Redder met neus en intuïtie Gesprekken bij een Griekse lijkstoet PZC Boete voor zware mishandeling VVD dringt aan oj minder regelgeving voor landbouwers Schouwen worstelt met invoering euro zeeland 22 GELICHT Speurhonden Cijfers opkrikken Vedette spelen woensdag 17 mei 2000 Omroep Zeeland Televisie ook te zien op Internet OOST-SOUBURG - Omroep Zeeland Televisie is binnenkort ook via Internet te ontvangen. Voor het eerst gebeurt dat zater dag 27 mei ter gelegenheid van de uitreiking van de Four Free doms Awards in Middelburg. Het is de bedoeling dat vanaf de eerste week van juni alle tv-uit- zendingen van de Zeeuwse re gionale omroep rechtstreeks op Internet zichtbaar zijn. Omroep Zeeland werkt bij zijn internetactiviteiten nauw sa men met Internetprovider Zee- landNet. Enkele maanden geleden werd het signaal van Omroep Zeeland Radio al op In ternet gezet. Dat heeft de om roep veel positieve reacties op geleverd van luisteraars in het buitenland. Evenals bij de radio wordt bij de televisie gebruik gemaakt van de Realplayer, die gratis te downloaden is. De uitreiking van de Four Free doms Awards wordt op de regio nale televisie op twee manieren uitgezonden: de eerste keer rechtstreeks en integraal, maar zonder commentaar en onderti teling (tussen 10.00 en 13.00 uur en de tweede keer in een sa menvatting met commentaar en ondertitels (na 18.00 uur met herhalingen de hele avond en nacht). Voor deze opzet is geko zen om alle belangstellenden in staat te stellen getuige te laten zijn van de plechtigheid en om tegelijkertijd kosten te bespa ren. Omroep Zeeland Radio doet zaterdag 27 mei ook ver slag van de uitreiking in het pro gramma Kanaalstraat 64, even eens tussen 10 en 13 uur. Bromfietser raakt gewond OOSTERLAND - Bij een bot sing op de parallelweg langs de N59 ter hoogte van Oosterland is dinsdag een 47-jarige brom fietser gewond geraakt. De man werd aangereden door een auto, bestuurd door een 49- jarige man uit Rotterdam. Laatsgenoemde kwam over de Rijksweg uit de richting Brui- nisse en wilde afslaan naar het parkeerterrein bij het wegres taurant. Daarop verzuimde hij voorrang te geven aan de recht door rijdende bromfietser. Deze kwam ten val en is met kneuzin gen overgebracht naar het zie kenhuis in Zierikzee. door Rolf Bosboom GOES - De administratieve last voor boeren loopt volledig uit de hand. Het Zeeuwse Tweede-Ka merlid J. M. Geluk dringt er daarom bij minister L. J. Brink horst (Landbouw) op aan lijn te brengen in 'het woud van regi stratie- en controlesystemen'. „Straks is de boer meer admini strateur dan producent", zei hij dinsdagavond tijdens een bij eenkomst van de VVD-afdeling Goes. Geluk sprak van een 'geweldige rompslomp' waar boeren steeds meer mee te kampen hebben. Hij noemde oncler meer de mineralenhuishouding, het re cente Lozingenbesluit, de mei tellingen van het CBS, de regi stratie van het gebruik van ge wasbeschermingsmiddelen en de dierregistratie- en mestaf- zetsystemen als voorbeelden. Daarnaast constateerde hij een 'wildgroei aan keurmerken', onder meer voor biologische producten. „Die zijn niet in zichtelijk voor cle consument." Deze week heeft Geluk minister Brinkhorst schriftelijke vragen gesteld over de toenemende ad ministratieve last voor de land bouw. Daarbij pleit hij voor een een duidig systeem dat helder is voor de consument en werkbaar voor de boer. Volgens de WD'er is de huidige situatie in nie- mands voordeel en bovendien in strijd met het streven van de re gering naar minder administra tieve last en regelgeving. Toekomst