Oostburg verhoogt belastingen Splijtstofcontainer voldoet aan verwachtingen Nooit meer bang Kok polst VVD'er Hennekeij voor lidmaatschap PvdA Dow braakt weer zwarte rook uit Zeeland mag in pinksterweekeinde agenten houden Instellingen voor gehandicapten vrezen verlies klantenkring 19 Meeste lokale tarieven stijgen met tien procent dat het koud wordt! Bastaard satijnrups plaagt strandgangers in Renesse Nieuwe consul /yjvink Offset zeeuwse almanak Toetje zeeland woensdag 17 mei 2000 Pascalle Cappetti - Ook in 2001 kun- de burgers in de gemeente een verhoging van de lasten tegemoet lien. Het college van burge meester en wethouders van )ostburg meldt dat in de voor- aarsnota. het jaar 2001 willen B en W onroerend-zaakbelasting, de de afvalstof en de precariorech- en, hondenbelasting, leges en riarktgelden elk met tien pro- jent verhogen. De lijkbezor- [ingsrechten worden twintig irocent duurder. Het rioolrecht met drie procent. Nieuw is mogelijke invoering van een tai'iefs verhogingen, die de ongeveer 650.000 gul len extra moeten opleveren, lijn nodig om onvermijdelijke rastenstijgingen op te vangen. Dostburg gaat er vanuit in 2001 •uimtweeënhalf miljoen gulden uit te zijn. Ondanks een op de algemene rijksuit- die overigens minder is als aanvankelijk werd ge rekent de gemeente in 1001 op een toename van de rijksbijdrage van 750.000 gul len. ïind 2000 worden de woningen de gemeente opnieuw ge taxeerd en de nieuwe WOZ- waarden vastgesteld. De ver wachting is dat de waarde van de huizen de afgelopen jaren flink is gestegen, wat zou bete kenen dat de gemeente ook meer kan binnenhalen aan OZB. Het college wil deze meeropbreng sten 'niet automatisch volledig' compenseren door de tarieven te verlagen. Brandweerrecht B en W streven naar een tarief waarbij de gemeente 750.000 gulden extra opstrijkt. De in voering van een brandweer- recht past in het voornemen de brandweer verder te professio naliseren. Dit betekent ook dat de kosten 'bedrijfsmatiger' worden doorberekend. Het college benadrukt dat de primaire brandweertaken hier buiten vallen, maar dat in de toekomst misschien moet wor den betaald voor de aanwezig heid van de brandweer bij eve nementen, het leegpompen van kelders, het redden van een kat uit een boom of het reinigen van vervuild wegdek, Wat de 'grote projecten' die voortvloeien uit de recreatievi sie, de structuurvisies voor Breskens, Cadzand en West- Zeeuws-Vlaanderen de ge meente gaan kosten, valt nog niet te zeggen. Voor Breskens wordt alvast rekening gehou- (Advertentie) Toe aan een Hoog Rendement-kecel? Vraag naar het Nefit Warmte 'l Garantie Plan. Nu met kans op één jaar gratis stoken! Bel 0570 - 67 85 00 .i1 j|i voor de actievoerende Nefit dealer bij u in de buurt. NEFIT 1 den met een investeringsbedrag van 2,5 miljoen gulden in 2003 en 2004. In het najaar willen B en W een fonds vormen voor de ze projecten. Zeker is dat de uit voering van alle plannen een forse inzet van de ambenaren vereist en een 'aanzienlijke ex tra werkdruk' met zich mee brengt. Een extern projectleider gaat deze projecten trekken. Behalve een fonds voor de grote projecten, wil de gemeente ook een fonds volkshuisvesting in het leven roepen. Dit potje is be doeld om woningen te kunnen aankopen en vervolgens, na ver betering, weer te verkopen. Doel is de kwaliteit van de wo ningen te verbeteren en een rem op de marktprijzen te zetten. Het college denkt dat woningen hierdoor minder snel als tweede woning worden verkocht. Lagere rente Om particulieren te stimuleren hun verouderde huizen op te knappen, wil de gemeente zich aansluiten bij het Stimulerings fonds Volkshuisvesting Neder land. Via dit fonds kunnen men sen met bouwplannen een lening afsluiten tegen een lagere rente. De gemeentelijke rege ling voor particuliere woning verbetering is alleen nog van toepassing voor woningen bin nen de bebouwde kom. Deze voorwaarde geldt ook voor de nieuwe sloopkostenbijclrage. Er mag geen nieuwe woning voor in de plaats komen. Vrachtwagens en bedrijfswa gens mogen waarschijnlijk van af volgend jaar niet meer in de kernen parkeren, behalve op aangewezen terreinen. Oost burg werkt inmiddels aan een wijziging van de Algemene Plaatselijke Verordening waar in een