Duurdere havengrond baat milieu PZC Zelfs de haartjes op de libellenpoten zijn te tellen w zeeland 10 Statenfractie wil zuiniger gebruik afdwingen met hogere prijzen Showbands trakteren Axels publiek op groot muziekspektakel Gildenkwartier hekelt houding van wijkraad Piraten oefenen de kneepjes van het vak Ekolente gaat in Goes van start PvdA Oostburg wil zonnepanelen op basisscholen Motoragent zwaargewond Constructiebedrijf Van Vught wint BBVB-award Provincie Zeeland Kennisgeving in hun luchtgevecht 55055 Astma Fonds maandag 22 mei 2000 door Maurits Sep MIDDELBURG - Zeeland Sea ports moet de prijzen voor grond in de havengebieden Vlis- singen en Terneuzen verhogen. Volgens de Statenfractie van GroenLinks/Delta Anders dwingt dat de ondernemers om zuiniger en duurzamer om te gaan met de schaarse ruimte. De fractie vindt de toegevoegde waarde van bedrijfsgrond nu te laag. Op de 900 hectare haventerrein die nu in gebruik is, werken 30.000 mensen. Dat zijn 33 ar beidsplaatsen per hectare. Dat is weliswaar beter dan de haven van Moerdijk, maar slechter dan op andere bedrijfsterrei nen, stelt Statenlid M. Wiersma. GroenLinks/Delta Anders heeft de grondprijzen in de Zeeuwse havens vergeleken met die in Moerdijk en Rotterdam. Daaruit blijkt dat Zeeland Sea ports zonder de eigen concur rentiepositie te verslechteren 20 gulden per vierkante meter meer kan vragen. De grondprijzen in Vlissingen en Terneuzen schommelen nu, afhankelijk van de ligging, tus sen de 70 en 90 gulden per vier kante meter. Verhoging van de grondprijzen levert twee voordelen op, voor spelt GroenLinks/Delta An ders. Allereerst levert het Zee land Seaports extra geld op: bij een uitgifte van 9,5 hectare per jaar is dat 1,9 miljoen gulden. Maar belangrijker, het dwingt de ondernemers beter na te den ken over het gebruik van hun ruimte. De grond is nu zo goed koop dat een ondernemer voor de vloerbedekking in zijn kan toor meer geld kwijt was, schrijft Wiersma aan de com missies Economie en Ruimte, milieu en water. PrijsbeleidOm con- currentie tussen gemeentelijke bedrijfsterreinen en de haven terreinen te voorkomen, moeten Gedeputeerde Staten een geza menlijk prijsbeleid voor deze terreinen stimuleren. Hier ligt ook een taak voor de nieuwe Stichting Economische Promo door Renë Hoonhorst HULST - De autobezitters in het Gildenkwartier zijn 'uiter mate tevreden' over de manier waarop burgemeester en wet houders de parkeerproblemen in hun woonomgeving hebben opgelost. Kritiek van de Wijk raad Binnenstad Hulst dat al lerlei binnenstadbewoners geen parkeervergunning krijgen, is uit de lucht gegrepen. Ook het betoog van de wijkraad dat de vergunningen gratis ver strekt moeten worden, raakt volgens bewoners van het Gil denkwartier kant noch wal. „Net als andere particulier ver gunninghouders betalen we vijftien gulden per jaar. Een heel redelijk bedrag om in je eigen straat te kunnen parkeren", stelt woordvoerder A van Raemdonck. Hij benadrukt dat de bewoners van het Gil- tie en Acquisitie Zeeland, vindt Wiersma. GroenLinks/Delta Anders pleit verder voor het op richten van een arbeidspool. Daarin moeten vooral langdu rig werklozen worden opgeno men. Zij vormen ongeveer de helft van de tienduizend werk lozen in Zeeland. Anderzijds groeit het tekort aan personeel, stelt de fractie vast. Een arbeidspool kan beide pro blemen tegelijk oplossen, denkt GroenLinks/Delta Anders. De pool kan worden ondergebracht bij Zeeland Seaports. Het ha venschap kan zijn diensten daardoor uitbreiden van mate rieel en logistiek naar perso neel. FNV-voorzitter L. de Waal adviseerde de Zeeuwse werkge vers eerder