A Vmbo mag zelf niveau verlagen pzc www.altena-id.nl VVD en CDA eisen harde afspraken over terugnemen illegalen jaarlijks raakt Markt wordt overspoeld met nenseifgewond namaakartikelen Pokémon binnenland 3 Het Xpression-pakket 695.- Arbodienst presenteert RSI-meetapparatuur irkers staan lal voor het i oningshuis Big Brother op zijn ooievaars Supermarkten verwachten recordomzet met Pasen Belofte Adelmund in Kamer Bankrovers vast na achtervolging Prijs voor onderzoek anti-bellen Bergbeklimmer weer naar rechter Dode door Mekka-meningitis Vergoeding rekeningrijden leraren Dochter SGP'er doet aangifte van ontucht Scheiding schulden echtparen ALTENA interieur design vrijdag 21 april 2000 De Colt Xpression. Slechts 300 exemplaren. De Colt Xpression heeft alles wat de Colt zo uniek maakt. Dus een hoog uit rustingsniveau. lage kosten en natuurlijk 14" lichtmetalen wielen, chroom uit- laatsierstuk. sier-beschermingslijst. grille met chroom accenten Uw voordeel bijna ƒ2.000.- een fantastische wegligging. Alleen, de Xpression ziet er nog dynamischer en sportiever uit. En met slechts 300 exemplaren geldt: op is op! Dus ga snel langs bij de Mitsubishi dealer voor M|TSUB|SH| een proefrit. MOTORS www.mitsubishi-motors.nl echts van onze redactie binnenland DEN HAAG - De arbodienst Commit Arbo heeft gisteren in Den Haag een nieuw hulp middel gepresenteerd om rsi, of de muisarm, te voorkomen bij mensen die met beeld schermen werken. Het appa raat meet de spierspanning en waarschuwt wanneer die te hoog wordt. Te hoge spanning in de schouderspieren is een be langrijke oorzaak van rsi. Waarschuwt het apparaat dat de spanning te hoog wordt, dan is dat een teken om bijvoorbeeld van hou ding te veranderen en even te ontspannen. Een juiste hou ding en voldoende afwisse ling en rust is belangrijk wordt voorkomen dat de spierspanning te hoog wordt en ernstige klachten ont staan. Om de spanning te meten moeten gebruikers op de schouders een elektrode plaatsen. Die wordt verbon den aan een metertje dat om de hals gehangen kan wor den. Het gaat piepen, wan neer het mis gaat. Gebruikers van de meter krijgen vooraf een training van een deskundige. Die laat zien wat de beste werkhou ding is. Ook leert hij hoe de elektro den bevestigd moeten wor den en hoe de meter kan wor den afgesteld. De rsi-meter kost 575 gulden. Van de ruim 2,5 miljoen men sen die met beeldschermen werken, heeft 40 procent last van pijn in de nek, stijve ar men of schouders of tintelin gen in handen en vingers. Wanneer die klachten wor den verwaarloosd, leiden zij tot moeilijk te herstellen ge zondheidsschade en arbeids ongeschiktheid. ANP Kabinet vindt mei werkdag HAAG - De herden king OP 4 en de viering ran bevrijdingsdag op 5 0ei blijven bestaan. Vol- .eDs het kabinet hebben 1 ^meidagen meer dan een - fcalve eeuw na de Tweede 3 Wereldoorlog nog steeds ien sterk maatschappe lijk draagvlak. Deson danks weigert het van 5 mei een vrije dag voor ie- dereen maken. Het Nationaal Comité I heeft voorgesteld de na tionale feestdag tot een y0or alle werknemers doorbetaalde vrije dag te maken. Voor alle rijks- jmbtenaren en de meeste provinciale en gemeente- jjke ambtenaren is dit al het geval. De regering vindt echter dat werkge- vers en werknemers hier- I over afspraken moeten maken. 