Casino's duiken weer op in Hulst Blij met erkenning Bonden branden plan voor tehuis Den Berg af Netelenbos houdt zich op de vlakte over havens Delta Standvastig voor een goed doel Directeur staat voor alles wat fout is gelopen bij Den Berg Burgemeester Kessen ziet geen reden om in te grijpen zeeuwse almanak Excuus Drenkelingen wilden motor boot testen vrijdag 21 april 2000 door René Hoonhorst HULST - Begin dit jaar leek Hulst, na het definitief opdoe ken van het illegale Casino Clinge, even uit te groeien tot casinovrije gemeente. Het voor malige casino Ritz in Kapelle- brug draait echter al weer enige lijd als Casino 2000 en ook voor andere vroegere speelgelegen- heden zijn (her)openingsplan- nen. hoeft niet op tegenwerking te rekenen. Kapellebrug zou volgens hard nekkige geruchten in het voor malige café De Paauw binnen kort een derde casino krijgen. Maar volgens een bij de gemeen te ingediende aanvraag komt er naast een nieuw café een gele genheid om ouderwetse gezel schapsspelen (Monopoly, Mens- erger-je-niet) te spelen. „Een vergunning voor het voeren van een casino is niet aangevraagd en zal op die plaats ook zeker niet worden toegestaan", liet een woordvoerder van de ge meente gisteren weten. Ambte lijk is een kansspelnota in voor bereiding, die de gemeente de mogelijkheid geeft casino's te weren via nieuwe bepalingen in de Algemene Plaatselij ke Veror dening (APV). Het in gevaar brengen van de volksgezond heid door grotere kans op gok verslaving zou al een juridische reden kunnen zijn om een ver gunning te weigeren. Rijkskruier Mocht Hulst nieuwe mogelijk heden krijgen om speelgelegen- heden te weren, dan worden die in de APV opgenomen, ver wacht Kessen. De eerstverant woordelijke voor (uit)sluiting van casino's blijft echter het Rijk, benadrukt de burgemees ter. „Ik ben natuurlijk geen Rijks kruier. Persoonlijk heb ik niets tegen casino's. Als de regering wil dat bestaande casino's wor den gesloten en nieuwe speelge- legenheden worden geweerd, moet ze justitie laten optreden. Die hoort uit te maken of er in de casino's sprake is van bij wet verboden kansspelen dan wel toegestane behendigheidsspe len. Daarnaast kan de Belas tingdienst op economische gronden ingrijpen. Maar als burgemeester heb ik geen ander handvat voor sluiting van speel- gelegenheden dan verstoring van de openbare orde en aantas ting van het woon- en leefkli maat." doorRoelf Reinders GOES - De bonden NU'91, Ab vaKabo en CFO willen des noods minister Borst van Volks gezondheid inschakelen om een oplossing bij het conflict rond Huize Den Berg in Goes te force ren. Ze zijn woedend op Arduin omdat directeur Van den Beemt van de instelling voor verstan delijk gehandicapten weigert om van Den Berg een zelfstandi ge locatie te maken. De bonden beraden zich op stappen. Volgens M. van Erp van NU'91 hebben de leden van de drie bonden in een gezamenlijke bij eenkomst 'geschokt en zeer te leurgesteld' gereageerd op de weigering van Van den Beemt om het advies van de speciale vertrouwenscommissie bij Den Berg op te volgen. „Het perso neel vraagt zich af hoe het kan dat een directeur kan aanblij ven na een rapport waaruit blijkt dat hij niet naar behoren functioneert." De vertrouwens commissie had Arduin geadvi seerd de Goese locatie een status aparte te geven, met een eigen manager die zonder bemoeienis van directeur Van den Beemt onder rechtstreekse aansturing van de raad van toezicht staat. Onaanvaardbaar Arduin weigert het advies op te volgen omdat 'samenbundeling van krachten en dus een inte gratie tussen Arduin en Den Berg' beter zou zijn