dit jaar ook al om een arbeidspool op te zetten. Beide ideeën van GroenLinks- /Delta Anders komen volgende week aan de orde in de vergade ringen van de Statencommis sies Economie en Ruimte, mi lieu en water. Die vergaderen respectievelijk op woensdag 24 en vrijdag 26 mei. denkwartier het gemeentebe stuur dankbaar zijn dat het zo snel met een oplossing van par- keervei'gunningen op de prop pen kwam. De bewoners van het Gil- denkwartier zijn zelfs in hun wiek geschoten door het optre den van de wijkraad. Het wijkraadbestuur zaait tel kens onrust en daar willen de bewoners van het Gildenkwar- tier in de toekomst verschoond van blijven, schrijven ze in een biiefje aan het Hulster college. Van Raemdonck: „Het lijkt er soms op dat de wijkraad het ge meentebestuur expres provo ceert. Zo zet de secretax*is van de wijkraad zijn auto steeds op plaatsen waar hij geen vergun ning voor heeft. Op die manier kun je natuurlijk geen construc tief overleg met de gemeente op zetten, vandaar dat wij ons dis tantiëren van de opmerkingen over het parkeren." Zo'n zestig kinderen behaalden zaterdag een piratendiploma. foto Lex de Meester door Wilma Valk BRESKENS - Piraten zwerven over zeeën en verliezen tijdens hevige gevechten veel bemanning. Om nieuwe zeelieden aan te werven meerde zaterdagmorgen vroeg het piratenschip van kapitein Krabklauw aan iix de haven van Breskens. Ruim zestig aspirant-piraten stonden klaar om mee te varen en zich aan een aan tal tests te onderwerpen. Op reis naar Vlissxngen moesten de piraatjes een groot aantal vaardigheden met goed gevolg af leggen om in het bezit van een echt pira tendiploma te komen met de handteke ning van de kapitein. Rond de middag werd er afgemeerd in de haven van Vlissingen en was er een pira- tenlunch in het Arsenaal. Daar moesten de kinderen nog klimmen in het 65 meter hoge kraaierxnest, echte haaien bewonde- x-en en roggen aaien. Dit alles was een ini tiatief van zeven recreatiebedrijven in Bx'eskens, Groede en Cadzand. Ixx septem ber is het volgende evenement, speciaal voor de kinderen van Enschede. Met de veerboot kwamen de volleerde piraten in de late middag terug in Breskens. Moe, maar een ervaringrijker. door Edy de Witte AXEL - Het was ruim achttien jaar geleden dat er in Axel een groot muziekconcours is gehou den. Een hernieuwde kennis making met de specialistische tak van het muziek- en showge- beuren trok zaterdagavond zo'n vierhonderd toeschouwers naar het sportveld van voetbalver eniging Axel. In een oase van rust tussen de bossen zonder meer een prachtlocatie voor een muzikaal showfestijn. Voorzit ter GHeerspink van het organi serende Axel Cultuur- en Mu- ziekstad denkt al voorzichtig aan een vervolg. Het publiek kx'eeg een ruim drie uur durend muziekspektakel voorgeschoteld van acht drum korpsen in een voorronde voor de landelijke finale. In de eerste groep presenteerden zich vier jeugdkorpsen met muzikanten van 6 tot 16 jaar. Mars -en show band Jong Beatrix stal hierbij zonder meer de show. De groep van 75 leden werd afgelopen jaar niet voor niets Nederlands kampioen in de A-klasse. De show, geënt op een sprankelend Spaans thema, kreeg van de toe schouwers een open doekje. De jury waardeex-de het optreden met een eerste plaats. Als twee de eindigde het Junior Drum- coxps Johan Friso uit Middel burg. Jeugdkox-ps Confetti uit Goes wex'd derde. De thuisspelende showband Jong Axel eindigde als vierde. Met zo'n veertig leden is deze band een kweekvijver voor de seniorengroep showband Axel. Deze band heeft na een aantal moeilijke jaren de opwaartse lijn weer te pakken. Een samen werking met showband