Barcelona met lege handen Excentrieke rebel met een grote mond Blijlevens komt half wiel tekort Ongetrainde judoka Van Kalken verdient olympisch startbewijs Eerste titel Van Wely na moeizame remise sport 23 Deportivo kampioen Rangers-spelers melden zich af voor interland Nederlandse fan gewond bij rellen Ton voor slachtoffers Enschede Zwemster slikte 30 pillen per dag Droomtoernooi Pavel in Hamburg Button snelste in vrije trainingen Onenigheid over transfer Martel ek-helden 'tir - - H zaterdag 20 mei 2000 doorGijsbert Spierenburg BARCELONA-In 1994 ging het voor Deportivo la Coriüïa op de slotdag van de Spaanse compe titie nog mis, nota bene in de laatste minuut door uitgere kend een gemiste strafschop van Djukic. Niet Deportivo, de grote favoriet, maar Barcelona ging er uiteindelijk met de titel vandoor op die even gedenk waardige als dramatische avond in de Primera Division. Gisteren, opnieuw op de laatste speeldag, bleef Deportivo wel overeind. Ditmaal bleef Barce lona met lege handen achter. Voor het eerst in de geschiedenis van de 94-jarige club kroonde Deportivo zich tot kampioen van Spanje. Het geluk kende geen grenzen in het Riazor-sta- dion, dat al twee weken was uit verkocht, geheel blauw-wit was gekleurd en bezaaid was met snippers en knoflookteentjes, vanwege het geluk. Een puntje in de thuiswedstrijd tegen Espanyol was al voldoen de, maar het werden er drie. Al in de vierde minuut werd het vreugdevuur ontstoken in een wedstrijd die voor de Galiciërs vervolgens een grote zegetocht zou worden (2-0). Supersterren •Het kampioenschap van Spanje is terecht gekomen bij de ploeg die het afgelopen seizoen de minste fouten maakte en een ho mogeen geheel vormde zonder supersterren, maar met veel routiniers (Donato en Mauro Silva) en waterdragers (Manuel Pablo en Victor). Het elftal voerde praktisch de gehele com petitie de ranglijst aan. In Roy Makaay had Deportivo dit seizoen zijn topscorer die ook gisteren, in het uur van de waarheid, de aandacht trok. De wijze waarop de Nederlandse GLASGOW - Giovanni van Bronckhorst en Arthur Numan ont- Schotland in de bekerfinale. Die wedstrijd gaat boven het Ne breken volgende week in de selectie van het Nederlands elftal derlands elftal. Bondscoach Frank Rijkaard heeft het duo toe voor de vriendschappelijke interland tegen Roemenië in de Are- stemming gegeven om zich pas volgende week zondag, een dag na. na de interland en de bekerfinale, in Noordwijk bij de groep te De twee spelers van Glasgow Rangers staan op dezelfde dag in voegen. GPD international in de 34e minuut het tweede doelpunt maakte, getuigde van klasse en vorm. Hij betreurde het zichtbaar dat zijn coach hem al na een uur een pu blieks wissel gunde. De 38e en laatste speeldag van de Primera Division zou ander maal een memorabele worden, met niet minder dan drie ploe gen met nog kansen op de titel (Deportivo, FC Barcelona en Real Zaragoza) en vijf - FC Bar celona, Real Zaragoza, Real Madrid, Valencia en Alaves - die nog serieus jacht maakten op de tweede Champions League plaats. Na een desastreuze eerste helft (0-2) herstelde FC Barcelona zich in Camp Nou na rust tegen Celta de Vigo (2-2). Kluivert scoorde tweemaal. Barcelona eindigde daardoor op de tweede plaats, een positie die recht geeft op directe plaatsing voor het hoofdtoernooi van de Champions League. Van de drie prijzen waarop de ploeg van Louis van Gaal vorige maand nog kans maakte - Champions League, titel en beker - werd er dus geen enkele gewonnen. Valencia en Real Zaragoza, de nummers drie en vier, gaan naar de voorronde van de Champions League. Tenzij Valencia woens dag in Parijs tegen Real Madrid de Champions League wint. De winnaar plaatst zich automa tisch voor de volgende jaargang van het belangrijkste Europese bekertoernooi. Real Madrid was gisteravond de grote verliezer. De Koninklijke