Zeeuwse politie heeft gat in hand Reclassering Middelburg verhuisd PZC Wijkzorg eist goede personeelszorg Kabinet houdt vast aan sluiting centrale Borssele Greenpeace eist opnieuw verbod kernafvaltransport zeeland 19 Veiligheidshuis dure zaak Drankrijder Miljoenenorder voor energie kassen Kapelle Gewonde bij auto-ongeval Voor duizenden gestolen uit auto in Heinkenszand zaterdag 20 mei 2000 Hoor Jacques Cats VLISISNGEN - De politie Zee land staat op het punt zich met de financiële huishouding op nieuw in de nesten te werken. De meerjarenbegroting geeft aan dat er sterk wordt ingeteerd op de reserves. Dat gebeurt ten gunste van de huisvesting. Het korps heeft zich op het punt van de bestedingen nog maar net ontworsteld aan de knellen de leiband van 'Den Haag'. „Maar met het huige begro tingsbeleid is het korps op een ramkoers terug op weg naar die situatie." Dat is de opvatting van een visitatiecommissie die het reilen en zeilen van het Zeeuwse korps aan een kriti sche beschouwing heeft onder worpen. De onderzoekers vin den daarom dat project Stro menpoort op zijn minst in her overweging moet worden geno men. Met de realisering van het multidisciplinaire veiligheids huis tussen Middelburg en Vlis- singe is voor de politie een bui tenproportioneel bedrag ge moeid, nog afgezien van de on duidelijke bijkomende kosten. De visitatiecommissie ver woordt overduidelijk de gevoe lens die al geruime tijd leven bij deleden van het regionaal colle ge van Zeeuwse burgemeesters. Ook mogelijke participanten zien een zware bui hangen. Het voornemen om diverse spoedei- NOORDGOUWE - Een 31-jari- ge automobilist uit Schouwen- Duiveland is donderdagavond aangehouden wegens rijden on derinvloed. Uit de ademanalyse bleek dat de man drie keer de wettelijk toegestane hoeveel heid alcohol tot zich had geno men. Hij kreeg een dagvaarding, een rijverbod van zeven uur en zijn rijbewijs werd ingenomen. sende hulpdiensten als politie, brandweer en ambulancedienst gezamenlijk onderdak te bren gen wacht al jaren op een defini tieve uitwerking. Als gevolg daarvan is de financiële haal baarheid een steeds groter punt van zorg geworden. Zoals de zaken er nu voorstaan gaat het optrekken van Stro menpoort bijna 53 miljoen gul den kosten. Het aandeel van de politie bedraagt daarin 35,2 miljoen gulden. De huisves tingsplannen van het Zeeuwse korps strekken zich ook uit tot enkele andere locaties in de pro vincie en hebben een gezamen lijk budget dat wordt geraamd op 17,6 miljoen gulden. Voor de totale begroting van het korps dreigt nu een structureel nega tief bedrijfsresultaat van 6,2 miljoen gulden. Het regionaal college zal tijdens de vergadering van vrijdag 24 mei andermaal een hartig woordje spreken over het pro ject Stromenpoort. Korpsbe heerder L.H.B. Spar van der Hoek zei vrijdag in een reactie het van harte met de visitatie commissie eens te zijn dat de plannen rond het veiligheids huis nog eens goed moeten wor den bekeken. Varianten Tijdens de vergadering van het regionaal college zullen de di verse mogelijke consequenties naast elkaar worden gelegd: wat voor situatie ontstaat er als de plannen volledig doorgaan en hoe ziet de wereld eruit als het project Stromenpoort wordt afgeblazen. Daarnaast zijn nog enkele varianten mogelijk. Spar van der Hoek vond het te ver voeren de varianten nader toe te lichten. ,,Dan loop ik te veel voor het regionaal college uit." Volgens de korpsbeheerder is thans wel sprake van 'de laat ste loodjes' op het punt van het verkrijgen van duidelijkheid rond het veiligheidshuis. Korpschef M.AP. Dierckx overhandigt projectleider Fred van der Werf de sleuteis van het rijdende politiebureau. foto Janne Wolterbeek door Jacques Cats MIDDELBURG - Om bij de politie Zeeland de wijkzorg te kunnen laten slagen moet