Geluk ging verder uitgebreid in op de toekomst van de land bouw, waarin het marktgericht denken in zijn ogen onmisbaar is. In dat verband zei hij sympa thiek te staan tegenovër het on dersteunen van de biologische landbouw, al moet volgens hem ook daar de marktsituatie in het oog worden gehouden omdat anders het gevaar van een 'bio logische voedselberg' dreigt. Daarompleitte hij ervoor vooral de vraag naar die producten te stimuleren. Voor de reactie van landbouw organisatie LTO op de ideeën van minister J. Pronk (Milieu) over het toekomstig ruimtebe slag van de Nederlandse lan en tuinbouw had Geluk ge goed woord over. Pronk vir dat de sector de komende dece nia aanzienlijk terugmoet grondgebruik, maar de Lr acht dat volstrekt onmogeli „Een onzinnige opmerkinj aldus het Kamerlid. Voor e goede productie is immers i tensiever gebruik van grond o vermijdelijk. „De discussie niet óf grond van eigenaar gs veranclex-en, maar hóe en teg welke prijs." Geluk ontkwam ook niet a. opmerkingen over de tunnel Sluiskil. Hij acht het nog stee goed mogelijk dat het geld e voor, 350 miljoen gulden, tafel kan komen. Daarvoor volgens hem een gezamenlij inspanning nodig van Zeeuwse provincie, het b drijf sleven, het Rijk en de Eui gio. Gedeputeerde J. I. Flenne ei j (ook WD) zal die kar moet trekken, meent Geluk. „Hij 2 eraan moeten blijven werke want we hebben niets aan e tunnel naar Zeeuws-Vlaand i*en zonder een goede aansli tende infrastructuur Vuurwerkramp Vanzelfsprekend stond het K merlid uit Schuddebeui's o< stil bij de vuurwerkramp in E: schede. Hij riep de aanwezi, gemeentebestuurders op na gaan in hoeverre in hun gebii iets soortgelijks denkbaar „Hebben we alles op orde? Is h allemaal goed wat we doen? D zijn lessen die we met z'n all( moeten leren uit deze afschuw lij ke ramp." Brand in fietstas MIDDELBURG - Onbe kenden hebben dinsdag in Middelbrug brand ge sticht in een fietstas. De 53-jarige eigenaresse zag toen zij rond het middag uur terugkeerde bij haar fiets, die in de Lange Delft stond, de vlammen uit de tas slaan. In de tas zaten een linnen tasje en een zo merjasje. door Johannis Kosten De explosie van een vuurwerkfa briek zorgde zaterdagavond voor een ware ravage in een volksbuurt in Enschede. Politie en ambulancedien sten waren er als de kippen bij om de hulpverlening ter plaatse in goede ba nen te leiden. Omdat er onder de puin hopen van bijna 400 totaal vernielde huizen waarschijnlijk nog slachtoffers lagen, werd de inzet van reddingshon den overwogen. Dit bleek uiteindelijk niet nodig. Voor zitter Ad Melissant, van de Delta Red- dingshondengroep Zeeland. „Desecre- taris van de SIRN, Stichting Inzet Reddingshonden Nederland belde mij op zaterdagavond. Hij had op teletekst het bericht over de vuurwerkexplosie in Enschede gelezen. We hebben toen meteen contact opgenomen met het cri sisteam ter plaatse en onze diensten aangeboden. Tegelijkertijd zijn er acht begeleiders met hun honden naar De venter gestuurd om voor het geval dat, inzetbaar te zijn. Na twee uur wachteix werd ons alleen verzocht staxxd by te blijven." De SIRN is een overkoepelend orgaan waar veel verenigingen met reddings honden uit heel Nederland bij zijn aan gesloten. Begin jaren negentig werd de stichting, mede op initiatief van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken opge richt. „Dat was om de kwaliteit van reddingshonden en begeleiders te ga randeren en eventuele wildgroei tegen te gaan", vertelt Melissant. „In tegen stelling tot het buitenland kennen we in