59.- Evacuatie uit Sierra Leone Origineel! IRA geeft vredesproces impuls met verklaring over wapens Van Aartsen ziet in vertrek Trojan Frans/Duitse coup Poetin tekent decreet over export nucleaire kennis en materiaal Meer ongevallen onder skaters Massaal protest tegen ETA Landstitel voor 't Zand 4 WEKEN VOOR PZC Bruinvis schuilt bij de brandweer Arrestaties na vondst cocaïne in Vlissingen Aanrijding bij Nieuwerkerk kost motorrijdster leven Londen stuurt troepen naar Afrikaans land Later onweer Zonnige perioden, maar later kans op een onweersbui. Maximumtemperatuur rond de 22 graden. !43e jaargang no. 109 naandag 8 mei 2000 osse nummers 1,85 CHItlERH KOOF JE BIJ... voor de laagst geprijsde digitale foto en videocamera's div. opslagmedia beeldbewerkingprogramma's foto'afdruk van cd, schijf of memorystick digitaal fotobewerken m FOTO VERSCHOORE Goes M-Burg Vlissingen Z-Zee Hulst Terneuzen Etten-Leur Het aantal in-llneskaters dat gewond raakt is het afgelopen jaar met veertig procent gestegen in vergelijking met 1998. Vorig jaar moesten 13.000 skaters na een val worden behandeld in het ziekenhuis. De tafeltennissers van 't Zand zijn zaterdag kampioen van Nederland geworden. De Middelburgers wonnen in de beslis singswedstrijd met 4-1 van FVT uit Rotterdam. Na afloop gingen niet alleen de spelers op de schouders maar ook burgemeester Spar van der Hoek. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19, 20 en 21. Duizenden Spanjaarden zijn gisteravond de straat op gegaan om te demon streren tegen de Baski- sche terreurbeweging ETA. De aanleiding was de moord gistermorgen op de journalist José Luis Lopez de la Calle van de Spaanse krant El Mundo. De Spaanse autoriteiten schrijven de aanslag toe aan de Baskische afscheidingsbe weging ETA. van onze redactie buitenland MOSKOU - De Russische presi dent Poetin heeft gisteren enke le uren na zijn inauguratie een decreet getekend voor ver soepeling van de nucleaire ex port en het parlement verzocht het gebruik van landmijnen te beperken. Met het decreetpaste Poetin een document uit 1992 aan dat de export van kernmateriaal en - technologie toestaat naar lan den die geen kernwapens bezit ten. Voorwaarde is dat met het materiaal en de kennis geen atoomwapens gemaakt kunnen worden. In de aanpassing staat dat Rusland de internationale ontwapeningsverdragen moet naleven, maar dat exporteren mag naar staten 'die het veilige gebruik in eigen land garande ren'. Het decreet lijkt tot doel te heb ben extra inkomsten binnen te halen en tegelijkertijd de twijfel in het Westen weg te nemen over akkoorden met China, India en Iran voor de bouw van kerncen trales. Washington is fel tegen de Russisch-Iraanse connectie en vreest dat Iran daardoor een kernwapenmogendheid wordt. Verder vraagt Poetin het parle ment het protocol tegen het gebruik en verkoop van land mijnen te ratificeren. De onder tekenaars hebben negen jaar de tijd om alle landmijnen te ver nietigen. Dat tijdschema is op gesteld om te voldoen aan de wensen van Moskou en Was hington die grote aantallen mij nen hebben. Rusland heeft net als de VS en China de conventie voor een al geheel verbod op landmijnen nog niet getekend. Poetin werd gisteren beëdigd tot nieuwe president van de Russische Federatie. In aanwe zigheidvan ongeveer 1500 men sen, onder wie zijn voorganger Boris Jeltsin, zwoer hij de rech ten van de mens en de burgerlij ke vrijheden te eerbiedigen en de Russische constitutie te be schermen. AP/DPA/RTR pagina 4: Kasjanov geeft economisch beleid vorm (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) Ja,ik wil: een proefabonnement van 4 we ken voor 16,70 en geef daarbij eenmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 36,70) per kwartaal met automatische incasso 100,-) (beëindiging van abonnementen uit sluitend schriftelijk, 1 maand vóór het einde van de betaalperiode) Naam: Voorletters:jd/v Straat:jit. Postcode: Woonplaats: Telefoon: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post) bankrek.