algeheel parkeerverbod wordt vastgelegd. Zij onder zoekt verder de mogelijkheden voor de aanleg van een vracht wagenparkeerterrein op bedrij venterrein Stampershoek in Oostburg. door Richard Hoving BRESKENS - Niemand min der dan minister-president Wim Kok heeft hem benaderd. Of hij lid wilde worden van de PvdA De Zeeuwse WD-ge- deputeerde Jaap Hennekeij heeft beleefd bedankt. Hennekeij ontving afgelopen zaterdag op zijn huisadres in Breskens een brief van Kok. Zes jaar Paars heeft ons land goed gedaan, schrijft de mi nister-president. „Nederland staat er economisch uitste kend voor." Maar, zo vervolgt hijtoch moet er nog veel ge beuren. ,,De PvdA wil zich de komende jaren blijven inzet ten voor een rechtvaardige en solidaire samenleving. Om deze doelstellingen te realise ren hebben we uw vertrouwen en steun hard nodig. De Zeeuwse provinciebe stuurder heeft Kok in een re actie laten weten sympathiek te staan tegenover ledenwerf acties. Toch voldoet Hennekeij niet aan het verzoek om lid te wor den van de PvdA ,,Ik kies er voor het streven naar een rechtvaardige en solidaire sa menleving te blijven invullen vanuit de liberale beginselen zoals ik dat al jaren doe." Mailing „Een rare samenloop van om standigheden", reageert mar keting-manager Olaf van der Walle van de PvdA Het is volgens hem niet de be doeling geweest de WD'er van partij te laten veranderen. Het gaat om een brief zoals er elk jaar een paar duizend wor den verstuurd. Het partijbu reau heeft daarvoor gebruik gemaakt van een adressenbe stand dat een bureau heeft ge leverd op basis van een enquê teAan de hand van gegevens van opleidingsniveau, inte resses, kranten die iemand leest, vakantiebestemmingen en verdere bezigheden bepa len we hoe groot de kans is dat iemand lid wordt van de PvdA'aldus Van der Walle. Bijdrage Hennekeij stelt de minister president aan het slot van zijn schrijven een andere moge lijkheid voor om het ledenbe stand in Zeeland op te vijze len. De gedeputeerde herhaalt een verzoek om rijksbijdrage voor een aantal projecten die moeten zorgen voor een even wichtige ontwikkeling in de provincie. „Mag het provinci aal bestuur op korte termijn een uitnodiging ontvangen voor een afrondend overleg?", vraagt hij. door Joost Bosman TERNEUZEN - Voor de tweede maal binnen drie weken is er dinsdag een storing opgetreden bij Dow Benelux die dikke, zwarte rookwolken boven Ter- neuzen veroorzaakte. l Volgens Dow-woordvoerder J. Huisman betrof het, evenals op 25 april, gisteren een storing in de koelmachine van een van de naftakrakers. In de kraker wordt de nafta (een olieproduct) onder hoge temperaturen 'ge kraakt' en vervolgens afge koeld. Het koelingsproces levert grondstoffen op voor allerlei producten. Bij een dergelijke storing is het noodzakelijk dat de nog aanwezige nafta in de leidingen wordt afgefakkeld. Huisman vertelt dat tijdens de storing de productie in de fa briek tot een minimum is be perkt: er werd een zo klein mo gelijke hoeveelheid kraakgas door de eerste kraker verwerkt. Toen de problemen na een klei ne twee uur waren opgelost, kon de fabriek rond twee uur weer 'doorstarten' naar de normale capaciteit. Het is de vierde keer in ongeveer een half jaar tijd dat zich een storing bij Dow voordoet. In alle gevallen ging het volgens Huis man om niet geplande storin gen, waardoor het kraakgas moest worden afgefakkeld. Of de storingen verband met el kaar houden, kan Huisman niet zeggen. „Het gaat telkens om problemen met de koeling in de kraakmachines. Maar een kraakmachine bestaat uit hon derdduizenden stukjes appara tuur, zodat per keer moeilijk is na te gaan waaraan het nu pre cies ligt.Volgens hem doen zich overigens delaatstetijdniet we zenlijk meer storingen voor dan voorheen, maar is de aandacht van de regionale media ervoor gegroeid. Wel zegt Huisman dat mensen bij Dow de problemen in de gaten houden. De uitstoot die de storingen veroorzaken, is overigens niet gevaarlijk voor de volksgezondheid. Ze treft Dow wel behoorlijk in de porte monnee, omdat er ongebruikte nafta wordt 'weggegooid'. foto Charles Strijd door Maurits Sep BORSSELE - De kerncentrale Borssele is klaar voor het volgende transport van gebruikte splijtstofstaven. De nieuwe container