Renovatie bad moet goedkoper PZC Ontwikkeling van platteland verdient nog steeds aandacht Duo fietst veiligere Banjaard open Ambulancedienst claimt geld van gemeente Tholen Schouwen wil rijke meer laten betalen voor maaltijdservice Raadsman veeboer eist maatwerk van gemeente Veere Ter Schorre haalt de jaren veertig terug zeeland ,20 Goes geeft Sportpunt Zeeland half miljoen minder dan gevraagd vrijdag 21 april 2000 door Rolf Bosboom GOES - Sportpunt Zeeland in Goes krijgt van de gemeente bij na een half miljoen gulden min der voor de ingrijpende verbou wing van het zwembad. De renovatie kost in totaal iets meer dan zeven miljoen gulden, waarvan de gemeente nu ruim 6,5 miljoen wil financieren. Sportpunt Zeeland wil het zwembad uitbreiden met een nieuw bassin, een tweede glij baan en meer kleedruimten en kledingkluisjes. De renovatie wordt als noodzakelijk gezien om de bestaande bezoekers vast te houden en nieuwe klanten te trekken. Om de verbouwing te kunnen fi nancieren, is een ingewikkelde constructie bedacht. De kern daarvan is dat rente op de le ning, waarmee de gemeente be gin jaren negentig de bouw van het zwembad heeft gefinan cierd, onlangs aanzienlijk is verlaagd. Met het voordeel van enkele tonnen kan de gemeente een nieuwe lening betalen. Goes is bereid aan zo'n con structie mee te werken, vooral ook omdat het zwembad voort- Toertocht om het Veerse Meer WOLPHAARTSDIJK - De toer- afdeling van ZRTC Theo Mid delkamp organiseert zondag 7 mei de Omloop van het Veerse Meer voor toerfietsers. Er zijn twee routes opgezet: één van 70 kilometer en één van 120. Beide voeren langs het Veerse Meer. De startplaats is bij Hotel Royal in Wolphaartsdijk en inschrijven kan van 8.30 tot 10.30 uur. Paasjubelfeest OOST-SOUBURG - De pink stergemeenschap Shalom houdt op zondag 23 april een paasju belfeest in zaal Irene aan de Ka naalstraat in Oost-Souburg. Het gospelkoor Sound of Hope verleent muzikale medewer king. Ook is er een paasliefde- maal. Belangstellenden moeten zich aanmelden via 0118- 461646. aan zal afzien van diverse lang lopende financiële claims. Die kostten de gemeente de afgelo pen jaren veel geld. Het college van burgemeester en wethouders heeft de Sport raad om advies gevraagd. Die liet begin deze maand weten 'vierkant' achter de plannen te staan, maar stelde ook nadruk kelijk als voorwaarde dat de re novatie van Sportpunt Zeeland niet ten koste mag gaan van in vesteringen in andere sportac commodaties. B en W hebben besloten daar re kening mee te houden. In het oorspronkelijke plan zou de ge meente nog jaarlijks een bedrag van 24.000 gulden moeten bij leggen. Gezien het advies van de Sportraad heeft het college deze week besloten dat bedrag niet op tafel te leggen. Dat slaat een gat van 475.000 gulden in de plannen van het zwembad. Volgens B en W moet Sportpunt Zeeland dat bedrag op de renovatie bezuinigen of binnen de eigen exploitatie zien op te vangen. Opstelling Directeur D, van de Velde van Sportpunt Zeeland zegt deson danks niet ontevreden te zijn over de opstelling van het Goese gemeentebestuur. „Ik kan hier goed mee leven, eerlijk gezegd." Van de Velde is vooral blij dat B en W bereid zijn ruim 6,5 mil joen in het bad te investeren. Het ontbrekende half miljoen moet volgens de zwembaddirec teur zonder al te veel moeite zijn op te vangen. „Dat lossen we wel op. We zullen kijken of we in de marge wat kunnen bezuini gen. Misschien hebben we ook een gunstige aanbesteding.Als dat allemaal niet mocht lukken, moet het zwembad in de eigen exploitatie ruimte zien te vin den of elders geld lenen. De commissie welzijn bespreekt de plannen van het zwembad in haar vergadering van dinsdag 25 april. De openbare bijeen komst begint om 19.30 uur in hei stadhuis. De gemeenteraad neemt donderdag 18 mei de be slissing. Van dé Velde hoopt, als de raad in mei groen licht geeft, het werk nog voor de zomervakan tie aan te besteden. „Dan kun nen we na de zomer beginnen. We streven naar 1 oktober." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland speelt met de gedachte om voor de maaltijdverstrekking door Ta feltje-Dek-Je een inkomensaf hankelijk tarief in te voeren. Rijke ouderen moeten dan meer voor een maaltijd betalen dan minder draagkrachtige. Achter de schermen wordt bij de gemeente volgens welzijnswet- Philips breidt lampenfabriek Roosendaal uit ROOSENDAAL - Philips heeft de afgelopen jaren flink gesneden in Neder landse lampenfabrieken, maar donderdag heeft het bedrijf een uitbreiding aangekondigd. De fabriek in Roosendaal is uitverko ren de tl-buis-nieuwe-ge- neratie te maken. Dat levert werkgelegen heid op voor vijftig men sen. Of dit soelaas biedt voor de ruim 100 Terneu- zense Philipsmedewer- kers die op zoek zijn naar nieuw werk, betwijfeld OR-voorzitter Camrinus. Hij verwacht dat er vooral behoefte zal zijn aan ho ger opgeleide technici. Veel Terneuzense mbo'ers hebben al een plaats in de Roosendaalse fabriek ge vonden. De investering loopt in de tientallen mil joenen guldens. Philips denkt dat de zogeheten TL-5, een buislamp die dunner is en meer licht geeft, de nieuwe stan daard gaat worden. Phi lips kiest voor een 'dure' locatie omdat de proef- productie ook al in Roo sendaal heeft plaatsge vonden. Uitbreiding van de capaciteit gaat daar het snelst. Philips zegt dat voor westerse landen nog wel kansen zijn voor dit soort complexe produc ten. De verplaatsing van de productie van eenvou dige lampen naar lagelo nenlanden gaat onver minderd door. houder P. W.Berrevoets-Ringel- berg druk gewerkt aan harmo nisatie van de positie van de verschillende Taf eitje-Dek-Je comités op Schouwen. Dat is nodig omdat de gemeentelijke bijdrage aan de comités geba seerd is op de situatie vóór de ge meentelijke herindeling van 1997. In de praktijk komt het er op neer dat het ene comité een hogere subsidie dan het andere krijgt. Die ongelijkheid dient rechtgetrokken te worden. Hetzelfde geldt voor de ver schillen in prijzen. In Zierikzee betalen klanten van Tafeltje- Dek-Je 7,50 gulden per maal tijd, maar in Brouwershaven is men anderhalve gulden duurder uit. Het is de bedoeling dat bin nen drie jaar een uniform tarief wordt ingevoerd. Uit bezuini- gingsoverwegingen - Tafeltje- Dek-Je kost de gemeente nu nog twee ton per jaar - wil het dage lijks gemeentebestuur van Schouwen op termijn bekijken wat de mogelijkheden voor be talen naar draagkracht zijn. „Maar het is echt niet zo dat we zoiets op korte termijn in gaan voeren", haast wethouder Ber- revoets zich te zeggen. „Daar gaan we eerst eens onderzoek naar doen en wanneer dat ge beurt, is nog niet bekend. Het is momenteel echt nog niet meer dan een idee. We zitten natuur lijk wel met het feit dat Schou wen-Duiveland steeds meer vergrijst en dat ook steeds meer mensen een beroep zullen doen op Tafeltje-Dek-Je." De maaltijden die de vrijwilli gers van Tafeltje-Dek-Je rond brengen, worden nu nog op verschillende locaties op Schouwen bereid. Het is de be doeling dat de maaltijdberei ding in de toekomst door één centrale keuken verzorgd wordt. Het Zierikzeese zorgcen trum De Wieken, die eerder me dewerking daaraan weigerde, heeft de gemeente nu laten we ten wel bereid te zijn mee te werken aan de totstandkoming van een centrale keuken. Wanneer die centrale keuken op Schouwen daadwerkelijk een feit wordt, is volgens Berrevoets nog niet te zeggen. Wel heeft zij onlangs een bezoek gebracht aan Oostburg, waar gebruik wordt gemaakt van een in een ziekenhuis gevestigde centrale keuken. De daar opgedane er varingen worden meegenomen in de discussie over een soortge lijke voorziening op Schouwen- Duiveland. Op een speciale fiets reden wethouder J. M. Meulenberg (links) en A W. van de Hoef van het waterschap naar de Banjaardweg. foto Willem Mieras door Rob Paardekam KAMPERLAND - Het Ban- jaardgebied bij Kamperland, dat de afgelopen weken werd heringericht, is