Sjacheren voor je dagelijks brood ecco Prins vraagt Japan oorlogsverleden niet dood te zwijgen O varia Op het Komsomolplein in Moskou floreert de grijze economie het weer Heer Bommel en het Nieuwe Denken puzzel recept City Classic Aardbeiensorbet vrijdag 21 april 2000 Zeeland: Onstabiel Het Moskouse Komsomolplein is een spiegel van het onmetelijke Rusland. In de drie stations rond het plein komen dagelijks honderdduizenden geluks zoekers aan uit de Kaukasus. de Oeral, Siberië, Tatarstan en het verre Azië. Rond de stations is een economie on- staan waarin iedereen - van de sta tionsdirecteur tot de alcoholist - zijn rol speelt. Iedereen, behalve de over heid. „Dit is hoe Rusland werkt." door Frank Hendrickx Sergej Dobrovolski tikt met de wijs vinger tegen zijn hals. De onderdi recteur van het Jaroslovstation maakt van achter zijn bureau geen woord vuil aan de vaste bewoners van zijn imperi um. Ze zijn nochtans moeilijk over het hoofd te zien in het grondig gereno veerde station. Na zessen lijkt het of er een slachting heeft plaatsgevonden. Bij trappen en tunnels van het gebouw liggen en han gen laveloze lichamen. Nogmaals tikt de wijsvinger van Dobrovolski enkele keren tegen de hals. Iedere Rus weet wat het gebaar betekent: Het zijn zuip lappen. Niet meer. De alcoholisten die het Leningrad-, Kazan- en Jaroslavstation bewonen, verdwijnen nu langzaam naar de pro vincie. Ze komen ongetwijfeld terug, voor warmte en beschutting. „De poli tie interesseert zich er niet voor", zegt Dobrovolski. „In de winter liggen de doden in het station. De politie stapt er gewoon overheen." Dobrovolski zegt het zonder emotie. De alcoholisten, de hoeren, de bedelende zigeuners en de mismaakten, het zijn niet de grootste zorgen van de stations chef. De belangrijkere problemen zijn van zakelijke aard. Het Komsomol plein is een knooppunt van de befaam de grijze economie. De duizenden men sen die dagelijks over de perrons van de drie stations slepen met kilo's groenten, fruit, vis, vlees en andere levensmidde len, bestaan officieel niet. De verkopers op het plein of in de straten en tunnel tjes van Moskou zijn eveneens onbe kend. Hoewel onvindbaar in de statis tieken, is het deze bedrijvigheid die talloze Russen zonder inkomen in leven houdt. Chaos De economie vanhet Komsomolplein is gereguleerd, maar niet door de over heid. Op de eerste plaats zijn er sta tionsdirecteuren zoals Dobrovolski die de ruimte rondom het station verhuren voor 4500 roebel (ongeveer 150 dollar) per vierkante meter per maand. Het stadsbestuur zegt dat deze activiteiten illegaal zijn, maar is er vooralsnog niet in geslaagd er iets aan te doen. Een andere hoofdrol op het plein ver vult de politie. Deze heeft buiten de stationsdirectie en het stadsbestuur weer een eigen handelszone met eigen huurinkomsten gecreëerd. „De politie is ons grootste probleem", zegt Dobro- volksi geïrriteerd over de concurrent. Op een lager niveau zet de georgani seerde chaos zich voort. De ambtena ren die op het perron staan, laten zich opzichtig onderhands betalen. Reizi gers mogen officieel maximaal 36 kilo meenemen, maar er valt altijd iets te re gelen. Vrouwen verkopen volgens de regels brood en gebakjes, maar als ie mand naar de spullen kijkt, sissen ze onophoudelijk: „Wodka? Wodka?" De hallen worden schoon gehouden door een tot zakenman omgeturnde ex-sta- tionsdirecteur. Aangezien hij alleen verantwoordelijk is voor het station, ligt de spoorweg vijftig meter verder volgestort