Nederland in voor Euromarine Qeans PZC 39°° jn) Nederlandse schilder Klashorst in Senegal opgepakt wegens naakten Vier huidige deelnemende landen zoeken naar partners voor EMF binnenland dinsdag 25 april 2000 3 Sorry buurman Asielzoeksters dood aangetroffen VVN eist sneller rijverbod voor drankrijders Voorgesneden groente populair 24 april 1950 Deze week Feestweek 25 april t/m 29 april Div. Zomerjacks 990° Div. Fleece Sweats 79o° Div. T-shirts UUALITY FREEWEAR Hélène Nolthenius dood ChTijgerbrood of grof volkoren zonnepit ChCervelaat extra Para's maken recordsprong Meldpunt roken op werkplek Baan A28 drie nachten dicht Geen fraude club hoogbegaafden Brand palletfabriek Steenbergen Langslaper hindert luchtverkeer bestaan met manifestatie M het Duitse besluit minder toe- biedingen van Sikorsky, GKN werp. De verschillende model- Tweede Kamer toont zich echter stellen af te nemen. Westland en Kaman Aerospace len zijn beoordeeld op techniek, nog argwanend en wil snel meer Volgens Van Hoof blijken aan- niet beter dan het eigen ont- mogelijkheden en kosten. De informatie. GPD/ANP EMMEN - Bij een verhuizing van een sta- mis. Terwijl een kraan de caravan over die caravans zijn onbewoonbaar geworden. caravan naar een woonwagenlocatie in de van de buurman takelde brak de kabel en Niemand raaktegewond. Emmer wijk Angelslo ging het gisteren stortte het gevaarte naar beneden. Beide foto Jan Sibon/ANP van onze redactie binnenland OEN HELDER - Minister van Defensie De Grave onderzoekt deelname aan een door de lan den van de West-Europese unie lc vormen 'Europese marine'. >Ju is er de Euromarfor Task Group (EMF), bestaande uit schepen van Frankrijk, Spanje, Italië en Portugal. Aan toetre ding van Griekenland en Tur kije wordt gewerkt. Doel is om, los van de NAVO, schepen te kunnen inzetten bij humanitaire en vredebewaren de missies en crisisbeheersing. Nu gebeurt dat nog onder de vlag van de NAVO, waarin de Amerikanen een leidende rol hebben. Het afgelopen weekeinde be- HUIZEN - Veilig Verkeer Ne derland (VVN) wil dat alle auto mobilisten die bij een controle een alcoholpromillage van tus sen de 0,5 en 0,7 hebben, direct een rijverbod van enkele uren wordt opgelegd. Met meer dan 0,5 promille alco hol in het bloed is een automobi list wettelijk strafbaar. In de ap paratuur is echter een marge ingebouwd tot 0,7 om fouten in de apparatuur te ondervangen. WN wijst erop dat het bij een alcoholpromillage van 0,7 gaat om een overschrijding van de wettelijke grens met veertig procent, het drinken van gemid deld vier tot vijf glazen sterke drank en een anderhalf tot tweemaal groter ongevalsrisico. Uit onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) van afgelopen najaar blijkt dat 35 procent van bestuurders die te veel hebben gedronken, een promillage heeft van tussen de 0,5 en 0,7 procent. Zij hebben duidelijk te veel drank op, maar mogen in de praktijk ongehin derd doorrijden, aldus WN. De organisatie vindt dat deze situ atie onaanvaardbare risico's voor de verkeersveiligheid met zich meebrengt. ANP van onze redactie binnenland RIJSWIJK - De vijftigste her denking van de oprichting van de Molukse onafhankelijk heidsbeweging Republik Malu ku Selatan (RMS) wordt van daag gevierd in Rijswijk. Het is voor het eerst dat voor de her denking is gekozen voor die plaats. Voorafgaand aan de manifesta- ZOETERMEER - Nederlanders kopen steeds meer voorgesne den groenten. De bestedingen daaraan per huishouden groei den in drie jaar met een kwart. Deze producten worden voor negentig procent in supermark ten gekocht, leert onderzoek van het Productschap Tuin bouw. Vorig jaar haalde een huishouden gemiddeld 5,6 kilo van dit gemaksvoedsel in huis, tegen in 1996 4,7 kilo. De beste dingen kwamen vorig jaar uit op 44 gulden, tegen 35 gulden drie jaar eerder. ANP zocht een eskader van de vier EMF-landen de marinehaven van Den Helder. Het Spaanse fregat Navarra, de Franse on derzeebootjager Dupleix, het Italiaanse fregat Euro en de Portugese bevoorrader Berrio maken een tocht langs Europese havens om andere landen warm te maken voor deelname aan de ze Europese vloot. De EMF is in 1995 