Di Luca toont zijn ambities Komt de Tour naar Neeltje Jans? reilen bij Euro 2000 Brian Laudrup moet stoppen Erik de Koeyer vrijuit bij omkoping Nominatie Monique Nuijten van de baan Van Wely naar Middelburg sport 25 Italiaan jaagt op leiderstrui Inval bij Jean-Luc Vandenbroucke Gonnen stopt als bondscoach Han Berger snijdt in selectie Maradona bij afscheid Matthaus Tennissters naar halve finales Van Gaal geeft zaterdag uitleg Huizinga in halve finales van EK judo Twente speelt benefiet tegen Schalke '04 Lazio wint ook beker Taffarel verlaat Galatasaray vrijdag 19 mei 2000 rioor Peter van Kouteren VLISSINGEN - De voetballers Coen Burg en Mare Cox hebben aan de Belgische Centrale dienst ter bestrijding van de corruptie bekend zich op 18 april vorig jaar te hebben laten omkopen voor de wedstrijd KV Kortrijk-Westerlo (4-2). De Nederlanders Burg en Cox speelden destijds voor Wester- lo. Beiden hebben toegegeven voor die wedstrijd 25.000 Bel- gische frank te hebben ontvan gen. De Terneuzense doelman Erik de Koeyer, die toen nog bij KV Kortrijk onder contract stond, en zijn medespelers hebben niets met de affaire te maken. De omkoopzaak kwam na on derzoek in de IRT-affaire aan het rollen. Uit een bandopna me zou zijn gebleken dat ten minste één speler van Westerlo zich voor de uitwedstrijd tegen Kortrijk had laten omkopen. Binnen een Nederlands gok- syndicaat, dat op uitslagen in de Belgische competitie wed de, zouden de omkopers hun geld op een overwinning van Kortrijk hebben gezet. Kort rijk was hekkensluiter. Erik de Koeijer, die in zijn loopbaan als prof uitkwam voor Lokeren, Excelsior Moes- kroen en KV Kortrijk, reageer de gisteren nuchter op het bericht dat hem en zijn mede spelers geen blaam treft. Vori ge week zeiden bestuurders van Kortrijk niet uit te sluiten dat de doelman bij de omko ping betrokken zou zijn, omdat hij een zwak seizoen had ge keept. De Koeijer: „Opgelucht? Ach, niet echt. Iedereen die mij een beetje kent, weet dat ik me daar niet mee bezig zou hou den. Ik ben gelukkig heel rustig gebleven, omdat ik wist dat ik niks te verbergen had. Ik heb helemaal niks gehoord. Niet van het gerecht, maar ook niet van Kortrijk." De keeper, die volgend seizoen bij Terneuzen onder de lat staat, nam vorige week wel een advocaat in de arm. „Ik ben door het slijk gehaald", vindt hij. „Mijn naam moet gezui verd worden. Kortrijk zal moe ten toegeven dat ze er met hun beschuldiging volledig naast hebben gezeten." Danilo di Luca won de vijfde etappe van de Giro, en hoopt op meer: „Maandag heb ik een goede kans, met aankomst op de Abetone." foto Vicenzo Pinto doorSven Remijnsen ROTTERDAM - De Nederlandse gymnas- tiekunie (KNGU) ziet af van verdere pogin gen om Monique Nuijten opnieuw voor te dragen voor de Olympische Spelen. Na de veertiende plaats die de Goese turnster af gelopen zaterdag op het EK in Parijs be haalde, werd overwogen om een nieuwe voordracht in te dienen bij NOCNSF. De productgroep vrouwenturnen van de gymnastiekunie vergaderde gisteravond in Rotterdam over een mogelijke kandidatuur. Uit gegevens van de internationale gymnas- tiekfederatie (FIG) bleek dat de KNGU voor 1 februari had moeten melden of gebruik werd gemaakt van de twee voor Nederland gereserveerde startbewijzen. Omdat NOCNSF eerder dit jaar de Neder landse nominatie naast zich neerlegde, had de KNGU zich al officieel afgemeld bij de federatie. „De FIG heeft inmiddels andere landen benaderd om de plek van Nederland in te nemen", aldus