Trojan vindt ophef maar gezeur m M PZC De echte flipperaar Heer Bommel en Bombom de Geweldige is uitstervend ras varia maandag 8 mei 2000 Kasjanov geeft economisch beleid Moskou vorm Vertrekkende EU-topambtenaar had zelf genoeg van Brusselse lucht O SL puzzel GRATIS JURIDISCH ADVIES Bel nu ANWB Rechtshulp 070-3147788 'jwM recept Salade maraichère M &m08 H o\° p 24 het weer van onze redactie buitenland Michail Kasjanov, die giste ren door de net beëdigde Russische president Vladimir Poetin is voorgedragen als premier, heeft de afgelopen maanden al nauw met Poetin samengewerkt. Als eerste vice- premier gaf hij vorm aan het economische beleid en onder hield hij de contacten met Moskous buitenlandse schuld eisers, bij wie hij een gedeelte- lijke verlichting van Ruslands schuldenlast wist te bedingen. In zijn inaugurale rede zei Poe tin dat economisch herstel en het creëren van welvaart tot de belangrijkste taken van de nieuwe regering behoren. Met de snelle benoeming van de 42- jarige Kasjanov wil hij kenne lijk laten zien dat het hem ernst is. Zelf heeft Poetin nauwelijks iets over zijn economische plannen losgelaten en ver wacht mag worden dat Kasjanov, die geldt als een ge matigd politicus met een ge zond economisch inzicht, een groot stempel zal drukken op het beleid. 'De betrekkelijke jeugdigheid van beide functio narissen-Poetin is 47 -wijst op het aantreden van een nieuwe generatie machthebbers. Precair Door het aantrekken van de olieprijzen is het Rusland de afgelopen maanden econo misch iets beter gegaan, maai de economische toestand blijft precair en structurele verbete ringen blijven even noodzake lijk als voorheen, zeggen ana listen. Kasjanov is al bij het economi sche beleid betrokken sinds 1990, toen Rusland nog deel uitmaakte van de Sovjetunie, In mei 1999 werd hij minister van Financiën in de regering van de toenmalige president Jeltsin. In januari werd hij door Poetin, die intussen door Jeltsin als waarnemend presi dent naar voren was gescho ven, bevorderd tot eerste vice- premier. Poetin prees Kasjanov bij die gelegenheid als een krachtig coördinator en zei dat de be noeming bedoeld was om lijn te brengen in het economisch be leid. AP Het kabinet-Kok vraagt ophel dering bij de Europese Commis sie over de plotselinge over plaatsing van de Nederlandse topambtenaar Carlo Trojan naar Genève. Maar de secreta ris-generaal zelf vindt alle ophef maar gezeur. door Paul Koopman Het middelpunt van een di plomatieke rel staat een beetje verloren in de lobby van hotel Terra Nostra in Furnas, de plaats op de Azoren waar vijf tien ministers van Buitenlandse Zaken twee dagen vergaderen over de toekomst van Europa. Minister Van Aartsen heeft zo juist in de hotelbar zijn wrevel over de overplaatsing van Carlo Trojan (58) nog eens dik in de verf gezet. Maar de secretaris generaal zelf doet of zijn neus bloedt. ,De lucht in het Brey delgebouw (het hoofdkwartier van de Eu ropese Commissie in Brussel, red.) begon me een beetje tegen te staan", zegt hij glimlachend. ,,Ik had behoefte aan wat berg lucht. Ik ben zeer gelukkig met mijn nieuwe baan. Ik heb daar zelf om gevraagd trouwens." Waarom is premier Kok dan zo verbaasd en boos over uw over plaatsingHet Nederlandse ka binet roept Commissievoorzit ter Prodi op het matje en wil een reconstructie maken van de ma nier waarop u van uw troon bent gestoten. „Waarom Kok boos is, moet u hem zelf maar vragen. Dat is zijn zaak. Ik heb twintig jaar een weekendhuwelijk gehad en in die periode eigenlijk maar anderhalf jaar met