1 Het kabinet besloot giste ren een subsidie van één miljoen gulden beschik baar te stellen voor een fonds dat bevrijdingsfes tivals financiert. Die trek ken de laatste jaren veel belangstelling. ANP UK - Koningin Beatrix kan k telegram een steunbetui- I jg vanuit Urk tegemoet zien. i lidoor D66-voorman Thom de i iraaff op gang gebrachte dis mie over positie en macht van i ^koningin is in het koningsge- ide vissersdorp helemaal ver sgevallen. sgemeester en wethouders ramen gisteravond met het jjrstel voor een steunbetui- tgaan het koningshuis. Bur- meester Schutte had het plan «niet gelanceerd of Post van türker Volkspartij, het oudste iadslicl van Nederland, riep uit :11eborst 'Leve de koningin'. i gehele gemeenteraad staat iter het telegram. Burge- aster Schutte onderstreepte r.eravond in de raadsverga- aing de 'eeuwenoude band A, Nederland en Oranje' en vreugde op Urk over het ■rkbezoek van koningin Bea- ixop 17 mei. GPD GENNEP - Een broedende ooievaar in een nest bo- eren in het nest, waar over ongeveer drie weken jon- van een hifi-zaak bij het stadhuis van Gennep. De venop het stadhuis van Gennep wordt bedreigd door gen uit moeten komen. De verwikkelingen rond het winkelier heeft een camera geïnstalleerd die de vogels een jaloerse soortgenoot (1). Er zijn momenteel vier ei- nest zijn live te volgen op een televisie in de etalage van permanent volgt. foto's Bas Rutten/ANP van onze redactie economie LEIDSCHENDAM - De 5500 Nederlandse supermarkten verwachten dit jaar met Pasen een recordomzet van bijna 1,1 miljard gulden te kunnen halen. In een normale week geven de Nederlanders 880 miljoen gul den uit aan de kassa's van de su permarkt. Deze week is dat naar verwachting 200 miljoen gulden meer, verklaart het Centraal Bureau Levensmiddelenhandel (CBL). Kwamen vroeger vooral een paasbrood. eieren en chocolade in huis als Pasen werd gevierd, tegenwoordig is er geen grens- aan de luxe die Nederlanders zich met feestdagen permitte ren. Tijdens de twee feestdagen komt een uitgebreide brunch op tafel, vaak weggespoeld met champagne. De supermarktklant besteedt zijn geld niet alleen aan lekker eten. De paasbrunch of -di nertafel moet fraai worden aan gekleed en dus koopt de Neder lander ook veel tafelkleden en servetten. De florerende economie zorgde de afgelopen twee jaar ook al voor forse omzetten in de week voor Pasen. In 1998 gaf de su permarktklant 960 miljoen gul den uit, vorig jaar ging de omzet net over het miljard heen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De groep van 71 ontwikkelingslanden waarmee de EU een speciale band heeft, moet voortaan bereid zijn ille galen terug te nemen en men senhandel te bestrijden. CDA en VVD willen dat minister Herf- kens (Ontwikkelingssamen werking) daarover helderheid verschaft. Zo niet, dan willen zij een nieuw verdrag met deze zo geheten ACS-landen afwijzen. Daarnaast willen beide fracties dat Herfkens een sluitende con trole toezegt op de besteding van het Nederlandse aandeel van 1,6 miljard gulden in het Europees Ontwikkelingsfonds (EOF). De 71 landen kunnen volgens het nieuwe verdrag voor de komende vijf jaar reke nen op in totaal 30 miljard gul den vanuit de Unie. De bedoeling is dat de nieuwe EU-ACS partnerschapsover eenkomst op 8 juni in Fiji door alle betrokken partijen wordt ondertekend. De opvolger van het Lomé-verdrag heeft een theoretische looptijd van twin tigjaar. WD-woordvoerder Hessing had tijdens een overleg met Herfkens in de Tweede Kamer weinig goede woorden over voor het resultaat van de onderhan delingen. Het liefst zou hij zien dat Nederland zich uit het sa menwerkingsverband terug trekt, omdat hij denkt dat de 1,6 miljard door de bewindswouw beter besteed kunnen worden. Onduidelijk Met CD A-woordvoerder Verha gen maakte de liberaal zich druk over het ontbreken van een duidelijke terug- en overname clausule van illegalen in het voorliggende verdrag. Volgens Hessing kon Herfkens niet dui delijk maken of de afspraken die de EU-regeringsleiders daarover vorig jaar in het Finse Tampere maakten, naar de let ter in het. verdrag zijn nageleefd. Verhagen stoorde zich aan het ontbreken van sancties