Oltmans krijgt miljoenen van staat België zit in zak en as na voetbalrellen ZONDAG Toestand prins Bernhard verslechtert Doelman ontkent rol in Belgisch omkoopschandaal Ouderen hebben recht op de weg pagina 25 PIANO'S Op wacht Foday Sankoh vlucht naar Liberia 1 OPEN AVOND GRATIS TV EN VIDEO Overheid betaalt journalist schadevergoeding wegens voortdurend hinderen Moeders VS tegen wapens Brandweer op motor in tunnel Kabinetsberaad over anti-fileplan loopt weer vast Nuijten bereikt finale EK turnen DePZC ZO 3 Af en toe zon Wolkenvelden, ook nu en dan zon en vanmiddag en vanavond mogelijk een onweersbui. Temperatuur rond 21 graden. 243e jaargang no. 114 aterdag 13 mei 2000 osse nummers 2,75 enorme collectie GEBRUIKTE en NIEUWE v.a. 2.200,- tot 70.000,- Muziekcentrum van Gorp Kade 87 Roqsendaal(west); Tel. 0165-545824 pEN HAAG - Het kabinet is er gisteren opnieuw niet in ge slaagd een besluit te nemen over een anti-fileplan voor de Rand stad. Het lukte niet overeenstemming ie bereiken over het plan, waar in voor acht miljard gulden aan |vegen en vijf miljard gulden 'aan openbaar vervoer wordt be- 'steed. Over die verdeling is on- ?nigheid in de paarse coalitie jntstaan. /olgens premier Kok is een defi- ïitief besluit nu vrijwel rond. laar woordvoerders van de re geringspartijen wijzen erop dat le opvattingen nog erg uiteen lopen. Komende woensdag is jet plan opnieuw onderwerp van hoog politiek beraad in het Torentje van premier Kok. {Vooral D66 heeft bezwaren te gen het plan, omdat daarin te veel geld naar nieuwe wegen gaat en te weinig naar openbaar Eervoer. Ook de PvdA zet vraag tekens bij het plan, maar frac tieleider Melkert heeft steeds 'gezegd ervan uit te gaan dat die overkomelijk zijn. Alleen de WD is enthousiast: niet alleen werd het aantal tolpoortj es voor •^rekeningrijden teruggebracht jvan 74 naar 11, ook ging veel {meer geld naar wegen dan eer- 'der was gedacht. |Premier Kok zei dat er gestreefd -wordt naar een zo evenwichtig j&nogelijk plan. „Ook dit plan is Jyoorwerp van maatschappelij ke beoordeling", aldus Kok. ■De milieubeweging heeft al la tten doorschemeren weinig ge lukkig te zijn met het plan, dat "tot stand kwam na overleg met onder meer ANWB en werkge versorganisatie VNO/NCW. IBPD pagina 3: Gejuich over anti-fileplan irriteert BONBON - Voormalige moslimrebellen houden het strand van het Fiiipijnse eiland Bonbon in de gaten. De ex-guerrilla's treden nu op als bewakers van onderhandelaar Nur Misuari, die namens de Fiiipijnse regering gisteren tevergeefs in contact pro beerde te komen met de opstandelingen die 21 toeristen vasthouden. De ontvoerders onder leiding van Abu Sayyaf eisen overigens een nieuwe onderhandelaar. foto Bullit Marquez/AP door Paul Koopman BRUSSEL - Ernstige suppor- tersrellen in drie Vlaamse ste den hebben gisteren nieuwe twijfels doen rijzen over de mo gelijkheid het Europees kampi oenschap voetbal in goede ba nen te leiden. Zowel in Antwerpen, Gent als Beerschot gingen hooligans met elkaar en de ordediensten op de vuist. In Antwerpen, waar zes gewonden vielen, klinkt de roep om aanpassing van de veilig heidsmaatregelen het luidst. Volgens politiecommissaris La- mine moeten de plannen wor den bijgestuurd. Burgemeester Detiège riep het college van B en W in crisisvergadering bijeen. De ongeregeldheden kwamen voor de veiligheidsdiensten vol ledig onverwacht. In Antwer pen vierden enkele duizenden supporters van FC Antwerp donderdagavond feest vanwege de promotie van hun club naai de eerste