Inhaalslag brandweer hard nodig PZC Auto Renault Dijkwel B.V. 6,. Concentratie op de koersbalmat Landmacht oefent hulpverlening bij watersnood RENAULT ky^nt» efijj Nieuw leven voor koetshuis Middelburgs park Toornvliet Va|v*nf ic-V£ej>!f cl V*n 1 f/w» 11 tuci Tijdelijk wel heel veel voordeel. zeeland woensdag 17 mei 2000 w 24 Automobielbedrijf Dijkwel Middelburg IV Beleidsplan voor Veere Muziek in bibliotheek Vlissingen Gildeweg 16, 4383 NK Vlissingen. Tel. 0118-417130. AllLT Erkend ScliadcbedrijT RENAULT Drive-in Service I BIF4NE.J 1 UUR WEER OP WEG Veerseweg 104-106, Middelburg, tel. 0118-629955. CITROËN Sponsoractie fitness voor patiënten VLISSINGEN - In het Ten Tije Fitnesscentrum aan het Baskenburgplein in Vlissingen wordt zater dag 27 mei een sponsorac tie voor kankerpatiënten gehouden. Deelnemende groepen of individuen mogen een uur lang gebruik maken van vier verschillende cardio- toestellen. De bedoeling is zoveel mogelijk kilome ters te maken door te roei en, fietsen, steppen, of door het gebruik van de loopband. Het initiatief voor de sponsoractie komt van het fitnesscentrum in samenwerking met de Stichting Roparun. door Ingrid Huibers RILLAND - Er zijn verschil lende dijken doorgebroken en grote stukken van Zee land staan onder water. Dat is het scenario van een oefe ning die de transportcom pagnie uit Nunspeet deze week in Zeeland houdt. Er wordt geoefend bij de Kreekraksluizen nabij Ril land, de haven van Kats, re creatieterrein de Schelphoek langs het Veerse Meer, de Veerse Gatdam en de vlucht - haven onder Zierikzee houdt. Dik negentig militairen, be ginners bij de transportcom- pagnie, zijn in drie groepen steeds zestien uur in touw. Dan wordt er zes uur gerust en vervolgens kan de groep weer zestien uur aan de bak. Zo worden er drenkelingen gered, vlotten gebouw en sluisdeuren beklommen. Ook moet er een pompinstal- latie worden vervoerd. Woensdag was de transport compagnie in touw bij de Kreekraksluizen bij Rilland. ,,Onze eenheid maakt deel uit van een noodhulpteam dat binnen 48 uur overal ter wereld bij rampen kan wor den ingezet", vertelt waarne mend commandant Ger Hin- driks. ,,Zo hebben we bijvoorbeeld in 1997 bij een watersnood ramp in Polen dienst gedaan en zijn we vorig jaar in Alba nië geweest. Daar hebben we vluchtelingen vervoerd." Kosovo Een groot gedeelte van de eenheid is op dit moment ac tief in Kosovo en Bosnië. De oefening in Zeeland duurt nog tot en met vrijdag. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De kleinzoon van de oude bewoners van het voormalige koetshuis van park Toornvliet maakte dinsdag ken nis met de nieuwe gebruikers. Na een restauratie van negen maanden opende burgemeester Spar van der Hoek het gebouw. Staatsbosbeheer heeft het koetshuis, dat gebouwd is in 1754, in gebruik genomen als kantoor, omdat de ruimte in het hoofdgebouw van Toornvliet te krap was geworden. E. Buijinck had de eer om als eerste mede werkerzijn intrek in het gebouw te nemen. „Het bevalt uitste kend", zegt hij. Nieuwsgierige bezoekers dwingt hij om plaats te nernen op zijn bureaustoel en te genieten van het uitzicht op het park, waar het fluitekruid in bloei staat: „Het is een schitte rende omgeving. Je hoort de vo gels zingen, hoewel dat op den duur zo went, dat je het niet meer hoort." Nu zit hij nog al leen in het gebouw, maar bin nenkort krijgt hij gezelschap van twee boswachters en een opzichter. Nieuwsgierige colle ga's uit het hoofdgebouw komen af en toe een kijkje nemen. Spar van der Hoek timmert bij wijze van openingshandeling vakkundig een nestkastje in el kaar. Na een toespraak van W.Z. van der Meer, regiohoofd van Staatsbosbeheer, die uiting geeft aanzijn blijdschap met het nieuwe onderkomen, neemt G. de Voogd het woord. Hij is de kleinzoon van het echtpaar Blaas, dat van 1887 tot 1934 in het koetshuis woonde. „Ik ben verrast door de openingshande ling. Voor 1934 stond op de plek waar ik nu sta, een pomp die niet meer gebruikt werd. Daarin had elk jaar een koolmeesje een nes- VLISSINGEN - De bibliotheek in Vlissingen trakteert bezoe kers zaterdag 20 mei op accor deon- en