mijn vrouw kunnen samenwonen. Ik vind het leuk nu eens iets samen met mijn echtgenote te kunnen gaan doen." Volgens minister Van Aartsen hebt u uw nieuwe baan - verte genwoordiger van de Commis sie bij de WTO in Genève - aan het kabinet te danken. Prodi zou die functie pas hebben aan geboden, nadat Kok in een telefoongesprek op dinsdag avond zo'n beetje was ontploft. Verbaasd: „Zegt Van Aartsen dat? Ach, er wordt zo veel ge zegd. Ik ben op eigen kracht se cretaris-generaal bij de Europe se Commissie geworden en ik besluit ook op eigen kracht wat ik ga doen. Er is een tijd van ko men en een tijd van gaan. Ik heb Prodi acht maanden geleden la ten weten dat ik beschikbaar was om de overgang naar de nieuwe Commissie te begelei den." Carlo Trojan (rechts) liet voorzitter Prodi van de Europese Commissie acht maanden geleden al weten dat hij beschikbaar was om de over gang naar de nieuwe Commissie te begeleiden. foto Peter-Vincent Schuld/GPD Was dat proces dan nu afgerond? „Er is gezegd: dit is een tijdelijk iets." Waarom heeft Prodi niet ge woon gezegd dat de overplaat sing naar Genève op uw eigen verzoek was? In Brussel bena drukte hij dat de benoeming van een nieuwe secretaris-generaal geheel zijn eigen initiatief was. Onverstoorbaar: „In het bericht dat onder het personeel is ver spreid, staat het wel goed. Bo vendien: ik kijk nooit terug. Ik wil me zo goed mogelijk voorbe reiden op mijn nieuwe baan. Ik ben volledig sereen met de nieu we situatie en absoluut solidair met de Europese Commissie." Het kabinet had graag eerder geiveten, dat u uw invloedrijke baan zou verliezen. Nu moet achteraf nog om wisselgeld wor den gevraagd. Verontwaardigd: „Ik hoef Kok helemaal niet in te lichten! Ik ben een Europees ambtenaar. Bovendien: ik lees nooit wat men over mij schrijft. Dat kan me geen bal schelen." Carlo Trojan, tot 1 juni nog de baas van ongeveer 20.000 Euro pese ambtenaren in Brussel, maakt aanstalten het hotel te verlaten. Op een steenworp af stand wacht één van de fraaiste botanische tuinen die in Europa te vinden is. Die ochtend vloog hij samen met Van Aartsen naar het conferentieoord. „Om centen van de belastingbe taler uit te sparen", zegt Trojan lachend. Waarover de topamb tenaar en minister onderweg spraken? Trojan: „Oh, over tui nieren. Dat is ons beider grote hobby." GPD door Monique de Knegt Flipperaars drinken prikli- monade, zijn vaak hoger op geleid en ze sterven uit. Gisteren bevochten ze elkaar tijdens de Nederlandse kampioenschap pen in centrum de Torenstee in Numansdorp. Neerlands be roemdste flipperaars, minister Zalm van Financiën en concert pianist Daniël Waaijenberg, lie ten verstek gaan, maar 's we relds beste 'pinballer' was er wel: Albert Nomden uit Wilder- vank, sinds '98 wereldkam pioen. Super geconcentreerd spelen de deelnemers him spel. Sirenes loeien, monsters schreeuwen en lampen flitsen aan en uit. Voor Nomden hoeft die hele kermis niet.,Het liefst zet ik het geluid uit", aldus Nomden, die twintig uur per week flippert. Het gaat hem om „de balbeheersing, spelvariatie en het vervullen van de opdrachten die de kast je geeft.Want flipperen is niet zo maar de bal zolang mogelijk in het spel houden. „Het flipper- spel kent diepere lagen. En dat is meteen het probleem van de moderne kast. Veel mensen be grijpen er niets van. Op de kas ten zelf staat maar een minimale uitleg. Daar kun je als passant in een snackbar of café nauwelijks mee uit de voeten. Dat is het voordeel als je een kast thuis hebt. Dan kun je je er helemaal in verdiepen. Er