Zorgcentrum wordt vernieuwd PZC PZC Oplossing rioolstank Ellemeet Zeilreizen Slavenkas zijn vergeven Schouwen zet eerste stap op weg naar lokaal ouderenbeleid Schouwen wil een tijdelijke gemeentesecretaris benoemen In nood verkerende ambulancedienst claimt geld Tholen zeeland 19 ikkoord over renovatie of nieuwbouw van Borrendamme binnen vijf jaar roertocht om iet Veerse Meer Gratis met bus over Zeelandbrug Verlaging vlassubsidie dreigt Prijs voor Stichting Streekdrachten Man lichtte slagers op Rechter geeft vlasbedrijf boete Hulpverzoek in brievenbus wekt onrust vrijdag 21 april 2000 [oor Marcel Modde ZIERIKZEE - Het Zierikzeese orgcentrum Borrendamme fordt binnen een tijdsbestek Kin vijf jaar geheel vernieuwd. )c koepel Zorgorganisatie ichouwen-Duiveland en eige- iaar van het complex Woon Zorg Nederland hebben daar- yer een principe-akkoord be- itikt. Het streven is volgende iaand de eerste resultaten te iresenteren van een haalbaar- ïidsstudie. Die verkenning loet duidelijk maken of de hui- (ige accommodatie wordt fsloopt of dat kan worden vol- met een ingrijpende reno- iatie. ilgemeen directeur A Schouw ran de zorgorganisatie acht het aeest aannemelijk dat het be- laande complex aan de rand an de oude binnenstad tegen de lakte gaat. Een ingrijpende re- iovatie pakt naar zijn inschat ing duurder uit dan sloop. De veneens goed twintig jaar oude anleunwoningen op het ter- ein, zijn naar mening van ichouw nog wél te modernise- en zonder al te hoge kosten. Jistrictsmanager L. Maas van ifoon Zorg Nederland vindt het ïhter nog te vroeg nu al uit- praken te doen over de vorm raarin de vernieuwing zal wor- ien gegoten. „Er is een project- jroep in het leven geroepen, die begonnen is met een haal- aarheidsstudie. Gekeken rordt onder meer hoe het er nu litziet, wat we graag willen, rat de wensen van de bewoners ijn en natuurlijk ook welke fi- lanciële middelen beschikbaar iVOLPHAARTSDIJK - De toer- ifdeling van ZRTC Theo Mid- lelkamp organiseert op zondag mei de Omloop van het Veerse lieer voor toerfietsers. Ir zijn twee routes opgezet: één an 70 kilometer en één van 120 ilometer. Beide tochten voeren angs de oevers van het Veerse Jeer. De startplaats is bij Hotel [oyal in Wolphaartsdijk en in- chrijven kan van 8.30 tot 10.30 zijn", aldus Maas. „Maar hoe dan ook, binnen vijl' jaar gaan we aan de slag. Sloop of renovatie: zeker is dat de omvorming van het zorgcen trum tot een modern woonzorg complex een investering vergt van enkele tientallen miljoenen guldens. Van belang daarbij is welke plaats de plannen krijgen op het- eerstvolgende prioritei tenlijstje van de provincie Zeeland en de nationale subsi diegevers. Om voor het provin ciaal programma 2001-2006 niet buiten de boot te vallen, moet voor eind dit jaar een pro jectplan worden ingediend. Afgesproken is dat Woon Zorg Nederland begin mei een plan van aanpak presenteert, dat in november moet uitmonden in een definitief projectvoorstel. Schouw zegt er alle vertrouwen in te hebben dat het nieuwe ma nagement van de landelijk ope rerende corporatie Woon Zorg voortvarender te werk gaat dan zijn voorgangers. Eerdere plan nen voor vernieuwing van Bor rendamme liepen tot dusver steeds stuk op de afwachtende houding van de eigenaar van het complex. De gedachten gaan nog steeds uit naar de realisatie van een centraal servicegebouw, met daar omheen gewone ouderen woningen. De bewoners van die huizen kunnen vervolgens zorg inkopen naar gelang hun indivi duele behoefte. Borrendamme beschikt momenteel over ne gentig zorgplaatsen. Bekeken wordt of dat aantal in de nieuwe situatie kan worden uitgebreid. Schouwen sluit niet uit dat de vernieuwing van Borrendamme en de plannen rond Duinoord in Haamstede in eikaars vaarwa ter terecht komen. Het is de be doeling dat beide projecten de komende vijf jaar in uitvoering worden genomen. Volgens Schouw is de kans klein dat de provincie Schouwen-Duive land op twee fronten tegelijk zal bedienen, temeer omdat eind dit jaar ook de sloop en nieuwbouw van In 't Opper in Bruinisse be gint. Schouw