Extraatje voor groene beleggers Aantal skateongevallen schiet met veertig procent omhoog PZC Veteranen houden zich kranig op laatste défilé Parlement Antillen ziet niets in plicht inburgeren jeugd Varen door de wasstraat binnenland Flitsfout kost politie bonnen Veerdienst tussen Texel en Vlieland Brand in sigarettenbedrijf Breda TBS-kliniek vervangt personeel Doden bij treinongeval Tegelen Politie slaags met jongeren in Zeist 8 mei 1950 Staatssecretaris past regels nieuw belastingstelsel aan Advocatenteam wil geld zien van WOL-klanten OR-plan voor KLM beperkt banenverlies Ybema fluit handelskamer Limburg terug maandag 8 mei 2000 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het aantal in-li- neskaters dat gewond raakt bij hun hobby is omhoog gescho ten. Het afgelopen jaar moesten 13.000 skaters na een val wor den behandeld in een zieken huis, een stijging van veertig procent in vergelijking met 1998. Bijna de helft van de slachtof fers liep een breuk op, met name van pols en onderarm of elle boog. Drie skaters vonden de dood in 1999 en begin 2000. Dat blijkt uit een onderzoek van Consument en Veiligheid. De populariteit van het skaten neemt nog steeds toe. Stonden in 1998 ongeveer 1,5 miljoen Nederlanders op de wieltjes, dit jaar wordt het aantal al op twee miljoen geschat. Belangrijkste risicogroep zijn de 5 tot 14-jarigen. Meer dan de helft van de skateslachtofl'ers (51 procent) valt binnen deze leeftijdscategorie. Maar ook het aantal slachtoffers tussen 25 en 44 jaar neemt zorgwekkend toe, van 21 procent in 1998 naar 27 procent vorig jaar. Consument en Veiligheid schrijft deze stij ging toe aan de populariteit van het fitness-skaten. De oorzaak van bijna alle onge vallen is een val zonder dat daar iemand anders bij betrokken is. Vijf procent van de slachtoffers valt na een botsing met een ver keersdeelnemer of een hekje of muur. Veel skaters struikelen of komen ten val omdat ze niet goed kunnen remmen. Ook val len er veel terwijl ze stil staan. Polsbreuken zijn het meest vooikomende letsel (22 pro cent), gevolgd door een fractuur van de onderarm of elleboog (13 procent). Van alle slachtoffers liep acht procent verwondingen aan het hoofd op. Bij een kwart daarvan ging het om schedel- of hersenletsel. Van de 13.000 ska ters die zich met letsel in het zie kenhuis meldden, moest zes procent ook worden opgeno men. Maatregelen Consument en Veiligheid pleit voor maatregelen om het aantal skateslachtoffers terug te drin gen. Zo zouden beschermings middelen voor skaters verplicht moeten worden gesteld. Ook zouden skaters in het verkeer de fietsstatus moeten krijgen. Nu worden zij nog gelijkgesteld aan voetgangers. Vandaag begint een 'veilig-ska- te-campagne! gericht op scho lieren uit de hoogste groepen van het basisonderwijs. ANP van onze redactie binnenland STEENWIJK - Het merendeel van de snelheidsovertreders in Noordwest-Overijssel heeft vorig jaar nooit een bon gekre gen. Tienduizend flitsfoto's in district Noord van de Regiopo litie IJsselland (het gebied rond Steenwijk en Kampen) zijn namelijk mislukt. De zaak heeft de politie tonnen gekost. De oorzaak van de vele missers, zoals de politie het zelf noemt, is een onjuiste instel ling van de camera of een verkeerde opstelling van de auto van waaruit het verkeer in de gaten werd gehouden. Politie mensen hebben inmiddels extra instructies gekregen hoe de camera in te stellen. GPD TEXEL - Rederij Doeksen uit Harlingen begint deze zomer een reguliere veerdienst tussen Texel en Vlieland. De boot vaart op woensdag in de maanden juli en augustus en de eerste woensdag van september. Directeur H. Oosterbeek van de rederij benadrukt dat de veerboot bij wijze van experiment wordt ingezet. Volgens de directeur wordt met het opzetten van deze veerdienst inge speeld op de vraag van Texelse ondernemers. Die zijn ervan overtuigd dat er genoeg toeristen op Vlieland en Texel zijn die een dagje van eiland willen wisselen. Voor de veerdienst wordt de snelboot Najade ingezet. Dit schip wordt voortgestuwd door waterjets en bereikt een top snelheid van 58 kilometer per uur. ANP BREDA - Brandweerkorpsen uit de regio Breda hebben gis teravond de brand onder controlege gekregen die sinds zater dagmiddag vier uur woedde bij PGB Pijnenburg, groothandel in tabaks- en horeca-artikelen en zoetwaren. Bij de brand zijn geen slachtoffers gevallen. Over de oorzaak en de schade kon de brandweer gisteravond nog niets zeggen. De