Kantoor waterschap veel duurder PZC PZC Wissenkerke verguld met pinautomaat Bijna allemaal briefjes, ook van honderd zeeland 17 Uitbreiding pand en huisvesten laboratorium zorgen voor 12,5 miljoen meerkosten Principe-akkoord over sociaal plan Pechiney Tolheffing op nieuwe snelweg Dinteloord- Bergen op Zoom Schouwenaren gordelbewust Tuinstoelen gestolen van bejaarde Snelheidscontroles Zeelandbrug Brandje Konmar lijkt aangestoken Auto Duitse toeriste gestolen Kaarten Anywave uit de handel Hoofdofficier Bouman naar parket Den Haag E-business voor grafici, reclame en communicatie Leden ZMF bijeen in Goes zaterdag 20 mei 2000 door Michelle Koek WISSENKERKE - Na vijf lan- ge jaren onderhandelen is het eindelijk zover: op 6 juni krijgt Wissenkerke van de Rabobank Noord-Beveland een pinauto- I' maat. Het is weliswaar een tweedehandsje, maar de on- dernemersraad uit Wissenker ke is er buitengewoon blij mee. De toekomstige flappentapper staat nu nog in Kamperland. Daar voldoet het apparaat we- gens capaciteitsproblemen niet meer. Omdat de onderne- f mersvereninging en inwoners van Wissenkerke al jaren om een pinautomaat verlegen zit ten, wordt de geldmachine naar hun dorp verplaatst. M.Goedhart, manager particu lieren bij de Rabobank Noord- Beveland, zegt dat een nieuwe pinautomaat er voor Wissen kerke niet in zit. Dat is voor een dorp met 1200 inwoners en re latief weinig toerisme een te dure investering. Een nieuwe flappentapper kost minimaal 125.000 gulden, exclusief de inbouwkosten. Voor een bank die pretendeert midden in de samenleving te staan, vindt Goedhart het ja renlange ontbreken van een pinautomaat in Wissenkerke niet onterecht. „De Rabobank hoeft zeker niet alles moet terug verdienen wat zij inves teert", zei hij. „Maar we hou den het kantoor in Wissenker ke ook al dagelijks een halve dag open en dat maakt een nieuwe pinautomaat te kost baar. Peter de Looff van de on dernemersvereniging zegt blij te zijn met de komst van de pin automaat. Hij vindt de tweede hands flappentapper een aan winst voor het dorp.Inwoners en toeristen moeten nu in om ringende dorpen pinnen. Het bankfiliaal is op werkdagen maar tot 12.00 uur open en dat is voor werkende mensen ont zettend onhandig." Dat het zo lang heeft moeten duren be grijpt hij wel. „Het zal een bestuurlijke kwestie geweest zijn, waar iedereen het over eens moest worden." Stickeractie Joop van Oudenhoven uit Wis senkerke is ook content met de komst van een pinautomaat. Nauwelijks een maand geleden voerde hij nog een stickeractie tegen zijn pinloze dorp. Of die actie heeft bijgedragen aan de komst van het felbegeerde ob ject durfde hij niet te zeggen, maar dat het opeens allemaal in een stroomversnelling is ge gaan vindt hij wel opmerkelijk. De Looff zei dat hij al twee maanden geleden werd inge licht over de komst van het au tomaat. De actie van Van Oudenhoven was zijns inziens mosterd na de maaltijd. Desalniettemin zijn alle partij en tevreden met de komst van de flappentapper. De onderne mersvereniging en de Rabo bank zijn nu aan het brainstor men over een feestelijke opening. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het toekom stige hoofdkantoor van het wa terschap Zeeuwse Eilanden in Middelburg wordt veel duurder dan verwacht. Aanvankelijk was uitgegaan van 32 miljoen gulden, maar inmiddels is het bedrag opgelopen tot 44,5 mil joen gulden. De stijging is bet gevolg van een forse uitbreiding van het pand. Bovendien wordt bet Laboratorium Zeeuwse Wa terschappen erin onderge bracht. Het algemeen bestuur van het waterschap besloot vorig jaar oktober definitief het te krap geworden hoofdkantoor te ver laten en aan de Kanaalweg in Middelburg een