Zwamborn is blij dat het erop zit Strijd in pitstraat beslist Rittsel treedt uit anonimiteit met zege Duinkerken Driebander Sanchez Europees kampioen Van Essen leeft zich uit in ATB-race Goes Trainer viert eigen feestje na titel NAC door Björn Goorden BREDA - NAC uit Breda werd zaterdag kampioen van de eer ste divisie na een 2-0-overwin- ning op kleine broer RBC en be leefde een merkwaardig feest. Na de uitreiking van de kampi- oensschaal sjokte NAC-trainer Kees Zwamborn eenzaam en al leen terug naar zijn dug-out, terwijl de spelers uitgelaten met de schaal aan een ereronde be gonnen. Het lag aan de overre dingskracht van de supporters dat Zwamborn ook zijn ereron de kreeg, een eenzame welis waar. Kees Zwamborn vierde zijn eigen feestje. „Ik ben blij dat het erop zit." Even daarvoor had de in Kloe- tinge woonachtige trainer de supporters op zijn beurt al een eerbetoon gebracht. Gehuld in een NAC-shirt met de tekst 'B- Side bedankt!' toog hij vijf mi nuten voor het einde van de wedstrijd naar de supporters- schare, die hem massaal toe zong. „Hetzijn de meest positief ingestelde mensen bij NAC. Zij zijn mij altijd blijven steunen", legde hij uit. Dat kon hij van het bestuur en de spelers nauwe lijks zeggen. Na het eindsignaal van scheidsrechter Oskam, dat ruim een minuut te vroeg klonk, wilde een aantal spelers hem niet eens de hand schudden. Het was kenmerkend voor het afgelopen seizoen bij NAC, dat een reeks van incidenten kende. Het begon met de vuurwerkbom die in de handen van de onfor tuinlijke Dordrecht'90-doel- man Van der Werff ontplofte. Gevolgd door de problemen met het verkrijgen van een werkver gunning voor de Braziliaanse 'supertalenten' Cristiano en Sergio, die daarna nauwelijks aan spelen toekwamen, en de contractperikelen rond trainer Zwamborn. In eerste instantie werd hem een nieuw contract voorgelegd, maar daar werd uit eindelijk een stokje voor gesto ken. De relatie met de spelers zou niet optimaal zijn, Zwam- borns werkwijze leverde kritiek op vanuit de spelersgroep. Het bestuur besloot dat hij na dit seizoen moest vertrekken. Onlangs kwam. er nog een inci dent bij. Er was gelekt dat Henk ten Cate voor twee seizoenen was aangetrokken ais trainer en het NOS Sportjournaal meldde het nieuws. Directeur Oltmans wond zich daar enorm over op, want er moest nog veel bespro ken worden, er was nog niets ge tekend, zo verklaarde hij. De verwachtingen zijn echter dat NAC nog deze week Ten Cate presenteert als nieuwe trainer. Ondanks het turbulente seizoen wist NAC toch nog de doelstel ling te halen. De Bredase club moest binnen een jaar terugke ren op het hoogste platform, an ders zou de begroting en dus de toekomst in gevaar kunnen ko men. En dat is gelukt, al was het spel nooit geweldig. In de wedstrijd tegen RBC was het niet anders. De Roosenda lers begonnen sterk tegen een onzorgvuldig NAC, dat zoals vaker vertrouwde op lange-ha- len-gauw-thuis-voetbal en de kwaliteit van. spelers als Ar- veladze en Schreuder. Een vrije trap van middenvelder John van Loenhout caramboleerde via de binnenkant van de paal miraculeus terug in het veld. De zucht van verlichting werd een la-eet van geluk toen stopper Jeffrey van As even later uit een hoekschop van Earnest Stewart raakkopte. Brutaal Het bracht echter weinig veran dering in de wedstrijd. RBC combineerde brutaal richting NAC-doelman Danny d'Hondt en kreeg kansen. Aan het slot kroop NAC door het oog van de naald toen Van As de bal uit een corner opzichtelij k in het doel sloeg en een tweede gele kaart verdiende. Maar scheidsrechter Oskam bezweek onder de druk van een uitverkocht Fujifilm- stadion en hield de kaart in zijn borstzak. De tweede helft was nauwelijks het aankijken waai'd, want toen liet ook RBC het afweten. Het Roosendaalse spitsenkoppel Martijn van Galen en Iwan Re dan ging ten onder aan de dege lijkheid en kracht .van Jeffrey van As en Rob Penders. RBC