groothandel ligt op het industrieterrein Moleneind nabij de rijksweg A27. ANP GRONINGEN-De directie van de Groningse Van Mesdagkli niek voor TBS-patiënten gaat de komende drie jaar maxi maal dertig procent van het personeel vervangen. Dit bete kent dat 125 mensen kans lopen hun baan te verliezen. „Het gaat om een groep mensen waarin de afgelopen jaren te weinig is geïnvesteerd", aldus directeur D. van Buren. „We schuiven zeker geen mensen zomaar aan de kant." Afvloeiingsregelingen voor het personeel kosten 2,5 miljoen gulden. De verwachting is, dat de totale reorganisatie acht miljoen gulden gaat kosten. Van Buren wil problemen in de toekomst voorkomen, door het Van Mesdag-personeel meer ruimte te geven zich voortdu rend in hun vakgebied te blijven bijscholen. ANP UTRECHT - De bestuurder en passagier van een scooter zijn zaterdag om het leven gekomen bij een aanrijding met de sneltrein Nijmegen-Roermond bij Tegelen. De overgang is beveiligd met knipperlichten en bellen. On derzoek heeft uitgewezen dat op het moment van het ongeval de signalering naar behoren werkte. De toedracht van het het ongeluk was gisteravond nog niet bekend. Door het ongeval was het treinverkeer tussen Roermond en Venlo enige tijd gestremd. ANP ZEIST - De politie van Zeist is in de nacht van zaterdag op zondag in het centrum van Zeist slaags geraakt met een groep van 250 jonge horecabezoekers. De aanleiding was de aan houdingvan een 17-jarige Zeistenaar. De jongen was met een aantal vrienden de toegang tot een café geweigerd. Ze maakten daarop amok, waarbij een portier lichtgewond raakte. Toen agenten de jongen wilden aanhouden, begon een grote groep horecabezoekers zich met het conflict te bemoeien, waarop de zaak uit de hand liep. Enkele tientallen agenten raakten vervolgens slaags met het horecapubliek. Hierbij gebruikten agenten de wapenstok en ook enkele politiehonden werden ingezet. Drie cafégangers raakten lichtgewond. De politie hield in totaal twaalf jongeren in de leeftijd van 16 tot 24 jaar aan. Op drie na zijn ze gisteren vrijgelaten. ANP Yehudi Menuhin Na een concert in Rijssel heeft de violist Yehudi Menuhin zich uitgesproken voor een wereld regering en de 'harmonische oplossing van wereldgeschil len'. Sigaren Paus Pius de twaalfde, die vol gens de Vaticaanse autoritei ten niet rookt en nooit gerookt heeft, aanvaardde zaterdag als geschenk van een groep pel grims van de Philippijnen een kistje sigaren. Hagelschade Dezer dagen viel ten westen van Krabbendijke nogal wat hagel die vooral aan de peren bomen, die reeds vruchtjes dragen, enige schade toe bracht. Ruïneus kan de schade niet genoemd worden; de kwa- liteit gaat mogelijk iets ach teruit. Op sommige percelen hadden ook de zwarte bessen nogal te lijden, terwijl verder alle gewassen in het hagelge- bied bladschade opliepen. Treinramp In India is 150 kilometer ten oosten van Patna een posttrein ontspoord. Bij het ongeluk kwamen 71 mensen om en lie pen 78 mensen verwondingen op. Functionarissen vermoe den dat er sabotage in het spel is, omdat een maand geleden op dezelfde plaats lasplaten zijn verwijderd. Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax- (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115) 686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zierikzee en Hulst: van 8.30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8,00 tot 10.30 uur. Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc nl exploitatie: internet@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur- op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand, 36,70 (n.v.t per kwartaal, 100,00 101,65) per jaar: ƒ380,00 (ƒ381,65) Voor toezending pér post geldt een toeslag. Beëindiging van' abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers: maandag t/m vrijdag- 1,85 per stuk zaterdag.