Delfzijl wil het verval keren Exotische dieren vragen om wettelijke bescherming PZC reportage zaterdag 20 mei 2000 Leegloop van een havenstad Een schorpioen voor drie tientjes TTij adviseert het ministerie van ét» I II ^11 A naoorlogse wijken van grote steden in de Bandstad. Sinds een paar maanden verdiept de Utrechtse demograaf prof. dr. Pieter Hooimeijer zich ook in Delfzijl, als lid van de commissie-Tielrooy, die in opdracht van de provincie Groningen en de gemeente onderzoek doet naar de uit de hand gelopen woonproblematiek in Delfzijl. Een plaats met 29.000 inwoners, die verontrustend snel leegloopt en gekenmerkt wordt door een grote leegstand, die in zijn omvang uniek is in Nederland. Hooimeijer doet nu alvast een boekje open. „We zijn enorm geschrokken van het dédain waarmee sommige bestuurders van Delfzijl neerkijken op de probleemwijk Delfzijl-Noordï De eerste keer dat hij in Delfzijl uit de trein stapte, herinnert Pieter Hooi meijer (44) zich nog goed. „Ik wandelde meteen Delfzijl-Noord in. En dan schrik je echt. Zo saai, zo vlak, zo grauw. Naoor logse wijken ken ik in heel Nederland. Maar zo'n hoeveelheid rijtjeshuizen en flats als in Delfzijl is neergezet, is voor een gemeenschap van deze omvang uitzon derlijk." Toen Hooimeijer aan de zuidkant van de havenplaats kwam, zag hij dat Delfzijl ook een andere, veel vriendelijkere kant heeft. De eerste conclusie was dan ook al snel getrokken, „Delfzijl is uit z'n krach ten gegroeid", constateert Hooimeijer. „Het is een dorp met stedelijke proble men. Dat is ook de reden dat wij het als commissieleden vaak over de stad Delf zijl hebben. Terwijl je eigenlijk moet spreken van dorp of plaats." Voorraad Het zwaartepunt van de problemen ligt in Delfzijl-Noord. Een wijk die na de oorlog is gerealiseerd in een tijd waarin de ha venplaats nog grote groeikansen werd toegedicht. Hooimeijer: „In de Eerste No ta op de Ruimtelijke Ordening is aange stuurd op het ontwikkelen van alternatie ve zeehavens naast die van Rotterdam. In dat verband is Delfzijl ook genoemd. Dat zou de trekker moeten worden van de re gionale economie. Er is ook flink geïnves teerd in de infrastructuur. De Eemshaven is er gekomen. Het beoogd inwoneraantal voor Delfzijl was toen 80.000. En dan is een van je opgaven ervoor te zorgen dat die mensen gehuisvest kunnen worden. Dat is ook gebeurd. In Delfzijl is op voor raad gebouwd." „En daar ligt de kiem van de huidige pro blemen. Er is een enorme bak standaard woningen neergezet voor de arbeiders, die zich zouden vestigen in Delfzijl. Hui zen waarvan intussen is gebleken dat ze Zicht op Delfzijl-Noord. weinig toekomstwaarde hebben. Die ar beiders zijn ervoor een deel wel gekomen. Ooit woonden er 35.000 mensen in Delf zijl. Maar in de jaren '70 en '80 werd dui delijk dat de industrie over haar hoogte punt heen was. De dienstensector kwam opzetten. Er werd nog wel flink geïnves teerd, maar dan met name in kapitaalin tensieve productie. En dat leverde geen extra werk meer op. Dat is de geschiede nis van Delfzijl." De problemen op de woningmarkt in Delfzijl openbaarden zich voor het eerst in de jaren '80, toen de woonwijk Tuik- werd werd ontwikkeld. „Dat is een totaal andere wijk geworden, daar zit een heel andere stedebouwkundige visie achter. Tuikwerd is op gezinnetjes gericht. Met van die typische hofjes, doorloopjes en geschakelde woningen. In die tijd heel po pulair in Nederland. Het probleem met Tuikwerd is dat de wijk is ontwikkeld in een periode waarin je aan kon zien komen dat Delfzijl nooit 80.000 inwoners zou ha len. Bovendien werden de huizen opgele verd in de eerste helft van de jaren '80, toen we in een enorme economische reces sie zaten. De inkomens van de mensen gingen er toen nominaal op achteruit. Dat was dus een slecht moment om 400 gulden huur in de maand meer te gaan betalen. Delfzijl is die klap nooit meer te boven ge komen; het gaat dan wel beter in Neder land, maar Noord-Nederland blijft ach ter." Leegstand \Eind 1999 stonden in Delfzijl een kleine duizend huurwoningen leeg. En dat ter wijl in de afgelopen jaren ook al eens dui zend huizen zijn gesloopt of verkocht. Dat gebeurde op basis van het rapport Kiezen en Delen, dat door de gemeente in nauwe samenwerking met de woningstichting Delfzijl werd opgesteld. Kiezen en Delen bleek bij lange na niet afdoende om het tij te keren. Het rapport ging nog uit van een gemiddelde terugloop van het inwonertal van 200 per jaar, terwijl de praktijk in middels leert dat er een vertx'ekoverschot is van 700. Zelfs Amsterdam en Rotter dam hebben dat volgens