Peter Weel, voox-zitter van de productgroep vrouwenturnen. „Er zijn zelfs al reserves aangewezen. Een nieu we gang naar NOCNSF heeft daarom geen zin, want onze plek bestaat simpelweg niet meer. Het is jammer, maar het is niet an ders." MOESKROEN - De Belgische Bijzondere Opsporings Briga de (BOB) heeft huiszoeking gedaan in de woning van Jean- Luc Vandenbroucke in Moeskroen. Het parket van Doornik wil de boekhouding napluizen van de wielerploeg Lotto in de periode dat Vandenbroucke ploegleider was. Vandenbroucke vertrok eind 1999 bij Lotto. Hij leidde de wielerploeg elf jaar. Vandenbroucke was tijdens de huiszoekeing niet thuis. De BOB deed een tweede huiszoeking in Ploegsteert bij Jean- Jacques Vandenbroucke, de broer van Jean-Luc, die destijds mecaniciën was bij Lotto. Het parket van Doornik is boven dien een onderzoek begonnen naar de dopingzaak van voor malig renner Abdoesjaparov. Hij werd als Lotto-renner uit de Tour gezet en onmiddellijk ontslagen. Belga/ANP DEN HELDER - Bob Gonnen stopt als bondscoach van de Nederlandse basketbalploeg. De trainer deelde dat de stich ting Nederlandse Basketbal Top (NBT) donderdag mee. Gon nen blijft wel aan als coach van Den Helder. De NBT gaat op korte termijn op zoek naar een vervanger. ANP ZEIST - Bondscoach Han Berger heeft de definitieve selectie voor het Olympisch elftal bekendgemaakt. Van de 25 geselec teerde spelers zijn er vijf afgevallen voor deelname aan het EK in Slowakije, waar kwalificatie voor Sydney op het spel staat. Tim de Cler (Ajax), Ron Pander (Veendam), Peter van der Vlag (Veendam) en Davy Zafarin (Roda JC) zijn door Ber ger op de zogenoemde standbylijst geplaatst. Remco van der Schaaf (Fortuna Sittard) is de vijfde afvaller. Selectie Olympisch elftal voor EK Slowakije: Van Bommel (PSV), Bosschaart (FC Utrecht), Bouma (PSV), Cairo (Feyenoord), Tim Cor- nelisse (RKC), Hofland (Fortuna Sittard), De Jong (FC Utrecht), Knopper (Ajax), Kuyt (FC Utrecht), Van der Leegte (RKC), Lurling (Heerenveen), Musampa (Malaga), Nieuivenburg (Ajax), Oude Kamphuis (Schalke '04), Paauwe (FC Twente), Rudge (Roda JC), Si- kora (Vitesse), Vennegoor of Hesselink (FCTwente), Wisgerhof (Vites se), Zegers (Excelsior). ANP HAVANA - Diego Maradona zal aanwezig zijn bij de af- scheids wedstrijd van Lothar Matthaus op 2 6 mei in München. Maradona verblijft sinds januari in de Cubaanse hoofdstad voor een ontwenningskuur. Hij was verslaafd aan cocaïne. Dr. Pedro Llerena, directeur van het rehabilitatiecentrum, ver klaarde dat Maradona snel aan stabiliteit wint en 10 kilo is a f- gevallen. Tijdens de vierdaagse trip naar München moet Ma radona zich houden aan strikte regels. Llerena ziet de reis als een 'tussendoortje' voor Maradona. De Argentijn zal de af trap verrichten bij de jubileumwedstrijd van Matthaus. AFP MURCIA - De Nederlandse tennissters hebben in het kwalifi catietoernooi voor de Fed Cup Bulgarije met 3-0 verslagen en zich geplaatst voor de halve finales. In het dubbelspel pakten Miriam Oremans en Kristie Boogert via de setstanden 6-3 en 6-2 het laatste punt tegen het duo Gabrovska/Goesjeva. De tegenstander van de ploeg van Vlissinger Hans Felius is nog niet bekend. ANP BARCELONA - Trainer Louis van Gaal heeft voor komende zaterdag een persconferentie belegd. Daar zal de trainer van Barcelona uitsluitsel geven over zijn toekomst. Donderdag zei de Nederlander dat hij nog geen beslissing heeft genomen over zijn aanblijven bij de Catalaanse club. RTR Zeeuwen optimistisch