SrU ROVINCIALE ZEEUWSE COURAH Spitstarief op elf plaatsen Morgen, zondag, open! opgepakt Directeur Fireworks m lm f 4 WEKEN VOOR tfótcLl Toestand Bernhard iets beter Extra geld voor openbaar vervoer in antifileplan 1 Coup in Paraguay mislukt Weer MRSA-bacterie in Goes Deportivo kampioen van Spanje Inval bij varkensboer Ossenisse in zaak rond gesjoemel vaccinaties TE KOOP PZC MAANDAG T/M VRIJDAG EXTRA KOOPAVONDEN EN m_A N 1) E M A K E_ R Elke dag kans op één gratis keuken!* I ^Keukens MOS/ £332232®^ 0 deeltijd Pabo Honderdduizend mensen in stille tocht Voetballers Denemarken tijdens EK in Aardenburg -E— 1 10° ZW 4 Zonnige perioden i 'sOchtends nog een enkele bui. Vanmiddag zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur circa 14 graden. 243e jaargang no. 120 zaterdag 20 mei 2000 losse nummers 2,75 PZC Spannend werk op de Zeelandbrug i j ..- ■I proef betaalstrook O openbaarvervoerprojecten vari onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet is gisteren akkoord ge gaan met het veertien mil jard gulden kostende anti fileplan van minister Netelenbos van Verkeer. km Volgens de bewindsvrouw haalt ze 'alles uit de kast' in de strijd tegen de files in de Randstad, die volgens haar fors zullen afnemen door het plan. anp Doelstelling is de gemiddelde autosnelheid op het niveau van de rest van Nederland te krij gen. Het antifileplan voorziet in elf proeflocaties voor rekening- rij den (spitstarief)twee bij Am sterdam (A2 en A4), drie bij Den Haag (A4, A12, en A13), drie bij Rotterdam (A13, A20, A29) en drie bij Utrecht (A2-Noord, A2- Zuid en A27). De experimenten beginnen in 2002. Automobilis ten moeten in de ochtendspits gaan betalen als ze de stad inrij den. Ook komen er vier proeven met door de overheid gefinan cierde betaalstroken in de re gio's Amsterdam en Rotterdam, die in 2002 en 2003 beginnen. Rijden op een betaalstrook gaat zeker een tientje kosten. Nete lenbos is overtuigd van het suc ces van rekeningrijden en be taalstroken. Mocht na twee jaar blijken dat er geen effect is, dan is het einde verhaal. PvdA, WD en D66 hebben hiertoe het re geerakkoord aangepast. Het succes wordt afgemeten aan het filegedrag van automobilisten. Spoorwegen Naast rekeningrijden en betaal stroken staan in het 'Bereik baarheidsoffensief Randstad' nog ruim dertig verkeersprojec- ten die de komende tien jaar worden uitgevoerd. Het gaat om aanleg van spoorwegen, light- rail en nieuwe wegen. Ook wordt door 'slimme' maatrege len de doorstroming op be staande snelwegen bevorderd. Het kabinet verplicht zich in het herziene regeerakkoord ook tot de realisatie van een snelle treinverbinding tussen de vier grote steden in de Randstad. Dit kost de overheid nog eens min stens zes miljard gulden. D66 vindt dat er nog te weinig openbaar vervoer in de plannen zit. De PvdA juicht juist het 'zware accent' op spoorlijnen toe. De WD spreekt van een goed evenwicht tussen wegen en openbaar vervoer. Het CDA blijft mordicus tegen rekening- rijden. GroenLinks vindt dat te veel geld gaat naar 'asfalt'. Het antifileplan kost de overhe den elf miljard gulden. Hiervan gaat 5,2 miljard naar het open baar vervoer, 4,8 miljard naar wegen en een miljard naar fiets voorzieningen en lokale wegen. De vier grote steden krijgen in ruil voor het slikken van reke ningrijden in totaal maximaal twee miljard gulden te beste den, dat volgens Netelenbos grotendeels naar openbaar ver voer zal gaan. De opbrengst van rekeningrijden gaat terug naar de automobilist door een verla ging van de motorrijtuigenbe lasting. GPD/ANP De Paraguayaanse ex-generaal Oviedo heeft ontkend betrok ken te zijn bij een couppoging gisterochtend. De autoriteiten zoeken hem wegens een poging tot staatsgreep in 1996. Hon derd militairen probeerden gisterochtend vergeefs de macht te grijpen. De Paraguayaanse luchtmacht zette de tegenaanval in. Later kwamen de opstandige mili tairen met de regering tot een akkoord. Voor de tweede maal binnen korte tijd heeft het Oosterschel- deziekenhuis in Goes voor een afdeling een opnamestop moe ten instellen wegens de aanwezigheid van de MRSA- bacterie. Twee patiënten zijn met de bacterie be- JT smet. I Deportivo la Coruha is voor het eerst in de 94-ja- rige geschiedenis van de club voetbalkampioen van Spanje geworden. De koploper won gister avond, mede dankzij een treffer van Roy Makaay, in de laatste wedstrijd van het seizoen met 2-0 van Es- O O panyol. feiten en meningen: 