die de afgelopen we ken uitgebreid is getest, voldoet aan de eisen en de verwachtingen. Gisteren keerde de container per trein terug naar de opwerkingsfabriek Cogéma in Frankrijk. Voordat de trein kon vertrekken, werd de container drie keer gecontroleerd op radioactiviteit aan de buitenzijde: op het terrein vanEPZ, op het rangeerter rein in Vlissingen-Oost en nadat die op de trein was getakeld. Het meten ge beurde met kleine ronde katoenen doekjes. Daarmee werden vooraf aan gegeven controlepunten bewreven. Dat waren er maximaal veertig. De doekjes gingen gaan in een schaaltje en daarna ih een meetapparaat. De uit slagen bleven steeds onder de normen, aldus A Bloot van de Röntgen Techni sche Dienst. Die voerde de metingen uit in opdracht van de Inspectie Milieuhy giëne van het ministerie van VROM. „Wij geven pas een transportverkla ring af als alles in orde is", verduide lijkte W. J. Altena van de Inspectie Mi lieuhygiëne. Radioactiviteit die eventueel aan de buitenzijde wordt gemeten, zogenoem de besmetting, is daarop gekomen doordat de transportcontainer in het opslagbassin van de kerncentrale is ge weest. Het water daarin is radioactief. Hoewel de container wordt schoonge- Met ronde katoeneu doekjes wordt over de controlepunten gewreven. Later wordt de radioactiviteit van het katoen gemeten. foto Ruben Oreel poetst, kan altijd wat water achterblij ven in bijvoorbeeld schroevèn, legde Wieman uit. „Maar die hebben abso luut geen gevolgen voor de omgeving, omdat het om zeer kleine concentraties gaat. Bovendien vinden metingen plaats voor het transport." Gaatje Volgens Wieman bestaan er veel mis verstanden over het 'lekken' van con tainers met splijtstofstaven. „Dat bete kent niet dat er radioactiviteit naar buiten komt. Dat is fysisch onmogelijk, omdat in de container onderdruk is. Mocht er een gaatje ontstaan, dan wordt lucht naar binnen gezogen. Er komt niks naar buiten." Theoretisch is het wel mogelijk dat na enkele dagen de lucht in de container zo is opgewarmd door de straling van de splijtstofstaven, dat de onderdruk verandert in overdruk. Dan, gaf Wie man toe, is het wel mogelijk dat er ra dioactiviteit naar buiten lekt. „Maar dat is op alle transporten die vanuit Borssele hebben plaatsgevonden nog nooit gebeurd." Het eerstvolgende transport met de nieuwe container vindt waarschijnlijk in november plaats, verwachtte Wie man. Minister J. Pronk van Milieu denkt over twee weken de vergunning te kunnen verstrekken. Rekening hou dend met inzagetermijnen en bezwaar procedures zal het nog tot het najaar duren voordat de kerncentrale meer ruimte kan creëren in het opslagbassin. Dat raakt vol omdat eerdere geplande transporten werden verboden. RENESSE - Badgasten op het strand bij Renesse en de Brou- wersdam worden geplaagd door rondzwevende haartjes van de rups van de bastaard satijnvlinder. De rupsen komen rond deze tijd massaal voor in de duin doorns en verliezen een aantal weken per jaar haartjes. Deze kunnen een allergische reactie veroorzaken, zoals rode, jeu kerige blaasjes op de huid en ademhalingsmoeilijkheden. Duindoorns komen voor op zanderige grond en zijn, zoals de naam al zegt, met name in de duinen talrijk. Huisarts L. A M. Bruel uit Brouwershaven gaf dinsdag aan dat het sinds vorige week woensdag weer druk is met patiënten die klachten on dervinden van de verharende rupsen. De symptomen zijn vol gens hem makkelijk te behandelen. Bruel heeft niet de indruk dat de allergiegolf dit keer groter is dan voorgaande j aren door Harmen van der Werf DEN HAAG - De regiopolitie Zeeland hoeft met de Pinkster dagen geen politieagenten meer te leveren voor EK 2000. Het mi nisterie van Binnenlandse Za ken heeft dinsdag het verzoek om politiebijstand door de Zeeuwse politie ingetrokken. Volgens het ministerie is dat niet gebeurd onder druk van de Zeeuwse commissaris van de koningin W. T. van Gelder, die maandag fel van leer trok tegen het bijstandsverzoek van Bin nenlandse Zaken. In het drukke pinksterweekeinde, als veel toe risten naar Zeeland komen, kan het korps geen mensen missen, zo luidde Van Gelders nood kreet. Binnenlandse Zaken was al met de provincie en de Zeeuwse po- litiekorpsleiding in gesprek toen Van Gelder zijn