past er voor bin nen de zorgorganisatie priori teiten te stellen voor de twee toekomstige bouwplannen. „Allebei zijn ze zeer urgent. Als die keuze al moet worden ge maakt, dan is dat aan de over heid om te bepalen." De deelnemers aan de prijsvraag van de Slavenkas Zierikzee wachtten gespannen af wie de begeerde kooien op De Eendracht zullen winnen. foto Marijke Folkertsma door Famke van Loon ZIERIKZEE - De kans in de prijzen te vallen, was dit jaar groter dan anders. De Slaven kas Zierikzee verlootte niet één, maar twee zeilreizen met zeilschip De Eendracht. De meeste deelnemers aan de prijsvraag waren donderdag middag naar de trouwzaal van het oude gemeentehuis van Zierikzee gekomen, waar de uitslag bekend werd gemaakt. Twee waren er niet op komen dagen en dat bleken toevalli gerwijs ook nog eens de win naars te zijn. De spanning onder de jonge ren was groot toen burgemees ter J. Asselbergs de envelop pen uit de stapel haalde. De teleurstelling was van de ge zichten van de jongens af te le zen toen bekend werd dat de eerste gelukkige een winnares was: Marcha Osephius uit Zie rikzee. Zelf was ze niet aanwe zig, maar haar moeder nam namens haar de bloemen en fe licitaties in ontvangst. Ook met het bekendmaken van de tweede winnaar, Ra mon van der Zande uit Burgh- Haamstede, klonk geen kreet van blijdschap. Iedereen bleef stil. Enigszins teleurstellend was het wel dat beide win naars niet bij de officiële prijs uitreiking aanwezig waren, geeft A Gunst, secretaris boekhouder van de Slavenkas toe. „Niet iedereen kan ko men, zo is dat nu eenmaal", reageerde hij nuchter. Komen de zomer kunnen Osephius en Van der Zande ondanks dat ze de prijs niet zelf in ontvangst namen, aanmonsteren op De Eendracht voor een avontuur lijke zeiltocht. Anticlimax De prijsuitreiking zorgde wel voor een anticlimax door de afwezigheid van de winnaars. De commissarissen van de Slavenkas Zierikzee wilden immers in het millenniumjaar iets extra's doen. Daarom be sloten ze twee kooien aan boord van zeilschip De Een dracht onder de goede inzen dingen te verloten. Daarnaast overtreffen ook de reizen zelf, die van voorgaande jaren. Twee van de drie tochten, waar de winnaars uit kunnen kie zen, voeren hen over de Atlan tische Oceaan, van of naar de Verenigde Staten. „Al een paar jaar heeft ze het over een zeilreis met De Een dracht. Ze is helemaal gek van zeilen", vertelde moeder E Os ephius. Haar dochter was zelf al plannen aan het maken en aan het sparen voor een tocht met het zeilschip, maar het kwam er steeds niet van. Mar cha keek daarom al lange tijd uit naar de prijsuitreiking. „Ze zal niet weten wat ze hoort", glunderde haar moeder trots. ZIERIKZEE - De Fietsersbond ENFB biedt fietsers tijdens de paasdagen de gelegenheid gratis met de bus over de Zeeland- brug te reizen. De Zeeuwse afdeling van de ENFB wil daar mee protesteren tegen de in haar ogen te beperkte dienstrege ling van de tijdelijke pendelbus. Zondag en maandag rijdt de bus op kosten van de bond al om 8.30 uur in plaats van om 13.00 uur. Alleen 's ochtends geldt het gratis vervoer. Fietsers die tijdens de gebruikelijke zondagsdienst over willen, moe ten voor die rit gewoon betalen. De Bond is van mening dat er een structurele en betere voorziening moet komen voor de naar schatting vijftigduizend fietsers die tijdens de renovatie van de Zeelandbrug over willen steken, omdat ze bang is voor schade aan het imago van de provincie als aantrekkelijk fiets- gebied. Overleg tussen de provincie en de Fietsersbond over alternatieven zoals een veerpont heeft nog niet het gewenste resultaat opgeleverd. DEN HAAG - De Zeeuwse producenten en verwerkers van vlas lopen kans dat de Europese subsidie alsnog met deitig procent wordt verminderd. Het feit dat de landbouwcommis- sie van het Europees Parlement de korting wil beperken tot circa vijftien procent, wil nog niet zeggen dat dat ook gebeurt. Die reactie geeft beleidsmedewerker DKasse van het Hoofd productschap Akkerbouw op het bericht dat in Brussel een compromis is bereikt over de