Roompot ziet Cavelot niet zitten PZC PZC rerneuzen bespreekt alternatieve invulling ran locatie De Hoop Hl m Dementen maken tijdsprong in huiskamer Ondernemers Hulst voelen zich miskend door college B en W zeeland 19 Overeenstemming Belastingdienst en Hulst in BTW-zaak lecreatieondernemer twijfelt aan plannen voor Cadzand-Bad XimMlMAté. Hulpverzoek wekt onrust Gratis met bus over Zeelandbrug Rechter geeft vlasbedrijf boete Verlaging vlassubsidie dreigt Twee gewonden bij bedrijfsongeval Man lichtte slagers op Markt met bijen en plantjes bij De Sterre vrijdag 21 april 2000 door Barend Pelgrim HULST - De gemeente Hulst heeft overeenstemming be reikt met de Belastingdienst over de hoogte van een BTYV- naheffing over de reserve grondexploitatie. Het college van B en W deelt volgende week donderdag tij dens de ver gadering van de gemeenteraad mee welk bedrag de gemeente moet betalen als gevolg van een boekenonderzoek. Hoeveel er aan BTW en schik king verrekend moet worden met de fiscus wil het dagelijks gemeentebestuur niet kwijt, wel laten B en W doorscheme ren dat het uiteindelijke be drag meevalt en ver beneden de eerder geraamde sommen blijft, die variëren van 2,7 mil joen gulden tot maximaal 5,4 miljoen gulden. De gemeente Hulst heeft van 1983 tot en met 1999 niet-kos- tendekkende grondverkopen onjuist geboekt volgend de Wet op de Omzetbelasting. Afgelopen jaar heeft de Belas tingdienst daarom een zoge naamd boekenonderzoek ingesteld naar de begrotings post 'reserve grondexploita tie'. Vervolgens is een controle- rapport opgesteld en de gemeente een schikkingsbe drag plus boete vooi'gelegd. Geheim Wethouder P. Weemaes, in de vorige raadsperiode porte feuillehouder financiën, heeft namens de gemeente Hulst on derhandeld met de Belasting dienst over de hoogte van dat schikkingsbedrag. Volgens Weemaes is er een 'bevredigend resultaat' bereikt, maar hoeveel Hulst de fiscus ver schuldigd is, blijft tot de ge meenteraadsvergadering van volgende week donderdag ge heim. De BTW-kwestie zorgde voor behoorlijk wat politieke commotie. Zo weigerde porte feuillehouder financiën, bur gemeester A Kessen, in com missie- en raadsvergaderingen in te gaan op het onderwerp. Bij de laatste vergadering van de raad, eind maart, deed Kes sen achter gesloten deuren zelfs een beroep op eenzeer zel den toegepaste maatregel uit de gemeentewet en legde de raadsleden de zwijgplicht op om nog over het onder-werp te praten in de openbaarheid. norPascalle Cappetti AMPERLAND - De directie jn Roompot Recreatie Beheer {twijfelt of de plannen die ste- jbouwkundige Bhalotra heeft de ontwikkeling van het avelot-gebied in Cadzand- ad wel haalbaar zijn. Hoewel {structuurvisie in de ogen van recteur H. van Koeveringe jede onderdelen bevat, is het ag maar de vraag of de ge- eente Oostburg het beoogde jel - het in oude glorie herstel- li van de badplaats - op deze anier kan bereiken. e recreatieondememer denkt at de ambities van Oostburg iet zijn te verwezenlijken met in villapark, dat zich op hoge ikomens richt. „Wil je een jetje redelijke exploitatie krij- dan praat je al gauw over iO woningen. Dat was ook het lantal dat Roompot wilde neer- etten in het oorspronkelijke Jan voor een kuuroord met pgalows en appartementen [at enkele jaren geleden tükliep bij de Raad van State, liet dat de stedebouwkundige, liedoor Oostburg aan het werk ras gezet, in zijn ontwikke- Ingsvisie aantallen noemt, jaar de indeling van het vijftig ectare grote gebied in zoge- Bamde groene kamers, legt anzelf een aanzienlijke beper- ing op", denkt Van Koeverin- P- lij verwacht dat er in de nieuwe pzet met groensingels, natuur- Dtwikkeling en agrarisch me- bgebruik hooguit plaats is voor D'n zeventig huizen. Deze zou- èn, wil het enigszins interes alt worden, al gauw zeven tot egen ton moeten kosten. „Als projectontwikkelaar zeg ik: ja, ik bouw die zeventig woningen en ben weg. Maar voor een