Benzine in week 16 cent duurder Jonge carrièrejagers mijden ondernemingsraad Hypotheken op recordhoogte Zwakke euro jaagt economie flink aan Voorbereiding op bezoek van Japans paar gaat door Asielzoekers krijgen dokter uit Zuid-Afrika ivf ivieuiJB Afscheid van de U27 Schoolvervoer vaak ondeugdelijk Wereldrecord voorlezen Boer kapt staarten kalveren Verrassing kost duiker het leven Vergeten tramlijn vervuilt binnenland Prijs vier keer naar boven bijgesteld JP|& FOTO VERSCHOORE AMSTERDAM - Medewerkers van een Amsterdams sloopbe drijf ontmantelen een onderzeeboot die is gekocht van de Duitse marine. De U27 uit 1974 is vijftig meter lang en van roestvrij staal. De boot was vooral actief in de Oostzee. Het strategisch materiaal hebben de Duitsers zelf verwijderd. De boot is gisteren op de wal getakeld. foto Evert Elzinga/ANP van onze redactie binnenland VOORBURG - Het gemiddel de hypotheekbedrag is door de extreem hoge woningprij zen gestegen tot de record- waarde van 297.000. Er zijn in het eerste kwartaal van dit jaar zestien procent minder nieuwe hypotheken afgesloten in vergelijking met de eerste drie maanden van 1999. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In het eerste kwartaal zijn 115.000 woninghypotheken ingeschreven, samen goed voor 34 miljard. De totale hypotheekschuld is gestegen tot 571 miljard. De record- prijs van de verkochte wonin gen in het afgelopen kwartaal, gemiddeld ƒ351.000, schrikt mensen af. Er zijn in het eerste kwartaal 56.000 woningen verkocht. Vooral het aantal oversluitin- gen en tweede hypotheken is gedaald, blijkt uit cijfers van het CBS. De daling hangt sa men met de stijgende hypo theekrente. Bij een overslui- ting betaalt de huizenbezitter zijn oude hypotheek volledig af om een volledig nieuwe af te sluiten. Dit is alleen lucratief bij een lagere rente. De hypotheekrente is sinds j u- li 1999 ononderbroken geste gen, van vijf naar 5,7 procent in maart 2000. De stijging in het eerste kwartaal van 2000 ten opzichte van hetzelfde kwartaal een j aar eerder is een half procentpunt. De truc met oversluitingen wordt hier door steeds minder aantrek kelijk. ANP zaterdag 20 mei 2000 DEN HAAG - Het schoolvervoer is in veel gevallen niet deug delijk. Dat constateerde de Rijksverkeersinspectie (RVI) de afgelopen maanden bij controles. De RVI hield 552 taxibusjes voor leerlingenvervoer aan om te kijken hoe de eigenaar om ging met de Arbeidstijdenwet, het Arbeidstijdenbesluit en. de wet Personenvervoer. De meeste overtredingen hadden betrekking op het niet in vullen van de geldige werkmap, het ontbreken van genees kundige verklaringen en vergunningsbewijzen en het niet voldoen aan de keuringseisen van de taxi's of bussen. Daarnaast was er in een op de drie busjes geen verbandtrom- mel en had ruim tachtig procent van de chaufeurs geen EHBO-diploma. Eenderde van de onderzochte taxibusjes had geen noodluik zoals wettelijk is voorgeschreven. Ook ontbrak het noodhamertje nogal eens en had tien procent van de busjes niet de vereiste autogordels. ANP BEETSTERZWAAG - Het wereldrecord voorlezen staat op 28 uur en is sinds gisteren in handen van de werknemers van re validatie Friesland in Beetstex'zwaag. Gistermiddag om één uur hielden de zes personeelsleden het voor gezien. Het oude record van 24 uur voorlezen, op naam van Gerda Havertong, was toen al ruimschoots gebroken. Door het wereldrecord voorlezen te vei'breken wilden de per- soneelsleden van revalidatie Friesland geld voor een aange paste spox-thal in Beetsterzwaag ophalenHet is nog onduide lijk hoeveel geld er is binnengekomen. ANP DEN HAAG - De Landelijke Inspectiedienst Diex-enbescher- ming (LID) heeft in Nederweert in totaal 1072 kalveren inbe- slaggenomen. De staarten van de dieren waren gecoupeerd. Op een boerderij in Nedeiweert werden woensdag 475 kalve ren met gecoupeerde staarten aangetroffen. Uit nader onder zoek bleek echter dat het aantal ruim twee keer zo groot was. De andere kalveren bevonden zich op op een andere locatie. Sinds vier jaar is het verboden de staarten van kalveren te