klasse. Om nog ondui delijke reden gingen de voetbal fans 's avonds laat met elkaar op de vuist. Al snel werden ook de politie en hulpdiensten doelwit. Ambulances werden bekogeld toen zij zwaargewonde suppor ters - van wie één nog in levens gevaar verkeert - wilden afvoe ren. Het geweld bereikte ook de polikliniek van een Antwerps ziekenhuis. Vooral de agressie tegen het am bulancepersoneel baart de au toriteiten in België zorgen. Een vertegenwoordiger van het Ro de Kruis vroeg gisteren om meer bescherming tijdens Euro 2000. Politiecommissaris Lamine kondigde aan dat hij tijdens het EK al in een eerder stadium zwaarbewapende ordetroepen zal inzetten. (Advertentie) SPECTACULAIRE toffi OCCASIONSHOW s j VA ND A AG TOT 17.00 UUR I melsE blaHkest»n AUTOBOULEVARD GOES Advertentie WASHINGTON - De Sierraleoonse rebellenleider Foday Sankoh is in Liberia of onderweg naar dat land. Dat heeft de ambassadeur van Sierra Leone in de Verenigde Staten, John E. Leigh, gisteren gezegd. Sankoh verdween maandag nadat betogers een demonstratie had den gehouden rondom zijn huis in Freetown, de hoofdstad van Sier ra Leone. Bij die demonstratie hebben Sankohs lijfwachten zeker vier betogers doodgeschoten. AP pagina 5: Bevolking Sierra Leone massaal op de vlucht (Advertentie) ,Tot dusverre wilde ik dat pas in laatste instantie, maar dat moe ten we bijsturen." De Antwerp se burgemeester Detiège liep eveneens vooruit op aanvullen de maatregelen. Gewond Ook in Beveren en Gent kwam het tot aanvaringen tussen hooligans en de politie. In Gent werden 32 arrestaties verricht nadat beschonken supporters een aantal cafés had verbouwd. Twee politiemensen en twee rijkswachters raakten gewond. Pas vijf uur 's ochtends werd het. rustiger. Ook in Beveren werden vernielingen aangericht. Het gelijktijdig uitbreken van rellen op drie verschillende plaatsen deed het vermoeden rijzen dat de Belgische hooli gans een en ander hadden geco ördineerd als generale repetitie voor Euro 2000, maar volgens de politie zijn daarvoor geen aanwijzingen. Kolonel Bliki, de veilig heidscoördinatorvan Euro 2000 in België, deed zijn best het sup- portersgeweld te relativeren. Volgens Bliki zijn de Belgische autoriteiten goed voorbereid. Er zou voorlopig geen reden zijn de preventieve maatregelen op de helling te zetten. „Bij Euro 2000 hebben we te maken met een ander type voetbalsuppor ter", aldus Bliki. In Antwerpen liep het volgens de kolonel uit de hand omdat de politie „mis schien iets te laat ingreep." GPD pagina 3: Zwarte EK-kaartjes geven CDA kater (Advertentie) ^oordmonsterweg 4,4332 SC Middelburg, Tel. 0116-552151, www.gerocampers.nl Zondag 14 mei geopend Hogeschool Brauanl HEAO Breda Hogeschoollaan 1 4818 en Breda tel, (076) 5250G93 internet; littp;// www.lisbrabant.nl H Deeltijdopleidingen HEAO Breda Dinsdag 13 juni om 19.00 uur Zié önzé advertentie elders in deze krant. ZONDAG 14 MEI GEOPEND VAN 10.00 T/M 17.00 VOOR ALLE ORANJEFANS Hans Verkerk viert het EK-voetbal met een spectaculaire actie. Bij aankoop van con complete keuken krijgt u een AIWA kleuren-TV en Hifl-vldeorecordcr cadeau". Korn djs snel naar onze EK-keukenshow. on scoor met dit winnende aanbod. U HOEFT GEEN MINUUT VAN HET EK TE MISSEN HULST: INDUSTRIEWEG 3b - 0114-317179 JTRECHT - De gezondheidstoestand -an prins Bernhard is gisteren na een neurologische complicatie' verslech- erd. Of er sprake is van een beroerte, was (isteravond niet duidelijk. 