Duitsland hervormt het leger Slag met Filipijnse ontvoerders Sancties tegen Wenen splijten EU Douglas Fairbanks jr overleden Anti-ETA journalist vermoord voor zijn Stuis in Baskenland buitenland maandag 8 mei 2000 Inkrimping en reorganisatie Groep radicale moslims landt op Ambon Yeerbootramp bij Ambon Illegalen kiezen Kanaaltunnel Rechter Di Pietro uit partij gezet Konsalik liet boeken schrijven Ter dood veroordeelde vrijgelaten CVP in België pleit voor intomen prins Laurent Verkiezingsraad van Iran constateert fraude Tweede Pompei in Turkije Maker van computervirus wellicht Filipijnse studente Blairs melkboer moet zwijgen Een Filipijnse ontvoerder bewaakt de gegijzelden in de jungle op het zuidelijke eiland Jolo. foto Jim Gomez/AP van onze redactie buitenland MANILLA - Het Filipijnse le ger heeft gisteren zware gevechten geleverd met de is lamitische rebellen die 21 gij zelaars gevangen houden op het zuidelijke eiland Jolo. Daarbij zijn op nauwelijks een kilometer afstand van de ont voerden mortiergranaten in geslagen. De gevangenen, onder wie toe risten, bleven ongedeerd en zijn door leden van de rebel lengroep Abu Sayyaf dieper de jungle ingebracht. Manilla wist drieduizend strij ders van de voormalige se paratistische beweging Moro Nationaal Bevrijdingsfront te overreden de ruim tweedui zend regeringsmilitairen op Jolo te steunen. Zij proberen de Abu Sayyaf-radicalen in te sluiten. Volgens de leider van de ont voerders, Galib Andang alias commandant Robot, zal de cri sis door het militair ingrijpen zeker een half jaar langer du ren. Andang wil dat bemidde laar Nur Misuari vertrekt. Ook moeten buitenlandse media, met name de Amerikaanse omroep CNN, de gesprekken tussen Manilla en Abu Sayyaf direct kunnen volgen. De radi calen streven uiteindelijk naar een onafhankelijke islamiti sche staat in het zuiden van de overwegend rooms-katholie- ke Filipijnen. De Europese Unie gaat zich steeds intensiever bemoeien met het drama. De unie maak te gisteren bekend dat haar hoge vertegenwoordiger Ja- vier Solana naar de Filipijnen gaat met een boodschap voor de regering daar. Eerder leek het erop dat Sola na zou gaan onderhandelen met de ontvoerders. De Fili pijnse president Estrada, die zelf naar het roerige zuiden reisde, zag daar niets in. Het zou de gijzelnemers volgens hem juist aanmoedigen. Duitsland, Finland en Frank rijk, die alle gegijzelde onder danen op Jolo hebben, dron gen het sterkst aan op de missie van Solana. De gezondheidstoestand van de gijzelaars gaat ondertussen hard achteruit. Amerikaanse televisiebeelden toonden de wanhopige en totaal uitgeput te gevangenen. Een arts riep de ontvoerders op een van de drie Duitse toeristen. Renate Wal- lert, vrij te laten. De Duitse heeft last van een hoge bloed druk en en loopt het risico van een hartaanval als zij nog lan ger wordt vastgehouden. Gisteren doodden Abu Sayyaf-strijders in een hin derlaag op het zuidelijke ei land Basilan dertien militai ren. Twee soldaten werden onthoofd. De militairen waren op zoek naar zeven kinderen en twee leraren die nog gegij zeld zijn door de rebellen op dat eiland. Vorige week wist het Filipijnse leger vijftien gegijzelden te bevrijden van deze groep die op 20 maart ontvoerd is. Vier gevangenen, onder wie een ka tholieke priester, kwamen om het leven bij de bevrijdingsac tie. ANP/DPA/RTR door Peter van Nuijsenburg BERLIJN - Het Duitse leger moet ingrijpend worden her vormd. Een commissie van de Duitse regering onder voorzit- JAKARTA - Een eerste groep radicale moslims is zaterdag op Ambon aangekomen. Dat