Beginnersgemak voor computeraar PZC wetenschap en techniek zaterdag 20 mei 2000 49 New Age per computer Thuis-pc's met berg software KIEIilBÖK Spel nu ook als single Uitstervende soort sleurt andere dieren mee postzegels puzzel Als je voor het eerst een pc wilt kopen, hoe kies je dan en wat moet er nog allemaal aan software bij? Packard Bell maakt het de beginnende thuis-computeraar makkelijk. Wie nu eindelijk wel eens een pc wil aanschaffen, die staat voor een lastige keuze. Naar wat voor winkel ga je en wat stel je voor vragen? En vooral: wat heb je behalve die computer zelf verder nog nodig? De Amerikaanse fabrikant Pack ard Bell speelt op die twijfels van veel eerste kopers goed in. Al jaren levert dit bedrijf niet alleen de pc zelf, maar ook een flinke berg soft ware, zodat de koper direct aan de slag kan. Die strategie heeft Pack ard Bell doorgezet en zelfs uitge breid. Het is indrukwekkend wat bij de huidige modellen allemaal wordt bijgeleverd. Als hernieuwde kennismaking zond het bedrijf een van zijn nieu we modellen, de MultiMedia 6601RW, voor een gebruikstest. De MultiMedia-serie is bedoeld voor thuisgebruikers die een krachtig systeem willen. De twee typen in de reeks voldoen volledig aan die wens, want het zijn zware machines, met een Pentium Hl- processor op een snelheid van 600 MHz, 64 IVÊB werkgeheugen, een grote harde schijf en voortreffelij ke beeld- en geluidspecificaties. Toepassingen De 6600 is uitgerust met een dvd- romspeler; de door ons geteste 6100RW had ook een cd-rw bran der. Ruim bemeten machines dus, die alle toepassingen die je voor thuis zou kunnen bedenken zon der enig probleem en in hoog tem po aankunnenWe draaiden er met genoegen onder meer zware grafi sche programma's op. Ook het af spelen van dvd-videofilms op het volledige scherm gaat voortreffe lijk, in een prima beeldkwaliteit en zonder enige hapering. Dat afspelen van dvd-films ge beurt softwarematig; er wordt een programma voor bijgeleverd. De pc heeft een video-uitgang, zodat je een film ook op de gewone huis- kamer-tv kunt bekijken als de pc daar tenminste bij in de buurt staat. Het uitpakken en aansluiten van het apparaat is een klus die ieder een kan klaren, ook mensen die dat nog nooit eerder hebben ge daan. Bij de eerste keer opstarten verschijnt vanzelf een cursus op het scherm, waarmee de eerste be ginselen van de bediening van de computer kunnen worden geoe fend. Die cursus vormt de eerste kennis making met de grote hoeveelheid meegeleverde informatie en docu- mentatie. Natuurlijk zit er een boekje bij waarin stap voor stap van alles wordt uitgelegd. Daar naast is er een karrenvracht aan documentatie in elektronische vorm. Zeer informatief is bijvoor beeld de Elektronische Biblio theek, een programma dat de handleiding vormt voor zowel de software die bij het systeem is bij geleverd als voor de verschillende onderdelen van de computer. In het kort, maar wel heel helder, toont dit programma hoe je werkt met Word, Works, de Franse wijn cursus, het spelprogramma Freddi Fish, Norton Antivirus en noem maar op. Hardware Ook over de hardware in het systeem geeft het programma uit gebreide informatie. Alle specifi caties van het moederbord bijvoorbeeld, met heldere teke ningetjes die duidelijk maken welke jumpertjes op welke plek zitten, wat ze ermee kunt doen en waarom je ze beter kunt laten zit ten waar ze zitten tenzij er een heel specifieke