na bezoek aan Tourdirecteur ArnhCIÏl btillg VOOF van onze sportredactie van onze sportredactie PESCHICI - De hitte van het zuiden heeft Danilo di Luca, een van de meest ambitieuze jonge renners in het peloton, aange vuurd een demonstratie van zijn talent te geven. De 24-jarige Italiaan kondigde voor aanvang van de vijfde etappe van de Giro aan er vol in te vliegen en hield woord. Hij zegevierde en sleepte in zijn kielzog landgenoot Mat- teo Tosatto mee naar de roze (rui. Dat tricot is Di Luca's volgende doel. Hij heeft er zeker de kwali teiten voor getuige zijn verrich tingen in de moordende slotfase bergop. Alleen de echt sterke klassementsrijders, onder wie ook Marco Pantani, bleven overeind. Di Luca versloeg in de eindsprint zijn landgenoten Vladimir Belli en Paolo Lan- franchi. Tosatto handhaafde zich ook in de kopgroep die acht kilometer voor de eindstreep gestalte kreeg. Dankzij enkele bonifica tieseconden onderweg klom hij als beloning voor die krachtsin spanning naar de eerste plaats in de algemene rangschikking. De afgelopen drie dagen had hij vergeefs geprobeerd zijn land genoot Christian Moreni uit het WROCLAW - Mark Huizinga heeft tijdens de EK judo in Wro claw de halve finales in de klas- se tot 90 kilogram gehaald. De Vlaardinger versloeg achter eenvolgens de Pool Malyjaszek, de Joegoslaaf Mandie en de Rus Morozov. Huizinga, die in 1996, 1997 en 1998 Europees kampi- oen werd, neemt het zaterdag in de halve eindstrijd op tegen de Fransman Demontfaucon. Den- nis van der Geest (+100 kg) ver raste in de eerste ronde met winst op de Turk Tataroglu, die al drie jaar regerend kampioen is. Van der Geest plaatste zich vrijwel zeker voor Sydney. Ook verrassend was de snelle uitschakeling van Ben Sonne- mans (-100 kg), die in de eerste ronde van de IJslander Thor- leifsson verloor. Sonnemans, die wel voor de Spelen is geplaatst, kreeg geen herkansing. Karin Kienhuis en Frangoise Harte- veld (+78 kg) gingen ook in de I openingsronde onderuit. Harte- veld stroomt wel door naar de herkansingsronde, waarin ze brons moet pakken om naar Sydney te mogen. Edith Bosch (- 70 kg), al wel gekwalificeerd voor de Spelen, verloor ook di rect van de Spaanse Martin. Maarten Arens (-81 kg) won zijn eerste twee ronden van de Joe goslaaf Dragic en de Italiaan Lepre. ANP ENSCHEDE - FC Twente heeft het aanbod van de Duitse club Schalke '04 0111 deel te nemen aan een benefiet wedstrijd aan vaard. Het duel, waarvan de baten be stemd zijn voor de slachtoffers van de vuurwerkramp in En schede, is tijdens de voorberei ding op het nieuwe seizoen in het stadion van FC Twente. Naar een datum wordt nog ge zocht. In een eerder stadium hadden Borussia Mönchengladbach en MSV Duisburg zich al aange beld als kandidaat-tegenstan der. Bij Schalke is sprake van een hoog 'FC Twente-gehalte'. Naast de oud-spelers Youri Mulder en Niels Oude Kamp huis heeft ook assistent-trainer Eddy Achterberg een verleden hij de Enschedese club. Daax-bij is de grootste Schalke-fanclub van buiten Duitsland gevestigd m Enschede: Blau/Weiss En schede. ANP roze te rij denAls het aan Di Lu ca ligt is de heerschappij van To satto, die drie tellen voorsprong heeft op Moreni, tijdelijk. „Maandag heb ik een goede kans, met aankomst op de Abe tone." De Italiaan, bijgenaamd 'Di Caprio op de fiets', durft nog niet te denken aan de eindzege. „Dat is ook een onderwerp, maar voor 2001." De etappe werd opnieuw opge schrikt door valpartijen, de erg ste op 35 kilometer van de