meldt het persbureau Antara. Zij gaan de moslims op het eiland in de Molukken bijstaan in hun jihad (heilige oorlog) tegen de christe nen. De militaire commandant van de Molukken, brigade-generaal Max Tamaela, zegt niets tegen de moslims te kunnen onderne men, zolang zij geen problemen veroorzaken. „Wij kunnen niet verhinderen dat ze komen. Maar als ze zich niet gedragen krijgen ze te maken met de vei ligheidsdiensten", aldus Ta maela. De circa tweehonderd moslims worden nauwlettend in de gaten gehouden. De veerboot waarmee zij uit de Oost-Java- aanse stad Surabaya naar Am- bon voeren, werd door de mari ne begeleid. De moslims zijn lid van de beweging Ahlus-Sunnah Wal Jama'ah, die een heilige oorlog op Ambon voorbereidt. Volgens deze beweging gaan meer dan drieduizend moslims de komende tij d naar het eiland. Volgens de krant Jakarta Post zijn vorige maand al 150 leden van de Laskar Jihad (Troepen van de Heilige Oorlog) naar de Molukken vertrokken. De lei der, Jafar Umar, zei dat de mili tanten niet gewapend zijn. „Hun wapens zijn religieuze boeken", zei hij. RTR/AP terschap van ex-president Ri chard von Weizsacker komt met voorstellen tot een drastische beperking van de omvang en wijziging van het karakter van de strijdkrachten. De Bundeswehr moet van de huidige sterkte van 330.000 man worden teruggebracht tot 240.000 militairen. En in plaats van een conventionele strijd macht zal Duitsland in de toe komst vooral eenheden op de been moeten brengen voor inzet in crisishaarden. Het meest omstreden deel van de heivormingen, die in de loop van de maand officieel gepre senteerd worden, betreft de 'sluipende afschaffing' van de dienstplicht. In de plannen van Von Weiszacker is nog maar plaats voor 30.000 dienstplich tigen (nu 134.000). Dat betekent het einde van een taboe. Sinds de Tweede Wereldoorlog zijn al le democratische partijen in de Bondsrepubliek het erover eens, dat dienstplichtigen de kern van het leger moeten vormen. De 'staatsburger in uniform' moest na de nazi-jaren de be roepssoldaat vervangen. De commissie werd vorig jaar ingesteld door minister van De fensie Scharping. Formeel was het haar opdracht om reorgani satie en modernisering van het leger te onderzoeken. Schar ping hoopt met het rapport van Von Weiszacker echter ook in grijpende bezuingingente voor komen. Minister van Financiën Eichel wil fors snoeien in de de fensiebegroting en heeft daarbij de steun van kanselier Schroder. De legertop wijst de bezuinigin gen af, omdat ze ten koste zou den gaan van de inzetbaarheid van de Bundeswehr. Het leger zou volgens defensie-experts nu al niet aan haar NAVO-ver- plichtingen kunnen voldoen. GPD JAKARTA - Zeker 38 mensen zijn gisteren omgekomen, toen een te zwaar beladen veerboot bij het Indonesische eiland Ambon zonk. Circa zeventig mensen worden nog vermist, al dus het Indonesische persbureau Antara gisteravond. De veerboot van Japanse makelij had 192 mensen aan boord. De gouverneur van de Molukken, Saleh Latukonsina zei dat er tot nu toe slechts 84 overlevenden zijn gevonden. De Indo nesische marine helpt bij de zoekactie. De boot was op weg van Gudang Arang op Ambon naar de ha ven van Waipirit op Ceram, toen hij volgens getuigen door enorme golven werd overspoeld en zonk. ANP/AFP/RTR LONDEN - Honderden asielzoekers per maand komen Groot-Brittannië binnen met de Eurostar, de trein door de Frans-Britse Kanaaltunnel. Dat blijkt uit cijfers van het Brit se ministerie van Binnenlandse Zaken, aldus de krant The Ti mes zaterdag. In maart vroegen meer dan 300 Eurostarpassagiers