met afval. „Een speciale aanbieding van TV6", verzekert de jonge verkoper van Chine se elektronica, Serge, aan voorbijgan gers. Het televisiestation heeft er niets mee te maken, maar 'de provincialen' geloven nu eenmaal alles. Het levert Serge naar eigen zeggen het enorme sa laris van veertig dollar per dag op. En natuurlijk betaalt hij geen belasting. Om de suggestie alleen al lacht hij har telijk. Volgens de officiële statistieken leeft Serge onder het bestaansmini mum. Op het plein zijn er nog tientallen verkopers zoals hij. Oude vrouwtjes uit Tatarstan vullen op de markt hun karige pensioen aan met de verkoop van eieren, belegde brood jes en gebak. De politie jaagt ze bij tijd en wijle weg, want ze betalen geen huur. De vrouwtjes zijn de illegalen in een illegale economie. De glimmende Mercedes die even verder pontificaal voor de ingang van het station staat en van waaruit juwelen worden verkocht, mag blijven staan. Een verdreven vrouw vindt het een normale zaak. „Straks probeer ik het ergens anders." Lege flessen Zelfs het leger daklozen dat leeft in de stations krijgt de kans om geld te ver dienen. Zodra de treinen aangekomen zijn, duiken ze naar binnen om lege flessen te verzamelen vanwege het sta tiegeld. Ze mogen hun gang gaan van de politie en stationsdirectie. De schoonmaakploeg kijkt toe hoe de prullenbakken worden doorgesnuf- D Toonder Studio's door Hester van Nunen Nederland en Japan moeten de donkere bladzijden uit de gezamenlijke geschiedenis, waarin de landen tegenstanders waren, niet vergeten, zei prins Willem-Alexander gisteroch tend in de Japanse stad Nagasa ki. „We moeten ze in onze her denking opnemen zodat we ermee in het reine kunnen ko men en we onze speciale relatie verder kunnen vernieuwen en versterken." De prins zei ervan overtuigd te zijn dat juist de inwoners van Nagasaki - in 1945 getroffen door de tweede atoombom op Japan - zullen begrijpen dat het verleden niet verdrongen moet worden. Tijdens een grote ceremonie ter herdenking van de 400-jarige relatie tussen Japan en Neder land verwees de Prins van Oran je naar het oorlogsverleden van beide landen. „Wij herdenken het verleden niet alleen op zich, maar ook omdat het ons inzicht geeft in onze huidige situatie en in onze toekomstige uitdagin gen en mogelijkheden", zei Wil lem-Alexander tegenover de vele Japanse en Nederlandse toehoorders. Hij herinnerde daarbij aan het recente bezoek van premier Kok en minister van Buitenlandse Zaken Van Aartsen aan de toen malige Japanse premier Obuchi. Volgens de prins heb ben de premiers 'met grote wijs heid' over die periode gespro ken. Obuchi bood toen voor het eerst uitdrukkelijk namens de regering Nederlandse oorlogs slachtoffers zijn excuses aan voor het aangedane leed. De Ja panse kroonprins Naruhito, die net als Willem-Alexander be schermheer van het Neder lands-Japanse herdenkingsjaar is, sprak in zijn rede niet over de Tweede Wereldoorlog. Het oor logsverleden ligt in Japan nog altijd gevoelig. Zo was het de bedoeling dat de tentoonstel ling 'Nederlanders-Japanners- Indonesiërs; de Japanse bezet ting van Nederlandsch-Indië herinnerd' van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocu mentatie dit jaar in verschillen de grote steden te zien zou zijn. Tot nu toe hebben alleen de ge meente Mizumaki en een parti culiere organisatie in Nagasaki belangstelling voor het huisves ten van de expositie. Volgens de Nederlandse ambassade in Ja pan zijn gesprekken over andere