re creatieondernemer is dit onver teerbaar. Je kunt niet voor die paar mensen een i*eceptie dag en nacht open houden. In de win ter zie je ze niet. Verhuurd wor den de huizen ook niet. Terwijl dat wel noodzakelijk is, als je Cadzand wil verlevendigen en het hele jaar door activiteiten wil genereren. Van Koeveringe benadi-ukt dat hij het plan op zich heel aardig vindt. „Dat je de recreatieve voorzieningen voor heel Cad zand wil maken, prima. De noodzaak om de vei-keerssitua- tie te wijzigen, ook mee eens. Het doortrekken van het duin landschap in het dorp, prachtig. Zoiets hadden wij ook al be dacht. Het hele jaar door activi teiten, goed zo. Maar dan moet er wel een beheersmatige relatie - die verplichtend werkt - be staan tussen de logiesverblijven en de amusementachtige items die je wilt exploiteren. Of het nu om een zwembad, bowlingbaan of grand café gaat, dat hoeft echt geen attractie van wereld niveau te zijn. Als de cafés in no vember dicht zijn, komt er geen mens. Andersom, als er geen mensen zijn, heeft het geen zin om de cafés open te houden. Het werkt niet als logies en amuse ment in twee handen liggen." Onderbouwing Van Koeveringe wil graag aan de slag in Cadzand-Bad, de on derneming heeft het grootste deel van de grond al in handen. Volgens hem is er nog altijd een markt voor - duurdere - tweede woningen, ook al is het aanbod groot en wordt de aftrek van de oor Joost Bosman ERNEUZEN - Het Terneuzen- e college van burgemeester en rethouders heeft donderdag en oriënterend gesprek ge- oerd met een projectontwikke- iar over de mogelijke invulling an het terrein van De Hoop aan e Kennedylaan. Volgens inge- fijden zou het alternatieve plan oor een factory outlet centrum FOC) op de desbetreffende lo- atie een investering vergen van o'n tachtig miljoen gulden. 'orige week maakte de gemeen- bekend dat een fabriekswin- el in Terneuzen definitief van ebaan is, omdat Gedeputeerde taten in februari zich uitspra- en tegen de komst van een FOC aar Zeeuws-Vlaanderen. Wel treeft de gemeente ernaar om de loop van dit j aar een nieuw lan te presenteren voor de in- ulling van het De Hoop-ter- ïin. Dat moet aansluiten op de ;eds aanwezige grootschalige REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)686009 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman J. Bosman P.I.F.M. Cappetti L.E. Dominicus S. van Doorsselaer J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsou burgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc,nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl hypotheekrente beperkt. Maar voordat hij een plan indient, wil hij van de gemeente de financië le kadei's zien, horen over welke aantallen zij praat. „We kunnen geen ander plan maken, zonder dat die grenzen zijn getrokken. En ik voel er niets voor de man van driehonderd vijftig te wor den. Laat de gemeente maar met de onderbouwing komen." Dat vindt ook architect M. Zee- lenberg. Hij meent dat er een werkgroep moet komen van vertegenwoordigers van de ge meente, het bureau Kuiper Compagnon en de ontwikke lingsgroep Roompot/Zeelen- berg die samen een plan van aanpak moet maken. „Cad zand-Bad heeft een krachtige impuls nodig en dit mag niet te lang duren." Stijlkamers Volgens Zeelenberg moet Cave lot geen recreatiepark in de ou de betekenis van het woord worden, maar een 'natuurlijke' uitbreiding van het dorp met permanente én verhuurde hui zen, op de manier zoals dat vroe ger gebeurde met gezellige weg getjes, heggen, pleintjes en veel verschillende woningen. De in deling in 'stijlkamers' past daar in zijn ogen niet bij. „De bebou wing moet een onderdeel van het doi'p zijn." Ook voor Zeelen berg gaapt er een kloof tussen droom en werkelijkheid. „Van enkele tientallen woningen gaat geen financiële kracht uit. De ontwikkelaars hebben miljoe nen nodig om de boulevard op te knappen, de voorzieningen te verbeteren en de strandopgan gen te