Felle kritiek Oostburg op Dethon PZC Bergingsbedrijf Van den Akker weg uit Vlissingen Trouwen wordt in Oostburg mogelijk op meerdere locaties Omwonenden niet blij met aanleg van composteervelden Terneuzen blijft blokhut weigeren zeeland r 20 Gemeente wil verantwoordelijk blijven voor langdurig werklozen Bijenkorf van lepels als symbool voor de zorg Badstrand op zijn paasbest Hulster horeca krijgt snel duidelijkheid ovei eisen aan terrassen vrijdag 21 april 2000 door Pascalle Cappetti OOSTBURG - De gemeente Oostburg voelt er niets voor de verantwoordelijkheid voor de instroom van langdurig werklo zen op de arbeidsmarkt over te dragen aan sociale werkvoor ziening Dethon. De gemeente vindt dat zij de begeleiding van bijstandsgerechtigden en licht gehandicapten, die vallen onder de wet inschakeling werkzoe kenden (WIW) en de wet op de reïntegratie arbeidsgehandi capten (REA), prima zelf kan. Een fusie tussen de stichting Werkdoel, die de wetten voor de Zeeuws-Vlaamse gemeenten uitvoert, en de Dethon acht de gemeente Oostburg niet in het belang van de werknemer. De vertegenwoordigers van de gemeente Oostburg in het alge meen bestuur van Dethon jui chen een intensievere samen werking toe, maar voelen niets voor fusie. Volgens wethouder L- Wille heeft het management van Dethon de gevolgen van de Wet Sociale Werkvoorziening (WSW), waarmee het schap twee jaar geleden werd gecon- door Ben Jansen VLISSINGEN - Smit Interna tionale knipt haar dochter Van den Akker in Vlissingen in stuk ken om samen met de Vlaamse Unie van Reddings- en Sleep diensten (URS) meer greep op het bergings- en sleepwerk in het Westerscheldegebied te krijgen. Activiteiten en schepen worden over verschillende busi ness units van het samenwer kingsverband Smit Internatio- nale-URS verdeeld. Het is de bedoeling dat de aan delen en de activiteiten van Van den Akker worden onderge bracht in Smit Union Salvage (SUS). De bergingsvaartuigen Onrust en Deurloo en de snelle boot Flyer worden, net als de Smit Salvage Chief en de Salvor 12 en 15. bij SUS onderge bracht. De kustsleepboot Banc- kert van Van den Akker gaat naar Smit Union Coastal Towa ge (SUCT). De drie slepers die voor de Koninklijke Schelde Groep werken, worden in de toekomst vanuit Terneuzen aangestuurd door URS Neder land. Deze onderneming (er ligt een nieuwe naam voor klaar: Smit Union Harbour Towage) coördineert de havensleepdien sten in de Nederlandse Wester- scheldehavens. Voor dezelfde door Pascalle Cappetti OOSTBURG - Wanneer de eigenaren van de gebouwen daarmee instemmen, kan er voortaan op elke 'stijlvolle' en 'representatieve' plek in de ge meente Oostburg getrouwd worden. De gemeenteraad van Oostburg, met uitzondering van de CD A-fractie, maar inclusief CDA-wethouder R. Leentfaar, stemde donderdag in met het voorstel van het college om de locaties voor het sluiten van hu welijken en partnerregistraties niet langer te beperken tot het gemeentehuis, het streekmuse um in IJzendijke en de Lutherse Kerk in Groede. Het CDA vond het principieel onjuist dat hiervoor ook kerk gebouwen in aanmerking ko men. De fractie wilde boven dien dat de gemeenteraad Peuter bijna verdronken NTEUWLAND - Een peuter uit Nieuwland is donderdagavond in kritieke toestand opgenomen in het Sophia kinderziekenhuis in Rotterdam. Het kind was rond 17.30 uur in de sloot achter het ouderlijk huis gevallen toen het even aan de aandacht van de ouders ont snapt was. Toen het gevonden werd, was het al niet meer bij bewustzijn. Cultuurprijs voor Stichting Streekdrachten KLEVERSKERKE - Het Prins Bernhard Cultuurfonds Zee land heeft de Stimuleringsprijs 2000 toegekend aan de Stich ting De Zeeuwse Streekdrach ten. Op maandag 22 mei reikt com missaris van de koningin W. T. van Gelder, tevens voorzitter van het Prins Bernhardfonds Zeeland, de prijs uit. Aan de prijs is een bedrag ver bonden van 20.000 gulden. Dat kan de stichting in oprichting aanwenden voor de inventari satie van de Zeeuwse kleder dracht van 1800 tot 2000, waar aan wordt gewerkt. fronteerd, zelf onderschat. Deze wet zorgde voor een aanscher