legde amper nog iets in de weg voor een Bredaas volksfeest. Het was wachten op het beslis sende doelpunt, dat uiteindelijk kwam vanaf invaller Glenn Sal mons voorhoofd. De Zuid-Afri kaan troefde de betrouwbare Eric Hellemons slim af en het stadion ontplofte. Oppassen Op dat moment rook Zwamborn de kans om het publiek te be danken. „Die actie had ik ge pland. Maar bij 1-0 was het wel oppassen. Ik heb gewachttotdat het 2-0 werd." De ode van het publiek die hij daarvoor terug kreeg wist hij wel te apprecië ren. Het was het enige dat hem van deze avond bij zou blijven, dacht hij. Op de vraag of hij het niet prachtig vond allemaal, met de feestende spelers en technische staf op het veld: „Nee, ik heb een goed gevoel overgehouden aan het publiek. Laten we het daar maar op hou den. Als de mensen zeggen dat ik nog redelijk heb meegefeest, dan vind ik dat best. Maar ik had niet het gigantisch uitbun dige gevoel." Terugkijken op het afgelopen seizoen wilde hij niet. Het enige dat hij kwijt wilde was dat hij blij was dat het erop zat. Hij ziet uit naar zijn toekomst als hoofd opleidingen bij Ajax. „De erva ringen zijn zo negatief dat ik blij ben dat ik uit het rumoer weg ben." Hij was nog wel bereid over het komende seizoen van NAC te filosoferen. „Het is geen ploeg die veel wedstrijden in handen kan nemen. Als je dat wilt, moet je versterking halen. Zeker drie eredivisiewaardige spelers moeten erbij komen. Niet in de laatste plaats omdat dit een elftal is met een verleden. Veel jongens in dit elftal zijn een jaar geleden gedegradeerd." Vooral het middenveld heeft nieuwe krachten nodig, aldus Zwamborn. NAC-trainer Kees Zwamborn, gehuld in geel-zwart, staat gespannen langs de lijn tijdens de slotminu ten van de kampioenswedstrijd tegen RBC. foto WFA Schaakcomputer staat remise toe ROTTERDAM - Grootmeester Jeroen Piket heeft bij het NK schaken als eerste moeten aantreden tegen het computerpro gramma Fritz SSS. De meervoudig kampioen had het de hele partij moeilijk, maar kwam met de schrik vxij. Operator ente vens geestelijk vader van Fritz, Frans Morsch, bood op de 51e zet remise aan in een op het oog slechte tot verloren stelling voor Piket. Volgens Morsch evalueerde het programma bij een grote zoekdiepte de kansen meer en meer als gelijkwaardig, terwijl het eerder steeds voordeel voor zwart had aangegeven. Dat Piket nog maar weinig bedenktijd over had, wilde hij niet uitbuiten. Piket reageerde na afloop in elk geval zichtbaar op gelucht: „Zo, die heb ik gehad." Aan de leiding na de eerste ronde gaan de grootmeesters Van Wely, Tiviakov en Van der Sterren. De laatste heeft als enige deelnemer te kennen gege ven op principiële gronden niet tegen de computer te zullen aantreden. ANP Hockeytitel vrouwen Den Bosch DEN BOSCH - De hockeysters van Den Bosch zijn voor de derde keer op rij landskampioen geworden. Na de simpele ze ge van zaterdag (4-0) klopte de ploeg Amsterdam zondag in eigen huis aan de Oosterpias opnieuw (2-0). Den Bosch was daarmee in de best-of-three de sterkste en prolongeerde de ti tel. Voor Amsterdam was het de derde achtereenvolgende fi nale die verloren ging. Bij de mannen ging de titel naar Bloemendaal, dat Den Bosch in het beslissende duel met 5-0 aftroefde. De internationals Remco van Wijk, Jaap DerkBuma (2x) en Teun de Nooijer (2x) waren trefzeker. ANP Beker troostprijs voor Dynamo DEN BOSCH - De volleyballers van Piet Zoomers/Dynamo hebben het seizoen afgesloten met een troostprijs. De ploeg won zondag in Den Bosch de nationale beker. Tegenstander Vrevok werd in vier sets aan de kant gezet. Dynamo had eer der de nationale titel verspeeld aan Vrevok. Een week had trainer Appie Krijnsen de tij d om zijn ploeg op te lappen na de verloren play-offs om de titel. Die klap kwam in Apeldoorn hard aan. Er werd kritiek op het beleid geuit. De basis zou te krap zijn om op het hoogste niveau bij te blijven. Definalebij