voor verdragspartners die zich niet aan de terugnameverplichting houden. ANP Advertentie van orize redactie binnenland DEN HAAG - Scholen voor vm bo mogen de normering van examens aanpassen als blijkt dat de stof voor teveel leerlingen te moeilijk is. Met deze belofte stelde staatssecretaris Adel mund gisteren de Tweede Ka mer gerust. In 2003 doen de eerste vmbo- leerlingen examen. Adelmund wil voorkomen dat leerlingen de dupe worden van de nieuwe ei sen. Volgens haar moeten uit eindelijk acht van de tien leer lingen in staat zijn om in vier jaar een vmbo-diploma te ha len. Adelmund reageerde op de zorgen bij de Kamer over de zwakkere leerlingen in het sa mengevoegde vbo en mavo. Vooral veel allochtone scholie ren in het beroepsonderwijs dreigen nu buiten de boot te val len. In de grote steden gaat het volgens een onderzoek om dui zenden leerlingen. Alleen het Kamerlid Lam- brechts (D66) nam geen genoe gen met Adelmunds aankondi ging 'werkendeweg' problemen op te lossen. Volgens haar dreigt een herhaling van het drama rond het studiehuis, als niet veel sneller wordt ingegrepen. Vorig jaar werd de Kamer ge dwongen de programma's voor havo en vwo al luttele maanden na invoering ingrijpend aan te passen. „We lopen nu weer re gelrecht het moeras in", aldus Lambrechts. Cornielje (WD) ziet echter genoeg ruimte voor een 'beheerste invoering'. Adelmunds voorstel om echte schoolhaters vanaf 14 jaar deels te laten werken stuitte op wei nig weerstand in de Kamer. Nu moet een leerplichtambtenaar hier nog toestemming voor ge ven. Adelmund verwacht dat slechts een kleine groep kiest voor het 'werkend leren'. „En het zal zelden een 14-jarige zijn." Leerplichtambtenaren en verschillende schooldirecteu ren denken hier echter anders over. Volgens sommigen zal de vluchtroute uit het vmbo zich vooral in de grote steden ont poppen tot een 'snelweg'. ANP ROTTERDAM - De politie in Rotterdam heeft gisteren na een wilde achtervolging drie bankrovers aangehouden. Het drie tal wordt er samen met twee anderen van verdacht op grove wijze gisterochtend twee postagentschappen in Rotterdam- Zuid te hebben overvallen. Bij de overvallen dwongen de gewapende en bivakmutsen dragende mannen de medewerkers geld af te gevenOok klan ten werden bedreigd. De eigenaar van een van de winkels kreeg een klap op zijn hoofd met een vuurwapen. Na de tweede overval vluchtte het vijftal in een auto. De poli tie zette de achtervolging in die eindigde in de Rotterdamse wijk Pendrecht. Drie rovers konden worden aangehouden, twee anderen vluchtten een flatgebouw in. Een arrestatie team van de politie trof hen echter niet meer aan. ANP. NIJMEGEN - Twee leerlingen van het Gymnasium Beekvliet in St. Michielsgestel hebben de Van Melsenprijs gewonnen voor onderzoek naar het ontstaan van anti-bellen. Deze prijs van de Katholieke Universiteit Nijmegen is een jaarlijkse on derscheiding voor experimenteel onderzoek door scholieren. De gymnasiasten onderzochten hoe het komt dat niet alle bel letjes in water naar de oppervlakte stijgen. Bellen woi'den ge vormd doorlucht in een laagje vloeistof. Zij tonen aan dat bel len die niet stijgen vloeistofbellen zijn die gevangen worden in een dun laagje lucht. Vandaar de naam anti-bellen. ANP DEN HAAG - Bergbeklimmer Bart Vos gaat Mariska Mourik aanklagen wegens smaad. Mourik zegt in een boek dat Vos in 1984 de top van de Mount Everest niet bereikte. Volgens Mou rik is Vos een paar honderd meter onder de top omgedraaid. Vos eiste eerder vergeefs voor de rechter dat een krant, die over Mouriks boek publiceei-de, de beweringen zou rectifice ren. Tegen die uitspraak gaat Vos niet in beroep, deelde hij gis- terenmee. „Ik kan beter de bewering bij de bx-on bestrijden