Meer armslag platteland Treintijd in Randstad moet korter PZC Schiphol eist onteigening van Bulderbos Restauratie monumenten komt in de knel binnenland Bobo EK moet gewoon op zijn beurt wachten Molukse jongeren laten hart spreken CDA-werkgroep wenst verruimen bestaansmogelijkheden Benzine in jaar bijna twintig procent duurder EDOX Beeld van zinloos geweld woensdag 26 april 2000 van onze redactie binnenland HAARLEM - Schiphol is giste ren een rechtszaak begonnen tegen de ongeveer 350 mensen die een hoorn hebben in het zo genoemde Bulderbos in de Haarlemmermeer. Het bos ligt in het gebied waar de vijfde start- en landingsbaan van de luchthaven komt te liggen. Schiphol wil dat de rechter de grond onteigent. De luchtha ven bood eigenaren van het Bulderbos eerder 40.000 gul den voor het stuk grond. De boombezitters weigerden dat, ondanks een pleidooi van mi nister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat om het verzet te gen de vijfde baan op te geven. Fatsoenlijk Volgens de eigenaren van het Bulderbos weigert het kabinet fatsoenlijke milieunormen voor Schiphol vast te stellen. De bomen zijn geplant op initi atief van de vereniging Milieu defensie als protest tegen de aanleg van de vijfde Schiphol- baan. De meeste tegenstanders van de nieuwe start- en lan dingsbaan hebben de dagvaar- di ng verscheurd die ze in de bus hebben gekregen. Schiphol heeft gisteren de rechter ingeschakeld om in be zit te komen van de grond waar het Bulderbos staat. Bij de rechtbank in Haarlem begint het bedrijf een bodemprocedu re. De eerste fase van het proces is schriftelijk. Later volgen de mondelinge pleidooien. Enige haast is geboden voorde luchthaven. De aanleg van de vijfde baan moet in augustus beginnen om in 2003 in gebruik te kunnen zijn. ANP BOTTERDAM - Ziekenhuizen zijn niet van plan voetbalbo- bo's, officials en spelers met voorrang te behandelen tijdens het Europees kampioenschap voetbal. Nog deze week volgt overleg 'over deze suggestie van de wed strijdorganisatie Euro 2000 met de Rotterdamse instellingen, zo meldde gisteren een woordvoer- ster van het Academisch Zie kenhuis Rotterdam/Dijkzigt. Volgens haar is het uitgangs punt van de zorginstellingen dat iedereen altijd met gelijke égards wordt behandeld, dus ook tijdens het toernooi. In het blad Medisch Vandaag zegt A van Vugt best te willen bekij ken hoe bobo's kunnen worden behandeld, maar dat voorrang geven hem te ver gaat. Van Vugt is hoofd spoedeisende hulp van het Rotterdamse ziekenhuis en coördinator van het Trauma centrum Zuidwest Nederland. Ook is niet bekend wie opdraait voor de extra kosten voor zorg voorzieningen tijdens Euro 2000 in juni. Evenmin is duide lijk hoe hoog die kosten zijn. De GGD in Rotterdam schat de ex tra kosten alleen al voor de zie kenhuizen in deze finalestad op acht ton. „Ambulances en het Rode Kruis zijn nog niet eens meegerekend. Daar zijn we nog mee bezig", zegt een woord voerstervan de GGD. De GGD heeft begin volgende week overleg met de ministeries van Binnenlandse Zaken en Volksgezondheid over het geld. „De politie krijgt wel extra geld. Wij vinden dat in eerste instan tie het Rijk voor onze extra in spanningen moet betalen", zegt de GGD-woordvoerster. Ambu lancezorg heeft volgens haar al wel een ton extra toegezegd ge kregen. Minister Borst wacht met toezeggingen voor extra bijdragen eerst de berekening van de totale kosten af. ANP RIJSWIJK - Geheel on aangekondigd betrad een groep van ongeveer veer tig Molukse jongeren gis teren het podium in de Rijswijkse Darling Mar ket. Daar hadden enkele duizenden aanhangers van de Molukse regering in ballingschap, Republik Maluku Selatan (RMS), zich verzameld voor een manifestatie. De jongeren hadden een duidelijke boodschap: „Wij zijn de toekomst, dus willen we vertellen wat er in onze harten omgaat." De Molukkers herdachten de vijftigste verjaardag van de oprichting van de RMS, die in 1950 op Am- bon werd opgezet. „De dorst naar onafhankelijk heid mag niet verloren gaan", zo stelde de presi dent van de RMS, F. Tutuhatunewa, in zijn toespraak. „Maar daar heb ik de jeugd voor no dig. Zij moeten ons straks opvolgen en vooropgaan in de strijd voor totale on afhankelijkheid. Zij