eind streep. Serieuze kanshebbers voor het winnen van de Giro als Pantani, Savoldelli en Rebellin liepen daardoor enige achter stand op maar konden de schade beperken.De Fransman Yvon Ledanois was een echt slachtof fer. Hij moest naar het zieken huis om foto's te laten maken van schouder en sleutelbeen. Van de Nederlanders in de Giro opnieuw weinig nieuws. Addy Engels was donderdag de beste. Hij verspeelde minder dan vier minuten op de winnaar. Alle an deren werden op negentien mi nuten gezet. De derde etappe in de Midi Li bre werd een prooi voor de Au straliër Stuart O'Grady. Hij ver sloeg in de sprint de Nieuw- Zeelander Julian Dean en de Fransman Patrice Halgand. ANP/AFP door Frits Bakker PARIJS - Het was een optie, maar niet de enige. Cees Bal lan ceerde gisteren op weg naar Pa rijs het idee om in de Tour de France van 2004 een etappe te laten eindigen op de Storm vloedkering en de karavaan met renners, ploegleiders en organi satie onder te brengen op Neel tje Jans. Hij wilde na een onder houd met Tourbaas Jean Marie Leblanc niet zeggen of het plan kans van slagen maakt. „We hebben wel een goed gevoel", zei Bal. De Tourdirecteur kreeg gisteren in het hoofdkantoor van zijn or ganisatie in een voorstadje van Parijs de officiële aanvraag overhandigd voor een Tour etappe door Zeeland. Voor het eerste daadwerkelijke contact reisde een Zeeuwse delegatie, onder meer vergezeld van oud- Tourwinnaar Jan Janssen, naar de Franse hoofdstad. Het on derhoud vond plaats in een ont spannen sfeer en was voor bei den partijen verhelderend. Pieter Stoter, voorzitter van het comité van voorbereiding: „Jean Marie Leblanc heeft onze plannen zeer belangstellend aangehoord. Mijn indruk is dat we met Zeeland een goede kans maken op een etappe.Cees Bal: „We hebben een heel goed ge sprek gehad, maar er is natuur lijk nog geen toezegging ge daan. Dat doet de Tourbaas nooit in zo'n vroeg stadium." Het acht man tellende gezel schap uit de Zeeuwse politiek, de sport en het bedrijfsleven, toonde zich wel optimistisch. Jean Marie Leblanc had zelfs in een onbewaakt moment twee schetsen gemaakt van een Zeeuwse etappe. Hij verdiepte zich tijdens het gesprek in de ontwikkeling van de Wester- seheldetunnel en dacht mee over het traject. Speculeren De Tour naar Neeltje Jans? Cees Bal schudde na het onderhoud heftig met het hoofdHet is nog zo ver, er moet nog zo veel ge beuren", zei de oud-winnaar van de Ronde van Vlaanderen „Het is een van de opties", wilde Bal wel prijsgeven. Verder waakte hij ervoor om voor zijn beurt te spreken, want dat kan de zaak schaden. „We kunnen nu alleen gaan speculeren en aangeven wat wij graag willen. Jean Marie Leblanc wilde voor al geen pers in de buurt tijdens het eerste onderhoud, omdat hij geen valse verwachtingen wilde wekkenToch wel een paar tips? „Jawel", zei Bal. „We kregen bijvoorbeeld te horen dat de Westerscheldetunnel in het be gin van een etappe moet liggen en niet in de finale. Want dan kunnen er geen tv-beelden wor den gemaakt." En als de Toui- van 2004 door Zeeland trekt, dan zal het in de eerste week zijn. Die gegevens leveren al een aar dige indicatie op. Bennie Ceu- len, die als enige Nederlander deel uitmaakt van de Tourorga nisatie: „Ik zie maar twee moge lijkheden. Als de Tour dat jaar vanaf de kust door België naar boven komt, moet de etappe on der de Westerschelde eindigen. En dan de dag daarna door de tunnel gaan, een rondje Zeeland maken en door Brabant terug- rij den.De tweede optie ligt