en in een bodemprocedure heb ik meer kans dat de waarheid bo ven tafel komt", aldus Vos. In de zaak tegen de krant zette de x'echter vraagtekens bij Vos' bewering dat hij de top heeft bereikt. Volgens de rechter bevat het verhaal van Vos tal van ongex-ijmdheden. ANP DEN HAAG - Een Nederlandse man is overleden aan de bij zondere vorm van hersenvliesontsteking (meningitis) die in Mekka heeft geheerst. Dat heeft het ministerie van Volksge zondheid, Welzijn en Sport bevestigd. Het gaat om een 36-ja- ïige man die eind maart bezweek. Hij was geïnfecteerd door zijn moeder, die een pelgrimage naar het bedevaartsoord in Saudi-Arabië had gemaakt. Zelf is hij niet Mekka geweest. Gebruikelijke inentingen helpen niet bij deze vorm van me ningitis. Wel is de ziekte goed te behandelen als er snel wordt ingegrepen. In Frankrijk en Engeland zijn ook enkele mensen aan deze variant van hersenvliesontsteking overleden. Onge veer 4500 Nederlandse islamieten zijn dit jaar op bedevaart naar Mekka geweest. ANP DEN HAAG - De gemeente Den Haag is bereid om leerkrach ten in het openbaar onderwijs een vergoeding te geven voor rekeningrijden. Dat heeft het college van B en W geantwoord op vragen van de Haagse D66-fx*actie. Den Haag wil leerkrachten de kosten voor rekeningrijden eventueel vergoeden, omdat de stad kampt met een ernstig te kort aan mensen in die beroepsgroep. De meesten wonen ook nog eens in de regio. Voor mensen die zijn aangewezen op de auto, is de gemeente bereid tot een tegemoetkoming. ANP lookvrije plek IOTTERDAM - De gemeente pijkenisse krijgt drie maan- iende tijd om in buuxicentra ookvrije plekken in te richten. Ie rechter stelde de niet-ro- lersvereninging CAN in het ge- Ijk. Die eiste in een kort geding morde rechtbank in Rotterdam sn de gemeente naleving van leTabakswet. ANP enonze redactie binnenland IEN HAAG - Ieder jaar raken ïdoor een ongeval 2,4 miljoen Eensen zodanig gewond dat zij ;edische behandeling nodig ebben. Dat is één op de zeven Nederlanders. De kosten voor Gedische behandeling bedra- en jaarlijks 2,2 miljard gulden, ftewel 3,4 procent van het tota- zorgbudget. )e meeste van die ongevallen e'oeuren in de privé-sfeer (47 rocent), zo blijkt uit het onder- oek Ongevallen in Nederland 997/1998, dat gisteren op het unisterie van Volksgezondheid igepresenteerd. Sport is met 29 meent tweede. Verkeers- en irbeidsongevallen hebben bei- fëeen aandeel van iets meer dan ien procent. oor het onderzoek, verricht Ni' Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveilig heid, Consument en Veiligheid, let Centraal Bureau voor de RAARLEMMERMEER - De dochter van een 54-jarige ex- fopfunctionaris van de SGP uit Haarlemmermeer heeft aangif te van ontucht gedaan tegen kaar vader. Dat heeft de politie Haarlemmermeer gisteren kfvestigd. Pa SGP stelde de man op non- jetief. Hij was ambtelijk secre- jaris van het hoofdbestuur. In fee functie maakte hij overi- Eens geen deel uit van het [oofdbestuur. De man is dins dag door de politie aangehou den. Inmiddels is hij weer op irije voeten gesteld. De politie til verder geen mededelingen per de zaak doen. Het onder- Bek tegen hem loopt nog. ANP grote schade door parallelim porten van nieuwe kaarten uit Amerika. Van Altena: „Neder landers bestellen daar de nieuwste kaarten via Internet, soms tegen woekerprijzen, ter wijl die hier nog niet in de han- dél zijn. In soms grote postpak- ken worden die dan als cadeaus ingevoerd, zonder invoerrech ten te betalen." In samenwer king met de douane wordt gepoogd de importen te onder scheppen. Op Koninginnedag wox'den steevast veel nepproducten te koop aangeboden. Berucht zijn namaak schoeisel en -kleding van gewilde sportmex-ken als Nike en Adidas. Naar verwach