asiel aan in Groot-Brittannië. In de afgelopen drie jaar zijn 9345 asiel zoekers het land binnengekomen via deze verbinding. Medewerkers van de Britse immigratiedienst gaan binnen kort werken op stations in Calais en Parijs, maar het Franse parlement moet dat plan nog goedkeuren. Nu worden de papieren van passagiers niet bekeken voordat deze in de trein stappen. ANP ROME - Antonio Di Pietro, die bekend werd door zijn strijd tegen de corruptie in de Italiaanse politiek en het bedrijfsle ven, is uit de Democraten gezet. Di Pietro was senator voor deze partij. Hij blijft wel lid van de Senaat. De leiding van de partijdie is opgericht door de huidige voor zitter van de Europese Commissie, Romano Prodi, besloot Di Pietro te royeren, nadat die had geweigerd het nieuwe kabi net-Amato te steunen. Di Pietro verwij t Amato dat die als premier in het begin van de jaren negentig het onderzoek naar corruptie in de politiek heeft tegengewerkt. AFP MÜNCHEN - De Duitse auteur Heinz Konsalik heeft zijn laatste boeken niet zelf geschreven. De nu 76-jarige Peter Heim werkte zijn gegevens uit. Dat heeft Heim tegen het Duitse weekblad Focus bevestigd. Konsalik, die in oktober 1999 op 7 8-jarige leeftijd aan een be roerte overleed, gold als de bestverkochte Duitse schrijver van na de Tweede Wereldoorlog. Hij had op het eind van zijn leven te kampen met ernstige gezondheidsklachten als gevolg van diabetes. Dagmar, de dochter van Konsalik, bevestigt dat Heim de laat ste boeken voor haar vader heeft geschreven. DPA RENO - De 53-jarige Jack Mazzan is zaterdag na twintig jaar op borgtocht vrijgelaten uit de dodencel in de Amerikaanse staat Nevada. Dit gebeurde nadat het hooggerechtshof van Nevada drie maanden geleden zijn terdoodveroordeling in trok. Mogelijk begint in juli een nieuwe rechtszaak tegen de man. Mazzan werd in 1979 ter dood veroordeeld wegens de moord op Richard Minor, die in december 1978 werd doodgestoken in verband met een ruzie om drugsgeld. Het hooggerechtshof trok het vonnis in, omdat de aanklagers destijds nalieten de verdediging te vertellen dat er ook andere verdachten waren. Mazzan had eerder meer dan eens vergeefs beroep aangete kend tegen zijn veroordeling. AP van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Vlaamse chris ten-democraten (CVP), die sinds vorig jaar in de oppositie zitten, pleiten ervoor de Belgi sche prins Laurent te beperken in zijn vrijheden om politieke uitspraken te doen. De CVP vraagt premier Verhofstadt hiervoor regels op te stellen. Laurent zou vorige maand al toetreden tot de senaat. Als zoon van de Belgische koning Albert heeft hij daartoe het grondwet telijke recht. Zijn beëdiging werd vorige maand uitgesteld. Volgens diverse Belgische me dia zou hij deze maand echter toch worden beëdigd als sena tor. Laurent, die zich sterk inzet voor het milieu, liet zich onlangs laatdunkend uit over het groene beleid van de vorige Belgische premier Dehaene (CVP). Deze zei gisteren zich daar 'absoluut niet aan geërgerd te hebben'. Dehaene's partijgenoot en Ka merlid De Crem vraagt Verhof stadt echter wel 'duidelijke re gels op te stellen over wat prins Laurent kan zeggen en wat niet'. De CVP wil dat de prins zich niet actief met het dagelij ks politieke beleid bezig houdt. De Crem wierp zich afgelopen week opmerkelijk genoeg nog op als pleitbezorger van de prins. Het CVP-Kamerlid wil dat Lau rent een zelfde vaste vergoeding als senator krijgt als zijn broer en zus, prins Filip en prinses As- trid. Laurent zou geen vergoe ding krijgen, omdat hij al een jaarsalaris