Walsoorden ruimt zelf puin op Een menswaardig bestaan voor iedereen PZC 1 1 viprrlp SinphprmiY Ritje op kameel tijdens zomerse braderie Ook Terneuzen heeft een infowinkel nodig voor gehandicapten Bewoners nemen bezit van binnentuin zeeland s10 Dorpelingen boos over rotzooi die Rijkswaterstaat op strandje achterlaat Bezoekers gaail Ons onderhoud vraagt van u even wat aandacht! maandag 8 mei 2000 Aan alle bewoners van MIDDELBURG (Arnestein-Dauwendaele-Zuid) De bewoners van het Ecosolar-project in Goes Overzuid maken gezamenlijk gebruik van de tuin. foto Dirk-Jan Gjeltema Opdat u niet struikelt over ons werk. N.V. DELTA Nutsbedrijven gaat werkzaamheden verrichten in MIDDELBURG (Arnestein-Dauwendaele-Zuid) aan het waterleidingnet van maandag 8 mei t/m vrijdag 12 mei 2000 en van maandag 15 mei t/m vrijdag 19 mei 2000. Tijdens de werkzaamheden kan bruin water uit de kraan komen. Wij adviseren daarom de bewoners van genoemd gebied een kleine hoeveelheid schoon water bij de hand te houden en voorzichtig te zijn met het wassen van wasgoed. Bruin water kan namelijk vlekken op wasgoed veroorzaken. De bewoners ontvangen een brief over de exacte datum van de werkzaamheden. Tevens kan tijdens de werkzaamheden de druk van het water lager zijn dan nomaal. Mocht na onze werkzaamheden toch nog sprake zijn van bruin water, laat de kraan dan enkele minuten doorstromen. Het water behoort dan helder te zijn. Voor meer informatie kunt u terecht op het districtskantoor van de N.V. DELTA Nutsbedrijven te Vlissingen, telefoon (0118) 483676 of op Internet http://www.delta-zld.nl/ e-mail: info@delta-zld.nl N.V. DELTA Nutsbedrijven aanvaardt geen enkele vorm van aan- DELTA\ sprakelijkheid voor de schade die zou kunnen voortvloeien uit het feit dat bedrijven, instellingen of personen niet vooraf individueel zijn gewaarschuwd. door Barend Pelgrim WALSOORDEN - Tientallen inwoners van het dorp Walsoor den hebben zaterdag hun reere- atiestrandje aan de Wester- schelde schoongemaakt. Het puin en de steenslag zijn achter gelaten door Rijkswaterstaat bij de verstevigingen verhoging van de zeeweringen. De veront waardiging onder de Walsoor denaren is groot. De dorpsbewoners willen er kenning en waardering voor hun plekje. „Het is een aanflui ting. Men heeft de mond vol over promotie van dijktoerisme en kleinschalige recreatie, maar het onderhouden van zo'n strandje is al te veel gevraagd. Er wordt toch volop gepraat over een herindeling? Nou, lie ver vandaag dan gisteren, want we kunnen er nooit, op achteruit gaan." Het initiatief voor de opruim- actie werd enkele weken geno men door W. Menu. Het hele dorp werd met een schriftelijke huis-aan-huis oproep gemobili seerd. Dit resulteerde afgelopen weekeinde in een massale op komst. Menu zag de bui al maanden geleden hangen. Af gelopen najaar, in oktober, staakte Rijkswaterstaat de dijkverzwaringen aan de Wes- terschelde precies ter hoogte van Walsoorden, daarbij een be hoorlijke chaos achterlatend. Menu nam daarop contact op met de instantie, met de vraag of het strandje opgeruimd kon worden. Er werd hem laconiek meegedeeld dat er volgend jaar of in 2001 verder gewerkt ging worden. „Het geld was even op, en daar moest ik het mee doen", vertelt Menu. Ook bij de gemeente kreeg hij nul op rekest. Op een verzoek om met zwaar materiaal het strandje steenvrij te maken en wat extra zand aan te voeren kwam geen reactie. Wel werd beloofd dat er op toegezien zou worden dat Rijkswaterstaat de boel netjes zou achterlaten.,„In de winter kom je hier alleen met de hond wandelen. Dan denk je: we wachten nog maar even af. Als ze eventjes met een shovel van gemeentewerken waren ge komen was het in een oogwenk gepiept. Maar we wQrden ge woon vergeten." Daarom gin gen de dorpelingen in het week end zelf maar aan het werk met kruiwagen, hark en schop. Zo'n 250 kruiwagenladingen stenen en puin werden van het recrea tiestrandje gehaald. Protestmanifestatie Onbedoeld kreeg de schoon maakactie zaterdag iets van een protestmanifestatie tegen de lo kale autoriteiten. Walsoorden voelt zich aan zijn lot overgela ten, zo blij kt uit de felle reacties. De klachten zijn legio. Op het oude veerpleintje staat het on kruid enkelhoog tussen de ver harding, de dijkopgang is vol komen verkommerd en rechts van het piertje heeft Rijkswa terstaat een reusachtige berg basaltblokken