reden is om daar iets aan te veranderen. Er zijn ook applicaties voor het controleren en instellen van aller lei zaken. Lijkt er wat mis, dan start je met de SOS-toets (de vrij wel niet gebruikte Scroll Lock- toets heeft deze functie gekregen) PC Doctor en de Packard Bell Tu torials op. PC Doctor geeft onder meer een serie testprogramma's waarmee de werking van vrijwel elk onderdeel van de machine kan worden gecontroleerd. Alle internettoepassingen en hulpmiddelen staan op de harde schijf, waaronder zowel Internet Explorer als Netscape. De gebrui ker kan dus zelf kiezen. Packard Bell voorziet via zijn eigen net werk in gratis internettoegang. Ook hiervoor staat de software al voorgeïnstalleerd. Op het gebied van spelletjes voor kinderen én volwassenen en op het terrein van creatieve liefhebberijen staat eveneens een berg software klaar. Wel jammer dat Packard Bell er niets op het gebied van dvd bij- stopt. Ook zou het mooi zijn als er een of twee beschrijfbare cd'tjes in het pakket zouden zitten, zodat meteen de cd-writer kan worden uitgeprobeerd. Verder is het wat vervelend dat het Norton AntiVirus-pakket een vi rusdefinitie heeft van een half j aar oud. Weliswaar kan de gebruiker op de website van Norton een ac tuele viruslij st binnenhalen, maar de kans is groot dat veel mensen dat niet in de gaten hebben. Je betaalt natuurlijk wel voor al die extra's. Het testmodel staat in de winkel (met een 15 inch beeld scherm) voor een verkoopprijs van 3999 gulden inclusief btw. Wil je een qua specificaties vergelijk baar systeem van een B-merk en zónder al die programmatuur, dan kan er misschien vier- of vijfhon derd piek van de prijs af. Maar voor mensen die in één keer klaar willen zijn is dat vermoedelijk geen argument. Paul Houkes Nog niet zo lang geleden werd gepubliceerd dat New Age uit is. Maar bij de firma Easy Disc ge loven ze daar helemaal niks van. Hun New Age-serie loopt als een trein, zeggen ze, en om dat te be wijzen is zojuist deel vier in de se rie, Bioritme, uitgebracht. De serie begon nog geen jaar gele den met Horoscoop, een program ma dat ik pas kort geleden in han den kreeg en dat me verbaasde. Omdat haarscherp de karakter trekken van een moeilijk figuui" als ondergetekende werden weer gegeven. Je vult je naam in, je ge boortedatum, -tijdstip en -plaats en op grond daarvan slaagt het programma erin om dingen over je te vertellen die alleen je allerdier- baarsten kennen. En jezelf, als het goed is. Er zal, kortom, wel iets kloppen van de astrologie en gelukkig mag je best een hekel aan New Age heb ben om dit programma toch te kunnen waarderen. Een punt van kritiek: dat het programma oor spronkelijk Duits is, is helaas goed te merken aan de soms wat slordi ge vertaling. En, heren van Easy Disc, als jullie dan toch bezig zijn, kunnen al die moeilijke woorden dan ook in gewone-mensentaal worden gezet? Bioritme is een wat eenvoudiger programma, waarbij je alleen je naam en geboortedatum hoeft in te voeren. Kennelijk heeft het pro gramma daaraan genoeg om je le venscyclus voor de komende tijd te bepalen. Ook hi,er geldt dat de gebruiker zelf maar moet zien of hij de informatie serieus neemt, maar een wetenschappelijke ach tergrond heeft ons bioritme na tuurlijk wel. Het programma rekent trouwens ook uit, wat de beste tijd is voor de bevruchting, als je bijvoorbeeld per se een meisje wilt hebben. Gert Meijer Bioritme en