nieuw pand te bouwen. Tot grote ergernis van dégemeente Goes koos Zeeuwse Eilanden voor Middelburg, om dat nieuwbouw daar aanzien lijk goedkoper uitvalt. Dat komt doordat de gemeente Mid delburg de mogelijkheid biedt bovenop een parkeergarage te bouwen, zodat het waterschap geen grondkosten hoeft te beta len. De nieuwbouw zou, inclusief twee miljoen aan organisatie kosten, 32 miljoen gulden gaan kosten. Inmiddels is duidelijk dat daar bijna 12,5 miljoen gul den bovenop komt. Bovendien betaalt het waterschap de ge meente Middelburg 1,75 mil joen gulden om het gebruik van de parkeerkelder (125 plaatsen) af te kopen. De opmerkelijke stijging is voor een belangrijk deel het gevolg van het plan het Laboratorium Zeeuwse Waterschappen in Sluiskil naar Middelburg te ver plaatsen. Het laboratorium is een gemeenschappelijke rege ling van Zeeuwse Eilanden en het waterschap Zeeuws-Vlaan- deren. Waarschijnlijk stapt Zeeuws-Vlaanderen volgend jaar september uit de regeling. Het ligt daarom voor de hand in de toekomst het laboratorium bij Zeeuwse Eilanden, de groot ste lclant, onder te brengen. Dat betekent een investering van bijna 5,2 miljoen gulden. Bouwhoogte Verder wil het waterschap de toegestane bouwhoogte van 24 meter aan de Kanaalweg maxi maal benutten, omdat het ver wacht dat de organisatie - mede door de toenemende samenwer king met gemeenten - fors blijft groeien. Daarom is het bedoe ling nu ai een extra verdieping op het gebouw te zetten. Dat moet anders in de toekomst waarschijnlijk toch gebeuren. Dat betekent een uitbreiding van de vloeroppervlakte van zo'n 9.000 naar 12.000 vierkan te meter. Volgens het water schap is het aanzienlijk voorde liger om de etage nu alvast te bouwen dan dat later nog eens uit te laten voeren. De investe ring bedraagt nu ruim 4,8 mil joen gulden. Als er later een ver dieping bovenop moet worden gezet, zou dat neerkomen op 7,3 miljoen gulden. Verder blijkt het waterschap nu al wat meer ruimte nodig te heb- doorMaurits Sep VLISSINGEN - Vakbonden, di rectie en ondernemingsraad van Pechiney Nederland in Vlissin- gen hebben een principe-ak koord bereikt over een sociaal plan. Dat wordt volgende week in een gezamenlijke vergade ring voorgelegd aan de leden. Bij de aluminiumsmelter ver vallen de komende twee jaar 160 arbeidsplaatsen, maar nie mand wordt gedwongen ontsla- Volgens H. van Beers van de CNV Bedrijvenbond wijkt het voorlopig eindresultaat van de onderhandelingen nauwelijks af van het sociaal plan zoals dat door de directie in januari werd gepresenteerd. Dat stemt hem tevreden. „Na de ledenraadple ging volgt een schriftelijke stemming. Begin juni moet be kend zijn of het personeel ermee instemt. Ik denk wel dat we er spel uitkomen." Directeur J. de Back van Pechi ney is net als Van Beers optimis tisch over de onderhandelingen. Volgens hem zijn de partijen het REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax:(0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M. Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder E.L. Ramakers M.J. van der Schot A. van Westen K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl ben dan de 9.000 vierkante me ter waarmee rekening was gehouden. Dat betekent een stijging van de kosten met 650.000 gulden. De maatregelen die Zeeuwse Eilanden wil laten uitvoeren in het kader van het duurzaam bouwen, betekenen een kostenpost van 1,5 miljoen gulden. Voor kunst in het toe komstige hoofdkantoor wil Zeeuwse Eilanden 300.000 gul den uittrekken. In een voorstel aan het algemeen bestuur be toogt het waterschap dat, on danks de 12,5 miljoen die het hoofdkantoor meer gaat kosten, de jaarlasten nauwelijks stij gen. De investeringen in