Irene uit Terneuzen begint dxxidelijk muzikale vruchten af te wex-pen. De ruim twintig leden bx-achten in de seniorencategorie een show gebaseerd op het thema Grease ten gehore. Showband Axel werd in de Corps Style Class door de andere deelnemer Excelsior uit Goes in de eind rangschikking naar een tweede plaats verwezen. Het concours werd afgesloten met twee shows in de Open Class. In deze categorie ging het Beatrix Drum en Bugle Corps uit Hilversum met de hoogste eer strijken. Het Juliana Drum en Bugle Corps uit Middelburg, dat als tweede eindigde, toonde zich eveneens een geweldig showkorps. Cultuurwethouder J. van Scha- ik van Axel reikte aan de drum majors van de winnende groe pen de overwinningsmedaille uit. Ver-der kx-egen alle korpsen een Erpelkapper-beeldje. Voor de landelijke finale op 30 sep tember op sportpark De Braak in Helmond kunnen de nog niet geplaatste groepen in twee nog op de rol staande showwedstrij den een gooi doen naar een deel nameticket. GOES - De aandacht voor de biologische landbouw groeit weliswaar, maar de belangstel ling voor biologische producten blijft nog steeds achter. „De consument laat het nog wel eens afweten", zei Melissa Ernst van de Zeeuwse Milieufederatie za terdag in Goes bij het begin van de Zeeuwse Ekolente. Met de Ekolente, die een maand lang in het hele land wordt ge houden, willen de verschillende milieufederaties in het land bio logische voeding extra onder de aandacht brengen. De manifes tatie werd zaterdag ingeluid met een markt bij de kinder boerderij in de Hollandsche Hoeve in Goes, waar ook veel was te proeven. Bij wijze van opening schonk de ZMF twee biologisch gehouden biggetjes aan de kinderboerde rij. Omdat de jonge varkentjes inmiddels zelf te zwaar zijn ge worden, overhandigde Ernst twee speelgoedexemplaren aan wethouder S. J. Heijning aan de gemeente Goes. De gemeente is eigenaar van de kindex-boerde- rij. De Ekolente duurt tot 19 jxmi. Vanaf woensdag 24 mei zijn er bij vex-schillende gi-oentespeci- aalzaken in de provincie weke lijks groente- en fruittassen af te halen. Zaterdag 27 mei wordt tussen 10.00 en 16.00 uur bij het milieu-educatiecentrum in Vlissingen een biologische boe- renmarkt gehouden. Op 17 en 18 juni houden biologische boeren open huis. OOSTBURG - De PvdA-fractie in Oostburg vindt dat de ge meente Oostburg werk moet maken van de toepassing van duurzame energie. Zij zou graag zien dal alle scholen in de ge meente worden uitgerust met zonnepanelen. Daarmee toont de gemeente dat duux-zame energie niet zo maar een holle frase is, maar dat zij deze vorm van energie ook wil pi-omoten. De PvdA-fractie vex-wijst in dit verband naar een initiatief in de gemeente Noord er-Koggen- land, waar alle basisscholen voorzien werden van zonnepa nelen. Noordex-Koggenland wil zo energie besparen, de uitstoot van CO, en de verspilling van gi-ondstoffen vermindei'en en enex-gievriendelijk gedrag sti muleren. Belangrijker nog dan de bezuiniging op energie, vond deze gemeente de voorbeeld functie die de scholen hebben. Daarom werd er een lesproject aan gekoppeld. De socialisten in Oostburg op peren dat via de overheden en Delta Nutsbedx-ijven wellicht subsidie is te verkrijgen voor een dergelijk project in Oost burg. Zij vragen het college dan ook de mogelijkheid te onder zoeken. IJZENDIJKE - Een 32-jarige motoragent is zaterdag met zijn motor in IJzendijke onderuitge gaan. Hierbij brak hij zijn rech terarm en drie ribben. De agent reed over de Oranje straat in de richting van Park zicht en verloor in een bocht de controle over zijn voertuig. Hij viel en kwam verderop tot stil stand tegen