bijdragen voor de vlasteelt en de verwerking van het gewas. Kasse wijst erop dat de Europese Raad van Ministers kan vasthouden aan de oorspronkelijke kortingsplannen. In Brussel wordt dat overigens niet ver wacht. Kasse: „Ik hoop dat de vlasteelt er goed vanaf komt, maar de beslissing valt waarschijnlijk pas in juni." KLEVERSKERKE - Het Prins Bernhard Cultuurfonds Zee land heeft de Stimuleringsprijs 2000 toegekend aan de Stich ting De Zeeuwse Streekdrachten. Op maandag 22 mei reikt commissaris van de koningin W. T. van Gelder, tevens voorzit ter van het Prins Bernhardfonds Zeeland, de prijs uit. Aan de prijs is een bedrag verbonden van 20.000 gulden. Dat kan de stichting in oprichting aanwenden voor de inventari satie van de Zeeuwse klederdracht van 1800 tot 2000, waar aan wordt gewerkt. KRUININGEN - Een 42-jarige man uit de gemeente Reimers- waal is donderdagavond aangehouden wegens oplichting. De man bestelde bij verschillende slagers onder een valse naam vlees. Bij één van de slagers had hij het vlees, ter waarde van enkele honderden guldens, al afgehaald. De man zou het vlees later betalen. MIDDELBURG - De economische politierechter in Middel burg heeft Van de Bilt Zaden en Vlas BV uit Sluiskil veroor deeld tot een boete van 3200 gulden, waarvan de helft voor waardelijk. Daarmee is de straf aanzienlijk lager uitgevallen dan de geëiste 13.500 gulden boete. Het vlasbedrijf werd ver weten tijdens de oogst in 1998 de rusttijden van zijn werkne mers niet in acht te hebben genomen. Van de 58 aangevoerde overtredingen, achtte de politierechter er slechts acht bewe zen. De politierechter toonde begrip voor de tijds- en werk druk tij dens het seizoen, maar vond het te ver gaan om te spre ken van een overmachtssituatie. Volgens raadsman I. de Groot zal het vonnis worden gebruikt om via het Hoofdpro ductschap Akkerbouw extra druk op de minister van Sociale Zaken uit te oefenen om voor de vlassector een uitzonderings bepaling in de arbeidstijdenwet te bewerkstelligen. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland ziet voor tichzelf een 'regisserende rol' bij de ontwikkeling en uitvoe ring van het lokaal ouderenbe leid. Dat is het kernpunt van de startnotitie Lokaal Ouderenbe leid dat het college van burge meester en wethouders van Schouwen-Duiveland heeft rastgesteld. De startnotitie is geen onder- ieel van het project 'duurzame iociale ontwikkeling in de ge- neente Schouwen-Duiveland'. De twee notities zijn volgens R. Schiettekatte, afdelingshoofd welzijn van de gemeente, echter tiet los van elkaar te zien. 3 en W willen met de startnoti- ;ie de kaders en de speerpunten ran het lokaal ouderenbeleid tangeven. In de notitie worden rijf aandachtsgebieden om- ichreven: wonen, zorg, inko men, welzijn (dienstverlening) REDACTIE NOORD-ZEELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 e-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M.G. van den Broek P. Kleemans F.F.A.M. van Loon A.M.L. Pankow R.H.N. Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl en mobiliteit. De inhoud is ver der vrij abstract, maar heeft nog een lange weg langs commissies en belangengroeperingen te gaan. Uitgangspunt bij de ontwikke ling van het ouderenbeleid is het opzetten van lokale (zorg-)net- werken. Op deze manier wor den, volgens het rapport, de be langen van de verschillende partijen het best behartigd en is de kans het grootst op „concre te, voor iedereen bevredigende resultaten." Stichting Welzijn Ouderen en de Seniorenraad spelen hierin een belangrijke rol. Door overleg met deze groeperingen kunnen vragen en behoeften onder ou deren in kaart gebracht worden. Wanneer dan de voorzieningen geïnventariseerd zijn, kunnen de knelpunten vastgesteld wor den. „Aan de hand daarvan moeten dan de visie en de doel stellingen uitgewerkt worden", legt Schiettekatte uit. Overleg De startnotitie Lokaal Oude renbeleid noemt hij een 'eerste belangrijke stap' op de wegnaar een ouderenbeleid. Een periode van overleg en inventarisatie van behoeften, voorzieningen en knelpunten is