er nodig gesleuteld worden aan het personeelsbeleid en de zorg voor het personeel. Dat heeft een onafhankelijke commissie van deskundigen van buiten de provincie vast gesteld. De onderzoekers vin den de huisvesting van een aantal basiseenheden dermate slecht dat vervangend onder dak dringend noodzakelijk is. Hoewel de aansturing, de on overzichtelijke financiële si tuatie en het ontbreken van eenheid binnen het korps nog steeds belangrijke knelpunten vormen bestaat er volgens de visitatiecommissie volop re den tot optimisme; op veel plaatsen in de organisatie is sprake van hernieuwd elan. Het algemene beeld is dat de Zeeuwse politiemensen van goede wil zijn en zich betrok ken voelen bij het werk. Deze vooruitgang wordt voor een belangrijk deel toege schreven aan de nieuwe korps chef M.AP. Dierckx. De visita tiecommissie prijst hem nog net niet regelrecht de hemel in, maar de hoofdcommissaris komt wel heel ver. Hij geniet een nadrukkelijk vertrouwen. Zijn 'warme' stijl van commu niceren ontmoet veel waarde ring. De aandacht die Dierckx besteedt aan de mensen in de organisatie is ook al niet onop gemerkt gebleven: 'Hij heeft frequent persoonlijk, infor meel contact met medewer kers op hun werkplek maar ook met burgemeesters', sig naleert de visitatiecommissie. Plaatsvervangend korpschef Fup Goudswaard deelt mee in de loftuitingen in de richting van het 'met grote inzet en energie' opererende duo. Achterstand Het is de onderzoekers na ge sprekken met korpsbeheerder, hoofdofficier van j ustitie en de korpsleiding duidelijk gewor den dat de politie Zeeland in een flinke achterstandssitua tie verkeert. Alle leden van de ze beheersdriehoek zetten in een historische schets een beeld neer van verwaarlozing, zowel van de mensen als van de middelen in het korps. Bij een doorlichting van de poli- tie-organisatie kwamen in 1998 tal van ongenoegens aan de oppervlakte: medewerkers toonden zich gedemotiveerd omdat ze het gevoel hadden dat er niet echt naar hen werd geluisterd. Beslissen De visitatiecommissie vindt het onderhand wel tijd worden dat de fase van 'crisismanage ment' overgaat in een tijdperk waarin er spijkers met koppen worden geslagen. Men kent de visie van de korpschef, onder steunt die ook, maar men weet niet waar het uiteindelijk naartoe gaat. Op beheersge bied blijken zaken niet of on voldoende te zijn geregeld. Bo vendien is er nog nauwelijks sprake van een mate van een heid binnen het korps. Korpsbeheerder L.H.B. Spar van der Hoek is content met de rapportage. Hij vindt het jam mer dat de gezamenlijke in spanningen van de leden van de beheersdriehoek in een aantal situaties door de com missie onvoldoende zijn her kend. De korpsbeheerder had na een eerste weergave van de bevin dingen van de commissie 'een enkel feitelijk punt aangedra gen'. „Maar ik heb niet de in druk dat de commissie erg overstag is gegaan. Integen deel zelfs. De conclusies van de commissie zijn onverkort overeind gebleven. Ik kan me er volledig in vinden." Met grote voortvarendheid heeft het dagelijks bestuur van het regionaal college gewerkt aan een invulling van de aan bevelingen in het visitatierap port. Het instellen van be stuurlijke commissies moet leiden tot een grotere betrok kenheid van de burgemeesters bij het korps, waardoor kan worden bevorderd dat in geza menlijkheid 'de kar wordt ge trokken'. door Adri Klinkenberg DEN HAAG - Greenpeace heeft zich voor de tweede keer in een half jaar verzet tegen het trans port van hoogradioactief afval van de onderzoeksreactor in Petten naar de opslagplaats van Covra in Borssele. De eerste keer heeft Greenpeace het transport, samen met een transport van splijtstofstaven van Dodewaard naar de haven in Vlissingen, kunnen tegen houden. De Raad van State schorste in november vorig