couperen. Bovendien voldeed de huisvesting van eenderde van het aantal kalveren niet aan de eisen. Justitie beslist wat er met de kalveren gaat gebeuren. Naast de jonge dieren trof fen de opsporingsambtenaren op het terrein van de eigenaar ook drie verwaarloosde koeien aan. ANP AMSTERDAM - Een 66-jarige duiker is gisteren in de Am sterdamse Sloterplas om het leven gekomen. Dit gebeurde tij dens een verrassingsactie voor een oud-collega die met de VUT gaat. De duiker en een vriend wisten dat de oud-collega gistei-ochtend aan de Sloterplas stond te vissen. Samen wil den zij met bloemen en een cadeau bij zijn dobber uit het wa ter opduiken. Maar onder water werd de duiker onwel. Zijn vriend probeerde hem tevergeefs te reanimeren. ANP HIJKERSMILDE - De provincie Drenthe adviseexi inwoners van het dorp Hijkersmilde vooiiopig geen groente uit eigen tuin meer te eten. Het advies geldt wegens een bodemveront reiniging die van enkele tientallen jaren geleden dateei*t. Het gaat om twaalf woningen aan de Leemdijk. Deze zijn ge bouwd op een voormalig rangeerterrein van de vroegere stoomtram. Het vrijgekomen kolengruis heeft de grond vervuild met polycyclische aromatische koolwaterstoffen (pak's). De kolen dienden als brandstof op het traject Meppel- Assen. De tramlijn is in de jaren zestig opgeheven. Het advies blij ft in elk geval van kracht tot 13 juniDan zijn de definitieve resultaten van het bodemonderzoek bekend. ANP van onze redactie economie DEN HAAG - De euro zakte gis teren weer even onder de 89 dol larcent, dichtbij het dieptepunt dat de nieuwe munt eerder deze maand bereikte. Het directste gevolg vaix de lage koers is dat hiermee de export vanuit de eu rozone wordt aangejaagd. In het jongste maandbericht van de Europese Centrale Bank (ECB) staat dat de export in de eurozone in februari van dit j aar met 25 procent is gestegen ten opzichte van het jaar eiwooi*. De ECB verklaart dit onder meer uit de lage eurokoers ten op zichte van andere belangrijke buitenlandse valuta, waardoor de concurrentiepositie van het bedrijfsleven is verbeterd. Sinds februari heeft de euro, die toen nog evenveel waard was als een dollar, ongeveer tien pro- cent van haar waarde verloren. Intussen stellen financiële ana listen hun verwachtingen ten opzichte van de toekomstige eu rokoers negatief bij. ABN Amro acht het nu denkbaar dat de eu ro verder zakt tot tachtig dollar cent. De Amerikaanse bank Merrill Lynch denkt dat het dieptepunt bij 86 dollarcent ligt. Volgens de bank kan de eu ro pas over een jaar weer meer waard zijn dan een dollar, eer der ging de bank er van uit dat dat nog dit jaar zou gebeuren. De aanhoudend lage eunrkoers geeft op termijn een duidelijk hogere inflatie. Een waardever mindering van 25 procent ten opzichte van de dollar geeft de komende twee jaar een half pro cent extra inflatie, oplopend tot driekwart procent over vier jaar. GPD/ANP wan onze redactie binnenland den HAAG - De benzineprijs is I deze week vier keer flink naar I boven bijgesteld. Euro onge- I ]ood, de meest gangbare brand stof, werd in totaal zestien cent duurder. De prijs van superben- zine steeg binnen een week met twintig cent. De exploderende ruwe olieprijs en de piekende dollarkoers te genover de euro zijn de oorzaak van de op hol geslagen benzine prijzen. Drie gulden Marktleider Shell liet gisteren weten dat euro loodvrij maan dag opnieuw een stuiver duux^- der wordt. Daarmee komt een liter van de meestgevraagde au tobrandstof op 2,72 gulden. De prijs van supei'benzine stijgt zelfs met acht cent en klimt ge staag richting de drie gulden per liter. De automobilist betaalt vanaf maandag een historisch hoge prijs van 2,91 gulden voor de loodvexvangerversie. Ongelode super komt vanaf begin volgen de week op 2,85 gulden. Ook diesel wordt duurder-, al is de prijsstijging met twee cent be scheiden. Diesel kost daardoor 1,826 gulden per liter. Vraag De benzinevoorraden in de Ver enigde Staten zijn momenteel zeer klein en de vraag is sterk toegenomen, geeft Shell als uit leg. Dat geeft volgens de benzi nemaatschappij