kant noch wal De wraak van de walvis vriend zal zoet zijn PZC reportage 31 zaterdag 20 mei 2000 RUDEN RIEMENS Hij is mede-oprichter van Greenpeace, maar scheidde zich vanwege zijn radicale aanpak af van dit zijns inziens te 'brave' clubje. Hij kwam op het lumineuze idee om jonge zeehonden met verf te besmeuren zodat het bont waardeloos werd voor jagers, wierp zich tussen harpoenkanonnen en walvissen en was als 'hardliner' ook bereid om schepen te rammen en walvisvaarders in dokken te saboteren. Drie jaar geleden zat hij voor dat laatste nog even gevangen in Nederland. Het leven van de Canadese milieuactivist Paul Watson lijkt wel een film. En dat wordt het ook. Eerder deze maand arriveerde hij in Nederland om de start van zijn film aan te kondigen. De Canadese milieuactivist Paul Watson Een roestige visserstrawler stoomt op naar walvisjager Sierra. De jager heeft al 25.000 walvissen vermoord. Ka pitein Watson staat met wapperende grij ze manen aan het stuur van de trawler. Laat de kustwacht maar waarschuwin gen schreeuwen. Een schot voor de boeg wordt genegeerd. Watson koerst op het middenschip van de walvisjager. 'Weg met die harpoen. Schiet maar!De wraak van walvisvriend Watson zal zoet zijn. Hij ramt de Sierra midscheeps en de jager gaat naar de kelder. Er klinkt een triomf- stoot uit de hoorn van de trawler. In de verte spuit een fontein uit het luchtgat van een walvis. Zo zou een deel van het scenario eruit kunnen zien voor een hel denfilm rond de militante milieuactivist Paul Watson, in het dagelijks leven ook niet te beroerd om een schip te rammen. Alles mag voor de walvis. Een kwart eeuw geleden beloofde hij de walvis eeuwige trouw. Tijdens de eerste actie van Green peace voer hij met een rubberboot tussen een Russische walvisjager en een walvis. De harpoenier negeerde de actievoerders en doorboorde het zeezoogdier voor Wat sons ogen. Een blik van verstandhouding tussen de stervende walvis en Watson was genoeg. De actievoerder beloofde zijn le ven in dienst te zetten van bedreigde wal vissen en zeehonden. En sinds kort overi gens ook van wolven. Eerst was Watson in dienst van Green peace, dat hij samen met landgenoot Ro bert Hunter oprichtte, maar sinds 1977 heeft hij z'n eigen club: Sea Sheperd Con servation. Een soort militant broertje van Greenpeace, maar een broertje dat ge weld niet schuwtWatsonGreenpeace is een bedrijf en bedrijven moeten winst maken. Het is een organisatie waar men sen lid van worden om zich goed te voelen. Maar het echte werk voor natuurbehoud wordt gedaan door individuen en kleine groeperingen." Terrorist Onlangs werd hij door het blad Time uit geroepen tot een van de helden van de (vorige)eeuw. Maar ook tot terrorist ge bombardeerd door regeringen van wal vis jagende landen als Noorwegen en Japan. Met gevoel voor understatement reageert hij: „Wij zijn een heel conserva tieve organisatie. Het zijn de radicalen die walvissen doden en de zee vervuilen. We worden afgeschilderd als terroristen, maar in feite knappen we het werk van de wereldregeringen op door af te rekenen met criminelen. De walvis jacht is volgens de Verenigde Naties illegaal, dus moet je die lui aanpakken. We hebben in feite het mandaat van de VN om in te grijpen." Maar dat aanpakken gaat toch niet zacht zinnig? „Ja, ik heb inderdaad schepen ge ramd en naar de kelder gejaagd en ik heb schepen gesaboteerd en tot zinken ge bracht. Maar ik heb nog nooit geweld ge bruikt. Ik hang dezelfde filosofie aan als Martin Luther King. Je kunt geen geweld gebruiken tegen een levenloos onder werp. In 25 jaar actievoeren heb ik nog Watson redde jonge zeehonden door ze met verf te besmeuren, zodat het bont waardeloos werd voor jagers. foto Sea Sheppard Conservation nooit iemand verwond. Ik noem het zelf geweldloze agressie." Een agressieveling zou ook nooit een beeld hebben ontvangen van de Dalai La ma. Het beeld 'Hayagriva' staat nu in de stuurhut van een van Watsons schepen, „Een geweldenaar krijgt geen beeld van de Dalai Lama. Ik wel. Hij legde me uit wat