Spoor open naar nieuwe haven PZC Vlissingse bibliotheek verkeert in geldnood PZC FNV zet jubilarissen in het zonnetje Nieuw vlasmonument maakt de tongen los Straatteams strijden in zaal om voetbaltitel Museum Dreischor breidt collectie uit zeeland In vijf weken goederenlijn Paul Rosenmöller opent Ecoscope in Renesse Coen Minderhoud weer beste jonge ringrijder maandag 8 mei 2000 De nieuwe spoorlijn werd in ijltempo aangelegd. foto Lex de Meester door Jeroen Vlieqenberg I VLISSINGEN - In vijf weken tijd heeft NS Railinfrabeheer een spoorlijn rondom de Scal- diahaven in Vlissingen-Oost aangelegd. Vandaag, maandag, wordt de lijn officieel in gebruik genomen. Sinds eind april kunnen goede rentreinen overigens al gebruik maken van deze nieuwe lijn in het Sloegebied. Dit goederens- poor verbindt de Scaldiahaven met de spoorlijn tussen Vlissin gen en Roosendaal. Plannen voor de ontsluiting van Ideze nieuwe haven waren er al in 1997, maar Railinfrabeheer wilde eerst de komst van nieuwe bedrijven afwachten die be hoefte hadden aan een spoor verbinding. „Het nieuwe goederenspoor is een zogeheten stamlijn die bin nen het industriegebied rond de hele Scaldiahaven loopt", zegt M. Ramsteijn, projectbegelei der NS Railinfrabeheer. Rond de Frankrijkweg takt de nieuwe lijn aan op het bestaande traject dat via Lewedorp aansluit op de Sloelijn. Verbrugge Volgens Ramsteijn is Verbugge International het eerste bedrijf dat zich in de Scaldiahaven heeft gevestigd. Ramsteijn: ,,In februari kregen we het verzoek van Zeeland Seaports en Verbrugge Interna tional om de spoorlijn in hoog tempo aan te leggen. Het eerste schip, afkomstig uit Canada, zou namelijk al begin mei in de Scaldiahaven aanmeren." De Scaldiaspoorlijn is in op dracht van het ministerie van Verkeer en Waterstaat aange legd door ingenieursbureau Ar- cadis Bouw/Infra en aannemer Volker Stevin Rail Traffic. Het project verliep bijzonder voortvarend, want het spoor is al sinds 20 april berijdbaar. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Bibliotheek 't Spui in Vlissingen komt geld tekort. Dit jaar moet 238.000 gulden bezuinigd worden. De gemeente Vlissingen is ge vraagd om een extra, jaarlijkse subsidie van 163.000 gulden. Dat blijkt uit de begroting van de bibliotheek. De nieuwe mediatheek is sinds zij overstapte op een nieuw ta rievenstelsel een fors aantal le ners kwijtgeraakt. Directeur C. Hamann zei in maart dat er sinds de opening, ruim een half jaar geleden, 270 lezers zijn overgestapt naar de Zeeuwse Bibliotheek. Het tarievenstelsel van 't Spui houdt in dat mensen per dag 35 cent per boek beta len. Lezers, die een zogeheten Spuipas hebben, betalen 65 gul den per jaar, waarvoor één boek gratis per week kan worden ge leend. Het abonnementsgeld van de Zeeuwse Bibliotheek kost 42,50 gulden naast het kwartje leengeld per boek. In april zijn er diverse gesprek ken geweest tussen de wethou ders T. R. K. Meijers (financiën) en L. C. Poppe-de Looff (biblio theek) en de bibliotheekdirectie om inzicht te krijgen in de te verwachten tekorten. Het vast stellen van de gaten in de begro ting was erg moeilijk omdat de gemeentelijke administratie verstrengeld is met de admini stratie van de bibliotheek. De gemeente Vlissingen heeft van 't Spui bezuinigingsmaatregelen geëist. Het personeel van de media theek heeft geschrokken gerea geerd op de tekorten en de voorgestelde bezuinigings maatregelen. De directie wil dit jaar 55 mille korten op perso neelskosten. Er zal bijvoorbeeld minder gebruik worden ge maakt van uitzendkrachten. Het