dwarsfluitmuziek. Leerlingen van Lucinda An- driessen en Ger Blom vande Zeeuwse Muziekschool zullen als eerste de middag muzikaal opluisteren. Daarna zullen er nog verschil lende artiesten optreden in 't Spui. Het thema van de muzika le middag die van twee tot vier uur duurt is 'Muziek op zater dag in 't Spui'. tje." De Voogd haalt herinnerin gen op,Ik was kind aan huis bij opa en opoe Blaas. We kenden het gebouw niet als koetshuis. Er was een winterhuis aan de voorkant, waar maar één bui tenmuur is en een zomerhuis aan de achterkant. Niets herin nert nog aan de dagen voor 1934, behalve één ding: De spin de, een koelkast van vroeger. Dat gat was er nog, toen ik vori ge zomer een kijkje in het ge bouw nam." De families die het grote huis bewoonden, de fami lie Huizinga en Schorer, waren maar zes weken per jaar aanwe zig. Daarom hadden niet veel mensen de kans om te genieten van het park. „Wij hadden een unieke speelplaats", zegt De Voogd. Hij overhandigt Van Der Meer een foto, waarop zijn grootou ders met hun kinderen poseren voor het zomerhuis. De Voogd hoopt dat de foto de geschiede nis van het koetshuis levend houdt. Lezing Woensdagavond verzorgt de Heemkundige Kring in de bi bliotheek van Middelburg een lezing over de vooroorlogse ja ren op de buitenplaats Toorn vliet. Zaterdag 20 mei is het ge bouw van 14.00 tot 16.00 uur open voor publiek. Bij Renault is de vakantietijd nu al begonnen. Neem nou onze Scénic RXE. Met het speciale vakantiepakket: radio/cassettespeler en elektrisch dubbel sunroof, waardoor u ook uw passagiers in het zonnetje kunt zetten. En dat voor maar f 995,- (i.p.v. f 3.190,-). Maar er is nog meer vakantie voordeel te halen bij Renault. Want wij bieden u tijdelijk een extra aan trekkelijke inruilprijs voor uw huidige auto. En niet te vergeten: een gratis Scénic-horloge* voor elke bezoeker én de kans om uw vakantie terug te winnen tot een bedrag van f 5.000,-. Dus als ook u in vakantie stemming wilt komen, bezoekt u de Vakantie-Voordeel-Dagen. Van 18 t/m 22 mei in onze showroom. De zomer kan beginnen! zolang de voorraad strekt. door Miriam van der Schot DOMBURG - Brandweer en ge meente Veere willen de komen de jaren weer in de pas lopen met de maatschappelijke ont wikkelingen. Door de gemeen telijke herindeling op Walche ren liep verbetering van de Veerse brandweer vertraging op. Om die achterstand in te ha len is het beleidsplan Brandvei ligheid en Hulpverlening Veere 2000-2004 opgesteld. Het plan geeft globaal de rich ting aan die de brandweer in de toekomst wil aanhouden. Het concrete plan van aanpak wordt per jaar uitgewerkt in de begro ting. Volgens het nieuwe beleidsplan krijgt Veere de komende jaren te maken met veranderingen die effect hebben op de werkzaam heden en het functioneren van de Veerse brandweer. Door de komst van de N57, de opleve ring van de Westerscheldetun- nel en een kruising onder het Kanaal door Walcheren, zal het verkeer in Veere toenemen. Te vens komen er in het buitenge bied snelheidsbeperkende maatregelen. Die én verande ringen zorgen voor langere op- komsttijden en een stijging van het aantal oproepen voor hulp verlening. Een ander punt van aandacht wordt de 32 kilometer lange kuststrook van Veere. Op de Controle op Zeelandbrug ZIERIKZEE - De politie heeft dinsdag op de Zeelandbrug op snelheid gecontroleerd. Van de ruim vierduizend pas santen reden er 316 te hard. De controle werd gehouden in ver band met de werkzaamheden aan de brug. stranden staan veel brandge- voelige daghuisjes, slaaphuisjes en strandpaviljoens. Met het huidige brandweermateriaal is het strand en het bluswater niet goed te bereiken. De al ingezette kwaliteitsverbe tering, die is beschreven in het Project Versterking Brandweer, wordt voortgezet. Deze verbetering legt echter een groot beslag op de vrijwillige brandweerlieden. Er moet vol gens de nieuwe nota regelmatig worden nagegaan in hoeverre de vrijwilligers bereid zijn de opgelegde opleidingen te vol gen. Cursussen die geen directe relatie hebben met het dagelijk se brandweerwerk, worden ge schrapt. Om kwaliteit te behou den, wordt een intensief trai