Revanche Bijvelds in Hulst Ronald Krijnen maakt ploegenspel af Ze durven het gas niet vol in te drukken Kloetinge door tegenslag sterk Wielrenners schuilen in garage tijdens onweer in Kwadendamme Thuisnederlaag wordt hockeyers Middelburg fataal sport maandag 8 mei 2000 17 Winst in rally sprint door Björn Goorden HULST - De Ford Escort Cos- worth van Jan Ruitenbeek vliegt haast uit de bocht. Met piepende remmen kan hij de auto nog net uit een Zeeuwse akker houden. Door het corri geren neemt hij ook nog even de andere berm, waar hij op een haar na een wegsprintende fotograaf mist. Er klinkt ge juich van het publiek. Het is een hoogtepunt van een zater dag rallysprint in Hulst. Een paar honderd mensen be volken de haakse bocht op de T-splitsing Clinge Hulst - Graauw - Zandberg. Een twintigtal hypermoderne fo tocamera's staat op de weg gericht als zich weer een rally wagen met een knetterend la waai aandient. Het zijn de éch te liefhebbers die vurig hopen op een spectaculair plaatje. Maar telkens klinken de kreu nen en zuchten van ergenis. „Ze durven het gas niet vol in te drukken", vindt Ruud Nieuwkamer uit het West- Brabantse Heerle. Hij hoopt op een rolletje. „Want ik kom hier echt niet voor de strakke lijnen. Het asfalt is kurkdroog. Dat is wel jammer." En dan met een grijns van oor tot oor: „Dan hadden we hier niet moeten gaan staan. Dat was veel te gevaarlijk geweest." Hij denkt vol meewoed terug aan de rallyauto's van vroeger. „Was het maar zoals vroeger met al die Manta's en Sierra's. Die vlogen nog heerlijk spec taculair door de bocht." Ook Johnny de Bakker en Jean-Paul Reunis uit Hulst zijn een beetje teleurgesteld. „Ze gaan niet zo hard. Ze ge ven niet alles. Ik vind er niet zoveel aan. Volgens mij willen ze de boel heelhouden. Mis schien is Hulst niet belangrijk genoeg voor ze." Het hele pu bliek is niet blij met de be hoedzaamheid van een groot aantal coureurs. Als er niet eens wordt geslipt, is er een voorzichtig boegeroep. Kwaliteiten Nieuwkamer praat met zijn vriend over de rallyrijders die nog moeten komen. Hij geeft niet erg op over de kwaliteiten van de deelnemerslijst. Zo is hij geen fan van Mascha Oor vers' rij vaardigheden. „In het normale verkeer zet Mascha haar wagen nog wel eens ach teruit tegen een paaltje. Die rijdt hier dus mee. Hij neemt zijn woorden echter terug als ze haar bolide uiterst strak door de scherpe bocht stuurt. Als het geluid van de laatste auto is weggestorven, keert de rust weer terug op het Zeeuw se platteland. De rust die slechts een keer per j aar wordt verstoord. Het publiek leunt lui achterover tegen de dijken en geniet van de voorjaarszon. Er is enkel het snorrende ge luid van een hamburgertent, een paar kinderen hebben een woordenwisseling om een pet. De toeschouwers wachten op de vijfde proef, als de wagens voor de laatste keer de scherpe bocht moeten nemen. Nieuw kamer en zijn vriend zullen er niet bij zijn: „Proef vijf doen we gewoon vanaf het terras. Is ook leuk." door Henk de Winter HULST - Al na twee van de zes te rijden klassementsproeven was de uit het Brabantse Erp af- i komstige rally-equipe met va der en zoon Bijvelds vrijwel ze ker van de overwinning in de rallysprint van Hulst. Bijvelds gaf zaterdag in de Mitsubishi Lancer E(i vanaf de eerste me ters zoveel gas, dat de concur rentie gedwongen was tot ach- I tervolgen. Alleen teamgenoot Frits van Eerd kon het ontketende Bij- velds-rallyteam in het begin van de wedstrijd nog een beetje I