Goes bezorgd over kerntransport PZC Smit Internationale splitst ilochter Van den Akker op KNMI verguld met nieuwe locatie weerstation in Wilhelminapolder Positieve reacties op plan voor Zak van Zuid-Beveland Graffitikunst op het schoolplein zeeland Verwarde man sticht brand in eigen woning Prijs voor Stichting Streekdrachten Man licht slagers op Twee gewonden bij bedrijfsongeval Gratis met bus over Zeelandbrug Rechter geeft vlasbedrijf boete Onzekerheid over vlassubsidie Zaalvoetbal }vdA en GroenLinks zien gevaren in vervoer per spoor Vrsenaal boekt iennie Jolink vrijdag 21 april 2000 door Michelle Koek GOES - In een bovenwoning aan het Kamillepad in Goes woedde donderdagochtend een korte brand. De brandweer had het vuur binnen enkele mi nuten onder controle. De 35- jarige bewoner van het pand is door de politie aangehouden. Hij wordt verdacht van brand stichting. De schade bleef be perkt en niemand raakte ge wond. De brand liep met een sisser af, maar liet een grote ravage na. Op een grasveld voor de por tiekwoningen lagen stoelen en overgordijnen. Alle ramen van de woning waren gebroken. Volgens omwonenden gooide de bewoner zelf de ramen in en heeft hij de troep op het gras veld gesmeten. Een onderbuurvrouw vertelde dat haar buurman al maanden in de war is. ,,'s Avonds schreeuwde hij de hele buurt bij elkaar en zijn muziek stond non-stop hard." Haar vriend wilde de man te hulp schieten en werd, naar eigen zeggen, bijna door zijn buurman in brand gestoken. „In de keuken vulde ik een kliko met water om het vuur te doven. Opeens gooide hij iets brandbaars over me heen", vertelt hij. „Gelukkig liep het goed af." De politie wil niet bekend ma ken of zij eerder met de verwar de man in contact is geweest. Of de Goesenaar inderdaad in psychische nood verkeert, is nog onbekend. De man verblijft op het politie bureau. Het Riagg is ingescha keld. KLEVERSKERKE - Het Prins Bernhard Cultuurfonds Zee land heeft de Stimuleringsprijs 2000 toegekend aan de Stich ting De Zeeuwse Streekdrachten. Op maandag 22 mei reikt commissaris van de koningin W. T. van Gelder, tevens voorzit ter van het Prins Bemhardfonds Zeeland, de prijs uit. Aan de prijs is een bedrag verbonden van 20.000 gulden. Dat kan de stichting in oprichting aanwenden voor de inventari satie van de Zeeuwse klederdracht van 1800 tot 2000, waar aan wordt gewerkt. KRUININGEN-Een 42-jarige man uit de gemeente Reimers- waal is donderdagavond aangehouden wegens oplichting. De man bestelde bij verschillende slagers onder een valse naam vlees. Bij één van de slagers had hij het vlees, ter waarde van enkele honderden guldens, al afgehaald. De man zou het vlees later betalen. WEMELDINGE - Bij een ongeval op de Zuidelijke Achter weg in Wemeldinge zijn woensdagavond twee personen ge wond geraakt. Twee mannen, 30 en 53 jaar oud, stonden in een bak die los op de vorken van een heftruck stond. Toen beiden naar dezelfde kant leunden, viel de bak vanaf een hoogte van twee meter naar beneden. De twee werden met lichte verwon dingen naar het Oosterscheldeziekenhuis in Goes afgevoerd. ZIERIKZEE - De Fietsersbond ENFB biedt fietsers tijdens de paasdagen de gelegenheid gratis met de bus over de Zeeland- brug te reizen. De Zeeuwse afdeling van de ENFB wil daar mee protesteren tegen de in haar ogen te beperkte dienstrege ling van de tijdelijke pendelbus. Zondag en maandag rijdt de bus op kosten van de bond al om 8.30 uur in plaats van om 13.00 uur. Alleen 's ochtends geldt het gratis vervoer. Fietsers die tijdens de gebruikelijke zondagsdienst over willen, moe ten voor die rit gewoon betalen. De bond is van mening dat er een structurele en betere voorziening moet komen voor de naar schatting