Japanse oester plaagt Zevibel PZC SI Bus neemt hindernisbaan Eerste zomers weekeinde Paul Rosenmöller opent Ecoscope in Renesse Vlissingse bieb komt geld te kort Toneel en fanfare zetten tijd even stil Goesenaren nemen bezit van binnentuin bij project Ecosolar zeeland 10 Vrees voor mosselbestand Coen Minderhoud weer beste jonge ringrijder Rail verbindt Scaldiahaven met bestaand spoorwegnet FNV beloont trouwe leden maandag 8 mei 2000 door Mieke van der Jaqt YERSEKE - Voorzitter C. van Liere van de Zeeuwse visserij - belangenorganisatie Zevibel, wil dat snel actie wordt onder nomen tegen de plaag van Ja panse oesters in de Oosterschel- de. De Japanse oester, die in een hoeveelheid van naar schatting 500.000 ton op de Oosterschel- debodem blijkt te liggen, dreigt de mossel te verdringen. Van Lierde luidde hierover de nood klok in zij n j aarrede voor de ver gadering van Zevibel, zaterdag in dorpshuis de Zaete in Yerse- ke. De Japanse oester is een exoot, oorspronkelijk geïmporteerd voor economische doeleinden, die het heel goed doet in de Zeeuwse wateren. Zo goed, dat de explosieve groei van verwil derde Japanse oesters de mos- selvoorraad in de Oosterschelde kan bedreigen. Van Liere reken de de vergadering voor hoezeer de oester de mosselen in het vaarwater zit: ,.Een individuele mossel filtreert per uur twee li ter water, een oester heeft er in dezelfde tijd maar liefst tien no dig." In het toch al niet voedselrijke Oosterscheldewater, legt de mossel het af tegen zoveel oes ters. In tegenstelling tot de mosselen in de Oosterschelde, waarvan er maar hooguit 125.000 ton aan wezig zijn, is de verwilderde Ja panse oester economisch niet interessant. De mosselvoorraad in de Oosterschelde is voor de mosselsector echter van levens belang. In de Oosterschelde moeten immers regelmatig ge- doorEdy de Witte SINT JANSTEEN - Voor de oor log gingen ze samen als de vereniging Opwaarts door het leven. De fanfare St. Jan en de toneelclub Camerevan Rhetori- ca St. Jan ten Steene doppen nu ieder hun eigen boontjes. In het kader van het 105-jarig bestaan van de muziek werden afgelo pen weekend de handen weer ineen geslagen voor een bonte avond. In oef enlokatie Den Bombardon van de fanfare stonden vanaf vrijdagavond nostalgische voorstellingen op het program ma. Het publiek kreeg drie kluchten en een monoloog voor geschoteld. De fanfare verzorg de muzikale intermezzo's met onder meer nummers uit de ja ren dertig. Bij de afdeling toneel nam An nie Coppieters voor het eerst de regie voor haar rekening. Danny van Gassen en Dominique de Witte maakten hun debuut op de planken. Mariene Bauwens bracht samen met de fanfare het indrukwekkende bevrijdings lied Forever van Vera Lynn ten gehore. Voor voorzitter J. van Eek van de muziekvereniging was het een geslaagde jubileumactivi teit. „Het publiek heeft enorm genoten. We kijken nu al uit naar een volgende mijlpaal. Waarschijnlijk duurt dat geen vijf jaar. In 2002 viert de toneel vereniging het 85-jarig bestaan. Misschien rolt er dan weer een gezamenlijke presentatie uit de bus." Zondag werd de laatste voor stelling afgesloten met een ou derwetse broodmaaltijd. Net als vroeger bleef menigeen nog en kele uurtjes nababbelen. netisch materiaal en zaadvoor- raden worden gevist die elders, in de Waddenzee, tot wasdom moeten komen. Van Liere hamerde op snelle ac tie. Hij opperde het gebruik van de oesters als vlees voor de con- servenindustrie of het toepas sen van innovatieve technieken voor de winning' van schelpkalk uit de enorme voorraad oester schelpen. Met zorg keken de voorzitter en