Bonden branden plan voor Den Berg af Voorzitter VVV stapt op Netelenbos houdt zich op de vlakte over havens Delta REUZEN Directeur staat voor alles wat fout ging Oud-Indiëgangers blij met erkenning Bijenkorf van lepels als symbool van zorg AANBIEDING KAMERBREM zeeuwse almanak Excuus Drenkelingen wilden motor boot testen Kind in kritieke toestand na val in sloot Binnenschip vast op Westerschelde Tweespalt over toekomstig beleid leidt tot breuk in bestuur yAM 11.50 VOOR zeeland vrijdag 21 april 2000 door Roelf Reinders GOES - De bonden NU'91, Ab vaKabo en CFO willen des noods minister Borst van Volks gezondheid inschakelen om een oplossing bij het conflict rond Huize Den Berg in Goes te force ren. Ze zijn woedend op Arduin omdat directeur Van den Beemt van de instelling voor verstan delijk gehandicapten weigert om van Den Berg een zelfstandi ge locatie te maken. De bonden beraden zich op stappen. Volgens M. van Erp van NU'91 hebben de leden van de drie bonden in een gezamenlijke bij eenkomst 'geschokt en zeer te leurgesteld' gereageerd op de weigering van Van den Beemt om het advies van de speciale vertrouwenscommissie bij Den Berg op te volgen. „Het perso neel vraagt zich af hoe het kan dat een directeur kan aanblij ven na een rapport waaruit blijkt dat hij niet naar behoren functioneert." De vertrouwens commissie had Arduin geadvi seerd de Goese locatie een status aparte te geven, met een eigen manager die zonder bemoeienis van directeur Van den Beemt onder rechtstreekse aansturing van de raad van toezicht staat. Arduin weigert het advies op te volgen omdat 'samenbundeling van krachten en dus een inte gratie tussen Arduin en Den Berg' beter zou zijn voor de ge handicaptenzorg in Zeeland. Ontvlechting of een einde aan de fusie is bestuurlijk en finan cieel onaanvaardbaar, aldus Van den Beemt. Volgens de bonden gaat Van den Beemt voorbij aan de kern van het probleem. „Hij zegt dat het advies van de vertrouwenscom missie financieel en bestuurlijk niet kan", zegt E. Milikan van de AbvaKabo. „Maar de commis sie heeft vastgesteld dat er bij Den Berg sprake is van een on herstelbare vertrouwensbreuk. D e oplossing van Arduin lost die breuk niet op." Van den Beemt gaat niet verder dan een aparte manager voor Den Berg aan te stellen die onder zijn leiding gaat werken. De vertrouwens commissie stelt in haar rapport dat een besluit dat niet met haar advies overeenkomt de proble men bij Den Berg niet kan op lossen. Contract „Van den Beemt weigert de blik op zichzelf te werpen", zegt P. van der Heijden van CFO. „De problemen liggen steeds aan ie mand anders." Van den Beemt heeft verder besloten het con tract met Den Berg-interimma- nager T. ten Thij tot het eind van dit jaar te verlengen. Van Erp: „Ten Thij hebben we in het be gin het voordeel van de twijfel gegeven. Dat vertrouwen is nu nog minimaal. En bij een deel van het personeel is dat vertrou wen niet eens meer aanwezig." Staking De bonden zijn boos op de raad van toezicht, die naar hun idee te veel directeur Van den Beemt volgt. „De raad van toezicht ba gatelliseert en minimaliseert de conclusies van de vertrouwens commissie", aldus Van der Heij den. De bonden gaan met hun leden overleggen welke maatre gelen er mogelijk zijn om hun ei sen gerealiseerd te zien. „Mis schien dat we het ministerie en de Inspectie voor de Gezond heidszorg moeten inschakelen", zegt Van der Heijden. De bon den sluiten acties als stakingen bij Den Berg niet uit. Vorig jaar heeft de rechter een werkonder breking verboden, omdat die de zorg voor de gehandicapten zou schaden. „Maar de rechter kan onder de huidige omstandighe den misschien wel anders be sluiten", zegt Van Erp van NU'91. door Roelf Reinders GOES - De speciale vertrouwenscommis sie bij Den Berg was het resultaat van het overleg tussen Arduin, de vakbonden NU'91, CFO en AbvaKabo en de onderne