Nieuwe post voor reddingsbrigade PZC Gedenksteen verzacht verbittering na een halve eeuw van miskenning Jl Defensie haalt alles uit de kast om nieuw personeel te werven zeeland 10 Vereniging verhuist naar ruimere uitvalsbasis op strandje bij Ouwerkerk Festival levert drie mille op voor Dierplezier Annie M. G. Schmidt is niet vergeten Bemanningsleden van het Letse schip Julia eindelijk naar huis r LU 0C LIJ 0C UJ eó Provincie Zeeland Kennisgeving in hun luchtgevecht 55055 maandag 22 mei 2000 door Eunice van Stuijvenberg OUWERKERK - De Reddings brigade Zierikzee-Duiveland helpt zwemmers en duikers in nood. De bakermat van de acti viteiten van de reddingsbrigade is het strandje bij Ouwerkerk. De dertig jaar oude brigade neemt daar op zaterdag 27 mei bezit van een nieuwe uitvalsba- Het ideaal van twee badmees ters uit Zierikzee werd werke lijkheid op 3 maart 1970. Ze wil den zoveel mogelijk mensen, kinderen en volwassenen be kend maken met het zwemmend en varend redden. De strandbe- waking aan de Oosterschelde- kust werd op poten gezet en de brigade groeide snel uit tot een reddingsfront van tweehonderd man sterk. De doelstelling van de bad meesters staat vandaag de dag nog steeds fier overeind: voor- KRUININGEN - Het country westernfestival dat zaterdag avond in Ons Dorpshuis in Kruiningen werd gehouden, heeft ongeveer drieduizend gul den opgeleverd. Het geld gaat geheel naar stichting Dierple zier voor de wederopbouw van de kinderboerderij In Hoede- kenskerke. Dierplezier werd begin maart getroffen door brand, waarbij een groot aantal dieren om het leven kwam en de stallen wer den verwoest. De schade be draagt ongeveer 95.000 gulden, waarvan de verzekering maar een klein deel betaalt. Met ver schillende acties die spontaan zijn ontstaan, is al ongeveer achtduizend gulden ingeza meld. Met het benefietconcert in Kruiningen komt daar driedui zend gulden bovenop. Het festival was een initiatief van de Zeeuwse Line Dans Stichting. De optredens van Bullit, The Experience, River Side Trio en Duo Sound trokken een kleine tweehonderd bezoe kers. lichting, waarschuwen, het houden van toezicht en stimule ring van het gebruik van red dingsmiddelen. Algemeen bestuurslid Taco Meeles uit Zierikzee stelt dat de brigade door de jaren heen haar nut wel heeft bewezen. Een be wusteloze visser, Duitsers die in een rubberbootje op drift raak ten, talloze duikers die op een verkeerd moment de onderwa terwereld wilden verkennen: zij hadden het geluk een alerte red- dingspost in de buurt te hebben „Van mei tot oktober worden er gemiddeld vijftien duikers bo ven water gehaald, die door de sterke stroming in de vaargeul verdwenen." Het ogenschijnlijk rustige strandje aan het kabbe lende water ligt in een kom, waardoor een verraderlijke stroming ontstaat, legt Meeles uit. Bovendien varen er op niet al te grote afstand mosselkot- ters langs. De reddingspost houdt in de zo mer met twintig leden toezicht op het strand. De jubilerende vereniging draait op vrijwilli gers. De actieve club bestaat voor een belangrijk deel uit tie ners. Slecht vijftig leden bevin den zich in de leeftijdscategorie 15 tot 25 jaar. Ze zijn professio neel opgeleid in het reddings werk en in de omgang met het materiaal. Er bestaat een rampenploeg van twaalf leden met twee boten, een snelle rubberboot en een reddingsvlet. De brigade ver zorgt zwemlessen in het Zierik- zeese zwembad Onderdak en in zwembad Dol-Fijn in Nieu- werkerk. De zwemmers kunnen op zijn minst zeventien diplo ma's in de wacht te slepen en ook daarna zijn er nog genoeg mogelijkheden om door te groeien. Vuiltje Een container met wat meubi lair erin heeft heel wat jaren dienst gedaan als onderkomen van de brigade. Dat vuiltje is nu weggewerkt. „Een goede red dingspost is van wezenlijk be lang", vindt Meeles. „En omdat de container vorig jaar begon te roesten, besloot de brigade de toegezegde vijftigduizend gul den van de gemeente te besteden aan een nieuwe unit, compleet met een vast toilet voor de bad gasten en een EHBO-ruimte." Het nieuwe onderkomen is vier meter langer dan de blauwe doos die de