CDA-man S. Buijs, lid van de Tweede Kamer, naar de toe komst van de visserij op de Noordzee en mat name naar de regelgevers in Europa. Zevibel en de Nederlandse visserijsec tor, hebben zich op alle manie ren bereid getoond de visvoor- raad in het water op peil te helpen houden door zich aan de quota te houden en de vloot in te krimpen. Nu dreigt de Europese regelgeving de vangstbeperking te gaan regelen door de invoe ring van een maximumaantal zeedagen. De sprekers vrezen dat de vissers op die manier voor hun inzet worden gestraft. Vol gens Van Liere kan de situatie ontstaan dat de vissers de hun toegestane hoeveelheden te vangen vis, niet meer kunnen vangen. Natuurbeschermers Van Liere en Buijs hamerden beide nog eens op het gezamen lijk belang van natuurbescher mers en visserij. Zo strijdig zijn die belangen niet, wat volgens beide bestuurders wel blijkt uit de houding van de mosselvissers die zich in de Waddenzee bereid toonden mee te denken en ver antwoordelijkheid te willen dragen. Van Liere verweet de natuurbe schermers een te starre hou ding. Toen in het oostelijk deel van de Waddenzee een enorme hoeveelheid mosselzaad viel, belette die starre houding een snelle vergunningverlening voor de zaadvissers. Na een gro te decemberstorm in 1999, was het te laat. Toen ging een groot deel van het zaad door natuur lijke oorzaken verloren. In totaal 35 chauffeurs demonstreerden zaterdag hun rijvaardigheid. foto Charles Strijd door Wilma Valk BRESKENS - Ze zijn nog niet geselecteerd voor de Neder landse kampioenschappen in juni in 's Hertogenbosch maar ze deden wel fanatiek hun best, de buschauffeurs in Zeeuws- Vlaanderen. De chauffeursver eniging van Connexxion houdt in diverse regio's een behendig heidswedstrijd. De besten mo gen naar het Nederlands kam pioenschap. Het was voor de eerste maal dat een behendigheidswedstrijd voor buschauffeurs in Zeeland werd georganiseerd. Op een uit gezette baan met veertien proe ven moesten de chauffeurs laten zien wat ze in hun mars hebben. Achteruit, vooruit, molentjes laten draaien, iets raken of juist niet, voor velen was het zater dagmorgen zweten geblazen. „We kijken niet naar tijd, alleen naar het resultaat", vertelde Bram van Tiggelen, voorzitter van de personeelsvereniging van Connexxion. „Men moet dit toch wel een keer of vier gedaan hebben om er een beetje gevoel voor te krijgen." Bij deze eerste proef, georgani seerd door Jovan Thilleman en Leo Verpraet, deden zestien chauffeurs van de vestiging Draaibrug, zes van Axel en tien van de Lijn uit Knokke mee. De Lijn onderhoudt bij toerbeurt de dienst tussen Breskens en Brugge. Verder deden er, buiten mededingen, nog drie chauf feurs uit Middelburg mee. Het was warm en druk op het terrein bij Roofack in Breskens. Het terrein leek haast te klein voor al die grote bussen, maar de chauffeurs wisten er bijzonder gemakkelijk mee te manoeuvre ren. P. Lucasse werd met 2325 pimten eerste; tweede werd J. Vermue met 2265 punten en een collega uit België, D. Davinck veroverde met 2060 punten de derde plaats. door Mieke van der Jaqt GOES - De Goese wethouder M. 