Groot in landschapsarchitectuur Middelburg haalt theater van ver PZC Uitbrander voor schoolbestuur in discriminatiezaak Benefietconcert Lewedorp voor stichting Doe een wens zeeland Bosch en Slabbers betrekken oude villa in Middelburg T ransportbedrijf Van Dijke opent nieuw logistiek centrum ondernemend zeeland in detail ANBO-voorman bepleit snijden in kinderbijslag kunst cultuur woensdag 17 mei 2000 sbw door Claudia Sondervan MIDDELBURG - De Villa Zorgvrij uit 1916 staat pal tus sen de Middelburgse verkeers drukte en de Walcherse lom merlaan Oude Vlissingseweg. „Uitstekend voor onze be roepsgroep", vindt Jan Willem Bosch, oprichter van het bu reau voor tuin- en landschaps architectuur. Hij en co-directeur Steven Slabbers deelden hun oplei dingstij d in Wageningen en daarna hun werkgever Staats bosbeheer. Een jaar nadat Bosch voor zichzelf begonnen was, voegde Slabbers zich bij hem en opende een tweede ves tiging in Den Haag. Nu, tien jaar later, tellen beide vestigin gen tien medewerkers en is kortgeleden een vestiging in door Claudia Sondervan GOES - Vijf jaar geleden begon Gert-Jan van Dijke met twee bestelwagens vanuit het Be drijfsverzamelgebouw aan de Plesmanweg in Goes. Mid oktober, bij de verjaardag van het bedrijf, opent hij een nieuw logistiek centrum aan de Scottweg in Goes. Van hieruit verzorgt een wagenpark van tien voertuigen, waaronder twee drietons vrachtwagens, en vijftien medewerkers snel- transporten. De oude naam Van Dijke Directkoeriers is vervangen door Van Dijke Sneltransport en Logistiek BV Dat ligt aan de specialisatie in sneltransport naast de koe riersdiensten en distributie activiteiten die het bedrijf uit voert. Daarbij geeft het bedrijf aanvullende diensten, zoals het installeren van goederen bij de klant. „Dat geldt vooral voor het transport van bruin en witgoed," legt Van Dijke uit. „Als we computers afleveren, kunnen onze mensen die ook installeren. Dat hebben we ook gedaan bij wasmachines, tele visies en radio's." Het bedrijf vervoert met name stukgoed, variërend van onderdelen voor industrie, textiel tot honde- brokken en levensmiddelen. Daarnaast worden de envelop en het pakketje, waarmee met name in de eerste j aren gereden werd, nog steeds bezorgd. „We rijden door de Benelux, Opslag Arnhem geopend. Voor het kantoor aan huis in Gapinge, berekend op vier tot vijf men sen, was de situatie al jaren te veel. Het bureau keek lang rond naar een locatie met uit straling, voor het Zorgvrij ont dekte. De kamers bieden licht en ruimte aan de architecten en tekenaars, die bij de villa een stadstuin in strakke lijnen aan legden en een parkeerplaats met toegang vanaf wijk Veld zicht. Wethouder P. Bruinooge opent het kantoor vrijdag 19 mei om 16.00 uur. In de villa wordt een expositie ingericht, die een overzicht geeft van de verrichte werken van het bureau. „Het begrip landschapsarchitect heeft voor de mensen, als ze naar buiten kijken, weinig herkenning. Toch is bij al wat ze zien wel een architect bezig geweest", zegt Bosch. Geïnteresseerden kun nen na een telefoontje de ko mende tijd de expositie bekij ken. Het bureau liet zijn ken merken na in het landschap langs de hele Nederlandse kuststrook. Van het plan voor het behoud van het Hollandse landschap van de Alblasser- waard en Vijfheerenlandtot de beheerplannen voor de Zak van Zuid-Beveland en de leef-, baarheid in de dorpen in de Ka naalzone. Dichterbij huis ligt het inrichtingsplan voor de Middelburgse nieuwbouwwijk Veerse Poort. Aan de andere kant van het spectrum liggen de particuliere tuinen en bin nenplaatsen die het bureau in vulling geeft. „Onze omzet komt in hoofdzaak van op drachtgevers als