PZC Walsoorden ruimt zelf puin op Marine geeft grote show bij Havenfeesten Hakke-hakke-puf-puf door de polder Keverdagen doen hart liefhebber sneller slaan Wolkbreuk zet straten blank in Kloosterzande Dorpelingen boos over rotzooi die Rijkswaterstaat op strandje achterlaat Publiek keek toe bij mishandeling van Vlissingse vrouwen zeeuwse almanak Strijdkreet maandag 8 mei 2000 door Barend Pelgrim KLOOSTERZANDE - De brandweer van Kloosterzande moest zondagmiddag uitruk ken nadat een langdurige, plaatselijke wolkbreuk delen van hel dorp blank zette. De Cloosterstraat moest zelfs enige tijd worden afgesloten toen de riolering de overvloe dige toestroom van hemelwa ter niet kon verwerken. Ook verschillende tuinen ston den onder water maar verder bleef de schade volgens brand weercommandant J. de Rijke beperkt. „In de Cloosterstraat stond het water een flink eind boven de stoepranden en hebben we pompen ingeschakeld. Kelders zijner gelukkig niet ondergelo pen, al is het wel vervelend voor mensen waar de tuin schade heeft opgelopen." De rest van Zeeuws-Vlaande- ren merkte weinig van het noodweer. Hier en daar viel een bui, maar verder bleef het rus tig- Op Zuid-Beveland moest even na vieren de wielerkoers in Kwadendamrae worden stilge legd vanwege het onweer. door Barend Pelgrim WALSOORDEN - Tientallen inwoners van het dorp Walsoor den hebben zaterdag hun recre atiestrandje aan de Wester- schelde schoongemaakt. Het puin en de steenslag zijn achter gelaten door Rijkswaterstaat bij de versteviging en verhoging van de zeeweringen. De veront waardiging onder de Walsoor denaren is groot. De dorpsbewoners willen er kenning en waardering voor hun plekje. „Het is een aanflui ting. Men heeft de mond vol over promotie van dijktoerisme en kleinschalige recreatie, maar het onderhouden van zo'n strandje is al te veel gevraagd. Er wordt toch volop gepraat over een herindeling? Nou, lie ver vandaag dan gisteren, want we kunnen er nooit op achteruit gaan." Het initiatief voor de opruim- actie werd enkele weken geno men door W. Menu. Het hele dorp werd met een schriftelijke huis-aan-huis oproep gemobili seerd. Dit resulteerde afgelopen weekeinde in een massale op komst. Menu zag de bui al maanden geleden hangen. Af gelopen najaar, in oktober, staakte Rijkswaterstaat de dijkverzwaringen aan de Wes- terschelde precies ter hoogte van Walsoorden, daarbij een be hoorlijke chaos achterlatend. Menu nam daarop contact op met de instantie, met de vraag of |het strandje opgeruimd kon worden. Er werd hem laconiek meegedeeld dat er volgend jaar of in 2001 verder gewerkt ging worden. „Het geld was even op, en daar moest ik het mee doen", vertelt Menu. Ook bij de gemeente kreeg hij nul op rekest. Op een verzoek om met zwaar materiaal het strandje steen vrij te maken en wat extra zand aan te voeren kwam geen reactie. Wel werd beloofd dat er op toegezien zou worden dat Rijkswaterstaat de boel netjes zou achterlaten. „In de winter kom je hier alleen met de hond wandelen. Dan denk je: we wachten nog maar even af. Als ze eventjes met een shovel van gemeentewerken waren ge komen was het in een oogwenk gepiept. Maar we worden ge woon vergeten," Daarom gingen de dorpelingen in het weekend zelf maar aan het werk met kruiwagen, hark en schop. Zo'n 250 kruiwagen ladingen stenen en puin werden van het recreatiestrandje ge haald. Onbedoeld kreeg de schoon- Drie agenten lichtgewond bij vechtpartij VLISSINGEN - Bij een vecht partij in Vlissingen zijn zater dag om 02.45 uur in de ochtend enkele agenten licht gewond ge raakt. Vijf Vlissingers in de leef tijd van 18 tot 25 jaar zijn aan gehouden. Eén van de Vlissin gers liep ook verwondingen op. Eén van de Vlissingers trapte in de Walstraat tegen een fiets en gooide flessen kapot op straat. Toen de politie hem daarop aan- Isprak gingen anderen uit het [groepje zich ermee bemoeien. I De politiemensen werden uitge scholden en beledigd. Tijdens de vechtpartij die daarop volgde werden over en weer klappen uitgedeeld. Nadat assistentie was ingeroepen konden de Vlis- singers worden ingerekend. I Daarbij werd een politiehond I ingezet. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Voor Domini que Ingenhoest (36) uit Vlissin gen en haar 30-jarige zus heeft het Bevrijdingsfestival, vrij dagavond op het Bellamypark in haar woonplaats, een nare af loop gekregen. De twee vrou wen kregen klappen van vier onbekende meisjes, toen zij een ruzie probeerden te sussen. „Maar het ergste was, dat er misschien wel honderd man omheen stond en nie mand ook maar één hand uit stak." |Tot kwart over twaalf 's nachts hadden Dominique, haar man, haar zus en vriend een perfecte avond. „Anouk was goed, Blof was goed: de hele avond was perfect.'.' [Op weg naarhuis-de twee man een stonden ergens anders te ge- mieten van het Bevrijdingsfesti val - zagen Dominque en haar [zus twee meisjes vechten. „We hebben geprobeerd de boel te sussen. Hou op, zeiden we, het is [Bevrijdingsfestival. Het is een avond geweest." Schoppen Voor de twee Vlissingse be zoeksters er erg in hadden, kwa men uit het donker vier andere meiden tevoorschijn. „Eerst Werd mijn zus aangevallen. Ze maakactie zaterdag iets van een protestmanifestatie tegen de lo kale autoriteiten. Walsoorden voelt zich aan zijn lot overgela ten, zo blijkt uit de felle reacties. De klachten zijn legio. Op het oude veerpleintje staat het on kruid enke'lhoog tussen de ver harding, de dijkopgang is vol komen verkommerd en rechts van het piertje heeft Rijkswa terstaat een reusachtige berg basaltblokken achtergelaten. „Levensgevaarlijk", zegt dorpsbewoner P. Kint daarover. „Die blokken wegen zeker 25 kilo en kinderen klauteren er vrolijk overheen. Je kan er op wachten dat er binnenkort één tje aftuimelt met alle gevolgen vandien. Dit kan toch niet, zon der bouwhek of zelfs maar een waarschuwingsbord?" De Walsoordenaren vragen zich af wanneer de gemeente Honte- nisse eens iets gaat doen en hun gekoesterde recreatieplek op waarde weet te schatten. J. de Theije begrijpt niet dat B en W het oude veerplein van de voor malige bootdienst Walsoorden - Hansweert niet wat meer koes teren. Het met klinkers verhar de terrein vormt een uniek uitkijkterras over de Wester- schelde, de vaargeul naar Ant werpen ligt er enkele tientallen meters vandaan. Zeereuzen passeren er op een steenworp afstand. De Theije: „Ik weet zeker dat het veerpleintje voor Europese subsidie in aanmerking komt als de gemeente er een goed plan voor opzet. Op de kop van het terrein staat het betonblok waar vroeger de scheepslier ge monteerd was, her en der zie je de betonverankeringen waar in de oorlog sperballonnen tegen vliegtuigen aan hingen. De his torie druipt er vanaf. Ze kunnen er iets schitterends van maken, maar tienduizend gulden is hier al te veel gevraagd. Geld Nu valt er nog geld los te peute ren vanwege het verdwijnen van de