Buurstaten eisen rust Zimbabwe ETHIOPIË lil Surinaams ambassadepersoneel al zeven maanden niet betaald PZC Fransen en Noren pompen wrak van tanker Erika leeg buitenland Haai blijft vogelvrij Moegabe onder druk van regio zoaS Politie bestormt huis ex-premier Slowakije Dekens slachtoffers cycloon India arriveren in hittegolf Tabaksfabrikant VS begint omstreden actie 'gezondere' sigaret Gebarende gorilla (27) overleden vrijdag 21 april 2000 van onze redactie buitenland NAIROBI - Haaien blij ven voorlopig onbe schermd. De VN-confe- rentiej over bedreigde diersoorten (Cites) kon gisteren geen overeen stemming bereiken over hun bescherming. „Zelfs simpele voorstellen over de grote witte en de reu- zenhaaien zijn verwor pen, terwijl die soorten toch heel kwetsbaar zijn voor ongecontroleerde visserij", zei Gordon She- perd, directeur interna tionaal beleid van het We- reldnatuurfonds (WNF). De grote witte en de reu- zenhaaien zijn gewild vanwege hun kaken en vinnen. De kaken zijn waardevol: Amerikanen betalen tot 15.000 dollar voor een Jaws-kaak; cle vinnen verdwijnen in de soep. Voor andere bedreigde soorten was de zogeheten Cites-conferentie in Nai robi wel succesvol. De ruim 150 landen verlen gen het handelsverbod op ivoor, afkomstig van oli fantenslagtanden. Afri kaanse landen mogen voorlopig geen ivoor uit voeren. Ze hadden hier wel om gevraagd. Op de conferentie was geen steun te vinden voor een verzoek van Cuba en de Dominicaanse Repu bliek inzake de zeldzame karpetschildpad. Deze landen wilden toestem ming om vijfhonderd exemplaren per jaar te vangen en te verkopen aan Japan. De kammetjes van deze schildpad zijn in Japan symbool voor een lang en gelukkig huwe lijk. Vooralsnog mag Cu ba ook niet zijn huidige voorraad van 6900 kilo aan karpetschildpadden verkopen. De conferentie, die giste ren werd afgesloten, werd het wel eens over een bete re bescherming van tij gers, beren, Tibetaanse antilopen, steuren en muskusherten. De vol gende Cites-conferentie is in 2002 in Chili. ANP van onze redactie buitenland HARARE - Twee regionale grootmachten in Afrika, Zuid- Afrika en Nigeria, hebben pre sident Moegabe van Zimbabwe gisteren te kennen gegeven een vreedzame oplossing te willen voor de boerderijbezettingen. De twee landen vrezen dat de stabiliteit in het hele gebied door de gebeurtenissen in Zim babwe in gevaar komt. De bezetters van boerderijen van blanken in Zimbabwe trek ken zich vooralsnog niets aan van een 'wapenstilstand' die hun leider Hunzvi woensdag af gekondigde. Hunzvi sprak gis teren met boeren in cle streek Marondera, waar zaterdag de boer David Stevens en een voor man werden gedood. Rond zestig mannen bezetten gisteren een boerderij op zestig kilometer ten oosten van de hoofdstad Harare en staken personeelsverblijven in brand. Ook twee boerderijen bij Arc- turus langs de weg naar Harare werden gisteren in brand gesto ken. Arbeiders Bij één van de boerderijen vie len de landbezetters ook huisjes van in de buurt wonende arbei ders binnen. Een dertigtal on derkomens werd onder het oog van verbouwereerde arbeiders i n brand gestokenD e leider van de groep, David Mazhandu, zei dat de boerderij een hoofdkwar tier van de oppositionele Bewe ging voor Democratische Ver andering (MDC) was geweest. Een andere boerderij werd op vreedzame wijze bezet. Tal van blanke gezinnen vluchten naar grotere plaatsen en steden. De Nigeriaanse boodschap werd gisteren aan Moegabe overgebracht door minister van Buitenlandse Zaken Sule La- mido. „Groot-Brittannië, als vroegere koloniale mogendheid, en Zim babwe moeten naar onze me ning een redelijke oplossing kunnen vinden voor het pro bleem", zei Lamido na afloop van onze redactie buitenland PARIJS - De Frans-Belgische 1 oliemaatschappij Total Fina Elf heeft de Franse firma Coflexip Stena Offshore en" het Noorse Stolt Offshore gekozen om te helpen bij het leegpompen van het wrak van de Erika. De Mal tese tanker