volgen. In de eerste klasse mentsproef, met de start in de buurt van Nieuw-Namen en de finish in Paal, was Bijvelds ne gen seconden sneller dan zijn j teamgenoot Van Eerd geweest. In de tweede proef, in de buurt jl van Lamswaarde en Kuitaart, was Van Eerd één seconde snel ler dan Bijvelds. Het was de enige misstap die Bijvelds junior aan het stuur van de Mitsubishi Lancer maakte. In de resterende proe ven was de equipe-B ij velds een- voudigweg de snelste. Na het uitvallen in de Zuiderzeerally en de diskwalificatie in de rally van Luxemburg, was Bijvelds in Hulst op zoek naar de overwin ning. „Dit hadden we keihard nodig. Het was hoog tijd om maximaal te scoren. Na alle ne- gatieve verhalen die over ons team de ronde deden, is deze overwinning goed voor motiva- tie voor het hele team. Een lek- I ker gevoel", vertelde Peter Bij velds na afloop. Gezeur Ook vader Bijvelds, die op de navigatiestoel zit naast zijn zoon, was blij met de winst. „Hartstikke blij. Eerst het af- j keuren op dubieuze gronden van onze auto in Luxemburg, wat de organisatie nota bene la ter zelf toegeeft; al dat gezeur over het wel of niet conform de technische reglementen zij n van onze auto... Ze moeten niet zeu ren, maar gewoon harder rijden als ze willen winnen." Bijvelds had na zes proeven een voorsprong van 43 seconden op de nummer twee in het eind klassement, Piet van Hoof uit Wintelre. Van Hoof, eveneens in een Mitsubishi Lancer, stond na vier proeven op de derde plaats. Hij maakte zaterdag goed ge bruik van de sterk wisselende weersomstandigheden in Zeeuws-Vlaanderen. Zware re genbuien op enkele gedeelten van het parkoers maakten de rally zeer verraderlijk voor de deelnemers. „Ikheb de goede banden voor de laatste twee proeven gepakt. Net geen slicks, maar wel de goede", glunderde Van Hoof. Frits van Eerd, die derde werd, keek een beetje beteuterd na af loop. Hij werd in de laatste twee proeven gepasseerd door Van Hoof. „Ik had regenbanden on der de auto laten zetten. Dat bleek geen goede keuze te zijn. De wegen waren grotendeels kurkdroog." Sloot De rallysprint van Hulst deed zijn naam als moeilijke en lasti ge wedstrijd alle eer aan. Van de zeventig deelnemers haalden er 52 de finish op de GroteMarktin Hulst. Corné Damen parkeerde zijn Fiat Seicento tegen een boom, evenals Ed de Vos. Ook Marlise Koel raakte met een Seicento van de weg. Rene Wawrzyniak uit Breda vloog met zijn Opel Astra enkele me ters het weiland in en sloeg daarna over de kop. Rallytalent Mark Maaskant belandde tij dens de vierde proef met zijn Mitsubishi Lancer in de sloot. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De hockeyers van Middelburg zijn gisteren gedegradeerd uit de derde klas se A De Walcherse ploeg verloor op eigen veld met 7-4 van Hoek se Waard. Tweedeklasser Rapi- de ging met 5-3 onderuit tegen Zwart Wit. De vrouwen van Ra- pide verloren de topper tegen Prinsenbeek in de vierde klasse D met 3-1. Zwart Wit - Rapide 5-3: Rapide begon in een gewijzigde opstel ling aan de wedstrijd. Coach Jan Roos: „We zijn toch al gedegra deerd, dus heb ik geëxperimen teerd met een aantal jeugdspe lers. "Datleiddeinhet begin van de wedstrijd tot nogal wat on rust, waardoor de thuisploeg al binnen een kwartier een 3-0- voorsprong had opgebouwd. Rapide kwam daama wat meer in de wedstrijd en scoorde via Jelle Ingels. Na de rust (4-1) te kende Jochem Beaart voor de tweede Rapide-treffer. Zwart Wit liet Rapide in de tweede helft het spel maken, maar