Collectie museum uitgebreid Praalwagen pronkt op plek toekomstig gemeentehuis PZC PZC Voor de lol meevaren met reddingboot FN V-KIEM huldigt vijftien trouwe leden Vlissingse bibliotheek verkeert in geldnood zeeland Goemanszorg in Dreischor Paul Rosenmöller opent Ecoscope in Renesse maandag 8 mei 2000 door Ali Pankow DREISCHOR - Streek- en Landbouwmuseum Goemans zorg in Dreischor kan dankzij de inzet van de leden van de Vrien denstichting bogen op enkele nieuwe aanwinsten en enkele verfraaiingen in het museum zelf. Zo bouwden de vrijwilli- gers de afgelopen maanden een i zogeheten 'schute' die in vroeger tijden gebruikt werd voor het vervoer van allerlei goederen bestemd voor de markt in Zie- rikzee. Andere nieuwe verworvenhe den zijn een barometer, een ver grote foto van vlasrepelaars, een geschilderd doek bij de graanmaaier, een karakteristie ke pop voor de vlashoek en een Meimarkt bij De Klimop DREISCHOR - Openbare basis school De Klimop in Dreischor houdt vrijdag 12 mei een mei- markt met als doel geld in te za melen. Dat geld wordt benut voor activiteiten voor de kinde ren en onder meer ook om mu ziekinstrumenten voor de school aan te schaffen. De meimarkt biedt een gevari eerd scala aan activiteiten zoals doelschieten, schminken, springkussen, spijker slaan, spijkerbroek hangen en lollieta- fel. Er zal ook een terras worden ingericht voor een drankje en een hapje zoals hamburgers en saté. Voor de kinderen zijn er •pannenkoeken en suikerspin nen te koop. De meimarkt op het schoolplein van De Klimop aan de Nieuwe Schoolstraat begint om 15.00 uur en duurt tot 20.00 uur. zonnewijzer voor in de tuin. De thematentoonstelling bestaat dit jaar uit een gevarieerde ver zameling antiek aardewerk. Een nieuw pronkstuk sinds de start van het nieuwe seizoen is cle gerestaureerde kapwagen 'Phaeton de Groof' uit circa 1825. Net als het bezoekersaantal vo rig seizoen, steeg cleze winter ook het aantal 'Vrienden' van het streek- en landbouwmuse um. Het aantal is inmiddels tot 806 donateurs opgelopen. Vol gens het bestuur van Goemans zorg is het dankzij die vele vrij willigers mogelijk het museum springlevend te houden. Bijeenkomst Ten behoeve van de teamgeest en als blijk van waardering voor al die inzet, wordt er op vrijdag 26 mei in het streek- en land bouwmuseum een donateurs bijeenkomst gehouden. De avond wordt geopend door de nieuwe voorzitter van de Vrien denstichting M. K. Buth. Het verdere programma bestaat uit demonstraties en uitleg op zes locaties in en om het muse um. Zo geven Corrie Roskam en Gerda Mol een demonstratie van advocaat maken. Adrie van der Meulen en Paul Smeele ge ven een toelichting bij de wis seltentoonstelling met antiek aardewerk. Lukkie Nederhoed- Zijlstra vertelt alles over de im kerij. Voorzitter Peter de Koeij- er van Agrarisch Schouwen- Duiveland geeft een toelichting op het begrip plattelandsver nieuwing. Wim de Vrieze vertelt over de geschiedenis van de 'platschute' en geeft bovendien een demonstratie met de kook pot. Verder is Sam Uil uitgeno digd om een demonstratie pa- lingroken te geven. De donateursbijeenkomst be gint om 19.30 uur. Bezoekers wachten met ongeduld op het moment dat ze zich kunnen inschepen aan boord van de Martijn Koenraad Hof, de tijdelijke ver vanger van de Harder. Deze reddingboot is in reparatie wegens schade na een valproeffoto Jan ne Wolterbeek door Ali Pankow BURGHSLUIS - De reddingbo ten Graaf van Bijlandt en Mar tijn Koenraad Hof voeren zater dag veelvuldig uit. Dit keer niet voor het redden van drenkelin gen of van mensen in