Horoscoop, deel 4enl uit de New Ageserie van easy Disc. Systeemeisen: Windows 95/98/NT, 16 MB Ram geheugen. Prijs resp. 29,95 en 49,95 gulden. Uitsterven van dieren is schadelijker dan tot nu werd gedacht. Be dreigde dieren nemen namelijk verwante soorten mee in hun uit stervingsproces. Dat beweren Engelse onderzoekers in het tijdschrift Science. Onderzoekers van het Imperial College in Londen kwamen tot die ont dekking via computermodellen. Ons 'werk toont dat bij een huidige voortzetting van de trend fundamentele diersoorten verloren kunnen gaan. Hiermee verdwijnt miljoenen jaren evolutie", zegt bioloog Paul Agapow. „Dat leidt tot het verlies van unieke dieren, maar tegelijk zakt hiermee de biodiversiteit als een plumpudding in elkaar." Voorheen dachten wetenschappers dat uitsterven alleen bepaalde exemplaren van een bepaalde soort betrof. Maar computersimulaties laten zien dat uitsterven gebeurt in hele clusters tegelijk. Dat betekent dat niet alleen de panda en kiwi in gevaar zijn. Maar de complete fami lies van deze diersoorten staan op de tocht. Om diezelfde reden kan vol gens de bioloog eveneens elk type olifant verdwijnen, elk type zeekoe en zelfs de meeste buideldieren. Dat werd tot nog toe voor onwaarschijnlijk gehouden. GPD De Amerikaanse fabrikant Packard Bell levert niet alleen de pc zelf, maar ook een flinke berg software, zodat de koper direct aan de slag kan. De Nederlandse softwarefabri kant Davilex heeft een Am- sterdoom-muzieksingle uitgege ven. Die is afgeleid van het gelijk namige spel, waarin op aliens in Amsterdam moet worden gejaagd. Op de single staan drie nummers: The Doomix, The A Theme en de soundtrack Amsterdoomed. De single is te downloaden via ww- w.amsterdoom.nl. Overigens brengt Davilex binnen kort een Duitse versie van het spel Amsterdoom uit: Deutschland Doom. Dat speelt zich af in Keu len, maar kent nagenoeg hetzelfde scenario als het Nederlandse spel. Alleen ontbreekt in de Duitse va riant de schietscène in een kerk. 'Die hebben we eruit moeten ha len, want als er iets in Duitsland niet kan, dan is het schieten in een kerk', zegt Davilex' pr-man Hans van Marsbergen. „In Nederland leverde een dergelijke scène geen enkel probleem op." Maar ja, in Nederland mag alles. In het Ne derlandse spel kan bijvoorbeeld ook de Nachtwacht aan flarden worden geschoten. Van Marsber gen: „De directeur van het Rijks museum heeft daar hartelijk om moeten lachen. Toen we hem het spel gaven, heeft hij dat meteen een hele middag met zijn zoontje gespeeld." Nederland telt ruim 1,1 miljoen postzegelverzamelaars. Dat meldt het jongste nummer (24) van Collect, het kwartaaltijdschrift van PTT Post, dat dit gegeven ba seert op een kortgeleden onder zoek. Uit datzelfde onderzoek blijkt dat het verzamelen van postzegels een hobby is die zowel door mensen met een laag als met een hoog inkomen wordt beoe fend. Eigenlijk verbaast het mij hele maal niet dat er zoveel verzame laars zijn, ondanks het feit dat Nederland jaren geleden ook al zoveel telde. Zeker, de hobby heeft een dipje gekend. Maar ook de fi latelie ontwikkelt zich. Er komen steeds meer mogelijkheden bij. Het aantal thematische en motief verzamelaars neemt steeds meer toe, neemt zelfs geleidelijkaan de plaats in van de landenverzame- laars. En wat te denken van een eurover- zameling: de aanzet voor iets ge heel nieuws. Bovendien breiden steeds meer PTT's hun assortiment