opgericht en een direct gevolg van een confe rentie in 1992 in Sint-Peters- burg, waar nieuwe 'missies' werden afgesproken voor de West-Europese Unie. Volgens woordvoerders van het Neder landse ministerie van Defensie past de deelname aan de vloot- eenheid in het Nederlandse streven om de Europese samen werking op defensiegebied te versterken. Nadrukkelijk is gesteld dat aansluiting bij de EMF niet mag leiden tot doublures met de be staande permanente NAVO-es- kaders. Ómdat de besprekingen nog in vrij algemene zin worden gehouden, zijn eventuele gevol gen voor de Nederlandse marine nog niet aan te geven. Helikopters Staatssecretaris Van Hoof (De fensie) wil nog in juni een con tract tekenen voor twintig nieu we marinehelikopters van het omstreden type NH-90. Hij vraagt de Tweede Kamer zijn voorstel zo snel mogelijk goed te keuren. Van Hoof wil zijn hand tekening zetten tijdens de Ber- lijnse luchtvaartshow van 6 tot 12 juni. De NH-90 is een ontwerp van Nederland, Italië, Frankrijk en Duitsland. Het toestel moet de Lynx-helikopters van de mari ne vervangen. Met de aanschaf is ongeveer 1,7 miljard gulden gemoeid. De twintig toestellen die Van Hoof wil kopen zijn veertien comple te exemplaren en zes 'kale' re- serve-toestellen. De heli's ko men te staan op de fregatten en troepentransportschepen van de marine. Met een prototype van de heli wordt 10, 11 en 12 mei een demonstratie gegeven in Nederland. De NH-90 raakte in 1998 in de Tweede Kamer omstreden, on der meer omdat werd verwacht dat het toestel zeer duur zou uit vallen. Dat was een gevolg van tie in de Darling Market houden de Molukse kerken een geza menlijke herdenkingdienst in de RK Benedictuskerk in Rijs wijk. Een van de sprekers is dr. F. Tutuhatunewa, de president van de RMS-regering in bal lingschap. De herdenking staat in het te ken van het thema Toekomst. Televisiepresentator Rocky Thuteru bespreekt in een ronde tafelgesprek met leden van de RMS-regering en deskundigen of autonomie een reële optie is. De herdenking van vorig jaar in de Houtrusthallen in Scheve- ningen trok 3500 van de circa 50.000 in Nederland wonende Molukkers. Op het Molukse eiland Seram zijn gisteren zeker vier doden gevallen bij nieuwe onlusten tussen moslims en christenen. Het Indonesische staatspersbu- reau Antara bericht dat de slachtoffers vielen toen een zelf gemaakte bom ontplofte. Bij de explosie raakte ook een officier van de presidentiële garde ge wond, die op het eiland was om het bezoek voor te bereiden van vice-president Megawati Soe- karnopoetri. Zij doet de archi pel vandaag aan. ANP/AFP GRONINGEN - Twee vrouwen die zondag dood in een Gro nings flatgebouw werden aan getroffen, waren Chinese asiel zoeksters. Uit sectie is gebleken dat een van de twee door mes steken om het leven is gekomen. Die werden toegebracht door de andere vrouw die vervolgens van vier hoog naar beneden sprong en overleed. Aan de steekpartij in de flat aan van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Nederland se schilder Peter Klashorst is zaterdag gearresteerd in Dakar in Senegal, omdat hij naakte modellen gebruikte voor zijn schilderijen. Hij blijft in elk ge val vastzitten tot vandaag. Dan beslist de rechter-commissaris of de kunstenaar voor de rechter moet verschijnen. Het ministerie van Buitenland se Zaken in Den Haag bevestigt de aanhouding van Klashorst, die wordt verdacht van twee strafbare feiten. Hij zou de 'sek suele moraal' in het land hebben overtreden en kunstwerken hebben gemaakt die hij naar het buitenland bracht. Ook een vriend van de schilder werd aangehouden, maar is een dag later vrijgelaten. Er wordt nu geprobeerd om Klashorst op borgtocht vrij te krijgen. De politie hield de Nederlander aan nadat op zijn logeeradres foto's en negatieven waren ge vonden waarop naakte vrouwen waren afgebeeld. Klashorst ge- van onze redactie binnenland DEN HAAG - Schrijfster Hélè- ne Wagenaar-Nolthenius is za terdag na een kortstondige ziek te in haar woonplaats over leden. Ze werd 80 jaar. Hélène Nolthenius studeerde muziekwetenschappen en pro moveerde in 1948 op een studie over de invloed van de francis- de Saffierstraat