2; binnenland: 3 en 5; varia: 4; buiten land: 7; financiën en economie: 8 en 9; radio en televisie: 10 en 11; zeeland: 15, 16, 17, 19 en 21; sport: 23, 25 en 27; reportage: 29, 31,33, 35 en 37; vrije tijd: 41,43, 45,47 en 49. door onze regioredactie OSSENISSE - Het Openbaar Ministerie in Den Bosch is een grootscheeps onderzoek begon nen naar gesjoemel met het vac cineren van varkens. De Alge mene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw nam onder meer een deel van de administratie van varkensbe drijf Lavi in Ossenisse in beslag. Ook op 22 andere plaatsen in Nederland en België zijn de af gelopen dagen invallen gedaan door medewerkers van de AID. Bij varkensbedrijven en dieren artsen zijn papieren, entstoffen en diergeneesmiddelen in be slag genomen. Een aantal be trokkenen is intussen gehoord, maar tot nu toe is niemand aan gehouden. Honderd opspo ringsambtenaren, zes officieren van justitie en zes rechter-com- missarissen hielden ook huis zoeking bij varkenshouderijen en dierenartspraktijken in de Brabantse plaatsen Reusel, Moergestel, Hooge Mierde, Boxtel, Haaren en Drongelen. Bij de veeartsen gaat het in alle gevallen om Nederlandse vesti gingen van een Belgische die renartsenpraktijk. De AID be zocht, samen met de Belgische politie, ook die hoofdvestiging en huisadressen in België. Het Openbaar Ministerie wilde vrijdag niet zeggen waar de hoofdzetel van de veeartsen praktijken is gevestigd. Justitie verdenkt de boeren er van dat ze zich niet hebben ge houden aan de verplichte vacci natie van varkens. Ook zouden de dieren niet elke vier weken zijn gecontroleerd op besmette lijke ziekten, zoals varkenspest. En ook dat is verplicht. De in beslag genomen entstof fen en diergeneesmiddelen zijn (Advertentie) Beleggings objecten www.rentmeesters. net De Rentmeesters aangetroffen op boerderijen. Dergelijke stoffen mogen alleen aanwezigzijnbij een dierenarts. Bedrijfsleider L. Castelijns van het Ossenisser varkensbedrijf ontkent dat bij Lavi entstoffen of geneesmiddelen zijn gevon den. Hij zegt wel dat de AID een deel van de administratie heeft meegenomen voor onderzoek. De bedrijfsleider wil verder geen commentaar geven, maar zegt het resultaat van het onder zoek 'rustig af te wachten'. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: O een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,--) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:m/v Straat:nr Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 713214 000019 (Advertentie) (Advertentie) (Advertentie) Vraag naar dr voorwaarden in <le showroom Aelie loopt vaii^V^^ j| 19/5 tol jt j Lnmrt 'S/5. Kaatsheuvel Reehiv iarl S U,liTooiv04l6-'7t)269 Woerden nnsi- (.Jolt 2, u-kloon (H+S 480+60 www.mandemakers.nl Morgen is de Konmar in Middelburg geopend van 12.00 - 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel Tickets Pakketreizen www.nonstopbonaire.nl (Advertentie) Dinsdag 23 mei iffezeel". HogeschoolrfWZeeland Edisonweg 4, Vlissingen 19.30 - 21.00 uur Er zijn nog slechts 8 plaatsen vrij! DEN HAAG - De gezondheids toestand van prins Bernhard is gisteren licht verbeterd. De prins maakt volgens de artsen een montere indruk, aldus de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) gisteravond. De toestand van de prins is nog steeds kritiek. De artsen meldden gisteroch tend dat de prins rustig gesla pen had en dat hij weer zelf stan- dig ademde. Veel leden van de koninklijke familie gingen gisteren in het Universitair Medisch Centrum Utrecht bij prins Bernhard op bezoek. Na de stille tocht in En schede was ook Willem- Alexander gisteravond bij zijn grootvader. GPD AARDENBURG - De nationale ploeg van Denemarken verblijf t tijdens de Europese voetbal kampioenschappen van 10 tot en met 12 juni in Hotel De El- derschans in Aardenburg. (Advertentie) Het aantal mensen dat wordt vermist na de. ramp nam giste ren af tot tien. Het dodental daalde tot zeventien. De verkla ring voor het gedaalde dodental is dat van de gevonden li chaamsdelen niet altijd duide lijk is bij hoeveel personen die horen. Van de 946 gewonden lig gen er nog 29 in het ziekenhuis, van wie zes op de intensive care. de rug was. „Maar daar komen we niet voor", aldus een van de rouwenden. „Wij zijn hier voor hen. Aan de kop van de stoet liep een groep van vijfhonderd mensen uit het rampge bied. Daarachter liepen prins Willem- Alexander, premier Kok en burgemees ter Mans. Bij het bloemenmonument