Maaltijdservice mogelijk duurder PZC Dorpsraad Noordgouwe wil enkele taken van gemeente op zich nemen Weerstation naar Wilhelminapolder Bezorgdheid over plan kerntransporten door centrum Goes Positieve reacties op plan voor Zak van Zuid-Beveland zeeland 20 Schouwen wil rijke ouderen meer laten betalen voor Taf eitje-Dek-Je Boek over gereformeerde gemeente Oostkapelle vrijdag 21 april 2000 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland speelt met de gedachte om voor de maaltijdverstrekking door Ta- feltje-Dek-Je een inkomensaf hankelijk tarief in te voeren. Rijke ouderen moeten dan meer voor een maaltijd betalen dan minder draagkrachtige. Achter de schermen wordt bij de gemeente volgens welzijnswet- houder P. W. Berrevoets- Ringelberg druk gewerkt aan harmonisatie van de positie van de verschillende Tafeltje-Dek- Je comités op Schouwen. Dat is nodig omdat de gemeentelijke bijdrage aan de comités geba- Philips breidt lampenfabriek Roosendaal uit ROOSENDAAL - Philips heeft de afgelopen jaren flink gesne den in Nederlandse lampenfa brieken. maar donderdag heeft het bedrijf een uitbreiding aan gekondigd. De fabriek in Roo sendaal is uitverkoren de tl- buis-nieuwe-generatie te ma ken. Dat levert werkgelegenheid op voor vijftig mensen. Of dit soe laas biedt voor de ruim 100 Ter- neuzense Philipsmedewerkers die op zoek zijn naar nieuw werk. betwijfeld OR-voorzitter Camrinus. Hij verwacht dat er vooral behoefte zal zijn aan ho ger opgeleide technici. Veel Ter- neuzense mbo'ers hebben al een plaats in de Roosendaalse fa briek gevonden. De investering loopt in de tientallen miljoenen guldens. Philips denkt dat de zogeheten TL-5, een buislamp die dunner is en meer licht geeft, de nieuwe standaard gaat wor den. Philips kiest vooreen 'dure' locatie omdat de proefproductie ook al in Roosendaal heeft plaatsgevonden. Uitbreiding van de capaciteit gaat daar het snelst. Philips zegt dat voor westerse landen nog wel kansen zijn voor dit soort complexe producten. De verplaatsing van de productie van eenvoudige lampen naar lagelonenlanden gaat onverminderd door. seerd is op de situatie vóór de ge meentelij ke herindeling van 199". In de praktijk komt het er op neer dat het ene comité een hogere subsidie dan het andere krijgt. Die ongelijkheid dient rechtgetrokken te worden. Hetzelfde geldt voor de ver schillen in prijzen. In Zierikzee betalen klanten van Tafeltje- Dek-Je 7,50 gulden per maal tijd, maar in Brouwershaven is men anderhalve gulden duurder uit. Het is de bedoeling dat bin nen drie jaar een uniform tarief wordt ingevoerd. Uit bezuini gingsoverwegingen - Taf eitje- Dek-Je kost de gemeente nu nog twee ton per jaar - wil het dage lijks gemeentebestuur van Schouwen op termijn bekijken wat de mogelijkheden voor be talen naar draagkracht zijn. „Maar het is echt niet zo dat we zoiets op korte termijn in gaan voeren", haast wethouder Ber- revoets zich te zeggen. „Daar gaan we eerst eens onderzoek naar doen en wanneer dat ge beurt, is nog niet bekend. Het is momenteel echt nog niet meer dan een idee. We zitten natuur lijk wel met het feit dat Schou wen-Duiveland steeds meer vergrijst en dat ook steeds meer mensen een beroep zullen doen op Tafeltje-Dek-Je." Centrale keuken De maaltijden die de vrijwilli gers van Tafeltje-Dek-Je rond brengen, worden nu nog op verschillende locaties op Schouwen bereid. Het is de be doeling dat de maaltijdberei ding in de toekomst door één centrale keuken verzorgd wordt. Het Zierikzeese zorgcen trum De Wieken, die eerder me dewerking daaraan weigerde, heeft de gemeente nu laten we ten wel bereid te zijn mee te werken