de vrouwen leek snel in het voordeel vanFacoba- /Weert uit te vallen. De Limburgse ploeg won de eerste twee sets. Daarna kwam tegenstander Arke/Pollux goed terug. In de beslissende vijfde set was het echter met Pollux gedaan. Via 10-2 werd het 15-4 en had Weert de dubbel binnen. ANP Deburghgraeve besluit carrière BRUGGE - De Belg Frederik Deburghgraeve, olympisch zwemkampioen van 1996 en wereldrecordhouder op de 100 meter schoolslag, beëindigt zijn carrière. Hij zei dat zaterdag na het missen van de olympische limiet bij de Flanders Grand Prix Open in Brugge. In de serie zwom Deburghgraeve een tijd van 1.03,87, wat een seconde verwijderd is van de eis van het Belgisch Olympisch Comité (1.02,86). De West-Vlaming, de Belgische hoop op olympisch goud in Sydney, bleef met zijn tijd ook onder de toelatingseis voor het EK in Helsinki. Belga DFB stuurt Stieleke laan uit BERLIJN - Uli Stieleke is ontslagen als assistent-trainer van het Duitse nationale voetbalelftal. Oud-intemational Stiele ke kreeg zijn congé, omdat volgens de Duitse voetbalbond DFB „zijn opvattingen te zeer afweken" van die van bonds coach Erich Ribbeek. De DFB meldde dat Ribbeek op beëin diging van de samenwerking had aangedrongen. Stieleke staat bekend als een harde trainer. Hij leverde felle kritiek op de Duitse spelers, die met het nationale team tegenvallende prestaties boeken. SID van onze sportredactie MADRID - De Spanjaard Da niel Sanchez heeft zondag in Madrid voor de tweede keer in zijn loopbaan de Europese titel in het driebanden veroverd. De biljarter, voormalig wereld kampioen, versloeg in de finale titelverdediger Semih Sayginer uit Turkije. De zege was moei zaam, want Sayginer leidde aanvankelijk met 2-0. Nadat de Turk Sanchez met 15- 9 15-10 had teruggewezen, kwam de kleine Spanjaard sterk terug. Hij liet Sayginer in de volgende drie sets kansloos: 15- 5 15-9 15-9. Sanchez kwam daarmee tot het behoorlijke ge middelde van 1,828 punten per beurt, Sayginer stelde daar 1,558 tegenover. De Nederlanders stelden in Ma drid teleur, op Raimond Burg man na. De speler uit Baarn drong door tot de halve eind strijd, waarin hij van Sayginer verloor. Dick Jaspers verloor in de kwax-tfinale van Sanchez. De uit Hulst afkomstige Jean-Paul de Bruijn, die dertiende werd, verloor in de tweede ronde met 3-1 van de Belg Eddy Leppens. ANP door Wim de Vos GOES - Dieder van Essen was zaterdag ongenaakbaar in de tweede wedstrijd van de ATB- zomercompetitie, die moun tainbikevereniging X-treme dit jaar voor de tweede maal orga niseert. Op het AKF-terrein in Goes was een aantrekkelijk par koers uitgezet, dat door Van Es sen, die normaal gesproken uit komt in de expertklasse, het best werd verteerd. De ATB-zomercompetitie is xxiin of meer een tegenhanger van de competitie die door de KNWU in de wintermaanden Dieleman naar NK roeien ROERMOND - Anne Dieleman van roeivereniging Honte uit Middelburg heeft zich bij regio wedstrijden in Roermond ge plaatst voor het Nederlands kampioenschap, dat midden ju ni op de Bosbaan in Amsterdam wordt gehouden. Dieleman was de stexkste bij de meisjes onder 16 in de skiff en de dubbel twee (met Evelien Ziel- schot). Clubgenoot Louisa Schreij zegeviei'de in de skiff bij de meisjes onder 18. Anne Di eleman werkte in de skiff de twee heats van vijfhondex'd me ter af in 2.18 en 2.37 minuten en eindigde daarmee ruim voor nummer twee Zielschot (2.35 en 2.37). Cathelijne Vossen, even eens uitkomend voor Honte, Werd vijfde (2.26 en 2.58). wordt geox'ganiseerd. „Met dien verstande", aldus X-treme- voorzitter Ad Speliei', „dat onze competitie gericht is op de echte ATB'ers. In de winter is de com petitie meer geënt op de weg renners die in voorbereiding zijn op het nieuwe seizoen." In totaal worden vijf wedstrij den veireden. Zaterdag was in Goes de tweede op een mooi, maar vooral ook pittig pax-- koers, met enkele klimmetjes, veel