zijn de toekomst." Daarop betrad de groep het podium. De jongeren vinden dat de regering in ballingschap hardere ei sen moet stellen aan het bewind van de Indonesi sche president Wahid. „Wij willen niet alleen maar praten, er moet ook tot actie worden overge gaan." De groep was naar eigen zeggen eerder die middag door de politie tegenge houden bij de Indonesi sche ambassade waar zij wilden demonstreren. Tij dens voorgaande demon straties wilde het daar nog wel eens uit de hand lo pen, maar het bleef rustig. George Makatita (27) was één van de demonstran ten. „Ik ben positief over de toekomst. De jeugd is erg betrokken bij de RMS. Dat komt door de opvoe ding en omdat je deel uit maakt van de Molukse ge meenschap. Daarnaast is het vooral een gevoel. Ik ben nog nooit op de Mo- lukken geweest." ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Boerenzoons of -dochters die niet hun brood kunnen verdienen in het bedrijf van hun ouders moeten in het buitengebied de ruimte krijgen duurzame semi-agrarische of niet-agrarische bedrijven te be ginnen. Te denken valt aan een meubelmakerij, een woonboer derij voor gehandicapten, kam peren-bij-de-boer of internet- aehtige ondernemingen. Dat staat in een discussienota van een werkgroep van het CDA, onder leiding van F. Kerckhaert, lid van de directieraad van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Deze wordt vandaag besproken tijdens een CDA-debat over de toekomsti ge inrichting van ons land. In de nota Ruimte voor Neder land Kwaliteitsland wordt er bovendien voor gepleit om veel dorpen in het landelijk gebied meer mogelijkheden te geven uit te breiden. Jonge onderne mers krijgen te weinig de ruimte en de gemeenschappen komen daardoor economisch in de knel. Bij sommige dorpen, bij voorbeeld in het Groene Hart, zou daarom het uitgangspunt van beleid anders moeten wor den. Nu mogen de bedrijven al leen de vleugels uitslaan in de dorpskern of in een afgebakend gebied dat daar direct aan grenst. De werkgroep wil af van dit sterk restrictieve beleid. Wateropvang Volgens de werkgroep moeten we uit het verleden de les leren dat bouwen in de uiterwaarden van de rivieren taboe moet zijn en dat polders moeten worden aangewezen om (tijdelijk) water op te vangen. Maar dat laatste kan wel gecombineerd worden met wonen door drijvende wo ningen te gaan bouwen. Verder kunnen de aangewezen polders bestemd worden voor recreatie of natuur. De werkgroep pleit bovendien voor het meer opvan gen van regenwater in woonwij ken door het aanleggen van vijvers, maar ook moeten tech nieken worden ontwikkeld om water ondergronds op te slaan. Vergelijkbaar In de Randstad is een 'giga-in- vestering' vereist in het open baar vervoer, vergelijkbaar met het metronet in Londen, Parijs en Berlijn. De werkgroep be schrijft de toekomstige Rand stad als een 'deltametropool' met een fijn vertakt stelsel van transferia, die alle knooppun ten van openbaar vervoer goed bereikbaar maken voor auto mobilisten, fietsers en voetgan gers. Bovendien zal de automo bilist moeten kiezen tussen betaalstroken of in de file staan. De werkgroep denkt dat de del- tam etropool alleen als de drij vende kracht van onze econo mie kan slagen wanneer het komt tot de aanleg van een na tionale luchthaven in zee en de aanleg van een tweede Maas vlakte. ANP Kasteel Heeswijk werd voor 6,5 miljoen gulden gerenoveerd. van onze redactie binnenland HEESWIJK-DINTHER - Het Nationaal Restauratiefonds wil dat het kabinet een lening van 350 miljoen gulden verstrekt voor monumentenzorg. Als dat bedrag niet op korte termijn beschikbaar komt, dan dreigen grootschalige restauraties onbetaalbaar te worden. Vooi'zitter Pieter van Vollenhoven van het fonds zal dat vandaag zeggen bij de heropening van het gerestaureerde kas teel Heeswijk in het Brabantse Hees- wijk-Dinther. De extra rentekosten die de lening met zich meebrengt, wegen vol gens hem niet op tegen de kostenbespa ring door de restauraties eerder uit te voeren. Van Vollenhoven wijst er op dat het het systeem van lenen ook wordt toegepast bij de financiering van het natuurbeleid. Het rijk stelt zich daarbij garant voor het betalen van de rente en aflossing van die lening. Om de