ping van de doelgroepwat er op neerkomt dat de sociale werk plaatsen over minder werkne mers kunnen beschikken, die ook nog eens een beperktere ar beidscapaciteit hebben. Hier door kwam de productiecapaci teit zwaar onder druk te staan. „Het is een misvatting dat het binnenhalen van de uitvoering van de WIW en de REA zou kun nen leiden tot het oplossen van de problemen die ontstaan door de invoering van de WSW. Daarvoor is meer nodig, name lijk heroriëntatie van de eigen positie", maant het college van B en W de directie van het werk voorzieningschap Volgens de gemeente stelt het onderzoeksrapport van Emst Young, dat in opdracht van De thon de mogelijkheden van fu sie onderzocht, teveel het 'insti tuut Dethon' voorop en rept het nauwelijks over de positie van de werknemer. Volgens Wille is er ook geen enkele aanleiding om de situatie zoals die nu be staat - een persoonlijke en doel gerichte aanpak - te verande ren. Sterker nog, Dethon heeft in de ogen van Oostburg nog weinig resultaten bereikt bij de uitstroom naar begeleid werk. Ook de belangstelling voor werknemers bij Dethon ont breekt. Het college noemt als schrijnend voorbeeld een werk nemer die door de gemeente bij Dethon was geplaatst en al eni ge tijd ziek thuis zat, zonder dat de verantwoordelijke perso neelsfunctionaris daarvan op de hoogte was of de gemeente in kennis was gesteld. Daarbij zijn er voor de werknemers zelf geen voordelen. Het samenvoegen van de doelgroepen werkt al leen maar stigmatiserend. Ver der heeft de gemeente zeker niet te klagen over gebrek aan be langstelling van werkgevers voor gesubsidieerde werkerva ringsplaatsen. Oostburg ziet Dethon als een log en star apparaat dat ver van de Zeeuws-Vlaamse gemeenten afstaat. „De afstand is zodanig groot dat er op geen enkele wijze nog greep is op het beleid van Dethon." Daarbij steekt zij ook de hand in eigen boezem: door de goede bedrijfsresultaten is de Opvatting „Het lijkt er op dat Oostburg en misschien Hulst in deze opvat ting alleen staan. We moeten daarom bekijken op welke ma nier we verder gaan en of we ons later alsnog aansluiten bij de rest", reageert Wille. De commissie sociale zaken buigt zich 25 april over het col legevoorstel om vooralsnog niet in te stemmen met de fusie. Van de directie van Dethon was donderdagavond niemand be reikbaar voor commentaar. dienstverlening in de havens van Antwerpen, Zeebrugge en Oostende is een aparte onderne ming: URS België. De sleepboot Evertsen en het bergingsvaar tuig Dolfijn zullen worden ver kocht. Voor de varende medewerkers van Van den Akker hebben de veranderingen volgens Smit In ternationale geen gevolgen op het gebied van de arbeidsvoor waarden. De huidige CAO wordt gerespecteerd en ook het aantal opgebouwde dienstjaren blij ft behouden. Flexibeler Smit en Union willen beman ningen wel flexibeler inzetten. De kantoorfuncties in Vlissin gen komen te vervallen. Van de twaalf administratieve mede werkers gaan er vijf naar Ter- neuzen. Drie personen worden binnen Smit Internationale her plaatst. Netto leidt dat tot ver lies van vier arbeidsplaatsen. De medewerkers van Van den Akker zijn maandag op de hoogte gesteld van de plannen van Smit en Union. Een en an der is voorgelegd aan de bonden en de ondernemingsraad. Di rectie en OR van het Vlissingse sleep- en bergingsbedrijf waren donderdag niet bereid in te gaan op de plannen. betrokken wordt bij het opstel len van criteria die bepalen welk gebouw stijlvol en repre sentatief is, een bevoegdheid die het college naar zich toe wilde trekken. Ook de WD-fractie vond dat er eerst duidelijke criteria moeten komen. „Trouwen op de top van de watertoren in Oostburg of de silo in Breskens, dat moet niet kunnen", oordeelde J. Provoost. CDA'erR. Jacobs gaf er de voor keur aan dat er in elke kern een gebouw voor dit doel beschik baar komt. De dorpsraden kun nen hierin wat hem betreft, een adviserende rol vervullen. Een overeenkomst met de eigenaar is in elk geval noodzakelijk, vond ook Provoost. Toestemming De discussie deed burgemeester G. Noordewier een beetje vreemd aan. „We