een geparkeerde auto. De agent is overgebracht naar het ziekenhuis in Terneu zen. Deze foto van een libelle, gemaakt door Isaac Vermeulen, is één van de natuurfoto's die te zien zijn op de expositie in Bezoekerscentrum de Baeckermat in Westdorpe. door Sheila van Doorsselaer WESTDORPE - Van parende zeekatten in de Oosterschelde tot een foto van natuurgebied De Braakman. In Bezoekers centrum de Baeckermat in Westdorpe exposeren natuurfo- tografen Martin Hol uit Bier vliet en Isaac Vermeulen uit Wa terlandkerkje hun mooiste natuur- en landschapsfoto's.. Sommige in grofkorrelig zwart wit, zoals het overzicht van Sint Kruis, andere haarscherp in kleur zodat zelfs de haartjes op de libellenpoten zijn te tellen. In het horecagedeelte en de edu catieve ruimte hangen in totaal 35 foto's van beide natuurfoto- grafen, die ook trouwe vrijwilli gers van Staatsbosbeheer zijn. Martin Hol staat vooral bekend om zijn onderwaterfotogTaf ie in zowel zoet als zout water. In de Oosterschelde kreeg hij twee zeekatten tijdens hun liefdes spel voor de lens. Tegen de bijna zwarte achtergi'ond van het wa ter steken de witte inktvisachti- gen met hun felgekleurde ogen goed af. n een van cle veedrink putten van Staatsbosbeheer slaagde Hol erin om metzijnon- dexwatercamera foto's te maken van padden die hun eieren aan het afzetten wax'en. Niet altijd ging hij geheel kopje onder. Door zijn lens half boven, half onder het watex-oppexwlak te manoeuvreren, maakte hij een bijzondere foto van waterplan ten en de biotoop die voor elke wandelaar verborgen blijft. Vermeulen heeft foto's ingezon den van planten en dieren die te vinden zijn-op de tex'reinen van Staatsbosbeheer-. Vooral padde stoelen en insecten hebben zijn aandacht gekregen. Zo maakte hij foto's van het waaiertje, een paddestoel die eruit ziet alsof je er jezelf koelte mee toe kan wuiven en de bekende kabou terpaddestoel ofwel de vliegen- zwam. Met zijn rood-met-wit- te-stippenhoed ziet hij er weliswaar mooi uit, maar hij is uiterst giftig. Ook de insectenfoto's trekken de aandacht. De libelle die zit uit te rusten op een tak, is zo scherp gefotografeerd dat het lijkt alsof hij er echt zit. Dat is overigens niet te hopen van de spin die druk bezig is een web te spinnen. Vermeulen verklaai-t dat hij pas echt begint te leven als hij er met zijn camera op uit trekt in de natuur. „Soms moet je uren geduld hebben voor je en foto kan maken en dan nog doet een perfect fotomoment zich soms slechts enkele seconden voor. De natuur kun je nu een maal niet dwingen te poseren, maar daarom is elke foto weer uniek." De expositie is dagelijks nog tot half juli te bezichtigen. De Baeckermat, aan de Westdorpse Bernhardstraat, is geopend van 10 tot omstreeks 22.30 uur. door Wilma Valk BRESKENS - Kwaliteit en ser vice waren belangrijke items bij de beoordeling van bedrijven in Breskens voor een nominatie voor de Award van de Bedrijfs belangen Vereniging Breskens (BBVB). Van de drie genomineerden, C1000, Proctor Holland BV en Constructiebedrijf Van Vugt kwam het constructiebedrijf als beste uit de bus. Vrijdagavond werd de Awai'd voor de tweede maal uitgereikt In 1999 ging de prijs naar Vishandel Gijzels. Burgemeester G. Noordewier van Oostburg mocht de Award overhandigen. De winnaar was voor veel van de aanwezigen geen verrassing; de ambtsket ting van de bux-gemeester was dat wel. Noordewier droeg de ambtsketting van de vroegere gemeente Breskens. Dertig jaar lang was deze ergens 'bewaard' gebleven. Waar wou Noorde wier niet vertellen. Donderdag kwam de ketting in zijn bezit. Voorzitter Piet van den Heuvel van de BBVB verklaarde