geniet van 9,5 mil joen frank (ongeveer 525.000 gulden) als voorzitter van een milieu-instituut. Als senator zou hij zeker 1,5 miljoen frank (82.000 gulden) meer ontvan gen. Representatief De kleinere oppositiepartij Volksunie pleit er overigens voor het lidmaatschap van de senaat voor de kinderen van het staatshoofd af te schaffen. Ver der wil deze partij van gematigd Vlaams-nationalisten dat de koning geen staatsrechtelijke rol meer heeft en een puur repre sentatieve functie krijgt. Even als in Nederland wijst in België het staatshoofd de (informa teur aan voor een nieuwe rege ring. ANP van onze redactie buitenland TEHERAN - De Iraanse verkie zingsraad heeft gisteren groot scheepse fraude gemeld bij de parlementsverkiezingen van 18 februari. De raad wordt ge domineerd door conservatie ven, terwijl aanhangers van de hervormingsgezinde president Khatami het succesvolst waren bij de verkiezingen. De fraude is vooral gepleegd in de hoofstad Teheran, zo ver klaarde de machtige, conserva tieve Raad van Wachters giste ren. Na onderzoek bleek volgens het conservatieve or gaan dat met bijna negentig procent van de stembusuitsla gen is geknoeid. Bondgenoten van de hervor mingsgezinde president Khata mi hebben vrijdag 52 van de 66 zetels in de wacht gesleept waarover bij de parlementsver kiezingen van 18 februari geen beslissing was gevallen. Het door Khatami's broer aan gevoerde Participatiefront van Islamitisch Iran, de grootste if hervormingsgezinde p artij heeft dat zaterdag bekendge maakt. Volgens het front beho ren 43 van de winnaars tot de partij en kunnen in totaal 52 tot het hervormingsgezinde kamp worden gerekend. Tien zetels gingen naar hardliners en vier naar onafhankelijken, meldde de partij Volgens het staatspersbureau IRNA behaalden tien hardliners een zetel, tegen veertig hervor mers. Van zestien gekozenen is niet duidelijk tot welk kamp zij behoorden, alus IRNA Druk De aanhangers van Khatami wonnen in de eerste ronde in fe bruari 175 parlementszetels en krijgen een grote meerderheid in het 290 leden tellende parle ment. In het oude parlement waren de conservatieven het sterkst. Sinds hun verkiezingsneder laag hebben de hardliners de druk op het hervormingsgezin de kamp opgevoerd. Liberale politici zijn opgepakt en kran ten zijn verboden. AP/AFP BELKIS - Kenners spre ken van een 'tweede Pompei'. Het dorp Belkis in het Zuid-Oosten van Turkije is een archeologi sche goudmijn vol Ro meinse mozaïeken. Het grootste deel van de cul tuurschatten zal echter nooit te zien zijn. De Turk se overheid zal het dorp onder water zetten als on derdeel van een ambitieus plan om waterkracht op te wekken en voor irrigatie. Mehmet Onal, de leider van het archeologisch project, spreekt in The New York Times van gis teren van een 'tragedie'. Zijn team wist de afgelo pen maanden twee villa's op te graven en daarbij twaalf uitzonderlijke mo zaïeken bloot te leggen. Nog honderden anderen woningen zijn onaange roerd, maar alles dreigt onder water te verdwij nen. Onal denkt dat hij in twee jaar de kunstschat ten kan opgraven, maar hij heeft maar enkele maanden. Pas sinds begin dit jaar weten de weten schappers wat er in Belkis dreigt te gebeuren en nu wordt er koortsachtig ge werkt. Zo haalden de ar cheologen een bronzen beeld van de oorlogsgod Mars boven. Rond het begin van de jaartelling lag op deze plek de grote Romeinse stad Zeugma met 70.000 inwoners. Sinds een aard beving in de derde eeuw ligt de plaats onder diepe lagen puin. ANP Douglas Fairbanks jr. en Katharine Hepburn in de film Morning Glory