zijn kasten met een uitleg van twintig A4-tjes! Secretaris Jürgen van de Peppel van de Nederlandse Flipper Vereniging (750 leden) heeft thuis op zolder zeven kasten staan. „Zodra dat balletje gaat rollen, is het alsof ik in een film zit. Een film bovendien die ik zelf regisseer", legt Van de Pep pel uit. Er zijn ook leden met vijftig kasten. En in Limburg woont een meneer die zijn in pandige zwembad heeft laten leeglopen om er flipperkasten te plaatsen. Kasten met namen als Medieval Madness, Frankenstein, Twi light Zone en Space Jam. In sportkantines, snackbars, cafés en studentensociëteiten zijn ze nauwelijks meer te vinden. Van de Peppel: „Het aantal kasten neemt dramatisch af. Stonden er in '92 nog zo'n tienduizend in Nederland, nu zijn het er nog hooguittweeduizend. Gokauto maten leveren nu eenmaal veel meer geld op voor de exploitan ten. Ze vergen ook minder on derhoud dan de mechanische flipperkasten," Kundig brengt Van de Peppel het balletje over van de ene naar de andere flipper. En ja, zachtjes de kast schudden mag. Moet zelfs. „Elke topper doet dat. Het is de kunst de bal net dat zetje in de goede richting te geven zon der dat de kast op tilt slaat. In de hele wereld is nog slechts één fabrikant van flipperkas ten. Hij bracht vorig jaar welge teld drie nieuwe kasten op de markt. Begin jaren '70 waren dat er jaarlijks tientallen. Van de Peppel: „De flipperkast krijgt net als de jukebox een museaal karakter. Maar de ver eniging wordt daardoor alleen maar sterker." Tot grote verrassing van de or ganisatie was het een vrouw die gisteren de Open Nederlandse Kampioenschappen op haar naam schreef. De Duitse Clau dia Gerlach versloeg iedereen, inclusief regerend wereldkam pioen Nomden. De Nederlandse Flipper Vereniging telt slechts honderd vrouwelijke leden en had een speciale wedstrijd voor vrouwen uitgeschreven omdat vrouwen niet opgewassen zou den zijn tegen mannelijke flip peraars. GPD Enige tijd later stond heer Bommel zuchtend op en begon klagend heen en weer te lopen. „Geveld door een eikel", prevelde hij voor zich heen. „Ach, waar moet het naar toe met de wereld?" Op dat mo ment ritselde het in de bladeren achter hem en toen hij ontsteld om keek, zag hij dat hij door een klein mannetje gevolgd werd. „Kwetalriep hij uit. „Je laat me schrikkenDaar kan ik niet tegen met mijn tere gezondheid, dat moest je weten!" „Ik wist het niet", zei het mannetje verontschuldigend. „Maar het is erg als de reus Bommel krachtgebrek heeft, want dan gaat er ve©l van het grote verloren." „Dat is zo", bevestigde heer Ollie, die een beetje opleefde Nautisch bericht Er waait een matige oost- tot noordoostelijke wind, kracht 3 a 4. Vanmiddag is kans op een zeewind. Het zicht is goed. De temperatuur van het kustwater is 12 graden. In de namiddag en avond is kans op onweer. Toonder Studio's door het meegevoel. „Kan jij er niet voor zorgen, dat ik weer een sterk en geëerbiedigd heer word? Dan mag je uitzoeken wat je heb ben wilt. Kijk, ik heb hier een kammetje, een pijpestoker, een sigare- aansteker..." Zo pratende haalde hij zijn zakken leeg en stalde de aangeduide voorwerpen op de grond uit. Maar de dwerg schudde het hoofd. „Nee", zei hij afwerend. „Mijn denkraam is maar klein - en iets om meer kracht te geven heb ik niet. Nee... Maar misschien... Hm! Tus sen de vuurbergen woont een familielid van mij", een zekere Ugel Hotterkwalm. Waterstanden MAANDAG Hoog water Laag water 8 MEI cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 05.36 248 18.05 217 12.16 213 Terneuzen 