Meer info voor gehandicapten Hitte is goed voor de spieren Vlasschoof in marmer maakt in Koewacht veeï tongen los PZC PZC Vaartochtje met Redders Is populair feestvarkens gaan uit hun dak tijdens derde Sloebermix Grens bestaat even niet tijdens drukke Mei markt Koewacht zeeland SPD wil ook in Terneuzen steunpunt maandag 8 mei 2000 door Roelf Reinders TERNEUZEN - Het Sociaal Pe dagogisch Dienstverlenings- ccntrum (SPD) Zeeland wil een informatiewinkel in Terneuzen voor lichamelijk en verstande lijk gehandicapten opzetten. De Jhulpinstelling probeert hier- —yoor geld van de provincie voor te krijgen. De advies- en hulpinstelling yoor Zeeuwse gehandicapten leeft al informatiepunten in Middelburg, Hulst en Goes. JMaar volgens directeur Hans ^Roller is uit onderzoek van de 'ederatie van Ouderverenigin gen van verstandelijk gehandi capten gebleken dat er vooral in Zeeuws-Vlaanderen nog veel behoefte aan informatie is. Volgens Koller past een nieuw bemand informatiepunt in Ter neuzen bij het streven van de SPD om lichamelijk en verstan delijk gehandicapten en hun fa milie nog beter te informeren. „Nog te weinig mensen weten wat de SPD voor hun kan bete kenen", aldus Koller. „We wil len niet achterover hangen maar de mensen zo goed moge lijk bereiken.De SPD denkt er aan om een ruimte in de Terneu- zense binnenstad te huren waar gehandicapten voor informatie jloor Wilma Valk BRESKENS - Drommen men- ien stonden zaterdag aan de ha ven van Breskens te wachten op jen plaats op de reddingboot ("rinses Margriet. Aan boord leek het een oranjezee: voor het gerst moesten de vaarlustigen jen reddingvest aan. De Koninklijke Nederlandse Bedding Maatschappij (KNRM) lield zaterdag op meerdere ilekken een open dag. In Bres kens lieten de redders belang- itellenden even meevaren. Me- [e door het mooie weer waren er feel belangstellenden naar de laven gekomen. Om de twintig linuten gingen er veertig man lan boord. Schipper Harry de jobel die samen met eerste [tuurman Bram Carels bij toer- jeurt aan het roer stond, ver roerde ruim vierhonderd men- &cties Ifoor de meevarenden haalden :e spectaculaire acties uit. Er werd met hoge snelheid om de as gedraaid, het ging vooruit en dan lag de boot ineens stil. Me nigeen slaakte een kreet, vooral toen er iemand overboord ging. Maar niets aan de hand: vrijwil liger Martin Rootsaert (in over- levingspak) werd met spoed door de bekwame opstappers weer aan boord gehaald. Veel van de belangstellenden bezochten na hun tochtje over de Schelde het vorig jaar ge opende bemannings verblijf Willem Burger of kochten een souvenir in de kraam van de KNRM: extra inkomsten voor de reddingmaatschappij die het moet hebben van donaties. Een oproep om twee uur leek roet in het eten te gooien. Er lag een motorboot met motorsto ring op de Schelde. De mannen van de Prinses Margriet hadden het onfortuinlijke schip binnen de kortste tijd de haven van Breskens ingesleept en toen konden de trips weer doorgaan. Door dit oponthoud gingen de vaarten iets langer door: „We blijven varen zo lang er mensen staan", besloot schipper De Lo- bel. over zaken als persoonsgebon den budgetten, dagbesteding en andere voorzieningen kunnen komen. Er moet iemand zitten die de vragen kan beantwoor den en hulp kan zoeken. Gehan dicapten kunnen ook binnen stappen als ze er niet uitkomen bij het invullen van formulie ren. De SPD heeft zelf het geld niet om een vierde informatie punt op te zetten. De hulpinstel ling gaat de provincie om geld vragen. PTT-harmonie naar Terneuzen TERNEUZEN - Op de Markt in Terneuzen vindt zaterdagmid dag 20 mei tussen een en vijf uur een muziekfestival plaats. De slagwerkgroep en de harmo nie van de "Vliegende Hollander uit Terneuzen geven acte de pre sence. Hoogtepunt zullen de op tredens van de harmonie en