Nederland geen staatsorganisatie die reddingshonden traint en kan inzetten bij een ramp. Het draait helemaal op vrijwilligers. Dit komt waarschijnlijk omdat grootschalige rampen zoals in Enschede hier niet zo vaak voorkomen. Daardoor wordt het houden van een of ficieel reddingsteam met honden veel te duur voor de overheid." Overleg Het contact tussen de landelijke stich ting en het ministerie van Binnenland se Zaken werkte in het verleden niet al- tij d even goed, stelt de voorzitter. „Als er in het buitenland een ramp gebeurt doet het ministerie een aanbod voor hulp bij de betrokken buitenlandse am bassade. Maar er kan ook een aanvraag vanuit het buitenland komen. Dat gaat dan via het ministerie van buitenlandse zaken. Na de aardbeving in Izmir heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken Turkije hulp aangeboden. Ons bestaan zijn ze toen schijnbaar vergeten, want ze hebben een hele tijd op Internet zit ten zoeken naar hulpdiensten met hon den. Een tijdje geleden werd op een Voorzitter Ad Melissant van de Delta Reddingshondengroep Zeeland: „Een hond voelt intuïtief aan of het veilig is om een in gestort of afgebrand huis binnen te gaan." foto Willem Mieras internationaal congres in Genève dui delijk dat de hulpdiensten in Turkije onze hulp helemaal niet nodig hadden. De reddingsteams die toen aanwezig waren, liepen elkaar voor de voeten en daar heeft niemand wat aan." Op dit moment is de SIRN druk in over- leg hoe misverstandeix in de toekomst voorkomen kunnen worden. Over de wijze waarop een betere samen werking tot stand moet komen wordt nog volop gebrainstormd. „Het opzetten van een snelle reactie-eenheid is een goede en reële mogelijkheid. Dan kim je binnen vijf uur op de plaats van cle ramp en me teen inzetbaar zijn. In Zwitserland kan dat al, want daar zijn alle benodigde spullen speciaal opgeslagen op het vliegveld." „In Nedeiiand kunnen we misschien een samenwerkingsverband tussen de SIRN, de brandweer en medische hulp verlening opzetten. Deze drie hulpor ganisaties kunnen gezamenlijk een reddingsoperatie goed laten verlopen. De groep reddingshonden omjnogelij- ke slachtoffers tussen het puin te zoe ken en een brandweereenheid om men sen te bevrijden." Maar ook een medische groep is nodig, bijvoorbeeld omdat mensen door de traumatische ervaring in een levensbedreigende shock kunnen raken. Voor het vinden van slachtoffers na een ramp is de neus van de hond heel erg be langrijk, denkt de voorzitter. „Om him neus optimaal te gebruiken worden honden speciaal getraind. De geur van levende mensen is bijvoorbeeld heel anders dan die van iemand die al over leden is. Daarom wordt er bij een oefe ning gewerkt met een synthetisch nage bootste doodsgeur.Mensen die zich bij een vereniging aanmelden worden net als hun hond in vier maanden opgeleid. Begeleiders moeten vooi-al sterk in hun schoenen staan, het hakt er wel in wanneer je in een rampgebied werkt. Daarom is er altijd traumahulp be schikbaar. Daarnaast leren ze voor hun examen hoe ze aan de hand van platte gronden en puinophopingen kunnen inschatten waar zich logischeiwijs mensen bevinden." Intuïtie Bij het zoeken is de intuïtie van een hond ook erg belangrijk,Er is een groot verschil tussen het zoeken naar slacht offers op een vlakte of in een puinhoop. Bij dat laatste speelt de intuïtie van de hond een belangrijke rol. Om de een of andere reden voelt de hond altijd als beste aan of een afgebi'and of ingestort huis veilig te betx-eden is. Is dat niet zo, dan weigert de hond het pand te