overheden, maar in toenemende mate ma ken we tuinen voor particulie ren. Tuinen vormen de basis van het vak; als je dat niet be heerst, beheers je ook het ma croniveau niet." In 2002 openen twee attracties, waarin de architecten hun sitekaartjes hebben achterge laten: de Euregiotuinen in maar ook op Engeland, Tsje chië en tot Athene. Het hangt van de opdracht af." De ope ning van de internetsite www- van-dijke.nl. per deze maand moet bijdragen in de snelheid van diensten. Via de site kun nen bedrijven on-line trans portopdrachten geven die di rect bij de planning verwerkt worden. De virtuele medewer ker Caddy herkent de op drachtgever aan een referentie wanneer deze nogmaals inlogt, waardoor herhalingsopdrach ten niet steeds opnieuw inge voerd hoeven worden. Het logistiek centrum aan de Scottweg biedt straks met na me manoeuvreerruimte op de vierduizend meter grote kavel. Het kantoor en opslag neemt daarvan vijfhonderd vierkante meter in beslag. „We hebben niet veel opslag nodig; wat 's ochtends binnenkomt, wordt dezelfde dag op weg gebracht. We richten ons puur op trans port, anderen kunnen opslag veel beter doen dan wij", vindt Van Dijke. Het bedrijf moet zichzelf blijven, vindt hij. „Op die manier hebben we als nieuwkomer een reputatie kunnen opbouwen op een markt die zwaar wordt becon curreerd. Ook op oneerlijke manieren en met prijzenslagen. Als je daar niet aan mee döêt', maar helder en duidelijk blijft, waarderen opdrachtgevers dat blijkbaar." Jan Willem Bosch in de stadstuin bij het villakantoor, de nieuwe kantoorvilla die de Middelburgse Schroebrug flankeert. foto Lex de Meester Stal/Manege en Ruitersport zaak De Kroo aan de Boomdijk in Nieuw- en Sint Joosland houdt zaterdag 20 mei open dag. Om 14.00 uur begint, een showprogramma met veel fa cetten uit de paardensport. Het is het eerste evenement dat De Kroo organiseert onder auspi ciën van de Federatie van Ne derlandse Rijscholen, die de manege recentelijk twee ster ren toekende. De erkenning wordt tijdens de open dag for meel gepresenteerd. De open dag heeft het thema Wilde Wes ten, waarbij om 16.00 uur het Steakhouse opent. Oostburg, waarvoor Bosch en Slabbers de tuinen ontwier pen, en de wereldtentoonstel ling Floriade bij Vijfhuizen. Daar werkt het bureau mee aan de Zeelandtuin-inzending en aan de landschaps-inzending van het ministerie van Volks huisvesting', Ruimtelijke Orde ning en Milieu. „Thema is 'In Holland staat een huis'. Dat huis bouwt Thijs Asselbergs, wij maken daar een gestileerd polderlandschap bij. Een rand van graan omlijst het terrein met daarboven een transpa rant scherm, waarop 's avonds allerlei facetten van het land schap geprojecteerd worden. In het huis is een expositie, die het beleid en de sturing in het landschap laat zien." In 1992 maakte het bureau naam op de Floriade door de gouden bekroning van hun in zending 'de wilde plantentuin'. Startersdag bij ABN Amro MIDDELBURG - Vier Zeeuw se ABN Amro bankkantoren zetten zaterdag 20 mei de deu ren open voor beginnende on dernemers. Tijdens de landelijke Starters dag die de bank houdt kunnen startende ondernemers er te recht voor advies op fiscaal en f inanciëel gebied. Bij de vestigingen Middelburg (Kousteensedijk), Oostburg, Terneuzen en Zierikzee kun nen mensen terecht tussen 10.00 en 13.00 uur. In Middel burg luidt wethouder L. M. Luitwieler van econmische za ken om 10 uur de dag officieel Wijnkoperij Van Leerzem in Middelburg houdt vrijdag 19 en zaterdag 20 mei een wijn proeverij van elf frisse roséwij- nen. 