mingsraad. In de commissie zaten een door de bonden gekozen lid en een door Arduin geselecteerd lid. Onafhankelijk voorzitter van de commis sie was P. Burgering uit Breda. Personeel van Den Berg kon bij de commissie ano niem klagen over de raad van bestuur (di recteur P. van den Beemt) en het manage ment van Arduin. Het drietal heeft in vijftien gesprekken met 24 personen gesproken. Hieronder volgen enkele passages uit het rapport van de commissie: „De minutieuze verslagen van de hoorzit tingen hebben een trieste reeks van beschrijvingen van de bejegening opgele verd: insinuerende, denigrerende, intimi derende uitlatingen, deels als antwoorden op informatieve wagen, deels als onver hoedse aanvallen." „De commissie heeft de stellige indruk, dat uit de hoorzittingen bewonderens waardige inzet en integriteit is gebleken bij de personeelsleden, die in nawante te genstelling lijkt te staan tot hetgeen zij aan bejegening hebben moeten ervaren van de Raad van Bestuur en in het ver lengde daarvan van het management. De commissie kan er onmogelijk omheen, dat de Raad van Bestuur door nagenoeg alle gehoorden gezien wordt en aangeduid als de personificatie van alles wat is fout ge gaan." „De commissie kan weinig anders, dan onderschrijven, dat én de bejegening én het management een klimaat hebben ge schapen, waarbij het steeds moeilijker zo niet onmogelijk wordt het ene, centrale belang - namelijk dat van de cliënt - naar behoren te dienen." De bemoeienis van de Raad van Bestuur met Den Berg is, naar oordeel van de com missie op grond van het gehoorde, contra productief en zal een obstakel blijven voor normalisering van de ernstig ver stoorde verhoudingen en het herstel van vertrouwen. De commissie adviseert dan ook een 'status aparte' voor locatie Den Berg binnen Arduin, met een eigen loca tiemanager en zeggenschap over de werk wijze van het management voor wat be treft deze locatie." „De aansturing van het management van Den Berg zou dan, zo stelt de commissie zich voor, rechtstreeks vanuit de Raad van Toezicht kunnen geschieden, wellicht door het benoemen van een gedelegeer de." De bezorging van deze cou rant, goede lezer, vergt aan zienlijke inspanningen. Van de helden die voor dag en da u w op pad gaan. Maar toch ook van de man die de centra le plek inneemt in de organi satie. Hij krijgt de toorn over zich uitgegoten van de abon nees die niet naar zin en ge noegen bediend zijn. Als regel krijgt hij wel een be grijpelijke verklaring van de falende bezorger. Die geeft hij dan door aan de klager: plot seling optredende koortsen, lekke band, brug was open of wekker kapot. Maar deze week ontving hij van een bezorgster uit Sluis een excuus waar hij maar heel moeilijk mee uit de voe ten kon. Hem gewerd déze notitie: bezorgster had nog een klant, daardoor geen tijd voor bezorging, vertraagd tot 09.00'. Hoe moet hij de getroffen abonnees uitleggen dat de be zorgster ergens tussen zes en negen uur een klant had die haar belette de reguliere werkzaamheden uit te voe ren Hij loopt er al dagen mee rond. Met een zeer bezorgd gelaat. VLISSINGEN - Door pech aan de buitenboord motor van hun rubber boot konden twee Spijke- nissenaren zondag 9 april niet naar de kust terugke ren, waardoor de 29-jari- ge man door onderkoeling overleed. Dat zei donder dag zijn 23-jarige vrien din, die met hem in het bootje zat en die het onge val ternauwernood over leefde. De vrouw legde de ze verklaring gisteren af aan de politie. Op 10 april werden de twee tien kilometer ten noordwesten van Dom burg ontdekt. De man was dood. De wouw was in co ma en werd met onder- koelingsverschi j nselen naar het Dijkzigtzieken- huis gebracht. „Het gaat nu redelijk goed met haar. Ze is nog heel zwak, maar de doktoren zeggen dat ze er hoogstwaarschijnlijk niets aan overhoudt", al dus E. Kraszewskivanhet Korps Landelijke Politie Diensten in