond plaats in het kader van de Groene Week die de arbeidsbureaus houden om arbeidskrachten te vinden voor de landbouw, (glastuin bouw en de loonbedrijven. Door het slechte imago - vies, zwaar, eentonig en slecht'betaald - ac cepteren maar weinig mensen een baan in de groene sector. Krijnie Hoek, coördinator van de agrarische sector bij Ar beidsvoorziening Zeeland, stuit vaak op misvattingen over de landbouw. „Je merkt dat dit werk echt onbekend is en dat maakt het onbemind. Dat geldt vooral voor de glastuinbouw." Die sector stond daarom cen traal op de werkmarkt. Omdat in Kapelle nog dit jaar het glas tuinbouwbedrijfvan de gebroe ders Gresnigt wordt geopend, presenteerde dit bedrijf zich. Ook AB Service Uitzendbureau zocht naar mensen voor deze sector. „In de tuinbouw zijn jaarlijks enkele tientallen vacatures voor vaste banen en enkele honder den voor tijdelijke", rekende Van Groningen voor. Pieken Bij Arbeidsvoorziening Zee land worden jaaxiijks zeventig vacatures gemeld voor de land bouw als geheel. Het aantal be middelingen is bijna tien keer zo hoog: 650. Dat heeft te maken met de pieken in de fruitteelt. Deze sector heeft daardoor jaarlijks te kampen met hetzelf de personeelstekort. Van Gro ningen: denkt dat dat ook niet op te lossen valt. „Mensen wil len best in de fniitteelt werken, maar niet twee keer zes weken (Advertentie) aan een Hoog Rendement-ketel? Vraag naar het Nefit Warmte antie Plan. Nu met kans op één jaar gratis stoken! Bel 0570 - 67 85 00 ji1' j|i r de actievoerende Nefit dealer bij u in de buurt. IMEFIT^ Henk uit Temeuzen heeft wat last met het Algemeen Beschaafd Schoonschrift, zoals dat in het basisonder wijs tot het curriculum be hoort. Dat hem als linkshan dige de pen in de rechterhand wordt gedrukt, helpt daar niet echt bij. Maar hij doet zijn best, tong tussen de lip pen, om de haaltjes en de lus jes naar voorbeeld van mees ter uit te voeren. Dat weten zijn ouders, dus zij tillen niet zo zwaar aan de hanenpoten van Henk. Per slot lijden vele hoogop geleiden hardnekkig aan die kwaal - vele jaren studie ten spijt - ja, lijken die zelfs te cultiveren als kenmerk van I hun professie. Neem nou dokters. Toen Henk wat sip thuis kwam met een taalwerkje, zag zijn vader dat daar een aanmerking op gekrabbeld was. Ontcijferen kon hij die met de beste wil van de we reld niet. Hij stapte dra naar zijn zoons onderwijzer, duwde hem het werkje onder de neus en vroeg: „Wat staat daar?" De leerkracht bracht be dremmeld verheldering: 'Kan wel wat netter'. -yj'W 'fe' ■-Vr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 59