en de daarop volgende zelfmoord van de da der is volgens de politie een he vige ruzie vooraf gegaan. De aanleiding is onbekend. Beide slachtoffers zouden zestien j aal oud zijn, maar de politie twijfelt daaraan en vermoedt dat ze meerderj arig waren bruikte de beelden voor het ma ken van zijn schilderijen. In het streng islamistische Senegal zou het verboden zijn naakte vrouwen als model te gebrui ken. Klashorst meldde zijn arresta tie in een faxbericht aan de Am sterdamse Gallery Donkersloot. De schilder zegt dat in totaal acht mensen zijn opgepakt, on der wie de vrouwen die model voor hem stonden. Ook zij wer den zondag vrijgelaten. Perso neel van de Nederlandse ambassade is volgens een woordvoerder van Buitenland se Zaken de hele dag met de zaak bezig geweest. Klashorst schilderde al lange tijd in Senegal. Kort geleden kwam hij met de helft van zijn werk dat hij in dat land had ge maakt terug naar Nederland. Het afgelopen weekeinde ging hij weer naar Senegal om de rest van zijn doeken op te halen. Veiling Klashorst maakte naam in het schilderscollectief After Nature datin!989werd opgericht en in caanse beweging op de muziek van Italië. Behalve muziek en en cultuurhistorische studies schreef zij romans en verhalen die zich meestal in Italië af speelden. In 1958 werd zij buit gewoon en in 1966 gewoon hoogleraar in Utrecht in de mu ziekgeschiedenis van oudheid en middeleeuwen. Ze bekleedde dit ambt tot 1976. ANP Uit onderzoek is gebleken dat een van de vrouwen al enkele j a- ren in de flat woonde, de ander was onlangs bij haar ingetrok ken. Er woonden ook drie kinderen, in de leeftijd van een maand, zes maanden en achttien maanden. Ze maken het goed en zijn in- 1993 ter ziele ging. In het collec tiefdat bekend werd met natu ralistische oliewerken op lin nen, zaten onder anderen Bart Domburg en Jurriaan van Hall. Collega's van Klashorst houden morgenavond een kunstveiling met eigen werk. Met de op brengst ervan hopen ze een deel van de borgsom voor Klashorst middels ondergebracht bij pleeggezinnen. Bij de politie waren niet eerder meldingen binnengekomen over ruzie tussen de twee vrou wen. „Voorzover we dat nu kunnen nagaan was de ruzie een incident en is een conflict plot seling ontaard in een enorme ru zie", zei de woordvoerder van de regiopolitie Groningen. ANP te bekostigen. Aanvankelijk zou de veiling maandag plaats vinden, maar dat werd uitge steld omdat de opkomst tegen viel. Onder de kunstenaars die belangeloos werk ter beschik king stelden zijn Herman Brood en Jan Cremer. De organisato ren streven naar een opbrengst van 25.000 gulden. ANP Spoorweg weg De Nederlandse Spoorwegen zijn van plan de spoorlijn van Temeuzen via Axel en Hulst naar België op te heffen. Daar door zal het nauwelijks meer mogelijk zijn om op één dag van Temeuzen naar België en terug te reizen. Schepen gestolen Een Amemuidse en een Vlis- singse vissersboot zijn gesto len uit de vissershaven in Vlis- singen. De VI. 7 is direct op de glooiing bij de sluis van de vissershaven gelopen, de Am. 15 is later op de dag terug gevonden op Spijkerplaat, waar hij was ge strand. De daders zijn spoor loos. De politie verdenkt drie Uitgever: J. C. Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)472404 Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Temeuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Temeuzen Tel (0115) 686000 Fax (0115) 686009 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454659 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: van 8.30 tot 17.00 uur' Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur onbekende Belgische jonge mannen. Tekort De regering kampt piet een voorlopig begrotingstekort van 231 miljoen gulden, waar ze eerder nog dacht dit jaar 20 miljoen gulden over te houden. Nu kan het gat nog worden ge stopt met de Marshall-hulp. Maar als die stopt, moet de productie flink zijn gestegen, anders is een verhoging van de belastingen onvermijdelijk. Molenbrand Door vonken uit een dieselmo tor heeft de molen De Vergulde Korenaar in Hoorn vlam ge vat. Het twee eeuwen oude ge bouw is afgebrand. Internet (http://www.pzc.nl): Postbus 18 4380 AA Vlissingen redactie: redactie@pzc nl exploitatie. internet@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14 .00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur. Tel. (0118) 484000. Fax(0118) 470100 Abonnementsprijzen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand, 36,70 (nvt) per kwartaal: 100,00 101.65) per jaar. 380,00 381.65) Voor toezending per post geldt een toeslag. Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk. 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,85 per stuk zaterdag: 2,75 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel. 0118-484321 Advertentie Advertentie Natuurlijk bij: dé Jeansspecialist van Zeeland Koninginnedag Goes 9.00-13.00 uur 29 april V in Middelburg 9.00-16.00 uur zijn wij geopend J Vlissingen 9.00-16.00 uur Een mederker van Gallery Donkersloot toont werken van Klashorst. foto Evert Elzinga/ANP 3 broden naar keuze c "7 O van -gifrT voor D./O 100 gram van-23§~ voor 1.QÏ7 Deze aanbiedingen zijn alleen geldig met de AH Bonuskaart, t/m woensdag 26 april as. Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV HARFSEN - Boven Harfsen in de Achterhoek zijn zaterdag morgen gelijktijdig twaalf parachutisten uit de mand van een luchtballon gesprongen. Daarmee is het acht jaar oude we reldrecord verbeterd. Dat stond op een sprong door tien para chutisten van de Britse Royal Marines. Uit de korf van het Achterhoekse bedrijf A3 Ballon sprongen er na de twaalf para's meteen nog eens acht. Volgens A Spie renburg van A3 Ballon heeft zijn bedrijf met de zaterdag ge bruikte Cameron A-415 PH-AGT bovendien de grootste luchtballon ter wereld in gebruik genomen- De ballon is zo hoog als een flat van vijftien verdiepingen en heeft een inhoud van 12.000 kubieke meter. Dat is vier keer zoveel als een normale luchtballon. In de enorme korf kunnen probleemloos dertig passagiers. ANP LEUSDEN - Het Astma Fonds stelt een tijdelijk telefonisch meldpunt in waar mensen misstanden over roken op de werk plek kunnen melden. De directe aanleiding hiervoor zijn de reacties die het fonds binnenkrijgt na een proefproces. Postmedewerkster N. Nooijen uit Breda daagde met steun van het Astma Fonds vorige week maandag PTT Post voor de rechter omdat ze een algeheel rookverbod op de werkplek wil. Het meldpunt isop26,27en28apriltussen09.00en21.00 uur bereikbaar onder nummer 0900 - 9390 (22 cent per minuut). Op internet is vanaf morgen via www. astmafonds .nl een stap penplan te zien voor het instellen van een niet-rokenbeleid op de werkplek. ANP UTRECHT- De zuidelijke rijbaan van de A28 tussenMaam en Leusden is vanaf vannacht drie achtereenvolgende nachten afgesloten. Het wegdek krijgt een nieuwe asfaltlaag. Rijkswaterstaat adviseert doorgaand verkeer tussen Utrecht en Amersfoort om te rijden via de A27 richting Hilversum en de Al naar Amersfoort. De afsluitingen duren van 22.00 uur tot 05.00 uur. ANP UTRECHT - Bij de landelijke vereniging van ouders van hoogbegaafde kinderen Pharos zijn geen financiële malver saties ontdekt. Tot deze conclusie komt het accountantskan toor Deloitte Touche. In november beschuldigden leden het bestuur in een anonie me brief van verduistering. Er zouden grote sommen geld zijn verdwenen. Deloitte Touche concludeert dat de aantijgingen niet met feiten te staven zijn. Wel wordt geadviseerd de administratie ve organisatie en de interne controle te verbeteren. ANP STEENBERGEN - Een brand in palletfabriek PCC Pallets in het West-Brabantse Steenbergen heeft in de nacht van vrij dag op zaterdag grote schade aangericht. Volgens de brandweer bedraagt de schade zeker 1,5 miljoen gulden. Er zijn sporen van brandstichting gevonden. ANP BEEK - Passagiersvliegtuigen van Transavia hebben gister morgen noodgedwongen boven Maastricht gecirkeld, omdat een luchtverkeersleider zich had verslapen. De toestellen waren op weg naar Zakhyntos (Griekenland) en Tenerife (Spanje) en zouden even na zes uur passagiers oppik ken op Maastricht Aachen Airport. Nadat de langslaper zich alsnog had gemeld, mochten de beide toestellen landen. ANP l_ A A i A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3