voor de ge handicaptenzorg in Zeeland. Ontvlechting of een einde aan de fusie is bestuurlijk en finan cieel onaanvaardbaar, aldus Van den Beemt. Volgens de bonden gaat Van den Beemt voorbij aan de kern van het probleem. „Hij zegt dat het advies van de vertrouwenscom missie financieel en bestuurlijk niet kan", zegt E. Milikan van de AbvaKabo. „Maar de commis sie heeft vastgesteld dat er bij Den Berg sprake is van een on herstelbare vertrouwensbreuk. De oplossing van Arduin lost die breuk niet op." Van den Beemt gaat niet verder dan een aparte manager voor Den Berg aan te stellen die onder zijn leiding gaat werken. De vertrouwens commissie stelt in haar rapport dat een besluit dat niet met haar advies overeenkomt de proble men bij Den Berg niet kan op lossen. „Van den Beemt weigert de blik op zichzelf te werpen", zegt P. van der Heijden van CFO. „De problemen liggen steeds aan ie mand anders." Van den Beemt heeft verder besloten het con tract met Den Berg-interimma- nager T. ten Thij tot het eipd van dit jaar te verlengen. Van Erp: „Ten Thij hebben we in het be gin het voordeel van de twijfel gegeven. Dat vertrouwen is nu nog minimaal. En bij een deel van het personeel is dat vertrou wen niet eens meer aanwezig." Staking De bonden zijn boos op de raad van toezicht, die naar hun idee te veel directeur Van den Beemt volgt. „De raad van toezicht ba gatelliseert en minimaliseert de conclusies van de vertrouwens commissie", aldus Van der Heij den. De bonden gaan met hun leden overleggen welke maatre gelen er mogelijk zijn om hun ei sen gerealiseerd te zien. „Mis schien dat we het ministerie en de Inspectie voor de Gezond heidszorg moeten inschakelen", zegt Van der Heijden. De bon den sluiten acties als stakingen bij Den Berg niet uit. Vorig jaar heeft de rechter een werkonder breking verboden, omdat die de zorg voor de gehandicapten zou schaden. ..Maar de rechter kan onder de huidige omstandighe den misschien wel anders be sluiten", zegt Van Erp van NU'91. Zolang de openbare orde niet svordt verstoord en de woon- en leefomgeving niet wordt aange tast, onderneemt Hulst geen ac tie tegen eigenaars en onderne mers, verklaart burgemeester K Kessen, „De ondernemeis tullen aan de normale vergun- ïingsverplichtingen moeten roldoen. Als gemeentebestuur der kan en wil ik de casino's niet ap oneigenlijke gronden sluiten, ook al omdat ik nooit klachten heb vernomen tijdens de negen aar dat ik burgemeester van Hulst ben. Casino Clinge moest iveg, omdat het middenin een woonwijk lag en mensen voor overlast vreesden. Maar in Ka- jellebrug is sinds de jaren tach tig geen wanklank gehoord." De nieuwe uitbater van het vlak ;egen de Belgische grens gele gen Casino 2000 moet nog een speelgelegenhedenvergunning aanvragen. De man heeft on langs een lijstje met vragen meegekregen dat hij moet in vullen. Als hij aan alle voor waarden voldoet, krijgt hij de benodigde vergunning, stelt mrgemeester Kessen. Herstart Diezelfde voorwaarden gelden voor een nieuwe gegadigde voor uitbating van het voormalige Casino Hulst aan de Hulster Stationsweg. En ook de eige- ïaar van Casinoclub Hulst in Kapellebrug, die binnen enkele naanden een herstart wil ma ten na een inval van de belas tinginspectie eerder dit jaar, TERNEUZEN - Leerlingen van het Zeldenrust-Stee- lantcollege in Terneuzen beschikken over goede buik en beenspieren. Donderdag vormden ze onder het motto 'Houdt elkaar op de been' een menselijke kring van honderd personen. Twee aan twee hadden de leerlingen een stoel ge kocht, waarop een van de twee zijdelings plaatsnam en op de schoot van zijn