personeel moet, blijkt uit de begroting, 45.000 gulden inle veren. De grootste bezuinigingspost is de aankoop van boeken. De di rectie wil dit jaar voor maar liefst 138.000 gulden minder boeken aankopen. Het perso neel heeft vraagtekens gezet bij de bezuinigingsplannen. Het vindt dat zo de dienstverlening in gevaar komt. De gemeente heeft inmiddels een aantal afspraken gemaakt met het stichtingsbestuur van de bibliotheek om overschrij dingenvan de begroting te voor komen. De nota's uit het eerste kwartaal worden streng gecon troleerd. Er komt een onderzoek naar de financiële administratie en er wordt een analyse ge maakt van de inkomsten van de bibliotheek uit leesgeld, de Spuipassen en andere bijdra gen. Daarmee hoopt de gemeen te duidelijkheid te krijgen over een mogelijke groei van de in komsten. Uit een onderzoek onder zeven tien openbare bibliotheken met een verzorgingsgebied tussen de veertig- en zesenzestigduizend inwoners blijkt dat de klanten gemiddeld per jaar 441.000 gul den opbrengen. Vlissingen ver wacht dit jaar slechts twee ton binnen te halenIn 1998 bedroeg dat nog 156.000 gulden, 't Spui moet het bedrag van 441.000 gulden per jaar in 2002 zien te realiseren. Alles zit verpakt in gebeurtenis sen waarbij de bezoeker zelf via eigen keuzen de loop van het spel bepaalt en de toestand van natuur en milieu kan beïnvloe den. Avonturentuin Kinderen kunnen buiten veel ontdekken in de avonturentuin en in het doolhof. In het labora torium kunnen zij door experi menten het een en ander over de natuur te weten komen. Rondom het Ecoscope zijn vier cultuur-historische tuinen aan gelegd. Daarin wordt de ge schiedenis en de toekomst van de landbouw en het gebruik van de ruimte weergegeven. door Ali Pankow RENESSE - Fractievoorzitter Paul Rosenmöller van Groen- Links in de Tweede Kamer ver richt woensdag 31 mei om 11.00 uur samen met het duo Joop Troop en Karei Kluts de officiële opening van het Ecoscope in Re- Het Ecoscope ligt direct naast het transferium in Renesse. Het milieu staat er centraal. Door middel van computerspel len en zogeheten doe-opstellin- gen kan de bezoeker op grote schaal kennis maken met recen te technologische ontwikkelin gen op natuur- en milieugebied. door Barend Pelgrim KOEWACHT - Het laatste woord is nog niet gezegd over de plaatsvervanger van De Vlasser. Daarmee heeft Axel volgens cultuurwethouder J. van Schaik in ieder geval één van de voor naamste doelstellingen bereikt: het nieuwe vlasmonument aan de Emmabaan in Koewacht maakt de tongen los. Onder grote belangstelling werd zondagochtend het kunst werk van de Walsoordense beeldhouwer Luc Ingels ont huld. liet beeld is ruim twee meter hoog en bestaat uit drie zuilen van zwart marlingraniet met een geperforeerde metalen be dekking. Daaronder, in het mid den, staat een vlasschoof van crèmekleurig marmer op een sokkel van wit marmer. Ingels heeft ruim drie maanden werk gehad aan het gevaarte en is persoonlijk erg content met het resultaat. De combinatie tussen locatie, formaat en vorm vindt hij erg geslaagd. De kun stenaar vindt het altijd erg ver velend wanneer bij een onthul- MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder E.L. Ramakers M.J. van der Schot A. van Westen K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc'.nl ling blijkt dat zijn beeld in de omgeving wegvalt en daardoor nietig lijkt. Voor de vormgeving heeft Ingels zich - hoe kan het anders - laten inspireren door de roemrijke re gionale geschiedenis van de vlasteelt en-be werking. De zeef die hij tegenkwam in