hebben er uit gebreid over gesproken. Het gaat mij veel te ver om samen met u te bepalen wat stijlvol is. Waar zijn we dan mee bezig? Daartoe is het college uitermate goed in staat. En natuurlijk moeten de eigenaren, dus ook kerkbesturen, eerst toestem ming geven. Als die er niets voor voelen, gaat het feest helemaal niet door." CDA-wethouder Leentfaar kon zich bijna niet voorstellen dat er kerkbesturen zouden zijn die 'rookgordijnen optrekken' om burgerlijke huwelijken moge lijk te maken, hij stemde dan ook voor. Noordewier beloofde de raad te ijveren voor één goede locatie per kern. Het amende ment van de PvdA-fractie om ook mensen met een minder dik ke portemonnee de mogelijk heid kosteloos een huwelijk te sluiten in een ander gebouw dan het gemeentehuis, haalde het niet en werd dan ook weer inge trokken. Molenwater De reconstructie van het Molen water in Breskens stuitte op weerstand bij de D T-fractie. Volgens fractievoorzitter L. Baarends is de investering van 250 mille niet voldoende om te voorkomen dat de straat al snel wordt stukgereden door autoverkeer. Leentfaar dacht dat dit wel mee zou vallen. „Het werk garandeert dat het Molen water tien jaar mee kan. Wil je een garantie van veertig jaar, dan is er vier keer zoveel geld nodig. Dat is niet verantwoord, gezien de andere prioriteiten." Met de kunstroute Gedicht in Beeld wil psychiatrisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren een brug slaan tussen patiënten en de maat schappij. foto Willem Mieras door Esme Soesman HALSTEREN - Kunst als brug tussen psychiatrische pa tiënten en de 'rest van de we reld'. Of in ieder geval tussen de cliënten van psychiatrisch ziekenhuis Vrederust in Hal steren én wandelaars en fiet sers uit de buurt. Dat is het idee achter de kunstroute die op het ziekenhuisterrein wordt ontwikkeld. Uiteinde lijk moeten er zeker zestien beelden, met bijpassende ge dichten, op het gras en tussen de bomen komen te staan. De coconachtige creaties van de Amsterdamse kunstenaar Paul Vendel zijn al van verre, als glinsterende glibberfigu- ren, zichtbaar. Voor het hoofd gebouw van Vrederust heeft hij 11.500 roestvrijstalen le pels tot zes sculturen, die in evenveel bomen zijn opgehan gen, samengesmeed. Een lepel als symbool voor de zorg, schetst voorlichtster J. Wierckx het uitgangspunt van de kunstenaar. Tezamen in co- convorm lijken de lepels nog nadrukkelijker naar zorg te verwijzen; ze doen denken aan het besloten wereldje van een immense bijenkorf. Her en der staan diverse wer ken van verschillende kunste naars. De nieuwste aanwin sten zijn het object Dein van de Noord-Brabantse kunstena res Tine van de Weyer en Vechtende mannen van Ubo Scheffer. De werken zijn in bruikleen gegeven door het Noordbrabants museum en de Nieuwe Brabantse Kunst Stichting uit Breda. Zij vullen enkele van de gaten op die er nu nog in de route bestaan. Want ideeën zijn er genoeg, maar de financiëring ervan ligt moeilijker. Door studenten van de Kunsthumaniora in Antwerpen zijn achtendertig ontwerpen aangeleverd. Vier daarvan zijn uitgekozen; voor één ervan is momenteel geld beschikbaar. Voor de overige werken moet nog geld worden gevonden. Hiervoor zijn subsi dieaanvragen bij de gemeente Bergen op Zoom en bij de pro vincie ingediend. Plaquettes De objecten moeten in de toe komst vergezeld gaan van ge dichten, deels gemaakt door (ex-)patiënten van Vrederust. Op plaquettes geplaatst, die nen gedicht en beeld elkaar te versterken. En, licht Wierckx toe, fietsers stappen nog eens af of wandelaars blijven nog eens een minuutje langer staan. Om het gedicht te lezen en om wellicht een praatje aan te knopen met één van de men sen die in Vrederust wonenEn dat is nu juist precies wat er met de route Gedicht in Beeld beoogd wordt. Mensen met el kaar in contact laten komen, patiënt of geen patiënt. Men sen ook de gelegenheid geven van de omgeving te genieten. In vroeger tijden was het ter rein van Vrederust afgesloten. Als gevolg daarvan fietsen mensen vaak nog steeds met een grote bocht om het groene park heen. Nog zo'n overweging: plaats kunst in de buitenlucht voor de wederzijdse versterking. Kunst wordt laagdrempelig en de omgeving wordt meer. De eerste regels van een gedicht van Anna Valiwel al geplaatst bij het werk van Hein Vree en Leon Vermunt, bevestigen: Als zij/niet was/bezield/door hem/had hij/geen kracht/en dan/konden/net niet/verder- /velen. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Met een soort superzeef wordt het Vlissingse badstrand voor de paasdagen schoongemaakt. Het is een spe ciale reinigingsmachine die zand doorlaat en riet, plastic en ander afval scheidt. Tegelijker tijd wordt het zand dat hoog op gestuwd tegen de keermuur ligt, over het badstrand uitgereden. „We hebben niks te klagen. Dit egaliseren is een luxe probleem. Nog nooit hebben we zo'n mooi en groot strand gehad", zegt Al- bert-Dijkstra, coördinator van de Vlissingse stranden. Vijf jaar geleden moest er nog zand op het strand worden op gespoten. De paalhoofden sta ken er overal bovenuit. „Nu zijn ze bijna helemaal bedekt door het zand. Dat betekent toch dat er zo'n anderhalf meter is bijge komen." Ook bij de Nolledijk in Vlissin gen is er een strandje bijgeko men. Zeker bij laagwater wordt er rond de Nolledijk steeds va ker gerecreëerd. „Dat is een mooi gezicht en het is leuk om er onder langs te wandelen." foto Lex de Meester interesse voor het bedrijf van de gemeenten in de loop der jaren geluwd. Zij wil deze banden echter wel aanhalen, bijvoor beeld via een regionale indica tiecommissie. door Barend Pelgrim HULST - Nog vóór de zomer van 2000 zal voor iedere hore caondernemer in Hulst duide lijk worden aan welke voorwaarden zijn of haar bui tenterras moet voldoen. Komende maand krijgt de ge meenteraad een voorstel tot vaststelling van een heus beeld kwaliteitplan voor de hele ge meente. Het gemeentebestuur wil naar een vastomlijnd beleid voor het stadsgezicht van Hulst. Het plan telt ongeveer dertig pagina's met instructies en richtlijnen voor zowel bedrij ven, inwoners als gemeente over wat wel en niet kan en mag in het straatbeeld. De bedoeling is om met name de binnenstad van Hulst meer kwaliteit te geven en de wildgroei van lichtreclame, vlaggen, luifels, zonnescher men, uithang- en reclamebor den aan banden te leggen. Als voorbeeld voor het Hulster beleid geldt de aanpak in de bin nensteden van Breda, Tilburg en Maastricht. In die plaatsen hebben de lokale overheden met succes paal en perk gesteld aan reclame-uitingen op straat. Het document is opgesteld in sa menwerking met de stichting Dorp, Stad en Land en is ook doorgenomen met de horeca en middenstand van Hulst. Het plan voorziet ook in een terras- senbeleid, zodat horecaonder nemers met een buitenterras weten waar ze wel en niet hun meubilair mogen zetten. Met name de plaatsing van stoelen en tafels op trottoirs leverde in het verleden talloze discussies op en ook reclameborden mid den op de vaak smalle Hulster stoepen zorgen steevast voor er gernis. „Eén van de hoofdzaken van de terrassen-verordening en het beeldkwaliteitplan is het af dwingen van een vrije doorgang van de trottoirs", vindt wethou der W. Kayser van ruimtelijke ordening. „Met dit plan hebben we een wettelijk middel om vastgestelde richtlijnen te handhaven." Voor de huidige bebordingen. reclames en terrasafscheidin gen geldt een uitsterfbeleid. Dit strekt zich uit over maximaal drie j aar, volgens Kayser tijd ge noeg voor ondernemers om hun aangebrachte voorziening^ die in de toekomst niet mei door de beugel kunnen, af schrijven. De sancties op ovei treding van de straatbeeld-we; geving zullen vermoedelijk nu mals zijn. „In Tilburg betaa een ondernemer 1000 guide boete voor een straatbord wati niet mag staan", aldus Kayser. Philips breidt lampenfabriek Roosendaal uit ROOSENDAAL - Philips heeft de afgelopen jaren flink gesneden in Neder landse lampenfabrieken, maar donderdag heeft het bedrijf een uitbreiding aangekondigd. De fabriek in Roosendaal is uitverko ren de tl-buis-nieuwe-ge- neratie te maken. Dat levert werkgelegen heid op voor vijftig men sen. Of dit soelaas biedt voor de ruim 100 