-nr Barak en Arafat hervatten overleg RAMALLAH - De Israëlische premier Barak en de Palestijnse leider Arafat zijn gisteravond nieuwe besprekingen begonnen over het vredesproces in het Midden-Oosten. Het is de eerste ontmoeting tus sen beide leiders sinds maart, aldus Israëlische functionaris sen. De gesprekken verliepen volgens het kantoor'van Barak goed en zakelijk. De twee lei ders zetten de gesprekken van daag voort. RTR/APF mhhhihhb ■HBBHHSI wanammmmmammimmmmmmmmKmm (handtekening) Stuur deze bon in een open enve loppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. 3214 000002 WmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊSÊOÊÊÊÊM OP OP Max. 2 per klant ZOUTELANDE - Op het strand bij Zoutelan- de is zondagavond een bruinvis gevonden. Vanwege het dreigende onweer werd het dier eerst overgebracht naar de brandweerkazerne in Koudekerke. Rond middernacht namen me dewerkers van het Dolfinarium hem mee naar Harderwijk. Volgens de dierenarts van het dolfinarium gaat het om een volwassen exemplaar. Vlissinger Robert-Jan de Nooijer vond het dier omstreeks kwart voor acht: „Ik zag hem halverwege het strand liggen. Hij sloeg nog met zijn staart. Ik heb toen meteen Albert Dijkstra gebeld." Dijkstra, deskundige op het gebied van zee- zoogdieren, vroeg De Nooijer het dier nat te houden en was binnen twintig minuten zelf ter plaatse.Daar constateerde hij dat de bruinvis 'enorm gestresst' was. Tien mensen - politie, brandweer en de Eerste hulp bij stranding zee zoogdieren - verzorgden het dier totdat de me dewerkers van het dolfinarium het overna men. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De politie Zeeland heeft vorige week donderdag een 60-jarige inan uit Amersfoort en een 39-jarige man uit Nieu- wegein aangehouden. Zij worden verdacht van be trokkenheid bij cocaïne- smokkel. I De aanhouding vond 1 plaats naar aanleiding van de vondst van ruim 45 kilo cocaïne in de haven i van Vlissingen. Die partij c harddrugs vertegenwoor- digt een straatwaarde van 4,5 miljoen gulden. De vondst werd gedaan j tijdens een controle door i het zogenaamde Harc- team, Hit en Run Contai- nerteam. Daarin zitten onder meer de politie Zee- land, de politie te water, I de douane, de Fiod en de Koninklijke Marechaus see. De cocaïne werd gevon den in twee containers. Die waren afkomstig uit 1 Suriname. Zij bevonden zich op een onder Engelse vlag varend schip. De politie hield beide mannen aan in het midden van het land toen zij de co- I caïne kwamen ophalen. Naar aanleiding van de arrestaties zijn op diverse plaatsen in Nederland huiszoekingen gedaan. Hierbij vond de politie een aantal vuurwapens. De cocaïne is in beslag genomen en wordt ver- f nietigd. Paul Koopman - Het kabinet ziet me de hand van de Franse presi dent Chirac en de Duitse bonds kanselier Schroder in de coup vorige week tegen Nederlands belangrijkste ambtenaar in Eu ropa, Carlo Trojan. Staatssecretaris van Buiten Zaken Benschop is ge vraagd een reconstructie te ma van de gebeurtenissen die tot de overplaatsing van Trojan hebben geleid. Minister Van Aartsen liet dat af gelopen weekeinde weten tij dens een halfjaarlijkse vergade ring met zijn Europese collega's in het Portugese plaatsje Furnas (Azoren). „Ik heb ook gehoord en gelezen dat er tevoren over leg is geweest met Chirac en Schroder. We gaan nu na welke contacten er precies