's Middags worden aan het Mo lenwater in Middelburg Itali aanse, Spaanse en Franse rosés geproefd. De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Joost Bosman TERNEUZEN - Het bestuur van basisschool De Triangel in Terneuzen is door de Commissie Gelijke Behandeling (CGB) in Utrecht op de vingers getikt. De directeur van de school zou zich ruim twee jaar geleden discri minerend hebben uitgelaten te gen twee gekleurde leerlingen van zijn school. Ook zou de di recteur de kinderen te ruw heb ben behandeld, zodat sprake is van 'mishandeling', aldus de CGB. De ouders van de kinderen, die overigens niet meer op De Tri angel zitten, legden de zaak vo rig jaar neer bij de CGB. Die deed vorige week uitspraak in de zaak. Juridisch adviseur S. van Zee land van de CGB stelt nadruk kelijk dat de klacht niet zozeer tegen de directeur was gericht, maar eerder tegen het schoolbe stuur. „Dat is onzorgvuldig ge weest in de opvang van de kla gende ouders. Ze hebben geen vertrouwenspersoon ingescha keld en daarmee niet de juist procedure gevolgd", aldus Va Zeeland. Volgens hem heeft de commissi niet voor honderd procent zeke kunnen vaststellen dat de direc teur de gewraakte uitsprake heeft gedaan, temeer daar dez alles heeft ontkend. 01' de direc teur strafrechterlijk vervolg wordt, is volgens de CGB gehei aan de ouders om te bepalen, i Geen gevolgen Bestuurssecretaris C. Cosijl van De Triangel zegt dat de uit spraak geen gevolgen zal heb ben voor de directeur van de ba sisschool. Wel was het bestuu onplezierig verrast door ho CGB-onderzoek en de uit spraak van de commissie. „W hadden het destijds met de ou ders en de directeur goed uitge praat. Daarom hebben we ooi geen externe vertrouwenspei] soon in de arm genomen", aldu Cosijn, die aangeeft de aanbei velingen van de CGB wel op tj zullen volgen. door Michelle Koek KAPELLE - De kinderbijslag moet na het tweede kind worden afgeschaft en het geld dat daar mee bespaard wordt moet in het AOW-fonds gestort worden. Dit zei ANBO- voorzitter J. van We zel maandagochtend in een toe spraak tijdens de jaarlijkse voorjaarsvergadering van het gewest Zeeland in De Vroone in Kapelle. De ANBO is de bond voor vijftigplussers. Volgens de voorzitter moet het afgelopen zijn met gezeur over de financiële catastrofe die de toenemende vergrijzing in Ne derland zal veroorzaken. In zijn toespraak veegde hij de vloer aan met zwartkijkers die zeggen dat gezondheidszorg, bejaar denzorg en oudedagsvoorzie ningen in de toekomst niet meer te betalen zijn. „Als simpele oplossing voor de vergrijzing zegt men dat he aantal geboorten omhoog moei maar tevens wordt beweerd da Nederland vol is", zei Van We zei. „Er is geen groot aantal jon geren nodig om een goei bestaan voor ouderen te waar borgen. Onze overheid moe zich juist inzetten voor stabilï sering van het aantal kinderei dat geboren wordt." Volgens Van Wezel beïnvloed de overheid het kindertal via di kinderbijslag en is dat eei slechte zaak. „Door betrouwba re anticonceptiemiddelen hoef het gewenste aantal geboorte! niet meer te worden overschre den", stelde hij. „Het ligt daar om voor de hand om na he tweede kind de kinderbijslag a te schaffen en het bespaarde be drag in het AOW-fonds te stor ten. Met de juiste middelen ka! de vergrijzing heel goed wordei betaald", concludeerde de voor zitter. door Rob Paardekam LEWEDORP - Wensen van ern stig zieke kinderen in vervulling laten gaan. Met dat doel hebben verschillende verenigingen in Lewedorp voor het tweede ach tereenvolgende jaar een bene fietconcert opgezet. De op brengst gaat naar de stichting Doe een wens. De organisatie heeft de voetbaltweeling Den nis en Gerard de Nooijer weten te strikken voor de presentatie. Ook dit jaar hebben de organi satoren weer enkele bekende bands en artiesten op het