huidige achterstand in restaura ties weg te kunnen werken, is 350 miljoen gulden nodig. Door verregaand verval zullen de restauratiekosten van monu menten explosief toenemen, waar schuwt de voorzitter van het Nationaal Restauratiefonds. Als het kabinet het bedrag via een lening voorfinanciert, foto Jasper Juinen/ANP komt het geld direct beschikbaar. Als de restauratie van het kasteel in Heeswijk niet uitgesteld had hoeven worden, waren de kosten aanzienlijk la ger geweest, benadrukt Van Vollenho ven In het begin van de j aren tachtig had de restauratie volgens hem ongeveer twee miljoen gulden gekost, tegen 6,5 miljoen nu. Het monumentale gebouw is een van de best bewaarde kastelen in Noord-Brabant. ANP door Koos van Wees DEN HAAG - De reistijd per trein tussen de grootste steden in de Randstad moet terug naar maximaal 45 minuten. Om dat mogelijk te maken moeten alle trajecten vier sporen krijgen, waarop treinen komen die meer dan tweehonderd kilometer per ongeveer 2,50. Hiervan was volgens onderzoeker R. Luijen- dijk 1,30 accijns en 0,40 BT W. E en j aar eerder lag de prijs op 2,10. BTW en accijns lagen op bijna het zelfde niveau als in 2000. De basisprijs voor benzine lag evenwel zestig procent lager op vijftig cent. Over een langere periode gere kend, is niet de basisprijs maai de verhoging van de accijns en BTW de oorzaak van de alsmaar duurder wordende benzine. In tien jaar tijd schommelde de ba sisprijs, maar ging de accijns voortdurend omhoog. Euro loodvrij en diesel werden in die periode bijna de helft duurder. ANP van onze redactie binnenland VOORBURG - Een liter euro loodvrij is in een jaar tijd bijna twintig procent duurder gewor den. LPG schoot 35 procent om hoog. Diesel dikte 25 procent aan. De prijzen schoten omhoog doordat de basisprijs, de prijs exclusief BTW en accijns, van de brandstof is gestegen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft berekend dat de basisprijs voor euro loodvrij en diesel met meer dan zestig pro cent is gestegen. Voor LPG was dit bijna vijftig procent. In het eerste kwartaal van 2000 kostte een liter euro bij de pomp uur rijden. Die boodschap ga ven de verkeerswethouders van de vier grote steden gisteren aan minister Netelenbos van Ver keer en Waterstaat. Volgens de wethouders ligt het breekpunt bij de keus voor auto of trein bij de meeste mensen rond de 45 minuten. Duurt het langer om van huis naar werk te komen, dan pakken zij eerderde auto. Alleen op trajecten waar snellere treinen de langzame kunnen inhalen, zijn dergelijke reistijden haalbaar, zo betoog den ze. De grote steden willen dat het kabinet de spoorverdubbeling opneemt in de nieuwste plannen voor de ruimtelijke ordening, zodat er straks geen wettelijke belemmeringen zijn. Rond 2010 zouden dan de eerste delen uit gevoerd kunnen worden. De ste den denken volgens een ruwe schatting dat tien miljard gul den nodig is om de plannen uit te voeren. Positief Netelenbos reageerde positief. Volgens haar is het verstandig nu al in te spelen op de noodza kelijke wettelijke procedures. „Pas dan kun je ook een besluit (Advertentie) H Dit superplatte staaltje Zwitserse horlogemakerskunst is verkrijgbaar bij onderstaande juweliers. Goes/Oostburg'Middetburg, Juwelier 't Goudoppertje 's-Gravenpolder Juwelier Walhout, '5-Gravenstraat 47a Sas van Genl. Juwelier de Bokx-Wijffels, Stationsstraat 17 Ternereen. Juwelier Wijffels, Noordstraat 103 Vlissingen, Juwelier van Boven, Walstraat 90 Helft volk viert Koninginnedag DEN HAAG - Bijna 45 procent van de Nederlanders viert za terdag Koninginnedag. Zo'n 42 procent van de bevolking zegt dat niet te doen en dertien procent weet het nog niet. Dat blijkt een marktonderzoek dat InterviewNSS heeft uitge voerd voor de Staatsloterij. Van de feestvierders is tien procent actief in een vereniging of een wijk. Een kwart bezoekt de festiviteiten in de eigen woon plaats, 14,5 procent doet dat elders, achttien procent gaat een avondje uit en vijf procent toost met vrienden of familie. Bijna de helft van de ondervraagden viert Koninginnedag met het gezin, vrienden staan op de tweede plaats. Ruim der tig procent van de ondervraagden hangt de vlag uit. ANP Ontslag adviseur Rabo Doetinchem