verloor op eigen veld met 0-1 van Valladolid en sluit de com petitie af op vijfde plaats. Het zal nu in elk geval in Parijs van Valencia moeten winnen om ook volgend seizoen in de Cham pions League te kunnen optre den. Bij verlies zit er niet meer in dan het Uefa Cup-toernooi. GPD Dimitri Konisjev (rechts) leidt de sprint in Vasto. Jeroen Blijlevens kwam op de streep een half wiel tekort op de Rus. foto Alessandro Trovati/AP van onze sportredactie VASTO - Het zit Jeroen Blijlevens nog niet erg mee. In de zesde rit van de Ronde van Italië kwam de Nederlandse sprinter een half wiel tekort op de 34-jarige Rus Dimitri Konisjev om een aansprekende overwin ning te behalen. In een merkwaardige eind fase, waarbij beide renners aan weerszijden van de weg finishten, was de kracht van de beer uit Gorki de souplesse van Blijlevens net iets te machtig. De etappe verliep zonder grote gebeurtenis sen. Het compacte veld had erna de inspan ningen van de voorgaande dagen niet al te veel zin in en pedalleerde kalmpjes voort. Zo kon het gebeuren dat de eindfase een uur later intrad dan voorzien. De gemiddelde snelheid bedroeg slechts circa 34 kilometer per uur. Pas heel laat in de rit ontsnapten de Brit Sciandri en de Italiaan Aggiano, maar hun aanval was tot mislukken gedoemd en zij werden op ruim. vier kilometer voor het einde ingerekend. Blijlevens leek in het laatste rechte deel in uitstekende positie te verkeren. Hij besloot echter uit te wijken naar de rechterkant van de weg en overbrugde vermoedelijk net iets te veel meters om de voluit aan de andere zijde sprintende Konisjev (van de ploeg van Fassa Bortolo) te achterhalen. Met een machteloos armgebaar liet de Nederlander in Italiaanse dienst (Polti) zijn teleurstel ling blijken. De leiderstrui van de Italiaan Matteo Tosatto, uit dezelfde equipe als Ko nisjev, kwam niet in gevaar. In de Midi Libre nam de Franse winnaar Christophe Moreau van de vierde etappe, een klimtijdrit over 26,1 kilometer, de lei ding over van de Australiër Stuart O'Grady. Moreau reed een tijd van 37 minuten en 16 seconden. Dat was 35 seconden sneller dan de Amerikaan Jonathan Vaughters. Jan Ull rich, de Duitse ex-winnaar van de Ronde van Frankrijk, moest als 66e 3 minuten en 18 seconden toegeven op Moreau. Etxebar- ria, die derde werd, is nu tweede in de rang schikking op 38 seconden. In de Ronde van Beieren bracht de Italiaan Massimo Strazzer de derde rit op zijn naam. Hij won in de straten van Bamberg de mas sasprint na 213,6 kilometer voor zijn land genoot Salvatore Commesso en de Duitser Erik Zabel. Een andere Duitser, Jens Voigt, blij ft de nummer een van het algemeen klas sement. ANP/DPA/AFP KOPENHAGEN - Bij de voetbalrellen in Kopenhagen is woensdag een 18-jarige Nederlander gewond geraakt. De aanhanger van Aj ax is neergestoken door een Turkse voetbal fan. Dat heeft de Nederlandse ambassade in Denemarken be vestigd. ,,Hij kan naar verwachting binnen enkele dagen naar huis", aldus de ambassadeur. De neergestoken Ajax-fan was met een groepje vrienden in Kopenhagen om daar woensdag de Uefa Cup-finale tussen het Engelse Arsenal en Galatasa- ray uit Turkijke bij te wonen. „Volgens de vrienden raakte de jongen tegen zijn zin betrokken bij een opstootje", zegt de am bassadeur. Fans van Arsenal en Galatasaray gingen voor de wedstrijd met elkaar op de vuist in Kopenhagen. ANP ENSCHEDE - De organisatie van de internationale Twente Marathon heeft na overleg met de sponsors besloten 100.000 gulden te schenken aan de slachtoffers en nabestaanden van de ramp die Enschede op 13 mei trof. Het geld wordt overge maakt aan het rampenfonds. De Twente Marathon stond voor zondag op de kalender. In verband met de ramp besloot de or ganisatie maandag het evenement te schrappen. ANP BERLIJN - De voormalige Duitse topzwemster Carola Ber- aktschjan heeft de Berlijnse