locaties nog steeds gaande. Tevreden Na afloop van de plechtigheid reageerde Dolf Winkler, voor zitter van de stichting Ex- Krijgsgevangenen en Nabe staanden Japan, tevreden. Winkler is in Nagasaki om van daag de kranslegging door mi nister Van Aartsen bij te wonen bij het monument voor omgeko men Nederlandse dwangarbei ders in Japan. Winkler: „Het is nu eenmaal zo dat die vierhonderd jaar zijn on derbroken door de oorlog. Het is een morele verplichting om er iets over te zeggen." De voorzitter van het Indisch Platform, R. Boekholt, ook bij de toespraak aanwezig, toonde zich ook blij dat de prins de oor log op een subtiele wijze noem de en dat de zwarte bladzijden uit de gezamenlijke historie niet werden overgeslagen tijdens de herdenkingsmanifestaties GPD Het was eb. De zee kabbelde rustig op het verlaten strand van het ei land Novo en de dunne sikkel van de afnemende maan bescheen het tafereel met een vaal licht. In dit bleke schijnsel bewogen de uitge putte gestalten van heer Bommel en Tom Poes zich zoekend langs de waterlijn voort. „Daar ligt een van de vaten', zei Tom Poes oplevend. „Het tij is gun stig en als we het nu in zee rollen, raken we in ieder geval van dit land weg, voordat de menigte het in de gaten heeft." „We", sprak heer Ollie bitter. „Hoe kunnen we nu samen in dat ene vatNee, jon- Hans Belterman (Advertentie) Een stijlvolle herenschoen met een unieke duurzame leren zooiconstructie. Shoes for Life Voor info: Ecco Benelux B.V. tel. 073 - 52 30 343 e-mail info@ecco-bnl.nl internet: www.ecco.com/nl Doorloper Horizontaal: 1. Soort muziek, verdriet; 2. pot, opgeld; 3. uitvinder v.d. gloeilamp, Griekse letter; 4. kier, woonvertrek; 5. soort papegaai, rege ringsstelsel; 6. edelgas, geestdrift; 7. plant, titel; 8. kleur, verdieping; 9. sportvrouw, vo gel; 10. sierplant, deel v.e. kolenkachel; 11. veerkracht, giftige plant; 12. dorsvloer, vreemde taal; 13. gemeendheid, bewijs stuk. 1 Verticaal: 1. Kleinood, tuin; 2. beneden, oevergewas, maal; 3. machinepistool, Amerikaanse goudmunt, beddengoed; 4. onlangs, uit de zak stelen, loofboom; 5. het vuur aanwakke ren, brasserie; 6. echtgenoot, politievrouw, dwergbuffel op Celebes; 7. trompetvogel, schoeisel, mannelijk dier; 8. kerkgebruik, in wendig orgaan, waakzaam; 9. rondrijden, suikerstroop. Oplossing vrijdag Spion, slaap, vloot, model, koala, graat, pinas, kraag, plots, klein, baard, afdak, sloop, kalot. Het citaat is van Voltaire: 'Het gebrek van de meeste boeken is dat ze te lang zijn. Hans Kleingeli Vrouwen uit Tatarstan verkopen brood en gebakjes, maar als iemand naar de spullen kijkt fluisteren ze onophoudelijk: 'Wodka, wodka?' foto Frarik Hendrickx/GPD feld. Iedereen speelt zo zijn rol op Kom somolplein, behalve de overheid. Sinds 1990 is de Russische economie volgens de officiële cijfers met veertig procent geslonken. Maar de bedrijvigheid zoals dagelij ks te zien op het Komsomolplein en andere plaatsen in de stad, telt niet mee. De nieuwe president Poetin heeft hervormingen aangekondigd. De 'grij ze kardinaal' wil een einde maken aan de grijze economie. Orde en transpa rantie moet de Rusland economie nieuw leven inblazen. De ticketverkoper die pauseert in één van de cafétjes rond het plein denkt er het zijne van. „Dit is hoe Ruslanji functioneert. Daar heeft Poetin niets mee te maken." Ook stationschef Dobrovolski heeft zijn twijfels: „Hier zal niets ten goede ver anderen." GPD April doet wat hij wil. Zo is het ook dit Door: jaar