betre den. De mening van een hond is nog al tijd juist gebleken. Al dragen we be- scheimende kleding en hebben we een helm op, dat helpt toch niet wanneer er een betonblok van vijftig kilo op je hoofd valt." door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente raadsfracties van Schouwen- Duiveland zien het niet zitten om voor de invoer van de euro binnen de gemeente een extern bureau aan te trekken. Dat het project intern niet kan worden opgepakt, schrijven zij toe aan een 'managementprobleem' bij de gemeente. De gemeente moet zich snel klaar gaan maken voor de in voer van de euro in 2002. In dat kader moeten bijvoorbeeld alle contracten, die de gemeente met partijen is aangegaan, en waar geldbedragen in zijn vastge steld, bekeken worden op hun 'hardheid bij juridische proce dures'. Een lastige en enorme klus waar veel tijd in gaat zit ten. Die tijd is eclxter tot op he den niet gevonden. De tij d begint nu te dringen voor de gemeente Schouwen-Duive- land. Volgens wethouder G. van der Salm is binnen de gemeente de capaciteit niet voor handen, zodat hij de commissie Algeme ne en Interne Zaken voorstelde voor dit project een extern bu reau aan te trekken. „Het is on verantwoordelijk nog langer 1 wachten; 2002 is sneller dan v\ erg in hebben", stelde de wel houder dinsdagavond in d commissievergadering. Maar een aantal commissiek den verzette zich tegen het vooi stel. H. de Vries van GroenLinl vond dat binnen de gemeent zelf de capaciteit gevonde moet worden om dit op te lossei Zij vond de kosten, geraamd 0 vijftigduizend gulden, te hoo; J. van der Veer (D66) en C. Flik weert (SGP/RPF) waren het mi haar eens. De fractieleider va D66 voegde er aan toe dat de gc meente 'veel te laat' is met d aanpak van het probleem. De tijdsdruk boezemde enkel fracties toch angst in. CDA fractievoorzitter C. Legemat stelde dat hij zich 'min of mee gedwongen voelt in te stemme met het voorstel' omdat eventu ele consequenties, wanneer d gemeente zijn zaakjes niet goe op orde heeft in 2002, slecht t ovei'zien zijn. Hij vroeg zijn col lega's daarom deze ene kee 'door de zure appel heen te bij ten'. De Vries, Flikweext en Va: der Veer bleven echter bij hu standpunt en steunden het col legevoorstel niet. door Aector Doorns MIDDELBURG - Een 53-jarige man uit Vlissingen is dinsdag in Middelburg conform de eis ver oordeeld tot een boete van 1000 gulden en vier weken voorwaar delijke gevangenisstraf. Poli tierechter W. ter Berg achtte gis teren bewezen dat de Vlissinger geprobeerd heeft een plaatsge noot zwaar te mishandelen. De Vlissinger moet het slachtoffer 684 gulden schadevergoeding betalen. Ook had de Vlissinger een par- keercontroleur ernstig beledigd door hem voor vuile NSB'er uit te maken. De parkeerproble men vormden eind februari dit jaar de inzet van het ontspoorde incident. Over de parkeei-plaat- sen heerst al langer onenigheid in de buurt. Plet slachtoffer en de verdachte wonen vlakbij el kaar. Het slachtoffer veronder stelde dat de Vlissinger snijden de bewegingen maakte bij de huif van zijn aanhangwagen. Hij wilde daarop verhaal halen probeerde hem vast te houden maar werd door de verdachti met een stuk lat in zijn gezich geslagen. De Vlissinger erkende dat hij te gen cle wagen had staan urine ren, maar zei dat de rest van he: vei'haal verdraaid was. „Hi wilde mij met het stuk hout ra ken, maar ik heb me afgeweerc en ben weggelopen. Hij heeft mi ook nog in mijn duim gebeten.' Een getuige vertelde dat hij hat gezien dat de verdachte met di lat in het gezicht