aan de totstandkoming van een centrale keuken. Wanneer die centrale keuken op Schouwen daadwerkelijk een feit wordt, is volgens Berrevoets nog niet te zeggen. Wel heeft zij onlangs een bezoek gebracht aan Oostburg, waar gebruik wordt gemaakt van een in een ziekenhuis gevestigde centrale keuken. De daar opgedane er varingen worden meegenomen in de discussie rond en het wer ken aan een soortgelijke voor ziening op Schouwen-Duive land. In de weidse omgeving van de Wilhelminapolder kan vrijwel niets de waarnemingen van het weerstation beïnvloeden. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom WILHELMENADORP - Het weerstation van het KNMI in Wilhelminadorp heeft een an dere stek gekregen. De meet apparatuur is verplaatst van de tuinen van het Proefstation voor de Fruitteelt naar de Wil helminapolder. De verhuizing was noodzake lijk vanwege de afbouw van het Proefstation, waardoor het KNMI zijn beheerder voor het weerstation kwijtraakt. Daar om is contact gezocht met de Koninklijke Maatschap De Wilhelminapolder, op wier grondgebied al de windmast van het meteorologisch insti tuut was gevestigd. Alle geavanceerde meetappa ratuur van het KNMI is bij de windmeter neergezet, met een hek eromheen om al te nieuws gierige mensen op afstand te houden. De Koninklijke Maat schap beheert het terreintje, dat er nu nog kaal bij ligt maar waar het gras de komende we ken volop moet gaan groeien. Alles wat weerkundigen wil len weten - neerslag, wind, zicht, zonneschijn, tempera tuur op verschillende hoogten - wordt op het weerstation continu gemeten. Elk uur stuurt de computer de gege vens richting De Bilt, waar de cijfers worden verwerkt. Als de weersomstandigheden daartoe aanleiding geven, bij voorbeeld bij dreigend on weer, kunnen de ontwikkelin gen ook op de voet worden ge volgd. Prima Het KNMI is ingenomen met de nieuwe locatie. „Het is een schitterende plek", zegt coör dinator stationsbeheer H. H. Molenaar. Hij wijst op de weidse omgeving, waar vrij wel niets de waarnemingen kan beïnvloeden. „De cijfers zijn representatief voor een grote omgeving." Bij het proefstation zorgden de bo men steeds meer voor verte kende gegevens. Wilhelminadorp is een van de 35 weerstations van het KNMI. Volgens Molenaar is het voor de meteorologen een post van groot belang, omdat het door de overwegend zuid westelijke stroming het eerste landstation is. „Als voorbode voor slecht weer is het kuststation in Vlis- singen belangrijker, maar klimatologisch gezien is Wil helminadorp voor ons het be langrijkste." door Rolf Bosboom GOES - PvdA en GroenLinks in de Goese gemeenteraad maken zich zorgen over de mogelijke kerntransporten per spoor. De treinen gaan onder meer door de Goese kern. „Als het fout gaat, dan gaat het goed fout", zei F. de Kaart (PvdA) donderdagitvond in de raadsvergadering. Exploitant EPZ van de kern centrale in Borssele wil de gebruikte splijtstofstaven voortaan niet meer met vracht wagens maar via het spoor naai de opwerkingsfabriek in Frank rijk vervoeren. EPZ heeft daar voor een transportvergunning aangevraagd bij minister J. Pronk (milieu). A A van Oosten (GroenLinks) wees op de gevolgen voor de ge meente. „Het betekent nogal wat voor Goes, omdat het trans port door de kernen van Goes en Eindewege gaat. Wat betekent dat voor de veiligheidsrisico's? Ik ben van mening dat we niet moeten afwachten, maar nu al actief moeten meedenken rich ting het ministerie." PvdA'er De Kaart vond het op zich een verbetering als, door het vervoer per spoor, het aantal kerntransporten wordt beperkt tot ongeveer drie per jaar. Aan de andere kant achtte hij het ri