laatste twintig jaar dienst heeft gedaan. De officiële opening van de nieuwe post wordt zaterdag 27 mei om half elf verricht door eregaste A Berrevoets, weduwe van de in 1998 overleden strandcommandant J. Berre voets. Rond het middaguur volgt een demonstratie van de reddingsbrigade. Aan deze actie zullen ook andere hulporgani saties meewerken, waaronder de plaatselijke brandweer Sa lonboot De Friesland en de op Neeltje Jans gestationeerde KNRM-reddingsboot Graaf van By landt. Jip en Janneke, één van de vele creaties van Nederlandse bekendste kinderboekenschrijfster, speelden een hoofdrol op de Annie M.G. Schmidt-dag. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom KAPELLE - Op verschillende plaatsen in de provincie werd zaterdag Annie M. G. Schmidtdag gevierd. Het was die dag pre cies 89 jaar geleden dat de bekendste kin derboekenschrijfster van Nederland werd geboren. Uiteraard waren er activiteiten in Kapel- Ie, haar bakermat. Daar stond het Fruit teeltmuseum geheel in het teken van Jip en Janneke, twee van de bekend ste creaties van Annie M. G. Schmidt (1911-1995). Een kleine honderd kinde ren namen deel aan de activiteiten. Er was een poppenkastvoorstelling waar in Jip en Janneke de hoofdrol vertolkten. In het Jeugdatelier lagen kleurplaten van het duo klaar en aan de wanden hingen Jip en Janneke-versieringen van de Kapelse basisschool De Moolhoek en boekfrag- menten waarin fruit een belangrijke rol speelt. In de boomgaard was een kleine speurtocht uitgezet. Bij boekhandel De Drukkery in Middelburg verzamelden kinderen en volwassenen zich, die zich hadden verkleed als creaties van Annie M. G. Schmidt. Verder zong het kinderkoor van de Zeeuwse Muziekschool, werd er voorgele zen en was er poppenkast. In de Openbare Bibliotheek van Goes zong het koor De Suzen en de Guzen liedjes van de schrijf ster en werd er voorgelezen. door Miriam van der Schot MIDDELBURG - Duizenden mensen hebben zaterdag aan de Loskade in Middelburg de De fensiedag bezocht. Verschillen de krijgsmachtonderdelen pre senteerden zich daar uitgebreid om nieuw personeel te werven. Daarvoor werd alles uit de kast gehaald waaronder een Leo- pard-tank en een Westland Lynx helikopter. De krijgsmacht heeft al jaren te maken met een terugloop van het aantal nieuwe leden en is daarom bezig met een landelij ke campagne. In overleg met ge meente Middelburg en de Stich ting Evenementen Middelburg (SEM) is tot deze zogenoemde D-day besloten. De landmacht, luchtmacht en de marine waren aanwezig met materieel en vooral veel informatiestands. Ook konden de bezoekers een kijkje nemen in een echt veld hospitaal. Om het geheel op te luisteren, was ook de organisa tie Keep them Rolling aanwezig met oude legervoertuigen. De hoogtepunten van de dag waren de aankomst en vertrek van de helikopter, een para dropping vanuit die helikopter en een reddingsactie in het Ka naal door Walcheren. Maar ook de komst van de Leopard tank was voor sommigen spectacu lair. „De tank weegt zeventig ton en mocht daardoor alleen, over de Keersluisbrug in Vlis-1 singen", zei S. van den Berg van de SEM. „De tank kwam daar om via de Nieuw Vlissingseweg naar de Loskade. Dat was onge veer de route die de bevrijders I 55 jaar geleden aflegden." Van den Berg denkt dat de Defensiedag zo'n tien- tot vijf-; tienduizend bezoekers heeft ge trokken. „Daar zijn we heel tevreden mee. De kans is groot dat we dit volgend jaar opnieuw organise ren, maar dan misschien ver spreid over twee dagen." door Joost Bosman TERNEUZEN - Voor twaalf van de zestien bemanningsleden van het Letse schip Julia is de martelgang voorbij. Wekenlang vochten ze tegen de verveling. De voorraden raakten op en geld hadden ze sinds december niet meer ontvangen. Maar zon dag konden ze tenminste naar huis. Af en toe verschijnt er een hoofd van een bemanningslid over de railing van de Julia. Nee, jour nalisten hebben ze liever niet meer aan boord. De vijftiger Anatoli staat ontspannen een sigaretje te roken. Hij is één van de vier bemanningsleden die ter bewaking van het schip achter blijven, totdat het op 22 juni is