uitlatingen deed, aldus een woordvoerder van het departement. Hij was woedend op de commissaris van de koningin. „Van Gelder wist dat er snel een beslissing zou ko men. Hij had dit helemaal niet hoeven te zeggen." SGP-Ka- merlid J. T. van den Berg stelde gisteren nog schriftelijke Ka- mervragen aan minister K. de Vries van Binnenlandse Zaken naar aanleiding van de nood kreet van Van Gelder. In zijn vragen wees Van den Berg er on der meer op dat de inzet van po litie bij het EK2000 de basispo litiezorg niet mag aantasten. Binnenlandse Zaken had eerder tegenover de Tweede Kamer die belofte gedaan. MIDDELBURG - Recreatieon- dememer Henk van Koeveringe is dinsdag benoemd tot hono rair consul voor Duitsland in de provincie Zeeland. De Duitse ambassadeur Eber- hard von Puttkamer kwam voor de gelegenheid naar het Abdij- complex in Middelburg. De 51- jarige Van Koeveringe is direc teur van Roompot Recreatie Be heer in Kamperland. Van Koe veringe volgt Dieter Hartmann op. door Roelf Reinders GOES - De groei van het aantal persoonlijke zorgbudgetten kan voor instellingen voor verstan delijk gehandicapten een hoop problemen opleveren. Als ge handicapten op grote schaal gaan 'shoppen' van instelling naar instelling, kampen de stichtingen afwisselend met een personeelsoverschot of -tekort. Dat zegt directeur Jaap Hul- stein van stichting Het Gors voor verstandelijk gehandicap ten in Midden- en Noord-Zee land. Het ministerie van Volks gezondheid, Welzijn en Sport (VWS) wil met zorgbudgetten stimuleren dat gehandicapten meer vrijheid krijgen bij de keu ze van hulpinstellingen. Met een persoonsgebonden budget (PGB) krijgt een gehandicapte een som geld waarmee hij zelf zorg kan inkopen. Met een variant, het persoons volgend budget (PVB), zit een gehandicapte al wel bij een in stelling, maar krijgt hij de mo gelijkheid om bijvoorbeeld bij een andere stichting specifieke hulp of dagbesteding te kopen. Hulstein ziet in de groei van het aantal gehandicapten met een zorgbudget een 'reëel gevaar' voor de stichtingen. Continuïteit „We moeten ervoor waken dat de continuïteit van de gehandi captenstichtingen niet in ge vaar komt", aldus Hulstein. „Als ik personeel in dienst neem, omdat gehandicapten bij mij zorg kopen, kan ik mijn mensen weinig zekerheid bie den." De gehandicapten hebben de mogelijkheid ergens anders heen te gaan als het ze niet be valt, omdat ze zelf bepalen waar hun geld naartoe gaat. „Dat is een goede zaak", zegt Hulstein „Maar door de mogelijkheid van shoppen, bestaat de kans op afwisselend een overschot en te kort aan zorgmedewerkers. Dat is niet te managen. Naarmate een instelling afhan kelijker van zorgbudgetten wordt, zijn de problemen groter, aldus Hulstein. Hij zegt dat de gehandicaptensector in Neder land overtuigd is van het belang van meer vrijheid voor gehandi capten. „Maar met het gevaar van shopgedrag, hebben we een reëel probleem." Hulstein wil in het overleg van Zeeuwse gehan dicapteninstellingen het drei gende shopgevaar aan de orde stellen. Het ministerie van VWS trekt steeds meer geld uit voor zorgbudgetten. In 1999 hadden een kleine vierduizend gehandi capten een persoonsgebonden budget, een stijging van 260 procent ten opzichte van 1996. Begin dit jaar stonden er nog bijna zesduizend gehandicap ten op de wachtlijst. pagina 23: het GORS-gevoel (Advertentie) Dè drukkers uoor Zeeland! Bel met 0115-568000 Het was een lekker dagje ge weest, vond Leon van vier. Oma jarig: fris colaatje, sma kelijk gebakje, handje chips, nog een handje chipsj choco laatje, nog maar wat chips, bordje friet en ...hé, ook nog ijs. Zó'n oma, die oma. 's Nachts om twee uur moest Leon toch wat huilen. Pa en ma gingen even kijken, klaar voor het 'aai over het koppie en lekker verder slapen'-ri tueel. Het was iets ernstiger. De complete maaltijd bleek de maag van Leon te hebben verruild voor een lekker warm plekje in zijn bed. Ma sloeg aan het troosten, vader aanhet schrobben. Het eerste bleek gemakkelijk. Leon snikte nog xvat na, zag zijn vader zwoegen en overdacht de afgelopen 24 uur nog eens even. Waarop hij monter conclu deerde: „Oma had ijs ge kocht. Dat was nog eens een verrassing!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 57