sico van een transport veel gro ter dan bij vervoer over de weg, omdat de trein vlak langs wo ningen gaat. Als er dan wat mis gaat, zijn de gevolgen volgens hem enorm. „Dan is de ramp niet te overzien." C F. Möhlmann (SGP/GP V/RPF) liet een heel ander ge luid horen. Hij beriep zich op een rapport van de Gezond heidsraad over de risico's. Le zing ervan had hem volledig ge rustgesteld. „Ik heb er alle vertrouwen in dat het goed ge beurt." Burgemeester D. J. van der Zaag nam de suggestie van GroenLinks en PvdA over om er iri de commissie algemene zaken verder over te praten. Op het moment dat de minister EPZ een transportvergunning ver leent wordt Goes pas belang hebbende, zo memoreerde Van der Zaag. Dan is het denkbaar dat de gemeente bezwaar aante kent. Of.dat ook gebeurt, hangt mede af van de uitkomst van de discussie in de commissie alge mene zaken. De gemeenteraad had gister avond verder weinig gespreks stof. Het enige heikele punt, een voorbereidingsbesluit voor de nieuwbouwplannen van ver pleeghuis Ter Valcke, was van de agenda gehaald. Dat gebeur de omdat al duidelijk was ge worden dat bijna alle fracties forse kritiek hadden op de gang van zaken. Aanleiding is de onduidelijk heid over de afspraken die in de commissie ruimtelijke ordening zijn gemaakt. Volgens de meeste partijen is afgesproken dat het voorbereidingsbesluit - slechts een formele stap - nog terug zou komen in de commissie. Volgens wethouder M. L. 't Hart heeft hij alleen toegezegd dat de plannen inhoudelijk nog aan de commis sieleden worden voorgelegd, maar dat de raad deze maand al wel een voorbereidingsbesluit zou nemen. De plannen van Ter Valcke zijn omstreden omdat woningcorporatie RWS op het terrein een woontoren met seni orenappartementen wil realise ren. De jongste schetsen gaan uit van een toren van twaalf dertien verdiepingen aan de Valckeslotlaan. Arsenaal boekt Bennie Jolink VLISSINGEN - Bennie Jolink van de Achterhoekse band Nor maal is vanaf 22 april te bewon deren in het Arsenaal in Vlissin- gen. Hij speelt zwartbaard in de nieuwe attractie 'De wraak van kapitein Zwartbaard'. Aan dek van het schip neemt Jo- link als piratenkapitein de be zoekers mee op een lange zee reis. Het schip zet koers naar volle zee en komt al snel in ruig weer terecht. Als die beproeving voorbij is, verschijnt een Spaans galjoen aan de horizon. Jolink is natuurlijk niet in le vende lijve aanwezig: Op een groot beeldscherm wordt een computer geanimeerd beeld ge projecteerd. De beelden krijgen ondersteuning van surround sound, heftige bewegingen van het schip en diverse andere ef fecten. door Ali Pankow NOORDGOUWE - Het be stuur van de Dorpsraad Noordgouwe wil bepaalde be stuurstaken van de gemeente overnemen. Het gaat daarbij voornamelijk om onderhoud van openbaar groen en straten. Omdat dit soort zaken sterk in de belangstelling van de bewo ners in een stad of dorp staat, wil de dorpsraad daar graag rechtstreeks invloed op uitoe fenen. Dat houdt in dat de Dorpsraad Noordgouwe als enige dorps raad op Schouwen-Duiveland functioneert volgens het zoge heten model III. Dat is een overeenkomst met de gemeen te, waarin de dorpsraad een maximum aan taken krijgt toebedeeld. „Het staat nog in de kinder schoenen en de overeenkomst moet nog verder worden uitge werkt, maar we verrichten wel al enige tijd als dorpsraad zelf het toezicht op het groenon derhoud en dat bevalt goed", zegt voorzitter W. Alkemade. Volgens haar schuwt de dorps raad die verantwoordelijkheid niet. „We maken regelmatig een ronde door het dorp met de gemeentelijk opzichter en be spreken met hem waar we nog aanpassingen