duur zaam bouwen verdienen zich zelf voor een groot gedeelte te rug. Bovendien kan de extra verdieping, zolang het water schap die zelf niet nodig heeft, worden verhuurd. Dat levert extra inkomsten op. Het pand komt nabij het NS- station te staan. Op de begane grond is een restaurant voorzien dat niet alleen voor de mede werkers van het waterschap be doeld is, maar ook voor bijvoor beeld treinreizigers. De grote vergaderzaal van driehonderd vierkante meter en de commis siekamers kunnen 's avonds worden verhuurd aan derden. De grootste werkruimte in het hoofdkantoor is die van de dijk graaf. Hij krijgt de beschikking over 45 vierkante meter. Het streven is het nieuwe gebouw in september 2003 in gebruik te nemen. voor 99,9 procent eens over het sociaal plan. „Het laatste punt is de resulta- tenpremie. Wij willen dat die per afdeling wordt toegekend en niet voor het hele bedrijf. Als we daar niet uit komen, hand haven we de oude regeling. Die gold voor het hele bedrijf, maar was financieel minder aantrek kelijk." DEN HAAG - Zeeland profi teert mee van het bereikbaar heidsoffensief voor de Randstad dat minister T. Netelenbos van Verkeer vrijdag heeft gepresenteerd. De aanleg van de A4 tussen Dinteloord en Bergen op Zoom, de Zoomweg-Noord, is erin opgenomen. Het nog ontbrekende stuk auto snelweg in West-Brabant moet door het Rijk, het bedrijfsleven en andere overheden worden betaald, volgens het voorstel van Netelenbos. Het wordt een tolweg om uit de kosten te ko men. De bouw is voorzien in de jaren 2003-2006. De provincie Noord-Brabant komt op korte termijn met een notitie waaruit blijkt dat de Zoomweg-Noord met privé- en overheidsgeld kan worden aangelegd. Minister Netelenbos stelt als voorwaarde voor deelname van de rijksover heid dat de privé-sector zeker 40 procent bijdraagt. De A4 Dinteloord-Bergen op Zoom is in het anti-fileplan voor cle Randstad opgenomen, omdat die snelweg onderdeel uitmaakt van de doorgaande verkeers- route Amsterdam-Antwerpen. En de provincies Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland hebben met het bedrijfsleven actie gevoerd voor voltooiing en verbreding van deze 'economi sche slagader'. Die druk heeft blijkbaar gewerkt. De provincie Zeeland heeft altij d gepleit voor een snelle voltooiing van de Zoomweg-Noord, omdat het doorgaande verkeer anders de al druMte tweebaansweg over de 'eilanden' (vanaf het Hellegatsplein over Bruinisse en Zierikzee naar Goes) nog meer gaat belasten. De A4 is een goed alternatief, omdat die bij Bergen op Zoom direct aansluit op de A58 naar Zeeland. Ook leden van de postduivenclub doen een duit in het zakje. door Jeanne de Nijs SINT PHILIPSLAND - „En schede... meer woorden zijn niet nodig. Geef met gulle hand aan onze collectant." Keer op keer klinkt het door de straten van Sint Philipsland. Vaak hoeven de jeugdleden van de plaatselijke brandweer niet eens aan te bellen, staan mensen al met geld gereed. Het gros van de bevolking weet im mers wat het is om door een ramp getroffen te worden. „Ik weet nog hoe blij wij des tijds waren met de hulp", her innert een oud dametje in het zwart aan de evacuatie na de watersnoodramp in 1953. „De mensen waren toen zó goed voor ons. We zijn opgevangen door een gezin in Roosendaal. Dat had zelf ook vijf kinderen, maar we zijn met alle liefde ontvangen." Ook de herinne ring aan de wateroverlast in september 1998, na hevige re genbuien, komt bij de Fliplan- ders weer boven .Dat toen j uist de brandweer uit Enschede een helpende hand bood, door het beschikbaarstellen van een dompelpomp met beman ning, was de bevolMng nau welijks bekend. Dat zijn ze te weten gekomen door de deze week huis-aan-huis versprei