Terneu- zense Philipsmedewer- kers die op zoek zijn naar nieuw werk, betwijfeld OR-voorzitter Camrinus. Hij verwacht dat er vooral behoefte zal zijn aan ho ger opgeleide technici. Veel Terneuzense mbo'ers hebben al een plaats in de Roosendaalse fabriek ge vonden. De investering loopt in de tientallen mil joenen guldens. Philips denkt dat de zogeheten TL-5, een buislamp die dunner is en meer licht geeft, de nieuwe stan daard gaat worden. Phi lips kiest voor een 'dure' locatie omdat de proef- productie ook al in Roo sendaal heeft plaatsge vonden. Uitbreiding van de capaciteit gaat daar het snelst. Philips zegt dat voor westerse landen nog wel kansen zijn voor dit soort complexe produc ten. De verplaatsing van de productie van eenvou dige lampen naar lagelo nenlanden gaat onver minderd dooi-. doorWim Roodnat WATERLANDKERKJE - Te genstanders van de aanleg van composteervelden "in Water landkerkje brachten donderdag hun bezwaren naar voren bij de Raad van State in Den Haag. Overigens is het mogelijk dat zij straks ook zonder tussenkomst van de rechter hun zin krijgen, want de Verstraeten Verbrugge Groep ziet heeft inmiddels in Oostburg al een composteerbe- drijf. Wellicht zijn de velden in Waterlandkerkje daarmee overbodig geworden. Op een hoorzitting gisteren bij de Raad van State liet een woordvoerder van de provincie dan ook weten dat de vergun ning voor Waterlandkerkje waarschijnlijk automatisch vervalt. In dat geval zou een probleem kunnen ontstaan voor de reeds bestaande activiteiten van Verstraeten Verbrugge op een terrein aan de Ketelaar straat, waar vuilnisauto's wor den gestald en schoongemaakt De vergunning die dreigt te ver vallen, geldt namelijk zowe voor de bestaande activiteit al voor de inmiddels achterhaald plannen voor een composteer bedrijf aan de overzijde van df weg. I Een woordvoerder van het bé drijf wees op die complicatie) terwijl hij ook zijn ongenoegeii uitspraak over het feit dat df provincie een bijdrage voor ver plaatsing van het bedrijf heef ingetrokken. Raad van State rechter mr. Th. Drupsteei maakte duidelijk dat het giste ren alleen om de protesten vai omwonenden ging en niet om een zakelijk geschil tussen Ver straeten Verbrugge en de pro vincie. De omwonenden hebben trou-. wens ook bedenkingen tegen de huidige activiteiten, omdat hel parkeren en schoonmaken vari auto's in de avonduren voor overlast zorgt. De Raad van State doet over twee maanden uitspraak. doorTheo Calkoen DEN HAAG - De schutting en de blokhut op het perceel Dreb- belstraat 36 in Terneuzen blij ven het gemeentebestuur een doorn in het oog. Een woord voerder van de gemeente verze kerde de Raad van State dat donderdag. Schuttingen aan de voorzijden van percelen mogen zonder bouwvergunning neergezet worden, mits ze niet hoger zijn dan een meter. Die op het per ceel aan der Drebbelstraat is hoger en dus bouwvergunnings- plichtig. Ook de blokhut is dat. Daarom schreef de gemeente de eigenaar van het perceel aan. Die vroeg vervolgens bouwver gunningen aan. Het gemeentebestuur stuurde de welstandscommissie op pad om poolshoogte te nemen. Die kwam met een negatief advies, waarna de vergunningen wer den geweigerd. Dat pikte de inwoner van Ter neuzen niét. Hij kaartte de kwestie aan bij de rechtbank in Middelburg. Daar kreeg de ge meente echter gelijk. Nog was de man niet overtuigd. Hogei beroep bij de Raad van Statf leek hem de aangewezen weg om alsnog gelijk te krijgen. Hi; was gisteren niet aanwezig ii Den Haag om zijn zaak monde ling toe te lichten. De woordvoerder van de ge meente was er wel en meldde da' de blokhut mogelijk wel ondei een vergunning kan worden ge bracht als die elders op het per ceel, verder van het woonhuis wordt gezet. De schutting zoi eenderde kleiner moeten wor den. Uitspraak over zes weken. Man sticht brand in huis GOES - Een 35-jarige man ui Goes is donderdag in zijn woon plaats aangehouden en ingeslo ten wegens brandstichting. Hi had die ochtend brand gestich in zijn eigen woning aan het Ka millepad. De schade was nihil.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 50