uit 1933. fot van onze redactie buitenland NEW YORK - De Amerikaanse acteur, filmpro ducent en oorlogsheld Douglas Fairbanks jr is gisteren op 90-jarige leeftijd overleden. De doodsoorzaak is niet bekend. Fairbanks jr was de zoon van een beroemde acteur uit het tijdperk van de stomme film en maakte naam met zo'n 75 eigen films, waaronder Little Ceasar (1930), Catherine the Great (1934), The Prisoner of Zenda (1937), Gunga Din (1939), Sin- bad the Sailor (1947) en State Secret (1950). „Ik hen nooit gepoogd mijn vader na te doen", zei Fairbanks jr ooit. „Ik wilde mezelf zijn, al hielp het natuurlijk wel om Fairbanks te heten als je er gens wilde binnenkomen. Fairbanks jr was getrouwd met Joan Crawford. Hij was de eerste Amerikaanse officier die tijdens door Paul Koopman FURNAS - In Europa groeit de verdeeldheid over de sancties tegen de centrum-rechtse rege ring in Wenen. Zeven lidstaten zijn op zoek naar een uitweg, uit vrees dat de Oostenrijkse bevol king verbitterd de Europese Unie de rug zal toekeren. Ne derland schaart zich in het on wrikbare kamp, dat de maatre gelen wil volhouden tot de extreem-rechtse FPÖ uit de Weense coalitie stapt. ,Er is geen reden om onze lijn te verlaten, maar ik breng de dis cussie wel over aan premier Kok", zei minister van Buiten landse Zaken Van Aartsen gis teren na afloop van tweedaags informeel overleg met zijn Eu ropese collega's in Furnas, op de Portugese Azoren. Volgens Van Aartsen was het gesprek over de sancties tegen Oostenrijk voor iedereen 'moeilijk'. De Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken Ferrero Waldner vond bij haar collega's uit Italië, Groot-Brittannië, Finland, Ierland, Spanje, Dene marken en Griekenland enig ge hoor met haar pleidooi voor meer soepelheid. Volgens Wald ner zorgen de sancties tegen Oostenrijk voor groeiend onbe grip bij de bevolking, terwijl de regering in Wenen een progres sieve en pro-Europese koers vaart. „Het moment waarop we deze sancties ter discussie moeten stellen, nadert snel", beaamde de Italiaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dini. De Duit se bondspresident Rau noemde de maatregelen vorige week 'in consequent'. Volgens de Deense minister Peterson komt het ein de van de sancties in zicht. „Het is overduidelijk dat ze niet eeu wig kunnen blijven bestaan." de Tweede Wereldoorlog een Brits flottielje mo tortorpedoboten commandeerde en hij voer ook met konvooien naar het Russische Moermansk. Koning George VI van Engeland ridderde hem wegens het 'bevorderen van de Anglo-Ameri- kaanse vriendschap'. Fairbanks werd later een goede vriend van het Britse koninklijke echtpaar. Fairbanks werd 9 december 1909 in New York Ci ty geboren als de zoon van Douglas Fairbanks en zijn eerste vrouw Anna. Zijn ouders gingen uit el kaar toen hij negen jaar oud was en hij woonde daarna bij zijn moeder. Zijn filmcarrière begon op zijn dertiende met een rol in Stephen Steps OutHoewel de film geen suc ces was, werd hij door de critici veelbelovend ge noemd. Met de komst van de geluidsfilm begin ja ren '30 kwam zijn carrière echt op gang. In 1981 maakte hij zijn laatste film, Ghost Story. AP door Henk van den Boom BARCELONA - De 62-jarige journalist José Luis Lopez de la Calle is gisteren vermoord in Baskenland. Hij werd neerge schoten voor zijn huis in de plaats Andoain, ten zuiden van San Sebastian. De moord, die rond kwart voor tien plaatshad, wordt toegeschreven aan de Baskische afscheidingsbewe ging ETA. Het is de vierde dode sinds de ETA eind vorig jaar een einde maakte aan het wapenbestand