van zijn buurt genoot mepte. Daarbij werd hei gebit van het slachtoffer be schadigd. Twee uitgeslagei tanden zijn gespalkt; het is nog maar de vraag of deze reddings operatie slaagt. Officier var justitie M. Kappeyne van dt Coppello hield in zijn eis ook re kening met de rol van het slacht offer, die volgens hem ook iets ti verwijten viel. „De escalatie lig aan beiden", zei hij. Van de ver nieling van de huif werd de Vlis singer vrij gesproken. Het vbo-examen Engels op b-niveau nam de kandidaten mee naar het Franse plaatsje Quiberon, waar oceaan-zwemmer Benoit Lecombte na een tocht van 72 dagen aan land kwam. foto AN P Sandra Koster Tekenen, dat doet ze eigenlijk het liefst. Dus ontwierp ze een poster: een clown die kinderen uitnodigt voor een feest. Het werkstuk telt mee voor het vbo-diploma consumptief waarmee Sandra Koster uit Oosterland deze zomer de Professor Zeeman- school hoopt te verlaten. Het is meteen een mooie binnenkomer voor de beroepsopleiding die de 16-jarige scholiere wil gaan vol gen. Met een beetje goede wil kan ze straks terecht op het Rotter dams Albeda College om zich in de toeristische dienstverlening te bekwamen. Daarvoor moet ze op het examen eerst wel genoeg mooie cijfers halen op c-niveau. Zo niet, dan wordt ze vakvrouw in de horeca. Pas volgende week staat Sandra voor de vuurproef'. Dan moet ze proberen haar cijfers voor wiskunde en economie wat op te krikken. Want met die twee vakken is het nog maar kantje boord, Een mager zesje voorwiskunde. En ergens in devijf voor economie. Lukt het niet daar een voldoende van te maken, dan kan ze altijd nog terugvallen op de stevige basis die ze deze week alvast kan leggen op het wat lagere b-niveau. Dinsdag stel de ze wat dat betreft een dikke voldoende veilig voor Engels. Ze begon met een ruime acht aan het examen. Erg veel problemen kwam ze niet tegen. Dus die acht, die staat. Jammer dat zeniet nog een tweede vreemde taal kan doen. Duits of Frans bijvoorbeeld. Altijd gemakkelijk Wanneer je wat wil in de richting van toerisme of horeca. Wat dat betreft heeft ze overigens al ruime werkerva ring. Want ze springt regelmatig bij in een Bruinisser eetcafé. Als het aan haar moeder ligt, besluit ze alsnog klassieke talen te gaan studeren. Want Grieks en Latijn, daar loopt Johanneke Vleugels hart van over. Om nog maar te z wij gen van de mythologie die erachter schuilt. Maar de 17-jarige vwo-scholiere uit Goes kiest waarschijnlijk toch voor een studie gezondheidsweten schappen in Maastricht. Want hoe leuk ze de klassieke talen ook vindt, 'in de huidige maatschappij kom je er niet ver mee'. Ja, je kan voor de klas gaan staan„Maar lerares? Nee, dat niet dat trekt me niet." Johanneke Vleugel behoort tot het selecte groepje vwo'ers met Grieks in het examenpakket. En dat betekende dat de examens voor haar dinsdag al begonnen. Met drie klasgenoten bevolkte ze in het Goese Lyceum een broeierig klaslokaal om zich een weg te kappen door het woud van vragen over de strijd van Pentheus, God van de rede, tegen de andere kant van het bestaan: die van 'duister, chaos en onbegrijpelijkheid'. Pentheus verloor, maar bij Johanneke zegevierde het verstand. Op enkele rotvragen na bezorgden de opgaven haar geen pi-oblemen. Moeilijkheden hoeft ze de komende weken sowieso niet te verwachten. Behalve vandaag dan, wanneer wiskunde op het programma staat. Want daarvoor staat ze nog maar een zes. Haar andere cijfers, en dan vooral die voor de talen - naast Grieks en Latijn doet ze ook Frans en Engels - schommelen tussen