scoorde uit een counter 5-2. Joep Fassaert bepaalde de eind stand op 5-3. Middelburg - Hoekse Waard 4- 7Door de winst van concurrent Rapid en het verlies op eigen veld tegen Hoekse Waard, de gradeerde Middelburg gisteren naar de vierde klasse. „Het pro bleem bij ons is dat we na rust conditioneel nogal wegzak ken", vertelde speler Flip Rey- nierse na afloop. Na een vlugge treffer van de bezoekers scoorde Floris van Werkum de gelijkma ker. Wiebe Vos zette de thuis ploeg niet veel later op 2-1. Na een tweede tegendoelpunt scoorde Floris van Werkum op nieuw: 3-2. Nog voor rust maak te Hoekse Waard 3-3waama de ploeg eenvoudig uitliep tot 3-6. Floris van Werkum deed nog wat terug, voordat het 4-7 werd. Vlissingen - Olympia 1-3: De Terneuzense kampioen begon slap. Vlissingen kwam zelfs op voorsprong via een goal van Floris Groeneveld. Daarna kwam de Terneuzense trein op gang. Daniël Verlinde soleerde door d'e Walcherse verdediging en rondde perfect af: 1-1. Paul van Hemert zorgde met twee treffers voor 1-3. Goes - Prinsenbeek 2-8: Het al gedegradeerde Goes keek bij de rust tegen een 0-4-achterstand aan. Na de pauze kwam de Be- velandse ploeg via twee doel punten van Sjoerd van der Pluijm nog terug tot 2-5. De in de eerste helft opgelopen ach terstand bleek echter te groot om nog goed te kunnen maken. Prinsenbeek liep uit tot 2-8. Vlissingen - Pelikaan 2-3: Tegen het bijna gedegradeerde Peli kaan beleefden de Vlissingse vrouwen op eigen veld een slechte middag. Na de 2-3-ne- derlaag sprak VLissingen-coach Ina de Looff van een grote bla mage. „Tegen zo'nploeg moeten we gewoon punten pakken." Vlissingen was de hele wed strijd de betere ploeg, maar liet zich tot drie keer toe verrassen door vlijmscherpe counters. Na een 0-1-ruststand maakte Ra chel Dronkers in de tiende mi nuut van het tweede bedrijf ge lijk: 1-1. Dronkers zette tien minuten later haar ploeg zelfs nog op voorsprong, maar Peli kaan scoorde nog tweemaal. Prinsenbeek - Rapide 3-1: Rapi de slaagde er tegen koploper Prinsenbeek niet in om de laat ste kans op rechtstreekse promotie te benutten. De Hul stenaren, die het nu via de na- competitie moeten proberen, kregen in het eerste kwartier via onder anderen Marian van Dor- selaar en Cindy Martens een aantal grote kansen, maar Prin senbeek kwam via een counter op 1-0. „Na rust was het eigen lijk hetzelfde verhaal", aldus Rapide-coach Peter Bouman. „Zij scoorden opnieuw via een uitval." Marian van Dorselaar verkleinde de achterstand nog tot 2-1, maar één minuut voor tijd scoorde Prinsenbeek 3-1. Middelburg - Gilze Rijen 1-2: In een gelijkopgaande wedstrijd trok hekkensluiter Middelburg aan het kortste eind. Na 0-0 bij de rust scoorden de Brabanders al vrij snel na de pauze de ope ningstreffer. Niet veel latei- bouwde Gilze Rijen de voor sprong via een strafeorner uit tot 0-2. Een kwartier voor tijd scoorde Froukje Landsman uit een voorzet van Kirsten Spar van der Hoek 1-2. ErikBungenerineen van de vele Mitsubishi Lancers die deelnamen aan de rallysprint in Hulst. De Mitsubishi's domineerden de wed strijd van start tot finish. foto Henk de Winter door Rudy Boogert VOLENDAM - Ruim zesenhalf uur had de defensie van Kloe tinge geen krimp gegeven. Vier wedstrijden op rij zonder tegen doelpunt. 