drumband van cle PTT uit 's-Hertogenbosch zijn. Kogelstoten staat bij de atletiekwedstrijd voor scholen alleen voor de hoogste groepen op het programma. foto Charles Strijd door Bas Lippmann TERNEUZEN - De atletiek wedstrijden tussen Temeuzense basisscholen lijken een traditie te worden. Zaterdag vonden ze voor de derde keer met groot succes plaats op de atletiekbaan van AV. Scheldesport. Ondanks de hitte werden er heel wat schoolrecords scherper gezet. Voor iedere leeftijdscategorie stond er een meerkamp en een middellangeafstandsloop op het programma, waarvoor meer dan 375 scholieren zich hadden ingeschreven. Een aantal van hen gaf uiteindelijk toch de voorkeur aan een strandbezoek. Maar de meesten liepen, spron gen en wierpen zich van 's och tends negen tot 's avonds vijf uur in het zweet. „Atletiek is een echte zomersport. Hitte is alleen maar goed voor de spieren", al dus scheidsrechter Freddie de Klerk namens de organiserende atletiekvereniging Schelde sport. En voor de omzet. Want als een scholier het warm heeft, wil hij frisdrank en ijsjes. De beste drie op de verschillen de afstanden kregen van Schel desport een uitnodiging om tot oktober (gratis) mee te trainen. De Klerk: „Vorig jaar hebben we dat voor het eerst gedaan. Kun nen ze nader kennismaken met de sport. Na die periode bepalen ze of ze het wat vinden. We heb ben er vijftien leden aan overge houden. Daar hopen we nu weer op." Nieuw dit jaar was een bijzon dere estafette: de 6x60 meter. Aan het eind van de dag koos ie dere school de bester hardrenne van elke groep (drie tot en met acht) Die mocht zijn school vertegenwoordigen in de esta fette, waarbij de drager van het stokje steeds ouder werd. De beste drie op de individuele afstanden hebben zich ge plaatst voor het Zeeuws- Vlaamse scholenkampioen schap dat eind juni plaatsvindt. Ook op het terrein van Schelde sport en ook voor de derde keer. Uitslagen Meerkamp jongens: gr3 Adran Tol lenaar, Op Weg; gr4 Niek den Exter. St.Willibrord; gr5 Shurandy Mar- denborou, Meerpaal; gr6 Wesley He- melsoet, Meerpaal; gr7 Yoël Coen, Op Weg; gr8 Umut Cogurcu, Meer paal. Meisjes: Gr3 Khaoula Banani, PrWvOranje; gr4 Esther Platteeuw, Hille; gr5 Jessica Riemens, Oude Vaart; gr6 Karin de Putter, PrW vOranje; gr7 Farüne Kimpala, Stel le; gr8 Caroline Doens, Op Weg. Jongens 600 meter: Richard Ver sluis, Komme; gr4 Nick Lakeman- Meerpaal, Terneuzen, gr5 Tim Dieleman, Zuidlandschool; gr6 Ro nald grguric, Oude Vaart; Jongens 1000 meter: gr7 Marco de Koeijer, Komme; gr8 Faraz Chaud- ry. Golfslag; Meisjes 600 meter: Gr3 Margot de Haan, zonneschool; gr4 Eline de Hoon, Oude vaart; gr5; Maruscha de Paauw, Maatjes; gr6 Abigail Thijs- sen, Meerpaal; Meisjes 1000 meter: Rowam Kol, Zuidlandschool; gr8 Esther de Pooter, Oude Vaart. Vredesstichter krijgt klappen GROEDE - Een 20-jarige man uit Sluis-Aardenburg is zater dagnacht geslagen toen hij wilde optreden als vredesstichter in het Groedese uitgaansleven. In een établissement in de Voorstraat in Groede ontstond na één uur 's nachts onenig heid tussen bezoekers. In een poging de boel te sussen kwam het slachtoffer tussenbeide; vervolgens kreeg hij van een ru ziemaker een tik in zijn gezicht. Zijn lip moest worden ge hecht en ook werden enkele tanden losgeslagen. Inbrekers actief in Ghistelkerke BRESKENS - In de wijk Ghistelkerke in Breskens is in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebroken in twee huizen. In brekers forceerden een toegang tot de panden en doorzochten er de hele boel. In één van de woningen maakten de dieven en kele honderden guldens contant geld buit, uit het andere huis wordt niets vermist. Belg moet rijbewijs inleveren AXEL - Een 49-jarige automobilist uit het Belgische Beveren kon zondag rond het middaguur zijn rijbewijs inleveren. De man