het vlas museum is vormgegeven als ge perforeerd dakje. In het monu ment keert de zeef terug als vruchtbaarheidssymbool door het silhouet van een zwangere vrouw. Het monument in zijn to taal is dan weer geïnspireerd op de vele kapelletjes in de omge ving, waarbij het Mariabeeld is vervangen door de vlasschoof. De groeven in de onderliggende sokkel verwijzen naar de voren in een omgeploegde akker. Fantasie Wat Ingels betreft komt er niet al te veel tekst en uitleg bij het vlasmonument. „Wat er te zien is, dat moet je aan de kijker zelf overlaten. Op het moment dat je alles gaat uitleggen zet je name lijk de fantasie stop." Of er bij het beeld langs de Emmabaan in Koewacht nog een tekstuele verwijzing naar het vlassersver leden van Oost-Zeeuws-Vlaan- deren moet komen, laat Ingels aan de gemeente Axel over. Veel voetbaltalent uit de wijk Goese Polder deed zaterdag mee aan het zaalvoetbaltoernooi. foto Dirk-Jan Gjeltema door Mieke van der Jagt GOES - Het barst in de wijk Goese Polder van het voetbaltalent. Meestal blijft het ongezien, want veel van de snelheid, de techniek en de behendigheid die in de wijk aanwezig is, is niet georganiseerd in sportclubs of voetbalverenigingen. Robbie Dahou, van het Sportbuurtwerk Goese Polder weet dat heel goed. Hij orga niseerde zaterdag het derde zaalvoetbal- toernooi voor straatteams uit cle Goese Polder. Aan het eind van de dag kon zijn conclusie niet anders luiden dan:,Uiterst sportief, erg spannend en heel gezellig." Wethouder C. R. M. M. Linssen, de wijk wethouder van de Goese Polder, en A de Jonge van de ZLM, de hoofdsponsor van het toernooi, verrichten 's ochtends wat onhandig de aftrap. Daarna traden acht teams van zeven spe lers tegen elkaar in het strijdperk. Hun naam ontleenden de teams doorgaans uit het land van hun voorvaders: 'Marokko', 'Sranang', Creools voor Suriname, het land van herkomst van het team van de Kuijperhof en 'Sari Kart', Turks voor gele kaart. Andere teams ontlenen hun naam aan een werkgever, bijvoorbeeld 'C1000' en 'Mossel'. Teams van straatgenoten ver zonnen gewoon een gekke naam: PC Mondjevol, TruusjeTrap en Whup Whrup Sede Clupie. Een gezamenlijke identiteit lijkt wel te helpen in de voetbalsport want Sranang won de finale tegen Sari Kart. Het Turkse team had even daarvoor een uiterst span nende wedstrijd gespeeld tegen Marokko, dat derde werd. Robbie Dahou: „Volgend jaar weer. Zeker weten!" door Mieke van der Jagt GOES - Penningmeester Harry van den Dungen van FNV- KIEM heeft zaterdag tijdens een feestelijke bijeenkomst in Ter minus in Goes maar liefst vijf tien zeer trouwe leden van de bond in het zonnetje gezet. Acht werknemers in de sectoren kunsten, informatie en media bleken dit jaar al veertig jaar lid van een van de vakbonden die onlangs zijn samengegaan in FNV-KIEM. Drie bondsleden betalen al vijftig jaar trouw hun contributie aan de solidariteit met vakgenoten en twee leden Postzegelavond KLOETINGE - Filatelistenver eniging De Bevelanden houdt op donderdag 11 mei een post zegelavond in dorpshuis Amici- tia in Kloetinge. Jeugdige fila telisten worden om 19.00 uur verwacht, volwassen verzame laars om 19.30 uur. De clubvei ling begin om 20.30 uur. zijn al zestig jaar bij de vak bond. Dat waren J. M. Capello uit Goes en H. C. Ritsman uit Middelburg. J. Verschuur uit Zierikzee voelt zich al zeventig jaar sterker door zijn bondslid maatschap. L. D. Pool uit Oost- kapelle werd, net als Verschuur, in 1930 lid. Hij kon echter niet naar Goes komen omzijn atten tie in ontvangst te nemen. Van Den Dungen en