de acht en de negen. Geen wonder dat ze laatst, toen ze met de korfbalclub Togo in Frankrijk was, de vedette speelde. Meer nog als tolk dan met de bal. Johanneke Vleugel door Henk Postma Ooit wel eens de Atlantische Oceaan overgezwommen? De 31-jarige Fransman Benoit Lecomte wel. Hij deed er 72 da gen over, raakte lichamelijk en geestelijk uitgeput, maar be reikte uiteindelijk toch de thuishaven. De heldhaftige zwemtocht leverde dinsdag stof op voor het vbo-examen Engels op b-niveau. Ze was on derwerp van één van de vier teksten die de kandidaten voor de neus kregen. Maar om nou te zeggen dat de kandidaten er zo van onder de indruk waren... Marian Hallema uit Zierikzee kan zich levendig voorstellen dat het de Fransman -menig maal zwart voor de ogen moet zijn geworden. De 15-jarige scholiere van de Prof. Zeeman- school was vier jaar lang actief als wedstrijdzwemster. Dus ze weet wat het is om te worstelen tegen het water Tegenwoordig ziet ze daar weinig uitdaging meer in. Ze gebruikt haar vrije tijd liever om een zakcentje bij te verdienen in de plaatselijke supermarkt. Veel van de tekst is er al niet meer bij haar blij ven hangen. Nee, wat ze boei- endervond was dat anderever- haal, Over die man die al meer dan dertig jaar op zoek was naar z'n zoon. Op een gegeven ging hij door de vloer. Hij be stelde een klusjesman om de schade te laten repareren. die tekst over ging. Het duurde een hele poos voor ze, helemaal onderaan de tekst een duidelij ke omschrijving zag staan: 'places where people work in poor conditions for little pay'. Ja, en toen snapte ze dat het ging over kinderarbeid in smoezelige New Yorkse achter kamertjes. Vandaag (woensdag) starten ook de vwo'ers en havo-kandi daten met de examens. Vwo'ers met Grieks in hun pakket na men daar dinsdag een voor schot op. Ze hadden zich te ver plaatsen in het strijdgewoel van de Goden, naar de vertel trant van Euripides. Of ze stil wilden staan bij de lijkstoet voor de Thessalische konings vrouw Alkestis, om even een flard van de daarbij gevoerde gesprekken te vertalen. Sim pel, vond Johanneke Vleugel (17) uit Goes. Alleen al vanwe ge de verklarende woordenlijst die was bijgevoegd. Die was nog langer was dan de twintig regeltjes tekst waarom het ging... Maar daar bleef het niet bijFlarden tekst, zwanger van uiteenlopende interpretatie mogelijkheden, maakten er al met al een pittig examen van. Maar saai? Nou nee. Want je leest niet iedere dag een ver haal over een koning die zich tot God van de rede maakt. Om vervolgens 'wreed te worden verscheurd door razende, in de roes van drank en begeerte ver kerende vrouwen'. Bleek het z'n zoon te zijn. En zo schotelde het examen Engels cle vbo'ers nog veel meer sterke, vermakelijke of leerzame ver halen voor. Licht verteerbare kost, oordeelden de kandida ten. Zelfs Robbert de Bruyn (15) uit Zierikzee had er niet veel pro blemen mee. En dat terwijl hij barstte van de koppijn. Kwes tie van een griepje waarschijn lijk. Later op de dag was hij nog zo duizelig dat besloten werd om het examen elektrotech niek, onderdeel materialen en. gereedschappenkermis, te la ten voor wat het was. Kan hij later altijd nog inhalen. Sandra Koster (16) uit Ooster land, doorgaans goed voor een tien als het om niet al te moei lijke Engelse teksten gaat, ging dit keer nog bijna de fout in. Want wat bedoelden ze nu met 'sweatshop'? Het stond boven één van de teksten, en je moest toch echt wel weten wat het be tekende, wilde je snappen waar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 42