de aankondiging van de inza melingsactie voor het getrof fen gebied. Hoofdleider Arco Kunst van de jeugdafdeling van de Flip- landse brandweer zegt zater dagavond behoorlijk ge schrokken te zijn van het nieuws over de ramp in En schede. „Ik hoorde op de radio over de explosie en het aantal doden en vermisten. Dan denk je: dat zal wel ergens in het buitenland zijn. Even later be greep ik dat het om Enschede ging. Dat doet je toch wel wat. Ik wil niet zeggen dat ik het voor die andere slachtoffers minder erg vind, maar vooral het nieuws dat er brandweer mannen overleden waren, sprak me aan. De brandweer heeft veiligheid de laatste ja ren extra hoog in het vaandel, maar risico loop je altij d. Wan neer je een brand in een schuur moet blussen, kunnen daar best vier gastanks staan zon der dat j e het weet Al snel rijpte bij de Fliplandse jeugdbrandweerleider het idee voor een inzamelingsac- Bij iedere deur in Sint Philipsland, Anna Jacobapolder en de Sluis wordt aangebeld. Ruin tienduizend gulden haalt de Thoolse jeugdbrandweer op voor de getroffenen in Enschede. tie. „Maandagavond hadden we een oefening bij Bouman- Potter in Poortvliet. Toen heb ik het aan hen voorgelegd. De jongens bleken zelf ook al met het idee rond te lopen." Geen enkel jeugdlid laat tij dens de actie verstek gaan, zelfs degenen die midden in hun examen zitten zijn van de partij. „Je moet wat overheb ben voor je medemens", ver- Maren Jan-Willem Dekker (11 en Richard van Duuren (10) hun inzet simpelweg. En weg zijn ze weer, de deuren langs. De groep achter de brand weerwagen, met een af en toe loeiende sirene, is niet bij te houden. „Het gaat als een speer", glundert Kunst vanuit de brandweerwagen. „We hebben al een paar collecte bussen leeg moeten maken, die zaten verstopt door het pa piergeld." „Bijna allemaal briefjes", wijzen ook enkele jeugdbrandweerleden in het voorbijgaan op hun collecte bussen, „ook al van honderd gulden." Kerken De inwoners van Sint Philips land zijn duidelijk blij dat ze iets kunnen doen, en waarde ren het initiatief van de jeugd brandweer. „Wij hadden on der elkaar ook al gezegd dat de kerken hier op korte termijn niet op kunnen inspelen met een collecte"vertelt A M. foto's Willem Mieras Guiljam bij het voorbijtrek ken van de geelgejaste stoet. Ik weet niet of dat ook nog ge beurt. Maar steeds minder mensen bezoeken, helaas, de kerk. Met deze actie bereik je iedereen, een hele goede zaak." „Buitengewoon", reageert ook H. Geluk, die meteen begint over de hulp van de Enschede- se brandweer in 1998. „Tot hier stond het water toen on geveer", wijst hij metzijnhand naar de gevel„Ik heb die men sen uit Enschede nog zien staan 's avonds en 's nachts bo venop de dijk. Maar de bevol king van Sint Philipsland geeft altijd heel ruimhartig bij acties, niet alleen in dit geval." „Dit is het enige wat je kunt doen. Het is je plicht om te ge ven wat je kunt missen", rede neert Leo van der Reest nadat hij zijn gift in de bus heeft la ten zakken. En verder gaan de jeugdige collectanten weer. Voor de zo veelste keer schalt het door de straten: „Enschede... meer woorden zijn niet nodig." Emmer De mannen op de brandweer wagen blijven van tijd tot tijd de al verzadigde bussen leeg- kappen. „Al bijna vol", wijst Kunst op een emmer in de ca bine. Een oudere dame in haar deuropening vindt: „Met de ramp in '53 waren wij de pi neut. Dan kun je het nu niet la ten ook te helpen. Je kunt niet meer doen dan geld geven. Als je zoals ik 87 jaar bent, kun je moeilijk daarginds gaan hel pen, maar mijn hail is er goed genoeg voor. Ik vind het zo erg voor die mensen daar, dat moest toch niet mogen." Ruim twee uur later is elke van de circa