of haar medeleerling kwam te liggen. Vervolgens werden de stoelen weggehaald en moest de kring minimaal vijftien seconden overeind blijven staan. Dat lukte. Zoals elk jaar voor Pasen za melt het Zeldenrust-Steelantcollege geld in voor een goed doel. De sponsoractie van gisteren werd gehou den voor Pax Christi-kinderhulp. foto Charles Strijd door Ab van derSluis MIDDELBURG - „Eindelijk is recht gedaan." F. J. F. Smoorenburg van de Vereni ging Oud Militairen Indiëgan- gers (VOMI) was donderdag middag zichtbaar tevreden bij de onthulling van een gedenk plaat op het Abdijplein in Middelburg, waarop de veer tien namen staan van Middel burgers die tussen 1945 en 1962 sneuvelden in voormalig Nederlands Indië. Ruim vijftig jaar hebben de Middelburg veteranen moe ten wachten op een tastbare herinnering aan hun kamera den die sneuvelden tijdens de strijd om de onafhankelijk heid van Indonesië. Jonge dienstplichtige soldaten kre gen na de Tweede Wereldoor log opdracht orde en rust te brengen in Nederlands- Indië. „Die generatie was opge groeid in de crisisjaren, kreeg te maken met een vijf jaar du rende bezetting, zonder vrij heid, zonder vertier met de voortdurende angsten en ont beringen van dreigende de portaties. Zij hadden het ge voel opgejaagd te worden zonder enig uitzicht", zei Smoorenburg, voorafgaand aan de onthulling. Aan de wederopbouw in Ne derland hoefden zij niet mee te werken. De twintigers moesten voor een gulden sol dij per dag vechten tegen een bij tijd en wijle onzichtbare vijand. „Hetwaseenguerilla- oorlog die geen mededogen kende", herinnerde de oud militair zich. Lichtpunt Eenmaal thuis wachtte de dienstplichtigen geen helden- onthaal. Sommigen van hen werden zelfs vijandig beje gend. Ook nu, aldus Smooren burg, is de erkenning niet compleet. De veteranen mo gen één maal per jaar een gra tis treinreis ondernemen. Zij kregen duizend gulden, maar grensgevallen hoeven op niets te rekenen, „Een lichtpunt in dit alles is deze plaquette. Het is een vorm van erkenning, waarvoor we jaren hebben moeten vechten. Ik hoop dat hiermee de periode van zwij gen is doorbroken, want een volk zonder geheugen is een volk zonder toekomst." Burgemeester L. H. B. Spar van der Hoek ging in zijn toe spraak eveneens in op het ge brek aan erkenning voor de Indiëgangers. „Over de onaf hankelijkheidsstrijd van Indonesië is veel gezegd en ge schreven. Het zou een omstre den oorlog zijn geweest. His torisch besef is niet iedereen gegeven. De militairen zijn in een verdomhoekje geplaatst. Deze jonge jongens hadden de overtuiging te vechten voor koningin en vaderland. Zij gaven hun leven of liepen blij vende verwondingen op voor een zaak die zij als rechtvaar dig beschouwden. Onbegrip, onverschilligheid, ja zelfs vij andigheid viel hen ten deel bij thuiskomst. Wij hebben een grote schuld in te lossen. Door een gedenkplaat op de muur van de abdij te bevestigen, ge ven wij ze alsnog de eer die zij verdienden. Wij mogen hen nooit vergeten." F. J. F. Smoorenburg van de Vereniging Oud Militairen Indiëgangers en burgemeester L. Spar van der Hoek bij de plaquette op het Abdijplein. foto Ruben Oreel. doorRoelf Reinders GOES - De speciale vertrou wenscommissie bij Den Berg was het resultaat van het over leg tussen Arduin, de vakbon den NU'91, CFO en AbvaKabo en de ondernemingsraad. In de commissie zaten een door de bonden gekozen lid en een door Arduin geselecteerd lid. Onafhankelijk voorzitter van de commissie was P. Burgering uit Breda. Personeel van Den Berg kon bij de commissie ano niem klagen over de raad van bestuur (directeur P. van