PZC zeeland Japanse oester plaagt Zevibel Zussen krijgen klappen op vol Bellamypark Hakke-hakke-puf-puf door de polder Marine geeft grote show bij Havenfeesten fËÊMmli˧ Keverdagen doen hart liefhebber sneller slaan Wolkbreuk zet straten blank in Kloosterzande Belangenorganisatie vreest voor mosselbestand in Oosterschelde Eerste zomers weekeinde zeeuwse almanak Strijdkreet maandag 8 mei 2000 door Barend Pelgrim KLOOSTERZANDE - De brandweer van Kloosterzande moest zondagmiddag uitruk ken nadat een langdurige, plaatselijke wolkbreuk delen van het dorp blank zette. De Cloosterstraat inoest zelfs enige tijd worden afgesloten toen de riolering de overvloe dige toestroom van hemelwa ter niet kon verwerken. Ook verschillende tuinen ston den onder water maar verder bleef de schade volgens brand weercommandant J. de Rijke beperkt. „In de Cloosterstraat stond het water een flink eind boven de stoepranden en hebben we pompen ingeschakeld. Kelders zi jn er gelukkig niet ondergelo pen, al is het wel vervelend voormensen waar de tuin schade heeft opgelopen." De rest van Zeeuws-Vlaande ren merkte weinig van het noodweer. Hier en daar viel een bui, maar verder bleef het rus tig. Op Zuid-Beveland moest even na vieren de wielerkoers in Kwadendamme worden stilge legd vanwege het onweer. door Mieke van derJaqt YERSEKE - Voorzitter C. van Liere van de Zeeuwse visserij- belangenorganisatie Zevibel, wil dat snel actie wordt onder nomen tegen de plaag van Ja panse oesters in de Oosterschel de. De Japanse oester, die in een hoeveelheid van naar schatting 500.000 ton op de Oosterschel- debodem blijkt te liggen, dreigt de mossel te verdringen. Van Lierde luidde hierover de nood klok in zijn jaarrede voor de ver gadering van Zevibel, zaterdag in dorpshuis de Zaete in Yerse- ke. De Japanse oester is een exoot, oorspronkelijk geïmporteerd voor economische doeleinden, die het heel goed doet in de Zeeuwse wateren. Zo goed, dat de explosieve groei van verwil derde Japanse oesters de mos- selvoorraad in de Oosterschelde kan bedreigen. Van Liere reken de de vergadering voor hoezeer de oester de mosselen in het vaarwater zit: „Een individuele mossel filtreert per uur twee li ter water, een oester heeft er in dezelfde tijd tien nodig. In het toch al niet voedselrijke Oosterscheldewater, legt de mossel het af tegen zoveel oes ters. Economisch In tegenstelling tot de mosselen in de Oosterschelde, waarvan er maar hooguit 125.000 ton aan wezig zijn, is de verwilderde Ja panse oester economisch niet interessant. De mosselvoorraad in de Oosterschelde is voor de mosselsector echter van levens belang. In de Oosterschelde moeten immers regelmatig ge netisch materiaal en zaadvoor- raden worden gevist die elders, in de Waddenzee, tot wasdom moeten komen. Van Liere hamerde op snelle ac tie. Hij opperde het gebruik van de oesters als vlees voor de con- servenindustrie of het toepas sen van innovatieve technieken voor de winning van schelpkalk uit de enorme voorraad oester schelpen. Met zorg keken de voorzitter en CDA-man S. Buijs, lid van de Tweede Kamer, naar de toe komst van de visserij op de Noordzee en mat name naar de regelgevers in Europa. Zevibel en de Nederlandse visserijsec tor, hebben zich op alle manie ren bereid getoond de visvoor- raad in het water op peil te helpen houden door zich aan de quota te houden en de vloot in te krimpen. Nu dreigt de Europese regelgeving de vangstbeperking te gaan regelen door de invoe ring van een maximumaantal zeedagen. De sprekers vrezen dat de vissers op die manier voor hun inzet worden gestraft. Vol gens Van Liere kan de situatie ontstaan dat de vissers de hun toegestane hoeveelheden te vangen vis, niet meer kunnen vangen. Van Liere en Buijs hamerden beide nog eens op het gezamen lijk belang van natuurbescher mers en visserij. Zo strijdig zijn die belangen niet, wat volgens beide bestuurders wel blijkt uit de houding van de mosselvissers die zich in de Waddenzee bereid toonden mee te denken en ver antwoordelijkheid te