vijftigduizend fietsers die tijdens de renovatie van de Zeelandbrug over willen steken. MIDDELBURG - De economische politierechter in Middel burg heeft Van de Bilt Zaden en Vlas BV uit Sluiskil veroor deeld tot een boete van 3.200 gulden, waarvan de helft voor waardelijk. Daarmee is de straf aanzienlijk lager uitgevallen dan de geëiste 13.500 gulden boete. Het vlasbedrijf werd ver weten tijdens de oogst in 1998 de rusttijden van-zijn werkne mers niet in acht te hebben genomen. DEN HAAG - De Zeeuwse producenten en verwerkers van vlas lopen kans dat de Europese subsidie alsnog met dertig procent wordt verminderd. Het feit dat de landbouwcommis- sie van het Europees Parlement de korting wil beperken tot circa vijftien procent, wil nog niet zeggen dat dat ook gebeurt. Die reactie geeft beleidsmedewerker D. Kasse van het Hoofd productschap Akkerbouw op het bericht dat in Brussel een compromis is bereikt over de bijdragen voor de vlasteelt en de verwerking van het gewas. Kasse wijst erop dat de Europese Raad van Ministers kan vasthouden aan de oorspronkelijke kortingsplannen. In Brussel wordt dat overigens niet ver wacht. Kasse: ,,Ik hoop dat de vlasteelt er goed vanaf komt, maar de beslissing valt waarschijnlijk pas in juni. Tot dan blijft er onzekerheid." door Michelle Koek HEINKENSZAND - Het idee van Natuurmonumenten om van de Zak van Zuid-Beveland een Nationaal Landschap te maken, wordt vooral positief ontvangen. Waardevol Cultuur Landschap (WCL) en stichting Het Zeeuwse Landschap jui chen het plan toe. De Borsele wethouder P. J. Vollaard (ruim telijke ordening) reageert gema tigd: „De Zak moet geen muse um worden." Een Nationaal Landschap is be doeld als tegenhanger van ver stedelijking. Zo moet het ver schil tussen stad en platteland duidelijk blijven en dienen bij toenemende drukte stille plek ken te blijven bestaan. In de visie van Natuurmonu menten is een Nationaal Land schap een door de Rijksoverheid aangewezen gebied van mini maal 10.000 hectare. Daarbin nen moeten natuur, landschap, cultuurhistorie, recreatie en wonen naadloos op elkaar aan sluiten. Daarbij geldt dat nieu we ontwikkelingen als woning bouw de aanwezige natuur en karakteristieke elementen niet mogen schaden. Vroege dood Natuurmonumenten wil in to taal tien Nationale Landschap pen creëren, waarvan de Zak er een is. De natuurbeschermers bedachten en presenteerden de plannen twintig jaar geleden voor het eerst. Het project werd echter nooit ontwikkeld en stierf een vroege dood. Omdat de Vijfde nota ruimtelij ke ordening momenteel in de pen zit, heeft Natuurmonumen ten het plan weer van stal ge haald. Annet Les, persvoorlich ter van Natuurmonumenten in 's-Graveland: „We hopen dat de overheid het idee oppikt en in de Vijfde nota verwerkt." Het Nationaal Landschap wordt louter gelanceerd als 'een idee'. Les: „Als allerlei organi saties vanuit hun eigen wensen een claim op de ruimte leggen, gaan karakteristieke eigen schappen verloren. We krijgen in ons landschap steeds meer as falt, bedrijfsterreinen en' wo ningbouw. Door Nationale Landschappen aan te wijzen, kunnen we deze ontwikkeling tegengaan." De Zak heeft nu het predikaat Waardevol Cultuur Landschap, dat zich voornamelijk op be scherming van natuur en land bouw richt. Toch is J. M. Leen- dertse van het secretariaat WCL blij met het plan. Het Nationale Landschap zal volgens hem een opwaardering voor de Zak bete kenen. Als de Zak een Nationaal Landschap wordt, levert dat wellicht meer subsidie voor na tuur- en boerderijbehoud op. Ook zal het imago van de Zak, als natuurgebied voor de fijn proever, versterkt worden. „De zak is uniek in Europa", zegt Leendertse. „Nergens an ders vind je zo'n