jaar de beide transportvergunnin gen omdat de precieze route ontbrak waarlangs het vervoer zou gaan plaatsvinden. De vier ministeries die bij de vergunningen betrokken zijn, hebben inmiddels wel openheid gegeven over de plaatsen die langs de route liggen. Green peace stelde gisteren echter dat de ministers opnieuw de fout in zijn gegaan. Ze hebben de rou tebeschrijving immers aan de twee geschorste vergunningen vastgeplakt. Dat betekent dat niemand, alleen Greenpeace zelf, tegen de route bezwaar kan maken. Raadsman A van den Biesen van de milieubeweging zei dat de ministers nieuwe vergunnin gen hadden moeten verlenen met een nieuwe bezwarenronde in plaats van de geschorste tran- portvergunningen op te lappen. „Want hoe moesten de mensen langs de route weten dat het kernafval door hun gemeente gaat als de route niet bekend was? Zij moeten alsnog de kans krijgen bezwaar in te dienen." Route Het Pettense afval wordt ver voerd door Moerdijk, Steenber gen, Roosendaal. Bergen op Zoom, Reimerswaal, Kapelle, Goes, Middelburg en Vlissin gen. Het Dodewaardse afval met bestemming Vlissingse ha ven, gaat voor een deel langs de zelfde route maar komt ook door Oosterhout, Etten-Leur en Breda. Met de vuurwerkramp in Enschede in het achterhoofd heeft Greenpeace bij de betrok ken gemeenten gevraagd of ze over een rampenplan beschik ken voor stralingsongevallen. De Zeeuwse gemeenten zijn wel voorbereid, maar Moerdijk, Steenbergen, Breda en Etten- Leur hebben geen plan. De rijksoverheid regelt op dit punt niets. Het kernafval in Petten is af komstig van de productie van radiofarmaca, dat wordt inge zet bij de bestraling van kanker patiënten. Het afval wordt momenteel bewaard in twee containers op het terrein van de reactor in Petten. Daar kan het niet blijven staan, omdat de re actor niet voor opslag is uitge rust. Raadsman N. Koeman van Covra zei dat het consequenties kan hebben voor vijf miljoen patiënten in Europa als het Pet tense afval niet kan worden af gevoerd. „Het afvaldepot daar is vol, dat betekent dat de pro ductie in Petten straks moet worden stilgelegd." Amerika In de toekomst zal het Pettense kernafval, net als in het verle den gebeurde, naar Amerika worden getransporteerd. Minis ter Pronk heeft dat inmiddels toegezegd. Het reactorafval waar het nu om gaat zit echter in containers die niet zijn gecerti ficeerd door de Amerikanen. Volgens de Covra en de vier mi nisteries zijn deze twee Pettense containers de laatste die naar de Covra zullen worden gebracht. Volgens Greenpeace heeft Co vra geen geschikte opslagplaats voor het stralingsafval. De mi lieugroepering wil dan ook dat het afval wordt overgeladen in geschikte containers om ze te kunnen exporteren naar de VS. Van het kernafval uit Dode waard wil Greenpeace nu juist weer dat het wél naar de Covra gaat en niet naar de opwer kingsfabriek BNFL in Sella- field. Greenpeace wijst erop dat onlangs aan het licht is gekomen dat BNFL heeft geknoeid met de veiligheidsprocedures. Woord voerder B, Vink zei namens de vier betrokken ministers van VROM, Verkeer en Waterstaat, Economische Zaken en Sociale Zaken dat het gehele manage ment van BNFL is vervangen. „De Britse minister Liddell heeft geen bezwaren meer en dat is voor ons voldoende om het transport te laten doorgaan De uitspraak in beide zaken volgt over enkele weken. MIDDELBURG - Delta Nuts bedrijven plaatst een order van twintig miljoen gulden bij Deutz BV in Rotterdam. Het be drijf levert de warmtekrachtin stallaties voor het kassencom plex dat de Gebr. Gresnigt BV in de Willem-Annapolder ten zui den van Kapelle-Biezelinge gaan bouwen. Het kassencomplex krijgt een glasoppervlak van 34 hectare. Gresnigt gaat er tomaten en pa prika's kweken. De energie-installatie bestaat uit twaalf generatorsets gasmo