den Beemt) en het management van Arduin. Het drietal heeft in vijftien ge sprekken met 24 personen ge sproken. Hieronder volgen en kele passages uit het rapport van de commissie: „De minutieuze verslagen van de hoorzittingen hebben een trieste reeks van beschrijvingen van de bejegening opgeleverd: insinuerende, denigrerende, in timiderende uitlatingen, deels als antwoorden op informatieve vragen, deels als onverhoedse aanvallen." „De commissie heeft de stellige indruk, dat uit de hoorzittingen bewonderenswaardige inzet en integriteit is gebleken bij de personeelsleden, die in navran te tegenstelling lijkt te staan tot hetgeen zij aan bejegening heb ben moeten ervaren van de Raad van Bestuur en in het verlengde daarvan van het management. De commissie kan er onmoge lijk omheen, dat de Raad van Bestuur door nagenoeg alle ge- hoorden gezien wordt en aange duid als de personificatie van alles wat is fout gegaan." „De commissie kan weinig an ders, dan onderschrijven, dat én de bejegening én het manage ment een klimaat hebben ge schapen, waarbij het steeds moeilijker zo niet onmogelijk wordt het ene, centrale belang - namelijk dat van de cliënt - naar behoren te dienen." De bemoeienis van de Raad van Bestuur met Den Berg is, naar oordeel van de commissie op grond van het gehoorde, con traproductief en zal een obsta kel blijven voor normalisering van de ernstig verstoorde ver houdingen en het herstel van vertrouwen. De commissie ad viseert dan ook een 'status apar te' voor locatie Den Berg binnen Arduin, met een eigen locatie manager en zeggenschap over de werkwijze van het manage ment voor wat betreft deze loca tie." „De aansturing van het mana gement van Den Berg zou dan, zo stelt de commissie zich voor, rechtstreeks vanuit de Raad van Toezicht kunnen geschieden, wellicht door het benoemen van een gedelegeerde." De bezorging van deze cou rant, goede lezer, vergt aan zienlijke inspanningen. Van de helden die voor dag en dau w op pad gaan. Maar toch ook van de man die de centra le plek inneemt in de organi satie. Hij krijgt de toom over zich uitgegoten van de abon nees die niet naar zin en ge noegen bediend zijn. Als regel krijgt hij wel een be grijpelijke verklaring van de falende bezorger. Die geeft hij dan door aan de klager: plot seling optredende koortsen, lekke band, brug ivas open of wekker kapot. Maar deze week ontving hij van een bezorgster uit Sluis een excuus waar hij maar heel moeilijk mee uit de voe ten kon. Hem gewerd déze notitie: 'bezorgster had nog een klant, daardoor geen tijd voor bezorging, vertraagd tot 09.00'. Hoe moet hij de getroffen abonnees uitleggen dat de be zorgster ergens t ussen zes en negen uur een klant had die haar belette de reguliere werkzaamheden uit te voe ren Hij loopt er al dagen mee rond. Met een zeer bezorgd gelaat. Binnenschip vast ffERNEUZEN - Het binnen- schip Arcadie geladen met stuk goed, is donderdagmorgen op de Westerschelde bij Walsoorden aan de grond gelopen. Bij op gaand tij kon de Arcadie om 13.15 uur door de sleepboot Alfa van Polderman worden vlotge- itrokken. VLISSINGEN - Door pech aan de buitenboordmotor van hun rubberboot konden twee Spij- kenissenaren zondag 9 april niet naar de kust terugkeren, waar door de 29-jarige man door on derkoeling overleed. Dat zei donderdag zijn 23-jarige vrien din, die met hem in het bootje zat en die het ongeval ternau wernood heeft overleefd. De vrouw legde deze verklaring gisteren af aan de politie. Maandagochtend 10 april werd het tweetal ontdekt op tien kilo meter ten noordwesten van Domburg. De man was dood, maar de vrouw