ZUTPHEN - Beleggingsadviseur A Bazelmans van de Rabo bank in Doetinchem is per 1 mei zijn baan kwijt. De man werd aanvankelijk verantwoordelijk gehouden voor het beleggingsdrama met de D'An was. Later rehabiliteerde de bank hem. Maar de arbeidsverhoudingen bleken dusdaing verstoord dat de rechter gisteren ontslag goedkeurde. ANP Nieuwe oproep boycot landbouwgif UTRECHT - In hun strijd tegen het gebruik van landbouwgif hebben milieuorganisaties en de Consumentenbond super markten en de voedingsindustrie te hulp geroepen. De milieu beweging wil dat zij er bij hun leveranciers op aandringen ne gen bestrijdingsmiddelen niet meer te gebruiken. Op verzoek van de landbouwsector hebben minister Pronk (Milieu) en staatssecretaris Faber (Landbouw) toegestaan dat de negen middelen vooralsnog mogen worden gebruikt. Die zouden onmisbaar zijn. ANP Hooligans mogelijk drie weken vast ALMELO - Het Openbaar Ministerie in Aimelo wil vijf PSV- hooligans, die afgelopen vrijdag rond het duel FC Twente - PSV zijn opgepakt, tot aan de zitting op 9 mei vasthouden. De relschoppers worden morgen voorgeleid. De verdachten waren betrokken bij rellen in Enschede en zijn eerder met justitie in aanraking geweest voor geweldsdelic ten. Het gaat om twee inwoners van 27 en 24 jaar van Geldrop, een 34-jarige inwoner van Best en een 29-jarige en 25-jarige man uit Eindhoven. Voor het begin van de wedstrijd trok een groep van tachtig PSV-fans, die zonder kaartje naar Enschede was gekomen, door de binnenstad en provoceerde FC Twente-fans. ANP Aanhouding in zaak vermist meisje LELYSTAD - De politie heeft gisterochtend een zestienjarige jongen uit Lelystad aangehouden, die ervan wordt verdacht betrokken te zijn bij de verdwijning van het zestienjarige meisje Ankie Blommaert. Of het lijk dat maandag in de Oostvaardersplassen werd ge vonden dat van het meisje is, is nog niet bekend De politie is nog bezig met de identificatie. De politie hield de jongen op zijn werk in zijn woonplaats aan. Een woordvoerder van de politie zegt dat de arrestatie niet voortkomt uit de vondst van het stoffelijk overschot:,De aan houding van de jongen stond vorige week al gepland." De jon gen verklaarde eerder dat hij het meisje op de avond van haar vermissing in de buurt van haar huis had afgezet. ANP Politie arresteert verkrachter AMSTERDAM - De politie in Amsterdam heeft een 25-jarige man aangehouden die wordt verdacht van één of meerdere verkrachtingen en aanrandingen. Dat heeft de politie giste ren gezegd. De Amsterdammer wordt er onder meer van verdacht in 1998 in een bejaardentehuis een bewoonster te hebben verkracht en drie andere bewoonsters te hebben aangerand. De man is vorige week aangehouden nadat een 22-jarige vrouw aangifte deed van een poging haar te verkrachten. De man wordt ook verdacht van diefstallen. ANP (Advertentie) nemen, en tussen zo'n besluit en de uitvoering zit toch al snel zo'n zeven jaar", zei ze. Zi] waarschuwde wel voor te veel optimisme. In haar plan om de files tegen te gaan, dat ver moedelijk vrijdag wordt gepre senteerd, is het openbaar ver voer tussen de Randstadkemen al aanzienlijk verbeterd. Daarin staan bijvoorbeeld ook zoge noemde light rail-projecten (trams en lichte treinstellen) voor snelle verbindingen over kortere afstanden. Ook daarom hadden de steden gevraagd. „Er is meer dan de Randstad al leen", zei Netelenbos. GPD HHHHT SCHERMERHORN - In de Eilandpolder en in de kerk van Scherinerhorn hebben 26 kunstenaars hun werk neergezet als protest tegen het toenemende zinloze geweld. Initiatiefneemster Romee Kanis stuurt met dit project een heldere boodschap de wereld in: 'Doe eens leuke dingen met elkaar'. Kanis maakte zelf twee kunstwerken voor de Eilandpolder. Eén als soloproject en één in samenwerking met de Italiaanse kunstenaar David Manzoni, een stapeling van oude televisies. De beelden die nu nog in de kerk staan, zullen op de actiedag tegen zinloos geweld, op 29 september, in het Atrium in Den Haag te zien zijn. foto Koen Suyk/ANP SCHOENEN KLEDING SPORT Folder niet ontvangen? Bel: 0592 340042. www.scapino.nl Kijk voor adressen in de Gouden Gids. Geldig t/m 30-4-2000

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3