nog iets meer voor de hand: vanaf Antwerpen of Luik richting Zeeland rijden en eindigen bo ven de Westerschelde (bijvoor beeld op Neeltje Jans). En de volgende dag een etappe die eerst door de tunnel rijdt om daarna terug te keren naar Frankrijk. Cees Bal: „We heb ben ons tegenover Leblanc heel flexibel getoond, want de Tour beslist over het parkoers."De Zeeuwse organisatoren werden tijdens het uitstapje naar Parijs bestookt met organisatorische tips. Bennie Ceulen, ook bij de Tourstart in Den Bosch in 1996 bij de organisatie betrokken: „We zijn op de goede weg, maar het echte werk begint pas na de definitieve toewijzing. Het be langrijkst is dat de garantie voor de afdracht aan de Tour (550.000 gulden) zo snel is ge realiseerd." Pieter Stoter: „Van af nu kunnen we voorzichtig gaan onderhandelen met spon sors." De verwachting is dat het totale project zo rond de één miljoen zal kosten. Cees Bal: „We denken aan vijf, zes grote sponsors om het bud get rond te krijgen. De Tour biedt weinig mogelijkheden om naast de sponsors van de orga nisatie zelf op het parkoers re clame te maken. We moeten het dus hebben van relatie-marke- ting met grote bedrijven." Jan Janssen, die vandaag zijn zes tigste verjaardag viert: „Maar de Tour opent heel veel deuren, dat kan nooit een probleem zijn." En organisatorisch? Bennie Ceulen: „Het is nog ver weg, maar er komt ontzettend veel bij kijken. Ik noem maar wat: voor een Touretappe die over de grens gaat, wordt een vlekkelo ze samenwerking verlangd tus sen het Franse politiekorps en de Zeeuwse ordediensten. En dan kom je weer de gekste din gen tegen. Zo moeten alle Fran se politieagenten aan de grens hun revolvers inleveren." „Dat is allemaal van later zorg", vindt Cees Bal. „We moeten eerst maar eens afwachten of we die Touretappe wel krijgen. Jean Marie Leblanc heeft ons laten zien hoeveel aanvragen er elk jaar binnenkomen. Wij zijn er in elk geval snel bij. En ik ge loof er heilig in dat we het voor elkaar krijgen." MILAAN - Na het landskampi oenschap heeft Lazio Roma donderdag ook de Italiaanse voetbalbeker veroverd. De Ro meinen haalden de dubbel door de return tegen Inter met 0-0 ge lijk te spelen. Lazio had de eer ste wedstrijd met 2-1 gewon nen. ANP ARNHEM - De politie en de ge meente Arnhem gaan het beleid rond de voetbalwedstrijd Tur- kije-Italië eerste pinksterdag (zondag 11 juni) nog eens onder de loep nemen. Dit naar aanlei ding van de rellen voorafgaande aan de Uefa Cupfinale tussen Galatasaray en Arsenal, afgelo pen woensdag. De grootste zorg van gemeente en politie is dat Engeland twee de pinksterdag in Eindhoven speelt. De Turkse en Britse sup porters zitten rond Pinksteren dus vlakbij elkaar en kunnen el kaar makkelijk opzoeken. Bur gemeester Scholten van Arn hem wil die situatie nog eens grondig bekijken en overleggen hoe beide groepen gescheiden kunnen worrten gehouden. Politiecommissaris T. Brekel- mans, verantwoordelijk voor het Nederlandse politieoptre den tijdens Euro 2000 dat in juni van onze sportredactie AMSTERDAM - Brian Laudrup stopt op medisch advies met voetballen. De 31-jarige Deen heeft last van een chronische blessure aan een achillespees. Laudrup had nog een contract voor één jaar bij Ajax. De Deen kwam aan het begin van het afgelopen seizoen naar Ajax. Hij speelde 39 wedstrij den voor Ajax en scoorde daarin KOPENHAGEN - Claudio Taf farel verlaat Galatasaray. De 34-jarige Braziliaanse doelman zal zijn contract niet verlengen. Hij trad twee jaar