Ga jij nog maar even groeien kleintje Vlaamse Kreek krijgt roofvissen Nl VISSERIJ woensdag 17 mei 2000 vissers en de rest is volgens Davidse makkelijk te zien. „Het is maar een kleine groep die de prijzen bij de wedstrijden pakt." Met die wedstrijden valt overigens een aardige som geld te verdienen. Bij een wedstrijd op zee, krijgt de winnaar zo'n 1500 gulden. Bij viswedstrijden op binnenwateren gaat het soms om tienduizenden guldens en worden er volgens Davidse zelfs auto's mee gewonnen. Vissen blijft een mannenwereld. Davidse heeft nauwelijks vrouwen onder zijn clientèle. „Een paar. Waarvan er ook bij zitten die enkel vissen omdat ze anders hun vent nooit meer zien." De meeste jongens die eenmaal begonnen zijn met vissen, blijven dat hun verdere leven döen. Hooguit in de puberteit neemt de belangstelling volgens Davidse voor het vissen even af „Maar als ze getrouwd zijn, gaan ze zo weer vissen", aldus een in de winkel aanwezige vertegenwoordiger. „Vissen is goed tegen de stress." zijn alternatieven, Davidse verkoopt tal van kunstazen. Felgekleurde kunststofvisjes moeten levende vissen doen toehappen. „Ja daar trappen vissen in", zegt Davidse. „Eigenlijk zijn het best domme beesten", vult Dave Davidse, medewerker in de winkel, aan. Ook veel jongeren bezoeken de winkel van Davidse. Ze beginnen met vissen in de sluizen. Met een speciale haringdobber vangen ze in deze tijd van het jaar haring. „Het zijn niet echt Hollandse Nieuwe, Deze harinkjes eet je niet op. Die geeft je aan de poes." Davidse vindt dat sportvissers hun vangst niet mogen verkopen. „Je ziet wel sportvissers, die met bootjes gaan vissen en de vangst aan wal verkopen. Die vangen soms kilo's. Die verkopen ze alleen om die dure boten te kunnen betalen. "De Vlissinger vindt het niks. „Het is een hobby. Ik heb ook nooit beroepsvisser willen worden. Dit is iets totaal anders. Ik vind het spannend om af te wachten wat er onder water gebeurt." „Over dit haakje kan ik wel één uur praten." Davidse pakt het dingetje erbij. „Het heeft een extra verkleind oog waardoor de lijn strakker komt te staan." En het assortiment haken was al zo veelzijdig. „Deze grote zijn voor het offshore vissen. Daar kan je in Canada mee op kabeljauw vissen." Zelf is hij er nooit geweest. Wel heeft Davidse in Kenia op zeilvis en marlijn gevist. Maar de twee dagen waren te kort om deze Afrikaanse joekels te vangen. „Dan heb je toch te weinig "ervaring van het gebied." In tegenstelling tot de binnenwateren heb je voor vissen op zee geen visakte nodig. „De zee is van iedereen", zegt Davidse. Soms leidt deze vrijheid tot problemen. Bijvoorbeeld als de sportvissers met hun bootjes en hun sleepnetten de hengelaars aan de kant dwarszitten. „Dan varen ze net te dicht langs te kust." Met de beroepsvisserij komen dit soort conflicten volgens Davidse niet voor. Plekje „De grootste irritatie is als er iemand op je plekje staat." Naast een goede uitrusting is het weten van een goed stekkie volgens Davidse een belangrijke factor voor een succesvolle vangst. Zo schijnt er voor het Nollestrand in Vlissingen een tanker te liggen. Het gevaarte zorgt voor een andere stroming. Kleine visjes raken daar in paniek, en worden een prooi voor de grotere vissen, die op hun beurt daar weer door de hengelsporters worden gevangen. Het onderscheid tussen de goede door Arjan van Westen De maandag is een top verkoopdag voor de Vlissingse winkel Hengelsport Jan Peter. De sportvissers zijn door hun aas heen, lijnen zijn kapot gegaan en haken zijn zoek geraakt. En de vissers komen graag naar de winkel toe om te vertellen over de binnengehaalde successen van het weekend. „Wat heb jij gevangen?" Jan Peter Davidse, eigenaar van Hengelsport Jan Peter, is onlangs verhuisd naar een pand in de Scheldestraat in Vlissingen. De verhuizing was noodzakelijk. Het gaat goed met zijn handel. Een uurtje posten in zijn winkel bewijst dat. Klanten komen om Canadese springvormen, molens voor de hengel worden er verkocht en tussendoor geeft Davidse nog een visvergunning af. Sportvissen is nog steeds populair. Davidse: „Er zijn ongeveer 1,5 miljoen sportvissers in Nederland." „Dag Dick," begroet Davidse een klant. „We kennen hier iedereen bij naam.Dick heeft het afgelopen weekeind geep gevangen. „Zijn niet te eten. Je kimt ze hooguit als aas gebruiken", weet Dick. Het is de tijd om ze te vangen. In mei komen de gepen uit Spanje en Portugal om in de Nederlandse wateren te paaien. Als ze dat nog niet gedaan hebben dan hebben ze honger", legt Davidse uit. En voor de vissers is een uitgehongerd beest een makkelijke prooi. Mocht de geep niet als aas worden gebruikt, dan gaan ze terug naar zee. Ook eetbare vissen worden regelmatig door de hengelaars weer terug in het water