de eerstvol gende fase. Deze zou volgens de planning in oktober van dit jaar afgerond moeten worden. „De gemeente wil graag de regie van dit proces op zijn schouders nemen", legt wethouder R Ber- revoets-Ringelberg (welzijn) de betekenis van de startnotitie uit. Op welke punten de ge meente deze rol gaat vervullen, kan de wethouder niet precies aangeven. „Dat moeten we later met de belanghebbenden af stemmen." door Margreet van den Broek ELLEMEET - Het gemeentebestuur van Schouwen-Duiveland wil de problemati sche riolering in Ellemeet aanpakken. Dit tot grote vreugde van de bewoners van de Heerenisstraat. „Na een flinke regenbui drijven de tampons en condooms gewoon langs je tuintje. Dat kan natuurlijk niet in deze tijd." In de sloot langs de Heerenisstraat komt een zogenaamde overstort uit. Bij overbe lasting van het riool, bijvoorbeeld door hevige regenval, kan het afvalwater daar een uitweg vinden. Gevolg is wel dat de in houd van het riool voorbij komt drijven in de sloot die achter de tuinen loopt. „Op zomerdagen is de stank echt niet te ver dragen", vertelt buurtbewoonster E. Kos- tense. Zij woont al acht jaar in de Heerenisstraat en klopte samen met andere bewoners verschillende keren hij de gemeente aan. „Eerst wezen de gemeente en het water schap steeds naar elkaar, als we om een oplossing vroegen. Het grootste probleem is dat de hele riolering aangepakt moet worden. De buizen liggen een beetje schuin omhoog, waardoor het rioolwater bij ons in de toiletten naar boven komt als je alleen die overstort weghaalt." Bergcapaciteit Het college van B en W wil nu, in het kader van het gemeentelijk rioolplan, de over stort aftakken en de bergcapaciteit van het riool vergroten. Ook wordt in overleg met het waterschap de bewuste sloot schoongemaakt. „Het is onze wettelijke taak om het aantal overstorten terug te dringen. Gezien de overlast in Ellemeet, willen we daar prioriteit aan geven", zegt wethouder G. J. van der Velde-van de Wil de. Het voorstel van B en W wacht nu op goed keuring van de gemeenteraad. Volgens de wethouder wordt daarna zo snel mogelijk een begin gemaakt met de voorbereidin gen, zoals aanbesteding van de werk zaamheden. Na de bouwvak gaat het riool op de schop. Tegelijkertijd krijgt de Heer enisstraat, die nu nog een bouwstraat is, een nieuw wegdek. De overloop van de riolering komt uit in de sloot achter de woningen aan de Herenis- straat in Ellemeet. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Zelfstandig inte rim-manager G. van Hofwegen wordt door het college van Bur gemeester en Wethouders van de gemeente Schouwen-Duive land voorgedragen als interim gemeentesecretaris. Van Hof wegen neemt, mits de gemeen teraad met zijn benoeming instemt, de plaats in van ver trekkend gemeentesecretaris M. Sas. Van Hofwegen kan bogen op een jarenlange ervaring als gemeen tesecretaris. Hij vervulde het ambt bij de gemeenten Leider- dorp en Abcoude. Daarna ves tigde hij zich als zelfstandig in terim-manager. De duur van de benoeming van Van Hofstede is afhankelijk van de tijd die de gemeente nodig heeft om een nieuwe gemeentesecretaris te vinden. De keuze voor Van Hofstede kwam tot. stand in goed overleg tussen een delegatie van de Schouwse gemeenteraad, het gemeentelijk Managements- team en een vertegenwoordi ging van de Ondernemingsraad van de gemeente Schouwen- Duiveland. Huidig gemeentesecretaris M. Sas is bij de gemeente Schou wen-Duiveland werkzaam sinds de gemeentelijke herinde ling in 1997. Voordat de nieuwe gemeente een feit was, maakte hij deel uit van de stuurgroep herindeling, die de samenvoe ging van de zes Schouwse ge meenten tot één gemeente Schouwen-Duiveland voorbe reidde. Hij diende begin april zijn ontslag in bij het dagelijks gemeentebestuur. Sas ruilt zijn betrekking bij de overheid voor een baan in het bedrijfsleven. Hij treedt in dienst bij het Rotterdamse ad- vies- en onderzoeksbureau Kolpron Consultants. Dit bu reau was onder meer betrokken bij de totstandkoming van het nieuwe gemeentehuis en het aangrenzende winkelcentrum