verfraaien. Anderzijds heb je een toestroom van men sen nodig om deze voorzienin gen op peil te houden." Burgemeester G. Noordewier reageert een beetje lacherig op de kritiek van projectontwikke laar Van Koeveringe. „Tuurlijk zegt hij dat zeventig te weinig is. Dit zou ik in zijn plaats ook doen. Hij wil gewoon kijken wat de rek is. Maar zover zijn we nog niet. We zijn pas in fase één, het ontwikkelen van een master- plan. Heel logisch dat project ontwikkelaars zo snel mogelijk aan de slag willen, dat willen wij ook. Maar een gedegen voorbe reiding vergt nu eenmaal de meeste tijd. We komen echt nog wel met hem te spreken." Noordewier erkent dat Room pot een belangrijke partner voor de gemeente is, maar voegt daaraan toe dat de gemeente en het waterschap dat ook zijn. Beiden hebben hectares grond in het gebied in eigendom. i') detailhandel (De Hoop, Gam ma, Mikro Elektro, Leenbakker en Naeye Verstraten) aan de Kennedylaan en het winkelge bied Noordstraat A^loos wijk straat. Op basis van het huidige be stemmingsplan is de uitbrei ding van het winkelgebied naar het De Hoop-terrein mogelijk. Burgemeester R. Barbé laat bij monde van woordvoerder D. Timmers weten dat het over leg van gisteren heeft plaatsge vonden met 'de aanbieders van een factory outlet centrum (FOC)'. Eén van hen is de Amersfoortse projectontwikke laar Stable International, maar daar was gisteren niemand be reikbaar voor commentaar. Afspraken Inmiddels zijn er afspraken ge maakt tussen De Hoop en het college van B en W over de aan koop van het gebied door de ge meente. De Hoop zou daarover alleen met de gemeente willen onderhandelen en niet met pro jectontwikkelaars. Op die ma nier wil het bedrijf een vinger in de pap houden bij de vraag wie de toekomstige investeerders op het terrein woi'den. Verwacht wordt, dat er nog deze maand uitsluitsel komt over de verkoop van de grond. Naar verluidt zouden de Terneuzense aanne mer Van der Poel en de Woning bouwvereniging Temeuzen bij de alternatieve plannen betrok ken zijn. Ook de meubelzaak Naeye Verstraten heeft nog een magazijn staan op het desbe treffende stuk grond aan de Kennedylaan. Maar volgens di recteur W. Naeye heeft hij nog niet met de gemeente gesproken over de verkoop van zijn per ceel. „Daarnit maak ik op, dat het niet dringend is voor de ge meente", aldus Naeye. VLISSINGEN - De politie heeft verschillende telefoontjes ont vangen van verontruste bur gers. Ze kregen een briefje in de bus, met een in kinderhand schrift geschreven tekst van een kind dat in de problemen zitAls afzender stond het postbus nummer van de Mensen in Nood vermeld. Deze stichting weet echter van niets. Volgens de po litie zijn dergelijke briefjes door het hele land verstuurd. De locatie voor het aangepaste plan Cavelot, met op de achtergrond de sporthal. foto Peter Nicolai door Lilian Dominicus TERNEUZEN-Dementerende bejaarden van verpleeghuis Ter Schorre in Terneu zen mogen hun tijd voortaan doorbrengen in de vertrouwde huiselijke sfeer van de jaren veertig. Met behulp van kwasten, vele meters behangpapier, hamer en boor heeft hun huiskamer een metamorfose te rug in de tijd ondergaan. Een stenen schouw, kolenkacheltje, lambrizering, houtkleurige vloer, ouderwets meubilair en dito verlichting moeten de ouderen weer rust geven. „Het hoofddoel is het verhogen van de ge zelligheid", zegt afdelingshoofd Paul Bo- lijn.We wilden af van het ziekenhuisach tige. Dementerende ouderen zitten in hun beleving zo'n zestig jaar terug in de tijd. Ze praten in de tegenwoordige tijd over mensen die al jaren geleden gestorven zijn. Als ze zo'n ouderwetse koffiemolen zien, leven ze helemaal op. Dat levert voor hen veel meer gespreksstof op dan een au tomaat." Op de afdeling is het - net als op alle ande re afdelingen.van het tehuis - verder de bedoeling dat de ouderen meer gestimu leerd worden actief te blijven. Dit in na volging van het project