zijn ge weest", aldus de minister van Buitenlandse Zaken. NIEUWERKERK - Een 29-jari- ge vrouw uil Roosendaal is za terdagavond overleden aan haar verwondingen als gevolg van een verkeersongeval dat za terdagmiddag omstreeks 14.30 uur plaatsvond op rijksweg N59 ter hoogte van Nieuwerkerk. De vrouw reed als bestuurster yan een motoi'fiets vanuit Oosterland in de richting van Nieuwerkerk. Bij de verkeerslichten ter hoog te van Nieuwerkerk werd er plotseling hard geremd. Een personenauto bestuurd door ëen 28-jarige vrouw uit de ge meente Schouwen-Duiveland, kon niet tijdig stoppen en reed tegen de achterzijde van de motorfiets. De 29-jarige vrouw uit Roosendaal kwam vervol gens onder de personenauto te recht. Personeel van de traumaheli kopter verleende hulp ter plaat se. Het zwaargewonde slacht offer werd daarna met een spoedbegeleiding door een am bulance naar het Dijkzigtzie- kenhuis in Rotterdam gebracht. Daar is zij later op de avond overleden. Het verkeer op de N59 werd na het ongeluk tweeënhalf uur om geleid via de parallelweg. Advertentie) door Harm Harkema LONDEN - Het verboden Ierse Republikeinse leger (IRA) wil zijn volledige wapenarsenaal controleerbaar buiten gebrüilc stellen. Om te beginnen opent het binnen enkele weken een aantal van zijn geheime wapen opslagplaatsen voor internatio nale inspecteurs. Met die belof te heeft de IRA dit weekeinde onverwacht een forse impuls ge geven aan het eerder dit jaar vastgelopen Noord-Ierse vre desproces. De wapeninspectie zal worden uitgevoerd door de Finse oud premier Martti Ahtisaari, die op zaterdag 27 mei in Middelburg een Four Freedoms Medaille in ontvangst neemt voor zijn werk voor de vrijheid, en de Zuid- Afrikaanse oud-voorzitter van het ANC, Cyril Rahmaphosa. De IRA-verklaring kwam een halve dag nadat de Britse rege ring in de nacht van vrijdag op zaterdag na lange onderhande lingen met Ierland bekend had gemaakt dat het protestants- katholieke Noord-Ierse bestuur op 22 mei onder voorwaarden zou worden hersteld. Londen schorstte de Noord-Ier se regering drie maanden gele den, omdat de (katholieke) IRA toen niet had voldaan aan de verwachting een deel van haar wapenarsenaal in te leveren. De (protestantse) Unionistische Partij UUP van eerste minister David Trimble weigerde toen nog langer in een regering te zit ten met Sinn Fein, de politieke tak van de IRA De Britse regering reageerde hoopvol op de IRA-verklaring: „Dit is een historische kans voor Ierland", aldus de Britse minis ter voor Noord-Ierland Peter Mandelson. Unionistenleider David Trimble liet zich voor zichtig positief uit: „Er zitten in de verklaring interessante ele menten. Maar er zijn ook nog onduidelijkheden." Zo wil Trimble weten of het door de ERA beloofde 'begin van een proces', waarin de wapens volledig en controleerbaar bui ten gebruik zullen worden ge steld, ook daadwerkelijk zal lei den tot volledige en permanente ontwapening van de IRA Achterban De voortgang van het vredes proces hangt echter vooral af van Trimble's achterban.Een aantal hardliners in Trimbles partij zeiden dit weekeinde al de verklaring van de IRA volstrekt onvoldoende te vinden. Onvre de is er ook over het besluit van de Britse en de Ierse regering om de datum waarop ontwapening voltooid moet zijn, op te schui ven van mei dit jaar naar juni volgend jaar. Sinn-Feinleider Gerry Adams zei dat de IRA-verklaring het bewijs is van de toewijding van de Republikeinen aan het vre desproces. Hij sprak ook van een emotionele en pijnlijke stap. ,,De ERA is voorbij het uiterste gegaan om het vredesproces weer op gang te brengen", aldus Adams. Volgens het toonaangevende Britse defensieblad Jane's Intel ligence