toren met een totaal elektrisch vermogen van 17.000 Kilowatt. Deutz levert en installeert ook twee complete ketelhuizen. Daarin komen rookgasreini gers, zes warmwaterketels van elk 7000 Kilowatt en twee warmtebuffers met elk een in houd van 2730 kubieke meter. Voor Deutz BV is de leverantie van de energievoorziening voor het tuinbouwcomplex de groot ste in de historie van het bedrijf. Als hoofdaannemer in deze op dracht werkt de Rotterdamse onderneming samen met enkele andere bedrijven. ZIERIKZEE - Een 21-jarige vrouw uit Schouwen-Duive- •and is donderdagavond ge wond geraakt bij een auto-on geluk op de Serooskerkse weg in Zierikzee. Ze kwam in de rechterberm te recht, raakte in een slip en gleed over het fietspad de sloot in. De vrouw is met nekklachten over gebracht naar het ziekenhuis in Goes. door Ab van derSluis MIDDELBURG - Een be trouwbare partner in de straf rechtpleging. Zo omschreven vertegenwoordigers van justi tie, de advocatuur en de rech terlijke macht de Reclassering Nederland. Vrijdagmiddag openden zij, samen met lande lijk directeur W. Spaan, het nieuwe kantoor van Reclasse ring Middelburg in de Vrij landstraat. De verhuizing van de Stations straat naar de nieuwe locatie was hard nodig. Het oude pand voldeed niet meer aan de Arbo- eisen. Bovendien waren er geen mogelijkheden om in af zondering te praten met cliën ten. De reclasseringswerkers waren ook onvoldoende bevei ligd tegen eventueel agressieve klanten. De reclassering helpt zowel justitie, de raadslieden als de rechter bij respectievelijk de eis, de verdediging en de ver oordeling. „Een voorlichtings rapportage", aldus advocaat D. J. Olie, „is één van de meest belangrijke taken. In het pro ces-verbaal lees je de feiten, maar in de voorlichtingsrap portage lees je de persoonlijke omstandigheden." Daarnaast pleitte hij ervoor om de reclas sering zo vroeg mogelijk in te schakelen in het strafproces, de zogeheten vroeghulp. Werkdruk Officier van justitie F. van Es concludeerde dat politie door de hoge werkdruk steeds min der aandacht kan besteden aan persoonlijke omstandigheden. „Terwijl dat niet zelden dra De opening van het nieuwe reclasseringspand ging gepaard met een klein toneelstukje. Officier van justitie F. van Es (links) en lande lijk directeur W. Spaan. foto Lex de Meester matische beelden oplevert. Soms vraag ik me bij het lezen ervan wel eens af: hoeveel kan een mens nog verdragen in een leven. In veel gevallen is het juist vellen van een oordeel niet mogelijk zonder het on ontbeerlijke element van een voorlichtingsrapportage." Ef ficiënt werken, betoogde poli tierechter J. A Janse de Jonge op zijn beurt, kan uitstekend door verdachten alleen bij ver stek te veroordelen. „Ik weet wat er staat voor mishandelin gen of andere lichte vergrijpen. Maar als je mensen alleen maar bij verstek veroordeelt, wordt een dader anoniem. Je moet ook iets hebben om na te stre ven. Als je over de daad spreekt is het goed te weten of het gaat om een afrekening in het crimi nele circuit, of dat het gaat om een jaloerse echtgenoot, of om een uit de hand gelopen café ruzie. Je moet de omstandighe den van de persoon weten om te weten waarom ze tot hun daad zijn gekomen." Directeur Spaan benadrukte in zijn toe spraak het belang van samen werking met de advocatuur, justitie en de rechterlijke macht. „Laat ons weten wat u van ons vindt." COR DE JONGE P?£NCfW,f/fd// een roueer/tPKm ^OJ/\ 'K MAcTWJer&VfT zeé&ew f/err leerrjB eeMiivscii^^'.' mmfrP/wcsi&Xi'kie vcceH5TitfA6> tW -zeeorYP... XtMPen eeSTuua&zi AL scnmeenAuM Per U/faTh/Ou/Mfóo een FtwVSe PciB&Z- i siuen eAMen...eeAiT°<jeerAppe-■ .rtm tobt aiee-B'n toch <SeceY vuwssen hsmtI»? HUCHfi&l7vues 3GEHi)cSopOe<2e=rjc> PtNKj'J PAI-HeTDIT&ttfZr&lïb - 6CV/V 2.00^. 7UNNCL op&i /S UPrAf? t?