05.55 274 18.25 244 00.19 227 12.43 223 Bath 06.59 317 19.26 284 01.26 249 13.46 245 Roompot Buiten 05.23 190 17.51 161 12.00 154 ----- Zierikzee 07.25 165 19.50 145 01.00 15413.25 153 Stellendam Buiten 05.52 188 18.17 156 11.54 098 Wemeldinge 07.20 193 19.50 171 01.05 169 13.35 168 Krammersl. West 08.06 174 20.21 156 01.05 157 13.30 157 Hansweert 06.26 278 18.57 249 00.43 243 13.07 239 DINSDAG Hoog water Laag water 9 MEI uur cm uur cm cm uur cm Vlissingen 06.25 230 18.59 193 00.38 212 13.00 197 Terneuzen 06.46 255 19.22 217 01.05 222 13.25 207 Bath 07.49 296 20.21 256 02.08 245 14.30 231 Roompot Buiten 06.12 175 18.45 139 00.26 155 12.56 144 Zierikzee 08.15 162 20.35 134 01.50 158 14.20 147 Stellendam Buiten 06.39 17419.06 131 00.13 104 13.16 093 Wemeldinge 08.10 187 20.40 157 01.50 173 14.25 161 Krammersl. West 08.46 172 21.06 146 01.55 162 14.20 151 Hansweert 07.17 262 19.56 226 01.30 239 13.52 223 L Lagedrukgebied H Hogediukgebied lichle sneeuw -* matige sneeuw ■Sfr zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen yV hagel (Advertentie) Problemen gehad tijdens uw vakantie? De ANWB helpt zijn leden met gratis juridisch advies. Kruiswoordvariant HORIZONTAAL: 1. Soort weg; 2. transactie, opnieuw; 3. voeg woord, boerenbezit, rondhout; 4. hoofddeksel; 5. voorzetsel, wiel; 6. deel v.h. oor, vis; 7. graaf- werktuig, bron; 8. flesvormig hout; 9. gereed, vallei, persoonlijk vnw.; 10. gebak, gat in een vestingmuur; 10. daverend feest. VERTICAAL: 1. Ingewijde, hartig hapje; 2. vreemde munt, ivoor, supporter; 3. muzieknoot, vierwielig rij tuig, bazige vrouw; 4. Spaanse landvoogd, no bel; 5. grond bij een boerderij, Turkse titel; 6. cij fer, rivier in Duitsland; 7. persoonlijk vnw., sleepnet, muzieknoot; 8. roem, Engels bier, snij- werktuig; 9. rang, schoenvorm. 1 23456789 Oplossing zaterdag klucht n-i-a- atlantis p-i-d-n- aga-ren r--b-e- moyenne -1-d-s- smeer Voor de, op het Franse platteland nog al tijd graag gegeten salade, bestaat geen vast recept. De samenstelling kan in elk sei zoen worden veranderd en daarbij gaat het om de eigen voorkeur. Eieren maken er al tijd deel van uit en mayonaise en kaas wordt er altijd apart bij opgediend of op het laatste moment eraan toegevoegd en erover ge strooid. Hoofdgerecht voor 4 personen: 1 krop gewone sla, schoongemaakt, blade ren in stukjes gescheurd; 200 gram jonge sperzieboontjes, geblancheerd; 1 rode en groene paprika, eventueel ontveld, vrucht vlees in smalle reepjes gesneden; 1 kom kommer, schoongeboend of geschild, overlangs doorgesneden, ontdaan van het zaad, in smalle boogjes gesneden. 2 - 3 bos uitjes, gesnipperd; zout; witte peper uit de molen; 4 (lange) tomaten (pomodori), ont veld, in parten gesneden; 8 eieren, hard ge kookt, in parten gesneden, handvol, 16, 20 of 24, groene olijven, ontpit, grof gehakt; ca. 6 eetl. mayonaise, zelf bereid op basis van kruidenazijn, grove mosterd en olijfolie (extra vergine). ca. 6 eetl. grof geraspte Gruyère, Comté of extra belegen (of nog oudere) Goudse kaas. Schep in een grote kom sla, boontjes, papri ka's, komkommer en bosuitjes luchtig door elkaar. Verdeel de salade over 4 kleinere kommen. Strooi gehakte olijven en watzout en peper er over. Steek de tomaten- en eier- parten rechtstandig tussen de groenten. Presentatie: dien de salade in de kommen op. Schep er aan tafel 1 of meer eetlepels mayonaise op. Strooi daarna de geraspte kaas er over. Uw gasten scheppen daarna zelf Hun salades nog enkele malen om. Tip: geef er sneden licht geroosterd ciabat- tabrood bij en zet