Driebergen. Gisteren vertelde de wouw dat haar vriend het bootje wilde verkopen. Voor de verkoop wilde hij de motor nog testen. De vrouw herinnert zich nog dat de motor het slechts heel even heeft ge daan. Kraszewski: „Ook weet ze dat haar vriend in het water is gevallen. Wij vermoeden dat dat ge beurde toen hij de motor weer aan de praat pro beerde te krijgen. Ze zijn nog in de weer gegaan met peddels, maar door de af landige wind en ongun stig tij. is het niet gelukt om de kust te bereiken." De doktoren spreken van een medisch wonder. De wouw had een lichaams temperatuur van 21 gra den toen ze in het zieken huis werd gebracht. NIEUWLAND - Een peuter uit Nieuwland is donderdagavond in kritieke toestand opgenomen in het Sophiaziekenhuis in Rot terdam. Het kind was rond half zes in de sloot achter het ouderlijk huis gevallen toen het even aan de aandacht van de ouders ont snapt was. Toen het gevonden werd, was het niet meer bij be wustzijn. Gealarmeerde hulp diensten hebben geprobeerd de peuter te reanimeren. Het kind is per traumahelikop- ter overgebracht naar Rotter dam. TERNEUZEN - Het binnen schip Arcadie geladen met stuk goed, is donderdagmorgen op de Westerschelde bij Walsoorden aan de grond gelopen. Bij op gaand tij kon de Arcadie om 1315 uur door de sleepboot Alfa van Polderman worden vlotge- trokken. F. J. F. Smoorenburg van de Vereniging Oud Militairen Indiëgan- gers en burgemeester L. Spar van der Hoek bij de plaquette op het Abdijplein. foto Ruben Oreel. door Ab van derSluis MIDDELBURG - „Eindelijk is recht gedaan." F. J. F. Smooren- burg van de Vereniging Oud Mi litairen Indiëgangers (VOMI) was donderdagmiddag zicht baar tevreden bij de onthulling van een gedenkplaat op het Ab dijplein in Middelburg, waarop de veertien namen staan van Middelburgers die tussen 1945 en 1962 sneuvelden in voorma lig Nederlands Indië. Ruim vijftig jaar hebben de Middelburg veteranen moeten wachten op een tastbare herin nering aan hun kameraden die sneuvelden tijdens de strijd om de onafhankelijkheid van Indo nesië. Jonge dienstplichtige sol daten kregen na de Tweede We reldoorlog opdracht orde en rust te brengen in Nederlands- Indië. „Die generatie was opge groeid in de crisisjaren, kreeg te maken met een vijfjaar durende bezetting, zonder wijheid, zon der vertier met de voortdurende angsten en ontberingen van dreigende deportaties. Zij had den het gevoel opgejaagd te worden zonder enig uitzicht", zei Smoorenburg, voorafgaand aan de onthulling. Aan de wederopbouw in Neder land hoefden zij niet mee te wer ken. De twintigers moesten voor een gulden soldij per dag vech ten tegen een bij tijd en wijle on zichtbare vijand. „Het was een guerilla-oorlog die geen mede dogen kende", herinnerde de oud-militair zich. Lichtpunt Eenmaal thuis wachtte de dienstplichtigen geen helden- onthaal. Sommigen van hen werden zelfs vijandig bejegend. Ook nu, aldus Smoorenburg, is de erkenning niet compleet. De veteranen mogen één maal per jaar een gratis treinreis onder nemen. Zij kregen duizend gul den, maar grensgevallen hoeven op niets te rekenen. „Een licht punt in dit alles is deze plaquet te. Het is een vorm van erken ning, waarvoor we j aren hebben moeten vechten. Burgemeester L. H. B. Spar van der Hoek ging in zijn toespraak eveneens in op het gebrek aan erkenning voor de Indiëgan gers. „De militairen zijn in een verdomhoekje geplaatst. Wij hebben een grote schuld in te lossen. Dooreen gedenkplaat op de muur van de abdij te bevesti gen, geven wij ze alsnog de eer die zij verdienden. Wij mogen hen nooit vergeten." door Marcel Modde ZIERIKZEE - Bestuursvoorzit ter J. Bij de Vaate van de VW Schouwen-Duiveland heeft met onmiddellijke ingang zijn func tie neergelegd. Hij kan zich niet vinden in de koers die diverse le den uit de horeca- en recreatie sector, vertegenwoordigd in de Raad van Advies, willen varen. Het