^ 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABNAMRO 47 70.65.597 Postbank 35,93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling Tel: 0118-484321 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV van onze redactie binnenland DEN HAAG - Beleggers in groe ne fondsen mogen straks 2,5 procent van het groen belegde vermogen aftrekken van hun belastbaar inkomen. Dat fiscale voordeel komt bovenop de vrijstelling van de eerste hon derdduizend gulden voor de vermogensrendementsheffing van 1,2 procent, die 1 januari 2001 met de invoering van het nieuwe belastingstelsel van kracht wordt. Staatssecretaris Bos van Finan ciën heeft vorige week een voor stel van die strekking naar de Raad van State gestuurd. Groe ne beleggingsfondsen hebben de afgelopen weken sterk aan gedrongen op een betere fiscale AMSTERDAM - De advocaten O. Hammerstein en G. Spong willen eerst geld zien voordat zij gedupeerden van de mislukte beursgang van World Online helpen. In een brief vragen zij hen een aanbetaling van drie honderd gulden. Pas dan nemen de advocaten hun klacht in be handeling. Onduidelijk is hoeveel gedu peerden zich bij de advocaten hebben gemeld, maar de schat ting is enkele duizenden. Het geld moet worden overgemaakt naar de Stichting Lipstick-Ef fect, die de advocaten speciaal voor de zaak in het leven hebben geroepen. De uiteindelijke rekening is af hankelijk van het aantal gedu peerden dat zich bi] de zaak aansluit, aldus de twee advoca ten. Hammerstein en Spong klagen behalve World Online, emissie begeleiders ABN Amro en Gold man Sachs aan, alsmede top vrouw Nina Brink van World Online. Zij eisen dat beleggers hun aan delen kunnen inleveren tegen de oorspronkelijke koers van 43 euro. De advocaten willen bo vendien meer informatie over de beursgang. ANP behandeling, omdat zij vrezen anders niet te kunnen concurre ren met andere beleggingsvor men. Het rendement op groene fondsen is met gemiddeld 2,5 procent betrekkelijk laag. Op een gewone spaarrekening wordt bij voorbeeld gemiddeld vier procent rente uitgekeerd. Daarmee was het rendement van zo'n spaarrekening ook na aftrek van de vermogensrende mentsheffing (4 min 1,2 is 2,8 procent) nog steeds hoger dan het gemiddelde rendement van een groen beleggingsfonds. Door de extra belastingaftrek genieten groene beleggers die het hoogste tarief in de inkom stenbelasting betalen straks een bijkomend voordeel van onge veer 1,3 procent, zodat hun ren dement dan kan stijgen naar on geveer 3,8 procent. Bos heeft vorige week boven dien besloten dat de beperking van de vrijstelling van de ver mogensrendementsheffing voor groene beleggingen tot de eerste honderdduizend gulden alleen voor nieuwe beleggingen zal gelden. Oude beleggingen in groene fondsen zullen voor een periode van tien jaar vrijgesteld blijven van de vermogensrende mentsheffing, ongeacht de hoogte van het bedrag. Het extra fiscale voordeel voor groene beleggers gaat 25 mil joen gulden kosten. ANP van onze redactie binnenland APELDOORN - Het laatste natio naal défilé voor Canadese oorlogsve teranen, gisteren in Apeldoorn, bracht ruim 300.000 belangstellen den op de been, verklaarde de politie na afloop. Prinses Margriet nam het défilé af, net als in 1990 en 1995. Op de eretri bune zaten onder anderen Pieter van Vollenhoven en minister De Grave van Defensie, evenals diens Canade se collega-ministers van Defensie en Veteranenzaken. Ook J. Kamminga, commissaris van de koningin in Gel derland, was aanwezig. In 1995 trok het défilé circa 300.000 bezoekers en waren er 150 0 0 deelne mende veteranen. Inmiddels is het aantal veteranen geslonken tot 3000 a 4000. Dat was voor de organisatie reden het défilé dit jaar voor het laatst te houden. De oudste deelne mer was 92 jaar. De meeste veteranen in Apeldoorn waren tussen de zeventig en tachtig Ze hielden zich kranig: onder het pu bliek werden zes mensen onwel, maar onder de oude vechtjassen nie mand. Het défilé was iets kleiner dan vijf jaar geleden. De route was ingekort en het evenement duurde twee in plaats van vier uur. In 1995 bleek het défilé, mede door de warmte, te zwaar voor een aantal veteranen. De EHBO draaide toen overuren. De optocht begon bij Paleis Het Loo omdat de Canadezen dat bij de be vrijding uitkozen als hoofdkwartier voor het Eerste Canadese Leger. Be geleid door militaire muziekgezel schappen, liepen de veteranen naar het Marktplein in het centrum van de stad. Er reden meer dan honderd his torische militaire voertuigen mee. Veteranen die de parade niet te voet konden of wilden afleggen, namen plaats in de jeeps, tanks en andere voertuigen. ANP Een Canadese oorlogsveteraan krijgt een pakkerd. foto Raymond Rutting/ANP van onze redactie binnenland WILLEMSTAD - Het Antilli aanse parlement verzet zich tegen het wetsontwerp dat An tilliaanse jongeren dwingt een inburgeringscursus te volgen voordat ze zich in Nederland mogen vestigen. Het parlement meent dat verplichte inburge ring als toelatingscriterium in strijd is met Europese verdra gen. In het parlement in Willemstad werd vrij dagavond