polderland schap. Als de Zak als Nationaal Landschap op de kaart komt, trekt dat vast meer natuurtoe- risten aan." Werelderfgoedlijst Stichting Het Zeeuwse Land schap is ook verheugd over de plannen van Natuurmonumen ten. Directeur M. Hemminga, die de Zak het liefst op de werel derfgoedlijst van Unesco ziet, hoopt dat het Nationaal Land schap tot meer natuurbeschei-- ming zal leiden. „Dat het land schap beschermd moet worden, daar is iedereen het wel over eens. Maar de mate waarin en praktische gevolgen voor lokale ontwikkelingen zijn nogal eens punt van discussie", zegt hij. Volgens Hemminga zal een ver melding als Nationaal Land schap bouw- en economische ontwikkelingen wellicht een halt toeroepen. Wethouder Vollaard is content met de plannen maar wil het ook opnemen voor de lokale econo mie. „De Zak is een mooi gebied maar we moeten er ook met el kaar in werken. Waardevolle dingen behouden kan alleen maar als er aan de andere kant sprake van ontwikkeling is. Dan loop je op tegen die onont warbare knoop van behoud en ontwikkeling. Ook de Zak leeft in de 21e eeuw." GOES - Het Sportbuurtwerk Goes houdt zaterdag 6 mei weer een zaalvoetbaltoemooi voor straatteams uit de wijk Goese Polder. Het evenement vindt plaats in Sportpunt Zeeland en duurt van 10.00 tot 16.00 uur. De aftrap van het toernooi wordt verricht door wethouder C. R. M. M. Linssen. De leerlingen van de Kloetingseschool kijken toe hoe de kunstenaars Martijn Prins en Sander Brouwer twee doeken voorzien van graffiti. foto Willem M ieras door Rob Paardekam KLOETINGE - Twee jonge Zeeuwse kunstenaars stonden donderdag in Kloetinge in het middelpunt van de belangstelling. Op het schoolplein van de Kloetingseschool gingen Martijn Prins en Sander Brouwer met graffiti aan de slag. Ter afsluiting van een kunstproject dat de scholieren hebben gevolgd, bespoten ze twee grote doeken. De afgelopen drie weken hebben alle klassen van de Kloetingse school zich met kunst bezig gehouden. Er werden uitstapjes gemaakt, maar de scholieren gin gen ook zelf aan de slag. In elke groep maakten de kin deren wat anders, van aquarellen tot kunsteieren en van totempalen tot maskers. De leerlingen van groep acht hebben zich verdiept in graffiti. Zelf zijn ze er niet mee aan de slag gegaan. „Dat zou te duur worden", vertelt lerares S. van As. „Daarom hebben we Martijn Prins gevraagd of hij een kunstwerk wilde maken." De 24-jarige kunstenaar ging daarmeteen op in. Prins is de bekendste graffitikunstenaar uit Zeeland. Enke le weken geleden was hij als enige Nederlander aan wezig op de internationale graffiti-beurs World Spray in Milaan. Daar verzorgde hij enkele demon straties. Eerder gaf hij al kleur aan onder meer het badstrand, de boulevard en de binnenstad van Vlis- singen. Veiling De graffitiwerken werden donderdagavond samen met de kunstwerken die de kinderen hebben gemaakt tentoongesteld voor de ouders van de scholieren. Er was ook een veiling aan verbonden. Van As: „Elke klas heeft daarvoor iets gemaakt. Ik weet natuurlijk niet hoeveel de kunstwerken op gaan leveren, maar hope lijk genoeg om iets leuks voor de school te kopen." oor Rolf Bosboom 10ES - PvdA en GroenLinks in e Goese gemeenteraad maken ich zorgen over de mogelijke emtransporten per spoor. De cinen gaan onder meer door de loese kern. „Als het fout gaat, an gaat het goed fout", zei F. de aart (PvdA) donderdagavond ide raadsvergadering. xploitant EPZ van de kem- ?ntrale in Borssele wil de jbruikte splijtstofstaven Dortaan niet meer met vracht- agens maar via het spoor naar eopwerkingsfabriek in Frank- jk vervoeren. EPZ heeft daar- Dor een transportvergunning angevraagd bij minister J. ronk (milieu). A van Oosten (GroenLinks) ees