werd op de Derde Verkorting in Axel door de politie aan gehouden voor eenblaastest. Uit de ademanalyse bleek dat de Belg vier maal te veel had gedronken. De drankrijder kreeg een dagvaarding overhandigd, een rijverbod van 12 uur en zijn rijbewijs is ingenomen. Auto herhaaldelijk geramd HULST - Een onbekende automobilist heeft in de nacht van zaterdag op zondag herhaalde keren dezelfde geparkeerde auto aangeredenRond half vij f 's nachts werd de auto van een 22-jarige Hulstenaar verschillende keren in de flank geramd. De aanleiding is niet duidelijk. De linkerkant van het geram de voertuig raakte zwaar beschadigd. Lamswaarde actief met volksspelen LAMSWAARDE - Als een van de weinige plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen liet Lamswaarde de bevrijding niet aan zich voorbij gaan. Het plaatselijke feestcomité hield zaterdag in het dorp een groot bevrijdingsfeest. Omdat veel dorpsbe woners op 5 mei toch moesten werken, feestte Lamswaarde een dag later. De festiviteiten speelden zich zaterdag af in en rond de drie horecagelegenheden en dorpscentrum De Luifel, 's Middags maakte de fanfare Vrijheid Eendracht een rond gang, gevolgd door kinderen uit het dorp met versierde fiet sen. Zo'n honderd bewoners gingen daarna verdeeld in vijf tien groepen aan de slag met elf ouderwetse volksspelen. Op het programma stonden onder meer hoefijzer werpen, gaai- bollen, stokken vangen, spijker slaan en water dragen. Het circuit werd gewonnen door de groep Leut 1; als tweede ein digde de F-side en de derde plaats was voor de Stoters. Gregoriaans koor bij paus SINT JANSTEEN - Met tien optredens in zeven verschillende kerken in Rome en een groepsaudiëntie bij de paus, betitelt het Gregoriaans Studiekoor Zeeuws-Vlaanderen de Rome reis van afgelopen week als onvergetelijk. De hoop om bij de paus op het Sint Pietersplein een paar stro fes te kunnen zingen moest het koor door de geweldige drukte laten varen. De acht mannen en twee vrouwen van het Stuclie- koor waren twee jaar geleden ook al in Italië. Sinds die tijd zijn de contacten met verschillende Nederlandse instituten en priesters stevig aangehaald. Het Studiekoor bestudeert oude manuscripten uit de neumen uit cle achtste tot de der tiende eeuw. Aan de hand van deze geschriften wordt gepro beerd een zo getrouw mogelijke uitvoering te geven. loor Edy de Witte 1LINGE - Het Sloebermixfesti- lal, een driedaags muziekfes- ijn met topacts in verschillende genres, trok afgelopen weekend bim drieduizend bezoekers laar de grote tent aan de Water- haat in Clinge. Alleen het zon- lagmiddagprogramma voor de ■enerjeugd bleef met zo'n vijf- fionderd belangstellenden ach- ;®r bij de verwachting. ïerschillende bezoekers sloe gen op het Clingse weiland hun Int op om te overnachten. Morgens konden zij bij de or- anisatie een ontbijt komen phalen. Een link naar groot- chalige popfestivals met over- htingsmogelijkheden was ïee gelegd. De organise- ïde carnavalsvereniging De ars opende de vierde editie het festival vrijdagavond een feestelijk programma. Ij het optreden van de Band REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREIM Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax:(0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl I C.A.M. van Gremberghe (chef) j W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST I Tel: (0114) 373839 Fax:(0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN J Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl Zonder Banaan konden de zes honderd jongen flink uit hun dak gaan. Traditioneel wordt bij dergelijke bands menig glaasje bier de lucht in gegooid. Zatei'dagavond stonden twee Nederlandstalige topbands op het podium. Volumina beet de spits af. Vorig jaar moest deze groep door ziekte van zanger Xander op het laatste