pro gramma gekregen. De meest in het oog springende namen zijn Close II You en T-Spoon. De Brabantse meidengroep Close II You is bekend van onder meer de hits Nice Nasty en Baby don't go. T-Spoon zullen de meeste mensen kennen van het liedje Sex on the beach. Ook Zeeuwse bands als De Niro, N8werk en Not James Dean maken him op wachting in Lewedorp. „Het idee voor het benefietcon cert ontstond vorig jaar na een oproep op de radio", vertelt or ganisator Sjaak de Koning. „We hoorden dat ze mensen zochten die een optreden wilden organi seren om geld voor de stichting Doe een wens in te zamelen. Verschillende clubs, zoals de ondernemers-, voetbal- en car navalsvereniging, hebben toen de handen ineen geslagen." De stichting Doe een wens be staat sinds 1989 en werkt in middels met ruim tweehonderd vrijwilligers in heel Nederland. Het doel van deze mensen is om de wens van ernstig zieke kinde ren in vervulling te laten gaan. Om dat te bekostigen zijn acties zoals die in Lewedorp hard no dig. Zieke kinderen komen vaak met zeer verregaande wensen, maar in de afgelopen jaren heeft de stichting toch behoorlijk wat voor elkaar gekregen. Zo heeft Doe een wens er vorig jaar voor gezorgd dat een meisje de ko ning van Marokko kon ontmoe ten. Tent De optredens op het benefiet concert vinden plaats in de gro te tent op het Kerkplein in Le wedorp. Het programma wordt in twee avonden afgewerkt. Op vrijdag 19 mei zijn er optredens van T-Spoon, Close II You, Spi- ros, The Corner Cats, Flat Out, Case Closed en de jonge zanger Patrick. De optredens beginner om 19.00 uur; op zaterdag 2( mei beginnen de concerten oir 20.00 uur. Dan betreden Nufi Said, De Niro, N8werk en Nol James Dean het podium. Voor de jeugd is er op zaterdag middag vanaf 16.00 uur een op treden van Leo Troos met zijr Kindersjoo. Op zaterdagavond zullen vijf dweilbands tussen d( optredens door strijden om dc dweilbandtrofee. Advertentie door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het theater programma van Middelburg is volgend seizoen internationaler dan ooit. Samen met ongeveer twintig andere middelgrote theaters in Nederland speurt de Stadsschouwburg tegenwoor dig over de grenzen naar interessante voorstellingen. Daarnaast is met een aantal Ne derlandse schouwburgen, waaronder die in Terneuzen, een initiatief opgezet om Oost- Europese gezelschappen grote opera's te laten opvoeren onder leiding van Nederlandse regis seurs en choreografen. Volgende week verspreidt de Zeeuwse Theater Stichting (ZTS) haar brochure voor het seizoen 2000-2001. Daarin staan welke voorstellingen zijn geboekt voor de theaters in Mid delburg, Domburg en Zierikzee. De brochure verschijnt enkele weken eerder dan die van de overige theaters in Zeeland. Dat is niet uit concurrentie-overwe- gingen gebeurd, aldus directeur Gerard Peijs, maar omdat ook de kaartverkoop van de vier grote producties van de Zeeland Nazomer Festivals via de ZTS loopt. „Daardoor begint ons sei zoen in feite een maand eerder." Als vanouds staan grote namen op het programma, zoals het Zuidelijk Toneel, Hans Liberg, Paul van Vliet, Tineke Schou ten, een try out van Youp van 't Hek, Lenette van Dongen en een theaterconcert van De Kast. In Zierikzee onder meer Piaf, de musical, Hans Dorrestijn en Flairck en in Domburg Jan Rot en Gé Reinders. Import Een nieuwe ontwikkeling is dat een twintigtal middelgrote the aters in Nederland zich probeert te profileren met het boeken van buitenlandse voor stellingen. „Zeven of acht me- gatheaters in Nederland krijgen de grote musicals van Van den Ende", legt Peijs uit. „Onder aanvoering van Tilburg en Gou da heeft een aantal theaters ge zegd: 'Wij