op de gevolgen voor de ge- leente. „Het betekent nogal at voor Goes, omdat het trans- ort door de kernen van Goes en indewege gaat. Wat betekent at voor de veiligheidsrisico's? t ben van mening dat we niet loeten afwachten, maar nu al ctief moeten meedenken rich- ng het ministerie." vdA'er De Kaart vond het op ich een verbetering als, door et vervoer per spoor, het aantal emtransporten wordt beperkt it ongeveer drie per jaar. Aan e andere kant achtte hij het ri- co van een transport veel gro- r dan bij vervoer over de weg, ndat de trein vlak langs wo- ingen gaat. Als er dan wat mis aat, zijn de gevolgen volgens em enorm. „Dan is de ramp iet te overzien." F. Möhlmann (SGP/GP- /RPF) liet een heel ander ge lid horen. Hij beriep zich op in rapport van de Gezond- eidsraad over de risico's. Le ng ervan had hem volledig ge- istgesteld. „Ik heb er alle ILISSINGEN - Bennie Jolink an de Achterhoekse band Nor- aaal is vanaf 22 april te bewon- leren in het Arsenaal in Vlissin- en. Hij speelt zwartbaard in De wraak van kapitein Zwart - aard'. lan dek van het schip neemt Jo- ink als piratenkapitein de be oekers mee op een lange zeerei- Rij is natuurlijk niet in evende lijve aanwezig: Op een foot beeldscherm wordt een omputergeanimeerd beeld ge- rojecteerd. De beelden krijgen ndersteuning van surround ound, heftige bewegingen van et schip en andere effecten. oor Ben Jansen LISSINGEN - Smit Interna- lonale knipt haar dochter Van en Akker in Vlissingen in stuk en om samen met de Vlaamse Inie van Reddings- en Sleep- iensten (URS) meer greep op REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: R. Bosboom I. Huibers A.M. van der Jagt M.Koek E. Soesman te Vlissingen: A.A. van der Sluis (chef) N.F.C. Berkelder E.L. Ramakers M.J. van der Schot A. van Westen K.L. de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl Internet http://www.pzc.nl e-mail: redactie@pzc.nl het bergings- en sleepwerk in het Westerscheldegebied te krijgen. Activiteiten en schepen worden over verschillende busi ness units van het samenwer kingsverband Smit Internatio- nale-URS verdeeld. Het is de bedoeling dat de aan delen en de activiteiten van Van den Akker worden onderge bracht in Smit Union Salvage (SUS). De bergingsvaartuigen Onrust en Deurloo en de snelle boot Flyer worden, net als de Smit Salvage Chief en de Salvor 12 en 15, bij SUS onderge bracht. De kustsleepboot Banc- kert van Van den Akker gaat naar Smit Union Coastal Towa ge (SUCT). De drie slepers die voor de Ko ninklijke Schelde Groep wer ken, worden in de toekomst vanuit Terneuzen aangestuurd door URS Nederland. Deze on derneming (er ligt een nieuwe naam voor klaar: Smit Union HaVbour Towage) coördineert de havensleepdiensten in de Ne derlandse Westerscheldeha- vens. Voor dezelfde dienstverle ning in de havens van Antwer pen, Zeebrugge en Oostende is een aparte onderneming: URS België. De sleepboot Evertsen en het bergingsvaartuig Dolfijn zullen worden verkocht. Gevolgen Voor de varende medewerkers van Van den Akker hebben de veranderingen volgens Smit In ternationale geen gevolgen op het gebied van de arbeidsvoor waarden. De huidige CAO wordt gerespecteerd en ook het aantal opgebouwde dienstjaren blijft behouden. vertrouwen in dat het goed ge beurt." Burgemeester D. J. van der Zaag nam de suggestie van GroenLinks en PvdA over om er in de commissie algemene zaken verder over te praten. Op het moment dat de minister EPZ een transportvergunning ver leent wordt Goes pas belang hebbende, zo memoreerde Van der Zaag. Dan is het denkbaar dat de gemeente bezwaar aante kent. Of dat ook gebeurt, hangt mede af van de uitkomst van de discussie in de commissie alge mene zaken. De gemeenteraad