geleden, na het WK in Frankrijk, in dienst van de Turkse club. Zijn con tract loopt in juni af. Taffarel kwam 112 keer uit voor het Bra ziliaanse elftal. Hij was doel man tijdens drie WK's, in 1990 (Italië), '94 (Verenigde Staten) en '98 (Frankrijk). In '94 werd hij met Brazilië wereldkampi oen, in '98 verloor hij in de finale van Frankrijk. AFP in België en Nederland begint, was woensdag in Kopenhagen. Brekelmans overweegt extra maati'egelen, maar wil niet zeg gen welke. Een woordvoei'dster van een ziekenhuis in Kopenhagen meldde elf gewonden. „Vijf be vinden zich in kritieke toe stand", aldus de woordvoerd- ster. De politie hield het op ne gen gewonden van wie twee ern stig. De Engelse voetbalbond heeft Denemarken zijn excuses aan geboden voor het wangedrag van de Ai'senal-fans in Kopen hagen. „Maar", zei directeur Davis Davies woensdagmorgen in Londen, „we vex*wachten niet dat onze kansen op de organisa tie van het WK in 2006 erdoor geslonken zijn." Engeland is een van de vijf kan didaten voor het WK in 20 0 6De Fifa maakt in juli de keuze tus sen Engeland, Duitsland, Ma rokko, Brazilië en Zuid-Afrika. RTR/ANP 14 keer. „Ik had", aldus Laud rup, „graag nog een jaar bij Ajax willen spelen. Het heeft geen zin dat te doen als ik niet 100 procent fit ben. Het is jam mer dat ik op deze manier af scheid moet nemen maar ik kan terugkijken op een mooie carri ère van 14 jaar voetbal op het hoogste niveau, met tal van prij zen." Laudrup begon zijn loopbaan in 1986 bijj Bröndby IF. Daar speel de hij vier seizoenen. In '89 ver trok hij naar Bayer Uerdingen, het jaar erop naar Bayern Mün chen. In '92 verhuisde hij naar Italië waar hij één seizoen speel de bij Fiorentina en één seizoen bij AC Milan. In '94 werd hij aangetrokken door Glasgow Rangers. Daar bleef hij vier jaar voordat hij werd ingelijfd door Chelsea. In Londen aardde hij niet en hal- vexwege het seizoen 98-99 keer de hij terug naar Denemarken, naar FC Kopenhagen. Zijn laat ste werkgever werd Ajax. Laudrup speelde 82 interlands voor het Deense elftal en scoor de daarin 21 keer. In 1992 maak te hij deel uit van de ploeg die in Zweden vei'rassend Europees kampioen werd. AiVP 'W-zjm 1 De Zeeuwse delegatie die de Tourplannen presenteerde bij Jean Marie Leblanc. Van links naar rechts: Cees Bal, Piet Klip (gx-iffier van Provinciale Staten), Ap den Doelder en Jan Janssen. foto Charles Strijd van onze sportredactie VLISSINGEN - Dat zondag een Nederlands kampioen aan het negende Schaakvoetbal- toerixooi vaxx schaakvereniging Middelburg deelneemt is al zeker. Panfox uit Breda mag zich immers nationaal teamkampioen noe- De kans dat ook de individuele kampioen van Nederland naar Middelburg komt, wordt met de dag groter. Panfox-speler Loek van Wely heeft op het NK met nog één ronde te gaan een half punt voorsprong op Jeroen Piket. Van Wely versloeg gisteren in de voorlaatste ronde van het NK Manuel BosboomJeroen Pi ket bleef in de achtervolging door Sex'gej Tivia- kov. In de laatste ronde hebben Van Wely en Pi ket zwax~t tegen respectievelijk Reinderman en Van der Steri'en. Aan het schaakvoetbaltoernooi, dat eigenlxjk schaak-zaalvoetbaltoex-nooi zou moeten he ten, nemen acht teams deel. Naast Panfox zijn dat Vlissingen, Middelburg 1 en 2, Souburg, HWP (Sas van Gent), DZD (Knriningen) en Terneuzen. Het toernooi wordt gehouden in de kantine en de zaal van sporthal De Voorborgh te Middelburg en begint om 12.30 uux*.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 25