Hooimeij er in die orde van grootte niet gehaald na de jaren '70. De ontwikkeling in Delfzxjl wordt elders in het land met argusogen gevolgd. Staatssecretaris Remkes van volkshuis vesting benoemt Delfzijl specifiek in zijn conceptnota Wonen tot 2010. Daaxin stelt Remkes dat de echt zwakke buurten - waar sociale problemen zijn, een sfeer heerst van overlast, mensen zich niet thuis voelen - zijn geconcentreerd in de grote steden. Met één uitzondering: Delf zijl. Vorig jaar gi'epen de provincie Gx-o- ningen en de Inspectie voor de Volkshuis vesting dan ook in. Het gemeentebestuur werd duidelijk gemaakt dat het hoog tijd werd dat een groepje externe deskundi gen zich met de specifieke problematiek van Delfzijl zou gaan bemoeien. Daarmee was de commissie-Tielrooy geboren. De commissieleden werden niet door ie dereen met open armen ontvangen in Delfzijl. Hooimeijer: „De woningcorpo ratie was erg positief, de wethouder van volkshuisvesting werkt ook hard aan de vex'betering van Delfzijl, maar wat het to tale gemeentebestuur betreft hebben we moeten constateren dat een aantal be stuurders het px'obleem nog steeds ont kent. Die hebben het over een dipje. We hebben echt moeite moeten doen hen te overtuigen van de emst van de situatie." Domino-effect De waarheid is volgens Hooimeijer dat Delfzijl in een vervalspiraal zit. „Als je die niet doorbreekt, kim je de plaats wel op doeken. Dan kom je dik onder de 25.000 mensen uit en krijg je een domino-effect. Noord wordt steeds armetieriger, mensen die er wonen zitten gevangen, de sociale spanningen nemen toe en de winkeliers gaan onderuit." Een van de conclusies die de commissie- Tielrooy trekt, is dat Delfzijl kleiner maar beter moet worden. Er moet worden geïn vesteerd in kwaliteit. „De gemeente moet als denkmodel accepteren dat Delfzijl foto Wolter Kobus straks een plaats wordt met zo'n 25.000 inwoners. Dat betekent dat er nu te veel huizen staan. Wij adviseren dus dat er nog eens duizend huizen moeten worden ge sloopt. Daarnaast constateren we dat er dan nog steeds zo'n duizend huizen zijn die niet verhuurbaar zijn omdat ze niet aansluiten bij de wensen van de mensen die willen huren. Dat betekent dat wij vinden dat die 1000 moeilijk verhuurbare woningen moeten worden ververst. Nieuwbouw dus." „We zijn als commissie enorm geschrok ken over het dédain en de desinteresse die er bestaat voor Noord bij een aantal men sen uit het gemeentebestuur Ongelofe lijk. Alsof het geen onderdeel van Delfzijl is. Je bent een sufferd als je in Delfzijl- Noord woont, zoiets. De tweedeling is schokkend groot aan het worden, als die er niet al is." Philip Brouwer en Jantina Russchen Arendo Flipse van het Herpetologisch Centrum Holland in Bussum heeft het niet zo op de Dierenbescherming. Al is het maar omdat die het doet voorko men alsof heel Nederland is vergeven van de vogelspinnen en slangen. En Flipse weet zeker dat dit niet zo is. Als im- en exporteur van insecten en reptielen ver koopt hij ze wel. Maar niet dagelijks per honderden tegelijk. Wel geeft hij de Dierenbescherming gelijk als het gaat om de groeiende belang stelling voor exotische dieren. „Vooral het aquarium raakt uit de gratie", weet hij. „Mensen hebben steeds meer interesse in terraria." Nou verkoopt Flipse niet aan iedereen. „Nee, ik kijk de mensen eerst wel even aan. Ik wil weten of ze zich tevoren goed hebben geïnformeerd over de huisvesting en verzorging van het dier. Dat ze niet de volgende dag aan de telefoon hangen met 'wat eet zo'n slang eigenlijk..?' Nee, als je niet werkelijk bent geïnteresseerd, moet je er niet aan be ginnen. Hou het dan maar bij je kanariepietje." Het Herpetologisch Centrum vex'koopt zowel uit voorraad als op bestelling. Zo als vogelspinnen in alle maten en soorten en in prijs variërend van 12,50 gulden tot 300 gulden. Een schorpioen kost er 30 gulden een Amerikaanse groene water salamander 9,50 gulden, een rattenslang 25 gulden, een boa-constrictor 175 gul den en een jonge landschildpad 295 gulden. Flipse: „Zeg nou zelf, dat is toch geen geld, want een schildpad wordt heel oud." Na twee jaar praten vindt de Dierenbescherming het welletjes: de overheid moet de florerende handel in exotische huisdieren nu eens serieus aanpakken. Daarom dringt zij aan op verscherpte wetgeving. Het moet duidelijk worden welke exoten wel en niet thuis mogen worden gehouden. Nu geldt uitsluitend een verbod voor dieren met een beschermde status. Het begint met water-schildpadjes en salamanders. Maar daar is de aardig heid al gauw van af. Dan maar een rat tenslang, die overigens geen