willen Van Liere verweet de natuurbe- Drie agenten lichtgewond bij vechtpartij VLISSINGEN - Bij een vecht partij in Vlissingen zijn zater dag om 02.45 uur in de ochtend enkele agenten licht gewond ge raakt. Vijf Vlissingers in de leeftijd van achttien tot vijfentwintig jaar zijn aangehouden. Onder de vechtersbazen liep ook iemand verwondingen op. Eén van de Vlissingers trapte in de Walstraat tegen een fiets en gooide flessen kapot op straat. Toen de politie hem daarop aan sprak gingen anderen uit het groepje zich ermee bemoeien. De politiemensen werden uitge scholden en beledigd. Tijdens de vechtpartij die daar op volgde werden over en weer klappen uitgedeeld. Nadat de politieagenten assis tentie hadden ingeroepen kon den de Vlissingers worden ingerekend. Daarbij werd een politiehond ingezet. VLISSINGEN - Zomerse temperaturen en een zacht briesje hebben het afgelopen weekeinde duizenden mensen naar de Zeeuwse stranden gelokt. Dat ging in een aantal gevallen gepaard met verkeersopstoppin gen. De echte durfals gingen het kille Westersclielde- en Noordzeewater in. Wie geen verkoeling vond op het strand, zocht een terrasje uit. Zeeland beleefde dit weekeinde voor het eerst dit jaar een zomers weekeinde. De temperatuur kwam bijna aan de zomerse waarde van 25 graden. In de late middag en vroege avond kwam aan het broeierige weer een ab rupt einde door lokaal flinke buien die gepaard gingen met donder en bliksem. foto Lex de Meester Politie houdt autodieven aan TERNEUZEN - De politie heeft vrijdagavond in Terneuzen bij toeval twee mannen uit Den Haag aangehouden die verdacht worden van autodief stal. Het duo reed in de Nieuwen- diepstraat toen twee agenten in een politiewagen hun auto in de gaten kregen. Uit navraag naar het kenteken bleek dat de wa gen in kwestie gesignaleerd stond als gestolen. door Wout Bareman TERNEUZEN - De viering van het vierde lustrum van de Ha venfeesten in Terneuzen wordt gedomineerd door de Konink lijke Marine. Woordvoerder Pierre Eijsac- kers: „De aanwezigheid van de marine is een geweldige opste ker. Zelden is dat legeronder deel met zóveel materieel aanwezig geweest op een meer daags evenement." De nationale vlootdagen in Den Helder maakten in het verleden een prominente aanwezigheid van de marine in Terneuzen bij na onmogelijk. Tijdens de twin tigste editie van de Havenfees ten is dat anders. Eijsackers: „We zijn nu drie dagen verze kerd van de aanwezigheid en inbreng van de 'Jannen'. Wij noemen het een waardig jubile umgeschenk." Paradropping De Havenfeesten worden dit jaar gehouden op vrijdag 30, za terdag 1 en zondag 2 juli. Op het feestterrein aan de oude Veerhaven is de marine aanwe zig met onder meer een promo tietrailer, een duiktank en een roadshow. 's Zondags staan een helikop terlanding, een statische show, paradropping, een reddings- /hijsdemonstratie met een Westland Lynx-heli en een de- monstratie van een Orion-pa- trouillevliegtuig op het pro gramma. Guus Meeuwis De steelband van tamboers en pijpers van het Korps Mariniers maakt onderdeel uit van de mu zikale omlijsting van de Haven feesten. Guus Meeuwis Vagant, Harry Slinger en Annie Schilder én de Vlaamse charmezanger Eddy Wally uit De Katte bij Zelzate maken het muzikale program ma compleet. Naast de tradtionele haven- markt, roei wedstrijden, de ha venloop, rondvaarten (aan boord van sleepboten en ander varend materieel) en andere fes tiviteiten, wordt dit j aar ook een grote talenjacht/mini-play back-show gehouden. Eijsackers: „De winnaar van de talentenjacht mag optreden in het voorprogramma van Guus Meeuwis." Een lang lint oude tractoren trok door de polder. door Barend Pelgrim AXEL - Menig Zeeuws-Vlaamse land bouwer voelde zich weer heel eventjes klein. Het kleurrijke lint hakke-puffende en ronkende trekkers dat zich zaterdag met een vaartje van vijftien kilometer per uur door het polderlandschap slingerde, deed velen even halt houden van de dage lijkse werkzaamheden en met weemoed terugdenken aan 'die goede oude