uit. Zeker, je kunt je geld maar één keer uitgeven. Maar aan de andere kant kun je door deze jongste ont wikkelingen het verzamelen ook over een geheel andere boeg gooi en. De nieuwste aanwinst van PTT Post is bij voorbeeld de Beursen- velop. Deze wordt uitgegeven als PTT Post aanwezig is op belang rijke (filatelie)beurzen in binnen- en buitenland. De envelop wordt steeds gesierd met de vlag van het land waar de beurs wordt gehou den met daarnaast een afbeelding die betrekking heeft op de beurs, terwijl de zegel wordt voorzien van het desbetreffende gebruikte bijzondere stempel. se EK-voetbalzegels). Verder: 3. Jeugdfilatelie Zevenhuizen, 4. Stamp Show in Londen, 5. WIPA, Wenen en 6. World Stamp Expo 2000 in Anaheim, USA In Collect 23 deed PTT Post een oproep de mooiste zegel van 1999 te kiezen. De serie 'Vier jaargetij den' is als eerste uit de bus geko men. Nummer 2 werd het velletje 'Tien uit de kunst' en verder 3. Hoogtepunten uit de 20e eeuw (al weken uitverkocht), 4. 200 jaar Post (80 cent) en 5. Kuifje. De eerste envelop werd uitgege ven ter gelegenheid van de Huis houdbeurs in Amsterdam. Num mer 2 op de NIPA in Antwerpen (voorzien van de twee Nederland De drie zegels die Liechtenstein op 9 mei heeft uitgegeven ter gele genheid van de wereldtentoontsl- ling EXPO 2000, die van 1 juni tot 31 oktober in Hannover wordt ge houden (motto 'Mens, natuur en techniek') zijn nog ontworpen door de in februari overleden Oos tenrijkse kunstenaar Friedens- reich Hundertwasser (waarover ik half maart uitvoerig berichtte). Hundertwasser heeft de zegels zelf nog een naam gegeven: Hu- musduft (70 rappen), Do Not Wait Houses-Move (90 rp.) en Auto in Richtung Natur und SchÖpfung (1,10 fr.). In 19 95 werd de leden van de inter nationale Vereniging van Mond en Voetschilders gevraagd hoe ze de vrede zien en ze over de vrede dromen. 281 schilders stuurden rond 550 werken op. Drie daarvan prijken op evenzoveel zegels die Liechtenstein eveneens op 9 mei uitgaf Een vredesduif boven een landschap van de Italiaan Anto nio Martini (1,40 fr.), Universele vrede, vogels boven de zee en on der een diepblauwe hemel van de Argentijn Alberto Alvarez (1,70 fr.) en Regenboog, die boven een stralende landschap staat van de Japanner Eichi Minami (2,20 fr.). Tot slot verscheen een 1,10 fr.-Eu- ropazegel met het gemeenschap pelijke motief. Werken van Philip von Schanz (overleden in 1998), een van de be kendste en geliefste grafici van Zweden, hebben model gestaan voor de jaarlijkse zomer- en kunstzegels, die Zweden op 9 mei heeft uitgegeven. Op twee Brev-zegels (5 kr.) staan de Appel- kappe (Appelkan) en Blafarsfat (Bosbessenschaal). De zegels zit ten in boekjes; vijf van elke zegel (50 kr.). 'Ortsbilder' in historisch perspec tief sieren dit jaar de Zwitserse Pro-Patriazegels die 10 mei aan de loketten zijn gekomen. Zoals gebruikelijk bestaat de serie uit vier zegels, maar in totaal zullen twintig plaatsen met haar gereno veerde straatjes en markten wor den verbeeld. Op de eerste set zien we Nf els GL (7 0 3 5 rpTengia TI (70 35 rp.), Brugg AG (90 40 rp.) en Carouge (90 40 rp.). Tien van deze laatste zegels zitten ook in boekjes. Hero Wit Sleutelwoord Horizontaal: 1. Zwemvogel; 6. kunstgevoelige; 12. toespraak; 13. bederf werende verfstof; 14. boom; 16. rivier in Oost-Vlaanderen; 18. keer; 19. spil; 20. schrijfgerei; 22. koeienmaag; 24. huisdier; 25. snavel; 27. gemalin