'remier Kok maakte de gezondheidssi- uatie van prins Bernhard gisteren be tend. Kok benadrukte dat daaruit geen erkeerde conclusies mochten worden loor Berrit de Lange getrokken. „Dit geeft meteen een lood zware lading die ik er niet aan wil geven. De komende dagen wordt de prins nader onderzocht. Hij ligt op de intensive care en wordt kunstmatig beademd. Prins Bernhard werd donderdag in het Universitair Medisch Centrum Utrecht opgenomen met buikklachten en direct geopereerd. Gistermiddag bezocht ko ningin Beatrix haar zieke vader. Na onderzoek donderdag bleek dat de prins kampte met een 'passagestoornis in de darmen'aldus de Rijksvoorlichtings dienst (RVD). Bij de operatie zijn verkle- vingen die de beweeglijkheid van de dar men belemmerden losgemaakt en is een deel van de dunne darm verwijderd. Na de op zich succesvol verlopen operatie deden zich neurologische complicaties voor, die los staan van de darmklachten. De RVD kan niet zeggen of de prins bij bewustzijn is. De verwachting is dat er na het weekeinde meer duidelijkheid is over de aard van de complicaties. De prins kampt al jaren met zijn gezond heid en onderging alleen al in de afgelo pen twee jaar acht operaties. In septem ber vorig jaar werd er een buisje, de zogenoemde T-tube, in zijn luchtpijp ge plaatst zodat de prins beter kon ademen. De vernauwing van de luchtpijp is het gevolg van de longontsteking die de prins eind 1994 velde, waarbij er littekenweef sel in de luchtpijp ontstond. In februari werd het buisje, ook tijdens een operatie, aangepast. GPD Prins Bernhard Tienduizenden vrouwen betogen morgen op moe derdag tegen de golf van vuurwapengeweld die de Amerikaanse maatschap pij in haar greep houdt. De demonstranten willen in Washington de politieke onwil om wat aan het wijdverbreide pistoolbe- zit in de VS te doen, aan de "Jj kaak stellen. De brandweercommandanten van Terneuzen en Borsele wil len twee hypermoderne blusmotoren kopen voor de eventuele brandbestrijding in de Westerscheldetunnel. Brandweerlie den op motoren kunnen sneller ter plaatse zijn, om dat ze tussen de stilstaande auto's in de tunnel door (an onze redactie binnenland AMSTERDAM - De staat noet journalist Willem Dltmans een schadever goeding betalen van netto icht miljoen gulden. Een commissie van drie perso- ïen heeft dat bepaald in sen bindende arbitrage- litspraak, die gistermid- lag bekend is gemaakt. aftrek van de kosten coor advocaten houdt de Mnsterdammer nog zeven miljoen gulden over. folgens de arbitragecommissie leeft de staat de bijna 75-jarige )ltmans gehinderd in zijn werk in verdacht gemaakt. 'Dat heeft liens reputatie geschaadnatio nal en internationaal'aldus de kunnen rijden. (Advertentie) onder voorzitterschap van oud- Elsevier-topman Pierre Vinken. Verder hadden financieel direc teur Aart van der Want van dag blad Het Parool (namens Olt mans) en voormalig Tweede- Kamervoorzitter Dick Dolman (namens de staat) zitting in de commissie. De onenigheid tussen de jour nalist en de staat ontstond in de jaren vijftig, toen Oltmans de toenmalige Indonesische presi dent Soekarno van Indonesië in Rome interviewde. Dat viel verkeerd bij Joseph Luns, destijds minister van Bui tenlandse Zaken. Den Haag en Jakarta waren destijds verwik keld in een hooglopend conflict over Nieuw-Guinea. Luns gaf opdracht Oltmans het leven zuur te maken. Overigens blijkt uit het oordeel van de arbitragecommissie dat deze eigenlijk een nog hogere schadevergoeding aan Oltmans had willen toekennen. Dat meent strafrechtpleiter F. van Ardenne, die de bevindingen het scheidsgerecht bestudeerde. In het oordeel staat dat de com missie voor de immateriële schade een ruime vergoeding op zijn plaats acht. Van Ardenne: „De commissie laat blijken met handen en voeten gebonden te zijn aan de Nederlandse nor men. Ik kan niet anders conclu deren dat de commissie tussen neus en lippen laat doorscheme ren Oltmans meer te gunnen." GPD/ANP pagina 2: commentaar Last valt van schouders Oltmans :ommissie. Iltmans ligt al 45 jaar overhoop net de Nederlandse overheid. 