unaniem een motie aangenomen, waarin het parlement stelt dat iedereen AMSTELVEEN - De KLM hoeft bij de reorganisatie Baseline minder arbeidsplaatsen te schrappen als het efficiënter gaat werken en doelgerichter bezuinigt, meent de onderne mingsraad. In een alternatief plan komt de OR tot 605,5 mil joen gulden aan besparingen, vijftig miljoen meer dan in het oorspronkelijke reorganisatie plan van de KLM-directie. Bovendien kan dat bedrag wor den gehaald zonder alle van de voorgenomen tweeduizend ar beidsplaatsen te schrappen. Volgens de OR hoeven niet meer dan 1343 arbeidsplaatsen te verdwijnen. De KLM-top kondigde in maart een forse reorganisatie aan. De luchtvaartmaatschappij zag zich daartoe gedwongen door de hoge brandstofkosten en de overcapaciteit. FNV Bondgenoten is positief over de plannen, maar kan de definitieve betekenis ervan op enkele punten nog niet aange ven. Een daarvan is het aantal gedwongen ontslagen, dat bij het begin van Baseline op zes honderd werd geschat en inmid dels tot 300-350 is terugge bracht. De bond verwacht zeil' dat een nog lager aantal haal baar moet zijn. Op welk aantal de OR in haar plan uitkomt weet de bond niet, maar het kan vol gens bestuurder J. Smeets niet anders dan dat dit lager ligt. De KLM komt begin deze week met een reactie. ANP het recht heeft welk land dan ook te verlaten. Bovendien heb ben Antillianen het Europese burgerschap en dus het recht vrij op het grondgebied van de lidstaten te reizen en te verblij ven. Volgens de volksvertegenwoor digers moet de oplossing van de jongerenproblematiek niet ge zocht worden in de invoering van emigratie- of immigratie- beperkende maatregelen. Ze vragen de Antilliaanse regering Nederland erop te wijzen dat een integrale aanpak van de problematiek op de eilanden zelf effectiever is. Hierbij is de hulp en bijstand van Nederland volgens de parlementariërs on ontbeerlijk. De inburgeringswet houdt in dat jongeren tot 25 jaar zonder een diploma op ten minste mavo-niveau, eerst de verplich te cursus moeten volgen voordat ze naar Nederland mogen ver trekken. Het kabinet-Pourier kwam dit begin dit jaar overeen met minister Van Boxtel (Inte gratiebeleid) en staatssecretaris G. de Vries (Koninkrijksrela ties). De Tweede Kamer dringt al geruime tijd aan op maatre gelen om de instroom van onop- geleide en kansloze Antilliaanse jongeren in te dammen. „Hier hebben we toch wel een probleem", reageerde Van Box tel zaterdag. „Wij hebben een afspraak met het meerderheids- kabinet-Pourier en daar hou den wij ze aan. De liefde binnen het Koninkrijk kan niet van één kant komen." De bewindsman wil dat de inburgeringscursus volgens afspraak nog dit kalen derjaar van start gaat op de ei landen. Juristen Volgens Van Boxtel heeft Pou- rier voldoende argumenten om het parlement alsnog te overtui gen. Zo zouden juristen hebben uitgezocht dat de wet niet in strijd is met Europese regelge ving. Daarin zou worden ge steld dat je burgers niet vast "mag houden in een land, maar eventueel wel voorwaarden mag stellen aan het vertrek naar een ander land. WD-Tweede-Kamerlid Rijp- stra neemt de opstelling van het Antilliaanse parlement hoog op. „Zij sluiten de ogen voor de problemen. Dit is een gezame- lijkprobleem en moet dus ook zo worden opgepakt. De eilanden moeten ook wat doen." ANP LIESVELD - Een bootje van Rijkswaterstaat gaat in Liesveld door de wasstraat. De eerste wasstraat voor boten werd er zaterdag in gebruik genomen. foto Robert Vos/ANP DEN HAAG - Staatssecretaris Ybema van Economische Zaken heeft ingegrepen bij een aantal commerciële activiteiten van de Kamer van Koophandel Zuid- Limburg. Volgens de staatssecretaris neemt de Zuid-Limburgse Ka mer van Koophandel in strijd met de wet deel in een aantal commerciële activiteiten waar onder de renovatie van het Maastrichtse voetbalstadion De Geusselt van eredivisieclub MW Ybema heeft de Kamer voor een jaar die commerciële activitei ten verboden. Daarna volgt waarschijnlijk een definitief verbod. De Kamer was van plan voor circa tien miljoen gulden deel te nemen in de renovatie van het MW-stadion dat het centrum zou moeten worden van een bussinesspark. Daarnaast wil de Kamer voor bijna eenzelfde bedrag deelnemen in aantal an dere kantorencentra in Zuid- Limburg, in een commerciële krant voor het Zuid-Limburgse bedrijfsleven en een toeristisch- recreatieve ontwikkelings maatschappij. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3