Erika verging begin december voor de Zuid-Breton se kust. De kosten van het leegpompen van het schip worden geraamd op vierhonderd miljoen Franse franc, circa 135 miljoen gulden. De werkzaamheden beginnen in mei en zouden in september Centrum-links in Italië draagt Amato voor ROME - De centrum-linkse meerderheid in Italië draagt mi nister van Begroting Giuliano Amato aan president Ciampi voor als opvolger van de woens dag opgestapte D'Alema. Amato zou de 58e Italiaanse re gering moeten vormen sinds het einde van de Tweede Wereld oorlog. President Ciampi on derhandelt vandaag verder over het vormen van een nieuw kabi net. Hij praat dan ook met verte genwoordigers van oppositio nele centrum-rechtse partij en in het parlement. AFP/DPA (Advertentie) li Geef o.v.v. 'Noodhulp Ethiopië' Driebergen WOORD DAAD Giro 3020900 Gorinchem van zijn gesprek met de presi dent. Moegabe krijgt vandaag presi dent Mbeki van Zuid-Afrika, president Chissano van Mozam bique en Nujoma van Namibië op bezoek. De besprekingen zouden oorspronkelijk over de oorlog in Congo gaan, maar ko men nu in het teken te staan van de landkwestie. In Congo steunt Zimbabwe met 11.000 man het bewind van president Kabila. Dat kost naar schatting eender de van alle inkomsten van Zim babwe. Zuid-Afrika heeft zich tot dus verre in stilzwijgen gehuld. Mbeki zou wel achter d? scher men stappen hebben genomen. Geen hulp Moegabe lijkt nog onwrikbaar. Hij gaf woensdag in een gesprek met gezanten van blanke boeren geen hoop op een oplossing van de crisis. Hij bleek niet van plan iets te doen aan de door de rech terlijke macht illegaal verklaar de bezettingen van boerderijen. Moegabe zei gisteren voor de BBC dat hij tegen hulp uit het buitenland is om de problemen van de landhervorming in de vroegere Britse kolonie op te lossen. „Wij kunnen onze eigen zaakjes regelen. De mensen in Europa begrijpen niet hoe diep de land kwestie ons hart raakt." Nationale held De blanke Zimbabweaanse boer Martin Olds die dinsdag op zijn boerderij werd gedood, was in 1989 nog door de president gehuldigd om zijn moed bij het redden van een vriend uit de ka ken van een krokodil. „Tien jaar geleden was hij een nationale held, omarmd door Moegabe. Een decennium la ter wordt hij op brute wijze ver moord en Moegabe houdt zijn mondje dicht", zei een verwant van Olds in het Zuid-Afrikaan- se blad The Star. RTR/AP/ AFP De leider van de veteranenorga- nisatie, Chenjerai Hunzvi. foto Juda Ngwenya/RTR TEAR fund Giro 41400 klaar moeten zijn. Total Fina Elf blijft direct verantwoordelijk voor de wellicht nog 20.000 ton zware olie uit de wrakstukken, die op zeventig kilometer uit de kust liggen op een diepte van 120 meter. De technische uit voering op zee komt toe aan de combinatie Coflexip/Stolt. Het gaat om onder meer de voorbe reidingen, monteren van kranen en onderwaterpompen, het transport naar de oppervlakte en het vervoeren van de opge pompte olie naar het vasteland Bij de operatie worden vier schepen ingezet. Een daarvan is de British Shield die met de Ne- derlandse Area van Rijkswater staat ook al ter plaatse was vlak na de ramp. Het is een speciaal voor bestrijding van olievervui ling uitgerust schip met 'booms', rubberen slangen om olie aan de oppervlakte in te dammen. Twee andere schepen, de CSO Constructor en de Seaway Kest rel, hebben duikers aan boord en onderwaterrobots voor de voorbereidende werkzaamhe den en alles wat er onder water gebeurt. Verder wordt de Crystal Ocean ingezet, een pompschip. Volgens Total Fina Elf kan worden gewerkt tot en met windkracht 6 tot 7. Een olietanker vervoert de opgepompte olie tussen de ber gingsplaats en de Elf-raffinade rij vanDonges bij Saint-Nazai- re in de Loire-monding, waar het wordt verwerkt. ANP De ex-premier wordt uit zijn huis in Trencianske Teplice gehaald door politiecommando's. foto Jana Misauerova/AP van onze redactie buitenland BRATISLAVA - De vroegere Slowaakse premier Vladimir