ningsprogramma opgesteld. In dat programma moet meer aan dacht worden besteed aan het realistischer oefenen van grote rampen en zware ongevallen. Kazernes Op één uitzondering na, vol doen de zeven huidige brand weerkazernes niet aan de geldende normen. De arbeidsin spectie gaf in het voorjaar van 1999 aan, dat de brandweer bin nen een acceptabel termijn met structurele maatregelen moet komen. Als dat niet gebeurt, kunnen sancties enzelf s sluiting van uitrukposten niet uitgeslo ten worden, stelde de inspectie destijds. Inmiddels staan de plannen voor uitbreiding of ver bouwing van de kazernes op de agenda. Een andere taak is de bijdrage van de brandweer aan infra structurele plannen. Volgens het beleidsplan moet de brand weer daarbij in een vroeg stadi um betrokken worden. Dat geldt ook voor aanpassin gen van de bebouwde omgeving. Door vroeg overleg kunnen kostbare aanpassingen bij de verwezenlijking van plannen worden voorkomen. Regiohoofd W.Z. van der Meer(links) en medewerker van Staatsbosbeheer E. Buijinck voor het geres taureerde koetshuis. foto Dirk-Jan Gjeltema De Citroën-dealer krijgt het nu wel erg druk met al dat voordeel op bijna alle Citroen-modellen. We zetten het even op een rijtje: Citroen Saxo, Xsara, Xantia, Berlingo personenauto en Evasion, dus ook de gelimiteerde series Citroen Saxo Ben, Xsara Plaisir en Xantia Millésime. NLG 10.000,- gratis uitgestelde betaling tot 01-04-2001 gratis Pioneer radio/cd speler met speaker set t.w.v. NLG 650,- Citroën Saxo Ben vanaf NLG 19.990,- met o.a. blauwe wijzerplaten (witte op de VTS) blauwe gordels zwart-blauwe bekleding 14"-wielen met Honfleur- wieldoppen metallic look versnellingspook mobiel belpakket plus Ericsson Al.018s plus carkit plus een jaar lang Ben-abonnement (incl. 30 gratis belminuten per maand) Citroen Xsara Plaisir vanaf NLG 33.900,- en Xantia Millésime vanaf NLG 44.950,- met o.a. ABS voor- en zij-airbags elektrische ramen vóór mistlampen vóór centrale deurvergrendeling met afstandsbediening metallic lak airco velours bekleding houtlook op dashboardkastje en versnellingspook in delen neerklapbare achterbank elektrische rechterbuitenspiegel Concentratie bij de deelnemers van de halve finalewedstrijden van de Zeeuwse koersbalkampioenschappen voor paren 2000. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon OOSTERLAND - Zeer gecon centreerd bestudeert één van de spelers de ligging van de ballen op de mat, zakt door zijn knieën en laat de bal richting de 'jacket' koersen. Te hard, zo blijkt al snel en de bal rolt van de mat af. Hij wacht de laatste worp van zijn tegenstanders niet meer af en loopt teleurgesteld naar de an dere kant van de mat voor de volgende game. In het dorpshuis De Oosterhof werken teams van Schouwen- Duiveland, Beveland en Wal cheren de halve finales van het Zeeuwse koersbalkampioen- schap voor paren af. Ondanks het warme weer buiten gaat het er binnen fanatiek aan toe. De speelmatten worden keer op keer 'vlak gerold' en de deelne mers trekken alles uit de kast om een goede prestatie neer te zetten. Want de finale, volgende week dinsdag in Kruiningen, lonkt. Op de halve finales zijn niet alleen de deelnemers maar ook supporters en enthousiaste koersbalspelers afgekomen. De gezelligheid bij de verenigingen komt voor veel spelers op de eer ste plaats.„Soms zijn er midda gen dat er meer wordt gelachen en gepraat dan gespeeld", ver telt W. Remeeus. Met 82 jaar is hij één van de oudste deelne mers aan de wedstrijden.Dit jaar organiseert de Koersbal- bond Zeeland voor de eerste keer een kampioenschap voor gemengde teams. Voorsprong Aan het eind van de middag bleek dat het team van J. de Vis ser en T. de Klerk uit Nieuwland zijn voorsprong wist te behou den. L. de Jonge en L. de Jonge van de VTV Vlissingen wisten op de tweede plek te veroveren. Het thuisspelende team uit Oos- terland, J. Brasser en C. Brasser, werd derde. Zij strijden volgen de week voor de Zeeuwse trofee. DE CITROËN SAXO VANAF NLG 1 9.990,- DE CITROËN XANTIA VANAF NLG 40.290,- DE CITROËN XSARA VANAF NLG 31.650,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 24