weer. Dagen met veel zon en mil de temperaturen worden afgewisseld door bewolkte en koele da gen. Vandaag wordt uit beide vaatjes getapt. Vanmorgen valt er nog wat lichte regen in de provincie Zeeland. Vanmiddag breekt de zon regelmatig door de wolken heen en blijft het overwegend droog. Het kwik loopt op tot circa 15 graden bij een meest matige zuidelijke wind, 3-4 Beaufort. Vanavond en vannacht raakt het be wolkt in de regio en schuift een gebied met lichte regen over het westen van het land. Op veel plaatsen daalt het kwik niet onder de 10 graden. Morgen is de zon weer van de partij, zij het waterig. Inde loop van de dag neemt de bewolking toe vanuit België op nadering van een storing. Vooral in de avond en nacht valt hieruit buiige re gen in de provincie. In de zachte vochtige lucht loopt het kwik optot omstreeks 16 graden. De wind stelt niet veel voor en heeft nog steeds een voorkeur voor de zuidhoek. Eerste paasdag trekt de regen naar het noorden weg en stroomt koelere lucht uit over de Zeeuwse eilanden. Erzijn zonnige perioden waar bij de zon nu veel feller is dan op zaterdag. Dit heeft te ma ken met de geringere hoeveel heid vocht in de atmosfeer waardoor het zonlicht gemak kelijker het aardoppervlak bereikt. Het blijft overigens niet geheel droog want hier en daar valt een buitje. Het kwik blijft 's middags steken op een graad of 13. Maandag veran dert er niet veel in het weer beeld. Zowel op tweede paasdag als de dagen hierna blijft het wisselvallig, al vertoont de temperatuur wel een licht stijgende tendens. Enkele bui Vooruitzichten weer zaterdag zondag maandag dinsdag max. 15° 13° 12° 14° min. 10° 7° 8° 8° wind Z 3 Z 3 Z 3 Z 4 Zon vrijdag onder 20.51 zaterdag op 6.33 Maan vrijdag onder 8.09 zaterdag Nautisch bericht De zuidenwind is meest matig, 3-4 Beaufort. Het zicht is goed en de temperatuur van het kustwater bedraagt 9 graden. Waterstanden ge vriend, het is allemaal mijn schuld dat het zo verkeerd is afgelo pen. Ga jij maar terug naar de beschaafde wereld en laat mij hier in de eenzaamheid achter..." „Dat is niet zo'n goed idee", zei Tom Poes. „Ze zoeken niet mij, maar u. Kruip er nu maar vlug in, voordat ie mand u ziet!" Zo pratende was hij doorgelopen en zag hij tot zijn vreugde achter een rots het andere fust liggen. Maar heer Bommel zag dat niet; hij stond geschrokken naar twee figuren te kijken die uit de nacht opdoemden. „D-die hebben mij gezien", fluisterde hij met bleke lippen. „Ik moet zorgen dat ik weg kom!" VRIJDAG 21 APRIL Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West Hansweert ZATERDAG 22 APRIL Vlissingen Terneuzen Bath Roompot Buiten Zierikzee Stellendam Buiten Wemeldinge Krammersl. West Hansweert Hoog water 04.29 240 04.48 267 05.49 309 04.17 179 06.20 168 04.42 170 06.15 192 06.46 175 05.20 273 uur cm 16.51 230 17.09 257 18.09 300 16.37 171 18.30 159 17.01 165 18.35 183 19.02 168 17.45 264 Laag water uur cm uur cm 11.01 213 23.12 202 11.25 223 23.41 211 00.07 236 12.33 10.50 154 23.05 14: 12.15 154 - 01.08 08813.25 I 12.20 169 12.10 157 11.49 236 Laag water uur 05.05 05.25 06.25 04.56 06.50 05.18 06.50 07.11 05.57 cm uur cm 23317.25 214 260 17.46 241 303 18.43 284 173 17.15 158 165 19.00 150 165 17.36 150 188 19.10 173 172 18.55 159 268 18.15 251 uur 11.36 12.01 00.39 11.25 00.25 01.51 00.30 00.21 00.02 cm uur 199 23.45 194 208 --.- 233 13.02 22i 144 23.35 14! 14812.45 141 093 14.11 091 163 12.50 16! 