verkocht. Vanuit Temeuzen worden de twaalf mannen met busjes van het Varenscentrum en Lumens Maris naar Antwerpen ge bracht, om vandaaruit per lijn dienst naar de Letse hoofdstad Riga te vertrekken. Zodra de busjes in zicht komen, stellen de repatrianten zich wat zenuwachtig op bovenaan de trap. Bepakt en bezakt dalen ze af. Ze hebben een dubbel gevoel en echt vrolijk is de stemming niet. „Natuurlijk zijn weblij dat we nu eindelijk naar huis kun nen", zegt Volodja. „Maar die vreugde is na een maandje wel voorbijHet schip wordt immers verkocht en wij zitten straks zonder werk. Een nieuwe baan vinden in Letland is heel moei lijk." Bas Smaal van het Varenscen trum wil nog zeggen hoezeer de hulp van de Temeuzense mid denstand op prij s is gesteld. Ver schillende zaken stelden gratis voedsel beschikbaar aan de be manning. „Ze mochten meene men zoveel ze wilden, maar ze waren zo bescheiden.". door Ali Pankow RENESSE - Na een plechtige en zeer drukbezochte bijeenkomst in de Jacobuskerk in Renesse werd zaterdagmiddag aan de Oude Mooi weg een gedenksteen ter nagedachtenis aan de ge sneuvelde militairen in Neder- lands-Indië onthuld door bur gemeester J. J. P. M.Asselbergs en voorzitter F. J. F. Smooren- burg van de Zeeuwse afdeling van de Vereniging Oud Militai ren Indiëgangers (VOMI). Voor de oud-Indiëgangers ver zacht deze plaquette enigszins de verbittering over een halve eeuw miskenning van de inzet, die vele tienduizenden jonge mannen destijds op last van de toenmalige Nederlandse rege ring moesten leveren. „Onze soldaten vochten veelal een ver keerde oorlog tegen de verkeer de mensen in een verkeerde tijd. Het leek wel alsof er een soort nationale schaamte heerste. Men wilde niets horen over wat zich in Nederlands-Indië alle maal had voltrokken. U werd als het ware doodgezwegen", al dus burgemeester Asselbergs. Zware taak Smoorenburg schetste hoe die jonge mannen van toen na jaren van crisis, armoede en bezetting ook nog eens die zware taak in het toenmalige Indië kregen te vervullen. De VOMI-voorzitter ging uitgebreid in op de ontbe ringen en verschrikkingen die de militairen daar moesten doorstaan. Vervolgens gaf hij een opsomming van de teleur stellingen die de teruggekeerde soldaten en de nabestaanden van de gesneuvelden kregen te verwerken, zoals het ontbreken van enig eerbetoon en het afwij zen van verzoeken om repatrië ring van de stoffelijke resten van gesneuvelden. De VOMI werd in 1985 opge richt met als doel dit onrecht te verzachten. Het aanbrengen van de gedenksteen voor oud- Indiëgangers beschouwde Smoorenburg, naast het be staande verzetsmonument in Renesse, als één van de verwor venheden op dit gebied. Het moest hem nog wel van het hart dat deze vorm van erkenning er pas gekomen is, nadat de VOMI er jarenlang voor heeft moeten vechten en dat geen enkele ge meente in Zeeland op eigen ini tiatief er daadwerkelijk de schouders onder heeft gezet. Zaterdag toonde Smoorenburg zich echter vooral dankbaar dat Verzetstrijders Het gemeentestuur zag in de plaatsing van de plaquette voor de gesneuvelde militairen in Nederlands-Indië een goede gelegenheid om naast het be staande monument voor de tien opgehangen verzetstrijders in Renesse, tevens een tweede ge denkteken op te richten ter na gedachtenis van de burgers en militairen van Schouwen-Dui- veland, die als gevolg van de Tweede Wereldoorog zijn omge komen. Deze tweede gedenk steen werd zaterdagmiddag onthuld door burgemeester As- selberg en drie leerlingen van basisschool 't Staepel'of in Re- Gemeente A f Schouwen-Duiveland Burgemeester Asselbergs en voorzitter F. J. F. Smoorenburg van de VOMI onthullen de gedenksteen voor de gesneuvelde militairen in Nederlands-Indië. Foto Janne Wolterbeek de gemeente Schouwen-Duive land de wens van de VOMI heeft verwezenlijkt. Daar ging overigens een lange periode van overleg aan vooraf, als gevolg van een conflict bin nen de vereniging van oud mili tairen zelf over welke namen van gesneuvelde militairen nou wel of niet op de gedenksteen moesten komen. Uiteindelijk werden er zestien namen in de plaquette gegraveerd van ge