Review beschikt de IRA over onder meer 2,7 ton van de springstof semtex, duizend au tomatische geweren, 71 raket en granaatwerpers, 28 zware mitrailleurs en een miljoen stuks munitie. GPD Levi's broek keuze uit verschil lende dames- en herenmodellen in diverse maten per stuk van onze redactie buitenland FREETOWN - De Ameri kaanse en Britse regerin gen hebben hun burgers opgeroepen Sierra Leone te verlaten. Ook hebben beide landen de bezetting van hun ambassades tot een minimum beperkt. Londen kondigde gister avond aan dat zij troepen naar het land stuurt. Er gaan vijf Britse marinesche pen en enkele honderden mili tairen richting Sierra Leone als 'voorzorgsmaatregel'. Londen wil snel kunnen reageren als het nodig blijkt om de veiligheid van de 500 Britse onderdanen in het gebied te waarborgen. Gis termorgen vertrok een eerste groep van 25 Amerikanen per helikopter naar het naburige Guinee. Eerder zijn leden van hulporganisaties uit Sierra Leone vertrokken. - Het geweld in Sierra Leone is opgelaaid nadat rebellen van het Verenigd Revolutionaire Front (RUF) honderden leden van de VN-vredesmissieUnam- sil hadden ontvoerd. Volgens de Verenigde Naties houdt het RUF minstens driehonderd blauwhelmen vast. Bovendien is er geen contact meer met tweehonderd andere VN-mili- tairen. De blauwhelmen zijn af komstig uit Kenia, Zambia en India. Dit weekeinde bleek uit verkla ringen van ooggetuigen dat het RUF nog eens enkele duizenden burgers in gijzeling houdt. VN-medewerkers willen samen met leden van het RUF naar de gegijzelden afreizen. Het is on duidelijk in hoeverre de bewe ging en zijn leider Foday San- koh nog controle hebben over hun strijders. Paniek Gisterochtend veroorzaakten de VN enorme paniek in Free town toen zij bekendmaakten dat VN-militairen op twintig kilometer van de hoofdstad met de rebellen vochten. Dat bleek een vergissing. De ongeveer dui zend RUF-strijders bleken zich op zeker zeventig kilometer van Freetown te bevinden. De mededeling van de VN riep de herinneringen wakker aan de bloedige gebeurtenissen van ja nuari 1999. Toen kwamen vijf duizend mensen om het leven en werden tienduizenden gruwe lijk verminkt toen RUF-strij ders tevergeefs probeerden de hoofdstad in te nemen. De VN willen zo snel mogelijk hun aanwezigheid in Sierra Leone versterken tot 11.000 man. ANP/RTR/AFP Medewerkers van internationale organisaties in Sierra Leone staan op het punt Freetown te verlaten met een helikopter van de Verenigde Naties, foto Issouf Sanogois/EPA In Furnas vroeg Van Aartsen al vast om opheldering bij zijn Duitse collega Fischer en de Franse minister Védrine. Over de inhoud van die gesprekken wilde hij geen mededelingen doen. Van Aartsen vindt dat commis sievoorzitter Prodi naar Den Haag moet komen om tekst en uitleg te geven. „Tot dat is ge beurd, blijft de relatie met de commissievoorzitter belast. Ook eist Nederland compensa tie voor het verlies van Trojans sleutelpost, minimaal op het ni veau van directeur-generaal, de ambtelijke baas van een Brus sels ministerie. De diplomatieke rel kreeg in Furnas nog een merkwaardig vervolg. Van Aartsen en Trojan, beiden naar de Azoren afge reisd, beschuldigden elkaar er van een valse voorstelling van zaken te geven. Volgens Trojan heeft hij zijn overplaatsing naar Genève als EU-vertegenwoor- diger bij de wereldhandelsor- gansatie WTO zelf gezocht. Van Aartsen bestreed dat. „Het was voor de regering en voor alle be trokkenen een verrassing, heb ik begrepen. Een verrassing, óók voor Trojan zelf." GPD pagina 4: Trojan vindt ophef gezeur Deze aanbieding geldt vanaf maandag 8 mei, zolang de voorraad strekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 1