kleinschalig wo nen voor dementerenden Willemstraat 1, dat begin van het jaar als nieuwe woon vorm werd geïntroduceerd. Bolijn: „We hebben gemerkt dat de deelname van deze patiënten aan huishoudelijke activiteiten bijzonder positief werkt op hun ziekte beeld. Ze gaan veel langzamer achteruit. In het oude concept veiveelden ze zich. Overigens is dit inzicht steeds vaker in Nederlandse verzorgingshuizen waar neembaar." De openingsreceptie van de huiskamer is op vrijdag 28 april om 15.30 uur in de Meent in Ter Schorre. In verpleeghuis Ter Schorre wonen de dementerende bejaarden nu in een omgeving die zij kennen van vroeger, compleet met kachel tje en een houten vloer. foto Charles Strijd ZIERIKZEE - De Fietsersbond ENFB biedt fietsers tijdens de paasdagen de gelegenheid gratis met de bus over de Zeeland- brug te reizen. De Zeeuwse afdeling van de ENFB wil daar mee protesteren tegen de in haar ogen te beperkte dienstrege ling van de tijdelijke pendelbus. Zondag en maandag rijdt de bus op kosten van de bond al om 8.30 uur in plaats van om 13.00 uur. Alleen 's ochtends geldt het gratis vervoer. Fietsers die tijdens de gebmikelijke zondagsdienst over willen, moe ten voor die rit gewoon betalen. De Bond is van mening dat er een structurele en betere voorziening moet komen voor de naar schatting vijftigduizend fietsers die tijdens de renovatie van de Zeelandbrug over willen steken, omdat ze bang is voor schade aan het imago van de provincie als aantrekkelijkfiets- gebied. Overleg tussen de provincie en de Fietsersbond over alternatieven zoals een veerpont heeft nog niet het gewenste resultaat opgeleverd. MIDDELBURG - De economische politierechter in Middel burg heeft Van de Bilt Zaden en Vlas BV uit Sluiskil veroor deeld tot een boete van 3.200 gulden, waarvan de helft voor waardelijk. Daarmee is de straf aanzienlijk lager uitgevallen dan de geëiste 13.500 gulden boete. Het vlasbedrijf werd ver weten tijdens de oogst in 1998 de nasttijden van zijn werkne mers niet in acht te hebben genomen. Van de 58 aangevoerde ovei-tredingen, achtte de politierechter er slechts 8 bewezen. De politierechter toonde begrip voor de tijds- en werkdruk tijdens het seizoen, maar vond het te ver gaan om te spreken van een overmachtssituatie. Volgens raadsman I. de Groot zal het vonnis worden gebruikt om via het Hoofdproductschap Akkerbouw extra druk op de minister van Sociale Zaken uit te oefenen om voor de .vlassector een uitzonderingsbepaling in de arbeidstijdenwet te bewerkstelligen. DEN HAAG - De Zeeuwse producenten en verwerkers van vlas lopen kans dat de Europese subsidie alsnog met dertig procent wordt verminderd. Het feit dat de landbouwcommis- sie van het Europees Parlement de korting wil beperken tot circa vijftien procent, wil nog niet zeggen dat dat ook gebeurt. Die reactie geeft beleidsmedewerker DKasse van het Hoofd productschap Akkerbouw op het bericht dat in Brussel een compromis is bereikt over de bijdragen voor de vlasteelt en de verwerking van het gewas. Kasse wijst ex-op dat de Europese Raad van Ministers kan vasthouden aan de oorspronkelijke kortingsplannen. In Brussel wordt dat overigens niet ver wacht. Kasse: „Ik hoop dat de vlasteelt er goed vanaf komt, maar de beslissing valt waarschijnlijk pas in juni. Tot dan blijft er onzekerheid." WEMELDINGE - Bij een ongeval op de Zuidelijke Achter weg in Wemeldinge raakten woensdagavond twee personen gewond. Twee mannen, 30 en 53 jaar oud, stonden in een bak die los op de vorken van een heftruck stond. Toen beiden naar dezelfde kant leunden, viel de bak vanaf een hoogte van twee meter naar beneden. De twee werden met lichte verwondin gen naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes afgevoerd. KRUININGEN - Een 42-j arige man uit de gemeente Reimers- waal is donderdagavond aangehouden wegens oplichting. De man bestelde bij verschillende slagers onder een valse naam vlees. Bij één van