nood aan boord van een schip, maar voor de lol. Het was tenslotte open dag van de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) en het station in het nostalgi sche haventje van Burghsluis trok als vanouds veel bezoekers. „Het waren er overigens zeker niet meer dan vorig jaar, maar misschien heeft dat met de mei vakantie te maken", zegt K. Groeneveld van de KNRM. Toch maakten velen gebruik van de mogelijkheid een tochtje met één van de reddingboten te ma ken. Vooral het grote exemplaar, de Graaf van Bijlandt, was zeer in trek bij de bezoekers. Wie mee wilde aan boord moest een red- clingvest aan. „Aan meevaren kleven altijd gevaren", waar schuwde de KNRM. Die voor waarde gold ook voor een tocht je met de kleinere reddingboot Martijn Koenraad Hof die tij de- lijk wordt ingezet op de post Burghsluis. De eigen tweede boot op deze post, de Harder, is voor enkele maanden in repara tie nadat het schip de zogeheten valproef niet goed had door staan. „De Harder doet al twaalf jaar dienst in Burghsluis. Aanvan kelijk leek het schip de valproef van zesenhalve meter goed te hebben doorstaan. Ook de test om met volle vaart van 55 kilo meter per uur op het strand te landen, verliep goed. Maar kort daarop bleek toch dat de onder kant van het schip was ge scheurd. De reparatie duurt minstens een maand of drie", vertelt Groeneveld. In die perio de kan de post Burghsluis ge bruik maken van de reserveboot Martijn Koenraad Hof. Giften De jaarlijkse open dag van de KNRM is vooral bedoeld om mensen te tonen wat er met hun geld gebeurt. De organisatie ontvangt geen subsidie, maar moet het volledig hebben van giften, donateursgelden en le gaten. Vrijwel alle bemannings leden van de reddingboten wer ken op vrijwillige basis. De meesten zien dit als hobby en hebben elders nog een baan. Volgens Groeneveld is dat geen kleinigheid, want de redding boten in Burghsluis voeren j aar lij ks minstens honderd acties uit. Dat kan variëren van hulp verlening aan vissersschepen tot aan het terughalen van een afgedreven surfer, het redden van een hondje of zelfs een stier die een oversteek via het water niet kan volbrengen. De post in Burghsluis telt één professione le schipper en veertien vrijwilli ge opstappers. Demonstratie Zij maakten zaterdag niet al leen tochtjes met de bezoekers, maar demonstreerden ook hun kunnen bij het redden van een drenkeling op een speciale brancard en bij het blussen van een brandje. Tijdens één van de demonstraties kwam een mel ding van een rubberbootj e dat te ver uit koers zou zijn geraakt, maar dat bleek achteraf loos alarm. Eerste prijs Nut en Uitspanning ZONNEMAIRE - Harmonievereniging Nut en Uitspanning uit Zonnemaire heeft zaterdag een eerste prijs behaald tij dens een concours in Zutphen. Het muziekkorps voerde het werk Space Man van Jean Kesteman uit en verwierf daar 82 punten mee. Dat was goed voor een eerste prijs. Daar Nut en Uitspan ning bij de loting als laatste deelnemer was genoteerd, kreeg het korps als afsluiting van het concours de mogelijkheid twee toegiften te spelen. Eerst werd het vrolijke werk Samo- rim van Tony Jabovski gespeeld en daarna het swingende Swingin' Boogie van Charles Verbiest. Dieven stelen geluidsapparatuur ZIERIKZEE - Bij een inbraak in een woning aan de Mogge- straat in Zierikzee is zaterdag tussen 10.00 en 17.00 uur beeld-en geluidsapparatuur gestolen. De spullen hebben een waarde van enkele duizenden guldens. Vlissinger rijdt tegen boom VLISSINGEN - De politie heeft zaterdagavond om half ne gen een 23-jarige automobilist uit Vlissingen