sneuvelde Indiëgangers die op Schouwen-Duiveland geboren zijn of hier woonden in de perio de dat ze werden uitgezonden. Deze namen weerklonken door de kerk gevolgd door een troos tend 'present' tijdens een in drukwekkend dodenappel. O O O O 1^ «J eó X CM CO "t 00 UJ I- AFDELING REINIGING ....MOGEN WE EVEN UW AANDACHT? WOENSDAG 24 MEI is de jaarlijkse personeelsdag van de gemeente. Het gemeentehuis is die dag gesloten. De afdeling reiniging werkt woensdag volgens een aangepast schema Voor KERKWERVE EN HET BUITENGEBIED VAN ZIERIKZEE geldt dat de grijze rolemmers worden geleegd op DONDERDAG 25 MEI Dit geldt voor de volgende buitenwegen: Lange Blokweg, Nieuwe Kooiweg, Boerenweg, Miereweg, Eersteweegje, Havenweg, Weldamseweg, Levens- strijdweg, Klerksweg, Gasthuisdreef, Zandweg en Oudeweg. De rolemmers in Zierikzee-Binnenstad, Malta en de Zuidhoek worden gewoon woensdag 24 mei geleegd. De overslag en de milieustraat zijn woendag 24 mei geopend. Directie Infrastructuur en Vervoer Openbare aanbesteding Namens gedeputeerde staten van Zeeland zal op dinsdag 27 juni 2000 om 11.00 uur op het kantoor van de directeur van de directie Infrastructuur en Vervoer, Abdij 6 te Middelburg, overeenkomstig het U.A.R. 1986 openbaar worden aanbesteed: bestek I&V6-2000, Reconstructie N674, ged. Zuidzande - Potjes Bestek I&V6 omvat onder andere: - sleuf graven en aanvullen ca 760 m3 aanbrengen betonbuizen ca 85 m - aanbrengen drainages ca 2100 m - opbreken diverse klinker- en steenfundering ca 9900 m2 - opbreken asfaltverharding ca 8500 m2 - leveren en verwerken asfaltbeton ca 5000 ton - aanbrengen steenfundering van fosforslakken ca 14000 m2 - aanbrengen laag Doorniksesteen in bermen ca 5100 m2 - ontgraven vervoeren en verwerken grond ca 17000 m3 - zand leveren en verwerken ca 7000 m3 - aanbrengen lengtemarkering van thermoplast ca 5,3 km Het werk moet uiterlijk 15 november 2000 worden opgeleverd. Bestek en diskette Het bestek is samengesteld met behulp van de RAW-systematiek. Het bestek kost f 225,00 inclusief een diskette. Zij zijn uitsluitend verkrijgbaar door rechtstreekse toezending per post van een ingevulde en ondertekende girobetaalkaart of eurocheque ten name van provincie Zeeland, bankrekening no. 28.50.10.557 bij Bank Nederlandse Gemeenten te Den Haag. Enveloppe adresseren: provincie Zeeland, postbus 524, 4330 AM Middelburg, met vermelding in de linkerboven hoek "Aanvraag bestek I&V6; Ter inzage Het bestek ligt vanaf 31 mei 2000 ter lezing bij directie Infrastructuur en Vervoer voornoemd. Inlichtingen Inlichtingen zullen worden gegeven op donderdag 15 juni 2000 om 11.00 uur, op het kantoor van de directeur voor noemd, waar de eventuele nota van inlichtingen vanaf vrijdag 16 juni 2000 ter inzage ligt. De eventuele nota van inlich tingen zal aan bestekhouders worden toegezonden. Betalingswijze De betaling van de aannemingssom zal geschieden aan de hand van betalingsstaten, die na elke periode van vier weken worden opgemaakt. Geschiktheidseisen en gunningscriteria Belangrijkste geschiktheidseisen en gunningscriteria: 1. de inschrijver moet desgevraagd binnen een week na het daartoe ontvangen verzoek de in het bestek genoemde gegevens verstrekken; 2. voor de opdracht van het werk komen uitsluitend in aanmerking inschrijvers die: - voldoen aan het gestelde onder punt 1; - niet in staat van faillissement of liquidatie verkeren; - in de laatste drie jaren op een vakkundige en regelmatige wijze hebben uitgevoerd en tijdig opgeleverd een werk op het gebied van de aanleg van wegen met bitumineuze verhardingen met een aannemingssom gelijk aan of groter dan f 1.000.000,- - in de laatste drie boekjaren een gemiddelde omzet aan werken in de wegenbouw hebben bereikt gelijk aan of groter dan f 3.000.000,- 3. bij de beoordeling of een inschrijver voor de opdracht in aanmerking komt wordt mede de inschrijvingsstaat in beschouwing genomen. Directie De directie zal worden gevoerd door de directie Infrastructuur en Vervoer Abdii 6, Postbus 524. 4330 AM Middelburg, tel. 0118-631011 Z

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 104