een karaf je met de aller beste olijfolie (extra vergine) op tafel. Hans Belterman Europa: staalblauw /'y- 23 O VERWACHTING VOOR MAANDAGMIDDAG 8 MEI 2000 Grote delen van het vaste land van Europa genieten maandag van uitbundige zonneschijn. Er is geen wolkje aan de lucht in onder meer Duitsland, Polen, de Balkan, Wit-Rusland en de Oekraïne. De i lucht is dan ook staalblauw. Gebieden met neerslag zijn ook te vin den op de Europese weerkaart, maar deze liggen voornamelijk in het zuidwesten. In Schotland is het zonnig en de temperatuur stijgt tot 18 graden. In Zuid-Engeland wordt het een paar graden war mer, maar de kans op een buitje is hier echter wel aanwezig. Dit geldt ook voor het zuiden van Ierland. Ook in Scandinavië heeft de 3 zon de overhand, de buien beperken zich tot het noorden. De maxima variëren van 7 graden in Lapland, tot 20 a 21 graden in Zuid-Zweden. In Duitsland, Polen, Roemenië, Bulgarije en Honga- i rije is het zonneschijn troef. Het kwik stijgt tot ruim boven de 25 graden. Lokaal zijn de waarden dicht bij de tropische grens van 30 i graden zeker mogelijk. Zuid-Duitsland en Tsjechië maken in de middag kans op een flinke onweersbui. Nog meer onweersbuien j zijn er in Zuidwest-Frankrijk, Noord-ltalië en lokaal in Spanje en Portugal. Wel ligt de temperatuur in al deze landen boven de 21 graden, met als uitzondering de hoger gelegen plaatsen waar het wat koeler is. |5753 Vooruitzichten weer dinsdag woensdag donderdag vrijdag max. 22° 23° 23° 21 o min. 12° 13° 13° 13° wind 04 04 04 04 maandag onder21.19 dinsdag op 6.02 Maan maandag onder 1.17 dinsdag op 10.43 Zeeland: vuurwerk Het blijft de komende dagen warm len- Door: Klaas Dros teweer met flink wat zon. De meeste speelruimte heeft de zon in de ochtenden, 's Middags ontstaan er een aantal stapelwolken, waarvan sommige in de namiddag en avond kunnen uitgroeien tot een (onweers)bui. Zoals altijd hebben de buien een plaatselijk karakter en dus lang niet overal wordt de dag met een vuurwerk afgesloten. Ook tijdens het bevrijdingsweek- einde kwamen liefhebbers van warmte en zon niets tekort. Het werd zaterdag in Westdorpe met 24,9 graden net geen zomerse dag. Ook Wilhelminadorp kwam 0,2 tekort. Aan het einde van de dag vielen er enkele onweersbuien. Vandaag gaat het weer op herhaling. Voor al vanochtend is er veel zon met slechts sluierbewolking. In de mid dag ontstaan er met het oplopen van de temperaturen ook een aan tal stapelwolken (cumuli). Een aantal van hen groeit door tot het bui enstadium. De kans op onweer is groot. Bij gebrek aan (boven)stro- ming kunnen ze langere tijd blijven hangen met dus plaatselijk veel regen. Het wordt circa 23 gra den bij een matige oost- tot noordoostenwind. Later is er kans op zeewind en dus Zon en onweer. - Ü23JI verkoeling op de stranden. I I fin Vanavond en vannacht doven NOibïïg'1! - \^z\ de buien geleidelijk weer uit v' NO 37 en dan wordt het droog bij vrij i heldere condities. Morgen be- Idjr'" r-r f gint de dag met flink wat zon, Avw'. A i maar's middags verschijnen fI "~K I J er opnieuw stapelwolken. j.; 4N I'2 r De kans op onweer is dit keer LO_?J kleiner en dat geldt ook voor j y22°X""- L*' de woensdag. Het wordt bei- I |i2°|r^i |AJ de dagen overdag 22 a 23 'j A - graden. De wind is daarbij ~~j 02 liïÏ2°P veelal oostelijk en meest ma- B«ttiiiii«ii^wÉW !mm tig van kracht. Aan het einde Minimumtemperatuur voor de komende nach^ van de week neemt de kans maandagmiddag mei 2000 op onweershaarden weertoe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 4