5inds 1991 procedeert hij tegen le staat om schadevergoeding e krijgen. Ie arbitragecommissie stond Monique Nuijten uit Goes heeft zich vrijdag bij het EK turnen in Parijs als enige Nederlandse ge plaatst voor de finale. De nationaal kampioene turnde een totaalscore van 35,855 punten bijeen, wat haar een 22e plaats opleverde. De beste 24 turnsters plaatsten zich voor de eindstrijd van vandaag. De Nederlandse vrouwenploeg eindigde in het landenklas- sement op de elf- O de plaats. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7 en 9; radio en televisie: 10 en 11; zeeland: 13, 14,15,17 en 19; reportage: 25, 27, 29, 31 en 33; vrije tijd: 41; bouwen en wonen: 43; tafel en trend: 45; auto motor fiets: 47; wetenschap en techniek: 49 door Peter van Kouteren TERNEUZEN - Doelman Erik de Koeijer uit Terneuzen heeft de Terneuzense advocaat Wiel- and in de arm genomen, nu zijn naam genoemd is in een om koopschandaal in het Belgische profvoetbal. De keeper, die in het seizoen '98/'99 bij KV Kortrijk onder contract stond, zou volgens voorzitter Jacques La verge van het in de tweede klasse uitko mende Kortrijk in verschillende wedstrijden een dubieuze rol hebben gespeeld. De Koeijer reageerde gisteren tijdens de kampioensreceptie van Terneuzen verbijsterd op de aantijgingen. „Ik heb al horen zeggen dat ik vast zou zitten", vertelde hij. „Maar als ik er iets mee te maken zou hebben, was ik niet op deze receptie geko men." Volgens de doelman zijn de be schuldigingen terug te voeren op een slechte relatie met de voorzitter van KV Kortrijk. „Ik kon met hem niet door één deur. Hij had verwacht dat ik Kortrijk in mijn eentje in de eerste klasse zou houden. Mijn contract is (Advertentie) door de degradatie naar de tweede klasse ontbonden. Dat stond in de kleine lettertjes, maar dat wist ik niet eens. Ik weet nog goed dat ik van vakan tie terugkwam en een schanda lig briefje van drie regeltjes vond, waarin stond dat ik me niet meer voor de eerste training moest aanbieden. Nu probeert hij mij door dat omkoopschan daal alsnog zwart te maken." De keeper, tegenwoordig stra tenmaker, vindt dat zijn naam gezuiverd moet worden. „Als er echt zoveel geld mee zou zijn ge moeid, hoefde ik natuurlijk niet meer te werken." Zwak seizoen Dirk van der Steden, een ander bestuurslid van KV Kortrijk, sprak deze week in de Belgische pers van een zwak seizoen van De Koeijer. Van der Steden: „Als we naar zijn prestaties kijken, kunnen de vermoedens van eventuele omkoping alleen maar versterkt worden. De wedstrij d Westerlo-Kortrij k door de thuisploeg met 2-0 ge wonnen, zou deel van de omko ping hebben uitgemaakt. Ex-ik de Koeijer: „Ik kan me die wedstrijd nog goed herinneren. We verloren niet met 2-0, maar met 2-1. Het was één van mijn betere wedstrijden. Tien minu ten voor het einde verloren we door een penalty. Ik heb niks te vei-bergen." Morgen is de Kon mar in Middelburg geopend van 12.00- 17.00 uur! Middelburg: Pottenbakkerssingel (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1