rechter vrijdag verteld dat ze tij dens haar gloriejaren in de DDR tot dertig pillen per dag slik te. „We kregen altijd te horen dat het vitaminepreparaten waren. Van weigeren kon geen sprake zijn. Het hoorde ge woon bij de spelregels." Beraktschjan getuigde in het doping- proces tegen Manfred E wald en Manfred Höppner. Zij zouden destijds de drijvende krachten zijn geweest achter het syste matische gebruik van verboden prestatiebevorderende mid delen in de sport, ook door minderjarigen. RTR/SID HAMBURG - Andrej Pavel beleeft een droomtoernooi op het tenniscomplex Rothenbaum in Hamburg. De Roemeen wint de ene na de andere partij en is via het kwalificatietoernooi vrijdag zelfs in de halve finales beland. Dat was de beloning voor zijn verrassende overwinning met 7-5 6-4 op de Argen tijn Mariano Zabaleta, vorig jaar verliezend finalist. „Nu wil ik het toernooi winnen ook", sprak de 26-jarige Pavel na af loop. In de halve finale speelt hij tegen Gustavo Kuerten, die Magnus Norman versloeg: 4-6 2-6. DPA/RTR/AFP NURBURGRING - De Brit Jenson Button heeft voor een ver rassing gezorgd in de vrije trainingen van de Grote Prijs van Europa. Over twee sessies kwam hij in zijn Williams-BMW tot een tijd van 1.19,808. De Oostenrijker Alexander Wurz (1.20,248) eindigde als tweede voor de Fin Mikka Hakkinen (1.20,300). De Duitser Michael Schumacher, de snelste in de eerste sessie, had de vijfde tijd (1.20,519). Jos Verstappen liet de negentiende tijd noteren, 1.21,655. RTR ARNHEM - De transfer van Didier Martel van FC Utrecht naar Vitesse is nog steeds niet afgerond. Volgende week praat de Arnhemse club nog één keer met de zaakwaarnemer van de voetballer. Volgt er dan geen zakelijk akkoord, dan is de transfer van de baan. Martel kwam in eerste instantie niet door de medische keuring heen, omdat hij een aangeboren heupprobleem zou hebben. Zaakwaarnemer Tom Sanders ontkent de aandoening ten stelligste. Vitesse acht de transfer daardoor echter niet geheel ontbloot van risico's. GPD Paul Breitner was alleen buiten het veld omstreden Elk EK heeft zijn eigen helden voortgebracht. Grote of tragische voet ballers, die op een of an dere manier een stempel drukten op dat Europees kampioenschap. In een serie van acht verhalen haalt de PZC herinnerin gen op aan de meest spraakmakende hoofd personen. In deze afleve ring: Paul Breitner en de EK-editie van 1972. door Jacques Ros Tussen Duitsers en Johan Cruijff kan het nooit meer wat worden. Vooral niet als het gaat om de oosterburen uit het lederhosen-gedeelte van de re publiek. Daarvoor hebben de Beiers teveel kapot gemaakt in de psyche van nummer 14. Eerst in München (1974), waar ze het grootste Oranjefeest sinds de bevrijding verpestten (2-1). Later nota bene in Amsterdam, toen ze waren uitgenodigd om Jopies afscheid van Ajax luis ter bij te zetten en hem in plaats daarvan een galgenmaal ser veerden: 1-8. Zelfs in dit mil lennium zijn het nog altijd uit slagen die bomkraters slaan in het gemoed van een kleine doch fiere voetbalnatie. Bijgevolg klinkt het misschien behoorlijk oneerbiedig - en zelfs beledigend - om een brede vergelijking te trekken tussen Cruijff en Paul Breitner, de Bayer die er in beide gevallen bij was. Maar kloppen doet het. En (in willekeurige volgorde) wel hierom: - Zowel tijdens als na hun ac tieve loopbaan trokken beide vedetten hun scheur dusdanig ongegeneerd open, dat er tot in de verste uithoeken van de we reld die de Fifa bestrijkt notie van werd genomen. - Zo voorspoedig als het spor tief met ze ging, zo rampzalig verliep het maatschappelijk. De een stortte zich op varkens en eindigde in bankroet; de an der probeerde het in onroerend goed en moest na een reeks mis kleunen ook van voren af aan beginnen. (Een examen waar ze trouwens alle twee met vlag en wimpel voor slaagden.) - Van de 22 spelers die de