gezet. Davidse: „Als de vis niet groot genoeg is, zeg ik: 'ga jij nog maar even groeien kleintje." De goede visser haalt de vis van het haakje zonder dat het beest daar last van heeft. „Maar zoals bij alles, heb je er altijd een paar bij het die voor de rest verpesten." Davidse constateert grote verschillen tussen de sportvissers. „Je hebt er die een oude hengel in de kast hebben staan en ineens besluiten te gaan vissen." Het zijn de gelegenheidsvissers. Een goede vangst levert dat niet vaak op, want ze hebben vaak te weinig kennis van de hengelsport. „Die jongen die net uit de winkel stapt, wil alles weten, vraagt alles. Dat moet je in je hebben, wil je een goede sportvisser worden. De kunst van het vissen van ouderen afkijken." Want het sportvissen is volgens Davidse veelzijdig. Je moet weten wanneer je welk soort aas gebruikt. Canadese springvormen, pieren of het vlees van vis, er zijn vele mogelijkheden. Levend aas is sinds kort verboden. „Het is niet verboden om wormen en pieren te gebruiken", verbetert Davidse. Er Jan Peter Davidse: „Als je een goede sportvisser wilt worden, moet je vragen stellen, de kunst afkijken van ouderen." foto's Ruben Oreel ZEEUWSE KREKEN Naam: Ligging: Wateroppervlakte: Bijzonderheden: door Conny van Gremberghe De Vlaamse kreek ligt op het eind van de wereld. Ver in Oost-Zeeuws-Vlaanderen, achter de Zandberg, in de richting van De Kauter (Nieuw-Namen). Middenin het land waar dik een eeuw geleden nog de witte wuuven rondwaarden, vuurballen explodeerden in de donkere nacht en toevallige passanten voor de rest van het leven opzadelden met de angst voor het donker. Vandaag de dag is het zelfs op de glibberige oevers van de ondiepe kreek in het Zeeuws-Vlaamse polderland midden in de nacht niet echt donker meer. De gloed van de lampen in het Antwerpse havengebied reiken tot aan de dijk die de Vlaamse Kreek ruim twee Vlaamse Kreek in de Nieuw Kieldrechtpolder, oostelijk van de buurtschap Zandberg in 1784, na inpoldering van bovengenoemde polder. zo'n zes hectare. ondiepe kreek, onderdeel van een natuurgebied van 35 hectare, oevers gedeeltelijk toegankelijk voor sportvissers en wandelaars. eeuwen geleden scheidde van het open zilte water. Tot in de zeventiende eeuw maakte de kreek onderdeel uit van een uitgebreid buitendijks krekenstelsel. Na de inpoldering van de Nieuw-Kieldrechtpolder kwam de Vlaamse Kreek binnendijks te liggen. Het water uit de kreek en omliggende landerijen werd in eerste instantie via de Hulster veste en het Groot- Eiland afgevoerd naar de Westerschelde. Aangezien de stad Hulst haar afvalwater lange tijd zonder zuivering in het waterstelsel liet vloeien besloten de polderbeheerders rond 1970 om de stroomrichting van het water om te keren. Ook werd vlakbij Hulst een waterzuiveringsstation gebouwd. Vandaar af ging het water in het vervolg via de Vlaamse Kreek, de Graauwse kreek naar Paal, waar het de Schelde in werd gestuwd. Achteruit Deze wijziging had tot gevolg dat de waterkwaliteit van de Vlaamse Kreek - door de instroom van niet altijd even schoon water uit Hulst en Ommelanden - stapsgewijs achteruit ging. Waterplanten groeiden dat het een lieve lust was en onttrokken steeds meer zuurstof aan het ooit zo visrijke water. Daar kwam ook nog eens bij dat de toch al ondiepe kreek, nergens is de kreek dieper dan 1, 7 meter, sterk verzandde. In 1974 werd de kreek dan ook op verzoek van de eigenaar - Staatsbosbeheer- losgekoppeld van het afwateringsstelsel. Daarmee was de kreek overigens niet gered. Met het voortschrijden der jaren verslechterde de situatie alleen maar. In 1998 pas kwam het bestuur van het toenmalig waterschap Het Hulster Ambacht met een plan de Vlaamse Kreek een nieuw leven te schenken. De kreek zou worden uitgebaggerd en doorgespoeld en de vispopulatie zou worden aangepast. In Brussel werd op subsidies gevist en niet zonder resultaat. Wij zijn inmiddels twee jaarverder. Het natuurherstelproject is in volle gang. Medewerkers van het bedrijf Schilder bv uit Ursem slobberden de voorbije weken de dikke sedimentenlaag van de kreekbodem en deponeerden die vervolgens in een depot waar het een tijd kan inklinken. Vijfentwintigduizend kubieke meter smurrie ligt er opgeslagen. Na de zomer worden er snoeken en andere roofvissen in de kreek uitgezet. Die moeten er voor zorgen dat de bodemwoelende vissen (brasem en karper) die in de kreek de overhand hebben gekregen in aantal rap achteruit zullen gaan. Het waterschap Zeeuws-Vlaanderen verwacht dat het project na de zomer kan worden afgerond. In totaal kostte het weer gezond maken van de Vlaamse Kreek zo'n half miljoen gulden. De helft van die.kosten worden voor rekening genomen door de Europese Gemeenschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 30