Meciar is gisteren gear resteerd op een wijze die normaal gespro ken slechts voor zware criminelen wordt gebruikt. Kort na acht uur gistermorgen bestormden commando's van de Slo waakse politie de woning van Meciar in het plaatsje Trencianske Teplice, 140 kilo meter ten noorden van Bratislava. Met behulp van explosieven verschaften de commando's zich toegang tot de wo ning. Meciar werd enkele uren later, na te. zijn verhoord, vrijgelaten. Volgens een woordvoerder van de Slo waakse politie is Meciar aangehouden in verband met illegale betalingen aan mi nisters tijdens zijn bewind tussen 1993 en 1998. Daarnaast werd hij ondervraagd over de ontvoering in augustus 1995 van de zoon van toenmalig president Michal Kovac, zei de leider van het onderzoeks team, Jaroslav Ivar. De Slowaakse politie werd gisteren door ander anderen presi dent Rudolf Schuster verweten onevenre dig veel geweld gebruikt te hebben. Ontvoering Michal Kovac jr. werd na zijn ontvoering in bewusteloze toestand op de stoep van een politiebureau in Oostenrijk achterge laten. De actie zou zijn uitgevoerd door de Slowaakse gehCme dienst die destijds werd geleid door Ivan Lexa, een boezem vriend van Meciar. De ontvoering zou bedoeld zijn geweest om president Kovacmet wie Meciar al ja ren overhoop lag, in diskrediet te brengen. Kovac junior werd door de Duitse politie verdacht van betrokkenheid bij een grootschalige zwendel met textiel. Meciar en Lexa rekenden erop dat Oostenrijk hem aan Duitsland zou uitleveren waar hem een spraakmakend - en een voor zijn vader waarschijnlijk politiek vernieti gend - proces stond te wachten. De Oostenrijkse autoriteiten stuurden Kovac junior echter terug naar Slowakije. De Duitse autoriteiten trokken een inter nationaal opsporingsbevel tegen Kovac junior later in. Meciar werd tijdens zijn bewind door de Europese Unie en de Verenigde Staten be kritiseerd vanwege minachting voor de democratische spelregels. GPD/AP Giro 550 Apeldoorn van onze redactie buitenland PARAMARIBO - Het personeel op de Surinaamse ambassade in Den Haag heeft al zeven maan den geen salaris ontvangen. Een deel van de diplomaten heeft in middels opdracht gekregen om naar Suriname terug te keren. Ze hebben echter geen geld om tickets te kopen. De financiële problemen op de diplomatieke vertegenwoordiging zijn zo groot, dat volgens eerste secre taris Breeveld energie- en tele foonrekeningen niet meer be taald kunnen worden. Breeveld zegt dat ambassadeur Azimullah als gevolg van de geldnood in een onverzekerde auto rondrijdt. De ambassadeur zelf wil volgens zijn medewerk ster geen commentaar geven. Breeveld, die tot de groep terug geroepen diplomaten behoort, heeft via zijn advocaat in Suri name een kort geding tegen de staat aangespannen om zijn achterstallige salaris en een schadevergoeding te krijgen. Volgens Breeveld had hij zijn post op 1 april moeten verlaten, maar is hij niet in staat om tic kets voor zijn gezin te kopen. Ook zegt hij in Nederland schul den moest maken om de afgelo pen maanden door te komen. Ook op de ambassade in Brussel en bij andere diplomatieke ver tegenwoordigingen wacht het personeel al maanden op geld. Het Surinaamse consulaat in Amsterdam heeft tot op heden de dans kunnen ontspringen, pmdat daar de geïnde visumgel- den worden gebruikt voor de sa larissen. Spoken Volgens Breeveld staan er op de ambassades tegelijkertijd 'spookambtenaren' op de loon lijst die wel iedere maand wor den uitbetaald, maar die nooit op het werk verschijnen. Vol gens de eerste ambassadesecre taris gaat het daarbij om poli tieke vrienden van de regering in Paramaribo. Breeveld werd naar eigen zeg gen ontslagen omdat hij lid is gebleven van de NDP van Desi Bouterse, nadat president Wij- denbosch deze partij afgelopen maart vaarwel zei en een eigen politieke combinatie vormde. Maar de Surinaamase minister van Buitenlandse Zaken Snij ders zegt dat Breeveld niet is ontslagen, maar dat