een prijsop drijvend effect. Het huidige prijsniveau van ruwe olie is met 28 dollar per vat weer bijna op het recordniveau van afgelopen maart. Door de hogere dollar koers is de olie in guldens zelfs duurder. Shell meldt dat het een vaste winst van drie cent per li ter aanhoudt. Verder speelt mee dat verschil lende raffinaderijen in Europa momenteel xxiet op hun maxi mumniveau di-aaien vanwege onderhoudswerkzaamheden. Ook dat beperkt het aanbod en kan de prijs opdrijven, meldt Shell. ANP Arjen Canrinus kwam op een gegeven moment helemaal niet meer toe aan zijn gewone werk bij Philips Terneuzen, omdat zijn taken voor de OR alle tijd in beslag namen. foto Cees Zorn/G PD De ondernemingsraad. Ach ja, die saaie club van oude mannen. Hebben ze ker niks beters te doen dan keuvelen over probleem pjes op het werk. En dat al een halve eeuw, want de Wet op de Ondernemings raden bestaat vijftig jaar. De ondernemingsraden van de provincie Zuid- Holland en de vestiging van Philips in Terneuzen geven tegengas. door Sylvia Marmelstein enRixtAlbertsma DEN HAAG - Hij zat op een camping aan de Middellandse Zee toen de hel losbrak. Pieter Donath, lid van de onderne mingsraad (OR) van de Provin cie Zuid-Holland moest het daar in een krant lezen. Neder land stond op zijn kop omdat zijn werkgever risicovolle le ningen had verstrekt aan in nood verkerende bedrijven waaronder het handelshuis Ce- teco. Miljoenen guldens belasting geld waren daarmee in een bo demloze put gestort. „Ik was geschokt en wilde me teen teruggaan om de werkne mers te steunen", vertelt Do nath. Het nieuws kwam op een zeer ongelukkig moment naar buiten. Het was zomervakantie en van de vijftien OR-leden wa ren er maar drie in Nederland. „De hele organisatie stond op zijn kop", herinnexT collega Jan Hulsker zich, die op dat moment wel aan het werk was. „De werknemers waren woest. Ze schaamden zich kapot voor de buitenwereld dat ze voor de pro vincie Zuid-Holland werkten. Overal kregen ze nare opmer kingen als: „Als ik in geldnood zit, kan ik dus bij jou terecht. Als OR moet je deze boze collega's goed opvangen." Het was het belangrijkste om rust in de tent te krijgen. „Dan moet je er dus voor zorgen dat de werknemers alles te weten ko men. Dat deden we via perso neelsbijeenkomsten en brieven. Tegelijkertijd wilden we voor komen dat er een heksenjacht werd geopend op collega's die betrokken waren bij het ver strekken van die leningen. Het waren voor een groot deel amb tenaren die gewoon uitvoei'den wat hen door de politiek werd opgedragen", stelt Donath Wel heeft de OR zich vanaf het begin hard gemaakt dat als ex- koppen zouden rollen, dat het dan niet alleen die van de uit voerende ambtenaren mochten zijn. Maar ook van de bestuur ders die de beslissingen hebben genomen. Desondanks heeft Donath, die zelf op de afdeling financiën werkt, veel collega's gedwongen zien vertrekken. „Het doet nog steeds pijn dat ik dat als OR-lid niet heb kunnen voorkomen." Veel ondernemingsraden vin den het lastig om hun werk goed te doen. Aan de ene kant moeten ze het opnemen voor de werkne mers en aan de andere kant heb ben ze vaak een goede relatie met de werkgevei". Daax-door ra ken ze in een tweestrijd, zo blijkt uit verschillende onder zoeken. Donath herkent het probleem. „Je raakt in een spa gaat. Wij kregen daarmee te kampen toen we een 36-urige werkweek kregen. De baas wil de de vrijgekomen uren al aan het begin van het jaar inrooste ren. Het pex'soneel wilde de da gen juist ieder moment kxxnnen opnemen." De OR koos voor de gulden mid denweg. Een deel van de dagen werd vrij opneembaar een ander deel vast ingeroosterd. Het allergrootste probleem van de OR'en in Nederland is dat niemand ei-in wil. Het overgrote deel van de raden heeft vacatu res. De OR van de px-ovincie Zuid-Holland heeft echter over belangstelling niet te klagen. „Voor de verkiezingen melden zich altijd meer mensen aan dan erin kixnnen." Wel is het een groot probleem dat zich haast geen jongeren aanmelden. „Jongeren willen naast hun baan niks anders doen. Ook al mag het