donderdag weer in gebruik genomen. Op een bijzondere fiets reden wet houder J. M. Meulenberg en gezworene A W. van de Hoef van het waterschap Zeeuwse Eilanden naar de Banjaard weg. Om nog eens duidelijk te maken dat vvildparkeren uit den boze is, plaatsten zij daar een bord met de tekst 'betaald parkeren'. Begin vorig jaar besloten het waterschap en de gemeente om de verkeersproblemen in het Banjaardgebied aan te pakken. Sinds de komst van het Residence-bungalowpark nam de verkeersdrukte in het gebied flink toe. Dat leidde tot verschillende verkeersproble men. Vooral in de zomermaan den kwamen veel automobi listen regelmatig in aanvaring met fietsers en voetgangers. Ook het wildparkeren nam zienderogen toe. Om het onbetaald parkeren tegen te gaan, zijn de Vreden- hofweg en de Zuidelijke Pa rallelweg uitgerust met anti- parkeerpaaltjes. Om de snel heid van automobilisten te be perken, is de Banjaardweg voorzien van verkeerspla teaus. Op veel wegen rondom het recreatiegebied mag in plaats van tachtig nog maar zestig kilometer per uur wor den gereden. Op de Banjaard weg en het bungalowpark is de limiet zelfs tot dertig verlaagd. Ook aan fietsers en voetgan gers is gedacht. Om het gebied voor deze groepen veiliger te maken, zijn nieuwe fiets- en voetpaden aangelegd. De kos ten van het project komen voor rekening van drie partijen. Roompot Recreatie, eigenaar van het Residence-park, be taalt de aanleg van het voet pad. De komst van het bunga lowpark wordt gezien als grootste ooi-zaak van de toege nomen verkeersdrukte. De overige kosten, ruim drie ton. komen voor rekening van het waterschap en de gemeente Noord-Beveland. Het water schap betaalt met ruim twee ton het grootste deel van de herinrichting. Henk en Resjan Nieuwdorp kregen twee ingelijste informatieborden aangeboden. Het Waardevol Cultuur Landschap wil onder meer daarmee meer bekendheid geven aan projecten die de agrarische sector nieuwe leven in moeten blazen. foto Wi I lem Mie ras door Esme Soesman OUDELANDE - Voor het doek - eind 2001 - valt voor het Waardevol Cultuur Land schap (WCL) in de Zak van Zuid-Beveland, geeft de orga nisatie nog een flinke zwaai aan de bekendheid van het WCL. Met de overhandiging van informatiepanelen aan de eigenaren van Wijnmakerij de Hellenburg in Oudelande is daarmee donderdag een begin gemaakt. Uit handen van wethouder P. J. Vollaard van de gemeente Borsele kregen Henk en Res j an Nieuwdorp, na de officiële opening van hun bedrijf, twee ingelijste informatieborden aangeboden. Borden om bin nen op te hangen zodat bezoe kers hun licht kunnen opsteken over de Zak, over deelnemers aan de Boeren landroute en uiteraard over de Hellenburg zelf. De volgende stap is het plaat sen van informatiezuilen in dorpen, schetst WCL-coördi- nator J. M. Leendertse. Dat moet volgend jaar rond deze tijd een feit zijn, omdat het eind 2001 officieel met het pro ject is gedaan. Voor alle duide lijkheid: het WCL zal geen stil le dood sterven. Maar de proefperiode - aanvankelijk vijf,* later acht jaar - waarin met financiële steun van het Rijk de ontwikkeling van het platteland kon worden aange zwengeld, is voorbij. Van de tien miljoen gulden die voor het project beschikbaar wa ren, is nu zo'n 8,5 miljoen ge bruikt. Leendertse oogt als een tevreden man. „Dit bedrag heeft uiteindelijk tot een in vestering van ruim twintig miljoen geleid." Het WCL blij ft na 2001 bestaan, stelt hij. Al zal er dan meer projectma tig naar subsidies gezocht moeten worden. De ontwikke lingen gaan ondertussen ge staag door. Zo krijgen de tot dusverre ontwikkelde routes voor wandelaars en fietsers er in de nabije toekomst een zusje bij. Een ruiterroute is in ont wikkeling. Noodzaak De noodzaak van plattelands ontwikkeling werd ook door wethouder Vollaard onder streept. Hij is ervan overtuigd, zo hield hij de genodigden voor, dat behoud van waarde volle dingen alleen mogelijk is als er tegelijkertijd