aan de Deur- ningerstraat verstomde alle geluid van- .uit de passerende stoet. Mensen keken met gebogen hoofd naar de overweldi gende muur van bloemen, planten, rouwkransen, knuffeldieren, tekeningen en laatste groeten. Het merendeel liep naar de brandweerkazerne, waar even eens een zee van bloemen was neergelegd en diepe stilte heerste. Langs de route waren voorzieningen ge troffen voor de opvang van mensen die door emoties overmand zouden worden. Maar daar is volgens de gemeente bijna geen gebruik van gemaakt. De meeste leden van het Enschedese GRATIS TV IN VIDEO VOOR ALLE ORANJEFANS Hans Verkerk viert het EK-voetbal met een spectaculaire actie. Bij aankoop van een complete keuken krijgt u een AIWA kleuren-TV en HIFi-videorecorder cadeau" Kom dus snel naar onze EK-keukenshow. brandweerkorps liepen niet mee in de stille tochtZij gingen rechtstreeks naar het Volkspark na de crematie van één van hun omgekomen collega's in Usselo. Twee vertegen woord igers van dé vrij wil lige en stadsgewestelijke brandweer Vlissingen/Middelburg woonden giste ren de crematie en eerder op de dag de be grafenis van een andere collega bij. Van daag is de uitvaart van de andere twee omgekomen brandweerlieden. GPD foto Carlo ter Ellen/GPD Almelo van kracht. De man was gisteravond nog niet opge sp oor.d, maar justitie verwacht dat dit op korte termijn gebeurt. Deze directeur heeft eerder in de week in een ziekenhuis in Gro- nau in Duitsland gelegen, zo is daar bevestigd. Hij zou bij de explosies gewond zijn geraakt. De twee directeuren waren met drie anderen te zien op foto's die aan het begin van de brand zijn gemaakt. Het tweetal wordt verdacht van het feitelijk leidinggeven aan eventuele ver boden gedragingen van S.E. Fi reworks. Het zou gaan om even tuele overtredingen van de milieuvoorschriften Gisteren werden de luchtfoto's van de Topografische Dienst in Emmen vrijgegeven. De beel den van het terrein van S.E. Fi reworks werden kort voor de ex plosie op zaterdag gemaakt en geven de indruk dat er twee deu ren van 'MAVO-boxen' open staan. In die boxen mag vuur werk opgeslagen liggen. Ook lij ken twee deuren van het kan toor open te staan. Op de vliegbasis Twenthe staan sinds dinsdag twee zeecontai ners met vuurwerk die bestemd waren voor Fireworks. De con tainers werden in Nijmegen in beslag genomen tijdens een con trole in het kader van het vuur- werkbesluit. Over inhoud en afzender doet justitie geen me dedelingen. ANP/GPD pagina 33: berooid en dakloos De Deense ploeg, tegenstander van Oranje, speelt op zondag 11 juni zijn eerste wedstrijd van het EK tegen Frankrijk in het Jan Breydelstadion in Brugge, dat slechts twintig kilometer verwijderd is van Sluis. Volgens burgemeester C.J. van Liere van Sluis-Aardenburg was een halfjaar geleden al be kend dat er een Deense delega tie naar De Elderschans zou ko men. „Het zou om officials gaan, zo werd ons verteld. Pas sinds kort weten we dat de nationale selectie drie dagen komt." Van Liere verwacht dat het nu nog drukker zal worden in zijn gemeente, dan aanvankelijk was aangenomen. „De ploeg neemt eigen beveiliging mee, maar er is van onze kant sowieso alertheid geboden", aldus de burgemeester die gistermiddag naar het ministerie van Binnen landse Zaken in Den Haag ging. Daar kwamen alle burgemees ters bijeen van de gemeenten, waar nationale voetbalteams tijdens het EK worden onderge bracht. van onze redactie binnenland ENSCHEDE - Niet de geschatte vijftien duizend, maar zeker honderdduizend mensen namen gisteravond deel aan de Tocht van Medeleven in Enschede. De stoet was zo lang dat vele duizenden mensen nog onderweg waren toen de ce remonie aan het eindpunt in het Volks park, met de toespraken van burgemees-, ter Mans en premier Kok, allang achter van onze redactie binnenland ENSCHEDE - Een van de twee directeuren van de ontplofte vuurwerkopslagplaats S.E. Fi reworks in Enschede is gister middag aangehouden. De man is gearresteerd toen hij zich meldde bij een politiebureau in de regio Twente. In welke plaats wil justitie niet zeggen. Volgens een woordvoerster van het Openbaar Ministerie heeft de gisteren aangehouden 49-ja- rige directeur via zijn advocaat laten weten dat hij aan het strafrechtelijk onderzoek wil meewerken. De man is voorlo pig voor verhoor aangehouden. Het opsporings- en aanhou dingsbevel tegen de andere di recteur blijft volgens justitie in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1