bochtenwerk en lange rech te stukken. Het was een omloop waarop elke ATB'er zich kon uitleven. Dat deed Dieder van Essen dan ook. Met stip was de Middelburger de sterkste van het gezelschap. Eric Roosch xiit het Brabantse Ossendrecht kon Van Essen nog het dichtst bena deren. Bij de veteranen won Daan Ver hulst uit Waarde, terwijl Jarno Veerhoek uit Ritthem de wed strijd bij de jeugd tot en met zes tien jaar won. Randy Buteijn uit Yerseke was de snelste bij de jeugd tot en met elf jaar. Wielrenner moet een voet missen MONTHEHERMOSO - Spaan se medici hebben zaterdag bij de Spaanse amateurwielrenner Roberto Alcaide een voet moe ten amputeren. Het talent was betrokken bij een zware valpartij üx het slot van de Ronde van Extremadura. De 22-jarige Alcaide wilde binnen kort een profloopbaan begin nen. AFP De Ferrari van Michael Schumacher tijdens de pitstop in Barcelona. Rij het wegrijden zou de Duitser een van de mecaniciens aanrij den. foto Reuters Hdkkinen wint terrein op Schumacher na zege in Barcelona van onze sportredactie BARCELONA - Formule I-races worden steeds vaker in de pitstraat beslist. Mi chael Schumacher heeft er zijn voor sprong in de stand oin het wereldkampi oenschap goeddeels aan te danken. Zijn grote concurrent Mika Hiikldnen versloeg hem zondag in Spanje uitgerekend op zijn favoriete onderdeel. De Finse titelverde diger won de race en liep een groot deel van zijn achterstand op Schumacher in. Hakkinen vierde zijn eerste zege van het seizoen. Zijn Schotse teamgenoot David Coulthard eindigde als tweede. Ook in 1998 en 1999 haalden zij een dubbelzege op het circuit van Catalunya. Schuma cher (Ferrari) staat nog wel eerste in de WK-stand met 36 punten, maar zag Hak kinen (22) en Coulthard (20) naderbij ko men. De beslissing in de vijfde race van het sei zoen viel in de 42e ronde. Michael Schu macher was van pole position gestart en leidde de race, op de voet gevolgd door Hakkinen. Bij hun tweede pitstop kwa men de kemphanen tegelijkertijd binnen. Hakkinen was snel terug op de baan, ter wijl Schumacher 17,5 seconden stil bleef staan. „Van stx'ijd was geen sprake, omdat we problemen hadden bij het tanken", zei Schumacher. De gedemoraliseerde Duitser zakte mede door px-oblemen aan zijn auto terug naar plaats vijf. Tot overmaat van ramp reedhij i n zijn eer ste stop ook nog chef-mecanicien Nigel Stepney aan, die zich met eèn beenkwet- suur in een medische kliniek moest laten behandelen. „Toch kunnen die twee pun ten aan het einde van het seizoen belang rijk zijn", zei Schumacher. Hakkinen reed foutloos, maar Coulthax-d was de held van de dag. Aan de Schot was niet te merken dat hij vijf dagen terug ter nauwernood een vliegtuigcrash had over leefd. Coulthard zorgde bovendien voor een van de hoogtepunten door Michael Schumacher met een fraaie manoeuvre te passeren.. Ferrari-coureur Rubens Barri- chello (derde) zoigde ook voor spektakel, in gevecht met de broertjes Schumachex: Ralf zox-gde voor 'broedermoord' op Mi chael, terwijl Barriehello langs beide Duitsers schoot. Williams bewees dat het Jordan in de strijd om de punten achter Ferrari en McLaren de baas is. De Williams-bolide is na de installatie van de BMW-motor ver rassend snel en betrouwbaar: Ralf Schu macher kwam er als vierde mee binnen en Jenson Button was zesde geworden als hij niet tweei'onden voor het einde zijn motor had opgeblazen. Heinz-Harald Frentzen (Jordan) profiteerde. Onbetrouwbaar Voor de vierde keer dit seizoen bleek de Arrows van Jos Verstappen onbetrouw baar: De Limburger zag zijn race na 25 ronden met technische problemen eindi gen. Hij kreeg de wagen na een pitstop niet in de eerste versnelling. Vorige week had Ar rows nog honderden ronden getest óm de malheur van de eex-ste races uit te bannen. De juichstemming van het begin van het seizoen lij kt behoorlijk bekoeld. Ook Ver stappens Spaanse teamgenoot Pedro de la Rosa viel uit, na