sprake van verandering is. De agrarische sector heeft zelfs geen andere keuze dan te veranderen door andere teelten aan te gaan of initiatieven te nemen buiten de eigen sector om. Een andere mogelijkheid is het verlengen van ketens, zoals bijvoorbeeld het echtpaar Nieuwdorp doet. Niet alleen fruit telen, maar er op hetzelfde bedrijf ook wijn van maken. Hoe dat in zijn werk gaat, was donderdag te zien. Pa Steyn, vader van Res jan, zette als openingshande ling de appelpers aan het werk. Met aanplakbiljetten werd uitleg gegeven over on der meer de gistings- en kla ringsruimte. De Hellenburg aan de Hellenburgstraat 28 is zaterdag 22, zondag 23 en maandag 24 april tijdens open dagen te bezoeken. De wijn makerij opent de deuren tus sen een en vijf uur 's middags. door Margreet van den Broek STELLENDAM - De Goereese ambulancedienst Delta Noord eist een financiële bijdrage van de gemeente Tholen. De dienst verkeert momenteel in grote geldnood. Volgens bestuurs voorzitter C. Noorthoek is dat voor een groot deel te wijten aan de investeringen die Delta Noord op Tholen heeft moeten doen. „Wij hebben gewoon recht op dat geld", vindt Noort hoek. Ambulancedienst Delta Noord zit al enkele maanden om ver schillende redenen in de sores. De dienst kwam vorig jaar in de problemen toen onenigheid on stond met ambulancedienst De Bevelanden over het ambulan cevervoer op Tholen. Beide diensten claimden aanspraak te kunnen maken op een vervoers- vergunning. De Thoolse ge meenteraad wilde deze aanvan kelijk aan Delta Noord gunnen, maar die ging aan de neus van de Goereese dienst voorbij toen de provincie toch koos voor De Be velanden. Mede hierdoor raakte Delta Noord in de financiële problemen. Afgrond Inmiddels staat Delta Noord voor de tweede keer aan de rand van de afgrond. „We hebben li- qiditeitsproblemen", zegt Noorthoek. „Er zijn spanningen met een aantal schuldeisers." Volgens de voorzitter is het grootste probleem dat er langlo pende investeringen zijn aange gaan met 'kort geld', zoals de aanschaf van een ambulance. Gisteren lichtten het bestuur en de directie de medewerkers in over de perikelen. De dienst heeft de bank moeten vragen garant te staan voor hun salaris sen. Volgens Noorthoek is daar positief op gereageerd. „De sa larissen van deze maand zijn overgemaakt." Ook heeft Delta Noord deze week een brief naar de gemeente Tholen gestuurd. Die heeft zich onlangs bereid getoond om voor twee ton garant te staan voor ambulancedienst De Bevelan den. „Toen wij Tholen daar om vroegen, kon er geen cent vanaf. Dat vind ik gewoon misselijk. Wij hebben grote schulden gt maakt om van de Thoolse vri willigersdienst een profession* le organisatie te maken. Allee al vanuit het gelijkheidsbegii sel heeft Delta Noord met terug werkende kracht recht op et bijdrage", vindt Noorthoek. Wethouder I. C. Moerland va de gemeente Tholen wilde giste ren nog geen commentaar ven. Behalve financiële probleme hangt de leiding van Delt Noord ook een onderzoek vanc inspectie voor de gezondheid: zorg boven het hoofd. De diret teur en het hoofd operationel dienst worden door een vijfti ex-medewerkers er onder mee van beschuldigd alcohol te ge bruiken onder diensttijd en me dewerkers te intimideren. Ee intern onderzoek bij Delt Noord leverde volgens directei G. Diepstraten 'geen aanleidin op voor nadere maatregelen op Naar aanleiding van de berich geving" in de PZC over dez kwestie, heeft de inspecteu voor de gezondheidszorg vorig week besloten dieper op de zaa in te gaan. A Bennink, de ex medewerker die de zaak aan he rollen bracht, is gisteren door d inspecteur benaderd om zijn be vindingen op papier te zetten. Hoofd operationele dienst van der Veer heeft altij beweerd dat Benninks aantii gingen voortkomen uit een ai beidsconflict. Hij juicht het or. derzoek toe. „Het is alleen maa goed dat een onafhankelijke oi ganisatie deze zaak ondei zoekt." Hulpverzoek wekt onrust VLISSINGEN - De politie