OR-werk in de baas z'n tijd worden ge daan, de tijd die ze hebben, wil len ze alleen gebruiken om car rière te maken." Terneuzen Ook voorzitter Arjen Canrxnus van de ondernemingsraad van Philips Terneuzen constateert dat weinig mensen zich interes seren voor de OR. Hxj vindt dat jammer. „Het bedx-ijfsleven ligt altxjd een stap op ons voor. Die zijn sterk georganiseei'd." Begin dit jaar belandde er een anonieme brief op het bureau van de ondernemingsraad van Philips Terneuzen. De OR vocht toen al maanden tegen de drei gende ovex-plaatsing van de spaaxiampenfabx-iek naar Po len. De geheimzinnige brief, waarin belangrijke papieren zaten, zorgde uiteindelijk voor een klinkende overwinning voor de medewerkers van de fa briek. De rechter besliste dat Philips niet de juiste procedures had gevolgd en de fabx-iek in Terneuzen vooralsnog niet mocht sluiten. De OR weet nog door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Minister Borst van Volksgezondheid wil Zuid- Al'rikaanse huisartsen werven om het tekort aan huisartsen voor asielzoekers in Noord-Ne derland op te lossen. Dat schrijft de minister in een brief aaxx de Tweede Kamer. In Groningen, Friesland en Drenthe zijn relatief veel asiel zoekerscentra gevestigd, waar- steeds niet wie de brief ver stuurde. Toch was het dc ondernemings raad die zich na een maanden lange strijd als eerste neerlegde bij het besluit van de Philips- top. Ondanks de uitspraak van de rechter zou Philips de fabriek vroeg of laat toch ovex-plaatsen naar Pila. „Het werd duidelijk dat het besluxi van de top hoe dan ook vast stond", legt Canri nus uit. „Wij konden het hoog uit met een jaar vertragen." Philips bood op dat moment volgens Canrinus een goed soci aal plan en verhangende arbeid. „Als we het sluitingsproces zou den rekken met een jaar, moes ten we het daarna zelf maar uit zoeken, dan lag er geen sociaal plan. Dat is een grote gok." door de druk op huis- en tand artsen hoog is. Borst wil dat verhelpen door huisartsen bin nen te halen uit landen van de Europese Economische Ruimte. Dat zijn de EU-lidstaten en ver der Noorwegen, Zwitserland, Liechtenstein en IJsland. De minister verwacht zelf ech ter dat dat niet veel zal opleve ren. Daarom zijn ook artsen uit landen met eer. vergelijkbaar diploma welk rvi mits zij Ne derlands sprekn. GPD Omdat de OR-leden in hetzelfde schuitje zitten als de werkne mers waren ze zich goed bewust van hun verantwoordelijkhe den. Volgens Canrinus kunnen de vakbonden de consequenties in zo'n geval minder goed over zien. „Je kunt wel eeuwig door blijven vechten, maar je moet ook kijken naar de risico's voor de werknemers. We liepen het risico alles te verliezen." Dat be tekent niet dat de OR niet tot het bittere eind heeft gevochten voor de fabriek. Ook enkele OR-leden raakten hunbaan kwijt. En het werk van de OR is nog steeds niet voorbij. „We zijn hard op zoek naar nieuwe werkgevers voor de fa briek zodat het meeste perso neel kan blijven." De tien leden die nu in OR zit ten, zijn er in 1995 per toeval in terechtgekomen. Ze waren des tijds allemaal betrokken bij de actiegroep die actie voerde te gen de aangekondigde reorga nisatie. Toen al wilde Philips een deel afstoten naar Polen. In 1998 kondigde het concern op nieuw reorganisaties aan. Toen ging de OR akkoord met het overplaatsen van cle assemblage van spaarlampen naar Polen. In ruil daaxwoor zou in Terneuzen het kenniscentrum voor spaar lampen worden gevestigd. Deze beslissing van de OR bracht een tijdelijke scheuring met de vakbonden teweeg. Dxe verweet de OR te veel naar het pijpen van de leiding te dansen. Volgens Canrinus ontex-echt. „Als OR-lid weet je goed wat er bij de werknemers leeft en ie dereen dacht dat de fabriek er sterker zou uitkomen. Toen was het de goede beslissing." Na de eerste 'zie je wél-'-reactie van de bonden verliep de samenwer king verder x-edelijk. Als OR-lid heeft de werknemer niet alleen te maken met de lei ding van het bedrijf, maar ook met zijn collega's. Een van de problemen is dat die vaak niet weten waar OR-leden mee bezig