'On-Kloetings' vol gens trainer Diederik Hiesch. Degradatiekandidaat -Volen- dam sneed zaterdag echter bin nen zes minuten tweemaal door de Kloetingse vesting als een warm mes door de boter. Die klap kwam de Bevelandse hoofdklasser niet meer te bo ven. De laatste competitiewed strijd ging met 4-1 verloren. De nederlaag was echter niet meer dan een onweerswolkje aan een verder volstrekt heldere lucht. Kloetinge heeft een top- seizoen gedraaid. Het heeft de j arenlange hegemonie van Hoek in het Zeeuwse voetbal door broken en streed tot de laatste speeldag mee om de tweede plaats in de hoofdklasse B. Trai ner Diederik Hiensch noemde de 4-1-nederlaag daarom niet eens een smetje op het seizoen. Hiensch: „Ilc heb de jongens ge feliciteerd met het goede sei zoen. Vandaag was teveel van het goede. Het was de laatste tijd allemaal gloria en halleluja, maar in deze laatste wedstrijd kwam dat even niet goed uit. In de rust ben ik nog flink tekeer- gegaan om een debacle te voor komen en in de tweede helft hebben ze ook gedaan wat ze konden. Maar je ziet dat zo'n seizoen dan zwaar weegt." John Kole Kloetinge kende een seizoen van uitersten: sportief succes vermengd met menselijk leed. Nog voor de competitie begon, moest Kloetiftge al een oplos sing" zoeken voor het afhaken van verdediger John Kole, die wegens hartproblemen zijn voetbalcarrière noodgedwon gen moest beëindigen. Na twee maanden viel ook Rem- co van Keeken weg uit de selec tie, naar eigen zeggen wegens een blessure. Het hele jaar werd Kloetinge vervolgens met grote regelmaat geconfronteerd met langdurig geblesseerden zoals Marciano Tjauw-A-Hing, Niels Lodewijk, Wouter Labrujère, Jeffrey van de Velde en het meest recentelijk Johan de Goe deren. Daarbij kwamen ook nog eens de onverwachte schorsin gen van Wouter Labrujère en Jeffrey van de Velde na rode kaarten in een oefenduel met SHO. Aanvoerder Erwin Dek: „Dat zijn aUemaal aantoonbare dingen, waardoor we dit seizoen een mindere periode hadden. Na alles wat er gebeurd is, mogen we onze handen dichtknijpen met dit resultaat. Ze zeggen toch wel eens dat je door tegen slag sterker wordt? Dat hebben wij dit seizoen bewezen." Zestien Uiteindelijk gebruikte Hiensch slechts zestien veldspelers en drie keepers om het seizoen te bemannen. De eindklassering - vierde - krijgt daardoor alleen maar meer glans. Bij Hoek zijn bijvoorbeeld ruim twintig ge zichten de revue gepasseerd. Al leen Arjan Human, Erwin Dek en Ronald Zuijdwegt waren in aHe 26 wedstiijden van Kloetin ge actief. Wilco de Valk, Alex Lourens en Marcel Lourens mis ten alledrie één duel. Maar dat was helaas voor hen niet het duel van zaterdag tegen Volendam. Kloetinge trof een ploeg die vocht voor zijn laatste kans op lijfsbehoud. Winst op Kloetinge was geboden, terwijl concurrent Heerjansdam van ASWH moest verliezen. Om ne gen uur (de duels begonnen om zeven uur) bleken aHe puzzel stukjes in elkaar te vaHen en had Volendam een promotie-/de- gradatiewedstrijd bereikt. Gefileerd Kloetinge kwam er in Volendam met 4-1 nog genadig af. In de eerste helft werd de ploeg gefi leerd door Volendam, dat na twintig minuten al op een 3-0- voorsprong stond door treffers van Johan Tuijp (2x) en Kees Bond. Johan Wortel en opnieuw Bond en Tuijp kregen nog opge legde kansen, maar konden het. net niet vinden. Intweede helft liet Ronald Bond doelman Mark Smeding voor de vierde keer vissen, voordat Ar jan Human vlak voor tijd met zijn 22e seizoenstreffer het laat ste woord had. Volendam werd daardoor de enige ploeg waarte gen Kloetinge deze competitie geen enkel punt haalde. Volendam - Kloetinge 4-1 (3-0). 