van Zeus; 28. niet moedig; 30. griezelig; 32. Europeaan; 33. oude lengte maat; 35. merkwaardig; 37. rijstbrandewijn; 39. lidwoord; 40. watervogel; 42. rode verfstof; 44. duo; 46. ontkenning; 48. zelfkant; 50. loot; 51stoot- wapen; 53. kanaal; 54. Europeaan; 55. trouweloosheid; 58. filmdecor; 60. kledingstuk; 61. bemanning; 62. spinnenwebdraad; 65. Amerikaanse vee boer; 67. bedrog; 69. strafwerktuig; 70. naar beneden; 71. kerkelijke straf; 72. ratelpopulier; 74. meisjesnaam; 76. nakomeling; 78. vier (Gr.); 80. klem; 81muzieknoot; 82. insecteneter; 84. koorhemd; 86. achter; 87. ho ningdrank; 88. deel van een boom; 90. lidwoord; 92. vlek; 96. grondsoort; 98. moment; 99. oppervlaktemaat; 103. roem; 104. landbouwwerktuig; 105. gordel; 106. Amerikaanse boerderij; 108. slee; 109. duo; 110. scheep sterm; 112. in bezit nemen; 113. leven. Verticaal: 1 Zachte mineralen; 2. bijwoord; 3. cijfer; 4. adellijk; 5. stekelige plant; 7. land; 8. rivier in Spanje; 9. ruime vestibule; 10. voegwoord; 11. wilsbeschikking; 15. Japanse munt; 17. getijde; 18. familielid; 19. bloeiwij- ze; 21. troefkaart; 23. echtgenoot; 24. paardje; 26. volksdichter; 27. feeks; 29. muzieknoot; 30. loven; 31. boevenbende (Eng.32. Frans lidwoord; 34. plaats in Groot-Brittanni'; 36. uitroep van teleurstelling; 38. dwars- mast; 39. Italiaanse dichter; 41. luizenei; 43. naar beneden; 45. katten- soort; 47. veel gevaren hebbend; 49. vrouw die een misdaad gepleegd heeft; 52. Aziatisch land; 53. per boot reizen; 54. lof; 56. dierenverblijf; 57. uitroep; 59. kraan; 63. sierplant; 64. schaamte; 66. bezetting van een film; 67. ontkenning; 68. uit een nalatenschap verkrijgen; 71. git; 72. verharde huid; 73. fijngemaakt eten; 75. verontrusten; 77. kier; 78. voorzetsel; 79. bijwoord; 80. deel van de hals; 83. persoonlijk vnw.; 85. kledingstuk; 87. dwaas; 89. zangstem; 91. Trans-Europa-express; 93. spie; 94. soort; 95. volzin; 97. tijdperk; 99. diepe afkeer; 100. compactdisc; 101. klaar; 102. delfstof; 105. jongensnaam; 107. schaakterm; 109. familielid; 111. bevel. De letters uit de vakjes 92-22-79-36-73-80-76-107-3-81 en 24-57-87-104- 12-25-61-9-14-62-18 vormen twee sleutelwoorden. oplossing doorloper: De prijswinnaars van de doorloper van vorige week zaterdag zijn: A. Smoorenburg, Nieukerckestraat 40, Krabbendijke (WV-bon 50,-); de VVV-bonnen van 25,- gaan naar: H.A. de Visser, van Beetho- venlaan 10, Vlissingen; C. Cornelis- sens-Jacobs, Schoutstraat 13, Sluiskil en J.A.W. Woestenburg, Populierestraat 27, 's-Gravenpol- der. De prijzen worden zo spoedig mogelijk toegezonden. catastrofefagot avontuuralliage beversignaalroe aremastetsieder rijnimeilat roest etaeindesipnota tragedieteeidem marineosokedorp adnesbotersalto nietietskamstut strektelraamurn aigretteadderbi reeelrapierunie dinsdagenlatent elspepereiseres Schrijf uitsluitend de gevonden sleutelwoorden op een briefkaart en stuur die naar on ze puzzelredactie. Uw briefkaart moet uiterlijk woensdagmorgen in ons bezit zijn op het volgende adres: Puzzelredactie PZC Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Vermeld uw naam, adres en woonplaats. De PZC stelt de volgende prijzen beschikbaar: eerste prijs een VVV-bon van 50,-. Tweede, derde en vierde prijs een VVV-bon van 25,-. De oplossing en de namen van de prijswinnaars vindt u in de PZC-bijlage 'VrijeTijd'van volgende week.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 49