WK- finale in '74 afwerkten zijn zij, voor zover kan worden nage gaan, ongeveer de enigen die trouw bleven aan dezelfde ga de. Cruijff aan Danny, Breitner aan Hildegard. - Openlijk flirten naar de func tie van bondscoach - en in de tussentijd afgeven op de zit tende dignitaris - hebben ze eveneens gemeen. Alleen kwam het er nooit van. Zodra het puntje het paaltje bereikte, haakte of de sollicitant of de potentiële werkgever af. Be vreesd als die waren voor een paleisrevolutie in de gesloten gelederen. - Tegenwoordig prediken ze hun evangelie als commenta tor en columnist. De Nederlan der namens de NOS en Voetbal International, de Duitser voor Satl enBild Zeitung. Louter toeval Daarmee houdt echter iedere overeenkomst op. Alle overige gesuggereerde verwantschap pen berusten op louter toeval. Johan Cruijff is - met wat inle vingsvermogen - het type idea le schoonzoon. Zoals hij eruit ziet, gedraagt hij zich door gaans ook. Een man op wie je de klok meestal gelijk kan zet ten. Zelden stelt-ie de mens heid voor al te grote verrassin gen. Behalve dan uiteraard via de onnavolgbare kromheid van zijn op volzinnen lijkende woordenbrij. Paul Breitner daarentegen is zijn hele leven al een tot de rand (én erover) gevuld vat te genstrijdigheden. Een figuur die niet alleen de indruk wekt de wereld om hem heen steeds op het verkeerde been te willen zetten, maar dat ook onafge broken doet. Voorbeelden daarvan zijn uit voorraad le verbaar. De jonge Breitner affi cheerde zich graag als een ex centrieke rebel, die geen mid del schuwde om de middel maat van het bestaan te ont stijgen. Daarom mat hij zich bijvoorbeeld een Afro-kapsel aan en liet zich thuis fotografe ren onder een poster van de grote Chinese roerganger Mao. De implicatie was duidelijk: Paul Breitner was links én in tellectueel. Toelichting En als je dan ook nog eens een meer dan aardig potje kan voetballen, val je op in Beieren. V.V'' 'v* Paul Breitner won twee jaar na de Europese titel in 1972 ook het wereldkampioenschap in eigen land. Dat behoeft geen nadere toe lichting. Toen dat imago hem begon te vervelen en hij tot de ontdek king kwam dat anderen zijn poster boven hun bed hadden hangen, onderging hij een be wuste metamorfose van 'com munist' naar 'kapitalist'. Na gedane zaken voor Bayem München en de Mannschaft, stak hij publiekelijk de vlam in markant grote en dure sigaren, hij ging op visite bij Franz Jo zef Strauss, toentertijd dé beli chaming van rechts Duitsland, en schreef een boek waarin hij afstand nam van alle helden verering ('Ich will kein Vorbild sein'). Aan Paul Breitner wist je nooit wat je had, een imago dat hij tot in lengte van dagen zorgvuldig cultiveerde. Over de sportman bestond consensus. Er was geen betere vleugelverdediger en - op Kaiser Franz na - waar schijnlijk zelfs geen betere voetballer. Over de mens Breit ner helden de meningen steeds verder naar de negatieve kant van de weegschaal. Arrogant, betweterig, autoritair, hypo criet. In 1974 verruilde hij Bayem ('een scheissverein') voor Real Madrid, om vier jaar later weer in de schoot van de club die hem groot had gemaakt terug te keren. 'Grossmaul' noemen ze hem daarginds nog altijd laatdunkend. Wat tamelijk veelbetekenend is in een land waar de omvang van en het ge luid uit iemands spreekbuis doorgaans juist als een pre wordt gezien. Op die gronden kreeg de Europees kampioen van 1972 en de wereldkampi oen van 1974 nooit waar hij zichzelf uitermate geschikt voor achtte: een leidinggeven de functie. Of aan het roer van Bayem München (daar werd foto E PA een veto over uitgesproken door de huidige manager Uli Hoeness), of als teamchef van het nationale elftal (en daar stak half Duitsland een stokje voor.) Sindsdien verdeelt Paul Breit ner zijn tijd tussen het importe ren van exclusieve Franse wij nen, marketing (zelfpromotie) en het schrijven van in vitriool gedoopte artikelen voor Bild. Als er iets is waar hij niet tegen kan, dan is het wel tegen zijn verlies. 