zijn con tract gewoon was verlopen. Dit geldt ook voor medewerkers op andere ambassades die terug van onze redactie buitenland NEW DEHLI - In de Indiase deelstaat Orissa is gisteren een eerste enorme lading wollen noodhulpdekens gearriveerd die in oktober nodig waren. Toen werd Orissa getroffen door een cycloon en een vloedgolf. Nu kampt het met temperatu ren tot 43 graden celsius. De autoriteiten hebben de be stellingen voor nog" meer dekens afgezegd, maar vragen zich af wat ze met de eerste levering aanmoeten. De hitte is al ondra gelijk genoeg. Door de overstro mingen zijn bovendien alle bo men die een schaduw konden geven weggespoeld. RTR zijn geroepen. Snijders bena drukte dat het niet ging om par tijpolitiek. Snij ders gaf tegenover het Suri naamse dagblad De Ware Tijd toe dat er grote achterstanden zijn ontstaan in de uitbetaling van de salarissen. „Ze zullen spoedig worden ingelopen." Schoonmaak De Surinaamse regering houdt op het ogenblik grote schoon maak onder het ambassadeper soneel. Onder de teruggeroepen personeelsleden is ook Bouter- ses dochter Peggy, die op de am bassade in Brussel werkt. Zoon Dino werkte op de ambassade in Brazilië, maar moest dat land vorig jaar ontvluchten nadat hij in verband was gebracht met de drugsmaffia. Onduidelijk is nog of de Suri naamse ambassadeur in Brazi lië, Rupert Christopher, tot de teruggeroepen diplomaten be hoort. De Braziliaanse autori teiten hebben vorige maand om zijn vertrek gevraagd omdat hij weigerde mee te werken aan een onderzoek naar de drugshandel tussen Brazilië en Suriname. Brazilië ziet Bouterse als de gro te organisator achter de cocaï netransporten. GPD/ANP Levenslang voor Duitse skinheads BERLIJN - Twee 23-jarige Duitse skinheads zijn gisteren door een Berlijnse rechtbank tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens de moord op een werkloze man. De twee mishandelden en beroofden hun 38-jarige slachtof fer in oktober vorig jaar op een afgelegen begraafplaats. Aan leiding was een opmerking van de man die verkeerd viel bij de skinheads. Het tweetal ging aanvankelijk naar huis, maar besloot later terug te keren en de man te vermoorden. Twee medeplichtigen kregen gevangenisstraffen van acht jaar opgelegd. AFP Drie doden door geweld in Atjeh BANDA ATJEH - Bij gewelddadigheden in Atjeh zijn twee politiemannen en een burger om het leven gekomen, zo meld den de politie en ooggetuigen gisteren. Onbekenden schoten woensdag in de provinciehoofdstad Banda Atjeh en de plaats Bireuem de twee agenten dood, zei de politie. De burger werd volgens ooggetuigen in West-Atjeh doodgeschoten door de politie. De Indonesische regering maakte gisteren bekend dat bij het religieuze geweld op de Molukken de afgelopen vijftien maanden 2470 mensen zijn omgekomen. Volgens de door de regering ingestelde Nationale Commissie voor de Mensen rechten zijn sinds het begin van de gewelddadigheden, in ja nuari vorig jaar, ruim 14.000 huizen en 191 kerkenenmoskee- en verwoest. AP Recordaantal Amerikanen in cel WASHINGTON - Het aantal Amerikanen dat in gevangenis sen zit heeft in 1999 een record bereikt van 1,86 miljoen. De groei van het aantal gevangenen is echter afgenomen. Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft dat gisteren bekendgemaakt. Sinds 1985 is het aantal gedetineerden in de VS met meer dan een miljoen toegenomen. De groei van de Amerikaanse gevangenispopulatie wordt toegeschreven aan steeds strengere straffen en een toename van de vervolging van drugsdelicten. Het aantal misdaden neemt sinds 1993 juist af. AP Denktash wint in Noord-Cyprus NICOSIA - De leider van het noorden van Cyprus, Raouf Denktash, is gisteren uitgeroepen tot winnaar van de presi dentsverkiezingen in dit door Turkije bezette deel van het ei land. Denktash is herkozen volgens de Hoge Kiesraad, nadat de overgebleven rivaal, Dervis Eroglu, zich had teruggetrokken uit de race. Hierdoor is een tweede ronde niet