moment verstek laten gaan. De band maakte de herkansing meer dan goed. De Kast, die vorig jaar als ver vangende groep naar Clinge kwam, betrad voor de tweede keer het podium op het Clingse weiland. Met het lied Speel de sterren van de hemel en zing de longen uitje lijf werd de toon gezet voor een wervelende show met veel licht effecten, die eindigde in een spectaculair podiumvuurwerk. Sloebermix werd zondagmid dag afgesloten met een mega- dancefestijn met zes live acts. De groepen T-Spoon, Milk Ine, Poco Loco Gang en de hitmix discjockeys Devious en Strelac bespeelden het publiek met de hedendaagse topveertignum- mers. Rapper Def Rhymz zorgde met aanstekelijk voetenwerk voor het slotakkoord. Feestvarkens Peter van Poele van de Sloebers hoopt dat Sloebermix volgend jaar het eerste lustrum kan vie ren. „Het prijskaartje van de ar tiesten wordt wel steeds duur der. Na vier jaar kennen we inmiddels ons publiek. De tie- nerjeugd loopt blijkbaar niet warm voor ons tentfeest. De feestvarkens en, zeg maar, de 'volwassen-plussers' blijven trouwe bezoekers. Gelukkig trekt de sponsoring goed aan. We zijn nu eenmaal gewend om met topattracties voor de dag te komen. Met een stapje terug is het grootste tentfeest van Zeeuws-Vlaanderen niet ge baat." Berencollectie AXEL - De tienjarige Anne Boeije uit Axel verzamelt beren en alles wat met beren te maken heeft. Haar collectie is te zien in de vitrines van de openbare bi bliotheek in Axel. De tentoon stelling is tot 27 mei te zien tij dens de openingsuren van de leeszaal. door Barend Pelgrim KOEWACHT - Het laatste woord is nog niet gezegd over de plaatsvervan ger van De Vlasser. Daarmee heeft Axel volgens cultuurwethouder J. van Schaik in ieder geval één van de voor naamste doelstellingen bereikt: het nieuwe Vlasmonument aan de Emma- baan in Koewacht maakt de tongen los. Onder grote belangstelling werd zon dagochtend het kunstwerk van de Walsoordense beeldhouwer Luc In- gels onthuld. Het beeld is ruim twee meter hoog en bestaat uit drie zuilen van zwart mar- lingraniet met een geperforeerde me talen bedekking. Daaronder, in het midden, staat een vlasschoof van crè mekleurig marmer op een sokkel van wit marmer. Ingels heeft ruim drie maanden werk gehad aan het gevaarte en is persoon lijk erg content met het resultaat. De combinatie tussen locatie, formaat en vorm vindt hij erg geslaagd. De kun stenaar vindt het altijd erg vervelend wanneer bij een onthulling blijkt dat zijn beeld in de omgeving wegvalt en daardoor nietig lijkt. Voor de vormgeving heeft Ingels zich - hoe kan het anders - laten inspireren door de roemrijke regionale geschie denis van de vlasteelt en -bewerking. De zeef die hij tegenkwam in het vlas museum is vormgegeven als geperfo reerd dakje. In het monument keert de zeef terug als vruchtbaarheidssym bool door het silhouet van een zwan gere vrouw. Het monument in zijn to taal is clan weer geïnspireerd op de ve le kapelletjes in de omgeving, waarbij het Mariabeeld is vervangen door de vlasschoof. De groeven in de onderliggende sok kel verwijzen naar de voren in een om geploegde akker. Fantasie Wat Ingels betreft komt er niet al te veel tekst en uitleg bij het vlasmonu ment. „Wat er te zien is, dat moet je aan de kijker zelf overlaten. Op het moment dat je alles gaat uitleggen zet je namelijk cle fantasie stop." Of er bij het opvallende beeld langs de Emma- baan in Koewacht nog een tekstuele verwijzing naar het vlassersverleden van Oost-Zeeuws-Vlaanderen moet komen, laat Ingels aan de gemeente Axel over. Het monument van Ingels vervangt het door boktor en weersinvloeden ge teisterde houten beeld De "Vlasser van de Bressiaanse kunstenaar Omer Gielliet. Dat kreeg zondagochtend een passende plek in gemeenschaps huis De Vlasschaard. Met het geperforeerd staal