veerverbinding Kruiningen- Perkpolder, maar er gebeurt niets. Over twee jaar kun je het echt vergeten. Er is hier niet Kleding uit auto gestolen VLISSINGEN - In de Juliana- laan in Vlissingen is tussen vrij dagavond half negen en zater dagochtend vier uur een auto opengebroken. De eigenaar mist twee tassen met kleding en twee jassen. De waarde van de gestolen spul len bedraagt volgens de politie naar schatting enkele duizen den guldens. kreeg schoppen en er werd aan haar haren getrokken. Toen ik probeerde mijn zus weg te ha len, werd ik zelf in elkaar getim merd. Ik lag op de grond. Eén van die meiden zat boven op mij en een ander schopte me tegen m'n hoofd en m'n kaak." Haar echtgenoot wist de vier aanvalsters uiteindelijk weg te jagen. „Het was zó absurd", vertelt Dominique. „Alles gebeurde in een heel korte tijd. Je wordt door vier meiden aangevallen en niemand doet er wat. Het is toch ondenkbaar dat je op de grond ligt, om hulp schreeuwt en niemand steekt ook maar één hand uit. ITet was een vreselijke gewaarwording. Je bent bang. Het maakt enorm veel indruk op je. Mijnhele avondis door zoiets verknald. Je bent zo de kluts kwijt. Er staat honderd man om je heen en niemand die helpt." Kneuzingen Dominique en haar zus liepen kneuzingen op aan kaak en hoofd en ze verloren plukken haar. Dominique heeft het voorval zaterdagmiddag gemeld bij de politie. Formele "aangifte heeft ze (nog) niet gedaan. „Heeft het wel zin om aangifte te doen? Ik weet niet of ik ze nog zou herkennen." Een lang lint oude tractoren trok door de polder. door Barend Pelgrim AXEL - Menig Zeeuws-Vlaamse land bouwer voelde zich weer heel eventjes klein. Het kleurrijke lint hakke-puffende en ronkende trekkers dat zich zaterdag met een vaailje van vijftien kilometer per uur door het polderlandschap slingerde, deed velen even halt houden van de dage lijkse werkzaamheden en met weemoed terugdenken aan 'die goede oude tijd'. Vreemd is dat niet, want heel wat toe schouwers zullen zich moeiteloos de tijd herinneren dat de nu zeldzaam geworden brokken mechaniek dat deden waar ze ooit voor gebouwd werden: ploegen, eg gen, zaaien en wat dies meer zij. Afgelo pen zaterdag maakte de Oldtimer Trekker en Motorenclub Midden-Zeeland haar jaarlijkse rondrit. Op uitnodiging van de Axelse familie Boeije hield de tocht halt op het erf van hun boerderij aan de Hulsterse Weg. Zoon Adri (11) geldt ondanks zijn jeugdige leef tijd als een ware fanatiekeling waar het gaat om oude voertuigen. Gastvrouw en moeder Alice Boeije zag in de toer een uit gelezen gelegenheid om de tientallen trekkers een keer naar Zeeuws-Vlaande- ren te lokken. „Met reden", zo zegt ze, „want het zal één van de laatste gelegen heden zijn dat het nog kan. Over drie jaar ligt de Westerscheldetunnel er en zie ik dit niet meer gebeuren." Landbouwverkeer is in de tunnel niet toegestaan. Toeren tellen Als een klein kind, zo stonden bezoekers zich te verlekkeren aan al dat antieke moois. Axelaar Willem Loenhouts kon nauwelijks genoeg krijgen van het hevig puffende geluid van een vijftig jaar oude Lanz Bulldog. „Dat bijzondere geluid hè, plok-plok-plok. Je kunt de toeren tellen die de motor maakt." Het exemplaar dat Loenhouts doet likkebaarden heeft een zogenaamde 'gloeikopmotor'. De gebrui- foto Charles Strijd ker dient, voor het apparaat gestart kan worden, aan de voorzijde van de motor door middel van een gasbrander of andere warmtebron 'de kop' te