4. Johan Tuiyp 1-0, 6. Johan Tuijp 2-0, 19. Kees Bond 3-0, 56. Ronald Bond. 4-0, 84. Arjan Human 4-1. Scheids rechter: A Kaïyistra Groningen Gele kaart: Wilco de Valk Kloetinge Aantal toeschouioers: 350. Kloetinge: Mark Smeding; Erwin Dek, Jeffrey van de Velde. Niels Lo dewijk (85. Rien de Bruine), Arno Melaard (46. Royiald Zidjdwegt); Ronnie Cremer, Marcel Lourens, Wouter LabrujèreWilco de Valk, Aijan Human, Alex Lourens. doorSven Remijnsen KWADENDAMME - De gara ge van autobedrijf Peter Bek in Kwadendamme staat normaal gesproken vol met wagens die op reparatie wachten. Gisteren werd het gebouw bevolkt door tienlallen wielrenners, die be scherming zochten tegen het noodweer dat plotseling de kop had opgestoken. De 47e Ronde van Kwaden damme was nog geen kwartier bezig toen de wedstrijd voor amateurs werd stilgelegd. De jury achtte het niet verant woord om nog verder te rijden, omdat de veüigheid van de ren ners in het geding kwam door hevig onweer en zware regen val. Een voor een schuifelden de coureurs de garage in. Som migen hielden het meteen voor gezien. Oud-beroepsrenner Louis de Koning leverde zijn rugnummer in, omdat hij uit principe niet in onweer rijdt. Na een halfuur wachten wer den de coureurs weer uit de schuur gehaald, hoewel het op dat moment nog onweerde. De wedstrijd werd door de jury in gekort tot veertig küometer. Dat had zijn weerslag op het koersverloop, want pas op tien küometer voor de finish sloeg de vlam in de pan. Een demarrage van Richard Slabbekoorn werd beant woord door Rob Sienders, Björn Jansen en Franfois Franse. In de kopgroep bleven niéuwe vluchtpogingen uit, zo dat een eindsprint de beslissing moest brengen. Daarin toonde Sienders zich de sterkste. De 37-jarige renner uit Putters- hoek bleef Jansen, Slabbe koorn en Franse voor. De spurt van het peloton werd gewon nen door Wilfried Bastiaanse. Dennis Mesu werd achtste. Sienders kreeg zo alsnog wat hij het afgelopen weekeinde verdiende: een overwinning. Zaterdag was hij er al dichtbij geweest in de Ronde van Yerse ke, maar daar had hij zich laten verrassen door Ronald Krij- nen. „Ik reed in Yerseke beter dan vandaag", verklaarde Sienders na de finish. „Ik had me voorgenomen om zo lang mogelijk te wachten. Toen de kopgroep wegreed, was ik er nog net op tij d bijDaarna had den we het geluk dat het pelo ton bleef hangen. Tijdens de gedwongen pauze in de garage was Sienders somber gestemd. „Het was een vreem de ervaring. Ik kreeg dikke be nen van het staan in die garage; vergeet niet dat ik al een jaartje ouder ben. Ik zag het niet echt zitten om verder te rijden in de regen, en meteen na de herstart kreeg ik ook nog een lekke band. Geen ideale omstandig heden dus, maar ik heb me er overheen gezet." Sienders had alle begrip voor het besluit van de jury om de koers tijdelijk te neutraüseren. Richard Slabbekoorn uit Ka- peüe, die derde werd, was het met hem eens. „We konden het niet maken om verder te rij den." De juniorenkoers werd gewon nen door John van den Abeele uit het Belgische Erpe Mere. Hij troefde in de sprint zijn vluchtgenoten Jacky van Ast uit RiUand en Mark Aarts uit Kruiningen af. Johan van Erp uit Zierikzee spurtte naar de vierde plaats. Guus Magielse uit Woerden won bij de nieuwe lingen. Bekroning voor Willebrord Wil Vooruit in Ronde van Yerseke doorSven Remijnsen YERSEKE - De eerste vluchter van de dag kwam negentig kilometer verder als winnaar over de streep. De 26-jari- ge Ronald Krijnen uit Hank reed za terdag tijdens de 25e Ronde van Yerseke voortdurend vooraan mee. Op