De Steenen Beer in Terneuzen. Sas vertrekt per 1 juli. Het collegevoorstel tot benoe ming van Van Hofwege als inte rim-gemeentesecretaris wordt donderdag 27 april aan de Schouwse gemeenteraad voor gelegd. De vergadering wordt gehouden in Theater Mondra- gon in Zierikzee en begint om 19.30 uur. door Margreet van den Broek STELLENDAM - De Goereese ambulancedienst Delta Noord eist een financiële bijdrage van de gemeente Tholen. De dienst verkeert momenteel in grote geldnood. Volgens bestuurs voorzitter C. Noorthoek is dat voor een groot deel te wijten aan de investeringen die Delta Noord op Tholen heeft moeten doen. „Wij hebben gewoon recht op dat geld", zegt Noort hoek. Ambulancedienst Delta Noord zit al enkele maanden om ver schillende redenen in de sores. De dienst kwam vorig jaar in de problemen toen onenigheid ont stond met ambulancedienst De Bevelanden over het ambulan cevervoer op Tholen. Beide diensten claimden aanspraak te kruinen maken op een vervoers- vergunning. De Thoolse ge meenteraad wilde de vergun ning aanvankelijk aan Delta Noord gunnen, maar die ging aan de neus van de Goereese dienst voorbij toen de provincie toch koos voor De Bevelanden. Mede door dit gesteggel raakte Delta Noord in de financiële problemen. Afgrond Inmiddels staat Delta Noord voor de tweede keer aan de rand van de afgrond. „We hebben li quiditeitsproblemen", zegt Noorthoek. „Er zijn spanningen met een aantal schuldeisers." Volgens de voorzitter is het grootste probleem dat er langlo pende investeringen zijn aange gaan met 'kort geld', zoals de aanschaf van''een ambulance auto. Gisteren lichtten het bestuur en de directie de medewerkers in over de perikelen. De dienst heeft de bank moeten vragen garant te staan voor hun salaris sen. Volgens Noorthoek is daar positief op gereageerd. „De sa larissen van deze maand zijn overgemaakt." Ook heeft Delta Noord deze week een brief naar de gemeente Tholen gestuurd. Die heeft zich onlangs bereid getoond om voor twee ton garant te staan voor ambulancedienst De Be'velan- den. „Toen wij Tholen daar om vroegen, kon er geen cent vanaf. Dat vind ik gewoon misselijk. Wij hebben grote schulden ge maakt om van de Thoolse vrij- willigersdienst een professione le organisatie te maken. Alleen al vanuit het gelijkheidsbegin sel heeft Delta Noord met terug werkende kracht recht op een bijdrage", vindt Noorthoek. Wethouder I. C. Moerland van de gemeente Tholen wilde giste ren nog geen commentaar geven op de brief. Behalve financiële problemen hangt de leiding van Delta Noord ook een onderzoek van de inspectie voor de gezondheids zorg boven het hoofd. De direc teur en het hoofd operationele dienst worden door een vijftal ex-medewerkers er onder meer van beschuldigd alcohol te ge bruiken onder diensttijd en me dewerkers te intimideren. Een intern onderzoek bij Delta Noord leverde volgens directeur G. Diepstraten 'geen aanleiding voor nadere maatregelen op'. Naar aanleiding van de bericht geving in de PZC over deze kwestie, heeft de inspecteur voor de gezondheidszorg vorige week besloten dieper op de zaak in te gaan. A Bennink, de ex- medewerker die de zaak aan het rollen bracht, is gisteren door de inspecteur benaderd om zijn be vindingen op papier te zetten. „Mijn indruk is dat de inspectie de onderste steen boven wil hebben", aldus Bennink. Hoofd operationele dienst C. van der Veer heeft altijd beweerd dat Benninks aantij gingen voortkomen uit een ar beidsconflict. Hij juicht het on derzoek toe. „Het is alleen maar goed dat een onafhankelijke or ganisatie deze zaak onder zoekt." VLISSINGEN - De politie heeft de afgelopen dagen verschillen de telefoontjes ontvangen van verontruste burgers. Ze kregen een briefje in de bus, met een in kinderhandschrift geschreven tekst van een kind dat in de problemen zit. Als af zender stond het postbusnum mer van de stichting Mensen in Nood vermeld. Deze stichting weet echter nergens van. Vol gens de politie zijn dergelijke briefjes door het hele land ver stuurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 41