tijd'. Vreemd is dat niet, want heel wat toe schouwers zullen zich moeiteloos de tijd herinneren dat de nu zeldzaam geworden brokken mechaniek dat deden waar ze ooit voor gebouwd werden: ploegen, eg gen, zaaien en wat dies meer zij. Afgelo pen zaterdag maakte de Oldtimer Trekker en Motorenclub Midden-Zeeland haar jaarlijkse rondrit. Op uitnodiging van de Axelse familie Boeije hield de tocht halt op het erf van hun boerderij aan de Hulsterse Weg. Zoon Adri (11) geldt ondanks zijn jeugdige leef tijd als een ware fanatiekeling waar het gaat om oude voertuigen. Gastvrouw en moeder Alice Boeij e zag in de toer een uit gelezen gelegenheid om de tientallen trekkers een keer naar Zeeuws-Vlaande ren te lokken. „Met reden", zo zegt ze, „want het zal één van de laatste gelegen heden zijn dat het nog kan. Over drie jaar ligt de Westerscheldetunnel er en zie ik dit niet meer gebeuren." Landbouwverkeer is in de tunnel niet toegestaan. Toeren tellen Als een klein kind, zo stonden bezoekers zich te verlekkeren aan al dat antieke moois. Axelaar Willem Loenhouts kon nauwelijks genoeg krijgen van het hevig puffende geluid van een vijftig jaar oude Lanz Bulldog. „Dat bijzondere geluid hè, plok-plok-plok. Je kunt de toei'en tellen die de motor maakt." Het exemplaar dat Loenhouts doet likkebaarden heeft een zogenaamde 'gloeikopmotor'. De gebi'ui- ker dient, voor het apparaat gestart kan worden, aan de vooi-zijde van de motor door middel van een gasbrander of andere warmtebron 'de kop' te verhitten. „He laas praktisch niet meer te krijgen", ver zucht de bewonderaar. Voorzitter Adri de Jonge van de Oldtimer Trekkervereniging verklaart dat het niet louter 'spielerei' is waar zijn club zich mee bezig houdt. „Onze doelstelling is niet al leen om al dit spul te behouden, maar ook de liefde en passie over te brengen op de jongere generatie. Heel veel van deze ma chines zijn hier terecht gekomen door de Amerikaanse Marshall-hulp na de Twee de Wei-eldoorlog." Hoewel de club zijn roots heeft in de landbouw zijn de restau- rateurs annex berijders van een zeer di vers pluimage. De Jonge: „Daar zitten loonwerkers bij, veehouders, monteurs, beroepschauffeurs, we hebben zelfs een chirurg in ons midden. Wat ze gemeen schappelijk hebben? Die liefde voor de techniek hè." scheiTners een te starre hou ding. Toen in het oostelijk deel van de Waddenzee een enorme hoeveelheid mosselzaad viel, belette die starre houding een snelle vergunningverlening voor de zaadvissei's. Na een gro te decemberstorm in 1999, was het te laat. Toen ging een groot deel van het zaad door natuur lijke oorzaken verloren. Voor de ware keverfreaks was er heel veel moois. foto Janne Wolterbeek door Ali Pankow BRUINISSE - Een grillig lint van bontgekleurde kevers slin gerde zich zaterdagmiddag door het Schouwen-Duiveland- se polderlandschap. Kevers, of tewel dat specieke volkswagen tje dat de harten van talrijke freaks harder doet slaan. Eén zo'n freak is André van Gilst uit Bruinisse. Voor de vijftiende keer was hij dit weekend de ini tiator van de Bruse Keverdagen. Hij genoot weer volop van zo veel kever-schoon. Vrijdag al streken de keverbe- zitters, maar ook eigenaars van volkswagenbusjes, buggy's of zelfs een Karmann Ghia neer op camping Onze Hoeve in Brui nisse. Al dit soort types hebben een kevermotor, zijn lucht ge koeld en 'dus' volgens de nor men van André van Gilst ge kwalificeerd om mee te rijden in de toertocht over Schouwen- Duiveland. Busje Volgens Jos Sijbers uit het Bel gische Bocholt heeft de bevlo genheid voor kevers alles te ma ken met nostalgie. „Zo eentje heeft m'n vader nog gehad of ik denk altijd nog aan m'n eerste autootje", hoort hij vaak als mo tivatie voor de aankoop van een kever. Sijbers is lid van het Bug gy Team België. Hij is in het be zit van een kever uit 19 5 6 en van een volkswagenbusje uit 1966 dat hij jaren geleden in Zweden heeft gekocht. Met het busje is hij naar Bruinisse gekomen. Hij heeft het ingeincht als kampeer wagen. Niet zonder trots vertelt