Jan Joosse van de afdeling Zeeland van FNV- KIEM reisden daarom na de bij eenkomst af naar Oostkapelle. Behalve de jubilarissen was er nog een reden voor een bijeen komst. De afdelingen Zeeuws- Vlaanderen, Walcheren en Noord-en Midden Zeeland fu seerden onlangs tot één FNV- KIEM-afdeling. Vijf bestuurs leden uit de verschillende afde lingen namen daarom afscheid. De trouwe leden van FNV- KIEM, met vooraan van links naar rechts: H. C. Ritsman (60 jaar lid), J. Verschuur (70 jaar lid) en J. M. Capello (60 jaar lid), foto Dirk-Jan Gjeltema Politie neemt wapens in beslag GOES - Een 31-jarige inwoner van Goes is zaterdag rond middernacht op de Grote Markt in zijn woonplaats aange houden omdat hij een alarmpistool en twee messen bij zich had. De man heeft de wapens op het politiebureau in moeten leveren. Hij kreeg een boete van 300,-. Meisjes opgepakt voor vernieling GOES - De politie heeft zondagochtend rond 5.30 uur op de Lijnbaan in Goes een 15-jarig meisje uit Kapelle en een 14-ja- rig meisje uit Goes aangehouden omdat ze bij een fietsenstal ling fietsen aan het vernielen waren. Tegen cle meisjes is pro ces-verbaal opgemaakt. Eerste prijs Nut en Uitspanning ZONNEMAIRE - Harmonievereniging Nut en Uitspanning uit Zonnemaire heeft zaterdag een eersteprijs behaald tijdens een concours in Zutphen. Het muziekkorps voerde het werk Space Man van Jean Kesteman uit en verwierf daar 82 punten mee. Drie gewonden bij ongeval VROUWENPOLDER - Op de kruising Vrouwenpolderse- weg/Noorddijk in Vrouwenpolder zijn zondagmiddag rond half twaalf een auto en een motorrijder op elkaar gebotst. De automobilist, een 26-jarige man uit de gemeente Veere, zijn 21-jarige passagier, eveneens uit de gemeente Veere en de 61- jarige motorrijder uit Klundert zijn voor onderzoek naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. Vredesstichter krijgt klappen GROEDE - Een 20-jarige man uit Sluis-Aardenburg is zater dagnacht geslagen toen hij wilde optreden als vredesstichter in het Groedese uitgaansleven. In een etablissement in cle Voorstraat in Groede ontstond na één uur 's nachts onenigheid tussen bezoekers. In een poging de boel te sussen kwam het slachtoffer tussenbeide; vervolgens kreeg hij van een ruzie maker een tik in zijn gezicht. Zijnlip moest worden gehecht en ook werden enkele tanden losgeslagen. Belg moet rijbewijs inleveren AXEL - Een 49-jarige automobilist uit het Belgische Beveren kon zondag rond het middaguur zijn rijbewijs inleveren. De man werd op de Derde Verkorting in Axel door de politie aan gehouden voor een blaastest. Uit cle ademanalyse bleek dat de Belg vier maal te veel had gedronken. De drankrijder kreeg een dagvaarding overhandigd en een rijverbod van 12 uur. Auto herhaaldelijk geramd HULST - Een onbekende automobilist heeft in de nacht van zaterdag op zondag herhaalde keren dezelfde geparkeerde auto aangereden. Rond half vijf 's nachts werd de auto van een 22-jarige Hulstenaar verschillende keren in de flank geramd. De linkerkant van het geramde voertuig raakte beschadigd. Lamswaarde viert 5 mei op 6 mei LAMSWAARDE - Als een van de weinige plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen liet Lamswaarcle de bevrijding niet aan zich voorbij gaan. Het plaatselijke feestcomité hield zaterdag in het dorp een groot bevrijdingsfeest. Omdat veel dorpsbe woners op 5 mei toch moesten werken, feestte Lamswaarde een dag later. doorSjaak Janse OOSTKAPELLE - In Oostka pelle is Coen Minderhoud uit Domburg winnaar geworden van de jongerenwedstrijd ring- rijden voor ringrijders