'Grossmaul' moet en zal zijn gelijk halen. Niet goed schiks, dan maar kwaadschiks. GPD van onze sportredactie WROCLAW - Zijn pols was dik ker dan ooit, hij snakte naar adem en haalde alle toneeltrucs uit de kast om tijd te rekken. Maar judoka Patrick van Kal ken haalde Sydney. Met slechts één judotraining in de benen veroverde hij zijn ticket naar Australië. „Eigenlijk is dit wel een goeie grap." Van Kalken presteerde vrijdag bijna het onmogelijke bij de Eu ropese titelstrijd in Wroclaw. Hij was de sensatie van het toer nooi. Deborah Gravenstijn plaatste zich ook voor Sydney. De olympisch equipe groeide daarmee naar tien. Gravenstijn (klasse tot 52 kilo) en de al ge kwalificeerde Jessica Gal (-57 kg) gingen net als Van Kalken door naar de halve finales. Van Kalken (-66 kg) vond het toernooi vrijdag al geslaagd. Het was een wonder dat hij zich staande hield. De 24-jarige Haarlemmer stond de afgelopen maanden noodgedwongen stil, nadat hij begin februari bij het A-toemooi van Sofia op zijn rechterpols viel. Vervelender kon het niet lopen. Herstel bleef bovendien uit. Vorige week ver bijsterde hij zijn trainer Cor van der Geest door te besluiten toch mee te doen. „Alles beter dan met een zak chips op de bank." Van Kalken zag in gedachten al zijn olympische droom in rook opgaan. Hij wilde dat koste wat kost voorkomen. Half april on derging hij een kijkoperatie, waarbij een gescheurde band en overtollig kraakbeen in de pols werden gevonden. Een ortho- peed in Oss bracht een buisje in, waarmee het kraakbeen werd weggeschaafd. Binnen de kort ste keren zat er echter eenvoch- tei' op zijn pols. Cortisoneninjecties brachten uitkomst. Een paardenmiddel, maar sportarts Theo Schers van de judobond vond het wel ver antwoord. „Hij kan niets kapot maken. De spieren om het kraakbeen en de band zijn goed", aldus Schers. Met alleen wat duurloopjes in de benen betrad Van Kalken dan toch de mat, zonder enige verwachting. Waar iedereen zich al met een snelle aftocht verzoend had, verbaasde de ju doka met katachtige reflexen, slimme aanvallen en volle pun ten. De Zwitser Kesjerasjvili, voormalig Europees kampioen Hoeseynov uit Azerbeidjan en de Bulgaar Gueourguiev, alle maal werden ze verslagen. ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - Loek van Wely heeft voor de eerste keer in zijn schaakloopbaan de nationale titel veroverd. De Tilburger speelde vrijdag in Rotterdam in de elfde en laatste ronde met zwart remise tegen Dimitri Reinderman. Hij volgt Pedrag Nikolic op. Van Wely eindigde met een to taal van 8,5 punten. In theorie zou Jeroen Piket nog naast hem kunnen komen, maar de scha ker uit Leiderdorp leed met zwart een nederlaag tegen Paul van der Sterren. Hij bleef wel ongedeeld tweede opidat de computer Fritz SSS tegen Van der Wiel een nul incasseerde. De 19-jarige Dennis de Vreugt boekte met zijn totaal van 6 punten zijn derde en definitieve gr^otmeesterresultaat. Hij be sloot het toernooi met een zege op Manuel Bosboom. Van Wely begon vol vertrouwen aan het karwei in de laatste ron de, maar kort na de opening ging er iets grondig mis. Rein derman speelde op de 15e zet onverwacht zijn centrumpion op hetgeen gevaarlijke aanvals- lijnen opende. Van Wely had niet gezien dat wit zijn sterkste aanvalstuk aan ruil kon ont trekken met een schijnoffer van een toren. Van Wely kon zich daarna opmaken voor taaie ver dediging. Reinderman wist zijn ontwik- kelingsvoorsprong niet opti maal te benutten en veroverde slechts een pion. Dat bleek te weinig om te winnen. Zo werd het een zwaarbevochten remise voor Van Wely, die zondag met zijn club Panfox meedoet aan het schaakvoetbaltoernoci in Middelburg. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 23