hij over de metamoiTose die de auto heeft ondergaan. „Het was een puinhoop toen ik het kocht, maar ik heb het in zes maanden tijd helemaal gerestaureerd." Voor de kevers de polder indui ken, doorkxruisen ze nog even het dorp. Daarna gaat het rich ting Sirj ansland, zo dicht moge lijk langs de kustlijn over de bloemendij ken. Drie oudere da mes lijken vanuit respect voor die nostalgische auto's af te stappen. Ze wuiven de stoet vro lijktoe. De tocht voert over plattelands wegen langs Scharendijke, Brouwershaven, Nooi'dgouwe, Dreischor en Sirj ansland weer terug naar Bruinisse. Op de par keerplaats van Onze Hoeve staan alle kevers bijeen. De freaks genieten intens van zo veel schoons. Zondag weten nog veel meer keversliefhebbers de ze ontmoetingsplek te vinden. Voor de eerste keer neemt ook Heinkelclub De Kwakel deel. Heinkel was in de jaren zestig een populair scootermerk. Ruim zestig scooter-bezitters gaven gehoor aan de oproep mee te doen aan de toertocht over Schouwen-Duiveland. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Voor Domini que Ingenhoest (36) uit Vlissin gen en haar 30-jarige zus heeft het Bevrijdingsfestival, vrij dagavond op het Bellamypark in haar woonplaats, een nare af loop gekregen. De twee vrou wen kregen klappen van vier onbekende meisjes, toen zij een ruzie probeerden te sussen. „Maar het ergste was, dat er misschien wel honderd man omheen stond en nie mand ook maar één hand uit stak." Tot kwart over twaalf 's nachts hadden Dominique, haar man, haar zus en vriend een perfecte avond. „Anouk was goed, Blaf was goed: de hele avond was perfect.".Op weg naar huis - de twee mannen stonden ergens anders te genieten van het festi val - zagen Dominque en haar zus twee meisjes vechten. „We hebben geprobeerd de boel te sussen. Hou op, zeiden we, het is Bevrijdingsfestival. Het is een mooie avond geweest." Schoppen Voor de twee Vlissingse be zoeksters er erg in hadden, kwa men uit het donker vier andere meiden tevoorschijn. „Eerst werd mijn zus aangevallen. Zé kreeg schoppen en er werd aan haar haren getrokken. Toen ik probeerde mijn zus weg te ha len, werd ik zelf in elkaar getim merd. Ik lag op de grond. Eén van die meiden zat boven op mij en een ander schopte me tegen m'n hoofd en m'n kaak." Haar echtgenoot wist de vier aanvalsters uiteindelijk weg te jagen,Het was zó absurd"ver telt Dominique. „Alles gebeur de in een heel korte tijd. Je wordt door vier meiden aange vallen en niemand doet er wat. Het is toch ondenkbaar dat j e op de grond ligt, om hulp schreeuwt en niemand steekt ook maar één hand uit. Het was een vreselijke gewaarwording. Er staat honderd man om je heen en niemand die helpt." Dominique en haar zus liepen kneuzingen op aan kaak en hoofd en ze verloren plukken haar. Dominique heeft het voor val zaterdagmiddag gemeld bij de politie. Formele aangifte heeft ze (nog) niet gedaan. „Heeft het wel zin om aangifte te doen? Ik weet niet of ik ze nog zou herkennen." Kleding uit auto gestolen VLISSINGEN - In de Juliana- laan in Vlissingen is tussen vrij dagavond half negen en zater dagochtend vier uur een auto opengebroken. De eigenaar mist twee tassen met kleding en twee jassen. De waarde van de gestolen spul len bedraagt volgens de politie naar schatting enkele duizen den guldens. De driejarige Morris mocht laatst mee naar de bioscoop. Toy Story 2, met stai'ranger Buzz Lightyear in de hoofd rol, maakte diepe indruk op de kleine man. Sindsdien roept hij te pas en te onpas Buzz' strijdkreet 'Op naar de sterren, en daar voorbij!'. Dat doet hij met. zoveel pa thos dat menige voorbijgan ger verschrikt omkijkt. Thuis daarentegen zijn z'n tivee grotere zussen minder onder de indruk, Die barsten eerder in lachen uit als de jonge Buzz-imitator na een bezoek aan het toilet schuife lend de kamer binnenkomt: Op naar de sterren en daar voorbij." Het klinkt ook niet erg ge loofwaardig uit de mond van iemand die zijn eigen broek nog niet kan optrekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 7