achthonderd deuren in Sint Philipsland, Anna Ja cobapolder en de Sluis be zocht. Vantevoren had de jeugdbrandweer zich ten doel gesteld de opbrengst van een eerdere actie, 8.800 gulden voor de wateroverlast in Lim burg, minimaal te evenaren. Dat blijkt gelukt. Maar liefst 10.785 gulden kan er naar het gironummer van het Nationa le Rampenfonds. „Bijna 13,50 gulden per woning", heeft Kunst uitgerekend. „Sint Phi lipsland heeft op deze manier laten zien, waarin een klein dorp groot kan zijn." ZIERIKZEE - De automobilist op Schouwen-Duiveland is zich goed bewust van de noodzaak van de autogordel. Een vierdaagse meetactie van het Regionaal Orgaan Verkeersvei ligheid Zeeland (ROVZ) heeft uitgewezen dat 87 procent van de passanten op het traject Zierikzee-Zeelandbrug de riem om heeft. Dat is ruim drie procent meer dan het gemiddelde cijfer in Zeeland en maar liefst zeven procent hoger dan het landelijk resultaat. Het ROVZ had ingezet op een Schouwse tussenstand van negentig procent. Hoewel dat niet is gehaald, kan volgens campagnecoördinator R. Meester toch worden gesproken van een 'zeer bemoedigend resultaat'. De actie ging vergezeld van een thermometerbord langs de kant van de weg, waarop de percentages dagelijks werden bijgesteld en weergegeven. Het bord wordt volgende week ingezet op Tho- len. HEINKENSZAND - De eigenaar van een bejaardenwoning in Heinkenszand ontdekte vrijdagochtend dat er in zijn huis was ingebroken. De dader bleek te zijn vertrokken met twee tuinstoelen ter waarde van enkele honderden guldens. ZIERIKZEE - Nu de werkzaamheden op de Zeelandbrug in volle gang zijn, controleert de politie de snelheid van de auto's op de brug veelvuldig. Deze week werden op woensdag en donderdag snelheidscontroles uitgevoerd. Op woensdag re den van de 3 5 0 0 gecontroleerde auto's 17 0 te hard. Een dag la ter kwamen 3600 auto's voorbij de camera; hiervan over schreden 260 automobilisten de maximumsnelheid van 50 kilometer per uur. Eén van hen werd geflitst met een snelheid van 90 kilometer per uur en kan rekenen op een fikse boete. MIDDELBURG - Door een oplettende Mant gealarmeerde medewerkers van de Konmar in Middelburg, hebben vrijdag middag rond half twee in de garage een brandje gedoofd. De brand was ontstaan aan de buitenkant van een pvc-buis bij een van de twee nooduitgangen en veroorzaakte lichte scha de. Deze plek staat bekend als een plaats waar dagelijks veel hangjongeren vertoeven. De brandweer vermoedt dat de brand is aangestoken. De schade bedraagt enkele honderden guldens. NIEUW-HAAMSTEDE - Dieven hebben tussen 18 en 19 mei de auto van een Duitse toeriste meegenomen. De 31-jarige ei genares had de auto in Nieuw-Haamstede geparkeerd. Toen zij weer weg wilde gaan, bleek de auto te zijn verdwenen. De waarde bedraagt enkele tienduizenden guldens. ZIERIKZEE - Het bestuur van de Stichting Brogum heeft honderd kaarten voor het Any wavefestival in Zierikzee uit de handel genomen. De toegangsbewijzen waren in de voorver koop gegeven bij café De Vlinder. Het hele pakket werd echter in de nacht van 14 op 15 mei bij een inbraak in het etablisse ment gestolen. De dader ging er vandoor met de complete kluis, waarin ook de kaarten lagen. Volgens stichtingssecretaris A van den Nouweland was de voorverkoop nog niet begonnen. De organisatie van het Any- wavefestival adviseert om toegangsbewijzen alleen te kopen bij de erkende adressen. Als tussen 1 en 3 juni aan de kassa kaarten worden aangeboden met één van de nummers 101 tot en met 200, wordt onmiddelijk de politie ingeschakeld. door Jacques Cats MIDDELBURG - Het parket in Middelburg is hoofdofficier G. L. (Gerard) Bouman in snel treinvaart kwijtgeraakt aan Den