heel de afgelopen dagen verschillen de telefoontjes ontvangen vai verontruste burgers. Ze krege een briefje in de bus, met een i kinderhandschrift geschreve tekst van een kind dat in de pro blemen zit. Als afzender stom het postbusnummer van d stichting Mensen in Nood ver meld. Deze stichting weet ech ter nergens vanVolgens de poli tie zijn dergelijke briefjes doo het hele land verstuurd. doorTheo Calkoen DEN HAAG - Het gemeentebe stuur van Veere moet deveehou derijen meer maatwerk leveren. De familiebedrijven zouden niet meer over één kam moeten worden geschoren met de mega- varkenshouderijen van Bra bantse oorsprong. Dat stelde A P. Cornelissen van Den Hol lander Advocaten uit Middel- harnis donderdag bij de Raad van State in Den Haag. Cornelissen kwam op voor de belangen veehouder C. M. Jas- perse uit Grijpskerke. Deze heeft momenteel een gemengd bedrijf. Naast zijn activiteiten inde akkerbouwfokthij biggen. Vanwege de nieuwe D ierwel zijnswet moet Jasperse gaan in vesteren. Zijn dieren dienen op grond van die wet ruimer te worden gehuisvest. De agrariër denkt de investeringen wel te kunnen ophoesten, mits hij zijn bedrijf maar mag uitbreiden. Hij wil omschakelen naar een zogenoemd gesloten bedrijf. De biggen, die hij zelf fokt, wil hij ook zelf gaan vetmesten. Enige tijd terug vroeg Jaspersi bij de gemeente een bouwver gunning voor een nieuwe var kensstal voor 670 dieren. Dii vergunning is geweigerd, omda de bouw strij dig zou zijn met he bestemmingsplan. Tevens ver wees de gemeente naar het uit gestippelde beleid om intensie ve varkenshouderijen geei uitbreidingen meer toe te staan Raadsman Cornelisse voch voor Jasperse de vergunnings weigering aan bij de rechtbanl in Middelburg. Daar kreeg hi nul op het rekest. Nu probeert df advocaat het in hoger beroep bij de Raad van State in Den Haag.; „Zonder de uitbreiding is hel bedrijf van mijn cliënt ten dod< opgeschreven", betoogde hi daar. De advocaat vindt he door de gemeente uitgestippel de anti-varkenshouderijenbe- leid nuancering behoeft. „We praten hier over een authentiek bedr i j fwaar een gezin van moet leven. Daar mag best rekening mee gehouden worden", aldus de raadsman. Binnen een termijn van zes we ken hoopt de Raad van State uitspraak te doen in deze zaak. door Lilian Dominicus TERNEUZEN - Dementerende bejaarden van verpleeghuis Ter Schorre in Terneuzen mogen hun tijd voortaan doorbrengen in de vertrouwde huiselijke sfeer van de jaren veertig. Met behulp van kwasten, vele meters behangpapier, hamer en boor heeft hun huiskamer een metamorfose terug in de tijd on dergaan. Een stenen schouw, kolenkacheltje, lambrizering, houtkleurige vloer, ouderwets meubilair en dito verlichting moeten de ouderen weer rust ge ven. „Het hoofddoel is het verhogen van de gezelligheid", zegt afde lingshoofd Paul Bolijn. „We wilden af van het ziekenhuis achtige. Dementerende ouderen zitten in hun beleving zo'n zes tig jaar terug in de tijd. Ze pra ten in de tegenwoordige tijd over mensen die al jaren geleden gestorven zijn. Als ze zo'n ou derwetse koffiemolen zien, le ven ze helemaal op. Dat levert voor hen veel meer gespreksstol op dan een automaat." Op de afdeling is het - net als op alle andere afdelingen van het tehuis - verder de bedoeling dat de ouderen meer gestimuleerd worden actief te blijven. Dit in navolging van het project klein schalig wonen voor demente renden Willemstraat 1dat be gin van het jaar als nieuwe woonvorm werd geïntrodu ceerd. Bolijn: „We hebben ge merkt dat de deelname van deze patiënten aan huishoudelijke activiteiten bijzonder positief werkt op hun ziektebeeld. Ze gaan veel langzamer achteruit. In het oude concept verveelden] ze zich. Overigens is dit inzicht steeds vaker in Nederlandse verzorgingshuizen waarneem baar." De openingsreceptie van de huiskamer is op vrijdag 28 april om 15.30 uur in de Meent in Ter Schorre.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 36