willen niet wachten op de kruimels, we gaan in het buitenland kijken.' Door een impresariaat laten we nu voor stellingen naar Nederland ha len die door een aantal van ons zijn bekeken. Vaak gaat het om bijzondere optredens tijdens de grote theaterfestivals zoals in Edinburgh en Avignon, die zijn aangepast voor een theater tournee." Voorbeelden daarvan zijn de dansvoorstelling Purim van het T-Spoon, bekend van het nummer Sex on the beach, is een van de publiekstrekkers op het liefdadig heidsconcert in Lewedofp. foto GPD/Roland de Bruit Iberica deDanza Nederlandse regisseurs en cho- regrafen. Voor de meestal tradi tioneel ingestelde gezelschap pen betekent dat een nieuwe manier van werken en een aan tal Nederlandse theaters krijgt de mogelijkheid grootschalige producties betaalbaar in huis te halen. In het overleg daarover draait ook het (nieuwe) theater in Terneuzen mee. Jazz Nieuw is ook het streven om j azz in het theater te krijgen. Daar mee wordt volgend jaar voor zichtig begonnen door een Night of the blues te program meren. Drie jaar geleden kostte een programmering van een verge- lij kbaar ambiteus niveau als die voor volgend seizoen Peijs bijna de kop, vanwege financiële te korten. Dat hij nu weer met zo'n programma komt, bewijst toch zijn gelijk, vindt hij. „Naar aan tal en inhoud zijn we net weer een treetje hoger gestegen. Een programma als dit misstaat ner gens. Ik durf wel te zeggen dat we over Bergen op Zoom heen gaan. Dit is de programmering voor een bovenregionaal thea ter. Drie jaar geleden heb ik de stommiteit begaan vooruit te lo pen op de BTW-verlaging. Want sindsdien zijn twee dingen ge beurd. We trekken nog elk jaar meer bezoekers en de BTW is van zeventien naar zes procent verlaagd. In plaats van een te kort van 150.000 gulden per jaar houden we nu 150.000 gulden over. Heb je dan een paar flinke tegenvallers in je programme ring, dan hoef je niet meteen bij de gemeente aan te kloppen." Györi Ballet en de Klezmer Band uit Boedapest, de Buddy Holly Story die een hit was op West End in Londen, de Zuid- Koreaanse voorstelling Cook ing waarbij koken, acrobatiek en percussie op toneel in elkaar overlopen, de Egyptische dans voorstelling De reis van Isis die uitvoerig zal worden toegelicht en het moderne Spaanse dans gezelschap Iberica de Danza. Enkele van de theaters hebben ook voorstellingen uit eigen land uitgeprobeerd en elkaar daarop geattendeerd. Peijs: „Zo hebben we de skate-dancepro- ductie ISH in huis gehaald. 'Is dat nou theater?', zou je zeggen. Maar dan krijg ik een fax van een collega met de boodschap: 'Gerard, let op, dit is het.' Dan volg ik dat advies op, omdat ik weet dat ik erop kan vertrou wen." Gewaagd Peijs vindt ook de Van den En- de-musical Rent, die geregis seerd wordt door Ivo van Hove, een opmerkelijke productie. Van Hove die voor Van den En- de regisseert, dat vind ik ge waagd. Ik waardeer dat wel." Opmerkelijk is verder Moes- sorgski's opera Boris Godoenow door de Staatsopera van Tatars- tan. De productie is eigenlijk te groot voor de Stadsschouw burg, maar is toch geboekt met het oog op het nieuw te bouwen, grotere theater. Om het ijzeren operarepertoire niet met al te grote regelmaat in de program mering van Nederlandse schouwburgen- terug te laten komen, is namelijk een initiatief opgezet om relatief goedkope, buitenlandse gezelschappen grootschalige stukken op te la ten voeren onder leiding van The Buddy Holly Story foto E&B Productions le Zeeuwse Antiekbeurs Zeelandhallen Goes 35 deelnemers vrij. 19 mei 17-21 u. zat. 20 mei 11-18 u. zon. 21 mei 11-18 u. Org. Luiten Reijmerink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 20