Haag, waar hij het Open baar Ministerie gaat leiden. Bouman (47) trad twee jaar ge leden in Middelburg aan. Daar voor was hij in Breda plaatsver vangend hoofdofficier van justitie. In zijn profielschets op de web page van het parket meldt Bou man dat er aan zijn benoeming in Middelburg 'een bewogen carrière' bij politie en justie vooraf is gegaan. Als politieman in Rotterdam heeft hij volgens eigen zeggen de mooiste tijd van zijn loopbaan doorgebracht. Bouman werd in Middelburg bijna met gejuich ingehaald. Voorzitter J. Buy ze van de on dernemingsraad omschreef hem als een persoon die met een jeugdig elan de zaken aanpakt en een moderne Mjk heeft op het personeelsmanagement' Naar later zou blijken had hij daarmee geen woord teveel ge zegd: Bouman haalde de bezem door de organisatie, bemoeide zich zowel met personeelskwes ties als met automatiserings processen en zat er achteraan om achterstanden in de produc tie weg te werken. Ook bleek hij een groot ijveraar om zaken sneller op zitting te krijgen. Werken bij het OM in Middel burg was in zijn ogen geen vrij blijvende bezigheid: „De men sen moeten hier niet een baantje hebbenmaar staan voor een be- drijf dat parket Middelburg heet', luidde zijn adagium. In samenspraak met andere dis ciplines riep Bouman een speci ale politie-eenheid in het leven om kwalijke ontwikkelingen op terreinen van drugsoverlast en de recreatie-criminaliteit te be teugelen. Van recente datum is zijn initiatief tot de inzet van een mobiel OM-kantoor bij gro te acties, zoals bij de aanstaande EK-kampioenschappen. In de korte tijd van zijn vei*blijf in Middelburg viel Bouman op door zijn onconventionele wijze van optreden. Opportuun, het personeelsblad van het open baar ministerie, omschreef' de magistraat als 'een calculerende belhamel'. Hij manifesteerde zich als een verre van vormelij ke magistraat en deed bij het be houdende deel van de rechtelij ke macht de wenkbrauwen fronsen door zich in een Ameri kaanse 'pooierbak' te verplaat- MIDDELBURG - Grafische-, reclame- en communicatiebe drijven en ondernemers uit de informatietechnologie zouden meer kunnen bereiken en meer kunnen netwerken met collega's via Internet. Dat is de bood schap die de bijeenkomsten over E-business deze sectoren eind deze maand brengen. Organisator Syntens in Middel burg nodigt de ondernemers uit voor voorlichtingsavonden dinsdag 23 mei in Goes en dins dag 30 mei in Terneuzen. Dan geven vijf specialisten hun visie op veilige mogelijkheden rond betaling via Internet, portals en strategische samenwerMngen, databasepublishmg, e-com- merce en e-marketing. De bij eenkomsten zijn ook bedoeld om ondernemers uit de sectoren met elkaar in contact te bren gen. De bijeenkomsten duren steeds van 19.45 tot 22.15 uur. GOES - De Zeeuwse Milieufe deratie houdt dinsdag 23 mei een ledenvergadering in hotel Terminus in Goes. Na het huis houdelijk gedeelte staat een dis cussie over kansen en bedrei gingen van de Westerschelde op het programma. Het huishoudelijk gedeelte be gint om 19.30 uur. Onderdeel van de agenda is onder meer de wijziging van het ZMF-bestuur. Oud-burgemeester J. van der Doef van Vlissingen staat kan didaat voor het voorzitter schap. Een tweede nieuw gezicht in het bestuur is oud- Statenlid voor de PvdA D. Eve- leens. Na de bestuursperikelen gaat het over de relatie tussen de ZMF en de natuur- en milieuor ganisaties die bij de federatie zijn aangesloten. Om 20.30 uur gaan Nederlandse en Vlaamse politici in debat over de Westerschelde. Volgens de ZMF dreigt er een groot con flict rond het estuarium. De po litici die komen debatteren in Goes zijn nog niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 55