dat beeld betekende en vertelde me dat ik in feite niemand kwaad wil doen, maar iedereen zich de kolere wil laten schrikken tot ze het licht zien. Kijk, die man begrijpt me." Bij Greenpeace begrijpen ze Watson ook wel. Het doel is hetzelfde, maar de midde len om dat te bereiken lopen uiteen. Peter Breed uit Grootschermer is walkapitein bij Greenpeace en zorgt voor de schepen als ze 'binnen' zijn. Al elf jaar is hij actief bi] de milieuorganisatie en in het verleden stond hij vaak achter het roer bij heel wat acties van Greenpeace. Hij heeft respect voor Watson, maar er blijven verschillen van inzicht. „Wij zijn vredelievender. Hij gaat uit van het 'oog om oog, tand om tand'-principe. Ik vind - met alle respect voor Watson - dat je je dan soms verlaagt tot het niveau van de mensen die je pro beert te bestrijden. Ik zou zelf nooit op die manier opereren, maar ik heb niks tegen zijn organisatie. Het is goed dat die twee organisaties naast elkaar kunnen be staan." Filmproducent Pieter Kroonenburg is on dersteboven van WatsonHij is de man die bedacht het levensverhaal van de activist te verfilmen. „Dat stormachtige leven leent zich voor een actie- en avonturen film. En het mooiste is, dat het allemaal echt is. Het is geen leeg amusement. Dit is een zeldzaam verhaal, maar het stelt ook echt iets voor. Paul steekt echt zijn nek uit voor de walvissen." Fonds Kroonenburg, die hoofdkantoor houdt in Montreal en in Los Angeles woont, bena derde Watson zelf met een script. Het klikte snel tussen de twee. Een deel van de rechten en de opbrengst gaat naar Watson en wordt doorgesluisd naar de Sea Sheperd-organisatie. Een mooie film en een mooi fonds voor de acties. Twee vlie gen in één klap, twee handen op één buik. Watson zelf verwacht een film met ambi ties als 'Gorilla's in the mist' en 'Free Wil ly'. „Zo'n type film in ieder geval. Het moet de mensen wakker schudden zonder al te veel te preken. Film is een machtig medium. Je kunt miljoenen folders uitde len over dolfijnen die bij de tonijnvangst worden vermoord, maar zeg er iets over in een film en het slaat in als een bom. In Le thal Weapon eet Mel Gibson een broodje tonijn tot een meisje hem toebijt: 'Weet je wel wat je eet?' Dat heeft impact." Kroonenburg: „Dit verhaal zal veel men sen aanspreken. Het is een soort Moby Dick-achtige fascinatie voor walvissen. En dan die obsessie om de meest grove walvisjager de Sierra tot zinken te bren gen. Dat gebeurt allemaal in de film, maar is ook op waarheid gebaseerd. Er zitten elementen in waarvan distributeurs zich afvragen of dat niet wat te vergezocht is. Als Paul voor de kust van Siberië wordt achtervolgd door een mijnenjager en dat er dan twee enorme walvissen tussen zijn boot en de mijnenjager omhoog komen, dat is in 1981 echt gebeurd. Een UPI-f oto- graaf heeft er zelfs nog foto's van." Cel Een groot deel van de film wordt in Ne derland opgenomen omdat Kroonenburg van Nederlandse origine is. En een deel van de cast is Nederlands, al blijft de hoofdrol weggelegd voor James Marsden die de jonge Watson mag spelen. Watson zelf kent Nederland, al zijn dat geen fijne ervaringen. In 1997 zat hij vast in een Ne derlandse cel. Hij werd in april 1997 op verzoek van de Noorse x-egering aange houden op Schiphol. Watson was in 1992 namelijk bij verstek veroordeeld tot drie maanden cel. Hij had een poging gedaan om een zeehondenjager tot zinken te brengen en ramde een Noors marineschip dat walvisvaarders beschermde. Neder land leverde Watson niet uit aan de Noren omdat hij in voorarrest in Nederland zijn straf al had uitgezeten. Een martelaar voor het milieu. Maar heeft dat allemaal wel zin? Eigenlijk is Watson somber, maar hij vecht door. „De econo mische wil om deze planeet te vernietigen is zo groot. Het enige dat wij doen is wat tij den ruimte winnen. Maar het is natuur lijk een grote tragedie dat de grote we reldeconomie meer geld steekt in de vernietiging dan in het behoud van de aarde." Kien Floris y

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 31