de slagers had hij het vlees, ter waarde van enkele honderden guldens, al afgehaald. De man zou het vlees later betalen. door Barend Pelgrim HULST - De ondernemersver eniging Hulst Reynaertstad en de MKB-federatie Hulst-Sint Jansteen voelen zich gepasseerd door het gemeentebestuur van Hulst. De ondernemers hebben weinig begrip voor het lanceren van nieuwe initiatieven door B en W zonder dit eerst te bespre ken in de klankbordgroep voor nieuwe economische ontwikke ling of in de commissie midden- en kleinbedrijf. Projectontwik kelaar Trammell Crow Neder land (TCN) zegt overigens nauw betrokken te willen blijven bij uitbreiding van het aantal win kels in Hulst. Gisteren maakte Hulst bekend af te zien van verdere pogingen om een Factory Outlet Centrum te ontwikkelen en in te zetten op uitbreiding en verbetering van het huidige winkelarsenaal. In plaats van een koopjescomplex wordt nu gedacht aan de creatie van een zogenaamd 'quality square' met winkels van hoge kwaliteit. Algemeen directeur R. Stroink van TCN spreekt tegen dat er sprake is van een identiek con cept, maar dan onder een andere naam. „Dit project sluit veel di recter aan bij de bestaande situ atie en huidige koopstromen. De basisgedachte blijft echter dezelfde: er is in Nederland nog steeds onveranderd sprake van een enorme consumptieve vraag, gekoppeld aan de be hoefte aan thematisch winke len." Potenties Ondanks het feit gegeven dat de provincie een ferme streep door het fenomeen outlet heeft gezet, ziet Stroink nog voldoende ruimte voor verdere ontwikke ling van het winkelappax-aat in Hulst. „Er ligt een fantastische opgave om in te spelen op de po tenties die Hulst heeft en we gaan zeker kijken of er op ge meentelijk en provinciaal ni veau de wil is om daar aan mee te werken." De twee ondernemersorganisa ties in Hulst hekelen de veron derstelling van B en W dat het winkelapparaat in Hulst, op dit ogenblik kwaliteit tekort zou komen. Ze wijzen daarbij op be vindingen uit een onderzoeks rapport door stedebouwkundig bureau BRO. In dat document wordt onder meer gesteld dat het winkelaanbod in Hulst niet alleen sterk is qua marktseg- mentatie, maar dat ook de kwa liteit van kleding-, schoenen- en lederwinkels er bovengemid deld is. Voorzitter R. Bosch van Hulst Reynaextstad is verbaasd en vraagt zich af of de Hulster be stuurders de kwaliteit in eigen huis niet wülenzien. Samen met G. d'Haens van het MKB ver langt hij op korte termijn een onderhoud met B en W over ver dere samenwerking. „Wij willen net als de gemeente de economi sche niggengraat van Hulst ver sterken en veilig stellen. Aan vulling van het hoogwaardige winkelsegment is best gewenst, maar dat mag je niet, zoals de bestuurders nu doen, vertalen alsof het nu niets is." CLINGE - Op het terrein bij de kinderboerderij van De Sterre wordt zondag 30 april voor de zesde keer een voorjaarsplan- ten- en bijemnarkt gehouden. Deelnemers aan het kasproject van De Sterre bieden enkele honderden soorten vaste en een jarige zelfgekweekte planten Ook een vijftiental particuliere kwekers zijn met hun huisvlijt aanwezig. Zelfgemaakte tuin- ornamenten en betonnen figu ren krijgen een plaatsje tussen de planten. De bijenvereniging Hulst en omstreken is met een uitgebreide stand aanwezig. Hier worden niet alleen produc ten aan de imkers uit de regio aangeboden, maar de negentig jaar oude vereniging geeft ook een stukje voorlichting. Een be ginnende imker kan er terecht om een bijenvolk te kopen. Vanwege het j ubileum is er voor de jeugd een kleurwedstrijd. De vereniging Groei en Bloei is eveneens met een stand en pro- motieteam aanwezig. De markt begint om 10.30 uur. De Belgi sche volksgroep Brandhout luistert het geheel muzikaal op. Er worden wafels en poffertjes gebakken. Bij slecht weer vindt het evenement plaats in de over dekte manege van de kinder boerderij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 49