meer nodig. Af gelopen zaterdag was de eerste ronde. Het eiland werd in 1974 door een Turkse invasie opgesplitst in de pro-Griekse republiek Cyprus en het door Turken bezette noorden. RTR Plan HIV-gevangenis in Siberië MOSKOU - De autoriteiten in de Siberische regio Irkoetsk willen een aparte gevangenis inrichten voor gedetineerden met het aids-virus HIV. Het hoofd van de regionale afdeling van het gevangeniswezen van het ministerie van justitie, Bo ris Gronik, heeft dat gisteren gezegd. In gevangenissen in Irkoetsk zitten momenteel ongeveer zes honderd HTV-dragers en in huizen van bewaring nog eens driehonderd. Zij vormen volgens Gronik een risico voor ande re gedetineerden en moeten worden verwijderd. „Tenzij ze al lemaal op een plaats worden verzameld, kan de situatie uit de hand lopen", zo haalde het persbureau ITAR-Tass hem aan. Rusland heeft in Kaliningrad al een aparte gevangenis voor HTV-positieve gedetineerden. Deze enclave aan de Oostzee heeft een van de hoogste aids-concentraties van het land. AP van onze redactie buitenland WASHINGTON - De Ameri kaanse tabaksfabrikant R.J. Reynolds, met merken als Ca mel en Winston, is een omstre den campagne begomien waar in zij reclame maakt voor een 'gezondere' sigaret. Het Ameri kaanse ministerie van Volksge zondheid spreekt van een 'ge waagde bewering'. Het zou de eerste keer zijn dat een tabaksfabrikant durft te reppen van gezondheidsvoor delen in combinatie met roken. De 'Eclipse' zou gezonder zijn omdat de sigaret veel minder ni cotine en teer bevat. Daardoor vermindert het risico op allerlei vormen van kanker en longziek ten, zoals chronische bronchi tis, aldus R.J. Reynolds in een gestarte reclamecampagne. De sigaret is al getest in de staten Nebraska en Georgia. Het bijzondere aan de nieuwe sigaret is dat die nauwelijks ta bak verbrandt. Alleen bij het aansteken van een exemplaar vindt verbranding plaats. Het rookproces begint bij het aan steken van een beetje houtskool en tabak. Dat zorgt voor de smaak bij de eerste 'trekjes'. De hittebron houdt die in stand dopr smaakafstoot van glyceri ne, dat verdampt, en een klein rolletje tabak, dat niet ver brandt, tot aan het eind van de filter. R.J. Reynolds is met de sigaret op de markt gekomen als ant woord op de vele rechtszaken die lopen tegen tabaksfabri kanten. Zieke rokers en de anti rooklobby hebben al vele mil jarden aan schadevergoeding kunnen lospeuteren. Concur rent Philip Morris zegt mee te werken aan het opzetten van nieuwe regels voor de ontwik keling van 'minder giftige' siga retten. De Amerikaanse minister van Volksgezondheid, Donna Sha- lala, zegt grote bedenkingen te hebben bij de wetenschappelij ke onderbouwing van de bewe ringen. „Het is duidelijk dat sigaretten en andere tabakspro ducten niet veilig en schadelijk zijn en pijn, lijden en dood ver oorzaken", aldus de bewinds vrouw. AFP/DPA WOODSIDE - Een van de twee 'sprekende' gorilla's ter wereld is woensdag overleden. Gorilla Michael, die door gebarentaal met mensen kon communiceren, is 2 7 jaar geworden. Hij had zo'n 500 gebaren onder de knie. Volgens zijn verzorgster en lera res Francine Patterson commu niceerde de gorilla met gemak door middel van gebaren, mu ziek en kunst. „Hij was een in spiratie voor ons allen", aldus Patterson. In de Gorilla Foundation bij San Francisco, waar Michael woonde, is nu nog één 'spreken de' gorilla over, de 29-jarige Ko- ko. Zij beheerst wel 1000 geba ren. In 1997 hadden Michael en Koko een eigen expositie in een galerie in San Francisco. Een j aar later ging Koko het Internet op. Zij beantwoordde vragen van belangstellenden door ge barentaal, die Patterson ver taalde in geschreven tekst. RTR (Advertentie) Alle PZC-kantoren zullen vandaag vanaf 16.00 uur gesloten zijn. Voor dringende zaken kunt u ons kantoor in Vlissingen (0118 48 40 00) bellen. Wij wensen u pr'ettige feestdagen. Directie PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 5