of veranderin gen zouden willen." Effectief De dorpsraad heeft ervaren dat er op die manier effectief kan worden gewerkt. Zo werd bijvoorbeeld snel gehoor gege ven aan het verzoek om in het Slingerbos rond Noordgouwe een extra hondenpoepbak te plaatsen. Het bestuur van de dorpsraad in Noordgouwe bestaat uit ze ven leden. Volgens de voorzit ter is het werk goed te overzien, vooral doordat voor verschil lende deelterreinen aparte werkgroepen worden ingezet. Alkemade heeft ervaren dat de inwoners grote betrokkenheid tonen bij aanzien en onder houd van hun kern en dat sti muleert de leden van de dorps raad zich ook daadwerkelijk voor bestuurstaken in te zet ten. „De gemeente dat ben je zelf", luidt haar motto. Als er een verzoek vanuit de bevolking komt, toetst de dorpsraad dat wel eerst op haalbaarheid. Zo uitten de be woners van de Brouwerij straat onlangs de wens historische lantaarns in hun straat ge plaatst te krijgen. De dorps raad onderzocht wat dat zou gaan kosten. Dat bleek veel meer dan verwacht. „Ook de betreffende bewoners toonden zich overtuigd dat het inwilli gen van hun wens veel te duur zou worden. Het is dus van be lang dat je zaken kunt uitleg gen en motiveren", aldus Al kemade. OOSTKAPELLE Ter gelegen heid van het eeuwfeest van de kerkelijke gemeente heeft de kerkeraad van de gereformeer de gemeente Oostkapelle beslo ten een boek uit te geven. P. Davidse uit Meliskerke nam de notulen door en schreef Het beschermend Schild. De gemeente in Oostkapelle ontstond in maart 1900. De zelf standigheid was het gevolg van het besluit de Walcherse ge meente op te delen in drie zelf standige gemeenten: Aagteker- ke, Middelburg en Oostkapelle. Een half jaar eerder al had een groepje van vijf leden een stuk grond gekocht om daar een 'kerkgebouw' te stichten dat deel uitmaakt van de gerefor meerde gemeente in de Middel burgse Segeersstraat. De nieuwe kerk begint met 31 man nelijke, 35 vrouwelijke en 89 doopleden. De eerste jaren groeit de ge meente niet bijster hard. Leden van andere kerkgemeenschap pen staan nogal huiverig tegen over aansluiting. Maar in 1911 blijkt de kerk al te klein voor de groeiende gemeente. Een ver bouwing is nodig, waardoor er vier rijen met banken bijge plaatst kunnen worden. Vier jaar later wordt besloten ver warming aan te leggen. In 1925 moet de kerk weer gro ter worden. De kerkeraad rea geert pragmatisch en adequaat. Als er geen pastorie of consisto rie is, dan wordt besloten tot hu ren of bouwen. Als de koster meer werk moet doen, dan wordt niet geaarzeld zijn loon op te trekken. Ook over de plaatsing van een orgel wordt niet moeilijk gedaan. De ge meenteleden tasten diep in de buidel. In 1987 wordt de nieuwe, huidi ge, Saronkerk opgeleverd. Davidse heeft een uitermate ge detailleerd boek geschreven over het wel en wee van de gere formeerde gemeente. Uitvoerig gaat hij in op de diverse perso nen die een belangrijke rol heb ben gespeeld in de geschiedenis van de gereformeerde gemeen te. Handig in dat verband is een overzicht van de predikanten, de kosters, de ambtsdragers en het verenigingsleven aan het einde van het bijna tweehon derd pagina's tellende boek. Het beschermend Schild kost f 39,95 en is verkrijgbaar bij de ker keraad, p/a C. L. Overbeeke, Dorps straat 66 in Oostkapelle- door Michelle Koek HEINKENSZAND - Het idee van Natuurmonumenten om van de Zak van Zuid-Beveland een Nationaal Landschap te maken, wordt vooral positief ontvangen. Waardevol Cultuur Landschap (WCL) en stichting Het Zeeuwse Landschap jui chen het plan toe. De Borsele wethouder P. J. Vollaard (ruim telijke ordening) reageert