/e7dcjg Ctof?H£EN Mo€T? Be^rje (2&\umcH a door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het elektriciteits bedrijf EPZ, de exploitant van de kerncentrale EPZ, moet zich 'gewoon' aan de afspraak met het Rijk houden en de kerncen trale eind 2003 sluiten. Het ka binet heeft dit vrijdag eensge zind besloten. De directie van EPZ kan bin nenkort een uitnodiging van de verantwoordelijke ministers A Jorritsma (Economische Za ken) en J. Pronk (Milieubeheer) verwachten voor een gesprek. De ministers zullen hoogstper soonlijk aan dit gesprek deelne men, maakten zij gisteren na af loop van de ministerraad bekend. Jorritsma en Pronk zullen de di rectie van EPZ erop wijzen dat het Rijk en de elektriciteitssec tor midden jaren negentig een afspraak hebben gemaakt over de toekomst van Borssele. Dat de kerncentrale zou mogen mo derniseren, dat die eind 2003 dicht zou gaan en dat de rijks overheid dan 70 miljoen gulden zou betalen. Dat geld is toegezegd, omdat de investeringen in de modernise ring eind 2003 nog niet zijn te rugverdiend. „Die afspraak staat nog steeds", liet Jorritsma na de minister raad weten, „en ik heb van EPZ ook nog niets anders verno men." Dat de elektriciteitspro ducent publiekelijk bekend heeft gemaakt dat de kerncen trale openblijft na 2003, doet er wat haar betreft niet toe. „Ik wil dat van de directie zelf horen." Vernietigd EPZ gaat ervan uil dat de kern centrale langer open kan blij- en, omdat de Raad van State een eerder kabinetsbesluit tot sluiting van de elektriciteitsfa briek heeft vernietigd. Het ka binet wil EPZ desondanks aan de gemaakte afspraak houden. Als EPZ dat niet wilzal de rege ring een andere, juridische weg moeten bewandelen. De minis ters Pronk en Jorritsma hielden zich op de vlakte over eventuele juridische mogelijkheden om EPZ zonodig te dwingen de kerncentrale eind 2003 te slui ten. „Alles is onderzocht", zei Jorritsma, zonder verdere me dedelingen. Pronk stelde: „Er ligt een politiek besluit tot slui- tinayan Borssele. Dat geldt." Premier W. Kok zei hetzelfde op zijn wekelijkse persconferentie. De Raad van State heeft een ju ridische uitspraak gedaan, die de politieke besluitvorming niet kan doorkruisen, Hij meldde, evenals Jorritsma en Pronk, dat er nu eerst met 'de tegenpartij' zal worden gesproken. EPZ-woordvoerder R. Kok wil de gisteren nog niet reageren op de kabinetsbeslissing. „Nu al een reactie geven zou heel erg voorbarig zijn. Wij wachten de brief van het kabinet af." Besluit Het kabinet heeft vrijdag ook besloten de al stilgelegde kern centrale Dodewaard niet direct, maar zoals gepland over veertig jaar te ontmantelen. Pronk wil de eerst directe ontmanteling, omdat dit veiliger zou zijn. On derzoeken hebben echter uitge wezen, aldus Pronk, dat een latere ontmanteling geen extra risico's oplevert. Het is boven dien goedkoper, wat bij minister Jorritsma zwaar woog. Jorrits ma gaat er ook vanuit dat ont manteling over veertig jaar vei liger is, omdat de straling dan minder is geworden en de kennis over ontmanteling groter zal zijn. Gevolgen Wat de beslissing over Dode waard betekent voor de ont manteling van Borssele, is niet duidelijk. Jorritsma gaf alleen aan dat EPZ een voorkeur zou hebben voor latere ontmante- ling. Het kabinet vindt dat de jaren lange beveiliging en de ontman teling van de kerncentrales Do dewaard en Borssele aa*n het Centraal Orgaan voor Radioac tief Afval (Covra) in Borssele moet worden toevertrouwd. De Covra is al belast met de opslag van radioactief afval. HEINKENSZAND - Uit een au to in Heinkenszand zijn in de nacht van donderdag op vrijdag geluidsapparatuur en kleding met een totale waarde van enke le duizenden guldens gestolen. De wagen stond geparkeerd aan de.Oeverloperstraat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19