ratten maar vooral muizen eet. Twee tot drie keer per week een muisje van een gulden of twee. Zo duur hoeft de hobby niet te zijn. Een kat kost meer. Bovendien raken steeds meer mensen uitgekeken op het traditio nele huisdier. De Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren constateert een groeien de handel in exotische dieren. Niet alleen in slangen, hagedissen, krekels en vogel spinnen, maar ook in wasberen, prairie honden, kangoei-oes en zelfs krokodillen. Woordvoerder Niels Dorland: „Het zijn prachtige dieren, die ook nog eens inte ressant gedrag vertonen. De nieuwbak ken eigenaar heeft ongetwijfeld het beste met zijn dier voor en is hopelijk enigszins voorgelicht over de eisen die het stelt aan verzorging en huisvesting. Toch gaat het in veel gevallen mis. De wasbeer blijkt niet te handhaven en de felgekleurde ha gedis kwijnt weg in een hoekje van het terrarium." De voorbeelden zijn legio en dan gaat het alleen nog maar over de ellende die de dieren treft wanneer ze uit eindelijk in de huiskamer komen. Dor land: „Om één in vrijheid geboren vogel tje in een kooi te krijgen, hebben minstens twee soortgenoten tijdens de vangst of het transport het loodje gelegd." Eekhoorns Twee jaar geleden waarschuwde de Die renbescherming al over de beroerde situ atie rond de invoer van exotische dieren via Schiphol. De dood van honderden eekhoorns bevestigde dat. Na een korte discussie in de Tweede Kamer over de handel in exotische huisdieren werd het op het Binnenhof weer stil rond dit thema. De Enkhuizer gifslang zorgde vorige zo mer nog even voor opschudding, maar er veranderde niets. Dorland: „Maar de pi'oblemen worden men, mogen niet langer wox-den gehou den. De Dierenbescherming laat hier een onafhankelijk wetenschappelijke studie naar doen. Dit najaar moet duidelijk zijn welke dieren zonder al te veel problemen als huisdier kunnen worden gehoudenDe vereniging is deze week begonnen met een langlopende campagne om de handel in en het houden van exotische dieren aan banden te leggen. Zij weet zich breed gesteund, want negen op de tien Nederlanders zijn tegen het houden van exotische diex-en die in het wild zijn gevangen. Zes van de tien zijn trouwens helemaal tegen het houden van uitheemse huisdieren, zo blijkt uit onder zoek door de Dierenbescherming. Corrupt Er zijn voorbeelden te over die de eisen rechtvaardigen. Zoals het smokkelen van papegaaien in colaflessen waarvan de bo dem is weggesneden, of videocassettes met slangen erin en grote enveloppen vol kikkertjes. Wex-eldwijd gaat in de diex-en- handel zo'n slox'dige veertig miljard gul den om. Daaxwan zou tien tot vijftien mil jard uit illegale handel bestaan; na de drugshandel is dierenhandel de sector waar met winsten tot 1500 procent het meeste geld kan worden vex'diend. Weliswaar zijn er drieduizend beschex-m- de diersoorten, maar dat gegeven staat de illegale handelai'en allerminst in de weg, ook al omdat elk land, zelf de naleving van de regels moet organisex'en en controle- ren. Dorland: „En daar gaat het vaak mis, want niet ieder land is even snel met wet geving. Bovendien staan er economische belangen op het spel voor de landen waar de dieren in het wild voorkomen. Voeg daarbij coxTupte ambtenaren in de Derde Wereld en de export uit het land van her komst is vrij gemakkelijk." Maar er zijn nog meer problemen. Van veel diersoorten bestaan 'look alikes', dieren die er bijna net zo uitzien, maar niet beschermd zijn. Bovendien is er nog het verschil tussen in het wild gevangen dieren, die beschermd zijn, en gefokte dieren waar geen bescherming voor geldt. De open grenzen binnen de EU maken het verder erg gemakkelijk om de illegale handelswaar binnen te smokkelen. Rob Hirdes dagelijks groter. Opvangcentra voor al lerlei afgedankte exotische dieren puilen uit en ongekende aantallen kwijnen weg in huiskamers.Waar nodig biedt de Die renbescherming hulp. Volgende maand begint ze samen met de stichting AAP een project om door eigenaren afgedankte roodwangschildpadjes een definitief te huis te geven in een Italiaans resex*vaat. In de loop der jaren zijn er tienduizenden van in Nederland geïmporteerd. Mede gelet op alle misstanden en excessen eist de Dierenbescherming dat de over heid overgaat tot wetgeving. Dat kan door in de Gezondheids- en welzijnswet voor dieren een lijst op te nemen van dieren die geschikt zijn om thuis te ver zorgen. Dieren die niet op die lijst voorko Cobraslang als huisdier: spannender en bovendien veel goedkoper dan een hond of een kat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 35