eentoixché met de Frans man .Alesi. Wegens onjuiste benzine was hij voor de wedstrijd naar de laatste start- rij gedegradeex'd. ANP van onze sportredactie DUINKERKEN - De Zweed Martin Rittsel heeft zondag zijn belangrijkste overwinning uit zijn loopbaan behaald. De 27- jarige wielrenner zegevierde in de Vierdaagse van Duinkerken. Hij verdedigde zijn leidende po sitie in de tijdrit en de afsluiten de etappe met succes. De laatste rit werd gewonnen door de Est Jaan Kirsipuu. De eindzege in de Ronde van Romandië ging naar de Italiaan Paolo Savol- delli, die zijn ploeg Saeco een dubbelslag bezorgde. Teamge noot Cipollini sprintte naar de Rittsel is een relatief onbekende coureur, bezig aan zijn derde profseizoen. Hij begon in Italië bij Cantina Tollo, om vexvol- gens naar Denemarken over te stappen. Dit seizoen rijdt hij voor Memory Cax-d. Vorig jaar won hij de derde etappe in de Ronde van Argentinië. Redelijk begenadigd als tij drij der kan hij zich redelijk in het peloton staande houden. In Duinkerken won hij geen etappe, maar de eindzege was voldoende. Zon dagmorgen moest Rittsel zijn bekwaamheid laten zien in de korte tijdrit. Hij verdedigde zijn voorsprong op de Litouwer Kasputis voox-beeldig. De Zweed werd vierde op negen se conden van winnaar Dylan Casey. Kasputis zag zijn achtei'- stand groeien van twee naar 24 tellen. Die kon hij in de slotrit niet meer goedmaken. Savoldelli vierde zijn 27e ver jaardag met de eindoverwin ning in de Ronde van Romandië. De Italiaan had in de proloog al toegeslagen. De nummer twee van de, Giro d Italia van vorig jaar bouwde voldoende marge op om zich aan kop te houden. Met Savoldelli kreeg Italië ein delijk een opvolger voor Gi useppe Saronni, die Romandië in 1979 won. De Poolse wielrenner Piotr Wa- decki heeft de leiding genomen in de Vredeskoers. Zijn derde plaats in de individuele tijdrit zondagmiddag was voldoende om de Duitser Danilo Hondo, winnaar van de ochtendetappe, van de eerste plaats te verdrin gen. De zege in de tijdrit over 37 kilometer ging naar de Duitser Steffen Wesemann, net als Hon do lid van de sterke Telekom- ploeg. Voor Wesemann was het al zijn zeventiende dagzege in de geschiedenis van de ronde. De 28-jarige Bart Boom won za terdag op imponerende wijze de Ronde van Overijssel, de vierde wedstrijd in de topcompetitie. Boom, voormalig lid van wieler vereniging Zeeuws-Vlaande- x-en, stond er in de finale hele maal alleen voor. Hij besloot vijftien kilometer voor het einde een vluchtpoging te onderne men. Die was beslissend. AF- P/ANP Rake klappen bij marathon in Almere ALMERE - Hooliganisme in de atletiek? De moeder aller spor ten, altijd zo keurig en be schaafd, werd zondag ontsierd door een incident tijdens de ma rathon van Almere. Atletenmanager Michel Luk- kien werd van zijn fiets getrok ken. Lukkien, die koploper Ro nald Schut begeleidde, kreeg op de grond liggend een slag en een schop van twee mannen. Hij bleek niet in staat zijn begelei- dingsrol te vexvolgen. „Het was de voornaamste reden dat ik te rugviel", aldus Schut, die als fa voriet was begonnen. „Michel had mijn drinkbus en het was zo warm dat ik daar niet zonder kon." ANP Waterpolosters Schelde winnen VLISSINGEN - De waterpolos ters van De Schelde blijven zicht houden op de finale van de districtsbeker. Zaterdag versloeg de Terneu- zense ploeg HZ PC met 2-1. De Schelde was de betere ploeg, maar kon de kansen niet in doel punten omzetten zodat het na twee periodes nog steeds 0-0 was. De Schelde nam in de derde periode een 1-0-voorsprong uit een snelle aanval. Toen in de laatste periode opnieuw een snelle aanval werd afgemaakt, leek de strijd beslist: 2-0. HZ PC profiteerde van de gemak zucht bij De Schelde, waardoor het nog even spannend werd. De Schelde hield de schade echter beperkt tot 2-1. Jolanda Jansen en Rowena Witkamp waren trefzeker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 19