aangehouden na een ongeval op de President Rooseveltlaan. De man had te veel gedronken. De Vlissinger reed over de President Roose veltlaan uit de richting van de Koudekerkse weg. In een bocht in de weg maakte hij een stuurfout. De man reed daarop tegen een boom. De Vlissinger kreeg een boete van vierhonderd gul den en een rijverbod van twee uur. Zijn auto raakte bescha digd. De man kwam met de schrik vrij Vredesstichter krijgt klappen GROEDE - Een 20-jarige man uit Sluis-Aardenburg is zater dagnacht geslagen toen hij wilde optreden als vredesstichter in het Groedese uitgaansleven. In een etablissement in de Voorstraat in Groede ontstond na één uur 's nachts onenigheid tussen bezoekers. In een poging de boel te sussen kwam het slachtoffer tussenbeide; vervolgens kreeg hij van een ruzie maker een tik in zijn gezicht. Zijn lip moest worden gehecht en ook werden enkele tanden losgeslagen. Belg moet rijbewijs inleveren AXEL - Een 49-jarige automobilist uit het Belgische Beveren kon zondag rond het middaguur zijn rijbewijs inleveren. De man werd op de Derde Verkorting in Axel door de politie aan gehouden voor een blaastest. Uit de ademanalyse bleek dat de Belg vier maal te veel had gedronken. De drankrijder kreeg een dagvaarding overhandigd, een rijverbod van 12 uur en zijn rijbewijs is ingenomen. Auto herhaaldelijk geramd HULST - Een onbekende automobilist heeft in de nacht van zaterdag op zondag herhaalde keren dezelfde geparkeerde auto aangereden. Rond half vijf 's nachts werd de auto van een 22-jarige Hulstenaar verschillende keren in de flank geramd. De aanleiding is niet duidelijk. De linkerkant van het geram de voertuig raakte zwaar beschadigd. Lamswaarde viert 5 mei op 6 mei LAMSWAARDE - Als een van de weinige plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen liet Lamswaarde de bevrijding niet aan zich voorbij gaan. Het plaatselijke feestcomité hield zaterdag in het dorp een groot bevrijdingsfeest. Omdat veel dorpsbe woners op 5 mei toch moesten werken, feestte Lamswaarde een dag later. De festiviteiten speelden zich zaterdag af in en rond de dril horecagelegenheden en dorpscentrum De Luifel. door Ali Pankow RENESSE - Fractievoorzitter Paul Rosenmöller van Groen- Links in de Tweede Kamer ver richt woensdag 31 mei om 11.00 uur samen met het duo Joop Troop en Karei Kluts de officiële opening van het Ecoscope in Re- Na de openingshandeling houdt Rosenmöller een toespraak. Dat doen ook wethouder Ger van de Velde-de Wilde van de gemeente Schouwen-Duiveland, direc teur Jaap Hulstein van Stich ting 't Gors en directeur Leo Ja cobs van het Ecoscope. Vanaf half twaalf krijgen de ge nodigden de gelegenheid het Ecoscope te bekijken. Leerlin gen van openbare basisschool 't Staepelóf in Renesse zijn daar bij behulpzaam. Het Ecoscope ligt direct naast het transferium in Renesse. Het milieu staat er centraal. Door middel van computerspellen en zogeheten doe-opstellingen kan de bezoeker op grote schaal kennis maken met recente tech nologische ontwikkelingen op REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl natuur- en milieugebied. Alles zit verpakt in gebeurtenissen waarbij de bezoeker zelf via ei gen keuzen de loop van het spel bepaalt en de toestand van na tuur en milieu kan beïnvloeden. Het is de bedoeling dat bij ieder spel 'eco-punten' worden ge scoord op een lifestyle-schaal. De uitkomst kan variëren van milieubarbaar tot ecovriend. Avonturentuin Kinderen kunnen buiten veel ontdekken in de avonturentuin en in het doolhof. In het labora torium kunnen zij door