verhitten. „He laas praktisch niet meer te krijgen", ver zucht de bewonderaar. Voorzitter Adri de Jonge van de Oldtimer Trekkervereniging verklaart dat het niet louter 'spielerei' is waar zijn club zich mee bezig houdt. „Onze doelstelling is niet al leen om al dit spul te behouden, maar ook de liefde en passie over te brengen op de jongere generatie. Heel veel van deze ma chines zijn hier terecht gekomen door de Amerikaanse Marshall-hulp na' de Twee de Wereldoorlog." Hoewel de club zijn roots heeft in de landbouw zijn de restau rateurs annex berijders van een zeer di vers pluimage. De Jonge: „Daar zitten loonwerkers bij, veehouders, monteurs, beroepschauffeurs, we hebben zelfs een chirurg in ons midden. Wat ze gemeen schappelijk hebben? Die liefde voor de techniek hè." eens een damestoilet terwijl er met mooi weer tientallen men sen op het strandje zijn." Wethouder F. van Driessche hoort op van de commotie. „Dit is niet bepaald goede reclame voor Hontenisse. Ik wist helaas niets af van die schoonmaakac tie of van de afspraak met Rij ks- waterstaat. Wel weet ik dat het in het algemeen belang voor het toerisme is dat we wat onderne men in Walsoorden. Het komt aanstaande dinsdag in het col- legeoverleg zeker aan de orde." B en W kunnen overigens raads vragen van Progressief Honte nisse verwachten over de kwes tie Walsoorden. De gemeente raad vergadert op woensdag om 19.00' uur in Kloosterzande. Voor de ware keverfreaks was er heel veel moois. foto Janne Wolterbeek door Ali Pankow BRUINISSE - Een grillig lint van bontgekleurde kevers slin gerde zich zaterdagmiddag door het Sehouwen-Duiveland- se polderlandschap. Kevers, of tewel dat specieke volkswagen tje dat de harten van talrijke freaks harder doet slaan. Eén zo'n freak is André van Gilst uit Bruinisse. Voor de vijftiende keer was hij dit weekend de ini tiator van de Bruse Keverdagen. Hij genoot weer volop van zo veel kever-schoon. Vrijdag al streken de keverbe- zitters, maar ook eigenaars van volkswagenbusjes, buggy's of zelfs een Karmann Ghia neer op camping Onze Hoeve in Brui nisse. Al dit soort types hebben een kevermotor, zijn lucht ge koeld en 'dus' volgens de nor men van André van Gilst ge kwalificeerd om mee te lijden in de toertocht over Schouwen- Duiveland. Busje Volgens Jos Sijbers uit het Bel gische Bocholt heeft de bevlo genheid voor kevers alles te ma ken met nostalgie. „Zo eentje heeft m'n vader nog gehad of ik clenk altijd nog aan m'n eerste autootje", hoort hij vaak als mo tivatie voor de aankoop van een kever. Sijbers is lid van het Bug gy Team België. Hij is in het be zit van een kever uit 19 5 6 en van een volkswagenbusje uit 1966 dat hij jaren geleden in Zweden heeft gekocht. Met het busje is hij naar Bruinisse gekomen. Hij heeft het ingericht als kampeer wagen. Niet zonder trots vertelt hij over de metamorfose die de auto heeft ondergaan. „Het was een puinhqop toen ik het kocht, maar ik heb het in zes maanden tijd helemaal gerestaureerd." Voor de kevers de polder indui ken, doorkruisen ze nog even het dorp. Daarna gaat het rich ting Sirjansland, zo dicht moge lijk langs de kustlijn over de bloemendijken. Drie oudere da mes lijken vanuit respect voor die nostalgische auto's af te stappen.' Ze wuiven de stoet vro lijk toe. De tocht voert over plattelands wegen langs Scharendijke, Brouwershaven, Noordgouwe, Dreischor en Sirjansland weer terug naar Bruinisse. Op de par keerplaats van