tot en met achttien jaar. Deze wedstrijd kende een span nend wedstrij d verloop met zeer goede prestaties van de jeugdige rijders. Van de 41 deelnemers waren er drie die 19 van de 20 ringen wisten te steken. Coen Minderhoud versloeg in een kamp zijn dorpsgenoot Roel Willemse (2 e) en de uit Zoutelande afkomstige Rian Janse (3e). Door deze overwinning prolon geerde Coen zijn titel. De rijders reden ook één beurt op de ring van 20mm, deze werd door elf deelnemers in gestoken en Rian Janse won de kamp, door als enige de ring van 14mm te ste ken. Opvallend detail aan deze wedstrijd was dat het de broer tjes Rudy en Robby Koets bei den lukte om een uit de bus ge stoken ring op te vangen op de lans. In Emmeloord gaf de Zeeuwse Ringrijders Vereniging op 5 en 6 mei een demonstratie ringrij- den. Op 5 mei werd Dennis Wil- leboordse winnaar met 20 van de 20 ringen voor Arno Francke met 19 ringen en Simon de Pag- ter met 18 ringen. Op 6 mei waren er 4 rijders die 15 van de 16 ringen wisten te steken. Bennie Paauwe ging er met de dagprijs van door na kamp met Piet Jan Reijnierse (2e), Dingeman de Visser (3e) en Arno Francke (4e). Het totaal klassement na twee dagen werd gewonnen door Dennis Wille- boordse met 34 van de 36 ringen na kamp met Arno Francke. De derde plaats was voor Simon de Pagter met 32 ringen. De polle pel werd gewonnen door Peter de Vos. Agenda ZRV 13 mei: Ringrijden Grijpskerke (kerkring) OS.00-17.30 en Kapelle (v.d. Biltlaan) 08.00-17.30. door Ali Pankow DREISCHOR - Streek- en Landbouwmuseum Goemans- zorg in Dreischor kan dankzij de inzet van de leden van de Vrien denstichting bogen op enkele nieuwe aanwinsten en enkele verfraaiingen in het museum zelf. Zo bouwden de vrijwilli gers de afgelopen maanden een zogeheten 'schute' die in vroeger tijden gebruikt werd voor het vervoer van allerlei goederen bestemd Voor de markt in Zie rikzee. Andere verworvenheden zijn een barometer, een vergrote foto van vlasrepelaars, een geschil derd doek bij de graanmaaier, een karakteristieke pop voor de vlashoek en een zonnewijzer voor in de tuin. De thematen toonstelling bestaat dit jaar uit antiek aardewerk. Een nieuw pronkstuk is de gerestaureerde kapwagen 'Phaeton de Groof' uit circa 1825. Donateurs Net als het bezoekersaantal vo rig seizoen, steeg deze winter ook het aantal 'Vrienden' van het streek- en landbouwmuse um. Het aantal is inmiddels tot 806 donateurs opgelopen. Vol gens het bestuur van Goemans- zorg is het dankzij die vele vrij willigers mogelijk het museum springlevend te houden. Ten behoeve van de teamgeest en als blijk van waardering voor al die inzet, wordt er op vrijdag 26 mei in het streek- en land bouwmuseum een donateurs bijeenkomst gehouden. De avond wordt geopend door de nieuwe voorzitter van de Vrien denstichting M. K. Buth. Het verdere programma bestaat uit demonstraties en uitleg op zes locaties in en om het muse um. Zo geven Corrie Roskam en Gerda Mol een demonstratie van advocaat maken. Adrie van der Meulen en Paul Smeele ge ven een toelichting bij de wis seltentoonstelling met antiek aardewerk. Lukkie Nederhoed- Zijlstra vertelt alles over de im kerij. Voorzitter Peter de Koeij- er van Agrarisch Schouwen- Duiveland geeft een toelichting op het begrip plattelandsver nieuwing. Wim de Vrieze vertelt over de geschiedenis van de 'platschute' en geeft bovendien een demonstratie met de kook pot. Verder is Sam Uil uitgeno digd om een demonstratie pa- lingroken te geven. De donateursbijeenkomst be gint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 23