experi menten het een en ander over de natuur te weten komen. Rondom het Ecoscope zijn vier cultuur-historische tuinen aan gelegd. Daarin wordt de ge schiedenis en de toekomst van de landbouw en het gebruik van de ruimte weergegeven. Onder invloed op brommer ZIERIKZEE - Een 17-jarige in woner van Zierikzee is zaterdag in de vroege ochtend in de Zuid- wellestraat betrapt op het rijden onder invloed op een brommer. De bromfietser had tweemaal de toegestane hoe veelheid alcohol gedronken. Hij kreeg een dagvaarding en een rijverbod van vier uur. De mede passagier die hij achterop had, kreeg een boete omdat hij geen helm droeg. ZIERIKZEE - De praalwagen van het korps Oosterland van de vrijwillige brandweer, die vrijdag meereed in de optocht ter gelegenheid van het bevrij- dingsdagfeest, kreeg een lan ger leven toebedeeld dan aan vankelijk de bedoeling was. De brandweer in Oosterland oogstte veel succes met een model van het omstreden ge meentehuis dat in Zierikzee moet verrijzen. „Een aardigheidje, meer niet hoor"sprak brandweerman A Ista vrijdag tijdens de optocht. De bouw van dit model-ge- meentehuis kostte overigens heel wat uurtjes vrije tijd. De vrijwillige brandweerlieden hebben er ongeveer vijf maan den aan gebouwd. Wellicht vonden ze dat toch wel erg veel inspanning voor slechts één optocht. Een deel van hun kunstwerk kreeg zaterdag dan ook een andere locatie, zodat nog veel meer mensen het kunnen aan schouwen. Het 'model-ge meentehuis' staat nu te pron ken op de hoek van de Laan van Saint Hilaire en de Nieu we Kooiweg in Zierikzee. Pre cies op de plek waar straks het echte gemeentehuis zal wor den gebouwd. foto Janne Wolterbeek door Mieke van der Jagt GOES - Penningmeester Harry van den Dungen van FNV- KIEM heeft zaterdag tijdens een feestelijke bijeenkomst in Ter minus in Goes maar liefst vijf tien zeer trouwe leden van de bond in het zonnetje gezet. Acht werknemers in de sectoren kunsten, informatie en media bleken dit j aar al veertig j aar lid van een van de vakbonden die onlangs zijn samengegaan in FNV-KIEM. Drie bondsleden betalen al vijftig jaar trouw hun contributie aan de solidariteit met vakgenoten en twee leden zijn al zestig jaar bij de vak bond. Dat waren J. M. Capello uit Goes en H. C. Ritsman uit Middelburg. J. Verschuur uit Zierikzee voelt zich al zeventig jaar sterker door zijn bondslid maatschap. L. D. Pool uit Oost- kapelle werd, net als Verschuur, in 1930 lid. Hij kon echter niet naar Goes komen om zijn attentie in ont vangst te nemen. Van Den Dun gen en Jan Joosse van de afde ling Zeeland van FNV-KIEM reisden daarom na de bijeen komst af naar Oostkapelle. Behalve de jubilarissen was er nog een reden voor een bijeen komst. De afdelingen Zeeuws- Vlaanderen, Walcheren en Noord-en Midden Zeeland fu seerden onlangs tot één FNV- KIEM-afdeling. Vijf bestuurs leden uit de verschillende afde lingen namen daarom afscheid. De trouwe leden van FNV-KIEM, met vooraan van links naar rechts: H. C. Ritsman (60 jaar lid), J. Ver schuur (70 jaar lid) en J. M. Capello (60 jaar lid). foto Dirk-Jan Gjeltema door Ab van derSluis VLISSINGEN - Bibliotheek 't Spui in Vlissingen komt geld tekort. Dit jaar moet 238.000 gulden bezuinigd worden. De gemeente Vlissingen is ge vraagd om een extra, jaarlijkse subsidie van 163.000 gulden. Dat blijkt uit de begroting van de bibliotheek. De nieuwe mediatheek is sinds zij overstapte op een nieuw ta rievenstelsel een fors aantal le ners kwijtgeraakt. Directeur C. Hamann zei in maart dat er sinds de opening, ruim een half jaar geleden, 270 