had gister avond verder weinig gespreks stof. Het enige heikele punt, een voorbereidingsbesluit voor de nieuwbouwplannen van ver pleeghuis Ter Valcke, was van de agenda gehaald. Dat gebeur de omdat al duidelijk was ge worden dat bijna alle fracties forse kritiek hadden op de gang van zaken. Aanleiding is de onduidelijk heid over de afspraken die in de commissie ruimtelijke ordening zijn gemaakt. Volgens de meeste partijen is afgesproken dat het voorbereidingsbesluit - slechts een formele stap - nog terug zou komen in de commissie. Volgens wethouder M. L. 't Hart heeft hij alleen toegezegd dat de plannen inhoudelijk nog aan de commis sieleden worden voorgelegd, maar dat de raad deze maand al wel een voorbereidingsbesluit zou nemen. De plannen van Ter Valcke zijn omstreden omdat woningcorporatie RWS op het terrein een woontoren met seni orenappartementen wil realise ren. De jongste schetsen gaan uit van een toren van twaalf a dertien verdiepingen aan de Valckeslotlaan. door Rolf Bosboom WILHELMINADORP - Het weerstation van het KNMI in Wilhelminadorp heeft een an dere stek gekregen. De meetap paratuur is verplaatst van de tuinen van het Proefstation voor de Fruitteelt naar de Wil helminapolder. De verhuizing was noodzakelij k vanwege de afbouw van het Proefstation, waardoor het KNMI zijn beheerder voor het weerstation kwijtraakt. Daar om is contact gezocht met de Koninklijke Maatschap De Wil helminapolder, op wier grond gebied al de windmast van het meteorologisch instituut was gevestigd. Alle geavanceerde meetappara tuur van het KNMI is bij de windmeter neergezet, met een hek eromheen om al te nieuws gierige mensen op afstand te houden. De Koninklijke Maat schap beheert het terreintje, dat er nu nog kaal bij ligt maar waar het gras de komende weken vol op moet gaan groeien. Alles wat weerkundigen willen weten - neerslag, wind, zicht, zonneschijn, temperatuur op verschillende hoogten - wordt op het weerstation continu ge meten. Elk uur stuurt de com puter de gegevens richting De Bilt, waar de cijfers worden ver werkt. Als de weei'somstandig- heden daartoe aanleiding ge ven, bijvoorbeeld bij dreigend onweer, kunnen de ontwikke lingen ook op de voet worden gevolgd. Het KNMI is ingenomen met de nieuwe locatie. „Het is een schitterende plek", zegt coördi nator stationsbeheer H. H. Mo lenaar. Hij wijst op de weidse omgeving, waar vrijwel niets de waarnemingen kan beïnvloe den. „De cijfers zijn representa tief voor een grote omgeving." Bij het proefstation zorgden de bomen steeds meer voor verte kende gegevens. Wilhelminadorp is een van de 3 5 weerstations van het KNMI. Volgens Molenaar is het voor de meteorologen een post van groot belang, omdat het door de overwegend zuidwestelijke stroming het eerste landstation is. „Als voorbode voor slecht weer is het kuststation in Vlis singen belangrijker, maar klimatologisch gezien is Wilhel minadorp voor ons het belang rijkste." Smit en Union willen beman ningen wel flexibeler inzetten. De kantoorfuncties in Vlissin gen komen te vervallen. Van de twaalf administratieve mede werkers gaan er vijf naar Ter- neuzen. Drie personen worden binnen Smit Internationale herplaatst. Netto leidt dat tot verlies van vier arbeidsplaatsen. De medewerkers van Van den Akker zijn maandag op de hoogte gesteld van de plannen van Smit en Union. Een en an der is voorgelegd aan de bonden en de ondernemingsraad. Di rectie en OR van het Vlissingse sleep- en bergingsbedrijf waren donderdag niet bereid in te gaan op de plannen. In de weidse omgeving van de Wilhelminapolder kan vrijwel niets de waarnemingen van het weersta tion beïnvloeden. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2000 | | pagina 35