was in coma en zij werd met onderkoelingsver- schijnselen naar het Dijkzigt- ziekenhuis gebracht. „Het gaat nu redelijk goed met haar. Ze is nog heel zwak, maar de dokto ren zeggen dat ze er hoogst waarschijnlijk niets aan overhoudt", verklaarde E. Kraszewski van het Korps Landelijke Politie Diensten (KLPD) in Driebergen. Gisteren vertelde de vrouw dat haar vriend het bootje wilde verkopen. Voor de verkoop wil de hij de motor nog uittesten. „Dat deden ze in Oostvoome zondagavond rond half zeven. Daarom waren ze luchtig ge kleed. Het ging louter om een test. Hun twee mobiele tele foons lagen gewoon in de auto." De vrouw herinnert zich nog dat de motor het slechts heel even heeft gedaan. „Ook weet ze dat haar vriend in het water is ge vallen. Wij vermoeden dat dat gebeurde toen hij de motor weer aan de praat probeerde te krij gen. Zij kan zich de oorzaak van die val niet meer herinneren." Kraszewski meldt dat de vrouw niet meer precies weet dat het donker is geworden. „Ze mist enkele momenten. Wel zijn ze in de weer gegaan met peddels, maar door de aflandige wind en ongunstig tij, is het niet gelukt om de kust te bereiken." De doktoren spreken van een medisch wonder. De vrouw uit Spijkenisse had een lichaams temperatuur van 21 graden toen ze in het ziekenhuis werd ge bracht. Hun analyse van de container- vaart wordt door Netelenbos volledig onderschreven. Er va ren al schepen die 7.000 contai ners kunnen vervoeren, laat zij weten, en de verwachting is dat tegen 2030 de nieuwste contai nerschepen 10.000 tot 15.000 teu (maat voor containers) kun nen transporteren. De drie Vlaamse hoogleraren concluderen uit die marktver kenning dat havens in het Schelde-gebied meer moeten gaan samenwerken. Zeewaarts gelegen havens, zoals Vlissin- gen en Zeebrugge, kunnen dan de allergrootste containersche pen behandelen. En Antwerpen en Gent de kleinere. Anders ko men 'de grote jongens' helemaal niet naar het Scheldebekken. Afwachten Zo ver wil Netelenbos nog niet gaan. Zij is voor samenwerking tussen zeehavens, ook over de grens, maar daar laat zij het bij. Het advies van de professoren is gegeven in het kader van een Nederlands-Vlaamse langeter- mijnstudie naar de toekomst van de Westerschelde en Schel de. Netelenbos wil eerst die stu die afwachten. Die wordt vol gend jaar verwacht. Televisie ontploft in bejaardenhuis TERNEUZEN - De bewoners van het wooncomplex voor ou deren Scheldehof aan de rand van de binnenstad van Terneu zen werden donderdagavond tegen tien uur opgeschrikt door een implodcrendc televisie in een woning op de begane grond. Brandweer en politie waren snel ter plaatse. Ze wisten een begin nende brand snel te bedwingen. De (gehandicapte) bewoner liep geen verwondingen op. Zijn wo ning liep rookschade op. door Harmen van der Werf (Advertentie) DEN HAAG - Samenwerking tussen Belgische en Nederland se havens kan op de volle steun rekenen van minister T. Nete lenbos van Verkeer en Water staat, maarzij verbindt daaraan nog geen conclusies over een volgende verdieping van de Westerschelde. Netelenbos antwoordt dit op vragen van de Zeeuwse WD- Kameiieden A J. te Veldhuis en J. Geluk. Die wilden van haar weten hoe zij denkt over bevin dingen van de drie Vlaamse pro fessoren R. Allaert, A Verbeke en T. Notteboom. Volgens dit drietal is een volgende verdie ping van de Westerschelde niet nodig, omdat de containersche pen van de toekomst de haven van Antwerpen toch nooit kun nen bereiken. GroenRijk Habo Rcnessc Hogtioom 100. RINESSI 1*1. (0111) 46 27 91 Rij^e Tulnleven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 47