lezers zijn overgestapt naar de Zeeuwse Bibliotheek. Het tarievenstelsel van 't Spui houdt in dat mensen per dag 35 cent per boek beta len. Lezers, die een zogeheten Spuipas hebben, betalen 65 gul den per jaar, waarvoor één boek gratis per week kan worden ge leend. Het abonnementsgeld van de Zeeuwse Bibliotheek kost 42,50 gulden naast het kwartje leengeld per boek. In april zijn er diverse gesprek ken geweest tussen de wethou ders T. R. K. Meijers (financiën) en L. C. Poppe-de Looff (biblio theek) en de bibliotheekdirectie om inzicht te krijgen in de te verwachten tekorten. Het vast stellen van de gaten in de begro ting was erg moeilijk omdat de gemeentelijke administratie verstrengeld is met de admini stratie van de bibliotheek. De gemeente Vlissingen heeft van 't Spui bezuinigingsmaatregelen geëist. Het personeel van de media theek heeft geschrokken gerea geerd op de tekorten en de voorgestelde bezuinigings maatregelen. De directie wil dit jaar 55 mille korten op perso neelskosten. Er zal bijvoorbeeld minder gebruik worden ge maakt van uitzendkrachten. Drie gewonden bij ongeval VROUWENPOLDER - Op de kruising Vrouwenpolderseweg- /Noorddijk in Vrouwenpolder zijn zondagmiddag rond half twaalf een auto en een motorrij der op elkaar gebotst. De automobilist, een 26-jarige man uit de gemeente Vegre, zijn 21-jarige passagier, eveneens uit de gemeente Veere en de 61- jarige motorrijder uit Klundert zijn voor onderzoek naar het ziekenhuis in Vlissingen ge bracht. Het personeel moet, blijkt uit de begroting, 45.000 gulden inle veren. De grootste bezuini gingspost is de aankoop van boeken. De directie wil dit jaar voor maar liefst 138.000 gulden minder boeken aankopen. Het personeel heeft vraagtekens ge zet bij de bezuinigingsplannen. Het vindt dat zo de dienstverle ning in gevaar komt. De gemeente heeft inmiddels een aantal afspraken gemaakt met het stichtingsbestuur van de bibliotheek om overschrij dingen van de begroting te voor komen. De nota's uit het eerste kwartaal worden streng gecon troleerd. Er komt een onderzoek naar de financiële administratie en er wordt een analyse ge maakt van de inkomsten van de bibliotheek uit leesgeld, de Spuipassen en andere bijdra gen. Daarmee hoopt de gemeen te duidelijkheid te krijgen over een mogelijke groei van de in komsten. Uit een onderzoek onder zeven tien openbare bibliotheken met een verzorgingsgebied tussen de veertig- en zesenzestigduizend inwoners blijkt dat de klanten gemiddeld per jaar 441.000 gul den opbrengen. Vlissingen ver wacht dit jaar slechts twee ton binnen te halenIn 19 9 8 bedroeg dat nog 156.000 gulden, 't Spui moet het bedrag van 441.000 gulden per jaar in 2002 zien te realiseren. Geraniummarkt Groei en Bloei ZIERIKZEE - De Schouwen- Duivelandse afdeling Groei en Bloei van de KMTP houdt zater dag 20 mei op het plein bij de Nieuwe Kerk in Zierikzee een geraniiiinmarkt. De markt biedt een keur aan bloeiende planten, waarmee de liefhebber zich in de zomer graag omringt. De belangstelling voor tuinie ren neemt nog steeds toe en de deelnemers aan de geranium- markt spelen daar uiteraard op in. De geranium in vele kleuren en bladvormen speelt welis waar de hoofdrol, maar naast het éénjarig zomergoed worden op deze markt ook vaste planten en kleine sierheesters aangebo den. In de stand van Groei en Bloei zal gedemonstreerd worden hoe sierobjecten in de vorm van manden van gaas en lood gevuld met mos en sedum worden ge maakt. De geraniummarkt be gint om 9.00 uur en duurt tot 13.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 29