achtergelaten. „Levensgevaarlijk", zegt dorpsbewoner E Kint daarover. „Die blokken wegen zeker 25 kilo en kinderen klauteren er vrolijk overheen. Je kan er op wachten dat er binnenkort één tje aftuimelt met alle gevolgen vandien. Dit kan toch niet, zon der bouwhek of zelfs maar een waarschuwingsbord?" De Walsoordenaren vragen zich af wanneer de gemeente Honte- nisse eens iets gaat doen en hun gekoesterde recreatieplek op waarde weet te schatten. J. de Theije begrijpt niet dat B en W het oude veerplein van de voor malige bootdienst Walsoorden - Hansweert niet wat meer koes teren. Het met klinkers verhar de terrein vormt een uniek uitkijkterras over de Wester- schelde, de vaargeul naar Ant werpen ligt er enkele tientallen meters vandaan. Zeereuzen passeren er op een steenworp afstand en de locatie trekt gere geld busladingen botenspot- ters. De Theije: „Ik weet zeker dat het veerpleintje voor Europese subsidie in aanmerking komt als de gemeente er een goed plan voor opzet. Op de kop van het terrein staat het betonblok waar vroeger de scheepslier ge monteerd was, her en der zie je de betonverankeringen waar in de oorlog sperballonnen tegen vliegtuigen aan hingen. De his torie druipt er vanaf. Ze kunnen er iets schitterends van maken, maar tienduizend gulden is hier al te veel gevraagd. Nu valt er nog geld los te peute ren vanwege het verdwijnen van de veerverbinding Kruiningen- Perkpolder, maar er gebeurt niets. Over twee jaar kun je het echt vergeten. Er is hier niet eens een damestoilet terwijl er met mooi weer tientallen men sen op het strandje zijn. Het is ongelofelijk." Wethouder F. van Driessche hoort op van de commotie. „Dit is niet bepaald goede reclame voor Hontenisse. Ik wist helaas niets af van die schoonmaakac tie of van de afspraak met Rij ks- waterstaat over het schoonma ken. Wel weet ik dat het in het algemeen belang voor het toe-, risme is dat we wat ondernemen in Walsoorden. Het komt aan staande dinsdag in het college- overleg zeker aan de orde." B en W kunnen overigens raads vragen verwachten over de kwestie Walsoorden. Woord voerder G. Kamminga van Pro gressief Hontenisse wil van het college weten waarom het strandje zo is achtergelaten. De gemeenteraad vergadert op woensdag om 19.00 uur in het raadhuis in Kloosterzande. door Edy de Witte CLINGE - Het Sloebermixfesti- val, een driedaags muziekfes tijn met topacts in verschillende genres, trok afgelopen weekend ruim drieduizend bezoekers naar de grote tent aan de Water straat in Clinge. Alleen het zon dagmiddagprogramma voor de tienerjeugd bleef met zo'n vijf honderd belangstellenden ach ter bij de verwachting. Verschillende bezoekers sloe gen op het Clingse weiland hun tent op om te overnachten, 's Morgens konden zij bij de or ganisatie een ontbijt komen ophalen. Een link naar groot schalige popfestivals met over nachtingsmogelijkheden was hiermee gelegd. De organise rende carnavalsvereniging De Sloebers opende de vierde editie van het festival vrijdagavond met een feestelijk programma. Bij het optreden van de Band Zonder Banaan konden de zes honderd jongeren flink uit hun dak gaan. Traditioneel wordt bij dergelijke bands menig glaasje bier de lucht in gegooid. Zaterdagavond stonden twee Nederlandstalige topbands op het podium. Volumina beet het spits af. Vorig jaar moest deze groep door ziekte van zanger Xander op het laatste moment verstek laten gaan. De banc maakte dat in de herkansing meer dan goed. De Kast, die vorig jaar als ver vangende groep naar Clings kwam, betrad voor de tweeds keer het podium op het Clingss weiland. Met het lied Speel de sterren var, de hemel en zing de longen uitji lijf werd de toon gezet voor eer wervelende show met veel licht effecten, die eindigde in eer spectaculair podiumvuurwerk. Sloebermix werd zondagmid dag afgesloten met een mega- dancefestijn met zes live acts De groepen T-Spoon, Milk Ine Poco Loco Gang en de hitmij discjockeys Devious en Strelas bespeelden het publiek met ds hedendaagse topveertignum- mers. Rapper Del' Rhymz zorgde met aanstekelijk voetenwerl voor het slotakkoord. Duurder Peter van Poele van de Sloebers hoopt dat Sloebermix volgend jaar het eerste lustrum kan vie ren. „De artiesten worden wel steeds duurder. Na vier jaar kennen we inmiddels ons pu bliek. De tienerjeugd loopl blijkbaar niet warm voor ons tentfeest. Maar de feestvarkens en, zeg