conflict heeft geleid tot een interne scheuring bij de toeris tenorganisatie. Bestuur en di rectie komen vandaag met een verklaring over de gerezen pro blemen. Bij de Vaate trad vier maanden geleden aan als voorzitter van de VW Schouwen-Duiveland. Onder zijn aansturing werd ge werkt aan de opzet van een ge degen toekomstvisie voor de fi nancieel geplaagde organisatie. Intern zijn de meningen echter flink verdeeld over de lijn die de VVV de komende jaren moet volgen. Vertegenwoordigers van de horeca- en recreatieon dernemers in de Raad van Ad vies eisen een zwaarwegender stemrecht binnen de club, in verband met het totale gewicht dat zij in de schaal leggen. Bovendien willen ze, naast de contributie van driehonderd gulden per jaar, een vaste finan ciële vergoeding in het leven roepen voor iedere dienst die de VW voor zijn achterban ver richt. Een dergelijke manoeuvre zou ten koste gaan van de klei nere branches en de 'losse leden', zo werpen de tegenstan ders van die visie tegen. Sommi gen vrezen zelfs voor het voort bestaan van de eilandelij ke organisatie. Ook Bij de Vaate kan zich daar niet in vinden. Het interne conflict is de afgelo pen dagen dermate opgelopen, dat Bij de Vaate geen andere weg zag dan terug te treden als voorzitter. Hij beschouwt de weerstand tegen zijn visie als een motie van wantrouwen. Grote vissen „Wat er precies is voorgevallen, daar ga ik niks over zeggen. Dat zou de VW enkel verder scha den en dat is juist het laatste wat ik wil. Feit is dat ik met de hui dige situatie die is gerezen, on mogelijk kan leven en functio neren als voorzitter. Laten we het er maar op houden dat ik zeer teleurgesteld ben in de gang van zaken. Dat de grote vissen in de vijver het voor het zeggen krijgen, is in ieder geval nooit de bedoeling geweest van de VW. Je maakt zo'n club met z'n allen tot een succes." Een poging van burgemeester J. Asselbergs en wethouder recre atie en toerisme C. Veerhoek de scheiven te lijmen, is op niets uitgedraaid. Veerhoek toonde zich gisteren verbolgen over de kwestie. De gemeente Schou wen-Duiveland pompt jaarlijks ruim vier ton in de toeristenor ganisatie en is daarmee één van de grootste belanghebbenden. ,Dit is niet goed voor de VW. De VW vertolkt een spilfunctie tussen de overheid en het be drijfsleven waar het gaat om de verkoop van het toeristisch pro duct. Wil je dat optimaal doen, dan moet je op dat vlak geen ge duvel hebben." De wethouder wil op zo kort mogelijke termijn overleg met alle betrokken par tijen. Hij gaat er vanuit dat de crisis geen gevolgen heeft voor de dagelijkse bedrijfsvoering van de Schouwse kantoren, pal voor het aanbreken van het nieuwe seizoen. Een inderhaast geformeerde werkgroep buigt zich de komen de weken over de verdere invul ling van de uit te zetten koers. Vergadering Voorstellen daaromtrent zullen na goedkeuring in de Raad van Advies en het bestuur worden gepresenteerd op de uitgestelde ledenvergadering van 27 juni. VW-directeur B. Roessingh noch E. Troost van de Recron Schouwen-Duiveland, wilden gisteren commentaar geven op het conflict. Beiden verwijzen naar de officiële verklaring, die vandaag wordt uitgegeven aan de ruim achthonderd leden en de media. Vice-voorzitter J. Brongers was niet bereikbaar voor een reactie op het vertrek van Bij de Vaate. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Samenwerking tussen Belgische en Nederland se havens kan op de volle steun rekenen van minister T. Nete lenbos van Verkeer en Water staat, maar zij verbindt daaraan nog geen conclusies over een volgende verdieping van de Westerschelde. Netelenbos antwoordt dit op vragen van de Zeeuwse WD- Kamerleden A J. te Veldhuis en J. Geluk. Die wilden van haar weten hoe zij denkt over bevin dingen van de drie Vlaamse pro fessoren R. Allaert, A Verbeke en T. Notteboom. Volgens dit drietal is een volgende verdie ping van de Westerschelde niet nodig, omdat de containersche pen van de toekomst de haven van Antwerpen toch nooit kun nen bereiken. Hun analyse van de containervaart wordt door Netelenbos volledig onder schreven. Er varen al schepen die 7.000 containers kunnen vervoeren, laat zij weten, en de verwachting is dat tegen 2030 de nieuwste schepen 10.000 tot 15.000 teu (maat voor contai ners) kunnen transporteren. De hoogleraren concluderen dat havens in het Schelde-gebied meer moeten gaan samenwer ken. Zeewaarts gelegen havens, zoals Wissingen en Zeebrugge, kunnen dan de allergrootste containerschepen behandelen. En Antwerpen en Gent de klei nere. Anders komen 'de grote jongens' helemaal niet naar het Scheldebekken. Zo ver wil Ne telenbos nog niet gaan. Zij is voor samenwerking tussen zee havens, ook over de grens, maar daar laat zij het bij (Advertentie) GroenR ijk Habo Rcncssc samengesmeed. Een lepel als symbool voor de zorg, schetst voorlichtster J. Wierckx het uitgangspunt van de kun stenaar. Tezamen in coconvorm lijken de lepels nog nadrukkelijker naar zorg te verwijzen; ze doen denken aan het besloten wereldje van een immense bij enkorf. Her en der staan diverse werken van verschillende kunstenaars. De nieuw ste aanwinsten zijn het object Dein van de Noord-Brabantse kunstenares Tine van de Weyer en Vechtende mannen van Ubo Scheffer. De werken zijn in bruik leen gegeven door het Noordbrabants museum en de Nieuwe Brabantse Kunst Stichting uit Breda. Zij vullen enkele van de gaten op die er nu nog in de route bestaan. Want ideeën zijn er genoeg, maar de financiëring ervan ligt moeilijker. Door studenten van de Kunsthumanio- ra in Antwerpen zijn achtendertig ont werpen aangeleverd. Vier daarvan zijn uitgekozen; voor één ervan is momen teel geld beschikbaar. Voor de overige werken moet nog geld worden gevonden. Hiervoor zijn subsidieaan vragen bij de gemeente Bergen op Zoom en bij de provincie ingediend. Plaquettes De objecten moeten in de toekomst ver gezeld gaan van gedichten, deels ge maakt door (ex-)patiënten van Vre derust. Op plaquettes geplaatst, dienen gedicht en beeld elkaar te versterken. En, licht Wierckx toe, fietsers stappen nog eens af of wandelaars blijven nog eens een minuutje langer staan. Om het gedicht te lezen en om wellicht een praatje aan te knopen met één van de mensen die in Vrederust wonen. En dat is nu juist precies wat er met de route Gedicht in Beeld beoogd wordt. Men sen met elkaar in contact laten komen, patiënt of geen patiënt. Mensen ook de gelegenheid geven van de omgeving te genieten. In vroeger tijden was het ter rein van Vrederust afgesloten. Als ge volg daarvan fietsen mensen vaak nog steeds met een grote bocht om het groe ne park heen. Nog zo'n overweging: plaats kunst in de buitenlucht voor de wederzijdse ver sterking. Kunst wordt laagdrempelig en de omgeving wordt meer. De eerste regels van een gedicht van Anna Vali, wel al geplaatst bij het werk van Hein Vree en Leon Vermunt, bevestigen: Als zij/niet was/bezield/door hem/had hij- tgeen krachtien dan/konden/net niet- verder /velen. foto Willem Mieras HALSTEREN - Kunst als brug tussen psychiatrische patiënten en de 'rest van de wereld'. Of in ieder geval tussen de cliënten van psychiatrisch ziekenhuis Vrederust in Halsteren én wandelaars en fietsers uit de buurt. Dat is het idee achter de kunstroute die op het zieken huisterrein wordt ontwikkeld. Uitein delijk moeten er zeker zestien beelden, met bijpassende gedichten, op het gras en tussen de bomen komen te staan. De coconachtige creaties van de Am sterdamse kunstenaar Paul Vendel zijn al van verre, als glinsterende glibberfi- guren, zichtbaar. Voor het hoofdge bouw van Vrederust heeft hij 11.500 roestvrijstalen lepels tot zes sculturen, die in evenveel bomen zijn opgehangen, door Esme Soesman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 39