ting zijn deze keer maximaal tien conti'oleurs van de stichting Namaakbestrijding actief op de vrijmarkten en bradex-ieën. Ma nager Ronald Brohm van de stichting verwacht dat tiental len handelaren in nepartikelen bekeurd worden. GPD DEN HAAG - Echtelieden zijn in de toekomst niet meer aan sprakelijk voor eikaars schul den. Staatssecretaris Cohen (Justitie) wil daar via een ver eenvoudiging van de wetgeving vanaf. Nu kunnen geldschieters voor schulden aangegaan door bij voorbeeld een echtgenote nog verhaal halen op haar eega. De ze wettelijke regeling, die nog dateert uit de tijd dat de man des huizes per definitie kostwinner was en de vrouw geen geld bin nenbracht, geldt ook voor men sen met een gex-egistreerd part- nei'schap. Cohen vindt dat niet meer van deze tijd. De Tweede Kamer moet nog instemmen met de wetswijziging. ANP Statistiek en de Universiteit Utrecht, zijn 60.000 mensen ge ënquêteerd. Afgezien van 're cent letsel' blijkt dat ruim een miljoen Nederlanders de afge lopen drieënhalve maand hin der onderwonden van letsel dat voor die periode is ontstaan. In zittenden van auto's houden vaak nekletsel over aan een on geval. Circa 50.000 mensen heb ben daar blijvend hinder van. Bijna de helft van de slachtof fers die behandeling nodig heb ben, is jonger dan 25 jaar. De huisarts behandelt de meeste gevallen. Maar vier procent komt in een ziekenhuis terecht. Alleen al door sportblessux-es verzuimen mensen in totaal 1,7 miljoen werkdagen per jaar. De totale kosten van arbeids verzuim door ongevallen, zijn nog niet in beeld gebracht. ANP door Ferdi Schrooten AMSTELVEEN - De rage rond Pokémon gaat gepaard met handel in nepkaarten. Ook al lerlei andere Pokémon-artike- len worden nagemaakt. De fa brikanten en distributeurs van de originelen lijden hierdoor tonnen tot miljoenen guldens schade. Controlediensten on derschepten al een aantal par tijen van duizenden namaakar tikelen. Die waren onder andere afkomstig uit China, Japan en Zuid-Korea. De Europese fabrikant van de Pokémonkaarten, Wizards of the Coast in Antwerpen, heeft x-echtszaken aangespannen te gen tien Nederlandse handela ren. Volgens Bruno van Spey- broeck, Europees verkoop manager voor Pokémonkaar ten, worden de nepkaarten met duizenden tegelijk in kistjes be zorgd bij gewone winkels. „Winkeliers bij wie we de kaar ten aantreffen krijgen een waar schuwing. Tegen enkele recidi visten in Nederland hebben we een rechtszaak aangespannen." Op Koninginnedag verwacht de Stichting Namaakbestrijding in Amstelveen een ware hausse aan nep-Pokémonartikelen op de vrijmarkten. Naast de kaar ten gaat het om plastic poppe tjes, pluchefiguren, sleutelhan- gers en stickers. Die gaan in de illegale handel soms voor een fractie van de prijs van de origi nelen van de hand. „Maar soms zijn de nepproduc ten veel duurder dan de echte, juist om de indruk te wekken dat ze echt zijn," zegt Hilde de Boer van Hasbro in Utrecht, fa brikant van Pokémonspeel- goed. Veel nepspeeltjes zijn vol gens haar echter eenvoudig van de originelen te onderscheiden. „Dan hebben ze de oogjes en wangetjes er gewoon opgeplakt in plaats van erin genaaid." 999 Games in Weesp, distribu teur van de Pokémonkaarten in Nederland, jaagt intensief op vervalsingen. De gegevens gaan naar de uitgever in Antwerpen, zodat die rechtszaken kan aan spannen, zegt woordvoerder Danny van Altena. „De prijs is vaak een indicatie. Normaal kost een pakje met elf kaarten 7,95 gulden. Daar kan mis schien nog tien procent van af. Maar als een pakje een knaak kost, zit er eenluchtje aan." Internet Behalve de vervalsingen uit het Verre Oosten leiden de officiële uitgever en de distributeurs ook (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 3