Onze Hoeve staan alle kevers bijeen. De freaks genieten intens van zo veel schoons. Zondag weten nog veel meer keverslief hebbers de ze ontmoetingsplek te vinden. Voor de eerste keer neemt ook Heinkelclub De Kwakel deel. Heinkel was in de jaren zestig een populair scootermerk. Ruim zestig scooter-bezitters gaven gehoor aan de oproep mee te doen aan de toertocht over S chouwen-Duiveland door Wout Bareman TERNEUZEN - De viering van het vierde lustrum van de Ha venfeesten in Temeuzen wordt gedomineerd door de Konink lijke Marine. Woordvoerder Pierre Eijsac- kers: „De aanwezigheid van de marine is een geweldige opste ker. Zelden is dat legeronder deel met zóveel materieel aanwezig geweest op een meer daags evenement." De nationale vlootdagen in Den Helder maakten in het verleden een prominente aanwezigheid van de marine in Temeuzen bij na onmogelijk. Tijdens de twin tigste editie van de Havenfees ten is dat anders. Eijsackers: „We zijn nu drie dagen verze kerd van de aanwezigheid en inbreng van de 'Jannen'. Wij noemen het een waardig jubile umgeschenk." Paradropping De Havenfeesten worden dit jaar gehouden op vrijdag 30, za terdag 1 en zondag 2 juli. Op het feestterrein aan de oude Veer haven is de marine aanwezig met een promotietrailer, een duiktank en een roadshow, 's Zondags staan een helikopter landing, een statische show, pa radropping, een reddings/hijs- demonstratie met een Westland Lynx-heli en een demonstratie van een Orion-patrouillevlieg- tuig op het programma. De steelband van tamboers en pijpers van het Korps Mariniers maakt onderdeel uit van de .mu zikale omlijsting van de Haven feesten. Guus Meeuwis Va gant, Harry Slinger en Annie Schilder én de Vlaamse charme zanger Eddy Wally uit De Katte bij Zelzate (hij begon zijn carri ère in de vroegere textiel fabriek in Sas van Gent) maken het muzikale programma com pleet. Naast de tradtionele haven- markt, roei wedstrijden, de ha venloop, rondvaarten (aan boord van sleepboten en ander varend materieel) en andere fes tiviteiten, wordt dit j aar ook een grote talenjacht/mini-play back-show gehouden. Eijsac kers: „De winnaar van de talen tenjacht mag spelen in het voorprogramma van Guus Meeuwis," Politie houdt autodieven aan in Terneuzen TERNEUZEN - De politie heeft vrijdagavond in Terneuzen bij toeval twee mannen aangehou den die verdacht worden van autodiefstal. Het duo reed in de Nieuwen- diepstraat toen twee agenten in een politiewagen hun auto in de gaten kregen. Uit navraag naar het kenteken bleek dat de wa gen in kwestie gesignaleerd stond als gestolen. De inzitten den, twee mannen uit Den Haag, werden vervolgens aangehou den. De driejarige Morris mocht laatst mee naar de bioscoop. Toy Story 2. m.et starranger Buzz Light-year in de hoofd rol, m-aakte diepe indruk op de kleine man. Sindsdien roept hij te pas en te onpas Buzz' strijdkreet 'Op naar de sterren, en daar voorbij!'. Dat doet hij met zoveel pa thos dat menige voorbijgan ger verschrikt omkijkt. Thuis daarentegen zijn z'n twee grotere zussen minder onder de indruk. Die barsten eerder in lachen uit als de jonge Buzz-imitator na een bezoek aan het toilet schuife lend de kamer binnenkomt: „Op naar de sterren en daar voorbij." Het klinkt ook niet erg ge loofwaardig uit de mond. van iemand die zijn eigen broek nog niet kan optrekken. Inwoners van Walsoorden staken zelf de handen uit de mouwen. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 35