de re den voor een Award in Breskens als volgt: „We hebben hier veel bedrijven met kwaliteit, die in de regio, provinciaal, landelijk en zelfs verder hun kunnen be wijzen. We willen als BBVB Breskens blijven promoten en hopen met deze prijjl de onder nemers aan te sporen op een hoog peil te blijven presteren." Voor één jaar staat de Award van de BBVB nu bij Construc tiebedrijf Van Vugt. Het bedrijf is een van de eerste bedrijven in Breskens met een ISO 9002-cer- tifieaat. Directie Infrastructuur en Vervoer ca 760 m3 ca 85 m ca 2100 m ca 9900 m2 ca 8500 m2 ca 5000 ton ca 14000 m2 ca 5100 m2 ca 17000 m3 ca 7000 m3 ca 5,3 km Openbare aanbesteding Namens gedeputeerde staten van Zeeland zal op dinsdag 27 juni 2000 om 11.00 uur op het kantoor van de directeur van de directie Infrastructuur en Vervoer, Abdij 6 te Middelburg, overeenkomstig het U.A.R. 1986 openbaar worden aanbesteed: bestek I&V6-2000, Reconstructie N674, ged. Zuidzande - Potjes Bestek I&V6 omvat onder andere: - sleuf graven en aanvullen - aanbrengen betonbuizen - aanbrengen drainages - opbreken diverse klinker- en steenfundering - opbreken asfaltverharding - leveren en verwerken asfaltbeton - aanbrengen steenfundering van fosforslakken - aanbrengen laag Doorniksesteen in bermen - ontgraven vervoeren en verwerken grond - zand leveren en verwerken - aanbrengen lengtemarkering van thermoplast Het werk moet uiterlijk 15 november 2000 worden opgeleverd. Bestek en diskette Het bestek is samengesteld met behulp van de RAW-systematiek. Het bestek kost f 225,00 inclusief een diskette. Zij zijn uitsluitend verkrijgbaar door rechtstreekse toezending per post van een ingevulde en ondertekende girobetaalkaart of eurocheque ten name van provincie Zeeland, bankrekening no. 28.50.10.557 bij Bank Nederlandse Gemeenten te Den Haag. Enveloppe adresseren: provincie Zeeland, postbus 524, 4330 AM Middelburg, met vermelding in de linkerboven hoek "Aanvraag bestek I&V6; Ter inzage Het bestek ligt vanaf 31 mei 2000 ter lezing bij directie Infrastructuur en Vervoer voornoemd. Inlichtingen Inlichtingen zullen worden gegeven op donderdag 15 juni 2000 om 11.00 uur, op het kantoor van de directeur voor noemd, waar de eventuele nota van inlichtingen vanaf vrijdag 16 juni 2000 ter inzage ligt. De eventuele nota van inlich tingen zal aan bestekhouders worden toegezonden. Betalingswijze De betaling van de aannemingssom zal geschieden aan de hand van betalingsstaten, die na elke periode van vier weken worden opgemaakt. Geschiktheidseisen en gunningscriteria Belangrijkste geschiktheidseisen en gunningscriteria: 1. de inschrijver moet desgevraagd binnen een week na het daartoe ontvangen verzoek de in het bestek genoemde gegevens verstrekken; 2. voor de opdracht van het werk komen uitsluitend in aanmerking inschrijvers die: - voldoen aan het gestelde onder punt 1; - niet in staat van faillissement of liquidatie verkeren; - in de laatste drie jaren op een vakkundige en regelmatige wijze hebben uitgevoerd en tijdig opgeleverd een werk op het gebied van de aanleg van wegen met bitumineuze verhardingen met een aannemingssom gelijk aan of groter dan f 1.000.000,- - in de laatste drie boekjaren een gemiddelde omzet aan werken in de wegenbouw hebben bereikt gelijk aan of groter dan f 3.000.000,- 3. bij de beoordeling of een inschrijver voor de opdracht in aanmerking komt wordt mede de inschrijvingsstaat in beschouwing genomen. Directie De directie zal worden gevoerd door de directie Infrastructuur en Vervoer Abdn 6. Postbus 524. 4330 AM Middelburg, tel. 0118-631011

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 112