verbeeldt Walsoordenaar Luc Ingels de zeef die vlassers ge bruikten. foto Charles Strijd door Barend Pelgrim KOEWACHT - Een voorbeeldi ge grensoverschrijdende sa menwerking, daarop kunnen de organisatoren van de 17e Inter nationale Meikermismarkt in Koewacht prat gaan. Alsof er geen landsgrenzen bestaan, zo konden de tienduizenden dag jesmensen zondag in zowel Ne derlands als Belgisch Koewacht over de twee kilometer strek kende markt slenteren, een hap je tot zich nemen of deelnemen aan een van de vele activiteiten. De Meikermismarkt kenmerkte zich traditioneel door de na drukkelijke aanwezigheid van de planten- en bloemenbran- che. Van tuintrekker tot sanse veria en volautomatische heggeschaar tot buxus, tuinlief- hebbers konden er hun hart op halen en portefeuilles legen. Voorzitter Piet Apers is er trots op dat het Koewachtse evene ment zichzelf verkoopt: koop lieden staan in de rij voor een plekje. En ook voor een groot publiek is de markt een lekker dagje uit. Of het nou gaat om houten speelgoed, een gebraden kippetje aan het spit of antieke snuisterij, elk denkbare pu bliekstrekker vindt er een plek je. Dat niet alleen de organisa toren van de markt over de landsgrenzen kijken, werd zon dagochtend onderstreept dooi de komst van talrijke regionale bestuurders. Wethouder J. van Schaik onthulde het nieuwe vlasmonument aan de Emma- baan, burgemeester OAdriaen- Bloemen weg van monument Indië-gangers TERNEUZEN - Opnieuw is een vaas met bloemen gestolen bij het Oost-Indië monument aan de Koninginnelaan in Terneu zen. Dat gebeurde waarschijnlijk in de nacht van zaterdag op zon dag. Vorig voorjaar werden ook twee grote vazen met bloemen meegenomen. Ze worden jaar lijks op paaszaterdag of ter ge legenheid van Allerzielen door oud-strijders geplaatst bij het monument ter nagedachtenis aan de 35 Zeeuws-Vlamingen die in de periode 1945-1962 in Oost-Indië het leven lieten. sen van de gemeente Moerbeke sprak het officiële openings woord uit en Vlaams Volksver tegenwoordiger P. Wille mocht het formele startsein geven. Op nota bene Nederlands grondge bied speelde de gemeente Moer beke dan weer gastheer van de receptie. Dagjesmensen konden buiten genieten van de vele ter rasjes, de traditionele kleindie- renshow, muzikale uitvoerin gen van onder meer kinderkoor De Vlasvlegeltjes en een heli kopterrondvlucht maken. Een van de topattracties was onge twijfeld het supersjoelkampi- oenschap bij de plaatselijke Rabobank. Op een bak van bui tenproportioneel formaat kon den gasten him sjoeltalent be proeven. Van Kalmthout speelt in basiliek HULST - Anton van Kalmthout verzorgt zondag 14 mei een or gelconcert in de Willibrordus- basiliek in Hulst. Dit concert vindt plaats in het kader van het jubeljaar 2000. In de basilieken van Hulst, Ooster hout en Oudenbosch worden concerten gegeven door orga nisten en musici die in het Bre dase bisdom wonen en/of wer ken. Anton van Kalmthout was bijna twintig jaar hoofd van de afdeling muziek van de Nieuwe Veste (instituut voor kunstzin nige vorming) in Breda. Aan het Brabants conservatorium is hij indertijd afgestudeerd voor or gel en schoolmuziek. Thans geeft hij cursussen en lezingen over muziek, is organist bij het Sacramentskoor in Breda en be geleider van het vocaal ensem ble Farragine. Dit ensemble werkt ook mee aan het concert in Hulst. Op het programma staan onder meer composities van Adriaan Willaert, Guillaume Dufay, Jo- hann Sebastian Bach en Her- man Strategies Het concert be gint om 15.00 urn-. Winkelruit TERNEUZEN - Een 19-jarige jongen uit Terneuzen heeft in de nacht van zaterdag op zondag een winkelruit aan de Noord straat ingegooid. De politie hield de jongen rond vijf urn 's ochtends aan en maakte pro ces-verbaal op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 37