zevenenhalve kilometer voor de finish waagde Krijnen de sprong uit de kop groep die het koersverloop had ge kleurd. Hij werd niet meer achter haald. Krijnen had een geringe voorsprong op Rob Sienders en Michel Rommers uit Riüand, de eerste achtervolgers die als tweede en derde eindigden. Vlak daarachter finishten Stefan Sla ger en Arnold Duinhouwer uit Kapel- Ie als vierde en vijfde. Ze werden ge volgd door de grote achtervolgende groep, waarvan Davy Dubbeldam uit Sluiskü op de macht de sprint om de zesde plaats won. Rob Koole uit Goes werd achtste. Voor Ronald Krijnen was het zijn eer ste zege van het seizoen en de zesde uit zijn loopbaan als amateur. Al in de eerste kilometer had hij blijk gegeven van zijn ambities. Krijnen: „Ik ben meteen vanuit het vertrek gedemar reerd. Dat doe ik wel vaker, in de hoop zo een groepje mee te krijgen. Dat luk te ditmaal niet. Hoe ik me voelde toen ik werd teruggepakt? Heel slecht." Spetterend Veel tijd om te herstellen had Krijnen echter niet, want in de spetterende openingsfase ging een omvangrijke kopgroep ervandoor. Die groep was tot stand gekomen dankzij een vlucht van Davy Dubbeldam, Mare Blok, Johnny van de Klooster en Stefan Sla ger. Een opvaUend gezelschap, met een semi-prof (Dubbeldam) en een renner uit de sportklasse (Van de Ronald Krijnen gaat als winnaar over de streep in Yerseke. Klooster) in de gelederen. Het viertal werd al gauw achterhaald door tien renners, onder wie Martin de Kok, John Leijs, Peter Heeren én Ronald Krijnen, die zijn vroege inspanning goed had verteerd. Na 45 kilometer, die binnen een uur werden afgelegd, vond een hergroepering met het pelo ton plaats. Een poging van Martin de Jaeger en Martin Schouten mislukte, foto Dirk-Jan Gjeltema maar daarna was het raak toen zeven renners in de aanval gingen: de op nieuw verrassend sterke Arnold Duinhouwer, Martin Schouten, Rob Sienders, Stefan Slager en drie cou reurs van Wülebrord Wü Vooruit: Mi chel Rommers, Ronald Krijnen en Er ic Westerbeek. Een negen man teUende groep ging, onder aanvoering van Davy Dubbel dam, in de achtervolging. Ze kwamen echter geen meter dichterbij. Vooraan was het coUectief van Willebrord Wil Vooruit inmiddels snode plannen aan het smeden. Evenals in de Ronde van Oud-Vosse- meer, waar Rommers en Krijnen hun ploeggenoot John Leijs aan de winst hadden geholpen, speelden de WW- V'ers hun numerieke overmacht per fect uit. Super Wegkapitein Michel Rommers nam zevenenhalve kilometer voor de finish de beslissing. Rommers: „Ik zat zelf niet super, en daarom zei ik tegen Ro nald: open jij maar. Dat deed hij." Krijnen sloeg meteen een gat, waarna de oorspronkelijke kopgroep voüedig uit elkaar viel. Rob Sienders ging in de tegenaanval, maar werd voorbeeldig gecounterd door Rommers, die zo wei nig mogelijk kopwerk verrichtte. „Ik heb af en toe overgenomen, omdat ik bij de eerste drie wüde rijden. Meer heb ik niet gedaan." Sienders, Rommers, Slager, Duinhou wer: geen van allen konden ze de over winning van Krijnen nog in gevaar brengen. Typerend was de arm die Mi chel Rommers in de lucht stak toen hij als derde over de finish kwam. De winst was in de eigen ploeg gebleven, en daar wordt veel waarde aan ge hecht bij Willebrord Wil Vooruit. Ook de winnaar roemde na afloop het col lectief. „We hebben bij Wülebrord Wil Voor uit veel ervaren renners die wed strijden kunnen winnen", aldus Krij nen. „Vandaag heb ik nüjn kans gegrepen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 17