152 12.45 151 227 12.22 223 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied dX dÊ, lichle sneeuw effsk matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige tegen Europa: Regen en zon Voor het maken van vrijwel alle ijssoorten behoeft u niet per se over een ijsmachine of sorbetière te beschikken. Het kan ook heel gewoon in de diepvrie zer, mits u de ijs- of sorbetmassa tijdens het invrie zen wel enige malen met twee vorken opklopt. Hier door wordt kristalvorming in het ijs voorkomen. Er is één uitzondering en die geldt de parfait. Daarover morgen meer, want daarvoor wordt dan een recept in deze rubriek opgenomen. Nagerecht voor 4 personen: 1,5 blad witte (blanke) gelatine; 300 gram suiker; 500 gram aardbeien; 2 theel. limoen- of citroensap, gezeefd; 4 blaadjes citroenmelisse, in uiterst smalle reepjes (draadjes) gesneden. Week de gelatineblaadjes 10 minuten in ruim koud water. Breng in een pannetje 3 deciliter water aan de kook. Laatdesuikerer.ondervoortdurend roeren, in oplossen. Neem het pannetje van de warmtebron. Voeg daarna de uitgeknepen gelatineblaadjes toe en blijf zo lang (met houten lepel) roeren tot de gela tine is opgelost. Laat het mengsel iets afkoelen. Maak de aardbeien schoon. Spoel ze enkele malen in ruim koud water. Neem daarna de kroontjes van de vruchten weg. Houd 8 mooie exemplaren achter voor de garnering. Maak van de overige vruchten een fijne puree (gebruik de keukenmachine). Roer limoensap door de puree en wrijf de puree vervol gens door een fijne zeef. Roer in een kom de aardbei enmassa door de lauwwarme suikersiroop. Laat al les koud worden. Plaats de kom, afgedekt met plasticfolie, in de diep vriezer. Klop na 20 minuten de sorbetmassa met twee vorken even flink op. Plaats de kom, afgedekt, opnieuw in de diepvriezer. Herhaal het opkloppen, steeds na 20 minuten, nog tweemaal. Hierna kunt u de sorbet verder laten bevriezen. Plaats de kom 10 minuten voor het opdienen in de koelkast. Snijd de aardbeien in plakjes. Presentatie: schep de sorbet in wijde glazen (cou pes). Schik de in plakjes gesneden aardbeien er rondom en strooi citroenmelisse erover. Tip: geef er apart piroulines op een schaaltje bij. In een oogopslag zien we een duidelijke tweedeling op de Europese weerkaart. In het westen ligt een storing en in het oosten is een hoofdrol voor de zon weggelegd. Deze storing trekt slechts lang zaam richting het oosten. Het koufront van de depressie is de Britse eilanden al voorbij. Dit betekent niet dat er geen neerslag meer valt. Er valt af en toe een bui. Een wat pittigere bui heeft hagel en onweer bij zich. In Ierland weet de temperatuur de 13 graden nog te berei ken, in Zuid-Engeland blijft het kwik bij 11 graden. Voor Noorwegen en het zuiden van Zweden ziet het weer er niet best uit. Het is grotendeels bewolkt en er valt veel regen. Toch wordt het in het uiterste zuiden van Zweden nog zo'n 17 graden, maar hier blijft het droog en schijnt de zon. Ook Duitsland blijft eerst nog droog en de temperatuur stijgt tot 19 graden. Frankrijk heeft vrijdag een verregende dag met lokaal onweer. De temperatuur loopt er uiteen van 14 graden in het noordwesten tot 24 in het zuiden. Ook het noordwesten van Spanje en Portugal hebben te maken met regen. Zoals al eerder gezegd is het zonnig in het oosten. Een brede strook van Rusland, via Polen, Tsjechië, de Balkan en Italië blaakt in de zon. In Rusland wordt het zo'n 21 graden, in Polen en de Balkan 24 graden en in Italië circa 21 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 4