zijn. Normaal gespi'oken beste den OR-leden ongeveer tien procent van hun werktijd aan werkzaamheden voor de OR. Met acties is dat vaak veel meer. Op een gegeven moment kwam Canrinus helemaal niet meer toe aan zijn gewone werk. „Van oktober tot januari was ik alleen nog maar bezig voor de OR. Ik werk op een kleine afdeling en mijn collega's moesten alles op vangen. Gelukkig steunden ze me volledig." Hoewel hij het afgelopen jaar geen enkele vrije dag heeft ge had zou Canrinus zo weer in de OR stappen. „Als je ervoor kiest dan ga je er ook vooi\" door Berrit de Lange DEN HAAG - De toestand van prins Bernhard is geen reden het bezoek van het Japanse keizer lijke paar af te gelasten. Volgens premier Kok valt daaruit 'im pliciet' iets af te leiden over de gezondheidssituatie waarin de prins verkeert. Hij voegde er aan toe dat niets kan worden uitgesloten. „Ik durf geen voorspelling te doen, ik ben geen arts. Maar als het thans onverantwoord was het bezoek door te laten gaan, zou het zijn afgelast", liet de pre mier gisteren weten. Keizer Akihito arriveert dins dag samen met zijn echtgenote keizerin Michiko in Nederland voor een vierdaags verblijf. Ko ningin Beatrix verwelkomt Akihito en keizerin Michiko op Schiphol. Of prins Claus daar bij aanwezig zal zijn, is nog on duidelijk. De prins kampt nog altijd met de gevolgen van de bestx-alingendiehij na zijn pros taatoperatie vorig jaar zomer moest ondergaan. Innige relatie De Oranjes en de Japanse kei zerlijke familie hebben een hechte band. Ook tijdens het re cente bezoek van prins Willem- Al exander aan Japan, ter gele genheid van de viering 400 jaar Nederland-Japan, werd nog eens benadrukt dat de re latie tussen beide families innig is. Als prinses is Beatrix vanaf de jaren zestig regelmatig te gast geweest van, toen nog, kroonprins Akihito. Beatrix is 62, de Japanse keizer 66 jaar. Ze hebben eikaars kinderen zien opgroeien. In 1991 bracht Beatrix een staatsbezoek aan Japan, waar bij Willem-Alexander de toen depressieve Claus verving. Wil lem-Alexander was een jaar eerder al aanwezig bij de inau guratie van Akihito en ook na 1991 is hij verschillende keren in Japan geweest. Karpers Akihito was voor het laatst in Nederland in 1979, een jaar voordat hij zijn vader Hirohito zou opvolgen. Hij logeex-de toen met Michiko als gast van Bea trix en Claus op Het Oude Loo. Tijdens een ochtendlijke wan deling door de tuin ontdekte Akihito dat in de vijver een een zame witte karper rondzwom. Een jaar later stuurde hij zijn Nederlandse koninklijke vxien- den twintig gekleurde Japanse karpers cadeau. De Japanse keizer, die nu elf jaar op de troon zit, staat bekend als vriendelijk en beminnelijk. Hij vertegenwoordigt de nieuwe naoorlogse generatie en heeft al eens aangegeven 'het Japanse protocol te willen opschudden'. Akihito was de eerste Japanse kroonprins die trouwde met een vrouw van niet-adellijke af komst. Hij heeft begrip getoond voor de emoties en eventuele protesten van oorlogsslachtoffers in Ne derland. GPD Sofa Nomade Op zoek naar Iets eigentijds? Ontdek het volledig op elkaar afgestemde programma van Ligne Roset, ontworpen door bekende designers... in Heinkenszand! De Jonge Hoek van Dijke Stenevate 2 Heinkenszand (0113) 561482 (Advertentie) V Kom naar het SEMINAR digitale fotografiet Dinsdag 23 en Woensdag 24 mei houden wij in somenwerking mei Sony Hewlett Packard een uniek seminar over het thema "digitale fotografie" en "Kleuren printen". U wordt door Sony specialist Stef Pluim uitvoerig geïnformeerd over de visie van 4. Sony voor wat betreft de digitale toekomst in de foto ffèv Srafie- Daarnaast kunt u alle W n,euwe d'êjlcle Sony f Hewlett Packard producten bewonderen. Mis deze avonden nietl Meldt uzelf aan via e-mail: goes@fotoverschoore.nl Di. 23 mei: Locatie. Hotel W. Churchill Terneuzen Aanvang 20.00 uur Zaal open 19 30 uur Wo. 24 mei: Locatie: Hotel Arneville Middelburg Aanvang 20.00 uur Zaal open 19.30 uur GOES VLISSINGEN HULST TERNEUZEN MIDP.ELBURG ZIËRIKZEE ETTEN-LEUR (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5