maar, de 'volwassen plussers' blijven trouwe bezoe kers." WISSENKERKE - De Vereniging Dorps gemeenschap Wissenkerke is eigenwijs. Een week voor de landelijke molendag houden ze in Wissenkerke molendag. Voorlopig hebben ze het gelijk aan him kant, want mooier weer dan zaterdag kun je voor een dorpsevenement niet hebben. De molendag in Wissenkerke is dan ook meer dan een stop bij een draaiende mo len. De dag ontleent de naam aan een gro te tent die toevallig bij de molen wordt op gezet. Verder zijn het vooral de braderie. de rommelmarkt, de muziek van blaaska pel Apollo, meerijden op de rug van een kameel, gymnastiekdemonstraties, hon denshows en het bal in de tent, die de dag tot een geslaagde happening maken, fo to DirkJan Gjeltema foto Charles Strijd door Roelf Reinders TERNEUZEN - Het Sociaal Pe dagogisch Dienstverlenings centrum (SPD) Zeeland wil een informatiewinkel in Terneuzen voor lichamelijk en verstande lijk gehandicapten opzetten. De hulpinstelling probeert hier voor geld van de provincie voor te krijgen. De advies- en hulpinstelling voor Zeeuwse gehandicapten heeft al informatiepunten in Middelburg, Hulst en Goes. Maar volgens directeur Hans Koller is uit onderzoek van de Federatie van Ouderverenigin gen van verstandelijk gehandi capten gebleken dat er vooral in Zeeuws-Vlaanderen nog veel behoefte aan informatie is. Volgens Koller past een nieuw bemand informatiepunt in Ter- neuzen bij het streven van de SPD om lichamelijk en verstan delijk gehandicapten en hun fa milie nog beter te informeren. „Nog te weinig mensen weten wat de SPD voor hun kan bete kenen", aldus Koller. „We wil len niet achterover hangen maar de mensen zo goed moge lijk bereiken." De SPD denkt er aan om een ruimte in de Terneu- zense binnenstad te huren waar gehandicapten voor informatie over zaken als persoonsgebon den budgetten, dagbesteding en andere voorzieningen kunnen komen. Er moet iemand zitten die de vragen kan beantwoor den en hulp kan zoeken. Gehan dicapten kunnen ook binnen stappen als ze er niet uitkomen bij het invullen van formulie ren. De SPD heeft zelf het geld niet om een vierde informatie punt op te zetten.. De hulpinstel ling gaat de provincie om geld vragen. Inwoners van Walsoorden staken zelf de handen uit de mouwen. door Mieke van der Jagt GOES - De Goese wethouder M. 't Hart mocht zaterdag de collectieve binnentuin in ge bruik nemen van de bewoners van het Ecosolar-project in Goes Overzuid. Omdat de ge meente het project van duur zaam bouwen in sociaal ver band heeft aangezwengeld, viel die eer hem te beurt. Volgens architect Renz Peijnen- borgh is het ook tamelijk bij zonder dat een gemeente een duurzaam-bouwenproject uit de grond trekt. Het is onder meer daaraan te danken dat geen concessies zijn gedaan aan de uitgangspunten van duur- zaambouwen.Erzijn duurzame materialen gebruikt, zonnecol lectoren toegepast, grasdaken aangelegd en een waterbiotoop, centraal gelegen in de binnen tuin, waar verder alles aanwe zig is om te spelen, te zitten en te tuinieren. Het hemelwater stroomt van de daken van zestien woningen in een fraaie vijver waaruit de be woners water betrekken voor toiletspoeling, de kamerplanten en het sproeien van de tuin. Aannemer De tevredenheid bij de bewo ners en de gemeente over het project bleek groot. Alleen de aannemer was minder in zijn nopjes. J. van Sabben liet in een toespraakje weten dat bouwbe drijf Fraanje uit Lewedorp er te weinig aan heeft verdiend. Hij mocht het woord voeren omdat Fraanje 3.000 gulden heeft ge sponsord voor het tuinproject. Van Sabben was evenwel niet tevreden. Hij vertelde bij de ge meente ter compensatie een bouwproject te hebben aange vraagd. De gemeente heeft daarop nog geen ja of nee ge zegd. Ik steun uw initiatief. Stuur mij s.v.p.,- 0 nadere inlichtingen 0 een acceptgiro 0 Naam J Adres: Postcode: Plaats: Het UNESCO Centrum Nederland (UCN) vraagt financiële steun voor ontwikkelingsprojecten, onder meer in Bangladesh, Mozambique, Nicaragua, Ruanda en het Sahelgebied, die bijdragen aan de verbetering van het bestaan. Over de projecten en het Noodhulp fonds van de UNESCO ten behoeve van landen die getroffen zijn door natuurrampen of oorlogsgeweld geeft het UCN u gaarne inlichtingen. Helpt u mee? UNESCO Centrum Nederland Oranje Nassaulaan 5, 1075 AH Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 30