't I-Iart mocht zaterdag de collectieve binnentuin in ge bruik nemen van de bewoners van het Ecosolar-project in Goes Overzuid. Omdat de gemeente het project van duurzaam bouwen in soci aal verband heeft aangezwen geld, viel die eer hem te beurt. Volgens architect Renz Peijnen- borgh is het ook tamelijk bij zonder dat een gemeente een duurzaam-bouwenproject uit de grond trekt. Het is onder meer daaraan te danken dat geen concessies zijn gedaan aan de uitgangspunten van duurzaam bouwen. Er zijn veel duurzame materia len gebruikt, zonnecollectoren toegepast, grasdaken aange legd en een water biotoop, cen traal gelegen in de binnentuin, waar verder alles aanwezig is om te spelen, te zitten en te tui-! nieren. Het hemelwater stroomt! van de daken van zestien wo-1 ningen in een fraaie vijven waaruit de bewoners water be-l trekken voor toiletspoeling, de! kamerplanten en het sproeien' van de tuin. Aannemer De tevredenheid bij de bewo-' ners en de gemeente over het| project bleek groot. Alleen de aannemer was minder in zijn; nopjes. J. van Sabben liet in een toespraakje weten dat bouwbe drijf Fraanje uit Lewedorp er te weinig aan heeft verdiend. Hij mocht het woord voeren omdat Fraanje 3.000 gulden heeft ge sponsord voor het tuinprojeet. Van Sabben was evenwel niet tevreden. Hij vertelde bij de ge meente ter compensatie een bouwproject te hebben aange vraagd. De gemeente heeft daarop nog geen ja of nee ge zegd. OOSTKAPELLE - In Oostka- pelle is Coen Minderhoud uit Domburg winnaar geworden van de jongeren wedstrijd ring- rijden voor ringrijders tot en met achttien jaar. Deze wedstrijd kende een span nend wedstrijd verloop met zeer goede prestaties van de jeugdige rijders. Van de 41 deelnemers waren er drie die 19 van de 20 ringen wis ten te steken. Coen Minderhoud versloeg in een kamp zijn dorps genoot Roel Willemse (2e) en de uit Zoutelande afkomstige Rian Janse (3e). Titel Door deze overwinning prolon geerde Coen zijn titel. De rijders reden ook één beurt op de ring van 20mm, deze werd door elf deelnemers in gestoken en Rian Janse won de kamp, door als enige de ring van 14mm te ste ken. Opvallend detail aan deze wedstrijd was dat het de broer tjes Rudy en Robby Koets bei den lukte om een uit de bus ge stoken ring op te vangen op de lans. In Emmeloord gaf de Zeeuwse Ringrijders Vereniging op 5 en 6 mei een demonstratie ringrij- den. Op 5 mei werd Dennis Wil- leboordse winnaar met 20 van de 20 ringen voor Arno Francke met 19 ringen en Simon de Pag- ter met 18 ringen. Op 6 mei wa ren er 4 rijders die 15 van de 16 ringen wisten te steken. Bennie Paauwe ging er met de dagprijs van door na kamp met Piet Jan Reijnierse (2e), Dingeman de Visser (3e) en Arno Francke (4e). Plet totaal klassement na twee dagen werd gewonnen door Dennis Willeboordse met 34 van de 36 ringen na kamp met Arno Francke. De derde plaats was voor Simon de Pagter met 32 ringen. De pollepel werd ge wonnen door Peter de Vos. Agenda ZRV 13 mei: Ringrijden Grijpskerke (kerkring) 08.00-17.30 en Ka- pelle (v.d. Biltlaan) 08.00-17.30. VLÏSSÏNGEN - Zomerse temperaturen en een zacht briesje hebben het afgelopen weekeinde duizenden mensen naar de Zeeuwse stranden getrokken. Dat ging in een aantal gevallen gepaard met verkeersopstoppingen. De echte durfals gingen het kille Westerschelde- en Noordzeewater in. Wie geen verkoeling vond op het strand, zocht een terrasje uit. Zeeland beleefde dit weekeinde voor het eerst dit jaar een zomers weekeind. De temperatuur kwam bijna aan de zomerse waarde van 25 graden. In de late middag en vroege avond kwam aan het broeierige weer een abrupt eind door lokaal flink wat onweersbuien. foto Lex de Meester door Jeroen Vliegenberg VLISSINGEN - In vijf weken tijd heeft NS Railinfrabeheer een spoorlijn rondom de Scal diahaven in Vlissingen-Oost aangelegd. Vandaag, maandag, wordt de lijn officieel in gebruik genomen. Sinds eind april kunnen goede rentreinen overigens al gebruik maken van deze nieuwe lijn in het Sloegebied. Dit goederen- spoor verbindt de Scaldiahaven met de spoorlijn tussen