dat veertien maanden had standgehouden. Lopez de la Calle schreef voor de Madrileense krant El Mundo en was medeoprichter van de Bas kische vredesbeweging 'Foro de Ermua'. Als lid van de commu nistische partij heeft hij onder het Franco-regiem vijf j aar in de gevangenis gezeten. Al een paar keer eerder waren door jongeren die met de ETA sympathiseren, aanslagen met benzinebommen gepleegd op zijn huis. Lopez de la Calle, ge trouwd en twee kinderen, keer de zich in zijn colums tegen het ETA-geweld. De afgelopen maanden zijn va ker Spaanse journalisten door de terreurorganisatie bedreigd. Vorige maand ontving de ad junct-hoofdredacteur van de krant La Razon een sigarendoos die vol explosieven bleek te zit ten. In februari kreeg een colle ga per post een pakje dat ook springstof bevatte. In beide ge vallen werd de dodelijke lading bijtijds ontdekt. De reacties op de moord toon den gisteren opnieuw aan dat de politieke verdeeldheid in Span je en Baskenland over het natio nalistische conflict groter is dan ooit tevoren. Overal werden spontaan protesten georgani seerd, maar alle partijen gaven daar hun eigen inkleuring aan. De landelijke partijen, onder aanvoering van de regering in Madrid, eisten opnieuw het af treden van de Baskische min derheidsregering die wordt gevormd door de gematigde na tionalisten van Juan José Ibar- retxe. Hij wordt ervan beschul digd gemene zaak te maken met de ETA. GPD Het Duitse blad Die Welt schreef dat een meerderheid van de EU-lidstaten van de per 31 januari ingestelde sancties (on der meer bevriezing van de bila terale contacten) af wil. Het klimaat verhardde echter, toen de Oostenrijkse kanselier Schlüssel vrijdag een volks raadpleging aankondigde. Dat werd aanvankelijk opgevat als een ultimatum. Minister Ferrero Waldner deed in Portugal haar best de schade te beperken. „Zo'n referendum houden we liever niet", bena drukte zij. GPD van onze redactie buitenland MANILA - De Filipijnse politie verdenkt een jonge informati castudente ervan de maker te zijn van het 'I love you'-compu- tervirus. Het virus, verspreid door middel van e-mail, legde vorige week wereldwijd compu tersystemen vare bedrijven en instellingen plat. De Filipijnse autoriteiten wer ken samen met de Amerikaanse federale politie (FBI) in hun jacht op de maker van het virus. De autoriteiten vrezen dat de maker inmiddels alle sporen van de misdaad heeft uitgewist vanwege de grote media-aan dacht. Het virus blijkt zich nu zelfs als virusbestrijder te vermommen om e-mailgebruikers te mislei den. Deze variant meldt zich met de woorden 'Virus ALERT'. Volgens onderzoeker Carey Na- chenberg van virusbestrijder Symantec Corp opent de tekst met 'Dear Symantec Costumer'. De geadresseerde krijgt een val se virusbestrijder aangeboden in een aangehecht bestand. Wie dit bestand opent, activeert me teen het virus. Symantec zegt dat het haar klanten al heeft ge- informeerd en voorzien van software om de schade te her stellen. Naast 'Virus ALERT' is er ook nog het op dezelfde wijze werkende 'Dangerous Virus Warning'. Varianten als 'Joke', 'Mother's Day' en 'Funny News' doken al eerder opRTR/AFP LONDON - De Britse premier Blair heeft zijn melkboer en de kapper van zijn vrouw gevraagd geheimhoudingsverklaringen te tekenen. Daarmee wil hij de privacy van zijn gezin beschermen tegen on gewenste publiciteit, zo schreef de krant News of The World gis teren. In maart voorkwam Blairs vrouw Cherie dat een voormalige oppas van het echt paar haar memoires publiceer de. RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5