gema tigd: „De Zak moet geen muse um worden." Een Nationaal Landschap is be doeld als tegenhanger van ver stedelijking. Zo moet het ver schil tussen stad en platteland duidelijk blijven en dienen bij toenemende drukte stille plek ken te blijven bestaan. In de visie van Natuurmonu menten is een Nationaal Land schap een door de Rijksoverheid aangewezen gebied van mini maal 10.000 hectare. Daarbin nen moeten natuur, landschap, cultuurhistorie, recreatie en wonen naadloos op elkaar aan sluiten. Daarbij geldt dat nieuwe ont wikkelingen als woningbouw de aanwezige natuur en karak teristieke elementen niet mogen schaden. Vroege dood Natuurmonumenten-wil in to taal tien Nationale Landschap pen creëren, waarvan de Zak er een is. De natuurbeschermers bedachten en presenteerden de plannen twintig jaar geleden voor het eerst. Het project werd echter nooit ontwikkeld en stierf een vroege dood. Omdat de Vijfde nota ruimtelij ke ordening momenteel in de pen zit, heeft Natuurmonumen ten het plan weer van stal ge haald. Annet Les, persvoorlich ter van Natuurmonumenten in :s-Graveland: „We hopen dat de overheid het idee oppikt en in de Vijfde nota verwerkt." Het Nationaal Landschap wordt louter gelanceerd als 'een idee'. Les: „Als allerlei organi saties vanuit hun eigen wensen een claim op de ruimte leggen, gaan karakteristieke eigen schappen verloren. We krijgen in ons landschap steeds meer as falt, bedrijfsterreinen en wo ningbouw. Door Nationale Landschappen aan te wijzen, kunnen we deze ontwikkeling tegengaan." De Zak heeft nu het predikaat Waardevol Cultuur Landschap, dat zich voornamelijk op be scherming van natuur en land bouw richt. Toch is J. M. Leen- dertse van het secretariaat WCL blij met het plan. Het Nationale Landschap zal volgens hem een opwaardering voor de Zak bete kenen. Als de Zak een Nationaal Landschap wordt, levert dat wellicht meer subsidie voor na tuur- en boerderij behoud op. Ook zal het imago van de Zak, als natuurgebied voor de fijn proever, versterkt worden. „De zak is uniek in Europa", zegt Leendertse. „Nergens an ders vind je zo'n polderland schap. Als de Zak als Nationaal Landschap op de kaart komt, trekt dat vast meer natuurtoe- ristenaan." Werelderfgoedlijst Stichting Het Zeeuwse Land schap is ook verheugd over de plannen van Natuurmonumen ten. Directeur M. Hemminga, die de Zak het liefst op de werel derfgoedlijst van Unesco ziet, hoopt dat het Nationaal Land schap tot meer natuurbescher-, ming zal leiden. „Dat het land schap beschermd moet worden, daar is iedereen het wel over eens. Maar de mate waarin en praktische gevolgen voor lokale ontwikkelingen zijn nogal eens punt van discussie", zegt hij. Volgens Hemminga zal een ver melding als Nationaal Land schap bouw- en economische ontwikkelingen wellicht een halt toeroepen. Wethouder Vollaard is content met de plannen maar wil het ook opnemen voor de lokale econo mie. „De Zak is een mooi gebied maar we moeten er ook met el kaar in werken. Waardevolle dingen behouden kan alleen maar als er aan de andere kant sprake van ontwikkeling is. Dan loop je op tegen die onont warbare knoop van behoud en ontwikkeling. Ook de Zak leeft in de 21e eeuw." Zaalvoetbal GOES - Het Sportbuurtwerk Goes houdt zaterdag 6 mei weei een zaalvoetbaltoernooi vooi straatteams uit de wijk Goese Polder. Het evenement vindl plaats in Sportpunt Zeeland er duurt van 10.00 tot 16.00 uur. De aftrap van het toernooi wordl verricht door wethoudei C. R. M. M. Linssen. De Dorpsraad Noordgouwe verricht zelf al enige tijd het toezicht op het groenbeheer. foto Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 42