Vlissin- gen en Roosendaal. Plannen voor de ontsluiting van deze nieuwe haven waren er al in 1997, maar Railinfrabeheer wilde eerst de komst van nieuwe bedrijven afwachten die be hoefte hadden aan een spoor verbinding. „Het nieuwe goederenspoor is een zogeheten stamlijn die bin nen het industriegebied rond de hele Scaldiahaven loopt", zegt M. Ramsteijn, projectbegelei der NS Railinfrabeheer. Rond de Frankrijkweg takt de nieuwe lijn aan op het bestaande traj eet dat via Lewedorp aansluit op de Sloelijn. Volgens Ramsteijn is Verbugge International het eerste bedrijf dat zich in de Scaldiahaven heeft gevestigd. Ramsteijn: „In februari kregen we het verzoek van Zeeland Seaports en Verbrugge Interna tional orn de spoorlijn in hoog tempo aan te leggen. Het eerste schip, afkomstig uit Canada, zou namelijk al begin mei in de Scaldiahaven aanmeren." De Scaldiaspoorlijn is in op dracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat aange legd door ingenieursbureau Ar- cadis Bouw/Infra en aannemer Volker Stevin Rail Traffic. Het project verliep bijzonder voortvarend, want het spoor is al sinds 20 april berijdbaar. Dronkaard krijgt rijverbod SCHOONDIJKE - Op de Prin ses Beatrixstraat in Schoondij- ke is zaterdagmiddag rond 15.00 uur een 36-jarige automo bilist uit het Belgische Asse aangehouden wegens rijden on der invloed. De man had zes keer de toegstane hoeveelheid alcohol gedronken. De Belg kreeg een rijverbod van 17 uur en een dagvaarding. door Ali Pankow RENESSE - Fractievoorzitter Paul Rosenmöller van Groen- Links in de Tweede Kamer ver richt woensdag 31 mei om 11.00 uur samen met het duo Joop Troop en Karei Kluts de officiële opening van het Ecoscope in Re- nesse. Na de.openingshandeling houdt Rosenmöller een toespraak. Dat doen ook wethouder Ger van de Vel de-de Wilde van de gemeente Schouwen-Duiveland, direc teur Jaap Hulstein van Stich ting 't Gors en directeur Leo Ja cobs van het Ecoscope. Vanaf half twaalf krijgen de ge nodigden de gelegenheid het Ecoscope te bekijken. Leerlin gen van openbare basisschool 't Staepelóf in Renesse zijn daar bij behulpzaam. Het Ecoscope ligt direct naast het transferium in Renesse. Het milieu staat er centraal. Door middel van com puterspellen en zogeheten doe- opstellingen kan de bezoeker op grote schaal kennis maken met recente technologische ontwik kelingen op natuur- en milieu gebied. Alles zit verpakt in ge beurtenissen waarbij de bezoe ker zelf via eigen keuzen de loop van het spel bepaalt en de toe stand van natuur en milieu kan beïnvloeden. Het is de bedoe ling dat bij ieder spel 'eco-pun- ten' worden gescoord op een li- festyle-schaal. De uitkomst kan variëren van milieubarbaar tot ecovriend. Avonturentuin Kinderen kunnen buiten veel ontdekken in de avonturentuin en in het doolhof. In het labora torium kunnen zij door experi menten het een en ander over de natuur te weten komen. Rondom het Ecoscope zijn vier cultuur-historische tuinen aan gelegd. Daarin wordt de ge schiedenis en de toekomst van de landbouw en het gebruik van de ruimte weergegeven. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Bibliotheek 't Spui in Vlissingen komt geld tekort. Dit jaar moet 238.000 gulden bezuinigd worden. De gemeente Vlissingen is ge vraagd om een extra, jaarlijkse subsidie van 163.000 gulden. Dat blijkt uit de begroting van de bibliotheek. De nieuwe mediatheek is sinds zij overstapte op een nieuw ta rievenstelsel een fors aantal le ners kwijtgeraakt. Directeur C. Hamann zei in maart dat er sinds de opening, ruim een half jaar geleden, 270 lezers zijn overgestapt naar de Zeeuwse Bibliotheek. Het tarievenstelsel van 't Spui houdt in dat mensen per dag 35 cent per boek beta len. Lezers, die een zogeheten Spuipas hebben, betalen 65 gul den per jaar, waarvoor één boek gratis per week kan worden ge leend. Het abonnementsgeld van de Zeeuwse Bibliotheek kost 42,50 gulden naast het kwartje leengeld per boek. In april zijn er diverse gesprek ken geweest tussen de wethou ders T. R. K. Meijers (financiën) en L. C. Poppe-de Looff (biblio theek) en de bibliotheekdirectie om inzicht te krijgen in de te verwachten tekorten. Het vast stellen van de gaten in de begro ting was erg moeilijk omdat de gemeentelijke administratie verstrengeld is met de admini stratie van de bibliotheek. De gemeente Vlissingen heeft van 't Spui bezuinigingsmaatregelen geëist. Bezuinigen Het personeel van de media theek heeft geschrokken gerea geerd op de tekorten en de voorgestelde bezuinigings maatregelen. De directie wil dit jaar 55 mille korten op perso neelskosten. Er zal bijvoorbeeld minder gebruik worden ge maakt van uitzendkrachten. Plet personeel moet, blijkt uit de begroting, 45.000 gulden inle veren. De grootste bezuini gingspost is de aankoop van boeken. De directie wil dit jaar voor maarliefst 138.000 gulden minder boeken aankopen. Het personeel heeft vraagtekens ge zet bij de bezuinigingsplannen. Het vindt dat zo de dienstverle ning in gevaar komt. De gemeente heeft inmiddels een aantal afspraken gemaakt met het stichtingsbestuur van de bibliotheek om overschrij dingen van de begroting te voor komen. De nota's uit het eerste kwartaal worden streng gecon- j troleerd. Er komt een onderzoek naar de financiële administratie en er wordt een analyse ge- i maakt van de inkomsten van de bibliotheek uit leesgeld, de Spuipassen en andere bijdra gen. Daarmee hoopt de gemeen te duidelijkheid te krijgen over een mogelijke groei van de in komsten. Uit een onderzoek onder zeven-1 tien openbare bibliotheken met een verzorgingsgebied tussen de veertig- en zesenzestigduizend inwoners blijkt dat de klanten gemiddeld per jaar 441.000 gul- den opbrengen. Vlissingen ver-1 wacht dit jaar slechts twee ton binnen te halen. In 1998 bedroeg dat nog 156.000 gulden, 't Spui moet het bedrag van 441.000 gulden per jaar in 2002 zien te realiseren. GOES - Penningmeester Harry van den Dungen van FNV- KIEM heeft zaterdag tijdens een i feestelijke bijeenkomst in Ter- minus in Goes maar liefst vijf- tien zeer trouwe leden van de bond in het zonnetje gezet. Acht werknemers in de sectoren j kunsten, informatie en media bleken dit jaar al veertig jaar lid i van een van de vakbonden die onlangs zijn samengegaan in 1 FNV-KIEM. Drie bondsleden betalen al vijftig jaar trouw hun contributie aan de solidariteit I met vakgenoten en twee leden j zijn al zestig jaar bij de vak- j bond. Dat waren J. M. Capello uit Goes en H. C. Ritsman uit Middelburg. J. Verschuur uit i Zierikzee voelt zich al zeventig jaar sterker door zijn bondslid- maatschap. L. D. Pool uit Oost- kapelle werd, net als Verschuur, in 1930 lid. Hij kon echter niet naar Goes j komen om zijn attentie in ont vangst te nemen. Van Den Dun gen en Jan Joosse van de af de- j ling Zeeland van FNV-KIEM j reisden daarom na de bijeen- J komst af naar Oostkapelle. Behalve de jubilarissen was er nog een reden voor een bijeen komst. De afdelingen Zeeuws-Vlaan-7 deren, Walcheren en Noord-en j Midden Zeeland fuseerden on- j langs tot één FNV-KIEM-afde- ij ling. Vijf bestuursleden uit de I verschillende af delingen namen daarom afscheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 38